der bedenkingen uitmaakte, maar dat men inte gendeel beweegredenen van geheel anderen aard ter bestrijding van 't regeeringsvoorstel meende te moeten aanvoeren. Sirel bet zou noch onzen stand, noch onze be diening voegen het is onze roeping niet, om het staatkundig gebied te betreden. Katholieken en bestuurders der katholieke kerk in Nederland, met hart en ziel verknocht aan liet geliefde stam huis, dat ons dierbaar Vaderland regeert, is het onze oprechte wensch de dinastie geëerd en be mind, het vaderlijk erf in vrede en voorspoed te zien. Om daartoe naar vermogen bij te dragen dat, Sire, is ons eenig streven. Wij kunnen het echter niet verhelen, dat wij en onze geloofsgenooten diep gevoelen, hoezeer de bedoelde afstemming eene beleediging is voor den vorst van het vatikaan, die tevens het hoofd is onzer kerk. In eene eventueele terugroeping van den gezant bij eenen monarch, door de koningen van Nederland sedert Neerlands her stelling tot heden toe onafgebroken geaccrediteerd, zoude logisch de ontkenning liggen der souve- reiniteit van dien monarch, zijne schrapping uit de rij der vorsten, waarin hem Europa en de wereld tot op den huidigen dag nog rangschik ken. Dat daarom die terugroeping ons een dolk in het hart zoude zijn, laat zich gereedelijk be seffen. Sire, de katholieken van Nederland zijn ook U. Ms. onderdanen en weten, dat zij niet minder in U. Ms. liefde deelen dan de overige Neder landers. Ootmoedig naderen wij ook, als tolken der Nederlandsche katholieken, Uwen troon, om U. M. eerbiedig dank te zeggen, dat het H. Derzelve behaagd heeft, om op de staatsbegroo- ting een post te doen uittrekken ten behoeve van het Nederlandsch gezantschap bij Z. H. den paus, terwijl wij in de verdere wijze beschikkin gen Uwer Maj. in deze zaak ons volle vertrouwen betuigen. Hetwelk doende enz. Utbïcht, 1 December 1871. (get.) A. 1. Schaepman, Aartsbisschop van Utrecht. J. Zwijsen, Aartsbisschop-bisschop van 'i-Hcrtogcnbosch. G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlem. J. van Genk, Bisschop van Breda. J. A. Paredis, Bisschop van Roermond. De Fransche regeering heeft aan mevrouw de barones Selis-Fanson, geboren Cornély van Val kenburg (Limburg), de bronzen medaille geschon ken voor bewezen diensten in de Duitsche am bulance aan Fransche gekwetste militairen, alsmede om hun den terugtocht naar het vaderland gemakkelijk te maken. Bij den gemeenteraad te Zaandam is eene verordening tot regeling van den hoofdelijken omslag, gegrond op de beginselen ecner inkom stenbelasting ingekomen. In de 37 4 38 klassen is het maximum 5 pCt. en (behalve voor de laagste klassen) het minimum ruim 3 pCt. gesteld. Naar aanleiding van eene opmerking van den geneeskundigen inspecteur van Friesland en Gro ningen, in zijn verslag van B. en W. van Gro ningen over 1870, dat hem eerst eenige maanden later bekend was geworden, dat er in den herfst van genoemd jaar gevallen van pokziekte onder het garnizoen aldaar waren voorgekomen, en wel toen onder de burgerij nog geene ziektegevallen zich voordeden, hebben, op voorstel van den ge meenteraad, B. en W. van Groningen tot den Minister van Oorlog de vraag gericht, of de offi cieren van gezondheid al of niet verplicht zijn de in art. 6 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad Johan Duve riep hom troostend moed toe, om nog een korten tijd zoo wakker te kampen. Maar de kracht van den jongeling was uitgeput, hij was op het punt van verloren te gaan, het kind in zijne armen scheen reeds een lijk te zijn. t Toen hoorde men een zwaren val in het water, een plassen en zwemmen. Duve stuurde verschrikt de schuit op zijde af en als een demon schoot een gebaard gelaat hem voorbij en verdween in hetzelfde oogenblik onder water, toen Erich met het kind zonk. De goede Johan Duve werd toch een weinig angstig bij dit zonderlinge tooneel. Hij liet de schuit dadelijk naar den oever der Damstraat wenden en sprong met een diepen zucht aan land. En weder hoorde men een plasseu en zwemmen, en met geweldige kracht kliefde een arm de golven. Het gebaarde hoofd kwam opnieuw boven en na weinige minuten stond de koene zwemmer in de Damstraat, den jongen wollenwever, die het kind vast geklemd hield, op zijnen arm dra gende. „Het is de beul!" klonk het verschrikt van alle kanten, en schuw week alles op zijde voor den gevreesden man. Slechts Johan Duve trad op hem toe en zeide (Gij hebt- braaf gehandeld, Herman Ebers, en ik n*. 60) genoemde opgaven te doen? De Minister heeft op de vraag bevestigend geantwoord en wijders bericht, dat in het vervolg ook door de officieren de bedoelde opgaven zullen worden verstrekt. De gemeenteraad van Middelburg heeft beslo ten, de gemeente-gebouwen, die tot dusver voor een bedrag van 379,500 bij de Brusselsche Assurantiemaatschappij tegen brandgevaar waren verzekerd, bij Binnenlandsche maatschappijen te a8sureeren. Door het dagelijksch bestuur der gemeente Groningen is aan den Raad voorgesteld, de hoo- gere burgerschool met öjarigen cursus voor meis jes in September 1872 te openen, thans reeds over te gaan tot de benoeming eener directrice en het aan deze betrekking verbonden salaris te be palen op ƒ2400. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft besloten in een nader adres aan de Tweede Kamer, ter zake van de verbetering van het Hillegat aau te dringen op spoedige voorziening. Men verwacht, dat de Kamer door verzending aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zal doen blijken van haar gezindheid om een afzon derlijk wetsontwerp te dier zake in behandeling te nemen. Op de voordracht tot kantonrechter te Heeren- veen zijn geplaatst: Mr. J. J. Kuipers, lid van de Rechtbank te Sneek; Jhr. Mr. G. W. A. van der Wijck, rechterplaatsvervanger te Assen en Mr. J. G. Peeting substituut-griffier bij de Recht bank te Winschoten. Door de rechtbank te Almelo is eene voordracht opgemaakt voor rechter, ter vervanging van wijlen den heer Mr. Hulsken, welke voordracht bestaat uit de heeren Mrs. C. F. G. de Menthon Bake, substituut-griffier bij de rechtbank aldaar, A. van Laer, kantonrechter te Delden en M. G. P. del Court, substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem. Behalve de giften en legaten in den loop van dit jaar vermeld, getuigt ook de toetreding van nieuwe leden van de sympathie voor de Neder landsche instelling, de Maatschappij van Welda digheid. Zoo zijn o. a. te Rotterdam ongeveer 200, te Amersfoort 50, te Arnhem 60, te Utrecht 40, te Haarlem 20, te Zwolle 20 leden en begunstigers bijgekomen. In de gemeente Ferwerderadeel kwam, door de gewaardeerde bemoeiingen van Jhr. I. J. W. H. van Andringa de Kempenaer, een correspon dentschap met 17 leden tot stand. Naar men verneemt zullen de passagiers van het te Gibraltar binnengeloopen stoomschip Prins van Oranje met een ander stoomschip naar het Nieuwediep worden overgebracht. In de Debating-Society Vooruitgang te Amsterdam zullen Woensdag e. k. worden verdedigd de vol gende stellingen: 1'. Verbeterd en algemeen ver krijgbaar gesteld onderwijs is alleen dan een middel om de ontevredenheid, welke onder de arbeidende klasse heerscht, te doen verdwijnen, wanneer eene onmiddellijke materieele lotsver betering van den werkman daarmede gepaard gaat. 2*. Het beste middel daartoe is den werk man een aandeel toe te staan in de winsten van zijn patroon. De Wekker bevat een staat van den uitslag van het najaars-examen 1871 in de verschillende provincie. Daaruit ontleenen wij het volgende dat zijn geëxamineerd voor de vakken van hel lager ouderwijs 437 hoofdonderwijzers; 55 hoofdonder wijzeressen; 16 huisonderwijzers; 37 huisonder wijzeressen; 487 hulponderwijzers; 229 hulpon derwijzeressen; toegelaten 191 hoofdonderwijzers; zal u voor deze schoone daad naar mijn vermogen beloonen. Maar wien hebben wij daar? Dat is de arme Erich Barustorff! Wien behoort het kind? Kom volg mij aanstonds naav mijn huis, opdat de ongelukkigen geholpen worden." „Gestrenge heer," antwoordde de beul met eene haperende stem, „dokter Horn is in het huis van moeder Alcken. Wil mij daarheen volgen, daar zult gij meer vernemen en kunt ook dan mijn loon het beste bepalen." Een zonderling voorgevoel kwam bij mijnheer Johan op. Hij gaf zijnen bedienden bevel met de redding en het verleenen van hulp voort te gaan, en volgde toen den beul, die met zijn last haas tig vooruitging. HOOFDSTUK VIII. In moeder Alckeu's huis aan den kleinen „Wul- fesborn" scheen een zalige vrede zijnen intrek genomen te hebben. Stil en tevreden zat de oude in een hoek, met het hoofd tegen den muur ge leund en een vriendelijken glimlach om de lippen zoo was zij ingesluimerd. Er waakte toch nu een engel in deze door de mensehen geschuwde kamer. Ja, deze engel waakte ook aau de sponde van het zieke meisje, dat eveneens, door woorden van liefde in slaap gewiegd, vast ingeslapen was. Wordt vervolgd.) 42 hoofdonderwijzeressen; 8 huisonderwijzeis; 33 huisonderwijzeresseu. 285 hulponderwijzers; 158 hulponderwijzeressen; afgewezen 231 hoofdon derwijzers; 13 hoofdonderwijzeressen; 8 huison derwijzers; 4 hnisonderwijzeressen201 hulpon derwijzers; 71 hulpouderwijzeressen; teruggetrokken hebben zich 15 hoofdonderwijzers; 1 hulponder wijzer. Meer uitgebreid lager onderwijs. Voor het Fransch geëxamineerd 215 ouderwijzers; 158 onderwijze ressen; toegelaten 99 onderwijzers; 97 onderwij zeressen; afgewezen 114 onderwijzers; 60 onder wijzeressen; teruggetrrkken 2 onderwijzers en 1 onderwijzeres- Voor het Engelsch geëxamineerd 55 onderwijzers, 106 onderwijzeressen; toegelaten 31 onderwijzers; S4 onderwijzeressen; afgewezen 24 onderwijzers; 21 onderwijzeressen teruggetrokken 1 onderwijzeres. Voor het Hoogduitsch: geëxamineerd 76 onder wijzers; 68 onderwijzeressen; toegelaten 44onder wijzers; 51 onderwijzeressen; afgewezen 32 ouder wijzers, 17 onderwijzeressen. In de Wiskundegeëxamineerd 171, toegelaten S3; afgewezen 88 onderwijzers. In het Teekenen: geëxamineerd 81 onderwijzers; 9 onderwijzeressen; toegelaten 49 onderwijzers; 8 onderwijzeressen; afgewezen 32 onderwijzers, 1 onderwijzeres. In de Landbouwkundegeëxamineerd 2, toegelaten 2 onderwijzers. In de Gymnastiek: geëxamineerd 64 onderwijzers; 6 onderwijzeressen; toegelaten 42 onderwijzers; 6 onderwijzeressen afgewezen 22 onderwijzers. In de Handwerken: geëxamineerd 207, toegelaten 181; afgewezen 26 onderwijzeressen. Naar wij vernemen, zegt de Sloompost, heeft de hoofdingenieur Waldorp, die door den gemeente raad van 's-Gravenhage benoemd is tot het ma ken der waterleiding, onbepaald verlof uit's Rijks dienst gevraagd. Het Politieblad bevat o. a. de volgende ontvreemde of vermiste voorwerpenIn het arrond. Gronin gen: In de nalatenschap van mejufvrouw A. J. C. Gouverneur overleden te Groningen, in den avond van 27 November j I., een pakket inhoudende 1 effect 1000 dollars, St.-Vincent Brainard, n°. 963; 1 dito Baltische spoorweg n". 4760; 5 certificaten 1000, Vereenigde Amerikaansche fondsen admi nistratie Kerkhoven en Boissevaiu, 1ste Serie, n\ 496, 550, 551, 553 en 554, benevens twee be wijzen van deelgerechtigheid voor de uitgelote en afgeloste n°. 498 en 552; 7 dito 100, Vereenigde Amerikaansche fondsen, als boven, n'. 363, 364, 462, 463, 464, 465, 466; in een afzonderlijk couvert met het opschrift „Legaat Oostenrijk". 5 certifi caten 1800, Vereenigde Amerikaansche fondsen als boven n°. 490, 491, 492, 493 en 494, 1 dito 100, Vereenigde Amerikaansche fondsen als boveu, n°. 398; 1 dito 50, n*. 103benevens eene nota van gehouden administratie; alle effecten met de daarbij behoorende nog niet verschenen coupons; bovendien nog hoogst waarschijnlijk een contract Hollandsche Sociëteit van Levensverze- ring, directeur P. Langerhuisen, met 5 oningevulde attestatiën de vita en quitantiëu, en het testament van de overledene, verleden ten overstaan van den notaris Jhr. Mr. Quintus te Groningen: dat pakket was gewikkeld in een exemplaar van de Groninger Courant of wel van de Noordstar; 1 spaarbankboekje, ten laste van de spaarbank te Groningen, voor een bedrag van circa 4 of 14. Bedoeld pakket en spaarbankboekje waren nog aanwezig in den avond van 22 November jl. (Arrond. Goes.) Op 1 December jl. in het loge meut van B. den Hond, te Goeseen reistasch met 700, iu drie bankbiljetten van 100, een van 60, een van 40, drie van 25 en het overige in specie. Uit het noorden des lands wordt gemeldIn geen jaren hebben de landerijen zooveel last ge had van wilde ganzen als thans. Bij koppels van honderd stuks vallen ze op de wijduitgestrekte „rogge esscben" aan en vernielen het jeugdig winterkoren, dat overigens voor bevriezing be waard was, door de eenige voeten dik liggende sneeuwlagen. De schade, door 't gedierte aan den landman berokkend, is belangrijk. Door de bewoners van het eiland Flakkee worden ernstige pogingen in het werk gesteld, om in het hoofddorp Middelharnis eene hoogere burgerschool gevestigd te krijgen, waaraan op dat uitgebreide en welvarende eiland eene wer kelijke behoefte bestaat. De Staats-Courant bevat de volgende rivier- berichten Keulen, 9 December. Het drijfljs bedekt om streeks de helft der rivierbreedte. Lobith, 9 December. De rivier vol drijfijs. Nijmegen, 9 December. De rivier overdekt met drijfijs; overvaart moeielijk. Gorcum, 9 December. IJs vast. Overtocht met schietschouw. Bovendeel Nieuwe Merwede ijs vast. Waterstand ,in de Merwede 4.36 meter onder nood peil. Werkendam, 8 December. Het ijs heeft zich voorleden nacht iu de Nieuwe- en Boven-Merwede vastg. zet. Geregelde o\ et tocht met schietschouwen op Gorcum. Sliedrecht, 8 December. Waterstand 0.10 meier -f- AP., of 3.90 meter onder noodpeil; in24men gewassen 0.15 meter. Otterslui», 8 December. Waterstand 0.37 melet -f- AP. Moerdijk, 9 December. Veel drijfijs. Arnhem, 9 December. Ijs vast. Wijk-bij-Duurstede, 8 December. Gisterennacht in den Roodvoet het ijs vast, vóór de stad open water met dun drijfijs. Waterstand 3.31 meter -t- AP., of 5.52 meter onder noodpeilin 24 uren gewassen 0.16 meter. Vianen, 8 December. IJs vast. Overtocht moei lijk; voor rijtuigen ondoenlijk, Waterstand 1.40 meter -|- AP., of 5.30 meter onder noodpeilin 24 aren gewassen 0.15 meter. Vreeswijk, 8 December. IJs vast. Overtocht mei ijsbooten. De noordelijke klep van de schipbrug op den wal gebracht; men gaat voort met het bergen der brugschepen. Waterstand 1.39 meter -1- AP., of 5.13 meter onder noodpeilin 24 uren gevallen 0.12 meter. Westervoort, 9 December. IJs vast. Maastricht, 9 December. Zes bogen der brug met ijs bezet. Venlo, 9 December. IJs vast. Bij resolutie van den Minister van Finauciëu, van den 7den December 1871, is bepaald, dat te Zierikzee, met ingang van den lsten Januari 1872, tot de vereeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren onder beheer van éeD ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan, en dat de directeur van het Rijkstelegraafkantoor, de heer J. C. Pilaar, als directeur van het vereenigd kantoor zal optreden| Z. M. heeft het grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw verleend aan don Eduardo As- querino, gewezen gezant van Z. M. den Koning van Spanje bij het Nederl. hof. Z. M. beeft P. Rodenhuis IJzn., erkend en toe gelaten als consul van België te Harlingen, op den voet van Nederl. onderdaan. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Boxtel Mr. B. M. A. A. de Roy, thans kantonr. te Waalwijk. Z. M. heeft aan G. Bodde, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Meerkerk en benoemd tot notaris binnen het arrond. Gorcum, ter standplaats de gemeente Meerkerk, B. J. Bodde, candidaat-notaris aldaar, een en ander in te gaan met 1 Januari 1872. Z. M. heeft den luitenant-ter-zee der 2de khf. H. Ledeboer met den 15den December op zijn daartoe gedaan verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen. B IIVIV EIV JLi .A. IN" P. Deventer, 7 December. Naar wij vernemen, is alhier het volgende rechtsgeding aanhangig, dat voor vele ingezetenen van groot belang kan zijn en waarvan men den afloop met belangstelling tegemoet ziet. Door Burgemeester en Wethouders is een pomp geplaatst in de Broederenstraat, tegen den muur van een pakhuis, zonder voorkennis of vergunning van den eigenaar van dit pand, zelfs nadat hij uit eigen beweging zijne bezwaren tegen die plaatsing had ingebracht. Doordien nu gemelde eigenaar vreest veel last van de pomp te zullen ondervinden en vermeent tot de willekeurige plaatsing aldaar, die zelfs de vrije beweging van de deur zijns pakhuis verhindert, niet verplicht te zijn, heeft hij bij deurwaarders-exploit Bur gemeester en Wethouders doen aanzeggen de pomp binnen acht dagen weer weg te nemen. Zutfen, 8 December. Hier ter stede is eene ver eeniging voor Ziekenverpleging opgericht, die, blijkens haar reglement zich ten doel stelt, het ver schaffen van geschikte verpleging in en buiten Zutfen door 1'. Het opleiden, beschikbaar stellen en uit zenden van een onbepaald getal vrouwelijke of desgevorderd mannelijke personen tot het ver plegen van zieken. 2*. Het verstrekken van noodige kribben, ma trassen en al wat verder tot een doelmatige verple ging wordt gevorderd. 3°. Het doen reinigen en desinfecteeren van ds woningen, bet huisraad, beddengoed en linnen van zieken. 4°. In sommige gevallen, door het overbrengen van zieken uit ongezonde, bekrompen of onreins woningen in ruime, luchtige lokalen, barakken of tenten. Het verstrekken van voedsel, versterkende a'i' delen aan zieken, ligt evenmin als het verleenen van geneeskundige hulp of het verstrekken van geneesmiddelen op haren weg. De vereeniging kan in sommige gevallen ge' bruik maken van de hulp der Zutfensche afdee- ling van het Roode Kruis, mocht deze die wille0 verleenen. De contributie is bepaald op ƒ1 per jaar en 60 cents voor elk ander uit hetzelfde gezin, waar van het hoofd ƒ1 betaalt. (Z. C.) Leeuwarden, 9 December. Door eenige directiën van IJsvereenigingen is eene vergadering gehou-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2