Gorcunl, 18 December. Stoomvaartgemeenschap met Rotterdam hersteld. Waterstand 4.78 meter onder noodpeil; val 0.23 meter. Moerdijk, 18 December. Weinig drijfijs. Venlo, 18 December. IJs vast. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 16den December 1871, zijn de civiele ingenieurs G. Ousting, J. J. E. van Bergen, L. H. Slinkers en H. G. Levert gesteld ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië, om te worden benoemd tot adspi- rant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke pen bare werken daar te lande. Z. M. heeft aan Jhr. P. A. C. M. van Haeften, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetincbem, en benoemd tot lid van genoemde commissie Mr. B. Hulshoff Gz., griffier bij het kantongerecht te Doetinchem. Z. M. heeft aan den directeur van een der Rijkstelegraafkantoren C. H. van der Linden, met ingang van den lsten Januari 1872, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend. Z. M. heeft herbenoemd: als burgem. van Augtekerke, J. de Visser; als burgem. van Wijm- britseiadeel, Mr. M. Bakker; en als burgem. van Willem, J. M. H. Merckelbach. Z. M. heeft aan J. Schepel Hz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Winsum. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1872, benoemd: tot leden van de geneeskundige raden voor Zuid-Holland: Dr. J. C. G. Evers, hoog leeraar te Leiden; Dr. P. M. Mess, te 's-Graven- hage (Scheveningen).; Dr. G. J. Snijders, te 's-Gravesande; Dr. G. .1. Vaillant, te Schiedam; G. J. Jacobson, oud-apotheker te Schiedam; Mr. J. G. Paliju, te Rotterdam. B1NN JUIN Li AN E>. V'oorschoten, 18 December. Naar men verze kert hehben twee personen gedurende eenen der ohgunstice nachten in de voorlaatste week getracht in twee huizen tweemalen op denzelfden nacht binnen te breken, eenmaal roet een val- schen sleutel, dien men in de voordeur heeft ge vonden. Daar de huisgeuooteu nog op waren zijn hunne plannen mislukt. Het gebeurde is lang stilgehou den; Wellicht verwachtte men op die wijze eene herhaling om die personen dan gemakkelijker in handen der politie te leveren, die reeds den zelfden nacht kenuis droeg van het gebeurde. In deze gemeente hehben zich bij drie huisgezinnen gevallen van mazelen voorgedaan. Amsterdam, 18 December. Volgens berichten van Gibraltar zijn uit de Print van Oranje circa 500 ton lading in lichters gelost, om de schroefas boven water te krijgen; de herstellingen waren geëindigd en den 17deu December werd een begin gemaakt met het weder innemen der lading. De kapitein rekende den 21sten December gereed te zullen zijn tot het voortzetten der reis. De O.-l. brievenmail aan boord van dit stoom schip is den llden December via Southampton opgezondenvan de passagiers waren ook eenigen langs dien weg vertrokken. Hellevoetsluis, 17 December. In de raadsver gadering van gisterenavond zijn tot wethouders verkozen de heer H. W. Snellen, postdirecteur, en E. de Vries, mazagijnmeester der marine. 's-Gravenhage, 28 December. De Ned. Nationale Vereeniging van Werklieden alhier tracht een kapi taal van f 50,000 bijeen te krijgen, ten einde daarvoor 50 gezonde en goed ingerichte arbeids- woningen te bouwen. Zij hoopt in dë gelegenheid gesteld te worden dat kapitaal tegen 3 pCt. te leenen, en berekent dat zij in dat geval slechts f 1.20 's weeks van ii dere woning behoeft te heffen, om jaarlijks een netto provenu te krijgen van f 1070, welk over schot zal strekken tot aflossing van kapitaal en tot voorziening in onvoorziene omstandigheden. In het belang der arbeiders doet zij een beroep op den weldadigheidszin der Nederlanders. Apeldoorn, 16 December. Na een lang en smartelijk lijden overleed hedenavond, in den ouderdom van 78 jaren, de heer A. Roelofs, in leven emeritus predikant. Gedurende 44 jaren was hij leeraar bij de herv. gemeente alhier, en wist hij zich de achting van allen waardig te maken. Was hij in zijn leven de trooster en raadgever van velen, niet minder zal zijne nage dachtenis, bij allen die hem van nabij keDden, in dankbaar aandenken blijven. Hij ruste in vrede van zijnen arbeid. Arnhem, 17 November. In de vergadering, be legd door het Comité ter uespreking der sociale quaestie, was het onderwerp van behandeling, de regeling van den kinderarbeid bij de wet. De heer Daniels uit Amsterdam leidde het debat in. Eene ten slotte door hen voorgestelde motie werd door de Vergadering na langdurige beraad slaging aangenumen. Deze motie luidde: „De Vergadering acht het wenschelijk dat de Regeering besluite eene wet in te dienen, ver biedende het werken van kinderen beneden 12 jaren op fabrieken en in werkplaatsen en be perkende den arbeid op de fabrieken van kinderen beneden 16 jaren, alles in verband met eene wet op de leerplichtigheid. Winterswijk, 16 December. In de heden ge houden vergadering van den raad dezer gemeente is besloten, om voor f 200,000 deel te nemen in het kapitaal voor den Nederlaudsch-Westfaal- scben Spoorweg. Groningen, 17 December. De Raad besloot gis teren om B. en W. te machtigen, eene oproeping te doen voor de betrekking van directrice bij de op te richten school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Hij bepaalde het tractement op f 2400. Leeuwarden, 17 December. Ter wering van het zoogenaamd Nieuwjaarswenschen aan de huizen der ingezetenen, met het doel, om giften en aal moezen te erlangen, hebben burg. en weth., evenals vroeger, bepaald: dat eene gesloten bus in het gemeentehuis zal worden geplaatst, waarin ieder eene bijdrage zal kunnen stortendat mede gelegenheid zal worden gegeven om tot dat doel in te schrijven door invulling van een biljet. De ODtvangen gelden zullen, na aftrek van hetgeen, naar het oordeel van burg. en weth., aan som mige tot de gemeente in betrekking staande personen behoort te worden toegekend, onder de onderscheidene armenadministraliën in de ge meente worden verdeeld. Harlingen, 16 December. De mazelen heer- schen hier zoo algemeen, dat er ongeveer 700, meest kinderen, door zijn aangetast, zoodat de scholen gedeeltelijk ontvolkt zijn. Er sterven evenwel weinigen aan die ziekte. Middelburg, 15 December. Volgens verklaring van de alhier bestaande gezondheidscommissie zijn de mazelen te dezer stede epidemisch, ten gevolge waarvan de ingezetenen door eene pu blicatie worden herinnerd aan de bepalingen der politieverordening ter voorkoming van verspreiding dezer ziekte. Maastricht, 17 December. Vrijdag is hier over leden de heer G. E. Müller, in leven gepensioneerd kolonel van den generalen staf, kommaudeur der Orde van de Eikenkroon, Ridder der Mili taire Willeins-Orde en van den Nederlandschen Leeuw. Roermond, 16 December. De heer Lom, Roomscli Katholiek priester, leeraar aan 't bisschoppelijk college alhier en redacteur van de Maas- en Roer bode, die weken lang reeds de kolommen zijner Coaraut met de onwaarheden van de Tijd omtrent de Limburgsche hoogere burgerscholen heeft ge vuld, en die vooral van het bekende duel tusschen een officier en een leeraar der Maastrichtsche burgerschool een gretig gebruik heeft gemaakt, om tegen het Staatsonderwijs teagiteeren, berichtte iu zijn notnmer van de vorige week, dat bij hem vau eeu voorstander van 't godsdienstloos onder wijs een anonieme brief was ontvangen, vol las teringen tegen godsdienst en geestelijkheid. Hij duidde daarbij teveus zoo duidelijk als schrijver van dien brief een der leeraren der hoogere burgerschool aan, dat alle leerareD (die anders, hoe ook hunne inrichting of hun ouderwijs wordt belaagd, steeds een loffelijk stilzwijgen bewaren) het thans uoodig hebben geoordeeld, ten einde hunuen goeden naam te redden, openlijk in de Maat- en Roerbode te verklaren, dat zij het beneden hunne waardigheid zouden achten, anonieme brieven te schrijven. NR. Ct.) Loon-op-Zand, 17 December. Hedenmorgen is iu alle Katholieke kerken in Noord-Brabant gedu rende de godsdienstoefening van den kansel op hooger bevel eene uituoodiging tot de geloovigen gericht, om mede te oaderteekeueo het bekende adres tot aohaesie aan dat der bisschoppen be treffende de opheffing der missie te Rome. De handeling der Tweede Kamer (aanneming van het amendement-Dumbar) werd bij die gelegen heid gewraakt als eene miskenning van Z. H. den Paus, en als een dolk in 't hart der Nedet- landsche Katholieken, enz. enz. BÜ1TENLAN O. Frankrjjk. Verkiezingen te Parijs. De prinsen van Orleans. Te Parijs heerscht op het oogenblik een groote agitatie, zoowel onder de conservatieve als onder de liberale en republikeinsche partijen, over de verkiezing van een nieuw lid der Nationale Vergadering. De gematigde republikeinen zijn bang voor de radicalen, de radicalen begrijpen dat zij iemand moeten zoeken, die ook de meer gematigde stemmen op zich vereenigt. Evenmin kunnen de conservatieven het eens worden over een persoon, die alle nuances hunner partij ver tegenwoordigt. De radicale republikeinen hebben eerst gedacht over Ledru-Rollin, doch zullen nu waarschijnlijk Victor Hugo stellendat deze ech ter de gematigde stemmen op zich zal vereenigen is niet zeer waarschijnlijk. Bovendien bestaat er veel kans dat hij nog een tegencandidaat zal vinden in den heer Bonvalet, die bij de laatste verkiezingen bijna de overwinning had behaald, en zich nu wellicht niet zoo zonder complimen ten van de baan zal laten knikkeren. De prinsen van Orleans hebben aan hunne kiezers geschreven, dat zij de uitspraak van een tribunaal van scheidsrechters zullen afwachten over hun recht om zitting te nemen in de ver gadering, tenzij „nieuwe omstandigheden hen in staat stellen om hunne pogingen bij die hunner collega's te voegen om Frankrijks vlag op te heffen en het souvereine recht der meerderheid tegen alle aanslagen te doen zegevieren." Door deze woorden wordt Frankrijk niet veel wijzer over de bedoeling der prinsen, die voortdurend achter een ondoordringbareu sluier schijnt verborgen te moe ten blijven. Welke vlag van Frankrijk bedoeld wordt, welke meerderheid tegen aanvallen moet verdedigd worden, die vaD de kamer of die van het land (hetgeen lang niet hetzelfde is) laten de prinsen in het midden. De beteekenis der woor den kan dus niet met zekerheid vastgesteld wor den. De klank echter komt ons vrij suspect voor; indien wij ze op het gehoor af moesten uitleg gen, dan zouden wij ze zoo opvatten„tenzij nieuwe omstandigheden hen (de prinsen) veroor loven zich aan het hoofd der royalisten te stellen om het koninklijke vaandel op te heffen, en het souvereine recht van de meerderheid der kamer te doen zegevieren." Groot-Brittannië. Herstel van den prins van Wales. De spoor wegen-koning. Aangename toestanden in Ierland. Terwijl de prins van Wales in beterschap toe neemt gaan de dagbladen voort, lange hoofdarti kelen te schrijven over hem en zijne ziekte en alles wat zij daarbij maar eenigszins te pas kunnen brengen. Doch terwijl vroeger de strekking dier artikelen was om de hartstochtelijke liefde des volks voor den kroonprins nog eens aan den man te brengen, voordat hij dit leven verliet, om er op te wijzen hoe innig het land aan hem verbonden was, om na te gaan hoe de ziekte veroorzaakt was en hoeveel kans er bestond, dat zij een betere wending zou nemen, enz., enz., zijn het nu voornamelijk dankbare ontboezemin gen over de redding van het land en de konink lijke familie uit droefheid en rouw. Geheel ver zekerd is het herstel van den voortreffelijken persoon nog niet, wijl bij typhoïde koortsen nog vrij lang gevaar bestaat voor wederinstortiug. Maar over het algemeen kaD men toch aannemen, dat de wensch zal vervuld worden, in het begin dezer ziekte door den Times uitgesprokenWij hopen dat onze kroonprins moge herstellen om al de ontboezemingen vau sympathie en gehecht heid te kunnen lezen, die uit het volk zijn opgegaan. Inderdaad heeft de prins zich in dit opzicht niet te beklagen; indien hij gedurende zijne reconvalescentie de roerende artikelen over zijn eigen persoon wil doorlezen, dau moet hij al vrij lang reconvalescent zijn om er mee klaar te komen. Men zou hem onder al de aan hem ge wijde letteren met gemak kunnen begraven, doch zijne begrafenis is nu gelukkig niet meer noodig. Maar in erust gesproken, het is merkwaardig om na te gaan, hoe de vijandige gevoelens tegen over iemand, wanneer hij op sterven ligt, ver zacht worden, hoe de ontboezemiugen van liefde en sympathie een karakter van aanbidding aan nemen, dat bij den onbevooroordeelden aanschou wer afkeer verwekt. MeD weet dat de Timet de gelegenheid heeft waargenomen, om nagenoeg het goddelijk recht der vorsten te verkondigen. Men weet aan den anderen kant, dat de repu blikeinsche vereeniging te Birmingham en anderen den wensch tot beierschap van den prins hehben uitgesproken. Hooren wij nu nog de opinie van een zeer radicaal doch monarchaal weekblad, de Spectator, die ook eeu uitvloeisel is van den gevaar lijken toestand, waarin de prins heeft verkeerd: „De prinsen van Wales uit het huis van Bruns- wijk waren in den regel gehaat, of maakten zich hoogstens slechts bij een klein gedeelte van het volk bemind. Tot aan het tegenwoordig geslacht vermochten zij zich blijkbaar niet in hunne eeuig6zins onaangename positie te schikken, en beproefden voortdurend, persoonlijke macht als middelpunt eener partij te verkrijgen, aaD welke zij dan beloften deden die zij later als koning onmogelijk konden vervullen. Onze tegenwoordige vermoedelijke troonopvolger volgde eeu wijzeren weg: hij gedroeg zich niet minder constitutioneel dan zijne moeder. Er zijn iu bet geheele land geen tien menscheu, die bepaald kuuueu zeggen, tot welke groote partij hij, ook slechts wat zijne overtuiging aangaat, behoort, en er kan geen enkel geval genoemd worden, waarin hij ziju persoonlijken invloed heeft trach ten aan te wenden tot verwikkeling der staats zaken. Zijne sympahtie voor Denemarken in 1864 werd niet opaulyk uitgebazuind eu was bovendien te natuurlijk om opzien te verwek- keueu indien al zooals het gerucln wil weten, de afschaffing der Iersche staatskerk niet uaar zijn zin was, dan heeft deze zijne meening toch iu geen opzicht de planneu der regeering ge dwarsboomd. In waarheid was zijn politiek le ven zoodanig, als de vermoedelijke troonopvol gers van Engeland het volgens recht moeten lei den, maar het nooit geleid hebbenhet loon daarvoor ootvangt hij nu in de hartelijke deelne ming van het geheele volk, die noch door partij- gevoelens, noch door politieke vijandschap kon verminderd worden," Dit compliment van den Spectator, dat de prins de sympathie des volks verdiend heeft door zijn eigen gedrag, is voor hem dunkt ons vrij wat meer waard, dan de monsensicale uitweidingen van de Timet over de banden van liefde en trouw waarmede het goddelijk recht de vorsten en vol. ken aan elkander vastgeknoopt heeft. Dezer dagen stierf George Hudson, de rnat die, door zijne kolossale ondernemingen, eenmaal de spoorwegkoniug van Engeland werd genoemd. Hij werd in 1800 uit arme ouders geboren, bij een linnenhandelaar in de leer gedaan, en wertie zich er boven op, tot hij in 1837 Lord-Mayor York was met een groot vermogen. Als zoodami nu heeft hij door allerlei ondernemingen aa; Engeland de eer bezorgd, het eerst van alls landen door een geregeld spoorwegnet doorkrui, te worden. Maar de enorme kosten, hierdoor benoodigd, hadden van zelf kleine dividendso en hooge tarieven ten gevolge. Hudson zelf vei- loor door geforceerde speculatiën zijn vermogei en ziju plaats in het parlement en verviel var kolossalen rijkdom tot diepe armoede. Ongeveer 18 maanden geleden kochten zijne vrienden eem lijfrente van 4800 p. st. voor hem, waarvan bj verder tot zijn dood heelt geleefd. Iu Ierland verkeereu de pachters, opzichten vau grondeigendommen enz. nog steeds niet it een zeer aangenamen toestand. Te Limmerict zat de rentmeester Young aan zijne vrouw et familie de courant voor te lezen, toen een kogel het nieuwsblad verscheurde en verder in des muur vloog. De heer YouDg greep dadelijk zijn buks en sprong naar buiten, doch geen moordt naar was te zien. Dergelijke agrarische misdrijven, zooals men ze zou kunnen noemen, komen no» steeds voor en geven wel het doorslaand bewijs, dat de Ier zedelijk en verstandelijk genoeg ont wikkeld is voor zijne zoo-ge wenschte Home-ruk Oostour.-Hong. Monarchie. Eene verkiezings-circulaire. Als een blijk, hoe in Oostenrijk de vrijhei! van verkiezingen met het systeem van officiëele candidaturen wordt overeengebracht, deelen wij de volgende circulaire mede, die door den stad houder van Bohemen, baron Koller aan de grooti grondbezitters in die provincie werd rondgezon den: „Namens de regeering van zijne majesteit veroorloof ik mij, aan Uw Hooggeb. het vrien delijke verzoek te richten, bij de op 28 d. m. plaats hebbende directe verkiezingen voor den Rijksraad uit de groote grondbezitters, het u toekomende kiesrecht uit te willen oefenen naar den zin der regeeriug, die om elke be langrijke stemversnippering te voorkomen, 4e candidaten-lijst van het constitutioueele comité der grondbezitters heeft aangenomen." Daar hel uitschrijven van directe verkiezingen in Bohemen door de weigering van den Boheemschen landdag om afgevaardigden voor den Rijksdag te benoe men, onmisbaar noodig is gewordeD, daar de ervaring het onwederlegbaar heeft bewezen en het ook met deu onveranderlijken wil van zijne majesteit overeenkomt, dat de bevrediging der rechtmatige wenscheo van de verschillende landen slechts langs deu wettigen weg mag tot stand komendaar eindelijk de regeering durft waar borgen, voor dergelijke geoorloofde wenscher evenzeer als voor de belangen van het grooif grondbezit steeds ijverig zorg te zullen dragen, zoo gelooft zij geen vergeefsch verzoek te doen, wanneer zij met het oog op de bekende loyale en vaderlandslievende gezindheid van U w Hooggeb, deze oproeping tot U richt. Indien het Uw Hoog geb. ten eenenmale onmogelijk mocht zijn, per soonlijk bij de verkiezing te verschijnen, dan zon ik u willen verzoeken, mij nevensgaande blanco- volmacht zoo spoedig mogelijk met datum en uwe onderteekening te doen toekomen. Voor hel geval echter, dat Uw Hooggeb. reeds verplich tingen had op zich genomen, die zulk eene deel name aan de verkiezing onmogelijk zouden maken, ben ik zoo vrij Uw Hooggeb. te verzoeken, zich van de verkiezingen te willen onthouden." Waarlijk een discreet verzoek om óf vóór Je de regeering te willen stemmeD, óf, indien men zijne stem reeds aan een ander beloofd heeft, zich wel geheel te willen onthouden. TELEGRAMMEN. Sfew-York, 18 December. De gisteren ge houden optocht der Internationale Vereeniginj vond weinig deelneming en is stil afgeloopeo. Het gerucht aangaande een opstand in Mesico vindt minder geloof. Uit Jeddo is gisteren een groot Japausch g6' zautschap naar Amerika en Europa op re,s gegaan. tiandrlngham, 18 December, ('s avonds). Vol- gens het bulletin heeft de prins den dag rustig doorgebracht. Bern, 18 December. Het scheidsrechterlijk Ho' in de zaak der Alabauia-quaestie heeft zijne zit ting tot 15 Juni 1872 verdaagd, nadat de geloofs-l brieven vau de arbiters onderzocht waren eo nadat de heer Öclopis tot president en de hoog- leeraar Taurot van Bern tot secretaris waren benoemd. Versatile», 18 December. In de heden door

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2