sal t" a jel degelijk van plan is geweest, er gewichtige jjatsrechtelijke quaesties in te bespreken, of liever de sen soort van constitutie-schets voor de toekomst j geven. Maar hij is hiervan teruggekomen, door i!e beweging, die er over in de pers ontstond, en li de hartstochten der vertegenwoordigers niet jseder oogenblikkelijk op te wekken. Ue quaesties Ier trapsgewijze hernieuwing der kamer, tot uit- prijving der Bouapartisten, tot onbepaalde ver ding zijner eigene volmacht en andere zal hij los waarschijnlijk niet aanroeren; bij zou zelf in plan zijn, het woord Republiek niet uit te preken om hen, die het pactum van Bordeaux hunne eigenaardige royalistische wijze op ritten, niet te kwetsen. De boodschap zal dus senvoudig een overzicht leveren van den finan- 3 jeelen toestand en de gebeurtenissen der twee jatste maanden. ff at betreft do verhuizing der Vergadering iar Parijs, heeft de ministerraad overwogen daarover in de boodschap zou worden gespro- n. Wat do uitslag vau zijne beraadslagingen 'as is ons onbekend. Maar zeker is het dat het oorstel toch iu allen gevalle gedaau zal worden 11 ivel van twee kanten. De heer Duchatel zal iet voor zich persoonlijk indienen; de heer Pas- Duprat uit naam van de republikeinsche mkerzijde. De laatste zou zich hierbij voorname- jk beroepen op de gevoelige nederlagen, die de anhangers der decapitalisatie van Parijs bij de erkiezingeo voor de algemeene raden hebben mdergaan. De prinsen van Orléans zullen nu hunne plaat- ,en in de Vergadering innemen. Zij hadden zich lechts lijdelijk verbondeu dit niet te doen, met iet oog op de kritieke omstandigheden waarin frankrijk zich ten opzichtte der quaestie: Repu- iliek of Monarchie bevond. De toestand is nu ;oo veranderd, dat zij eenvoudig als aanhangers Ier royalistische partij zitting kunnen nemen. De datum voor de aanvullings verkiezingen der l'ergadering is nog niet vastgesteld. Den llden Ja- luari 1872, is echter voor sommige vacante plaat- ien de wettige termijn van 6 maanden tusschen het ipenvallen en bezetten van een zetel verloopen. De rerkiezingen zullen dus uitgeschreveu worden, óf allen te gelijk tegen dien tijd, óf successievelijk i maanden na den datum, waarop de verschil lende plaatsen vacant zijn geworden. Te Marseille heerscht nog steeds een vrij ;roote agitatie ten gevolge der executie van Gaston Crémieux. Vóór het geslotene groote magazijn van den schoonvader van het ongelukkige slacht- it offer, den heer Molina, bevindt zich voortdurend oen talrijke menigte. Op den dag der executie was daar op het trottoir eene groote tafel ge- laalst, met zwart behangen, waarop een album ot inschrijving voor hen, die hunne betuigingen an sympathie aan de familie wilden aanbieden, ie tafel is door de politie weggenomen, doch naderhand weder neergezet. Op den avond van 1 December schreven 10,000 personen daar hunne namen in, waaronder vele officieren. Terwijl echter daar alles in de grootste orde geschiedt, heeft in het Café Cardinal een ineer gewelddadig aanhangsel der executie plaats ge- hnd. De advokaat Bellevault geraakte er over in livist met den zoon van den Russischen consul, en graaf Serge de Troubetzkof, waarvan een nel het gevolg zou zijn of wellicht reeds ge neest is. Ciémieux, die zeer veel aan poëzie deed, hield zich iu zijne gevangenis onledig met het schrijven tan een comédic en vers. Dat werk, waarvan hij de voltooiing aan een vriend heeft opgedragen, blijkt nu te heeteuLe neuf Thennidor. Hij ar beidde ook aan een llisloire de Robespierre en schreef kort voor de executie, in zijn cachot van bet fort Saint-Nicolas, brieven aan Victor Hugo, Esquiros en den heer Benjamin, groot-rabbijn van Avignon. Rusland Een treffend verhaal over een hooggeplaatst persoon. Hen weet, dat er steeds een zeer gespannen lerhouding bestaat tusschen de veie Duitschers die in de Russische Oostzeeprovinciën wonen en ie Russen. De Duitschers beklagen zich voorl erend, dat men hen in allerlei zaken door vang wil russificeerendat de bewoners van fel groote Oostelijke rijk bet in die kunst inder vrij ver gebracht hebben Kan men zien 'Sn de wijze waarop men de Polen hun natio- lalileitsgevcel tracht te ontnemen. Het spreekt du van zelf, dat onder de Duit- l'chers allerlei overdreven berichten worden ver beid over deD haat der keizerlijke omgeving ïgeo hunnen landaard enz. De Neue Freie Pressc ontvangt van een zekeren Russischen baron ïi een schrijven, waarin een voorval wordt Medegedeeld, dat duidelijk al het onjuiste van '"gelijke geruchten heet te moeten bewijzen 1 ij deelen dat voorval mede, niet omdat het belaDgnjk is, maar omdat het ons zoo be- 'achlijk voorkwam. Het is weder een van die s»de vertellingen, die zooveel indruk maken op fcn eenvoudigen, goedhartigen burgerman, waarin 'en vorst op een toevallige wijze een zijner 'iderdanen ontmoet, zonder dat deze hem kent, vriendelijk met hem «preekt, daardoor een of ander vooroordeel opheft dat tegen hem bestond, en eindelijk door den onderdaan herkend wordt, die dan niet weet, waar zich van verlegenheid te bergen De echtgenoote van den grootvorst-troonopvolger logeerde dan in eene van de steden der Oostzee provinciën en ging dagelijks geheel alleen groote wandeltochten doen (dit is reeds voor zulk een hoog personage eene aanbeveling; wanneer wij gewone inenschen, alleen uitgaan, dan worden wij voor ongezellige droomers gehouden wan neer een vorst of vorstin het doet toonen zij een verheven karakter.) Op één van die wandelingen nu werd de grootvorstin door een oud vrouwtje aangesproken (zooals men weet spreken oude vrouwtjes altijd zonder eenige verlegenheid goed gekleede dames nan) die haar toevallig vroeg „Eilieve jufvrouw, kunt gij mij ook zeggen, waar ik moet gaan staan om de Cesarewna voorbij te zien rijden? (het oude vrouwtje scheen den weg niet in de stad te kenneo). „Wauneer gij de Ce sarewna wilt zien, kom dan maar met mij mede" was het vriendelijke antwoord (welk een grappige tegenwoordigheid van geest!). „Indien gij dit zegt kent gij de grootvorstin zeker persoonlijk", sprak nu het vrouwtje (want zij was vlug van begrip) en dan kunt gij mij ook wel zeggen (let op, lezer, hier komt het belangrijkste, de tendenz, der ge schiedenis)" waarom zij ons alleD haat, alleen omdat wij Duitschers zijn?" Waaruit leidt men zulk een afkeer van de grootvorstin tegen de Duitschers af?" „Wel men zegt, dat zij geen Duitschers in hare tegenwoordigheid kan verdragen, en nooit een woord Duitsch spreekt, hoewel zij de taal zeer goed kent." Zoo loopen de twee dames al pratende voort, maar nu moet er een of ander middel gevonden worden om de grootvorstin door het oude vrouwtje te doen kennen, zonder dat de hooge personage haar eigen naam noemt. Baron X. laat daarvoor een officier de straat langs komen, die haar mili- taire eer bewijst en blijft staan tot dat zij voorbij is. Nu gaat voor het vrouwtje (dat de militaire eerbewijzen op haar duimpje kent) een licht op. Zij herkent de grootvorstin, begint verlegen te stotteren om zicb te verontschuldigen, doch op de edelmoedigste wijze wordt zij hierin door hare geleidster verhinderd, die uitroept: „Welnu, gij hebt gelijk, ik ben de Cesarewna (even als of zij hierover lang getwist hadden) en mij zelf zult gij toch wel gelooven (dit zeide de chef ook, toen hij voor de rechters kwam) wan neer ik beweer, dat ik alle onderdanen van het rijk even toegenegen hen, zij mogen dan Russen of vreemdelingen zijn. Wat de Duitsche taal be treft, gij hebt het beste bewijs, dat ik ze niet vergeten ben of vermijd, want ik heb niet anders dan Duilscli met u gesproken." Hierop volgde het teeken waardoor de hnoge personages gewoon zijn de grens te trekken tusschen een kortstondig tijdperk van vriendelijke beleefdheid en hun gewonen toestand van onge naakbaarheid, namelijk een vriendelijk wuiven met de hand; de kroonprinses en het oude vrouwtje gingen ieder huns weegs en de groot vorstin legde zich dien nacht waarschijnlijk te ruste met een behagelijke zelfvoldoening over haar goedig en aardig gedrag tegen zulk een laag geplaatst persoon. De Duitschers kunnen nu verder gerust zijn; het is duidelijk gebleken dat de keizerlijke familie evenveel van hen houdt als van de Russen, en dat aan het hof evenveel Duitsch als Russisch wordt gesproken. Rumenië. Programma van het Journalisten-congres. Het Journalislen-congres, dat reeds bijna twee maanden te Bucharest vergaderd is, heeft het vol gende programma aangenomen: Strijd tegen het Germanisinus en Judaïsmus, die (naar het heet) steeds gevaailijker voor Ru menië worden. Aansluiting aan de Latijnsche broederstammen in Westelijk Europa. Strijd te gen alle vreemde concessionarissen en onderne mers van groote werken. Vrijheid vbd onderwijs, en derhalve strijd tegen alle Jezuïten scholen in het land. Algeheele autonomie der gemeentenen strijd tegen de nieuwe grensregeling der gemeen ten, die door de regeering wordt voorgesteld. Invoering van crediet-vereenigingen. Algemeene volkswapening, en invoering reeds op de scholen van exercitiën iu de behandeling der wapenen Verbetering van het rechts wezen door invoe ring van het Belgische gemengde systeem der benoeming en verkiezing dér rechters op bepaalde tijden. Strijd tegen iedere nieuwe belasting, die niet onvermijdelijk noodig is, en verbetering van het tegenwoordige stelsel. Verdediging van de nationale Rutneensche kerk tegen iedere poging om haar onder de macht van den patriarch van KoDStanlinopel te brengeD. Het bewaren van een goede verstandhouding met de Porie, en openlijke bespreking van iedere Pruisische inmenging inde Rumeensche aangelegenheden. Strijd tegen de conventie over de consulaire rechtsmachtde pers moet traenten alle vreemde jurisdictie uit het land te weren. Verder dringt het congres nog aan op vrijheid van verkiezing, van spreken, van vereeniging, van petitie en op instelling van jury's voor belangrijke gevallen. TELEGRAMMEN. New-York, 4 December. Heden is het Con gres bjeeogekomen. In de Boodschap van den Presidoit wordt een wijziging van het tarief aanbevolen, en de afschaffing van alle binnen- larid8cte accijusen behalve die op alcohol, ta bak en timmerhout. Over de verhouding der Vereenigde Staten tot andere Mogendheden sprekende, zeide de Presi dent net betrekking tot Engeland, dat een drei gend verschil door middel van vreedzame schik king was bijgelegd. Dit voorbeeld hoopte ho zou ntvolging vinden. Aan de arbiters in zake het Htaiamo-geschil, den Koning vau Italië, den President der Zwitserscho Federatie en den Kei zer rat Bruzilië, zeide hij dank voor hunne wel willende medewerking. Het bezoek van den Grootvorst Alexis was een bewijs voor de voort durende vriendschappelijke betrekkingen met Rusiand al had dan ook't onverantwoordelijk gediag van den Russischen gezant, den neer Caticazy, dien terugroeping onvermijdelijk ge- maekt. De President drong aan op een spoedige regeling van de quaestie der Canadasclie vis- scherijen. Hij wachtte, dat liet geschil met Spanje ten opzichte van Cuba minnelijk zou vereffend worden. Verder was hij besloten maatregelen le nemen om een einde le maken aan de barliaarsche bejegening, die schipbreukelingen aan de kusten van China en Japan moesten oudergaan. Berlijn, 4 December. Iu den geheelen omtrek van het occupatie-rayon is in Frankrijk de staat van beleg afgekondigd. Zij, die misdaden legen Duitsche soldaten bedrijven, zullen voor de Duit sche krijgsraden terecht staan. Het bevestigt zich, dat het door de Duit schers bezette Fransche grondgebied in staat vau beleg >6 verklaard. Aanrandingen van Duitsche soldateu zullen door de Duitsche militaire autori teiten worden gevonnisd. Versailles, 4 December. De heden gehouden zitting der Nationale Vergadering is door den heer Tniers eu door ongeveer 5U0 leden bijge woond. De twee tot lid der Vergadering gekozen Prinsen van Orleans woonden de zitting niet bij. De Vergadering heeft haar voorloopig bureau samengesteld en is daarop uiteengegaan. Morgen zullen de president en de vice-president verkozen worden. Londen, 5 December. Apponyi heeft gi9teren zijne brieven van terugroeping aan de Koningin overhaudigd. De lieer Lowe verdedigde, bij gelegenheid eener prijsuitdeeling te Halifax, ae politiek der regeenug tegenover Ierland. Hij gispte de wijze waarop Sir Charles Dilke de civiele lijst ler sprake had gebracht en noemde al zijne bewe ringen onwaar. Een uitvoerig antwoord zou hij hem in liet parlement geven. Parijs, 5 December. Aun het Journal des Débah wordt uit Versailles geschreven, dat de parle mentaire werkzaamheden met ernst, kalmte en vertrouwen hervat zijn. De meerderheid schijnt teruggekeerd le zijn, bezield met het verlangen, om even als vroeger, liet gouvernement vuu Tmers in liberaal'COiiservutieveii geest te ondersteunen, maar tevens inet eene auti-revolutioiiaiie stand vastigheid, die lot geen misverstand aanleiding kan geven. Het Journal Off. bevat de benoeming van burg graaf Guniaut Biron lot gezant ie Berlijn. Brussel, 4 December. Al de inededteuiigen van de ongeladen omtrent de samenstelling vau liet Ministerie zijn voorbarig. Tot dusver zijn den Koning daaromtrent geen bepaalde voorstellen gedaan. STATEN-GEiNKBAAL. TWEEDE KAMER. Nadere inlichtingen omtrent hel adres van P. A. .1ans sen, vroeger kapitein van het 1 sle regiment infante rie te Leeuwarden, houdende ktacltl over onder gane straf van arrest, ler lake van het schrijven in dagbladen. 's-Gravenhage, den 2den December 1871. Bij uwe missive van den 28slen der vorige maand heb ik de eer gehad de mededeelirig te ontvangeu, dat de Tweede Kamer der Siaten- Ueueraul zich vereenigd heeft met de eonclusie van het iu de zitting van den lUden October jl., door eene commissie uit haar midden, uitgebracht verslag betrekkelijk door de mij aan de Kamer toegezonden inlichtingen op het adres van den toenuialigeu kapitein P. A. Janssen, houdende klacht over ondergane arrest-stral der zake van het schrijven in dagbladen. De Katncr verlangt derhalve van mij nadere inlichtingen met betrekking tot de vraug, of aan deu genoemden voonnaligeu kapitein in dor tijd, ouder bedreiging van straf, iu algemeeneu zm verouden is, in den vervolge over handelingen van meerderen of militaire verordeningen, een oordeel in openbare geschriften uit te brengen? Naar aanleiding daarvan, heb ik de eer U UuogEdel Geslr. te doen kennen, dat een verbod als hierboven wordt bedoeld, volstrekt met gege ven is. Ik veroorloof inij daarbij te verwijzen, zoowel naar het rapport van den chef van het lste regiment infanterie, in afschrift bij mijnen brief vau den 3Usteu Juni jl., Kabinet lit. gevoegd geweest, als naar het afschrift van de dispositie van het Hoog Militair Gerechtshof, U HougEdel Gestr. bij inijne missive van den dden Augustus jl., Kabinet in. X", toegezonden. In gezegd rapport komt mets omtrent zoodanig verbod voor, terwijl er duarentegen wél uit blijkt, dat de majoor Gisser den kapiteiu Jaussen heeft onderhouden en aangemaand om op te houden met zulk schrijven in tiet openbaar als het artikel, door hem in hei Ulrechlsclie Dagblad geplaatst. Iu de dispositie van het tioog Militair Gerechtshof luidt een vau de considerans: „Overwegende, dat de majoor Gisser met be leid handelde loen hij den Klager na de ver schijning van het eerste artikel, niet verbood te schrijven, waartoe hij natuurlijk geen recln zoude hebben gehad, maar hem ernstig over het onvoegzame van het geschrevene onder hield enz." Een en ander weêrlegt, dunkt mij, voldoeude de bewering van deu voonnaligen kapitein Jans sen, dat hem het uitbrengen van een oordeel in openbare geschriften over handelingen van meer- üeien of over militaire verordeningen, op straffe van eene maand arrest zonder acces, zoude zijn ontzegd. Ttn overvloede vermeen ik echter hier tevens, ter weêrlegging vau dat beweren, te mogen wijzeD op de verklaring van deu majoor Gisser, als ge tuige in de zaak van den kapitein Janssen, voor den raad van onderzoek algelegd, en begrepen onder de tot het onderzoek van dien raad be trekkelijke stukken, welke U UoogEdel Gestr, zal aantreffen bij mijne missive van heden, Ka binet lit. K". De Minister van Oorlvg, A. Engelvaart. Inlichtingen op het adres van den voormaligen kapi tein P. A. Janssen, le Leeuwarden, houdende een vijfledig venoek om onwettigheden ler lake van hel hem verleende ontslag le doen onderzoeken. 's-Gravenhage, don 2den December 1871. Voldoende aan het verzoek der Tweede Kamer van de Stateo-Generaal, mij medegedeeld bij Uw schrijven van den 2Ssten November jl., heb ik de eer 1*. hierbij aan de Kamer alle stukken te doen toekomen, welke dienen kunnen bij de beoor deeling van het bij de Kumer ingekomen adres van den voormaligen kapitein P. A. Janssen ie Leeuwurden, houdende een vijfledig verzoek, om onwettigheden ter zake van liet hein verleende onlslag te duen onderzoeken, en 2'. met betrekking tot dat adres eene nota lit. A. hierbij te voegen, houdende inlichtingen als door do Kamer ter zake worden begeerd. lk neein daarbij de vrijheid, U Hoogedel Geslr. te verzoeken, de sub 1 bedoelde en op de mede hierbij gevoegde lijst. lit. H, vermelde stukken nadat de Kaïner daarvan liet vereischt gebruik zal hebben gemaakt, van U Hoogedel Gestr. terug te mogen outvangen. De Minister van Oorlog, A. Engklvaart. Deifl stukken xgn, ter iniaje roor de leien der kamer, tor griffie nedergelegd. KAATSTE BEftiCHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravenhaoe, 5 December. In de zitting van de Tweede Kaïner van heden heelt de Minister van Financiën bij de discussie over het aangenomen hoofdstuk nationale schuld toe gezegd de indiening eener amortisatie-wet. Daarna was de begrooting voor het Departement van Fi nancien aan de orde. De heer Lentiug heelt eene motie voorgesteld tot betere toepassiug van Art. 17, alinea 3 der postwet op kleine Couranten met bijvoegsels. Later zal daarover eene beslissing worden geno men. Met de behandeling van het Hoofdstuk Fi nanciën is de Kaïner gevorderd tot de posterijen. De Gemeenteraad heeft heden benoemd tot ingenieur voor den aanleg der duinwaterleiding den heer J. A. A. Waldorp, hoofd-ingenieur van deu Waierstaat. 's-Gravenhage, 5 December. Bij Kon. besluit van 2 December 1871 is aan den beer T. F. Letnire, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijue betrekking van ingenieur verificateur van het Kadaster, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit van 3 December 1871, n°. 15 is, met ingang van 1 April 1872, den heer G. Muilemeister, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van Ontvanger der in- en uitguaude rechten te Rotterdam, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen gedurende eeu tijdvak van ruiui vier eu vijliig jaren. Arnhem, 5 December. De te Zutfen gestation- neerde 12de batterij van het reg. veld artillerie is aangewezen om met 1 Mei a. s. te Breda in garnizoen te komen. Harderwijk, 5 December. De lste luitenant der infanterie A. O. Reims, die 5 jaren bij liet leger iu Oosl-Indië is gedetacheerd geweest, is weder bij liet leger hier te lande, het 5de reg. miauterie te 's-Bosch, ingedeeld. ZHltc STA ATS-LOTEUIJ. tweede klasse. tweede lijst. Trekking van Dinsdag December. N". 11730 f 1500. N«. 5808, 9002, 10630, 1000. N°. 19352 f 400. N°. 4412, 8691, 15633 f 200. N°. 8010, 10909, 11018, 11826, 17679 f 100. Prjjzcn Tan f 30. 10 2790 5474 8170 10534 12735 14441 17196 32 2792 5489 8194 10656 127+6 14644 17241 106 2839 5508 8262 10702 12755 14695 17-297 109 2937 5522 8298 10751 12788 147-25 17310 183 3010 5590 8324 10753 12935 14730 173J4 203 3047 5601 8334 10796 12916 14739 17488 330 3161 5725 8390 10833 12961 14760 175U1 311 3261 5731 8599 10901 12979 14775 17517 403 3290 5949 8730 10926 12096 148U7 17543 482 3103 5970 8808 10930 13038 14813 17001 540 3447 5991 8823 10946 13108 14823 17610 568 3477 0102 8847 11064 13117 14917 17686 583 3512 6162 8909 11141 13121 14942 17701 585 3632 6173 8923 11226 13191 14967 17765 617 3638 3661 6278 8936 11231 13-2-20 150-22 17791 695 6325 8955 11297 13-254 15109 17792 099 3677 6326 9016 11383 13303 15156 17913 710 3691 6415 9041 11438 13304 15185 17921 858 3744 6465 9057 11443 13315 1530-2 18009 881 3774 6475 9073 11459 133-24 15304 18021 969 3832 G477 9075 11462 13338 15548 18057 970 3982 6489 9083 11470 13398 15582 18068 993 3989 6600 9132 11521 13414 156-28 18091 999 4076 6618 9174 11535 1343*2 15650 1809 i 1011 4197 6653 9188 11565 13446 15666 18219 1065 4228 6748 9203 11684 13458 15719 182-57 1198 4246 6782 9246 11749 13528 15725 19266 1298 4250 G829 9252 11754 13542 15811 18-282 1300 4301 6835 9280 11760 13578 15874 18300 1430 4396 0864 9316 11762 13593 15957 18301 1432 4401 6931 9338 11784 136-22 15959 18313 1459 4454 7010 9349 11812 13642 15960 18319 1487 4494 7073 9372 1182-2 13667 16009 18626 1490 4500 7139 9Ü56 11862 13670 16173 18648 1515 4520 7188 9563 11873 13686 16177 18708 1529 4593 7215 9651 11880 13714 16192 183-25 1550 4077 7267 9952 11945 13753 16231 18858 1013 4705 7283 9666 11998 13780 16297 18983 1697 4744 7318 9702 12050 13794 16303 18999 1749 4750 7331 9756 12084 13803 16306 19046 1835 4701 7443 9762 12095 1382S 16424 10118 1884 4781 7452 9o05 12127 13830 16429 19126 lö9ü 4831 7453 9857 12128 13832 10461 19183 1914 4843 7501 9864 12154 13897 16464 19382 l'Jóa 4859 7509 9970 12159 13952 16477 19396 1997 4872 7611 9973 12189 13996 16549 19401 2091 4884 7676 10008 123-29 14011 16589 19404 21 >8 4959 7694 10018 12348 14032 166-21 19406 2274 4909 7769 10034 12420 14039 16666 19536 2305 4979 7790 10059 12452 14093 16721 19574 2309 4986 7808 10138 12461 14116 16733 19618 2312 5042 7976 10147 12494 14147 16766 19668 2325 5159 7994 10218 12498 14157 168-24 19689 2509 5169 8013 10290 12512 14190 16853 19799 2536 5273 8031 10316 12634 14322 16987 19914 2652 5386 80G5 10394 12654 14341 17086 19961 26G8 5461 8089 10401 12683 14402 47186 19948 2781 5364 8115 10472 12730 14415

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3