N0. 3632. Maandag A°. 1871. 11 December. STADS-BE RICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJK DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden/3.00. franco per postm 3.85 Uionderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die zij beslaan. 1 i BURGEMEESTER dek gemeente LEIDEN, tengt ter kennis van belanghebbenden dat bij op heden ontvangen ia de navolgende aan ving: 's Grayknhage, den 8 December 1871. 8803/, (2« atd.) Onderwerp irinaire politie. 'olhandelaren en fabriekanten hebben zich tot heer Minister van Staat en van Binnenlandsche tn gewend, zich beklagende over het bezwarende het voorschrift, medegedeeld bij de dezerzijdsche live van 10 November jl. A. n". 8241, dat geen lensatie tot invoer van onbewerkte wol en onge- ite drooge schapenbuiden wordt verleend dan at uit deugdelijke certificaten gebleken zij, dat artikelen niet slechts regtstreeks uit niet besmette jen zullen worden aangevoerd, maar ook dat ze in een beamet land geweest zijn. n einde zooveel mogelijk aan die bezwaren te loet te komen, heeft zijne Excellentie mij gemag- ontheffing te verleenen voor den invoer van de oemde artikelen onder de volgende voorwaarden dat de wol of de huiden bij den invoer moeten ekt zijn door eene verklaring van het hoofd van Bestuur der plaats van herkomst, dat aldaar n veetyphus heerscht, noch in de drie laatste maan- heeft geheerscht; dat de sub. 1 bedoelde verklaring op de eerste trage aan de met het toezigt belaste ambtenaren et worden vertoond; en 'f. dat de invoer moet plaats hebben binnen veer- dagen, na dagteekening van het besluit waarbij dispensatie wordt verleend. /en vervolge der aangehaalde missive, verzoek ik TJ het bovenstaande ter kennisse van do daarbij igegeven belanghebbenden te brengen. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, (get.) FOCK. Aan n Heer Burgemeester r gemeente LEIDEN. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 9 December 1871. Lelden, 9 December. In de zitting van de Tweede Kamer van giste- n zijn de algeineene beraadslagingen geopend er Hoofdstuk IX (Kolonièn). De heer Nierstasz sprak eeD zeer laDgdurige devoering uit om aan te toonen dat de Minister in Koloniën niet met bedachtzaamheid den weg in gematigden vooruitgang had bewandeld, gelijk verwacht had. Vooraf sloeg hij een blik op :n toestand onzer Koloniën in 't algemeen, die i. niet veel opwekkends aanbood waar uien oog richtte. Hetzij in Oost, West of aan de Kust, leral heerscht een bedorven toestand. Het breedvoerigst vertoefde hij bij den door Em in de meest zwarte kleuren geschilderden «stand van Java. Om Java weder tot vroe- ren bloei en welvaart terug te brengen, was iets anders noodig, dan handhaving van het «huurstelsel, gezuiverd van de gebreken die door der afgekeurd worden, maar die niet inhaerent jo aan het stelsel. De heer Winigens hield eveneens, doch meer elsprekend een pleidooi voor de toepassing der SDservatieve koloniale politiek op Java en ter tslrijding van de liberale beginselen, waarnaar ndië tegenwoordig geregeerd wordt. Beide spre- ers brachten echter geen nieuwe argumenten ij en herhaalden meerendeels wat inen ieder lar en bij iedere gelegenheid dat de koloniale oaestie, die eigenlijk dien naam niet meer ver- ient, aan de orde is, van conservatieve zijde sort aanvoeren. De heeren Gevers Deynoot en de Bruyo Kops, «ptaken de koloniale verslagen. Zij uitten den eosch, dat deze op een vervroegd tijdstip, in den orm van jaarverslagen, en zoo beknopt mogelijk, iet weglating van zoodanige opgaven, welke als tonder juist te beschouwen waren, mochten wor- ®n ingediend. De heer v. Sypesteyn besprak den staat van aken in Suriname. Hij zette daarbij de redenen 'toeen, die, z. i. tot den achteruitgang der kolonie 'idden, en gaf de middelen op, welke volgens r'jn bekend gevoelen, tot verbetering strekken bonden. De beraadslagingen werden heden voortgezet. Uit Kampen ontvingen wij het verzoek aan onderstaande een plaats in ons blad in te ruimen De Concert-Vereeniging aldaar gaf dezer da len haar eerste concert. Als solisten traden op ^jufvrouw M. J. de Graaf uit Leiden (zang) en Jute stadgenoot, de Heer H. W, Kooij (clarinet). Beiden hebben het eenigszins spaarzaam opge komen publiek bijzonder voldaan. Mej. de Graaf bezit eeDe schoone Altstem, die vooral in het middenregister zeer aangenaam klinktdaarbij intoneert zij rein en heeft zij eene gemakkelijke voordracht. Geen wonder dan ook, dat zij, vooral door de Aria uit Titus en de liederen van Men delssohn en Schumann, het publiek medesleepte. Naar wij vernemen is Mej. de Graaf eerst on langs de kunstenaarsloopbaan ingetreden; is dit zoo, dan durven wij haar eene schoone toekomst voorspellen. Tevens kunnen wij andere concert- vereenigingen gerust aanbevelen, met het talent van Mej. de Graaf kennis te maken. Aan het op 8 en 9 December alhier gehouden litterarisch mathematisch gedeelte van het natuur kundig staats-exameu hebben 15 candidaten deel genomen, waarvan er 6 zijn geslaagd, namelijk de heeren: J. C. Degens, W. II. Biunendijk, L. W. v. d. Sluys, D. de Leon, R. K. Dulmont en N. C. J. Rahder. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 157 tot 189 volwassen personen en van 62 tot 90 kinderen. In De Tijd leest men Gisteren hebben wij een mededeeling opge nomen, betreffende het besluit van graaf du Chatel, Nederlandsch gezant bij den Pauselijken Stoel. Onder betuiging dat wij den meeaten eerbied koesteren voor het warm katholiek gevoel van den inzender, veroorloven wij ons terug te komen op den raad, dien hij aan zijn mededeeling heeft toegevoegd. Voor het oogenblik namelijk achten wij het nog ontijdig dieu te behandelen, omdat wij het plichtmatig rekenen af te wachten, welke stappen HH. DD. Hoogwaardigheden de Bis schoppen van Nederland het meest geraden zullen oordeelen in de tegenwoordige omstandigheden te doen. Z. M. de Koning der Belgen heeft voor zijne bibliotheek te Brussel doen aunkoopen het werk van den heer A. Schaepkens: „Monuments de Maestricht." Tqdens de vergadering van heeren commissa rissen der Maatschappij van Weldadigheid, dezer dagen te Amsterdam gehouden,, heeft de direc teur de som van 100 ten geschenke ontvangen, met speciale bestemming om die gelden te doen strekken tot bevordering van het onderwijs. De edele gever, die den directeur ten vorigen jare een gelijk bedrag ter hand stelde, weuscht onbe kend te blijven. Men meldt aan de Arnh. Ct. uit Maas en Waal: Voor ongeveer vier inaandeu is hier een heemraad overleden, die te Alphen en Maasbom mel wachtpost had, hetwelk bij ijsgang en hoogwater het meest bedreigde punt aan de Maas is. Hoewel de vorst nu reeds met zulk eene he vigheid is ingevallen en de rivier met ijssohollen overdekt is, heeft de dijkgraaf nog geene ver gadering van het gecombineerd college belegd, om volgens artikel 16 van het Geldersch pol derreglement eene voordracht op te maken voor de vervulling der opengevallen plaats van heemraad. Wel is waar is men in Maas en Waal aan dergelijk verantwoordelijk uitstellen sinds lang gewoon, maar toch begint in dit geval de toe stand bezorgdheid te baren, en men vraagt zich hier terecht af, welke gevolgen dat dralen wel na zich zou kunnen slepen. De gewezen kapitein Janssen te Leeuwarden ontving jl. 5 December van acht onderofficieren zijner voormalige compagnie de photografische portretten in een keurig nette lijst en tevens met een zeer vleiend schrijven. Bij Kon. besluit van 24 November jl., n'. 20, is goedgekeurd e n besluit der Staten van de provincie Zuid-Holland, houdende aanvulling en wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, over bet dienstjaar 1871. De Afdeeling voor Taal-, Letter-, Geschiedkun dige en Wijsgeerige Wetenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen zal eene ge wone vergadering houden op Maandag den llden December e. k., des namiddags te twaalf uren vijftien minuten, in het gebouw der Akademie Trippenhuiste Amsterdam. De Staats-Courant bevat de volgende rivier- berichten Keulen, 8 December. Het drijfijs bedekt om streeks zeven tienden der rivierbreedte. Lobith, 8 December. Drijfijs over de helft der rivierbreedte. Nijmegen, 8 December. De rivier overdekt met zwaar drijfijs; overvaart moeielijk. Arnhem, 8 December. Eenig drijfijs. Westervoort, 8 December. IJs vast. Gorkum, 8 December. Zoo ver zichtbaar ijs vast. VVaterstand in de Merwede 4.46 nieter onder noodpeil. Moerdijk, 8 December. De rivier vol ijs. Laag water voormiddags 8 uren 13 minuten 1.16 meter -f- AP. Maastricht, 8 December. Veel drijfijs. Zes bogen der brug dicht. Venlo, 8 December. IJs vast. Ingevolge hetgeen dienaangaande op de onlangs te Bern gehouden telegraafconferentie is overeen gekomen, worden de tarieven voor het verkeer met Britsch-Indië, te rekenen van den lOden dezer, verhoogd. Van dat tijdstip bedragen zij per telegram van 120 woorden voor alle Nederland- sche kantoren langs den goedkoopsten weg, dien over Turkije: naar de kantoren aan de Perzische Golf (Choubar, Gwadur, Henjaum, Jask, Ormara, Pusnee en Sonmeance) 44.75; naar Kurrachee, Bombay en de overige kantoren in Engelsch- Indië ten westen van Chittagong f 50.75; naar de kantoren in Engelsch-Indië ten oosten van Chittagong en op het eiland Ceilon f 53.25. Gelijktijdig wordt de verzending van telegram men van 10 woorden tegen verminderd tarief afgeschaft. De tariefsprijzen voor de berichtenwisseling over Britsch-lndië met Nederlandsch Indië.Cochin- China, China en Japan blijven onveranderd. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis benoemd W. A. Tenckinck. BINNENLAND. Amsterdam, 8 December. Het is nu bijna 210 jaren geleden dat de Nieuwe Slads-lterberg aan het IJ werd voltooid, en 100 jaren dat het destijds geheel van hout opgetrokken gebouw met stee- nen bijgebouwen werd vermeerderd; hoeveel vreemdelingen, hebben daarin gehuisvest, voor hoeveel Amsterdammers was het een verwelko mende baken bij hun terugkeer naar de hoofdstad, en thans nog weinige dagen maar en dit gebouw zal uit de omgeving van het IJ zijn verdwenen. Jl. Woensdag is het voor f 9500 tot amotie verkocht, om plaats te maken voor het centraal-station. De Nieuwe Stads-herberg, alwaar het college Zeemanshoop van 1822 tot 1829 zijne vergaderingen hield, is steeds een eigendom der gemeente gebleven en was voor menig rechtgeaard Amsterdammer de aangewezen plek om zich te vertreden en een luchtje te scheppenzoodat velen met een zucht deze herschepping van het open havenfront begroeten; jong Amsterdam daarentegen juicht de nieuwe toekomst met flui tende locomotieven en donderende spoorwagens tegen. Vaderland In de volgende week en wel op Donderdag zal in de Kiesvereeniging Burgerplicht het wets ontwerp tot invoering der inkomstenbelasting in behandeling kouien. Het debat zal worden ingeleid door den heer Mr. J. A. Levy. 's Giiavenhage, 8 December. Van een jongetje, dat gisterenavond in de felle koude op een stoep is blijven zitten, zijn de handen zoodanig bevro ren, dat zij waarschijnlijk afgezet moeten worden Rotterdam, 8 December. De thermometer tee kende hedenochtend te 8 uren 6°, 's middags te 4 uren 22* en te middernacht 24° F. De rivier was heden vóór deze stad beneden waarts overdekt met ijs en op verschillende plaat sen zat zij vast, waardoor de vaart voor zeil schepen op het oogenblik gestremd is. Voor de stoomvaart levert het ijs tot dusverre nog niet veel moeilijkheid op, daar in den loop van den dag verschillende stoomschepen van hier vertrokken zijn en aankwamen, zonder merkbare vertraging door het ijs te ondervinden. De Maas voor Delfshaven (zijnde de zooge naamde Oost- en Westkous) is in den afgeloopen nacht toegevroren, waardoor alle scheepvaart gestremd is. De van Brielle naar Rotterdam varende stoom boot heeft gisterenavond hare reis niet ver der kunnen volbrengen dan tot Schiedam, van waar de passagiers per omnibus naar de plaats van bestemming zijn gereden. Dordrecht, 6 December. Omtrent de romanti sche ontvluchting van zekeren J. Kooien, die zich bier op het stadhuis in voorarrest bevond, als verdacht van diefstal, worden nog de volgende bijzonderheden vermeldDe gepensioneerde po litieagent Knol, bewaarder aldaar, bracht hem namelijk zijn middageten, toen Kooien, dicht bij de deur van zijn cachot staande, hem verzocht dit op de tafel te plaatsen. De bewaarder de list niet vermoedende, voldeed aan dit verzoek, doch zoodra was de eerste het cachot niet binnen of de laatste sprong er uit, trok de deur achter zich toe, deed die op slot, en vloog toen de trappen af, waarna hij in een oogwenk op de straat was. De vrouw van Knol zag hem de deur uitgaan, maar dacht er wellicht niet aan om te trachten hem tegen te houden of alarm te maken. Alhans Kooien heeft het op een loopen kunnen zetten en is den straatweg naar Willemsdorp uitgerend, waar hij, aangekomen zijnde, getracht heeft gebruik te maken van de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep om den Brabantschen oever te bereiken. Door den wachter werd hem echter zulks belet, waarna hij zich tot den veer schipper wendde, met verzoek om hem over te zetten. Deze weigerde, daar hij op een stoomboot wachtte om passagiers af te halen. Kooien sprong in de boot van den voerman en stak af naar Strijensas, waar hij behouden aankwam en ver volgens de Buitensluis bereikte. Der politie was echter spoedig het gebeurde ter oore gekomen. Onze wakkere inspecteur en de agent van Leeuwen begaven zich op weg en door hun ijverige be moeiingen hadden zij den ontsnapte weldra weder in handen. DCl.) Utrecht, 8 December. Ten gevolge van het hureD van den kastelein van de Groningsche studentensociëteit tot kastelein van de Utrechtsche studentensociëteit, door de commissie van laatst genoemde sociëteit, heeft de ooeeuigheid tusschen het Utrechtsche en Groningsche studentenkorps zulk eene hoogte bereikt, dat het Utr. stud.korps gisterenavond met algemeene stemmen besloten heeft de vriendschappelijke betrekkingen, die er tot nu toe tusschen beide korpsen bestonden, geheel af te breken, en daarvan aan de bevriende korpsen kennis te geven. D.) Omtrent den moord te Heemstede gepleegd schrijft men aan het U. D.: Een jong mensch van omstreeks 19 jaren woonde als kostganger bij den vermoorde io; beiden stonden als brutale stroopers bekendhet duurde niet lang of de commensaal knoopte eene ongeoorloofde betrekking met de vrouw des ver moorden aan, en Zondag-middag werd in een zeer vertrouwelijk oogenblik tusschen beiden het plan afgesproken, den echtgenoot uit den weg te ruimen. De jonge vent had echter den moet niet, zulks zelf te doen, maar ging naar een kameraad en verzocht dezeo den echtgenoot dood te schieten, die daarop moet geantwoord hebben „of ik hem doodschiet of een borrel met hem drink is mij hetzr Ifde." Dinsdag-middag wordt door de drie mede plichtigen gezamenlijk in de kamer het geweer geladeD de vrouw scheurt uit een boek van een der kinderen eene bladzijde dit zal tot prop dienen in plaats van een kogel wordt er een bout of liever een van den knop beroofde drevel opgedaan eo toen werd het in de schuur geborgen. De inan zat altoos op eene vaste plaats aan het raam; bet gunstige oogenblik voor den moord was dus de avond, dan viel de schaduw op het neergelaten gordijn als de man zijne zitplaats had ingenomen; dit leverde dan een vast mikpunt; de kostganger wordt door den moordenaar naar buiten geroepen en antwoordt op de vraag of de man nu op zijne gewone plaats zit, bevestigend; de vrouw verwijdert zich quasi om eene boodschap te doeo; de kostganger weer de woning binnen gaande, neemt een kind op den schoot, zet zich bij de kachel en verhaalt aan dat kind iels van den goeden St.-Nicolaas. Het schot valt en onder het uitroepen van eenige onverstaanbare woorden, valt het slacht offer, midden door het hart geschoten, van den stoel; de gordijn staat op datzelfde oogenblik in brand; het kind wordt bedaard neergezet, over den verslagene heengestapt, de brand van het

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1