F. Rigail Certon, thans 1ste luit., met bepaling dat hij in rangorde zal geplaatst worden tusschen de kapiteins J. E. G. Noordendorp en H. graaf van Hogendorptot lsten luit., Mr. W. Thor- becke, thans 2de luit.; tot 2den luit., P. C. van Kesteren en Mr. A. J. W. van Roijen, beiden thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Zevenaar L. J. M. Timmers Verhoeven, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Z. M. heeft den heer P. H. B. Motké, hoofd inspecteur der directe belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen, eervol ontheven van de hem opgedragen tijdelijke waarnemingen van de func tion van inspecteur der Rhijn- en Maasvaart; aan den heer 11. C. Hanewinckel, referendaris bij het Departement van Financiën, tevens opge dragen de tijdelijke waarneming van defunctièn van inspecteur van de Rijnvaart op Nederlaudsch grondgebied en van inspecteur voor de Maasvaart; en benoemd tot hoofdinspecteur der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, bij bet Departement van Financiën, den lieer.J. M. Waleson, thans controleur der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdam. j BINNENLAND. De Rijt, 25 November. Met den lsten Decem ber a, s. zal het nieuw gebouwde, sierlijk en doelmatig ingericht post- en telegraafkantoor te dezer plaatse worden in gebruik gesteldvan het nieuwe beheer van dit kantoor verwacht men ten minste wat de posterij betreft veel verbe tering. Minder dan met de regeling van post- en tele- graaldienst, is men hier over het algemeen inge nomen met den volgenden maatregelHet werk huis namelijk dat tot hiertoe door vrijwillige bijdragen wordt onderhouden, zal met 1 Januari 1872 gemeente-inrichting worden en dus ten laste van de gemeentekas komen, waarvoor het be stuur de opcenten op de personeele belasting van 25 op 75 heeft gebracht, en des gevorderd den hoofdelijken omslag beduidend zal yerhoogen. Velen meenden, dat, uiochtrMe overname van het werk huis door de gemeente dan al geraden zijn, het daarvoor benoodigde geld beter geheel uit een ver hoogden hoofdelijken omslag kon gevonden worden, Om daardoor rijke renteniers en andere bemid delden, die betrekkelijk weitiig personeele be lasting betalen, te kunuen dwingen en naar evenredigheid van hun vermogen bij te dragen. Amsterdam, 26 November. In den bloei harer jaren is Donderdag te Amsterdam na een smar telijk lijden overleden Mej. M. A. A. BÖesekeD, adjunct-directrice der cellulaire gevangenis, die zich onderscheidde door hare getrouwe en ijverige plichtsbetrachting. Ook op letterkundig gebied heeft zij zich doen kennen. Zij schreef de Pleeg zusten en Geeske van den Elzenpas-, kort vóór ha ren dood gaf zij nog in het licht: In den Smelt kroes, een boekje voor lijdenden en beproefden. Gisterenavond vergaderde de Handwerkers- Vriendenkring, eene arbeiders-vereeniging, goedge keurd bij koninklijk besluit van 22 April 1870, in 't lokaal Casino alhier. Een honderdtal Werk lieden was opgekomen. Bovéndien had een aantal aanzienlijke ingezetenen door hunne op komst van zijne belangstelling doen blijken, ter wijl wij insgelijks den burgemeester der hoofd stad aan de bestuurstafel opmerkten. In deze •bijeenkomst werd het woord gevoerd door den heer S. Katz Jz., die in eene voor de vuist ge sproken rede zijne denkbeelden ontwikkelde omtrent de Arbeidersbeweging in de 19de eeuui. SpT. begon met een historisch overzicht van dat be langrijk vraagstuk, 't welk door velen zoo ver schillend wordt beoordeeld, doch door de meesten meer gevreesd dan manmoedig onder de oogen gezien. Hij deed in 't breede uitkomen, dat het vraagstuk twee kennelijk onderscheiden zijden heeft: de politieke en de sociale. Met het oog op Nederland achtte spreker de beweging nog in de kinderschoenen. Reeds wordt er veel gedaan, hetgeen trouwens niet wegneemt dat men met een weinig goeden wil ten onzent oneindig meer kon doen. Er wordt te veel ge- philosopbeerd en gepolitiseerd, te weinig gear beid en georganiseerd. Op philantropie, op industrie, op de politiek op alles leunen onze werklieden zich liever, dau dat zij frisch de handen uit de mouwen steken, en toouen ook wat zij kunnen. Gelukkig wordt die toestand gaandeweg beter. Ook in Nederland ontwikkelen zich vakvereenigingen en allerlei bonden, en wanneer de arbeiders op eigen voeten leeren staaD, en de valsch-vleieode influisteringen van zoogenaamde „volksvrienden" leeren afslooten, mag men hopen, dat het beginsel der zelfhulp wortel schieten zal. Van de zijden der vergaderdon, die den spr. met belangstelling volgden, ontbrak het niet aan bijvalsbetuigingen. Na de pauze werd een gemeenzaam onderhoud over het gesprokene aangeknoopt, waarna de heer Katz de gevraagde inlichtingen verstrekte en de opgeworpen bedenkingen beantwoordde. Ten slotte werd namens het bestuur den spr. den dank der vergadering gebracht. Maassluis, 25 November. Niettegeustaande te genwind, werd hedenmiddag langs den nieuwen waterweg uit zee met volle lading zeilende bin nenbracht de kotter Claire Jeanne, schipper Arie Spaans, toebehoorende aan de maatschappij de Toekomst. De diepgang was 28 palmen. Het vaar tuig werd binnengebracht door den Maassluis- schen loods Pieter van Noordt. Soest dijk, 25 November. Gisteren zijn in arrest genomen en heden gevankelijk naar het huis van arrest te Amersfoort overgebracht, vader en zoon, C. v. d. B. en G. v. d. B., eerstgenoemde arbei der, wonende te Soest, als hebbende de tweede, volgens zijn reeds afgelegde bekentenis, op aan drang van zijn vader, gisterennamiddag in eene mijt, gevuld met heide, toebehoorende aan den landbouwer H. te Soest, eene kool vuur gelegd, waardoor brand is ontstaan, die echter door hulp der buren in eenigen tijd is gebluscbt. W raakzucht moet, naar men verneemt, aanleiding tot die daad gegeven hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 19 October. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement, Ontslagen: Op verzoek, eeryol uil 's lauds dienst, de ambtenaar op non activiteit Jhr. Mr. J. C. B. T. Nedermeijer ridder van Rosenthal, laatstelijk onder-chef der afdeeling statistiek ter algemeene secretarie; bij den raad van Justitie te Padang (gouvernement Sumatra's westkust), eervol, wegens vertrek, als lid, D. J. Soeterik. Benoemd: Tot contr. der 1ste kl. bij de lan- delijke inkomsten en cultures, J. J. de Graaf, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, ou- langs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij den raad van justitie te Padang (gouvernement Sumatra's westkust), tot lid, P. W. H. du Pon, kapitein, chef van den staf van Sumatra's West kust en ouderhuorigheden; tot subst.-off. van jus titie te Batavia, Mr. L. H. E. Croes, laatst, sul-st.- off. van just, bij den raad van just, te Padang, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Samarang, de ambt. op wachtg. Mr. Ch. A. Gram pré Molière, laatst, grillier bij den omgaanden reenter in de vijfde afd.; tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Soerabaya, de lstesub- sttt.-griff. bij het hoog-gerechtshof van Ned.-Indië Mr. J. D. Peereboom Voller; tot off. van just, bij den raad van just, te Amboina, de griff. bij deu omg. rechter in de lste afd. Mr. G. A. Stam. Departement van Oorlog. Verteend: Een tweej. verl. naar Nederl. wegens ziekte, aan den kapit. der inf. S. D. Kramers. Bevorderd: bij de mil. adm.: lot kapit.* kwartierm., de lste luit.-kwartierm. W. L. H. W. Roebij. Bij den mil. geneesk. diensttot off. v.gez. der 2de kl. de off. v. gez. der 3de.kl. J. H. van der Leeuw. BUITENLAND. Prankrijk. Onderdrukking der persvrijheid. Hossel. o 'IJ Zooals verscheidene bladen vreesden zijn de eerste maatregelen, door de regeering tegen dr persvrijheid genomen, inderdaad door andere ge volgd, wel niet direct van onderdrukkin maar toch volstrekt niet overeenkomende met de begin selen der vrijheid, waarvoor Thiers altijd zoo ijverig tegen het' oude regime streed. De Palrie een conservatief en half Bonapartistisch blad, zon tegelijk met de Happel met opheffing bedreigd zijn. De Radical en de Constitution hebben een wenk gekregen om wat omzichtig te zijn. De Figaro heeft aanschrijving ontvangen, geen persoonlijke aanvallen meer op het gouvernement te doen. Terecht zegt de Indep. Beige naar aanleiding der verzekering door Tniers aan den burgemeester van Rouaan bij zijne ontvangst in die stad ge geven: „dat hij altijd de orde en de vrijheid zou beschermen": „De heer Thiers is zonder twijfel van plau, de orde en de vrijheid te handhaven; maar de orde geeft hem op het oogenblik zooveel te doen, dat hij meer dan wei noodig was de rechten der vrijheid miskeDt. Vooral is de algemeene opinie verontwaardigd over het vonnis van den derden krijgsraad tegen den heer Ulbach, redacteur van de Cloche. Deze had zich in vrij hettige bewoordingen beklaagd, dat de president van een der krijgsraden hem gedureude de zitting had genoemd ouder de par tijgangers der commune. Daarvoor is hij veroor deeld tot eeue boete van 6,000 frs. en 3 jaren gevangenisstraf I Onder het keizerrijk is een der gelijk voorbeeld van rechtspleging voor drukpers delicten niet voorgekomen. De heer Ulbach is daD ook tegen het vonnis in hooger beroep ge komen. Eenige afgevaardigden der Nat. Vergadering hebben bij Thiers op genade voor Rossel aange drongen. Deze stap heeft meer kwaad dan goed gedaan. Niet alleen heeft de commissie van gratie het vonüis van Rossel bekrachtigd, maar Thiers heeft de afgevaardigdeu opmerkzaam gemaakt, dat eene dergelijke manifestatie, indien zij te Parijs had plaats gehad, noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Daardoor zouden verscheidene leden der Kamer grooter bezwaar hebben opgevat tegen de verplaatsing n ar Parijs. Het vonnis van Rossel zou dezer dagen voltrok ken worden; het is naar ons idéé een der meest betreurenswaardige, die ip de zaak der commune geveld zijn. Oosteur.-Hong;. Mouarohle. Het nieuwe ministerie. Vertrek van von Beust. Andrassy tegenover Duitsehland. Het nieuwe ministerie is derhalve eindelijk gevormd onder het opper-commando van vorst Auersperg. Het nieuwe hoofd van de binnen- landsche zaken, von Lasser, was vroeger lid van het ministerie Schmerling; de minister van justitie Glaser is professor aan de universiteit en afgevaardigde va de stad Weenen; onder Has- ner was hij chef eener afdeeling van het minis terie van onderwijs; Dr. Slremayer, de nieuwe onderwijs-minister, is afgevaardigde van den rijks dag uit Stiermarken en maakte vroeger deel uit van het kabinet Potocki; Dr. Banhans (en niet Bauhaus, zooals de telegraaf mededeelde), mi nister van koophandel, is afgevaardigde voor Bo- hemen en had reeds vroeger eene portefeuille onder het ministerie Hasner; het nieuwe hoofd van den landbouw, von Chlumetzky, is afge vaardigde voor Moravië; de heer Horst, minister van oorlog, heeft geene noemenswaardige ante cedenten. Dat het betrekkelijk nog zoolang heeft geduurd voordat het kabinet tot stand was gebracht, is veroorzaakt door de quaestie, of Grocholski zijne portefeuille zou behouden of door een anderen Pool vervangen worden. Overigens wordt het nieuwe ministerie natuurlijk met genoegen door de Duitsche pers ontvangen. De Presse schrijft er over: „De mannen die de moeilijke taak op zich heb ben genomen om in onze verwarde toestanden weer o-de te brengen, de constitutie weder te doen gelden en aan de wetten kracht bij te zet ten, behooren niet tot de geprononceerde leiders der partij; hunne houding was steeds, hoe krach tig zij zich ook als medeleden der regeering zelf en als uitstekende ambtenaren hebben getoond, gematigd en verzoenend. In de dagen van den beslissenden strijd heeft wel is waar niet ieder van de nieuwe ministers den grootschen man nenmoed aan den dag gelegd, dien men van een volksvertegenwoordiger in dergelijke omstaudig- heden mag verwachten (de Presse bedoelt hier mede waarschijnlijk het doof zijn voor alle klach ten der Czechen, het bluffen op de groote Duitsche beschaving en het roerend trouw zweren aan de goddelijke constitutie van 1867); niet ieder van hen heeft die volharding aan den dag gelegd, die alleen den staatsman in zijne ogingen kan doen slagen. Maar men kan hun toch de eer nageven, dat zij, ieder in zijn ambtskring, hun plicht met omzichtigheid, en kennis van zaken trouw hebben vervuld, en dat diegenen van hen, die vroeger reeds minister geweest zijn, als zoodanig den vooruitgang langs constitutioneelen weg steeds rond en eerlijk hebben voorgestaan Ons nieuw ministerie is niét uit zulk een ruwe stof gemaakt als de ministeries Carlos Auersperg en Hasner, als de vorige constitutioneele kabinetten in het algemeen; de collega's van vorst Auersperg zullen niet tegen elkander conspireeren en van hunne persoonlijke overtuiging zooveel aan de solidari teit van het ministerie ten offer brengenals noodig is voor de eenheid van handeling en de consequente doorzetting der beoogde maatrege len." .-?• i Graaf Beust is den 23sten November uit Weenen vertrokken na het voorwerp van eene menigte ovaties te zijn geweest. Hij zal eerst nog een dag of wat te Salzburg doorbrengen, vervolgens te Munchen, Stuttgart en Karlsruhe zijne kennissen eens opzoeken en zicb dan regelrecht naar de westelijke grenzen van het vasteland spoeden om zich naar het eiland zijner bestemming te laten overzetten. Dat Bismarck hem rendez-vous zou hebben gegeven te Dresden, zooals een Weener blad meende te weten, schijnt geheel onwaar te zijn. De Wanderer doet eene verzekering, waaruit zou blijken, dat de verhouding van Oostenrijk tot Duitsehland door het optreden van Andrassy eer kans heeft om nog voor- dan om achteruit te gaan. In 1867, zegt het blad, en het staat voor de juistheid zijner mededeelingen in, deelde een telegram bet publiek mede dat graaf von Beust met keizer Napoleon drie uren lang gewerkt had. (Napoleon was toen te Weenen). Toen kort daar op graaf Andrassy audiëntie van den keizer ver kreeg sprak hij deze woordeD, waardoor over dat „werken" van von Beust eenig licht werd verspreid„Graaf Beust maakt veel drukte, en dat staat hem, wat hem persoonlijk betreft, vrij; maar het is mijn plicht, Uwe Maj. te verklaren, dat gij nooit een verdrag tegen Pruisen zult kun nen verkrijgen. En al had Uwe Maj. zulk een verdrag in den zak, dau zou het nog niets be- teekenen, want een verdrag heeft slechts in zoo ver iets te beduiden als het uitvoerbaar is, en ik verzeker U dat Hongarije nooit zal toestaan, dat de Oostenr.-Hongaarsche monarchie aan Duitseh land den oorlog verklaart. De Wanderer zegt, dat keizer Napoleon zelf deze details heeft verhaald (aan wien wordt er niet bijgevoegd) en dat hij zijne schildering ein digde met de woorden: //Les Hongrois sont des traitres." Tegen den gêzftntteWeênên, de Gram- mont, en dien te Pesth, graaf de Castelanne, zou Andrassy zich steeds in denzelfden zin hebben uitgelaten. België. De woelingen in Brussel. Het is Zaterdag-avond in Brussel wel woelig geweest, maar de opgewondenheid had veel van hare kracht verloren, doordat het groote voorwerp er van, de kamer, niet vergaderd waj. Een bende van 300 personen heeft zich naar het huis van deri burgemeester begeven en ge. roepen „Leve Anspach." Eenigen t(jd later wilde dezelfde groep met eene menigte personen ver meerderd, zich begeven naar het huis van des heer Brasseur, waarvan zooals men weet de glazen reeds- vroeger ingesmeten waren. Een detachement jagers en burger-garde had echter het huis van den Philippeviller afgevaardigde aan alle zijden afgezet zoodat de menigte onver richter zake aftrok. Daarop begaf zij zich naar de Place du Palais, waar ongeveer een duizendtal personen verzameld was, schreeuwde eenigen tijd „démission I démission 1" waarna de troep verder trok en zich over de boulevards verspreidde Overigens heeft er niets plaats gehad dan htt uitjouwen van de politie en geschreeuw ondet de ramen der ministers. Op het jaarlijksch terugkeerend banket van de vereeniging Sainte-Cécile is de burgemeester Anspach tegenwoordig geweest en heelt in een toast op den koning medegedeeld, dat hij na verscheidene gesprekken met zijne majesteit alle hoop mocht voeden dat aan de publieke opinie recht zou wedervaren. Hij heeft zich voorts afkeurend over de handelwijze der ministers uit gelaten, en vooral daarover, dat zij het tegen gaan der ongeregeldheden aan het leger in plaals van aan de burger-garde hadden willen opdragen. TELEGRAMMEN. Brussel, 25 November. Op een banket ter ge legenheid van Sainte-Cécile, door den burgemeester bijgewoond, heeft deze op de gezondheid des Konings gedronken en eene rede gehouden, waarin hij o. a. ter zake van de tegenwoordige agitatie in de stad zeide, dat op de eerste weigering van den Koning om het besluit der benoeming van De Decker te onderteekenen, het ministerie zijn ontslag wilde nemen. De burgemeester hield eene lofspraak op den Koning en zeide, dat de dag niet ver af is waarop de Koning binnen de grens van het constitutioneel recht zal kunuen hande len, om aan de publieke opinie genoegdoening te verschaffen. Brussel, 26 November. De Moniteur Beige van heden maakt het Koninklijk besluit openbaar houdende goedkeuring van de statuten der Bank van Brussel. De Nationale Bauk heeft het disconto te beginnen met 27 dezer voor geaccepteerde ww seis vastgesteld op 3% pCt. Te Bergen is bij den agent der Nationale Bank een bedrag van 450,009 francs gestolen. De vertegenwoordigers der Liberale Associatie te Geut zullen met de afgevaardigden van alle liberale vereenigingen in Oost- en West-Vlaan- deren Woensdag alhier aankomen, om den heer Bara een adres van dankbetuiging te overhan digen, wegens zijn moed betoond in zijn protest uit naam der beleedigde openbare moraliteit. Er zullen krachtige maatregelen worden ge nomen voor het geval dat er andermaal wanor delijkheden mochten plaats hebben. Ingevolge het door hem gedane officieels verzoek, is de benoeming van De Decker inge trokken. De naar hier ontboden troepen zijn weder ver trokken. 't Is thans vrij rustig in de stad. De liberale vereenigingen van Luik, Hasselt, Doornik en Gent, hebben besloten aan den heei Bara adressen te richten. De Gentsche zal Woens dag e. k. en corps alhier arriveeren, ten einde die adressen hem te overhandigen uit naam van al de Vlaamsche liberale vereenigingen. Weenen, 26 November. Sprekende over het nieuwe Kabinet, geeft de Amtszcilung te kennen, dat zij daarvan de beste verwachtingen koestert. Het is samengesteld zegt het blad uit man nen, die in 't parlementaire leven herhaaldelijk door woord en daad van hunne overtuiging heb ben doen blijken. Ook thanszulleu zij die getrouw blijven en gestand doen. Geen twijfel, of zij zul len de Constitutie eerbiedigen en doen eerbiedi gen, aan alle deelen der Monarchie door onpar tijdige zorg en belangstelling recht doen weder varen, en al 't mogelijke doen tot bevordering van de niaterieele belangen des Rijks en van 't nationaal welzijn. Londen, 26 November. Op eene conferentie tusschen den heer Scott Russel en de afgevaar digden van het comité der werklieden-vereeniging is gisteren besloten, het plan tot vorming eener alliantie met 't oog op de bereiking van het ge vorderde in de bekende zeven resolutiën, vour- loopig op te geven; men zal inmiddels trachten de medewerking te verwerven van de leden der Wetgevende Lichamen, onverschillig van welke partij, tot verbetering van 't lot van den arbei dersstand door wettelijke middelen. Volgens het ungegeven bulletin heeft de Prins van Wallis een vrij goeden nacht doorge bracht. De Prins doorstaat de koorts goed. Berl(jn, 26 November. Bij den Bondsraad i! ingekomen het wetsontwerp tot vaststelling vsd het budget voor Oorlog voor 1872 tot 1874. D« sterkte der armee op voet van vrede is daarin berekend op 401,659 man. Londen 27 November, Het jongste bulletin, nopens den gezondheidstoestand van den prins van Wallis uitgegeven, meldt dat de prins gis teren een hevigen aanval van koorts heeft gehad, maar dat overigens de verschijnselen der ziekts van geen ernsligen aard zijn. Ten gevolge van de verkiezing voor een lid van het Parlement te Dover, waar de heer Jessel is gekozen, hebben aldaar eenige wanordelijkhe den plaats, gebad. De beer Russell vertrekt heden naar Berlijn, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als gezant; hij zal vervolgens voor een korte poos hier terug;

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2