ADVEBTEMTIEa. rijk te verhuizen. Daaruit blijkt dat de president hem behoorlijk zal ontvangen, maar toch gaarne jou zien dat zijne gastvrijheid niet op de proef iverd gesteld. De waarborgen, die de Italiaansche legeering den paus heeft gegeven, verzekeren hem ut liet oog van Thiers op het Vaticaan meer on- sfhaukelijkheid dan hij in Frankrijk ooit zou kunnen verkrijgen. In de Avenir militaire worden eeliige bijzonder heden medegedeeld over de hervormingen die jieD in het leger wil invoeren. Daarbij wordt mder anderen volkomen bevestigd, dat Thiers jcb vereeuigd heeft met don algemeenen dienst plicht, waarvan hij, zooals men weet, in het begin een ijverig bestrijder was. Duitachland. Dj jachtwet in Lippe-Detmold. Algeneene dienat- plioht in Beieren- Parlements-gebouw. In de zitting van den rijksdag van 20 Novem- htr heeft de staats-minister Delbriick een breed- vyjiger antwoord gegeven op de interpellatie ie den heer Erhardt over het gebeurde in upe-Delmold dan Bismarck voorloopig in de wge zitting gegeven had. Zooals men weet be- rof de interpellatie een nieuwe jachtwet, die de urst van Lippe op zijn eigen houtje had inge- ifêrd. De boeren waren daartegen opgekomen, t» goed gewapend in strijd met de nieuwe wet japper op hun eigen grond aan het jagen gegaan; en de vorst had daarop uit een naburige stad Pruisisch krijgsvolk laten aanrukken om zijne erordeniug te handhaven. De heer Erhardt nu vroeg inlichting op twee punten. Vooreerst of de nieuwe jachtwet met het strafwetboek van den Nuord-Duitschen bond in strijd was en hoe de regeering dan dacht te handelen. Ten tweede of de verschillende lands-regeeringen in gevallen ils het onderhavige Pruisische troepen mochten consigneeren. Wat het eerste betreft herhaalde Delbriick de iiededeeling van Bismarck, dat inderdaad de nieuwe jachtwet van Lippe met het strafwetboek strijd was en dat de regeering den vorst hierop reeds hare aanmerkingen had doen toekomen. Deze had zich zelfs reeds bereid verklaard, de tegenstrijdige bepalingen te veranderen. Wat betreft het inroepen der hulp van Pruisi sche soldaten, zoo had de regeering van ieder laöd daartoe volgens de militaire conventie vol komen recht. Alleen is in deze conventie niet duidelijk vastgesteld, welke andere autoriteiten tot de inroeping bevoegd zijn. Deze leemte zal men derhalve trachten aan te vullen, maar hier vas het in allen gevalle de vorst zelf die het deed, en dat is zonder twijfel geoorloofd. Nadat vervolgens eenige ondergeschikte wets ontwerpen waren behandeld ging de Rijksdag over tot de beraadslaging over de invoering van den algemeenen dienstplicht in Beieren. Op eene traag der beeren Done en Malinckrodt over de feitelijk bestaande vrijstelling van den dienst der theologen, antwoordde de minister von Roon, dat deze vrijstelling in het nieuwe ontwerp niet was opgenomen en de regeering van de bepalingen der wet iu geen enkel opzicht dacht af te wijken. Bij de tweede lezing beweerde de afgevaardigde Steil, dat de tot nu toe bestaande Beierscbe wet eter den dienstplicht niet zonder toestemming on den landdag mocht afgeschaft worden. De liiersche staats-minister vou Lutz antwoordde hierop, dat de tegenwoordige organisatie een bijzonder recht was, dat aan Beieren voorloopig gegeven en niet door den landdag zeiven tot stand was gekomen. Om het dus te laten varen had de regeering ook de toestemming van dat lichaam niet noodig. Paragraaf 1 die het beginsel vaststelt werd ver- 'Olgtus met groote meerderheid aangenomen de cleriealen (het centrum) stemden tegen. Ook de volgende paragrafen werden met kleine wijzi- fingen goedgekeurd. ^ooals men weet heeft prins Raczijnski gewei gerd, zijn paleis op de Königs-Platze te verkoo- pen tot de oprichting van een nieuw parlements gebouw. Keizer Wilhelm verbood, hier de ontei geningswet toe te passen. Vorst Bismarck heeft en twee heeren gevonden, die genegen zijn van bnuue huizen voor gemeld doel afstand te doen, "'uiehjk den prins Plesz en den heer Romberg, "eze twee gebouwen liggen naast elkauder in WillieUnstrasze. Spanje, Werklieden-beweging. Schoone belofte der Regeering. in Spauje, en voornamelijk in Madrid is tegen- noordig de arbeidersbeweging krachtiger aan den gtag dan zij zich wellicht ergens heeft doen kennen. Wij bedoelen daarmede niet, dat de "erklieden bezig zijn glazen in te smijten of de buizen hunner patronen te plunderen of de politie- sgenteu onverwachts op het lijf te vallen; maar ff'j gebruiken het woord „krachtig" hier in de beteekenis van „eensgezind, aaneengesloten" en W'J cntleenen het recht daartoe aan het spreek woord: l'union fait la force. Vooreerst hebben de boekdrukkers, letterzetters «uz. eeue vergadering gehouden met het doel om 'ene algemeene typografische vereenigiug tot stand te brengen. Een ontwerp was daarvoor door eene commissie ingediend en werd voorloopig besproken zonder dat men nog tot een definitief resultaat is gekomen. Bet doel is natuurlijk door aansluiting den stand der loonen te beheerschen. Even zeker toch als de Romeinen wisten dat, wanneer Cato zijn mond open deed, het „ceterum censeo enz." voor den dag zou komen, evenzeer kan men overtuigd zijn dat iedere vergadering van arbeiders tegenwoordig den wensch zal uit spreken: „Verhooging der loonen, vermindering der werkuren." Evenwel is in genoemde vergadering nog een ander voorstel gedaan, doch met groote meerder heid verworpen, namelijk 0111 zich aan te sluiten bij de Internationale. Of dit te danken is aan de weinige sympathie voor die vereeniging dan wel aan de dreigende houding, die door de regeering en de Cortes tegen haar is aaugenomen, is ons niet gebleken. Eenige meerdere ondersteuning ondervond de Schrik van Europa bij de touwslagers, die insgelijks eene vergadering hebben gehouden. Veertig van hen sloten zich bij de Internationale aan, 23 hebben dit geweigerd. Voorts zijn bijeenkomsten gehouden (natuurlijk allen ongeveer met hetzelfde doel) door de ivoor draaiers, de ijzergieters, de kleermakers, de met selaars, de kastenmakers en nog verscheidene andere soorten vaD werklieden. Het is wel op merkenswaardig, dat deze vergaderingsfurie zich juist zoo sterk openbaart op het oogenblik dat aan de regeering door de Cortes een soort van volmacht is gegeven tegen de Inlernalionale. Hoe men toch deze bedreiging met preventieve maat regelen ook op rekening moge schrijven van de politieke bedoelingen van de Inlernalionale, zij verraden, ten minste voor den arbeider, (en mis schien niet geheel ten onrechte) een soort van vijandige gezindheid tegen de algemeene bewe ging van den werkenden 6tand. Het zou ons niet verwonderen indien de Spaansche werklieden daardoor des te meer aandrang hadden gevoeld om zich onder elkander te versterken en met dat doel deze menigvuldige vergadering bebben gehouden. Te Valencia hebbeu vijf bakkers zich bereid verklaard, aan de eischen hunner knechts gevolg te geven. De meerderheid der overigen willen wel toestemmen in hetgeen door de grèvisteo gevraagd wordt, maar weigeren om hiertoe eene schriftelijke overeenkomst aan te gaan, zooals de knechts tot alle zekerheid verlangen. De strem ming in de brood-productie is derhalve nog niet geheel opgeheven; ook de grève van de zijden- verwers duurt nog steeds voort. De regeering heeft aan de Cortes eene heer- lijke, edelmoedige belofte gedaan. Zij zal namelijk in geen geval de belasting van 18 pCt. op de buitenlandscbe schuld heffen zonder toestemming der vertegenwoordiging! Waarlijk men kan zulk een rechtschapen Mini sterie niet genoeg bewonderen. Het geeft zoo maar geheel uit eigen beweging de verzekering, dat het een misbruik van vertrouwen niet zal doordrijven door middel van eene schending der constitutie! Wie zal geen eerbied koesteren voor den dief, die ons de geldbeurs, het horologie en an dere kostbare zaken ontneemt,doch ons edelmoedig onzen gouden ring laat behoudeD, dien hij niet gemakkelijk genoeg van onzen vinger kan les knjgen TELEGRAMM E1V. Par(js, 22 November. De Courricr Diplomatique meldt, dat door tusschenkomst der Zwitsersche en Deensche gezanten te Parijs, onderhandelingen zijn geopend over een handelsverdrag tusschen Zwitserland en Denemarken. Berlijn, 22 November. De werklieden der hor logemakers hebben bekend gemaakt dat de eischen, die den patroons werden gesteld, van de hand zijn gewezen, zoodat de werklieden, te beginnen inet 1 December, voor gemeenschappelijke reke ning eigen werkplaatsen zullen openen. Brussel, 22 November. De Echo du Parlement bevestigt, dat er zekere militaire maatregelen genomen zijnnogtans bestaat er geen ernstig vooruitzicht op ongeregeldheden. De heer Bara heeft heden zijne interpellatie gehouden over de benoeming van den heer De- decker, gewezen administrateur van Langrand Dumonceau, tot gouverneur van Limburg. De heer Bara heeft de benoeming zelve endefinan- ciëele operatiën van Dumonceau en de zijoen ten sterkste gegispt. De Minister van Bionenlandsche Zaken heeft de rechtschapenheid van den heer Dedecker en diens benoeming tot gouverneur verdedigd. Morgen voortzetting van de discussie. Veel volk was voor het gebouw bijeen, waarin de Kamer van afgevaardigden zitting houdt. Men hoorde allerlei kreteD vooral„Leve Bara!" Naar men hier verzekert, zal het Spaansche Gouvernement de voorgestelde belasting op de coupons intrekken. De Echo du Parlement zegtOp het oogen blik, dat ons blad ter perse gaat, vernemen wij, dat toen de zitting der kamer van afgevaardigden geëindigd was, talrijke groepen voor het paleis des Konings bijeenkwamen en met luiden kreet het ontslag van het Ministerie eischten. Ook had er eene luidruchtige manifestatie plaats voor het Ministerie van Openbare Werken. De Indépendance Beige zegt, dat gedurende de zitting der Kamer de Place de la Nation vol menschen was. Er werdeo kreten aangeheven „leve 1857! leve Bara! weg met het Ministerie! leve de Koning 1" Te halfvijf verliet de burge meester Anspach de zitting, om de menigte aan te spieken. Bij den ingang der Kamer maande hij de ordelievende burgers, aan geen demunsim tiën aan den dag te leggen, die de openbare rust kunnen verstoren. De quaestor der Kamer over handigde den burgemeester een briefje van den president, waarin hij het dringend verlangen te kennen gaf om het plein vóór de Kamer te doen ontruimen. Hierop viel men tegen den president uit en werd er gezegd, dat hij niet met de politie buiten de vergaderzaal belast is. De burgemeester wilde de menigte tot bedaren brengen, maar men luisterde niet naar hem. Politie-agenten kwamen toen te voorschijn en de menigte week al morrende, doch zonder tegenstand te bieden, terug. Zij riep nog enkel: „Weg met bet Minis terie!" Ook werd de Brabangonne gezongen. avonds). In de voornaamste wijken der stad is het thans zoo rustig mogelijk. Er hebben noch voor de Kamer noch voor het paleis des Ko nings samenscholingen meer plaats. Berlijn, 22 November. Volgens de Kreuntg. heelt de minister van eeredienst een het onder wijs in zijn geheelen omvang regelende wet uit gewerkt, maar is het nog niet bepaald, wanneer zij bij den landdag ingediend zal worden. Brussel, 23 November. Aan de Indépendance Beige wordt uit Madrid, onder dagteekemug van gisteren, getelegrapheerd, dat de heer Bonifacio Bras tot Minister van Buitenl. Zaken is benoemd. Hetzelfde blad meldt, dat gisteren, na afloop van de zitting der Belgische Kamer van Verte genwoordigers, ministerraad is gehouden. LiAATaiTjE liCiMCrt (Per telegraaf's-Gbavenhage, 23 November. In de zittiDg van de Tweede Kamer der Stateu- Gcneraal, van heden, is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling en voltooiing van het vesting stelsel en tot het verleenen vau buitengewone uitgaven voor de artillerie en tot aanschaffing van vuurwapenen. Daarna heeft plaats gehad de inter pellatie van den heer Tak, waarop de Minister van Marine antwoordde met de toezegging van de overlegging van een rapport van het loods wezen betrekkelijk den waterstand en den toe stand der doorgraving van den hoek van Holland, buiten de strandlijn. Omtrent het Hellegat had deze minister geene rapporten. Daarna is de dis cussie over het budget van Binneolandsohe Zaken aangevangen, zij is reeds bijna gevorderd tot de 6de afdeeling. waterstaatenz. Morgen te 1 uur voortzetting. 's Gravenhaqe, 23 November. Bij vonnis der rechtbank alhier van lieden is de winkelier te dezer stede die jl. Donderdag terecht atond, be klaagd van overtreding der wet van 1870 door den verkoop van K.K. Oostenrijksche premieloten, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde om dat ten deze niet gebleken is, dat hij in den zin der wet eene buitenlandsche loterij heeft ge collecteerd. Hedenmorgen te 9 uren heeft de 25jarige ser geant M., van het reg. grenadiers en jagers, zich in de kazerne alhier, door middel van een pis- stoolschot, het leven benomen Z. M. heeft aan den lieer J. F. Mirandolle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Harderwijk met vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Z. M. de Koning heeft verleend de navolgende pensioenen als aan G. Lieveus, kapelaan bij de parochie Heerle gem. Wouw (Noord-Brabant) ,'266 Ingang 1 Oct. 1871. A. A. Jorritsma, pastoor der parochie van den H. Augustinus te Utrecht 404. Ingang 1 Oct. 1871. De afdeelingen van de Tweede Katner der Staten-Generaal hebben heden onderzocht de vol gende wetsontwerpen 1'. Regeling der ontvang sten en uitgaven van het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren over het jaar 1872 2°. Wijziging en verhooging van hoofdstuk II, ver hooging van hoofdstuk VIIA en wijziging van hoofdstuk VUB der begrooting van Staatsuitga ven voor het dienstjaar 1870; 3". Wijziging eu verhooging der begrooting van het Fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1870; 4°. Vaststelling der begrooting van het Fonds voorlspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1872; 5'. Wijziging der be grooting van Nederlandsch-Indië voor het dienst jaar 1870 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Neder land); 6®. Afwijking van de regels der ge meentewet omtrent plaatselijke belastingen; 7°. Verhooging van het VUIe hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1871; 8°. Onteigening ten behoeve van den aanleg van een weg langs de buitenhaven van Dirksland; en 9®. Definitive vaststelling der'koloniale huis houdelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1872. Utrecht, 23 November. Naar men verneemt bestaat er bij vele leden van de herv. gemeente alhier het voornemen om aan Ds. .T. W. Felix, wegens het bedanken voor zijn beroep naar Leiden, een bewijs van achting aan te bieden. 2 7 J s t e ST.11TS-I.OTEBIJ. eerste klasse. vierde lijst. Trekking van Donderdag 23 November. N®. 6200, 17929 /"löOO; N®. 2012, 12140 200. Pryzen Tan ƒ20. 506 2729 5773 9098 11764 13305 14937 17410 910 2998 5835 9153 11963 13489 15101 17668 1088 3155 5919 9179 12004 13660 15458 17681 1493 3595 5940 9180 12071 13809 16007 17809 1824 3834 6271 9468 12192 14001 16246 17903 1929 4170 6273 9579 12501 14005 10351 18376 2050 4877 6996 9837 12573 14105 16768 18729 2172 5177 7040 10360 12720 14409 16826 18821 2227 5315 7880 10373 12772 14541 16884 18923 2273 5400 7927 10466 12882 14665 16992 19164 2497 5554 8880 10916 12887 14702 17067 19283 2640 5719 8988 11738 13052 14878 17228 19715 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. uam. nam. uam. avond avond 5 ti. 8 11. 12 11. 4 11. 5 11. 8 u. 10 u. Woensd 31° 31° 31° Dood. 3D 31 34®" 33 Wind: Woensdagmiddag 5 u. Z. Donderdag-middag 8 u. Z. W. Daar de conservatie vaq Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nattig is voor de gezondheid van den mensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde Anatlierln-JIondwater van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt teweeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snel werkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het allé schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen, Ondertrouwd P. H. B. SCHUURINK en J. STAATS, Wed». Leiden, 23 November 1871. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Receptie: 3 Dec. 1871, Hoogewoerd, Wijk 3, .V 878, Nieuw N'. 78. Heden overleed plotseling, tot mijne groote droefheid, mijne veel geliefde Moeder, Vrouwe SARA CATH ARINA CORNELIA WEN DEL, Weduwe van den WelEdelen Heer C. W. WIJS MAN, in den ouderdom van 73 jaren en negen maanden. C. W. WIJSMAN. Amsterdam, 22 November 1871. Ons geliefd Dochtertje EM1LIE overleed heden. Zwolle, 22 November 1871. J. H. T. DE VOGEL. M. A. J. DE VÖGEL van den Heuvell. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemebnte BODEGRAVEN; Overwegende, dat op den 20 November 1871, in het huis, Wijk M N°. 10, binnen deze ge meente, aan besmettelijke pokziekte is overleden GIJSBERTUS VAN LEEUWEN; Overwegende, dat uit de schriftelijke verklaring van den Med. Doctor, den Heer L. G. VELDT, gevestigd te Zwammerdam, blijkt, dat het dringend noodzakelijk is, over te gaan tot het onteigenen en verbranden van beddegoed en kleedingstuk- ken, toebehoorende aan AALTJE DE KOSTER, Wed». G. VAN LEEUWEN, Winkelierster, wo nende alhier, welke voorwerpen nnmiddelijk met den lijder in aanraking zijn geweest, tot moge lijke stuiting van de hierboven genoemde ziekte Gelet op artt. 69 tot en met 72 der Wet van den 28 Augustus 1851 Staatsblad N°. 125); Besluiten 1°. Onmiddelijk ten laste van den Staal te ont eigenen en te doen verbrandeneen vederen bed met beddenzak, een dito peluw, vier dito kussens met sloopen, twee witte wol len dekens, een katoenen dekeD, drie linnen lakens, een rood flanel hemd, een dito ge zondheid, een katoen hemd, een wollen hemdrok, een dito onderbroek, een katoen overhemd, een zwarte halsdas, een wollen dito, vier katoenen zakdoeken en twee dito slaapmutsen. 2®. Dit besluit onmiddelijk mede tedeelen aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, te doen plaatsen iu het Leidsch Dagblad en op de gebruikelijke wijze af (e kondigen binLen deze geineeme, 3®. De vergoeding heeft plaats bij minnelijke schikking, zooals die van «veêrs/.ijden is be paald en aangenomen. Gedaan te Bodegraven, den 22 November 1871 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DER GIESEN, Wethouder. De Secretaris, L. GOLDBERG.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3