Woensdag 29 November. N°. 3622. A0. 1871. DAGBLAD PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 ma&nden./3.00. Franco per post9 3.85 Afronderlijke Nommersm 0.05. Deze Courant wordt dagelijks.met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DHR ADVKRTKNTIEN. Voor ioderen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. STADS-BERICHTEN. Ifergadering van den Gemeenteraad van Leiden, :derdag 30 November 1871, 'a namiddags te twee Onderwerpen benoeming van een Regent voor het Heilige Geest )f arme Wees- en Kinderhuis^ Benoeming van: een hulponderwijzer der 2® klasse aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der 2e klasse voor jongens b. eene hulponderwijzorès dér 1® klasse aan de openbare school1 voorJ meer uitgebreid lager onderwijs der 1® klassen-voor meisjes; c. eene 2® hulponderwijzeres der 4® klasse aan dezelfde school d. een hulp onderwijzeres der 2e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2® klasse, voor meisjes; t. eene 1® hulponderwijzeres der 4® klasse aan dozelfde school. .Verzoek van J. J. Wijtenburg, om ontslag als hulponderwijzer der 2® klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1® klhsse, voor jongens. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor 1871. Wijziging in het raadsbesluit van den 29 Decem ber 1870, tot heffing eener plaatselijke directe belasting. Verzoek van J. W. Filippo en J. Vogelezang, om vergunning tot het schieten van een put onder de straat. Verzoek vau W. Rodenburg, tot geheele of ge deeltelijke tegemoetkoming in de kosten zijner Bchutterlijke kleeding. «ROKDBELA§TIie. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen- tbestuur van Leiden, herinnert de belanghebbenden, ie de toepaaaing verlangen van eene der bepalingen, ermeld in de artt. 2831 der "Wet van den 26,t-n lei 1870 (Staatsblad n°. 82), betrekkelijk de grond- elaating, dat zij verpligt zijn van alle stichtingen, erbouwingen, bij- of opbouwingen, of gedeeltelijke tmieuwingen, in de termen der wet vallende, binnen ie maanden, na de geheele of gedeeltelijke inge- ruikatelling dergebouwen, aangifte te doen bij het 'brituur ger gemeente, waar de eigendommen gelegen ijn, terwijl die aangifte, regtatreeka, ionder lusschen- \omst van derden, dagelijks van tien tot drie uur, iet uitzondering van Zon- en feestdagen, ter Secre- irie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou lant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Luiden, 1 November 1871. LcMen,'28Hilvf9nber. I in de zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal van gisteren werd eerst terug komen op de conclusie der commissie voor de fcrzoekschriften, op een adres tot afschaffing van Jen zeepaccijDS. De heer v. Wassenaer v, Catwyck trad opDieuw tgen deze conclusie te velde en hield zijn voor liet vol om het adres te verzenden naar den Minister van Financiën met verzoek om inlich tingen. De afgevaardigde achtte die noodig, al- loreos hij bij de wet op de middelen de zaak paar eisch kon behandelen. Tegenover zijn gevoelen stond dat van den heer Nu Voorthuyseo, dat het voorstel in strijd was met den geest van het reglement van orde. De [traag om inlichting kwam in den regel te pas, wmueer het gold de toepassing der wet; maar pes Minister vragen te doen omtrent zijne enkbeelden over de werking eener wet, zou toe uitbreiding zijn van den werkkring van de Wmmissie voor de verzoekschriften. Het voorstel van den heer v. Wassenaer werd ten tile met 49 tegen 8 stemmen verworpen. ids was een petitionnement aan de orde, Kaaromtrent de belangstelling in hooge mate êasjannen is. Het geldt toch eene zaak waarbij eeD van de schoonste rechten der natie betrok is, n. 1. of de vrijheid tot uiting van zijne Nachten en van drukpers, voor den militairen "and, ijdele klanken zijn. Die belangstelling werd echter gisteren nog lat bevredigd, daar hetgeeu plaats voDd slechts tienèe om der Vertegenwoordiging over deze zaak ®aer licht, dan tot dusver geschenen heeft, te 'afschaffen. De ontslagen kapitein Janssen, wiens weder- 'aten uit de dagbladen en andere geschriften tot Husver nog maar eenzijdig bekend is, heeft bij de tamer twee adressen ingezonden. Over het tweede bracht de heer Gratama, namens de com missie voor de verzoekschriften rapportuit, ook in 'erbaud met de conclusie der speciale commissie °'er zijn vroeger adres. In dit tweede adres wordt het volgende ver zocht: o .1. „Dat het aan de Tweede Kamer der Staten- Qeneraal moge behagen 1°. de maatregelen te nemen, die strekkeD kun nen om volledig licht te doen opgaan over de voordracht tot ontslag vao adressant uit 's lands dienst en het onderzoek dat daaraan is vooraf gegaan; 2". te verklaren dat verscheidene punten en bepaaldelijk art. 19 van de aanschrijving vau 6 Juli 1866 naar haar oordeel zijn onwettig en mits dien de adressant, ten gevolge van een onwettig onderzoek is ontslagen uit 's lauds dienst; 3'. te verklaren, dat bovendien adressants te rechtstelling voor eenen raad van onderzoek, we gens het ontbreken eener klachle, is geschied in strijd met de wet en dus ook uit dien hoofde het hem verleende ontslag is gegeven in strijd met de wet; 4®. zoodanige andere of verdere maatregelen te nemen, als er toe leiden kunnen om den adres sant in zijne eer en zoo mogelijk in zijne betre»- king eu aanspraak op pensioen te herstellen; 5®. door eene ondubbelzinnige verklaring harer zijds de vrijheid van spreken en de vrijheid van drukpers ook voor de militaire officieren te hand haven; zoo al niet door andere middelen dan (och in allen gevalle door aau te dringen op de intrekking der circulaire van den Minister van Oorlog van 3 December 1862. Omtrent dit adres stelde de commissie van de petitiën voor het te verzenden aan den Minister van Oorlog met verzoek om inlichtingen. Omtrent het eerste aan den Minister van Oorlog nadere iiilichtingen te vragen en wel over dit éene punt: „Is aan den voormaligen kapitein Janssen in der tijd, ouder bedreiging van straf, in algemeeuen zin verboden in den vervolge over handelingen van meerderen of over militaire verordeningen een oordeel in openbare geschriften uit te brengen." Beide conclusiën werden door de Kamer aan genomen, nadat op voorstel van den heer Storm yan 's Gravesande daarbij werd gevoegd het ver zoek om zoo spoedig mogelijk op een en ander antwoord te uiogeu ontvangen. Hiermede is deze zaak voorloopig aanhangig gebleven. De beraadslaging over de Begrooting voor de Staatsspoorwegen dienst 1872 werd vervolgens hervat, nadat de Voorzitter mededeeling had ge daan van het inkomen van onderscheidene stuk ken betreffende het Hillegat, de afsluiting van eeD dam aan den Paarden hoek en 't stoomgemaal te Schellingwoude en den waterweg van Rotterdam. De Kamer stond langdurig stil bij art. 12, aan leg van deu spoorweg vau Roosendaal tot Vlis- singen met vele daarmede in verband staande uitgaven ƒ2,619,420. Terwijl de heer Tak in eene uitgewerkte rede op bespoediging der voltooiing en der exploitatie vau het spoorwegnet voor Zeeland en de midde len tot zijne verbindingen met alle deelen van dit gewest aandroDg, verhief de heer van Akerlaken zijn stem, niet evenals de vorige spreker om uitbrei ding maar om matiging van uitgaven te verkrijgen, tie meer nu hem gebleken was, dat de Regeering wat Rijksbijdragen voor te concedeeren spoorwe gen betrof, zich zal ODlhouden van geldelijke ondersteuning zoolang de Staat belast blijft met aaDzieulijke uitgaven voor de voltooiing van zijn spoorwegnet. Dit deed hem leed, vooral ook omdat vele stre ken van oüs Vaderland, inzonderheid Noord- Holland stiefmoederlijk zijn bedeeld. De heeren Storm van 's Gravesande, Slieltj es en Fransen van de Putte schaarden zich aan de zijde van den beer Tak. De Minister van Binuenl. Zaken, beantwoordde de verschillende sprekers, in zoover deze ook in bijzonderheden waren getreden over de verschil lende werken voor de Zeeuwsche lijn en het tijdstip der exploitatie. In bet algemeen wa9 bespoediging ook zijn weusch, te eerder omdat hij haastiger moest zijn dan anderen, want hij had zooveel tijd niet meer als de jongeren. Na re- en dupliek, waarbij nog enkele nieuwe sprekers aan het debat deelnamen, werd artikel 12 ten slotte onveranderd aangenomen. Ook artikel 13 (aanleg van een spoorweg UtrechtBoxtel) gaf tot discussie aanleiding. De heer vaD Lynden besprak den slechten toestand vu den oprit naar het station te Geldermalsen, in velks onderhoud niet voorzien wordt, wegens verohil van meening wie de onderhoudsplichtige is, e gemeente Geldermalsen of bet Rijk. Spreker is vm oordeel dat volgens art. 4 van de wet tot bekachtiging van sommige artikelen eener con- césje van exploitatie der staatsspoorwegen, de Slat ais onderhoudsplichtige moet optreden. Dze interpretatie, ondersteund door de heeren de Bieberstein en Idzerda, werd bestreden door den heer Storm van 's Gravesande en den Mi- nishr van Binnenlandsche Zaken. laar de heer v. Lynden thans op geen prac tiscie beslissing aandrong, werd artikel 13 aan- gèuomen. Eindelijk hield de Kamer zich bezig met art. 17 (kosten van de oyerbrugging van het Hol- landsch Diep). De heeren U. van Nispeo en Bredius lieldeu warme lolspraken op dit grootsch werk. De brug over deu Moerdijk is een van die wer- sen waardoor een der al te zeer heerschende gewoonten verdwijnen zou, van namelijk altijd te wijzen op bet voorbeeld onzer vaderen. Deze brug zou eene schoone bladzijde in onze geschie denis beslaan en vereerde de ondernemers en de Staatslieden die de grondslagen er van gelegd hidden, die baar lot stand hebben gebracht of litlpeu voltooien. Intusschen werden tot den Minister van Bin utnlandsche Zaken onderscheidene vragen gericht omtrent het tijdstip waarop dit grootsch werk voor ous vaderland dienstbaar kon worden gemaakt. De Minister gat de verzekering dat de Regee- riug doen zou wal zij kou voor de bespoedigde opening van hel verkeer. Er was kans, dat de lijn in den aanvang van hel volgend jaar voor het publiek, zou worden geopend. En de Minis- ter hoopte den afgevaardigde uit Breda, den heer v. Nispen, die meer bepaald de inlichtingen had gevraagd', misschien in December op de brug te ontmoeten. Voor deze heugelijke tijding dat in deu aan vang van 1872 de lijn MoerdijkRotterdam voor het publiek zou worden geopend, danktedebeer v. Nispen den Minister. Nog over andere vragen van technischen aard in verband tot dit werk werd in bijzonderheden getreden, uiaur ten slotte werd art. 17, de overige artikelen eu daarna de begrootiog voor de Staats- spoorwegen voor 1872 met algemeeDe stemmen goedgekeurd. De vijf Kamers van Koophandel en Fabrieken in de provincie Friesland hebben zich bij gemeen schappelijk adres gewend tot de Tweede Kamer, om te ondersteunen het wetsontwerp tot heffing eener belastiDg op de inkomsten, vooral wegens de daaraan verbonden afschaffing der patent belasting. De Nederlandsche Locaalspoorwegmaatschappij, die eerlang opgericht wordt te Amsterdam, onder directie van de heeren D. S. A. Doceu, Eduard J. J. Kruiders en S. baron van Heemstra, heeft door haren gemachtigde onderhandelingen aan geknoopt met de heeren burgemeesters van Brielle, Hellevoetsluis, Heenvliet, Geervliet, Uud-Beierlaud, Mijnsheerenland en Gravendeel, ten einde in die streek eeu locaalspoorweg aan te leggen en te exploiteeren. Eerlang zullen de gezamenlijke burgemeesters, wier gemeenten betrokken zijn bij de genoemde onderneming, zich tot een co mité vormeu, terwijl in bunDe vooral te houden vergadering tegenwoordig zal zijn eeu der ge noemde directeuren of hun gemachtigde, om de qoodige inlichtingen te geven en de toelage te bepalen in de eerste kosten voor het opnemen en het in kaart breogen van den weg, voor het afbakenen van het tracé en het opmaken van de begrootiug. Het sinds 1864 te Gent bestaande genootschap De boomteellkundigc kring van België heeft den heer Dr. L. Mulder te Arnhem tot een hater bescher mende leden benoemd. Van de 26 jongelingen, die tot dienstnaine bij het instructie-bataljon te Kampen waren opge roepen, ztju er 23 opgekomen; van deze zijn er twee afgekeurd, zoodat er 21 bij genoemd batal jon zijn ingelijUl gewurdeu. Men verwacht in de maand Januari a. s. weder eene oproeping. Telegraafkantoren zijn geopend te Andrycbau Banatkouilos, Butschowitz, Giorgió (St.), Hohen- furth, Kis-Zombor, Modos, N agy-Roecze (Rauschen- bach), Nechanitz, Reichsladt (gedurende den zo mer), Roltenstein (bij Meran) (gedurende den zo mer), Siegharts (Gross-), Slaremiasto, Tamas (Szent-) en Waidhofen a Thaya in Oostenrijk; te üarguo, Dassow, Guoien, Grevismühlen, Lau- clia, Markolsheim, Neukalen, Peiskretscham, Put- zig, Roienburg (Hannover), Sorquitten, Tost, Wan geroog en Zinten in den Noord-Duitschen Bond te Alsem, Heilsbroun, Herneden, Kaisheim, Mon- heim, Neumarkt (Opper-Beieren), Obermoschel, Rockeubauseu, Rotbenbuch, Scböllkrippen, Thün- gen en Wetnding in Beieren; te Gottenheim, Hugstetten en Ihringen in Baden; te Bleyberg, Clinge (lal, Deurle, Gilles (St.) (Waes), Moresnet, Trazeguies, Tronchiennes en VVygmael in België; te Crouy, Eynières, Gassin, Marco-en-Baroeul, Orry-la-Ville, Pnimissona, Randan, Villeneuve- l'Etang (Camp de) en Volvic in Frankrijk; te Bercber, Bernina, Fraubrunnen, Neukirch-Egoach, Obfelden, Pontetresa, en Schoeneck (badtijd) in Zwitserland; te Corniglio,Genzano,Monsummanno, Alouterosso, Novellara. Polla, Porto-Corsini, Sar- nano eu Scandiano in Italië; te Vallecas in Spanje; te Arholma, Berg (kantoor eener bijzon dere maatschappij), Kongelf, Marstrand en Saro (badtijd) in Zweden; te Taurogen in Europeesch- Rusland; te Oube (Ub) in Servië; te Baria, Beuluc, Bienhoa, Cai-bé, Cangioc, Ohaudoc, Cholon, Cho- lon-Xuyeu, Gocong, Hatien, Longh-Thanh, Mytho, Puumpenh, Saddle, Tan-an, Tay-ninh, Thitinh Thu-danmot, Tong-keon, Trang-bang en Vinh- long in Cochin-China. Spoorwegdienst-telegraafkantoren zijn geopend te Asszonyfa, Bistric (bij Beneschau), Cercan- Pischely, Chlumec (bij Wittingau), Cseffa, Gyo- moró, Hermanic, Kaaden-Bruunesdorf, Kis-Ozell, (Klein-Ozell), Krerns (bij Koeflach), Krottendorf, Less, Lomnitz (bij Wittingau), Majtény, Me- zijelak, Neudau, Oberdorf, Plana, Premstaetten- Doblbad, Piirsteiu-Tschirnitz, Sarkad, Sdrvhr, Schlackeuwerth, Soeding, Strassgang, Stupcic, Su- chenthal, Sudomeric-Bostic, Szalonta, Szemere, Vaszar, Vep (Wittendorf), Wiskwitz-Welchau en Zsadany in Oostenrijk; te Alt-Miinsterol, Benn- weier, Bokellen, Dettweiler, Dornacb, Ebersheim, Fegersheiui, Fröbel, Gittelde, Goldbeck, Gross- röhrsdorf, Hubsheim, Hasbergen, Hemmingen in den Ëlzass, Herlisheim; Illfurt, Kattenfenne, Kö- uigshofen, Kyllburg, Leberau, Lengerich, Moussey, Nittritz, Pulsnitz, Sennheim, Speicher, Tiirckheim Weudenheim eu Westbevern in den Noord- Duitschen Bond; te Chantonnay, Mailly-la-Ville en Motte-Arohard (la) in Frankrijk; te Hiinster- lingen eu Uttweil in Zwitserland; te Monte- Amiata in Italië. Kusttelegraafkantoren zijn ge opend te Lissa (Vuurtoren) in Oostenrijk; te Palmaria (lie de) in Italië en te Skagen (Scaw) in Denemarken. Het kantoor te St. Amarin in den Noord- Duitscbeu Bond is heropend. Tijdelijk gesloten zijn de kantoren te Borszék, Garlsbrunti, Elöpatak, Freiheitau, Füred, Harkany Iwouicz, Johannisbad, Krapina-Teplilz, Korit- uyicza, Kreuzen, Kryuica, Liebwerda, Lipik, Lu- bien, Mehadia Bad (Herculesbad), Neuliaus-Bad, Röinerbad,SauerbruDu(Bad-), Segen-Gottes, Szcza- wnica, Szliacs, Teplilz bij Trenczin, Toplice (Warasdin), Topusko, Truskawiec, Tiiffer (Bad), eu Veldes in Oostenrijk; te Eilsen, llummels- hayn, Nauheim (Bad-), Pillnitz en Reinhards- bruou in den Noord-Duitschen Bond; te Peters- thal in Baden; ie Carnoule (lees: Oarnoules) en Maisons-Lafitte in Frankrijk; te Montecatini eu Rapoiano in Italië; te Saro in Zweden. De officier van administratie der 2de klasse W. F. G. L. Faubel, laatst behoord hebbende tot het esoader in Oost-lndië, eu vandaar deu 22slen dezer in Nederland teruggekeerd, wordt inet dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Het Rijkstelegraaf kantoor te Monster, waarvan de sluiting voor eenige dagen werd aangekondigd, biglt geopend. Z. M. heeft P. R. Bos, te Groningen, benoemd tot leeraar aan de Rijks lloogere Burgerschool te Warffum. Z. M. heeft aan Fr. Bolgorschek, Zr. Ms. lsten solotluitist, wonende te's-Graveuhage, vergunning

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1