g om de middelen te bespreken, die zouden Bnen bestaan om de bij de hardrijderijen op laatsen dikwijls voorkomende omkoopingen of oeierijen van de hardrijders te voorkomen. In (vergadering is vastgesteld om in de conditiën ii de hardrijderijen op te nemen de volgende aÜDg en daarvan aan de hardrijders bij de jhrijving kennis te geven, fanneer aan de directie blijkt, dat er omkoo- 3 of knoeierij plaats heeft, die hel doel van volksvermaak benadeelt, dan is zij gerechtigd, der tegenspraak den prijs of premie geheel of eeltelijk in te houden en zullen de namen der sonen, die hebben omgekocht of geknoeid, da- ijk worden bekend gemaakt aan andere IJs- reenigiugen, hetzij door de Leeuwarder Courant, i telegraaf of anderszins. Middelburg, 9 December. Hedenochtend is de liter-commissaris, vergezeld van den substituut lier bij de arrond. rechtbank alhier en twee kuudigeu, naar Breskens vertrokken, om on- roek te doen naar een moord, die aldaar gis- en bij eene vechtpartij zoude hebben plaats ^had. I BUITENLAND. Frankrijk. Rievon tegen de boodschap van Thiers. Uit de Rationale Vergadering. Militair ontwerp. Com missie voor het budget. Den dag, waarop Thiers zijn boodschap heeft orgelezen, woei er buiten de Vergadering zulk n hevige scherpe wind, die den afgevaardigden sneeuw in het gezicht joeg, dat zij geen tijd dtlen om als gewoonlijk elkander onderweg nue gedachten over het gehoorde mede te dee- i. Den volgenden dag echter werd er des te ;er over en weer gesproken, en men moet helaas kennen, dat de indruk, door de rede van Thiers maakt, verre van gunstig kan genoemd worden. In tegenstelling met de telegram, die ons den rteu inhoud der boodschap mededeelde, schijnt liers voor zich persoonlijk hevig geopponeerd hebben tegen het beginsel van algemeene mi- aire dienstplichtigheid. Dit nu is een der grootste even, die men tegen zijne redevoering heeft, i niet zonder reden zonder eenigen twijfel toch liet de kennelijke begeerte der natie den al- meenen [dienstplicht te zien ingevoerd; zij heeft Sn vast vertrouwen, dat deze maatregel veel il bijdragen om het Fransche leger uit zijn ervallen toestand op te heffen en aan het uitsche meer gelijk te maken. In den laatsten ijd werd er aan de natie alle hoop gegeven, Bat Thiers zijne oppositie op dit punt tegen zijne ministers zou laten varen. En ziet zijne bood schap geeft plotseling een geheet andere uit komst; hij gaat zich over eene quaestie, waarin lij na ieder een gevoelen met hem verschilt, hevig ■hiaten. Ook de argumenteu, die hij er voor aan roerde, waren overigens slechts vluchtig en onbe- iekenend. Zoo zeide hij onder anderen los weg, at bij verplichten dienst ieder jaar 300,000 mge mannen zouden moeten worden ingeschre- en; de Tempi spreekt dit bepaald tegen en erzekert dat, met berekening van, alle bijko- rende omstandigheden, slechts de helft van dit ijfer zou moeten dienen. Om aan de publieke pinie een vveinig toe te geven stelde de presi- ent verder voor, in de wet op te nemen, dat i tijd van oorlog ieder zou moeten dienen. Dat eleekent natuurlijk niets: gaat de oorlog voor- loedig, dan is het gewone leger van 800,000 man oldoende; komt er groote nood, dan worden atuurlijk ook zonder eenige wettelijke bepa- DgeD alle weerbare mannen opgeroepen. Kortom, a de zaak zelf, én de wijze waarop Thiers aar besprak, heeft op de Vergadering een iechteu indruk gemaakt. Voor het overige is men met de algemeene rekking der boodschap niet ingenomen. Zij be- dudelt enkel niaierieeie quaesties, die vooreerst een aaugenamen indruk laten omdat Thiers in ele van hen anti-liberale en verouderde be- fippen is toegedaau. Maar ten tweede had men aarue gezien, dat naast deze financieele, rnili- sire, staatkundige en andere beschouwingen ook en hartelijk woord van opwekking tot het volk are gesproken, dat op de energie der inwoners elve eenig beroep was gedaan. Thiers heeft de aken voorgesteld, alsof alleen van de goede orga- lisatie der verschilleude bestuursafdeelingen frankrijks opkomst atbiug; hij heeft de moraal geheel voor de materie doen wijken. De linkerzijde heeft nog een speciale grief, anielijk dat het gouvernement niet het minste ini- iatief wil nemen in de quaestie van de verhuizing taarParijs.En zelfs schijnt het dit standpunt zoo ge tendeerd te hebben ingenomen, dat het ook geen hartoe strekkend voorstel van anderen wil on dersteunen. Het gevolg daarvan is dat de zaak, minste voor eenigen tijd, weer van het tapijt is geschoven. Na het stilzwijgen toch van Thiers 'ebben de heeren Duchütel en Humbert (de ij hatste uit naam der republikeinsche linkerzijde) 'et voorstel gedaan en er de urgentie voor ge- traagd; het gouvernement heeft zijne ondersteu- üing er aan onthouden, de urgentie is afgestemd en bet voorstel zit dus nu vooreerst opgesloten in I te doos van de commissie voor initiatief. Na de hoogdravende berichten over de bescherming die Thiers aan Parijs als gouvernements-zetel zou verleenen is de houding, die hij aangenomen heeft, vrij treurig te noemen. Waarschijnlijk heeft hij zijn voorgenomen plan laten varen, om de gevoe lens der rechterzijde niet te kwetsen; maar de president deed, dunkt ons, beter, zijne persoonlijke hardnekkige oppositie tegen enkele gewenschte en populaire maatregelen te laten varen, en nu eens te eindigen met de halfslachtige politiek, waar door hij vóór het recès nu de eene dan de andere partij tegen zich heeft ingenomen. De rechter zijde heeft intusschen bij het voorstel Duchótel getoond, dat zij vast aaneengesloten is; de ver werping der urgentie werd door haar met een paverend applaus begroet. Een vrij hevig debat werd in de zitting der Vergadering van Vrijdag opgewekt door een voorstel van den heer Milland om den staat van beleg in het departement der Rhöne op te heffen. De heer Chanrand, lid der rechterzijde, bestreed dit onder anderen op grond dat de gemeenteraad van Lyon de pompiers gebruikte tot een soort van pretoriaansche garde 1 De minister van binn. zaken hechtte aan deze mededeeling wel is waar niet veel waarde, maar oordeelde toch den tijd voor de opheffing nog niet gekomen. Bij eene dergelijke propositie voor het departement Bouches- du-Rhóne, van den heer Ronvier, had de uitval van dezen afgevaardigde tegen de commissie van gratie plaats, die ons reeds per telegraaf werd mede gedeeld voor een voorstel van den heer Peltereau Villeneuve tot afschaffing der wet van 1865 op de coalitiën werd de prise en considération aan genomen. De linkerzijde stemde er uit haren aard voor, de rechterzijde waarschijulijk met het doel om er een betere regeling voor in de plaats te krijgen. De door den minister van financiën voorgestelde teruggave der goederen van de prinsen van Orle ans heeft alleen betrekking op diegene, die nog in handen van den staat zijn; van hunne eischen tegen de koopers hunner overige goederen en van alle vorderingen daarvoor tegen den staat hebben de prinseu afstand gedaan. Het militaire ontwerp, dat door de daartoe be noemde commissie binnen kort zal ingediend worden, berust op de volgende grondslagenver plichte dienst, afschaffing der plaatsvervanging, afschaffing van het stemrecht voor de soldaten zoolang zij ingedeeld zijn, bevoegdheid tot oproe ping van iederen gezonden Franschman van 20 tot 40 jaren, hetzij bij de actieve armée, hetzij bij de reserve. Het ontwerp bevat 5 hoofdstukken met 71 artikelen. De heer Thiers maakt van zijn kant een ander ontwerp gereed, hetgeen, na het boven medegedeelde, geen verwondering kan baren. De commissie voor het budget heeft als opvol gers van den heer Casimir Périer, die zij met het uitbrengen van haar rapport had belast, benoemd de heeren de Lasteyrie en de Lavergne. Deze laatste zal zich bezig houden met het rapport over de inkomsten-belasting; de eerste met dat over de in- en uitgaande rechten en de belasting op de grondstoffen. Italië. Het gebouw der vertegenwoordiging. Namen der straten. De zaal, waarin de kamer van afgevaardigden vergadert, is, zooals men weet, in een treurigen toestand. De heeren gedeputeerden zijn hierover zoo ontevreden, dat de tegenstanders van het ministerie er een politieke quaestie van maken. Intusschen is de toestand voor een groot gedeelte aan hen zeiven te wijten. Vóór den 27sten Nov. hebben zij het gebouw bezichtigd en konden toen reeds opmerkeu, dat er gebrek was aan goede verlichting, verwarming en lokalen voor de werk zaamheden van afzonderlijke commissies. Zij hadden toen dadelijk voorstellen kunnen doen tot verbetering, maar in de plaats daarvan hebben zij over allerlei andere zaken aanvallen gericht tegen het ministerie. Intusschen geeft de quaestie nu aan de oppositie bladen overvloedige gelegenheid tot uitvallen tegen de Regeering. De Opinione, die het gebouw ge roemd had als een wonderwerk van gemak en goede inrichting, krijgt er met den heer Lanza duchtig van langs door de Riforma; dit blad dringt er op aan om de zaak in een openlijke zitting te behandelen en aan de natie te doen zien, hoe het gouvernement met haar geld omspringt, en hoe weinig het voor de waardigheid der vertegen woordiging zorg draagt. Inmiddels zijn de klachten verre van ongegrond. Indien de afgevaardigden zich geen rhumatiek op den hals willen halen dan die nenzij met hunne hoeden op in, mantels gewikkeld, op en neer dravende en dan nog niezend en hoestend te beraadslagen. Er zijn wel ongeveer vijf maanden noodig om de zaal geheel aan de behoeften te doen beantwoorden. Eene nieuwe commissie van deskundigen zal nu daartoe be noemd worden. Men zou dan zoolang vergaderen in de Curia Innocenziana, die echter ook nog wel een maand nood g heeft om tot dat tijdelijk oponthoud in orde te worden gebracht. Niet minder dan 39 namen van straten worden in Rome veranderd. Het schijnt dat die namen (wij zagen het ouder de commune in Parijs) tot thermometer voor de politiek moeten dienen. De meeste dier nieuwe opschriften toch hebben betrekking op de veranderde richting der Itali- aansche staatkunde. TELEGRAMMEN. Petersburg, 8 December. Bij de feestviering der militaire Orde van St.-George heeft de Keizer den volgenden toast uitgebracht: „Oplietwelzijn van den Keizer en Koning Wilhelm, den oudsten ridder der Orde, en van de overige ridders der Orde in zijn dapper leger, door welks waardige vertegenwoordigers ik mij hier mag omringd zien. Ik wensch en hoop, dat de innige vriendschap, welke ons vereenigt, ook in toekomende geslach ten zal voortduren, evenals de wapen broederschap van ons beider legers, welke van een onvergete- lijken tijd dagteekent. Ik zie daarin den besten waarborg voor den vrede en de wettelijke orde van Europa." Prins Frederik Karei van Pruisen heeft den toast des Keizers beantwoord. Berlijn, 9 December. De Minister van Finan ciën heeft heden in het Huis der Afgevaardigden van den Landdag een wetsvoorstel tot hervorming van het belastingstelsel ingediend, waarbij hij, volgeiis zijne verklaring, van het beginsel is uit gegaan om den druk der belastingen voor de mindere volksklasse te verlichten. Parijs, 10 December. De Siècle komt ten sterkste op tegen de hevige taal van sommige leden der linkerzijde van de Nationale Vergadering. Het blad zegt, dat die voortdurende recriminatiën de gemoederen noodeloos verbitteren en een bijna onherstelbaar nadeel aan de republiek toebrengen. Hladrld, 10 December. De financieele Coramis- siëu voor Spanje te Parijs, Londen en Amsterdam hebben aanschrijving ontvangen om aan te kon digen dat de coupon Buitenlandsche Schuld, ver vallende 31 December, zal betaald worden. Zij moeten tevens mededeelen dat de financieele Commissiën de coupons der Binuenlandsche Schuld zullen betalen, mits op aanbieding der coupons. Londen, 10 December. Het bulletin van hall'zes omtreDt den toestand vau den Prins van Wallis luidt, dat de namiddag minder kalm was. Er hebben zich op nieuw ernstige verschijnselen voorgedaan. Rome, 10 December. De Kamer der Afgevaa r- digden heeft de beraadslaging over de definitieve staat6begrooting voor 1871 ten einde gebracht, en zoowel de uitgaven als inkomsten na korte dis cussie goedgekeurd. Volgens de Economiita zal uit het financieel overzicht van den heer Sella blijken, dat een kleine verhooging der belastingen noodig is. De nieuw voorgestelde belastingen zullen met 1 Janu ari 1873 in werking komen. Er zullen geene nieuwe schuldbrieven worden gegeven. Straubing, 10 December. De bisschop van Regensburg is in tweede iustantie, wegens be- leediging van den burgemeester Kollmann van Kötzting, tot eene boete vau 75 gulden veroor deeld. Bern, 10 December. De pastoors van Cour- genay en Courtedeux (Jura) zijn, wegens mis bruik maken van den kansel, in hunne bedie ning geschorst, met intrekking van hun traktement. Londen, 11 December. De toestand van den prins van Wallis is slechter. Den nacht heeft hij slapeloos doorgebracht. lYLarlztbericUt en. Amsterdam, 11 December. Granen zonder han del, Mei rogge 213, 212. Raapolie 6/w. 51^ vlie gend 50 Mei 50R September, October, November, December 45b. Lijnolie 6/w. 37 54 Vliegend 3654 Maart, April, Mei 37# September, October, No vember, December 3854Hennepolie 6/w 4154; Vliegend 50. Raapkoeken 105, 11S. Lijnkoeken 13, 1654. Koolzaad 513. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 27 November 1871. Ter voldoening aan artikel 2 der Verordening van 21 December 1857, heeft de plaatselijke Schoolcom missie de eer ter vervulling der vacaturen, welke door de periodieke aftreding van vier harer leden op den 31sten December aanstaande in hare Commissie zul- len ontstaan, de navolgende personen aan te bevelen voor de vacature ontstaande door de aftreding van den Heer Dr. P. L. Bijke: de Heeren Dr. P. L. Bijke en Dr. D. Doyer; voor de vacature ontstaande door de aftreding van den Heer Mr. J. E. Goudsmit: de Heeren Mr. J. E. Goudsmit en J. A. E. Coebergh; voor de vacature ontstaande door de aftreding van den Heer J. van Heukelom Jr.: de Heeren J. van Heukelom Jr. en Mr. W. C. D. Olivier; en voor de vacature reeds ontstaan door het ver leend eervol ontslag aan den Heer Mr. F. B. Co- ninck Liefsting, die mede op den 31sten December aanstaande periodiek zoude hebben moeten aftreden de Heeren Dr. J. H. C. Kern en P. J. Cosijn. Leiden, 1 December 1871. Ter vervulling der vacature, met 1#. Januarij e. k. ontstaande door de periodieke aftreding van Prof. P. J. Veth, als lid der Commissie voor de bewaar scholen alhier, hebben B. en Ws. de eer a het na-5 volgend dubbeltal voor te dragen, met uitnoodiging daaruit de benoeming te willen doen, als: 1°. Prof. D. Bierens de Haan, 2°. Mr. A. J. Wijnstroom. "Wij voegen hierbij de opmerking dat het afgetreden lid zijn verlangen heeft te kennen gegeven om niet weder in aanmerking te komen. Leiden, 30 November 1871. Ter vervulling der vacature van hulponderwijzer der 2e klasse aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs der 1® klasse, voor jongens, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan J. J. Wijtenburg, hebben B. en Ws. in overleg met den hoofdonderwijzer dier school en den districts-school- opziener, een drietal opgemaakt, hetwelk wij ons de eer geven u hiernevens aan te bieden, met verzoek daaruit de benoeming te doen, als1°. Simon Petrus Perdijk, 2°. Dirk Hendrikus Poelman, 3°. Hendrik Velthuisen, allen binnen deze gemeente werkzaam. Leiden, 1 December 1871. In het begin dezes jaars werd door ons, na het verleend eervol ontslag aan den Heer A. W. Kroon, als onderwijzer in de natuurkunde en natuurlijke historie bil het vormend onderwijs, met de waarne ming der daardoor opengevallen lessen tijdelijk belast de Heer H. Japikse, phil. nat. caud., die sedert vol doende blijken van bekwaamheid en geschiktheid voor die taak heeft gegeven. B. en Ws. nemen dientengevolge de vrijheid, in overleg met den districtsschoolopziener en den diri- geerenden hoofdonderwijzer, u thans voor te dragen den Heer Hendrik Japikse, candidaat in de philosophic aan de hoogeschool alhier, tot onderwijzer in gemelde vakken bij het vormend onderwijs te benoemen. Leiden, 4 December 1871. Bij request, den 20sten November 1871 ingeko men, heeft Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer, Secre taris der gemeente Leiden, zich tot uwe vergadering gewend, met het eerbiedig verzoek om hem, op den leeftijd van 72 jaren, na ruim 40 jaren ambtenaar dezer gemeente te zijn geweest, een eervol ontslag uit die betrekking te willen verleenen, onder toeken ning van pensioen. Burgemeester en Weihouders meenen den uitge- drukten wensch te moeten eerbiedigen, van den man, die gedarende 43 jaren zijne beste krachten heeft ge wijd aan de bevordering van de belangen der ge meente zijn leeftijd en de belangrijke diensten aan de gemeente bewezen, geven hem meer dan gewone aanspraak op eene eervolle rust en erkenning van deze zijne diensten. De adressant is op 2 October 1828 tot commies van stads beschrevene middelen, op eene jaarwedde van f 400, aangesteld, en werd reeds in 1839 geroe pen tot de gewichtige betrekking die hij thans gedu rende meer dan 32 jaren met eere heeft vervuld. Burgemeester en Wethouders meenen alzoo u te moeten raden om, op grond van den bereikten leef tijd en de volbrachte dienstjaren, het verzoek in te willigen onder toekenning van een pensioen, over eenkomende met de bepalingen van de wet, regelende de burgerlijke pensioenen, dd. 9 Mei 1846, Slaalsbl. N°. 24, gelijk vroeger steeds na wel volbrachten diensttijd is verleend. Art. 3 van die wet bepaalt dat bij den ouderdom van 65 jaren en 40 jaren dienst pensioen verleend wordt; art. 13 dat als maatstaf voor de regeling van het pensioen wordt genomen de middelsom der wedde of belooning, door den ambtenaar gedurende de laatste zestig; maanden van zijn dienst genoten, ter wijl, ingevolge art. 8, het pensioen der ambtenaren wordt geregeld, voor ieder jaar dienst, naar een zes tigste deel van de middelsom der wedde of belooning bij art. 13 bedoeld, zonder het 2/3 gedeelte van dat bedrag te boven te kunnen gaan. Aan de gestelde voorwaarden is door adressant voldaan, terwijl wat den maatstaf betreft, bij Konink lijk besluit van 18 November 1866, N°. 9, het trac- tement van den gemeente-secretaris is vastgesteld op ƒ3000; die jaarwedde is alzoo gedurende vijf jaren genoten. Op grond van een en ander hebben Burgemeester en Wethouders de eer voor te stellen aan den adres sant, op de meest eervolle wijze, met 1°. Januari e. k. of later, wanneer zijn opvolger zijne betrekking zal hebben aanvaard, ontslag te verleeoen, ondertoe kenning van een pensioen ten bedrage van f 2000. Bij de hiernevensgaande missive doen Burgemees ter en Wethouders het voorstel om aan Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer op zijn daartoe gedaan ver zoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als Secretaris van deze gemeente en hem daarbij toe te kennen een pensioen van f 2000 's jaars. Geroepen om over het laatste gedeelte van dit voorstel van praeadvies te dienen, is het uwe Com missie van Financiën aangenaam te kunnen verklaren, dat zij, volkomen instemmende met de overwegingen, welke Burgemeester eu Wethouders tot hunne voor dracht hebben geleid, ook geenerlei bezwaar heeft tegen de conclusie, waartoe genoemd Collegie aan het slot van die overwegingen gekomen is. Bestond er immer voor den Gemeenteraad aanleiding om als erkenning van bewezen diensten aan aftredende amb tenaren pensioen te verleenen, dan bestaat die aan leiding thans, nu het geldt het verzoek van onzen eersten ambtenaar, die meer dan 40 jaren lang met onverpoosden ijver zijne beste krachten aan den dienst van deze gemeente heeft toegewijd. Overtuigd dat die toewijding door uwe Vergadering niet minder zal worden erkend en gewaardeerd dan door de Commis sie van Financiën, aarzelt deze geen oogenblik u te raden om het voorstel van Burgemeester en Wet houders, zooals het daar ligt, door uwe goedkeuring te bekrachtigen. LAlATSTE JBIDl^lOf-rrihCX. (Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 11 December. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn na langdurige discussiën eerst de begroo tingen voor Suriname en Curapao met bijna al gemeene stemmen en daarna het hoofdstuk Kolo niën aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. Mor gen is het wetsontwerp op de middelen aan de orde. HUWELIJKEN. GEBOORTEN £fl ST£RFG£VALLBfi. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden vuu den lOden December 1871. J. J. la Feber wedr. 48 j. en A. Gregouir jd. 30 j. C. Bulk wedr. 62 j. en G. Ilogewoning wed. 59 j. D. Kleijn jm. 24 j. eu M. van der Laken jd. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3