N°. 3620. Maan ag A0. 1871. 27 November. LEinSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regel0.16. Grootere letter, naar 4e plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 35 November. Bet Haagsch Dagblad maakt heden vrij wat op- over een bericht in de Köln. Zeil. dat de oierlandsche gezant bij het Italiaansche Hof Rome is aangekomen en dat hij er zich zal ijjim vestigen. ,'oewel het blad zelf nadere bevestiging van bericht noodig oordeelt, slingert 't onmiddellijk jrna een anathema over den Minister van oitenlandsche zaken, den heer Gericke. Waar Prins von Bismarck nog onlangs gecon- leerd heeft, dat ie gezanten niet bij den Minister, r bij den Souverein zijn geaccrediteerd en dus orence niet inogen verlaten voor dat Koning ictor Emmanuel zijn residentienaar de hoofdstad eft verlegd, durft de heer Gericke het tegen- ergesteld „revolutionair" systeem volgen! Eorribile diclu Toch wacht het Dagblad geen „nadere bevesti- og" af. Het holt maar voort. In zijn vaart loopt t door dik en dun. Gelijk wij aan dit blad gewoon zijn bekom- ert het zich niet veel otn zijne middelen van posit io. Ook nu weder wekt het achterdocht en arg- op en maakt den heer Gericke op eene verantwoordelijke wijze verdacht omtrent eene ak waarvan het zelf erkent nog niet te weten e de vork in den steel zit. De heer Gericke, die dezer dagen nog door het gblad werd aangebeden is nu de man die de egepraal eener anti-inouarchale politiek in de ad werkt," die bij de verdediging der missie Rome eenvoudig een machiavellistisch stand- nt heeft ingenomen, en die Nederland vereen- lvigt met de inlijvings-staatkunde van Victor manuel, een daad door Pruisen nog niet be- oefd, dat toch zijn ongekende uitbreiding aan kunst van het annexeeren te daukeu heeft. Of het Dagblad nu werkelijk zoo onnoozel is het voorgeeft kan men alleen beoordeelen als en zich afvraagt of dit blad in staat is feiten verzwijgen, wanneer dit in zijn kraam te pas bmt. Anders zouden wij willen gevraagd hebben of n dit blad het telegram uit Rome dd. 21 No- tnber onbekend was, waarbij vermeld wordt t Victor Emmanuel te Rome is aangekomen en dit niet van eenigeu invloed had kunnen zijn het al of niet in de wereld zenden der ver hing van den heer Gericke. Je Minister van Marine heeft in de zitting van Tweede Kamer van gisteren overgelegd het schrift van een lapport van den inspecteur van I loodswezen omtrent den toestand van het anvater van den Nieuwen Muasmond. Daarna is de beraadslaging hervat over de grooting voor het Departement van Binnenl. ken. Op art. 71, subsidie van geneeskundige hulp d behoeftige gemeenten, werd een amendement orgesteld door den heer van Delden, om de arvoor uitgetrokken som van f 3000 weg ie len, op grond dat hij het nieuw beginsel af- arde waurdoor gesubsidieerd zal worden voor oeeskundige hulp als de gemeente aautooDt dat niet behoorlijk daarin voorzien kan. Dit amendement werd, nadat onderscheidene tekers het woord hadden gevoerd endeMinis- t van Binnenl. Zaken den post verded gd had, 6 Diet regel, maar uitzondering zou blijven, met tegen 21 stemmen aangenomen. Op art. 73 Jaarwedden van vaste opzichtersvan Vide afdeeling (waterstaat en publieke wer- werd door den heer Tak een amendement fgesteld tot vermindering van den post met 15,500, zijnde dit bedrag uitgetrokken tot ver- °°oiDg der bovengenoemde jaarwedden. Dit amendement werd, na bestrijding door den 'Bister van Binnenl. Zaken, onder aanvoering Je verhooging voornamelijk berustte op de Dte eischen die aan de opzichters van den 'terstaat werden gesteld en dat de vergunning 'f hen was ingetrokken om voor particulieren Wrporatiën werkzaamheden te vervullen, ver- Drpen met 45 tegen 18 stemmen. De Kamer werd, na gevorderd te zijn tot art. 78, Naagd tot heden te halfeen. herinneren onze lezers en lezeressen aan et 'trslag over de eerste muzikale séance van keer Ernest Appij en hopen dat zij aan den •srin uitgedrukten wenscb, om de volgende séances met een druk bezoek te vereeren, al dadelijk gevolg zulten geven bij het tweede con eert dat de heer Appij tegen Vrijdag 22 December, blijkens achterstaande advertentie, aankondigt. Ook kunnen wij niet nalaten de aandacht te vestigen op de voorstelling der Vereeniging Har monie, die Dinsdag den 19den December zal plaals hebben, en die wij zeer in de belangstel ling en deelneming onzer ingezetenen aanbevelen, ook om het liefdadige doel dat daarmede gemoeid is. De adverteutie, bierachter voorkomende, behelst nadere bijzonderheden. Men schrijft ons uit Katwijk dd. 24 November. Heden had te Katwijk a/z. de ter aarde bestelling plaals van het lijk van den vorigen burgemeester van Katwijk, Mr. G. A. Salomon Huijgens. Het lijk was van Amsterdam, zijne laatste woonplaats, naar hier vervoerd. Bij de begraafplaats,, voegden zich eenige vrien den van den overledene, waaronder de beide wet houders der gemeente, vrijwillig achter den stoet. Üp eenvoudige wijze werd toen het lijk graf waarts gebracht en in den graf kelder der familie bijgezet. De gemeente Katwijk is gedurende zijn meer dan 25jarig beheer veel, zeer veel aan den u aardigen overledene verplicht. Zijn leven ken merkte zich door eenvoud, waarheid en oprecht heid. Steeds bleef hij, wars van vleierij, trouw aan zijne beginselen. Met nauwgezetheid vervulde hij steeds zijn plicht. Velen zullen met eerbied en achting aan hem blijven denken. Hedenmiddag te 3 uren viel, ai spelende, in het water der Binnenvestgracht een jongentje, dat gelukkig spoedig door daar aanwezige bur gers gered werd. Gisterenavond ontstond alhier een begin van brand in het achtergedeelte van de woning van den heer Miezee op de Haarlemmerstraat, dat gebezigd wordt als werkplaats van een goudsmid Door de spoedige hulp van de politie, werden grootere onheilen voorkomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 126 tot 156 volwassen personen en van 48 tot 68 kinderen. Onze gezant bij de Italiaansche Regeering, Jhr. Heldewier, is 11. Dinsdag met den gezant van Portugal van Florence te Rome gearriveerd om voor goed zijn verblijf aldaar te vestigen. Vaderland.) De Minister van Binnenl-aodsche Zaken heeft vastgesteld de lijst der stations voor de beambten van den Waterstaat, voorden buitenge wonen dienst en de c irrespondentie langs de dijken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, in den winter van 1871 op 1872, en daarbij onder anderen bepaald, dat zullen worden gestationeerd te Gorincheui of elders: C. Brunings, inspecteur (air. Gorcum), A. J. van den Berg, buitenge woon opzichter, Vianen: A. N. van Munster, in genieur, M. S. Lugten, opzichter, AmeideS. G. W. van der Slraaten, buitengewoon opzichter, Schoonhoven.' J. van der Vegt, ingenieur, J. J. Goodwill Hofman, buitengewoon opzichter, Krim pen: A. Bennik Hz., bakenmeester, Gorknm J. F. Augier, hoofd-ingenieur, L. H. J. J. Mazel, idem, J. van der Toorn, ingenieur, F. C. Brak, opzichter, J. Zemel, buitengewoou opzichter, N. <J. de Ligt, idem, HardinxveldC. P. E. Ribbius, buitengewoon opzichter, Asperen: O. A. Koore- vaar, opzichter, Sliedreeht: C. van der Vlies, buitengewoon opzichter, Dordrecht: J. G Lugten opzichter, AlblasserdamC. Hooghwinkel, bui tengewoon opzichter, Rotterdam: C. J. de Jong van Beek en Dook, buitengewoon opzichter. In het begin van het jaar 1845 werd voorge schreven, dat jaarlijks vóór den lsten Februari op gaven moeten worden verstrekt betrekkelijk de longziekte onder het rundvee over het afgeloopen jaar. Daar ingevolge eene aanschrijving van dit jaar, thans wekelijks opgave moet worden gedaan van het aantal gevallen van de hierbedoelde ziekte, waarvan bij de burgemeesters der gemeenten in deze provincie aangifte is geschied gedurende de week daaraan voorafgegaan, kunnen de jaarlijk sche mededeeliDgen als overbodig worden be schouwd. Dientengevolge wordt de aanschrijving van het jaar 1845, bij die van de tegenwoordige ingetrokken. In de j.l. Donderdag-avond gehouden vergade ring van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door het bestuur ver slag gedaan van den toestand des departements over het jaar 187071, rapport uitgebracht door de commissie tot het nazien der rekening en ver antwoording van den penningmeester en het bij de instellingen gehouden financiëel beheer, inge volge welk rapport tot goedkeuring der verschil lende rekeningen werd besloten, en eindelijk een voorstel van de commissie voor de Spaarbank tot wijziging van eenige artikelen in haar reglement na levendige discussie aangenomen. Voorts vernemen wij dat de spreekbeurt inde damesvergadering van Donderdag 7 December a. s. zal vervuld worden door den heer J. J. L. ten Kate van Amsterdam. De Rederijkerskamer Aurora onder de zinspreuk Onvermoeide vlijt komt alles te boven, in de Kaap stad, heeft met algemeene stemmen tot eerelid der vereeniging benoemd den heer Mr. B. Th. baron van Heemstra van Troina en Eibersburen te 's-Gravenhage. Het diploma is onderteekend door da heeren F. Koster, president, en M. J. Briük, secretaris. Onder de leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen schuilt ontevredenheid. Een der leeraren Dr. A. J. Mertens, heeft althans aan de leden van den raad Diet aan den raad eene missive gericht, waarin eenige mededeelin- gen werden gedaan, welke tot het benoemen van eene raadscommissie hebben geleid, om on derzoek naar de bestaande grieven te doen. (V. O.) Ingevolge den uitgedrukten wensch van wijlen den heer Mr. R. Crommelin, overleden den 2den dezer, op den huize de Kortenburg bij Renkuin, alsmede van mevrouw de wed. R. Crommelin, goh. Crommelin, is door heeren executeuren-testa mentair ter beschikking van het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid gesteld de som van 100. Wij lezen in het Utrechlsch Dagblad Voor eenige dagen namen wij uit het Vader land een stukje over, waarin gezegd werd, dat Dr. Melzger van Amsterdam zich te Stockholm bevond, ter behandeling van den Zweedschen prins. Nader werd door ons aan 't N. v. d. D. ontleend, dat prins Oscar, broeder des konings van Zweden, wegens rhuinatiek onder behan deling van Dr. Metzger zich te Amsterdam be vond. Wij namen gisteren een stukje onder de ingezonden stukken op, waarin het onjuiste van een en ander werd aangegeven, welk stukje wegens plaatsgebrek met andere ingezonden stuk ken enkele dagen was verschoven. Thans wordt er ons nader op attent gemaaki, dat de beide berichtjes van Vad. en N. v. i. D. even onjuist waren. Dr. Metzger heeft op dit oogenblik te Amster. dam in behandeling prins Gustaaf van Zweden, 13jarigeu oudsten zoon van prins Oscar, kroon prins van Zweden. De jouge erfprins is in Maart gevallen en heeft zich toen zóo bezeerd, dat hij op een kruk loopt; aan rhumatiek is hij niet lijdende. Hij heeft met zijne moeder en gevolg incognito intrek genomen in het Ainstelhotel. De luitenant-ter zee der 2de klasse J. P. Hovy, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- ludië en van daar den 18den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-acti viteit gesteld. Z. M. heeft aan vrouwe W. B. J. Berns, geb. van Rees, te Utreoht, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen van het Kruis van Ver diensten voor Vrouwen en Jonkvrouwen, haar door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan M. graaf van Limburg Stirum, hofmaarschalk van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlander, vergunning verleend tot het aanne men eu dragen der versierselen van komman - deur der orde van de Poolster vau Zweden, hem door Z. M. den Kooing van Zweden en Noorwe gen geschonken. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Tiel, aan J. C. J. D. van Wessem, als 1ste luit., onder gebondenheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te 's Gravenhage, aan Jhr. Mr. A. P. C. van Karne- beck, als 2de luit. la suite bij die te Leiden, aan A. van Traa, als 2de luit.; bij diete Gorcuin, aan Mr. R. van de Werk, als 2de luit.; bij die te Amsterdam, aan J. M. van Bosse, als 2de luit. ouder gehoudeDheid tot het volbrengen van de op hem uit kracht der wet nog rustende schut terlijke verplichtingen als gewoon lid der schut terij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan hij de wet gehecht. Voorts is J. J. Slis benoemd tot kapit-komm. der dd. schutterij te Middelharnis. Z. M. heeft aan Mr. F. A. van Hall, advoc.en lid van den gemeenteraad te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3de kl. der orde van Danilo I, hem door Z. H. Prins Nicolaas 1, regeerend vorst van Montenegro, geschonken. Z. M. heeft den luik-ter-zee der 1ste kt. O. A. Jeekel, op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van iu eu door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met den lsteD December aanst. op pens. gesteld, onder toekenning van eenjaar- lijksch pensioen van f900. Z. M. heeft den gepensioneerden officier van ge zondheid der 1ste kl. van het leger in Nederl. Indië E. W. Muller ontslagen als officier van gezondh. bij het Koloniaal Militair luvalidenhuis op Bronbeek. mjviyjtaivjuAivjLJ. Utrecht, 24 November. Gisteren heeft zich alhier als soldaat bij het 8ste regiment infanterie geëngageerd, de heer Paul Schwarze; genoemde heer is in 1864 door Z. M. den Koning van Prui sen benoemd tot 2den luitenant der infanterie bij het 4de Rheiuische iul'auterie-regiment n*. 3D; de Duitsch-üostenrijksche oorlog is door hem in dien rang hij het Mainlcger bijgewoond. Later eervol ontslagen, heeft hij zich in Franschen dienst eu wel naar Algiers begeven, vanwaar hij sedert eenige dagen als sergeant gepasporteerd is. Zwolle, 23 November. In de gisterenavond gehouden vergadering der constitutioneel-liberale kiesvereeniging is tot ontbinding dier vereeni ging besloten. Zutfen, 22 November. Voor de arrondissements rechtbank alhier werd jl. Woensdag de zaak be handeld van B. J. W., jager in dienst van den heer v. S. te Wisch, beschuldigd van onwilligen manslag en verwonding uit onvoorzichtigheid op twee kinderen van den landbouwer Siapelbroek, die hij het ongeluk had op de jacht, terwijl hij op een pairijs schoot, zodanig te treffen, dat het eene spoedig aan de gevolgen overleed en het andere ernstig werd verwond. Het openhaar ministerie, bij monde van den substituut-officier Mr. M baron Mackay, achtte het door de bekentenis van den beklaagde en de verkliiingen der ter terechtzitting gehoorde ge tuigen volkomen bewezen, zoowel dat de be klaagde het feit had gepleegd, als dat onvoor- zichiigheid daarvan de oorzaak was, en requireerde eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden benevens twee geldboeten van f 25 en ƒ8. Mr. van Everdingen, procureur alhier, die den beklaagde als verdediger ter zijde stond, trachtte aan te toonen dat deze niet onvoorzichtig had gehandeld; dat in allen gevalle de mate van onvoorzichtigheid zoo gering was, dat zij niet viel binnen het bereik der strafwet en concludeerde op die gronden tot vrijspraak. De rechtbank vereenigde zich bij haar vonnis van heden geheel met het door het openbaar mi nisterie genomen requisitoir, en veroordeelde den beklaagde tot de daarbij geëischte straf. Met genoegen verneemt men, dat het verwonde kind, dat thans wordt verpleegd in het oogheel kundig geslicht te Utrecht, aan de beterhand is en er alle hoop bestaat op herstel. Doetixchem, 23 November. Gisteren had alhier weder een treffend ongeluk plaats. De heer H. was bezig zijn revolver te laden, toen zijn negen jarig zoonlje voor hem kwam staan en door een toeval het schot afging, zoodat het kind gelroffeu werd en de kogel ter zijde van de borst binnen drong. Ofschoon men den kogel nog niet uit de wond heeft kunnen halen, hoopt men toch het ikind te zullen behoudeD. Maastricht, 22 November. De Commissie uit het Provinciaal Gerechtshof in Limburg heeft

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1