•trie behandelde, die hij zelf dagelijks praclisch feDt, en men dus ditmaal niet iemand hoorde hoewel met volkomen kennis van zaken, 'edeelde hoe dit of dat, volgens de theorie ge- wordt, maar een persoon, die zeggen kon v doe op deze of gene wijze," of //bij ons wordt gewerkt." De heer J. C. van Marken Jr., directeur der en spiritusfabriek alhier, gaf namelijk een •brijving dier fabriek en hoe aldaar gist en ■ritus wordt gefabriceerd; een onderwerp dus, jl, ook om de betrekkelijke nieuwheid dezer tak u nijverheid niet kon missen de algemeene iliDgstelling te wekken, hetgeen dan ook dui- jjijk bleek uit het groot aantal leden, dat ter mjadering was opgekomen, li een vorige vergadering was het besluit geno- 3ei om telkens wanneer een voordracht wordt [ibitiden, een vijfentwintigtal toegangskaarten aan y bestuur der Delftsche VVerkmans-vereeniging (tuwien, ter uitdeeling aan hare leden, een be- slail At zeker algemeen wordt toegejuicht en ,„,au dan ook reeds gisterenavond een ruim ...nik werd gemaakt, daar zeker niet veel 'er dan vijfentwintig werklieden, leden dier itteniging, de voordracht bijwoonden. (D. Ct.) ïonster, 22 November. De kiesvereeniging dirachl" heeft, in hare gisteren gehouden ver kering met algemeene stemmen besloten een rea aan Z. E. den Minister van Financiën te chten, ten einde haar leedwezen te betuigen ter de vermoedelijke tijdelijke sluiting van het .ijks-telegraafkantoor alhier. De ingezetenen ga in in der tijd blijken van groote belangstelling, i)ea zij door vrijwillige geldelijke bijdragen eenden de sluiting te kunnen voorkomen. Zwolle, 22 November. De nieuwe bewoners n het landgoed de Kloosterberg, aan het Zwarte ster, werden hedenmorgen vroeg gewekt door en aanhoudend geblaf. Weldra ontdekten zij, dat en drietal honden, waaronder éen trekhond, acht hadden gemaakt op eenige schapen, waarvan i twee waren doodgebeten, terwijl de anderen, p een houtvlot in het water gevlucht, gelukkig ered werden. Kampen, 21 November. In de heden gehouden sadsvergadering is door den voorzitter in de erste plaats mededeeling gedaan van een inge- omen schrijven van heeren Gedep. Staten dezer rovincie, waarbij, in antwoord op het betrek- elijk adres van den Raad, namens den Minister an Binnenl. Zaken wordt te kennen gegeven, at er nog niet aan gedacht wordt om meer wa- r op den Gelderschen IJse! te brengen, en in evaV daartoe later mocht worden overgegaan, e belangen der langs den IJsel gelegen streken iet over het hoofd zullen worden geziende nboud van dit stuk werd voor mededeeling aan- enomen. Daarna heeft de behandeling plaats gehad van het plan tot het bouwen eener nieuwe brug over den IJsel met ijzeren bovenbouw en rustende op gemetselde pijlersna uitvoerige be raadslagingen heeft de Raad met 11 tegen 3 stemmen besloten tot den bouw eener zoodanige nieuwe brug, ter vervanging der thans bestaande kouten brug, over te gaan. Ten aanzien der vraag el reeds dadelijk eene beslissing behoorde te wor th genomen omtrent de keuze van een der egezonden ontwerpen, opgemaakt door den inge- •ieur Nierstrasz, of dat die nog vooraf ter be- wrdeeling aan den stad-architect en den direc teur van stads-waterwerken zouden worden toe gezonden, staakten de stemmen, zoodat hierom trent in eene volgende vergadering een besluit zal moeten genomen worden. Op voorstel des voorzit ters werd vervolgens besloten, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den kommandant tan het invalidengesticht Bronbeek, een paar der aan de gemeente toebehoorende zwanen aan die inrichting kosteloos af te staan. Diepenveen, 22 November. Het heeft hier in ie laatsten dagen zoo sterk gevroren, dat men reeds op schaatsen rijdt en de vaart op 't Uver- ijselsch kanaal geheel gestremd is. Blijft de vorst aanhouden, dan zal er in deze streken en vooral te Deventer groot gebrek aan turf komen. Tal tan schepen, met deze brandstof beladen, liggen kier en daar ingevroren. BUITENLAND. Oostenr.-Hong. Monarchie. Ministerie Auersperg. Vertrek van von Beust. W ereld-tentoonstelling. &tt ministerie Auersperg schijnt nu me. zeker heid tot stand gekomen en zijn programma door ieo keizer goedgekeurd te zijn. Dinsdag had eene Werende plaats ten huize van den heer Von "opfen, president van de vorige rijksraads-zitting, tan verschillende aanhangers der constitutioneele partij, voor welke graaf Auersperg zijn programma breedvoerig ontwikkelde. Daar waren onder an ieren tegenwoordig: Herbst, Giskra, Rechbauer, Banhans en anderen. Het programma werd door deze heeren goedgekeurd en wij behoeven niet te zeggen, dat het geheel doortrokken is van edele trouw en vurige liefde voor de vierjarige consti tutie! De onwettige landdagen (dat zijn volgens de Duitschers, die waar de foederalisten de meer derheid hebben) zullen meerendeels ontbonden worden, terwijl men de Polen te kennen zal ge- 'en, dat zij hunne wenschen in den rijksraad moeten kenbaar maken, die waarschijnlijk op 20 December bij elkander zal komen. Behalve het programma zijn ook de personen vastgesteldhet ministerie zou namelijk gevormd worden uit de HH.: Auersperg, Lasser, Stre- mayr, Glaser, Unger, Chlumetzky en Brestl. Sommigen zeggen, dat ook Kelle.isperg er in zal optreden, en wel als minister van binnenland- sche zaken. Dit zou ons echter verwonderen na zijn éebee in het vormen van een kabinet, dat bepaald veroorzaakt werd door verschil van ge voelen met den keizer. Hij wilde namelijk voor eerst den afzonderlijken minister voor Polen over boord werpenvervolgens wenschte hij niet alleen directe verkiezingen in Bohemen uit te schrijven, maar van de regeering de toezegging te ontvan gen, dat al haar invloed voor bet ministerie zon worden ten dienste gesteld om den constitutio- neelen uitslag der verkiezingen te verzekeren. Wat de verhouding van Auersperg tot Andrassy aangaat verzekert de Neue Freie Presse dat deze zeer goed is; Andrassy zou hem zelf na de mis lukking van Kellersperg aan den keizer gerecom mandeerd hebben. Ook met zijne politiek tegen de Polen stemt hij overeen, daar deze zich vol gens de Pesth. Loyi jegens Andrassy verbonden hebben om afgevaardigden naar den Rijksdag te zenden. De conferentiën, die nu te Lemberg ge houden worden zouden strekken om de bekende Poolsche resolutie aanmerkelijk te wijzigen, en haar aldus in den Rijksraad in te dienen. Graaf von Beust is druk bezig, zijne afscheids bezoeken te maken, en zal waarschijnlijk nog deze week de reis naar Londen aannemen. Te Munchen en Stuttgart zal hij eenige dagen ver toeven, te Parijs echter, zooals eenige Fransche bladen beweerd hadden, waarschijnlijk niet. Men denkt er sterk over, de Weener tentoon stelling van 1873 tot 1874 uit te stellen. Dit zou echter alleen op technische en locale oorzaken berusten, daar men tegen 1S73 met de voorbe reidende werkzaamheden moeilijk schijnt klaar te kunnen komen. Er zal echter, vóórdat eene de finitieve beslissing wordt genomen, nog een ver gadering plaats hebben der mannen van het vak. Turlijjë. Hervormingen. Aan de Augsh, Allg. Zeil. wordt uit Smirna het volgende geschreven over de hervormingen, die in den laatsten tijd op instigatie van den nieuwen grootvizier worden tot stand gebracht De hervorming der administratie en der rechts pleging stellen inzonderheid voor de provinciën heilzame veranderingen in het vooruitzicht. De taak is ontzettend groot en moeilijk; want zoo wel in groote zaken als in kleinigheden verkeert de administratie van het hoofd tot de onderdeelen in een ziektetoestand; er moet licht verspreid worden in een labyrinth, waarvoor men de Ariadne-draad nog niet gevonden heeft. Hij, die eenige jaren lang den loop der Oostersche zaken van nabij heeft gevolgd, die kan niet nalaten de ontmoedigende gedachte te koesteren, dat alle voorgewende of ernstig gemeende pogingen tot verbetering, zooals zij zich nu en dan voordoen, zich weder moeten oplossen in den nevel der oude regeeringspractijken, omdat flinke, verstan dige en rechtschapene onder- en hoofdambtena ren ontbreken. Hoe zou men op een blijvende verbetering kunnen hopen, waar op alle trappen der administratie gebrek is aan het noodige ver stand en vooral aan den lust en den wil tot hervorming Een ander niet minder groot gebrek in de pro vinciale administratie is de langzamerhand inge wortelde gewoonte, die bij de benoeming der stadhouders wordt gevolgd. Nauwelijks heefteen stadhouder zijn zetel warm gezeten, of bij wordt weder teruggeroepen en maakt plaats voor een ander die dadelijk begint met alles omver te werpen wat zijn voorganger goeds of kwaads heeft tot stand gebracht. Den door den grootvizier ingestelden maatregel om inspecteurs naar de pro vinciën te zenden, ten einde zich vau den gang der adminittratie te vergewissen, zullen de pacha's wel tot een bloote formaliteit weten te ma ken. Wat de bij hoog besluit aangekondigde reorganisatie der justitie betreft, deze is waar lijk allernoodzakelijkst; want met de rechts pleging is het in alle opzichten al zeer treu rig gesteld. In het Osmannische rijk is aan Themis de blinddoek zoo stijf voor de oogen gebonden, dat zij wel de luide klachten over de voorkomende misbruiken verneemt, maar tot nu toe niet in staat was oui krachtig in te grijpen en daadwerkelijke hulp te verschaffen. Zoo bindt het Tidscharet, of gemengde handels-gerechtshof, in quaesties tusschen Europeesche kooplieden en onderdanen der Porte, zulk een stuitenden troos- teloozen aanblik, dat men zich niet onthouden kan van de opvatting: Dat de strijdende partijen verstrikt zijn in een net van intriges, waarvan men niet weet of de mazen in of buiten de ge rechtszaal zijn gesponnen. De Europeanen, die aan dit gerechtshof worden toegevoegd, geven gewoonlijk slechts met weerzin gevolg aan de oproeping van de respectieve consulaten, omdat zij weten dat in slecht een georganiseerd en slecht geleid tribunaal hunne juridische ondervinding in handelszaken of in aangelegenheden die op I den handel betrekking hebben, geen ingang kan vilden. Dit is een terrein waarop zich het hooge staatsbestuur onvergankelijke verdiensten zou kun nen verwerven, wanneer het met krachtige hand de voorgenomen hervormingen wilde doorvoeren. De andere gerechtshoven zijn in denzelfden, zoo niet nog slechteren toestand. België. Interpellatie van Bara. De interpellatie van den heer Bara over de benoeming van den heer de Decker tot gouver neur van Limburg heeft onder groote toejuiching dei linkerzijde plaats gehad. De minister van justitie, Cornesse, wilde eerst de interpellatie nog verhinderen, door de onbeteekenende uitvlucht, dat de discretie den heer Bara verbood, van de papieren en stukken der speculatie-compagnie gebruik te maken. Dit argument verviel intus- schen geheel, toen het bleek dat al die stukken docr toedoen van den procureur-generaal Simons zeiven ter beschikking van den heer Bara zijn gesteld, daar die heer ze zorgvuldig in eene memorie verzameld had. De interpellatie zelf duurde bijna de geheele zitting. Er werd uitvoerig in voorgesteld, hoe eenige personen, onder begunstiging van den pauselijken zegen en steunende op de geestelijk heid de goedgeloovigen hadden bedrogen en ge ruïneerd; hoe sommige der speculanten zelf zeer goed inzagen dat de zaak moest misloopen en toch bleven voortgaan in de hoop er nog wat voordeel uit te trekkenkortom de geschiedenis Langrand-Lumonceau werd uiteengezet. De slotsom waartoe de heer Bara kwam was dat den heer de Decker afgescheiden van zijne politieke verdiensten, na deelneming aan derge lijke speculatiëu zulk eene betrekking niet mocht worden opgedragen. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde slechts zeer kort en beriep zich op het staatkundig verleden van den heer de Decker. Tegen gisteren vroegen het woord de heeren Nothomb en Brasseur, waarvan de eerste, zoo als men uit onze telegrammen kan zien, de rede van Bara krachtig heeft beantwoord. TELEGRAMMEN. Londen, 23 November. De prins van Wales is nog altijd ongesteld. De geneesheeren spreken van een typheuse koorts. Echter moeten de symp tomen niet ernstig zijn. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte zich beroept op 't tractaat van 1856, als zijnde daarbij eene directe overeenkomst tusschen Rusland en Rumanië, betreffende wijziging van de jurisdictie der consuls in het Vorstendom, ver boden. Op de meeting van werklieden, gisteren te Bristol gehouden, is een besluit genomen ten gunste van 't herstel der Republiek. De Daily News maakt een door Frankrijk ont worpen schema van een handelstractaat openbaar. Eene belangrijke verhooging der inkomende rech ten zou daarbij gevorderd worden. Het ontwerp zou nog slechts wachten op bekrachtiging door de Nationale Vergadering. Het verdrag zou Toopen tot 1'. Januari 1877. Volgens het officieel bulletin, dat heden is uitgegeven, lijdt de prins van Wales aan een aan val van typheuse koorts. Er zijn geen ongunstige verschijnselen. Het bulletin is geteekend door de doktoren Fenner, Gould, Clayton, Lowe. Rome, 23 November. Naar het Regeeringsblad mededeelt, is bij Koninklijk decreet van heden eene commissie benoemd, die belast is om aan de Regeering maatregelen voor te dragen tot reorganisatie van 't beheer der kerkelijke goe deren in het Koninkrijk. Zoodoende zou gevolg gegeven zijn aan bet bepaalde bij de wet, rege lende de verhouding tusschen den Staat en de Kerk. De Koning heeft heden het gemeente bestuur ten gehoore ontvangen. Brussel, 23 November. De manifestatiëu duren voort. Hedenavond heeft eene opeenhooping van menschen plaats voor het paleis des Konings. De benden hebben het hekwerk voor het minis terie van openbare werken geforceerd, maar werden door de politie uiteengedreven. Voor ver schillende Katholieke inrichtingen hebben luid ruchtige manifestatiën plaats gehad. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Nothomb een lid der rechterzijde en tevens een der Administrateurs der instellingen van Langrand Dumonceau de rede, welke gisteren door den heer Bara is gehouden, krachtig beant woord. Hij beeft ten sterkste zijn eer en die van zijne politieke vrienden verdedigd. De kamer heeft met 64 tegen 46 stemmen besloten het debat te sluiten met en 66 tegen 44 is verworpen het voorstel om de benoeming van den heer Dedec- ker betreurende tot orde van den dag over te gaan. Versailles, 23 November. De commissie voor de verzoeken uui gratie zal eerst hedenavond of morgen uitspraak doen over de voornaamste ver oordeelingen. De permanente commissie heeft heden eene vergadering gehouden. De Minister Pouyer woonde die bij en gaf een overzicht van den toestand van zijn Ministerie. Op de vraag om inlichtingen omtrent het budget voor 1872 autwoordde de Minister, dat nog niets definitief is vastgesteld. Hij hoopte, dat tot het einde van het jaar geen nieuwe voorschotten van de Bank zouden noo- dig zijn. De krijgsraad heeft in de zaak der slooping van het huis van Thiers, Fontaine veroordeeld tot 20 jaren en Mirault tot 10 jaren dwangarbeid. De overige beschuldigden kregen mindere straffen. Berlijn, 23 November. De Rijksdag heeft bij derde lezing de Rijksuiuntwet aangenomen.Daarop kwam in discussie het wetsontwerp oetreffende de strafrechtelijke vervolging van geestelijken wegens ambtsmisbruiken. De Beiersche Minister van Eeredienst motiveerde de voordracht. De vraag in Beieren, zeide hij, iszal het Gouver nement heer zijn in den Staat of de Roomsche Kerk? Die Kerk zoekt haar macht op elk gebied uit te breiden. De staat heeft wel is waar ter bescherming tegen aanmatigingen der kerk reeds verscheiden inrichtingen, maar deze zijn in strijd met de moderne staatsbeginselen. De staat moet zich eene linie van bolwerken scheppen tegen de machtsaanmatiging der Kerk. Het eerste dier bolwerken is het aanhangig wetsontwerp. Na het sluiten der debatten werd eeu schrijven van den heer Simson voorgelezen, waarin hij verklaart het presidium neer te leggen. Heden zal in eene avondzitting worden overgegaan tot het kiezen van een nieuwen president. Hadrld, 23 November. De ontbinding der Cortes wordt als zeker beschouwd. De repnbli- keinsche minderheid heeft gisteren eene bijeen komst gehouden en den heer Castellar belast met het opstellen van een manifest der Afgevaardigden, die Madrid verlaten. Lyon, 23 November. De graaf van Chambord is gisterenmorgen van Lucern vertrokken en te Genève aangekomen, om een bezoek te brengen aan den hertog en de hertogin van Madrid. Rome, 23 November. De Osservatore meldt, dat eene van de 33,000 onderteekeningen voorziene petitie, ten gunste der Jezuïeten gereed ligt, om aan het parlement te worden aangeboden. De keizerlijke familie van Brazilië is heden avond in het strengst incognito hier aangekomen. Berlijn, 23 November, (des avonds) De Rijksdag is in zijne hedenavond gehouden zitting overge gaan tot de verkiezing van een nieuwen presi dent. Van de 276 uitgebrachte stemmen heeft de aftredende president, de heer Simson, 219 op zich vereenigd. Deze was niet ter vergadering tegen woordig en zal zich morgen over de al of niet aanneming dezer keuze verklaren. Brussel, 23 November. Eene talrijke volks menigte trekt door de straten der stad, onder het zingen der Brabangonne en het aanheffen van den kreet: Weg met het ministerie! In het huis van den heer Nothomb en elders zijn de glazen in geworpen. Verscheidene personen zijn in hech tenis genomen; de menigte voor het koninklijk paleis is langzamerhand uiteengegaan. Het gerucht is in omloop dat verscheidene personen gekwetst zijn. Men gelooft, dat het overige van den nacht rustig zal voorbijgaan. Weenen, 24 November. De ochtendbladen mel den, dat het kabinet als volgt is samengesteld Adolf Auersperg, president; Lasser, binnenland sche zaken; Petris, koophandel; Banhous, land bouw; Chlumetzky, oorlog; Glaser, justitie; Stremayer, eeredienst; Plener (waarschijnlijk) financiën. Parijs, 24 November. Bij de receptie van het Chineescbe gezantschap heeft de heer Thiers gezegd, dat hij de verontschuldigingen des Keizers aannam, maar dat het Chineesche gouvernement behoorde te zorgen voor de bescherming der zen delingen tegenover de bevolking en de magistraats personen, en bovenal voor de bescherming van de Fransche diplomatieke en consulaire agenten. Dit is, zeide de heer Thiers, de hoofdvoorwaarde voor de instandhouding der goede betrekkingen met het Oosten. Hij zeide ten slotte, dat hij, door tusscheukomst van den Franschen gezant te Pe king, zijn antwoord aan den Keizer zou doen toekomen. LAAT8TK BEKIOHTKfS. Per telegraaf.) 's-Geavenhaoe, 24 November. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden is bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken het amendement Delden tot weglating van f 3000 voor subsidiën wegens geneeskundige hulp aan onvermogende gemeenten aangenomen met 41 tegen 21 steinmeo. Bij de behandeling der afdeeling Waterstaat werd verworpen met 45 tegen 18 stemmen een amendement van den heer Tak tot het wegvallen der verhoogiog van het tractemeut der opzichters van den waterstaat. Morgen voorzetting te halfeen. De commissie uit het hof van Zuid-Holland heeft heden tot candidaat-notarisseu o. a. toege laten de heeren Hazenberg en Kerstens te Leiden. 's-Geavenhage, 24 November. Gisteren gaf de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, wederom in het hotel Paulez eeu diner aan een gedeelte van de leden van dien tak der wetgevende macht. Onder de genoodigden trof men aan den Minister van Financiën, van Oorlog en van Koloniën. De gastheer stelde bij deze ge legenheid eenen toepasselijken feestdronk in op eene heugelijke tijding, die men gisteren verno men had, namelijk den goeden afloop van het plaatsen der laatste overspanning voor de over brugging van het Hollandsch Diep. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben hedenmorgen onderzocht de volgende wetsontwerpen: 1. Verhooging van het VHIste hoofdstuk der Staatsbegrooting van het dienstjaar 1871; 2. Onteigening ten behoeve van den aanleg van een weg langs de buiten haven van Dirksland. 3. Definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen van Suriname en Curapao voor het dienstjaar 1872. STATUN-GIEIVJEBAAL. TWEEDE KAMER. Wij ontvingen heden het ontwerp van wet tot goedkeuring van sommige bepalingen van het tractaat tusschen Nederland en Groot-Brit- tanuië betreffende Sumatra. Voor zoover oDze plaatsruimte het toeliet ontleenen we 't volgende aan de Memorie van Toelichting. De Re^eering heeft de bezwaren, die de Tweede Kamer terughielden van de goedkeuring van het tractaat met Groot-Bnttannië, den 9den September 1870 gesloten, met zorg overwogen, en daarbij nauwgezet acht gegeven op de be denkingen, welke omtrent de verdragen over de werving van koelies in Britsch Indié en over den afstand der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea gerezen ziju. Zij is te dier zake met de Britsche Regeering in nadere onderhandelingen getreden. Het is den ondergeteekenden aangenaam te kunnen uiededeelen, dat de bereidwilligheid der Britsche Regeering om de vriendschappelijke verhoudiug met Nederland te bestendigen, al aanstonds blijkbaar in de gezindheid tot nieuwe pogingen om tot eene bevredigende schikking te geraken, zich ook verder niet heeft verloochend. De uitkomst van de genoemde onderhande lingen wordt thans ter kennis van de Kamer gebracht. Ten aanzien van Sumatra bestaat ze in eeue nieuwe overeenkomst, gesloten den 2den dezer, en welke, voor zooveel noodig, aan de goed keuring der Kamer wordt ouderworpen. Het opzicht lot den afstand der Nederlandsche be zittingen ter kuste van Guinea, en in het bijzouder tot de gelegenheid om van die Kust voor de Nederlandsche koloniën vrije arbeiders te ver krijgen, hebben de onderhandelingen geleid tot eeu protocol, bevallende eene additioueele bepaling tot het traciaat van 25 Februari 1871 en gedag- teekend van den 2den dezer, waarvan der Kamer een afschrift ter kennisneming wordt aangebo den. Door de thans afgelegde verklaring wordt uitgemaakt, dat voor het geval dat Groot-Brit- taunië zeil lot aanwerving en uitvoer van vrije arbeiders uit zijne bezittingen op de Kust vau Guinea naar Britsche koloniën mocht overgaau, soortgelijke handelingen van de zijde van Ne derland in het belang van de Nederlandsche

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3