Stoomboot Volharding. MAASTRICHTSGH BIERHUIS, RM1HITI ADVERTENTIES Wordt gevraagd Aan de Leidsche burgerij. ANTI-RHUMATISCHE WATTEN, hebben dat de straten van sneeuw worden ont daan. Er is wel is waar gezegd, en er wordt nog wel gezegd: de publieke reiniging is voor Groningen een goudmijn en zal dit voor den Haag ook worden. De tijd zal het moeten leereD, maar zooveel is zeker dat als de publieke reiniging voor Groningen een goudmijn van voortbrengenden aard is, die voor den Haag van een innemenden zal zijn. Er zijn meer gemeenten die zich van sommige zaken goudmijnen voorstellen en zich daarom in het algemeen belang groote uitgaven getroosten; het oude spreekwoord ,,'t is al geen goud wat er blinkt" zal hen spoedig tot andere gedachten brengen. £t tJlTENLAlV D. D uits cliland. Friedrich von ftaumer. De bondsraad over de burgerlijke wetgeving. De clericalen te Beieren. De beroemde geschiedschrijver Friedrich von Rauiner vierde dezer dagen zijn 60jarig jubiléum als professor (reeds sedert 1853 emeritus) waarvan hij er 52 aan de Berlijnsche universiteit door leefde. Bismarck deed hem een eigenhandig schrijven toekomen om hem te bedanken voor alles wat hij voor Duitschland gedaan had en hem er mede geluk te wenschen, dat hij de tegenwoordige grootheid van het Duitsche rijk no°g had mogen aanschouwen. Verscheidene pro fessoren met den decaan der universiteit, prof. Uommsen, aan het hoofd kwamen hem insgelijks hunne gelukwenschen aanbieden. Evenzoo ver schillende autoriteiten der stad, en eene depu tatie van Breslau, waar hij 8 jaren lang (van 1811—1819) hoogleeraar is geweest. Voorts ontving hij eene menigte schriftelijke gelukwenschen, waaronder die van den keizer en keizerin, terwijl de eerste hem zijn afbeeldsel vereerde. Gelukkig de man, die op 9Ujarigen leeftijd, onder zulke bewijzen van hoogachting op een allervrucht baarst en nuttig leven mag terugzien I Bij het verschil van opinie in den bondsraad over de quaestie of in geheel Duitschland de rijks-burgerlijke wetgeving zal ingevoerd worden is het niet onbelangrijk na te gaan, uit welke landen de twee betrokkene eommissies in dat lichaam, die namelijk voor justitie en voor de grondwet, zijn samengesteld. De commissie voor justitie bestaat uit de vertegenws. vanPruisen, beieren, Saksen, W urtemberg, Brunswijk, Sch warz- burg-Rudolstadt en Lübeck. De grondwetscom missie is samengesteld uit: Pruisen, Beieren, Saksen, Wurtemberg, Badeu, Oldenburg en Saksen-Mei- ningeu. De commissies hebben in vereenigde zit ting over de quaestie gestemd en zoo als men weet is het door den Rijksdag aangenomen voor stel met zeven tegen vier stemmen verworpen. De oorzaak hiervan is, dat Schwarzburg-Rudol- stadt, Oldenbnrg en Saksen-ileiningen bij de stemming afwezig waren, zoodat nog elf stem men over waren. Beieren, Wurtemberg en Saksen, die als lid der beide commissies natuurlijk een dubbele stem uitbrachten, verklaarden er zich met Brunswijk tegen, zoodat Pruisen niettegenstaande zijn dubbele stem slechts met Baden en Lübeck in de minderheid bleef. Het ontwerp moet nu echter nog in den voltalligen bondsraad in behan- deting komen, waarbij Pruisen wel al zijn best i zal doen om de zaak naar zijn zin te doen afloopen. De clericale meerderheid in de Beiersche kamer van afgevaardigden doet tegen de aanstaande rijeenkomst van den landdag zijn best om zich rast aaneen te sluiten. Het centrum en de rech terzijde hebben zich in deu „Bamberger Hol" rereenigd. Zij zullen waarschijnlijk dadelijk bij opening een adres aan den koning indienen, waarbij een votum van wantrouwen tegen het ministerie wordt uitgebracht. Indien dat niet lelpt, dan geeft het clericale orgaan bij uitne- nendheid, de Pfalzer Zeitung, hun den raad, „het oorbeeld der oude stenden te volgen en de dui ttien op den geldbuidel te houden." De Pfalzer hitung vergeet, dat daarbij vroeger alleen de orsten nadeel leden, omdat zij hunne verspil- veroveringszucht er door moesten bedwingen, terwijl nu de geldbuitel voor het geheele land lestemd is. De afgevaardigden, die er den duim op houden im de regeering te dwingen, doen tegenwoordig iet den koning of zijnen ministers, maar zich elven en het geheele land bet meeste nadeel. Spanje. De gemeenteraads-verkiezingen. Zooals de telegraaf reeds herhaaldelijk mede- eelde heeft de ministerieele partij bij de gemeen- eraads-verkiezingen, die den 9den dezer maand [eheel afgeloopen waren, een besliste nederlaag leleden. Zooals Martos, een der hoofden der jrogressisten, op de groote meeting dezer partij invoerde, zijn de gemeenteraden de grondslagen het staatsgebouwniet alleen dat men er |e gezindheid des volks door kan herkennen, aar uit haar midden komen de meeste sena- iren en afgevaardigden te voorschijn. Om deze iden zullen wij den uitslag der genoemde ver- iezingen wat meer in bijzonderheden nagaan. In de kleine plaatsen hebben de verkiezingen ieestal een .plaatselijk eD geen politiek karakter daarom hebben wij alleen den uitslag in de oote gemeenten na te gaan. Van de zes tot Keuhonderd groote steden en gemeenten nu letteen slechts in tweehonderd de candidaten (er regeering de overwinning behaald. Die can taten kwamen natuurlijk met het twijfelachtig hrakter der regeering zelf overeen; zij bestonden )U Sagastisten en unionisten van allerlei kleu- n en werden natuurlijk overal door de regee- krachtig ondersteund. Niettegenstaande toch hoogdravende en voor effect maken bestemde bekeringen van den heer Halcainpo, heeft de peering zich bij het uitoefenen van invloed op [-« verkiezingen al zeer weinig kieskeurig ge- knd. De radicale progressisten, Zorilla's aanhan- p, schrijven zich de overwinning toe in 250 peenten, de republikeinen in 180, en de Car- pn (behalve in de Baskische provinciën, waar natuurlijk altijd zegevieren) in 50 gemeenten, irhalve is niettegenstaande al de bemoeiingen regeering slechts een derde gedeelte in ken zin uitgevallen, en dan zijn de Car- 'lische verkiezingen nog in haar voordeel gere ed- Hierbij komt Dog dat in de belangrijkste 'deu de overwinning is gebleven aan de oppo- te. De aanhangers van Sagasta zagen zich 'kozen in slechts 8 hoofdsteden van provinciën, Eronder Cadix, Malaga, Sevilla, Tarragona, de radicalen in 12, waaronder Madrid, s, Coruna, Salamanca, Valladolid enz., de republikeinen in 11, waaronder Barcelona, Cordova, Granada, Valencia, Saragossa enz., de Carlisten eindelijk in 5 groote steden, namelijk Alava, Aliva, Giudad-Real, Cuemja en Toledo. De belangrijkste beslissing is in de hoofdstad gevallen. Van de 10 districten heeft daar niet éen enkel den ministeriëelen candidaat in den raad ge kozen; in 9 er van zegevierden de radicalen, ter wijl in het tiende met kleine meerderheid een republikein gekozen werd. Indien derhalve een kennelijk gebrek aan sympathie bij de bevolking voor een ministerie een reden is om af te treden (de vorige Belgi sche ministers dachten er niet zoo over) kan het kabinet Malcampo-Angulo gerust naar huis gaan. Vereenigde Staten -wan N.pAmerika. Grootvorst Alexis. De ontvangst van den Russischen grootvorst Alexis in New-York doet ons denken aan de geestige beschrijving van de algemeene opmerk zaamheid, die aan Marten Chuzlewit in eene an dere stad van Amerika ten deel viel. Deze had echter zijne waarde in de oogen der Amerikanen te danken aan het feit, dat hij in een moeras den dood ging zoeken, gene aan het feit dat hij grootvorst van een machtig land is. Ten bewijze dat Dickens bij de genoemde beschrijving niet overdreven heeft, nemen wij eene passage over uit de World, een van de New-Yorksche bladen, die zich allen met den grootvorst bezig houden, en hem bijna behandelen alsof hij een jonge dame ware, die alle redacteurs smoorlijk op zich ver liefd had gemaakt. Doch de Wereld 6preke: „De grootste opgewondenheid heerschte onder de dames toen de prins de trappen besteeg, en slechts met moeite kon het comité den weg voor den verheven bezoeker open houden. De groot vorst nam daarop aan het rechter uiteinde van de salon zijne plaats in. Nu volgde een vreeselijk heen en weder stooten en dringen, daar ieder vocht om een gunstige plaats te krijgen, van waar uit zijne of hare oogen de uiterlijke vormen en gelaatstrekken des prinsen op hun gemak konden opnemen. Prachtig gekleede dames klauterden op de tafels, bij welke kunstoefening hunne ca valiers hen ondersteunden, en hen verder in de bevalligste poses omslingerd hielden, terwijl de dames zelve hunne betooverende lachjes en smach tende liefdeblikken naar den jongen prins heen- stuurden. De grootvorst zelf stond daar, met zijne blonde haren naar achteren gekamd in zachte, zijdene golfjes, het hooge en verstandige voorhoold geheel vrijïatend.Een lichte, goed onderhoudenesnorbaard omringde een paar lippen, zoo zacht en roos kleurig, als ooit een paar lippen den mond van een meisje versierde. Zijn gelaat is verwonderlijk schoon; daar straalt het ware licht des geestus uit, en de edele, eerzuchtige, beschaafde, dappere officier staat er duidelijk op te lezen. Zijne breede schouders, zijn krachtige borst, zijne gespierde armen, zijne welgevormde ledematen toonden aan hoe zijn lichai m zich naar merg en been en spieren ontwikt ld heeft. De Herald gaf den volgenden dag in zijn hof- bulletin het volgende complimentje over den grootvorst ten beste, dat men in gewone omstan digheden alleen tot een bloeiende jonge maagd zou richten „Wij zijn van te voren overtuigd, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid, Grootvorst Alexis, na de vermoeienissen der receptie van gisteren goed gerust heeft. Gisterenochtend, toen hij zich aan het ontbijt nederzette, zag hij er uit, zoo frisch en schoon als de morgendauw." Waarlijk de wijze, waarop hetrepublikeinsche volk bij uitnemendheid den zoon van den groot sten autokraat van Europa liefkoost, heeft veel van die roerende gehechtheid, die men somtijds tusschen een hond en een kat ziet ontstaan. Pre sident Grant behoeft er zich overigens niet onge rust over te maken; het beginsel is hier niet in het spel; indien diezelfde rozenkleurige, maagde lijke grootvorst Amerika eens voor zich kwam opeischen gelijk keizer Maximiliaan het Mexico deed, dan zouden de dagbladen hem vervloeken in plaats van liefkozen, dan zouden de dames hem de tanden in plaats van hunne glimlachjes laten zien. TELEGRAMMEN. Weenen, 15 December. De Nationale Bank heeft het disconto voor alle zaken met een half pCt. verlaagd. Sandringham, 15 December, 10 uren's avonds. De prins van Wales heeft deu avond rustig door gebracht. Zijn toestand blijft overigens onver anderd. Londen, 15 December. De dagbladen hebben het bericht ontvangen, dat er een zeer gunstige wen ding in den toestand van den prins vau Wales geko men is. Al de ziekte symptomen zijn verbeterd. Bij den brand van gisteren zijn 60,000 5,80,000 maten graan vernield. De correspondentie tusschen het Chineesche gouvernement en Lord Granville is uitgegeven. De Chineesche regeeriug betuigt, dat het Katho licisme in China onpopulair is geworden en ver langt, dat de zendelingen zich zullen onderwer pen aan de wetten des lands. Lord Granville heeft daarop geantwoord, dat de zendeliugeu, even als elk ander Bntsch onderdaan in China, onder de jurisdictie van den Britschen consul 6taan. Rome, 15 December. Maandag of Woensdag zal de paus een constitorie houden. Het Oostenrijksche gezantschap bij de regee ring van Italië is naar Rome overgebracht. Het Belgische en het Fransche zullen binnen kort volgen. Sandrlngliam, 16 December. De prins van Walis heeft 's nachts een weinig rustig geslapen. Promotiën. Leiden, 16 December. Bevorderd tot doctor in de rechteD de heer A. J. C. Jongejan, geboreo te Brielle, met Stellingen. laatste 11 n k ici itkn. Wij ontvingen hedenavond de Oost-Indische mail. De daarmede ontvangen bladen behelzen tijdingen tot 10 November. Daarin wordt echter niets bijzonders gemeld. (Per Telegraaf). 's-Gravenhage, 16 December. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn al de wetsontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen onveranderd aangenomen, Da verwerping van amendementen voor de gemeenten Hellevoetsluis, Vlaardingen en den Helder. Maandag is aan de orde het voorstel van den heer Begram c. s. tot afwijking voor Gorkum. Ingekomen is een wets ontwerp op de rechterlijke organisatie. De hoofdbeginselen der nieuwe rechterlijke organisatie zijn de volgende: Appèl van alle vonnissen der kantonrechters in strafzaken bij den hoogen raad de hooge raad is rechter in appèl van de uitspraken der rechtbanken in eersten aanleg, maar in cassatie van de uitspra ken der rechtbank in hooger beroep en van'die der kantonrechters in het hoogste ressort. De gerechtshoven worden niet vermeld en dus op geheven. Het getal rechtbanken wordt bepaald op 27, waarvan 13 zijn aangewezen voor hooger beroep in strafzaken. In de zitting der Eerste Kamer van heden is besloten tot verzending naar de afdeeliDgen en in behandeling neming gedurende deze zitting van de drie tractaten met Groot-BrittaDnië en voorts om de beraadslaging over de conclusie van het rap port der commissie voor petitiën op het adres vaD den Senaat der Hoogeschool te Groningen onbe paald uit te stellen. 's-Gravenhagb, 16 December. Bij Kon. besluit van 14 December 1871 zijn benoemd tot ontvan ger der registratie voor de gerechtelijke en admi nistratieve akten en der domeinen te Gronin gen de heer J. van Hettinga Tromp, thans ont vanger der registratie en domeinen te Alfen, der registratie en domeinen te Gulpen de heer H. Kayser, thans ontvanger der registratie en do meinen te Gennep; te Gennep, de heer C. W. Andreae, thans surnumerair der registratie en domeinen. Bij Kon. besluit van 14 December 1871 is benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, de heer G. Mullemeister, ont vanger der in- en uitg. rechten te Rotterdam. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën van 14 December 1871 is benoemd tot Rijks- tegraafkantoorhouder en tot brievengaarder te Egmond aan zee ingaande 1 Januari 1872, de heer F. C. Crentis, Rijkstelegraaf klerk te Rotterdam. Rotterdam, 16 December. Uitslag der aanbe steding gedaaD door de Noord-Brabantsch, „Duit sche Spoorweg-Maatschappij," op Donderdag 7 December 1871, aan het Hoofdbureau te Rotter dam: 1°. 1500 stuks gegalvaniseerde ijzeren steen- krammen; gegund aan L. Goffin te Luik voor f27 per 100 kilogr. franco Gennep. 2°. 134staven patentijzer; aan de Kon. Nederl. Grofsmederij, te Leiden voor f 14, per 100 kilogr. 3'. 54 staven rond ijzer aan dezelfde voor ƒ14 per 100 kilogr. 4°. 450 stuks platte ronde ijzeren boutringen, aan dezelfde voor ƒ150 in massa; 5°. 18 platen ijzer; niet gegund; en 6°. 2 staven snijstaalaan R. Loars, te Rotterdam, voor 50 per 100 kilogr. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. □am. nam. □im. avond avond 6 n. 8 n. 12 n. 4 o. 5 u. 8 10 a. Vrijd. 40* 40° 40" Zaterd. 39' 40' 43' 41° Wind: Vrijdag-middag 5 u. Z. O. Zaterdag-morgen 5 u. Z. W. in het Gereformeerd Heilige Geest of arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, eene MEI9 JES ZAAL- HOEDER, tusschen de dertig en veertig jaren, vaD den Hervormden Godsdienst en goed met de wasch kunnende omgaan, tegen een jaarlijksch salaris van f 135, vrije kost, bewassching en geneeskundige hulp. Belanghebbenden worden verzocht zich in persoon van goede getuigen voor zien aan te melden aan het Weeshuis voor den 20,Ul1 December aanstaande, 't Maandags-avonds te zeven uren. De Ondergeteekende zijn Win kel io Kruideniers- en Grutters waren, op de Mare, Wijk VI, N°. 62, geopend hebbende, beveelt zich in de gunst zijner geachte Stadgenooten en verdere Begunsti gers aaD, hopende door eene prompte en civiele bedieniDg zich deze waardig te makeD. J. F. WILLEXBORG. Het Kofllchals DE GOUDEN KROON ln de Paardensteeg, zal op Woensdag 20 December a. s. GESLOTEN zijn. Maandag 18 dezer hervatting der dienst; 25 dezer en 1 January aanst. geen dienst. DE DIRECTIE. OUDE 8INGEL. De Weeskinderen van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis alhier zullen van nu aan geen gedicht tegen Nieuwjaar meer rondbrengen, zoo als tot dusver gebruikelijk was. Het is ons min voegzaam voorgekomen, dat verpleegden, in wier behoeften behoorlijk wordt voorzieu, langs de huizen rondgaan, om een aal moes te vragen ter hunne versnapering. Daarentegen Demen wij de vrijheid de Wees- hulsbus, die even na Nieuwjaar rondgaat, bij zonder aan te bevelen aan de belangstelling on zer stad- en geloofsgenooten. De bijdragen, daar door verzameld ten behoeve van het gesticht, komen aan de Weeskinderen, die daarin zijn opgenomen, werkelijk ten goede. Wij behoeven die bijdragen thans meer dan ooit te voren, daar, gelijk bekend is, de belangrijke stedelijke sub sidie van jaar tot jaar vermindert, om ons eer lang geheel te ontvallen. Het Bestuur van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, J. J. PRINS, Voorz. Leiden, 4 Dec. 1871. W. PLEYTE, Secr. Puik Maastrlchlsch Bier 12 Cents per flesch bij afhaling; bij de zes flesschen aan huis be zorgd. C. H. DE BOLSTER. Met goedkeuring en voorkennis van den Heer Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fa bricage, rigteu de ondergeteekenden eene ult- noodlglng aan alle mannelijke Ingezetenen, van 30 tot 50 Jaren oud, geschikt en gene gen hunne diensten by het BRAND WEZEN te vcrleenen, om zich daartoe aan te melden bij den opperbrandmeester van de spuit, het naast bij hunne woning staande, namelijk voor spuit N«. 1, geplaatst in de Brandewijnsteeg, bij den opper brandmeester L. VAN LEEUWEN; voor spuit N4. 2, geplaatst in de Boomgaardsteeg, bij den ópper- brandmeester I. DE KONING; voor spuit N". 8, geplaatst in de Smidssteeg, bij d sn opperbrand meester J. ENGELS; voor spuit N 4, geplaatst aan de Houtstraat, bij den opperbrandmeester Adr. VERHOOG; voor spuit N°. 5, geplaatst op de Oranjegracht, bij den opperbrandmeester G. H. BERTRAND; voor spuit N". 6, geplaatst in het Raadhuis, bij den opperbrandmeester H. J. GIE- ZEN; voor spuit N°. 7, geplaatst in het Geref. Weeshuis, bij den opperbrandmeester J. C. RIJK, en voor spuit 8, geplaatst op de Langegracht, bij den opperbrandmeester M. W. WIJNKOOL. Daar alle manschappen beneden SOjarigen leef tijd, wier aantal aanzienlijk was, ingevolge de nieuwe verordening op het brandwezen moesten ontslagen worden, is het personeel thans onvol doende. Dat er met een onvoldoend personeel niet naar behooren kan gewerkt worden, zal ieder begrij pen, die maar eenigszins bekend is met brand spuiten en krachtdadige blussching. Zij vrageD dus dringend aan Heeren Fabrie kanten, Werkbazen euz., vooral aan eerstgenoem- den, om hunne ondergeschikten daartoe aan te sporen, opdat er weder een voltallig personeel verkregen worde, om bij het onverhoopt uitbre ken van brand, dien met den vereischten spoed en kracht te keer te gaan.' Ingevolge de verordening op het brandwezen van 15 Junij 1871, wordt aan ieder der manschap, pen, tijdig bij den brand tegenwoodig en dien sten bewijzende, behalve de toegekende premiën, 15 cents per uur uitbetaald. P. G. HOUTHUYZEN, Directeur. J. VAN LITH, Adjunct-Directeur. Leiden, 28 November 1871. Ter genezing van de meest ingewortelde rhu- matiek, rhumatische tand-, hals- en hoofdpijn, rhumalische kramp en aandoeningen in den rug en de zijde enz., bestaat er tot nog toe geen heilzamer en teveos ook geen goedkooper middel daD de krachtig werkende ABSHAIJBBIIVS die tevens het voordeel hebben, van zeer gemak kelijk aanwendbaar te zijn en niet de geringste schadelijke uitwerking kunnen teweegbrengen bij lijders, die te gelijk met andere kwalen be zocht zijn. De uiterst goedkoope prijs van slechts 30 cents per blad, zal ook niemand terug behoe ven te houden, om zich aan eene proefneming te wagen, wanneer men slechts zorgt, zich de echte aan te schaffeD, kenbaar aan de ondertee- kening der blauwe omslagen door den Bereider en Hoofd-Depothouder A. BREETVELT Az., te Delft, en verder bij: A. van 't Hooft, Leiden, Maarsmansteeg. N. J. Sanders Gz., Lei den, Haarlemmer straat. J. J. Beuzemaker, Lei den, Vischmarkt. G.Wilhelmus, Woerden. Mej. de Wed. Bosman, Gouda. F. A. G. van Deth,Gouda. A. Kauling, Alphen. C. B. Verheul, Oude water. L. den Ouden, Soeter- meer. Wed. Boon, Leidschen- dam. W. Ligthelm, Voorburg. A. Bots, Nieuwkoop. H. G. Pistoor, Noord- wijk. E. van Hansum, Hille- gom. J. Knol, Haarlemmer meer. J. Goudkade, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3