van het blad betreft, in vele opzichten de voet stappen van hun voorgangers te drukken. De houding tegenover de Regeering zal echter anders zijn, indien de redacteuren van oordeel zijn dut een Ministerie van hunne beginselen, die be- giuselen slecht of in 't geheel niet in toepassing brengt. Zij zullen steeds in het oog houden dat Minis- teriën voorbijgaan, maar beginselen blijven. Dit is de korte zin van hetgeen de redacteuren in het voorwoord „Aan onze lezers" zeggen. Deze verklaringen of liever de orakeltaal van het voorwoord kunnen niet anders geïnterpreteerd worden, dan dat het Vaderland liberaal blijft, maar niet gediend is van het liberalisme van het ministerie. Wij hebben nooit kunnen ontwaren dat het Vaderland zoo erg ministerieel was; wel dat het meermalen de politieke en andere quaestiën van een zeer onpartijdig standpunt beschouwde. Het verviel echter lusschen beiden in een politiek van water en melk, van geven en nemen, kort om in een halfslachtige politiek, die nu eens in dit, dan weder in het andere kamp heil zocht. Wil men die gebreken opheffen, het blad kan er slechts door winnen. Uit de woorden die de nieuwe redacteuren van den dichter aanhalen„Wilt ge eeu man zijn, Kies partij," kan echter, in verband met hetgeen voorafgaat, ook opgemaakt worden dat hel Vaderland partij zal kiezen voor de politiek van den heer van Houten. In ieder geval zal men voortaan weten, wat men aan het Vaderland heeft. Aan de Zulph. Cl. wordt uit 's-Gravenhage naar men nog steeds wil door den afgev. den heer Mr. E. L. Leuting, o. a. geschreven: „De eenige ver andering, die vermoedelijk uit de begrootings- discussiën zal voortvloeien, schijnt te zullen zijn de aftreding van den Minister van Oorlog, wiens handelingen met den dag onverklaarbaarder wor den. Zoo heeft hij nu weder, zonder eenige na- speurlijke reden, uit de voor het overige terug genomen legerorganisatie de verhoogde tracte- menten voor de kapiteins behouden. Treedt hij af, dan is de heer Thorbecke weder voor een jaar van de nakoming van zijn militair programma verlost. De nieuwe Minister van Oorlog, zal het dan heeten, moet tijd hebben om zijn plannen voor te bereiden; hij zal het met de door zijn voorganger ontworpen vestingwet niet in alle opzichten eens zijn, en nieuwe onderzoekingen laten instellen, enz. enz. Bovendien zal alsdan elke schuld der vertraging in de militaire hervor mingsplannen op do Kamer geschoven kunnen worden, die zich immers met den Minister En gelvaart niet wist te verstaan. Afstemming der begrooting van oorlog zou dus wellicht den heer Thorbecke niet zeer ongelegen komen. Vooral niet, indien zij plaats had wegens grieven tegen den Minister van Oorlog in het bijzonder. Hier toe kan, behalve de leger-orgauisatie bij de wel, de handelwijze van den heer Engelvaart in zake kapitein Jansen wellicht dienen. De minister heeft de schromelijke onhandigheid gehad, om de tot dusver onwettige bepalingen die een ver oordeeling van dien officier hebben mogelijk ge maakt, ter bekrachtiging bij de wet aan deSta- ten-Generaal voor te diagen. En er moet een adres van den ex-kapitein in aantocht zijn, waar uit tot dusver onbekende bijzonderheden blijken, omtrent de met alle rechtsbegrippen strijdige wijze, waarop zijn zaak door den raad van onder- O ek is behandeld; terwijl gemelde raad van uit drukkelijke instructiën van den Minister schijnt te zijn voorzien geweest. De heerEngelvaartschijnt geen schooner rechtsbeginsel te kennen dan dit dat het geheele verleden van een officier, die voor een bepaald feit terecht staat, mag worden om gewroet, om hem, als er iets op hem te zeggen dan moesten ook grootmoeder en dochter het zijn, en de naam Alcken gelijkluidend met hekserij en tooverkunsten. De oude lag een geruimen tijd met gesloten oogen en vertoonde in ziju vervallen gestalte het beeld des doods. Plotseling sloeg hij da oogen weder op, greep opnieuw inet bevende handen den bijbel en sprak zacht: „wij moeten ons tegen het ongeluk ster ken, Erich, inijn zoon, de bijbel is onze eenige bescherming. Kom, leg uwe rechterhand op liet heilige boek en reinig uwe ziel van het kwade, dat u de heks heeft aaugedaan." Erich had zijue pet gegrepen en naderde het bed des vaders. „Ik wil uu eerst doen, wat mijnheer de dokter mij aanbevolen heeft," zeide hij beslist. „Gij zijt zoo zwak en ongelukkig, vader, dat gij de genees middelen huog noodig hebt. Wees niet bezorgd voor mijne ziel, zij houdt zich nog altijd als vroeger aan Gods heilige geboden en zal door geene duivelskunst op aarde er van afwijken. Vaarwel tot straks, vader, spoedig ben ik weder terug." Met zichtbaren angst en haast verwijderde hij zich eD Claus Barnstorff mompelde gebeden en ver- wenschingeD verward dooreen, zoodat hem het angstzweet langs het voorhoofd liep. is, uit zijne betrekking te ontslaan." Verder meldt die correspondent: „De naar lichaam en geest achteruitgaande, maar toch nog arbeidende hoofdredacteur van het Dagblad zal naar 't ge rucht loopt door den heer Busken Huet wor den vervangen." Men verneemt dat de wethouders-jaarwedde door Ged. Staten van Noord-Holland voor Am sterdam is vastgesteld op 3000, d. i. met een verhooging van ƒ1000 boven de tot hiertoe daar voor aangewezen som. Derhalve is niet goedge keurd het door den Gemeenteraad te kennen ge geven verlangen om daarvoor in het vervolg 5000 toe te staan. De koninklijke Belgische commissie voor de geschiedenis, waarvan de heer Kervynde Letten- hoven, Minister van Binnenlandsche Zaken, voor zitter is, heeft besloten aan den heer Prof. Vreede te Utrecht dankbetuiging te kennen te geven, voor zijue verhandeling over de betrekkingen van België en Nederland gedurende de lSde eeuw. Men leest in de Middelb. Cl. De administratie der posterijen maakt het waarlijk de uitgevers van kleine couranten zoo lastig mogelijk. Zij duldt niet alleen sedert eenigen tijd niet meer, dat die conranten met bijvoegsels worden verzonden, zonder dat daarvoor een, naar onze zienswijze in strijd met den geest en de letter der wet verhoogd port betaald worde, maar heeft thans ook omtrent het karakter van een bijvoegsel eigenaardige begrippen opgevat, volgens welke zij sommige bijvoegsels in het geheel niet als zoodanig wil erkennen en er een afzonder lijke frankeering, volgens het tarief van gewone drukwerken, voor vordert. In den eersten tijd na de invoering van het nieuwe porttarief verzonden de uitgevers der liliddelburgsche Courant liuo blad met een bijvoegsel tegen een port van een halvecent per exemplaar. Later komt de administratie op het denkbeeld om aan art. 17 der nieuwe postwet zulk eene uitlegging te geven dat nu alleen de bladen die meer dan 32 grammen wegen een bijvoegsel zouden mogen verzenden voor hetzelfde port als voor het hoofdblad gevorderd wordt. Aan onze lezers is reeds medegedeeld dat de uitgevers van de iliddelburgsclie Coaranl zich voor- loopig naar de zienswijze van de administratie der posterijen zouden schikken. Overeenkomstig dit plan hebben zij dan ook gehaudeld en de nommers van Vrijdag, Maandag en Dinsdag met bijvoegsels ter frankeering met éen cent aan het postkantoor alhier aangeboden, meenende daar mede nu volkomen naar den zin der administra tie te handelen. Het bleek echter dat de uitgevers zich hierin hadden vergist: weder een nieuw denkbeeld is thans bij de administratie der posterijen opgerezen. „Wat ge ons als bijvoegsel aanbiedt zegt men hun thans is geen bijvoegsel, en moet volgens een afzonderlijk tarief als drukwerk worden ge frankeerd." Daar nu de gronden, waarop deze handelwijze rust, aan de uitgevers niet bekend zijn, maar door den heer directeur van het post kantoor alhier op de deswege tot hem langs wet- telijken weg gerichte vraag alleen is geantwoord „lk handel volgens instructie van Zijne Excellen tie den Minister van Financiën," ineenen zij niet lijdelijk in de aan de wet gegeven uitlegging te moeten berusten, maar zullen zij zich ook over deze zaak tot de Tweede Kamer wenden, in het vertrouwen dat deze, wat wij meeueu eene on billijke toepassing der wet te mogen noemen, zich zal aantrekken. Gisteren is bij den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, door de notarissen Claasen en Jager, namens den lieer Alexander Brogden, lid van het Engelsche Parlement te Londen, gestort de soul van 300,00U, als het definitief waarborg-kapitaal bedongen bij de con- „Hij is naar de heks toe," mompelde hij, zij zal den ongelukkige zoo geheel verstrikken, dat geene redding meer mogelijk is. Mijn bidden helpt niet meer. De duivel is reeds sterker in hem dan ouze Heer. Wat te beginnen I Had ik de kracht maar om over straat te gaan. Ik zal het be proeven, misschien gaat het wel." Hij sloeg het dunne dek op, en trachtte op te staan. De opgewondenheid, waarin hij verkeerde, verleende den koortsigeu grijsaard meer dan gewone krachten. Het gelukte hem het bed te verlaten. Het was akelig den grijsaard in dien toestand zich te zien aaukleeden, de lange, magere, gebo- gene gestalte, het ingezonken grauwe gelaat met de onnatuurlijk schitterende oogen. Ach, de vader liefde die in het hart des grijsaards leefde, was toch bewonderenswaardig! Wat wist hij nog van die liefde, die de jeugd tot het afschijnsel van den hemel maakt. Misschien had hij ze nooit ondervonden, maar de liefde tot zijn zoon gloeide in dit door den zworen arbeid gebroken lichaam. Zij deed den zwakken, koortsigeu grijsaard van zijn leger opstaan en verleende hem de krachten, om het, naar zijn ongelukkig bijgeloof, verloren kiud te redden. Slechts weinig kleedingstukken bedekten de magere gestalte. Hij sloeg een ouden, wollen cessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Tilburg over VHertogeubosch naar Nijmegen, aan genoemden heer Brogden dezer dagen door de Regeering verleend. (A. C.) Reeds geruimen tijd is de quaestie van een Hoogere Burgerschool voor meisjes te Deventer aan de orde. Het schijnt, dat het nu tot een be slissing zal komen. Men verneemt toch dat onze burgemeester, de heer H. R. van Marle, en de heeren schoolopzieners Dr. J. J. Cornelissen en Mr. R. C. Nieuwenhuis, beiden tevens leden der plaatselijke schoolcommissie, heden vertrokken zijn om de verschillende inrichtingen van mid delbaar onderwijs voor meisjes, o. a. die te Arnhem en te Haarlem, te gaan bezoeken. Zulk een onderzoek in loco kan niet anders dan goed zijn en zal, zoo wij hopen, het zijne bijdragen om het verschil in gevoelen, dat er bij de auto riteiten in zake de inrichting der meisjesschool beslaat te vereffenen. ZwC.) Door de arrondissements-rechtbank te Tiel zijn, ter vervulling der vacature, ontstaan door do be noeming van Mr. Dutry van Haeften tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Dordrecht, voorgedragen tot kantonrechter te Gelderinalsen de heeren Mrs. Pleyte, griffier bij het kantonge recht te Geldermalsen, Jhr. Mollerus, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel, en Jhr. De Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Cortgene. De Kamer van Koophandel te Gorkum heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend tot aanbeveling van hot wetsontwerp tot vervanging van de patentbelasting door een inkomstenbe lasting. Volgens telegrafisch bericht uit Glasgow, is het stoomschip Conrad gisteren aldaar met goed gevolg te water gelaten. Men schrijft uit het Gooi: De gemeenten, die het voorrecht hebben bij den geprojecteerden Oosterspoorweg te liggen, begin nen langzamerhand maatregelen te nemen voor de aanstaande verbinding. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten twee straten, den zoo- genaamden Kerkweg en de Eemnessersteeg, die naar het station zullen leiden, behoorlijk te ver- breeden. Men onderhandelt reeds over het noodige terrein met de eigenaren, en wil bij eveutueelen tegenstand de onteigening als eene zaak van algemeen belang doen verklaren. In Bussum hebben verscheidene particulieren tegen hoogen prijs gronden en huizen bij het spoor gekocht, en zal dus de weg naar het station door eenige villa's opgesierd worden. Uit Naarden vernemen wij, dat de gemeenteraad zal trachten het mede gebruik van eeu militairen weg te verwerven, waardoor de afstand van het station bijna met do helft zou worden verkort. Het paviljoen bij Blaricum heeft zich dit jaar in een buitengewoon talrijk bezoek mogeu ver heugen. Vele omstandigheden werkten hiertoe mede zeker niet het minst, dat onze landge- uooten, die anders het buitenland afreizen, dit keer zich met het schoon van hun eigen land heb- bon vergenoegd. Het buitenland beeft ons daarom niet vergeten. Duitschers, Eugelscheu en Fran sehen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een tegenbezoek te brengen, en de glorie van het Gooi, het paviljoen bij Blaricum, heeft de eer gehad tal van aanzienlijke vreemden ouder zijue gasten te zien. Wanneer de directie aan enkele bezwaren te gemoet wilde kouien, zou de toe vloed van bezoekers een volgend seizoen nog grooter zijn. In de keuze van een nieuwen kas telein schijnt men nog al naar wenscb geslaagd. Wij hoorden althans met lof van hem spreken. Eenige landparlijen en bruiloftsfeesten, die er gehouden werden, zijn zeer ten genoege der gas ten afgeloopen. Doch een groot ougerief voor de mantel om, die boven aan in een soort van kap eindigde, trok de laatste over het uiet spaarzaam sneeuwwit haar bedekte hoofd en wankelde naar buiten, den vervallen, onder enkele schrede kra kenden trap af, op de straal, iu den donkeren nacht en den door den storm gezweepten regen. Waarheen? Dat wist hij waarlijk zelf niet, de oude man. God moest zijue schreden leiden, zoo meende hij in dat vaste geloof, dat bergen verzet. HOOFDSTUK III. Laten wij den zonderlingen grijsaard een oogen- blik aan zijn lot over in storin en regen, en wen den wij ons naar een ander gedeelte der stad, waar uu de beide „Packhofstrateu" op het schoon ste deel der residentie uitloopen. Deze beide straten heetten toen groote en kleine „Wulfeshorn." Vanwaar deze benaming afkomstig is, daarover weet ons de kroniekschrijver niets dan eene sage te geven. In den kleinen „Wulfeshorn" (nu de kleine Packhofstraat), niet ver van den toenmaligen nieuwen muur, tegenwoordig de Georgestraat, lag het huis van den beul of henker, zooals men hem noemde, de gewichtigste en meest gevreesde persoon bij de rechtspleging van vroegere eeuwen. Het was een donker, oud huis, eenzaam en familiën is, dat de rijtuigen naar het i0|hu moeten gaan om te stallen. Het ware te ive schen, dat de directie kon besluiten voor ee volgend seizoen dit bezwaar uit den we» ruimen en op het paviljoen zelf gelegenheid stalling te maken. [fjg De generaal-majoor M. D. graaf van Lint,, Stirum, buitengewoon adjudant des Kon.t- maakt, overeenkomstig de aankondiging it(j Staatscourant van dea 19Jen Augustus jl., belten dat bij hem is ontvangen tot het oprichten een monument ter eere der gesneuvelden iu Citadel van Antwerpen in December 1832tt-, bijdrage van 25 van A. E., te 's-Hage, ou. strijder van de Citadel. Z. M. heeft de heeren P. de Bruyne, M. Tyd man en F. F. L. Pollen erkend respectievelijk consul en als vice-consul van het Duitsche Rij te Middelburg, Tiel en Scheveningen, en zulks den voet van Nederlandsche onderdanen. Z. M. heeft aan Mr. C. F. F. Riuia van Nau' op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang r 1 Januari 1S72, eervol ontslag verleend als tonrechter te Berguui. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen arrond. Hoorn, ter standplaats Oosterblokker,' W. D. Donker Curtius, cand.-uotaris te Geertrt deDberg. Z. M. heeft den luitenant-ter-zee der 2de kLP Crans, op zijn daartoe gedaan verzoek, met d 15den November, eervol uit den zeedienst ontsla°e- BINNEiyLAND. Amsterdam, 15 November. Eenigen tijd geleder ontmoette op zee een bomschuit van Egmondaa Zee een Engelschen kotter. De manschap van deze laatsten ging bij den Egmonder aan boord, e werd door onze visschers gastvrij ontvangen. N" het schijnt werd deze gastvrijheid door Albiot zonen niet op dezelfde wijze beantwoord. Althi- moet er door de equipage van de Eginondsle bomschuit bij hare tehuiskomst eeu klachtta zake van gewelddadigheden van vrij ernsti-a aard bij de bevoegde autoriteit zijn ingediendtt heeft zich de justitie de zaak aangetrokken. 11a ziet inet belangstelling tegemoet of inen tot dt ontdekking der vreemde geweldenaren zal komen, hetgeen zeker geen gemakkelijk taak zal zijn. Voor het Provinciaal Gerechtshof alhier stond heden terecht de Engelsche matroos, oud 27 jaren, genaamd Richard Lloid, beschuldigd van de pa giDg tot moord, waarvan wij vroeger melding maakten, op Zaterdag 5 Augustus 11., gepleegd tt dezer stede op den koopman A. J. Groen, wonendf te Nieuwediep. De advocaat-generaal Jhr- Jl C. H. Backer meende, dat uit de aan de handé ling voorafgegane feiten verzachtende omstandig heden vielen af te leiden, weshalve hij wel zijne veroordeeling requireerde ter zake van poging tot moord, maar deswege tegen hem slechts eene cellulaire gevangenisstraf vroeg van éen jaar. De advocaat Mr. P. Pet betwistte dat hier Ji weien was, dat beschuldigde het voornemen hat gehad den getuige te dooden en concludeerde dut tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uil- spraak in deze bepaald op Dinsdag 21 November e. k., des voormiddags te 10 uren. Helder, 14 November. Met het schip Voorlid te is aangebracht een prachtige panter als gesclieti voor den dierentuin te Rotterdam. 's Guavenhagk, 15 November. In de eerste ra tervergadering van het Indisch Genootschap vw» gisterenavond eene zeer belangrijke disco® gehouden over de middelen van gemeenschap op Java. De heer de Bordes, die dit onderwerp inleidde, toonde met statistieke opgaven aan dat Java ook in dit opzicht niet slechts bij het mot- derland, maar ook bij landen als Ceylon verier achter staat. Door gebrek aan goede wegen it het vervoer kostbaar, oindat men zijn toevlucht gemeden lag het aan het einde van den kleine" „Wulfeshorn," geen huis grensde er onmiddelltj» aan. De beul was buiten de gemeenschap tnti eerlijke menschen gesloten. Va-i vader op zoon, zooals men dit nog tege"' woordig zien kan, ging in den regel dit vreesc- lijkste aller beroepen over. Er behoorde voorK' ker moed toe, om met den beul in geineenschsptt komen, en ook slechts zij, die met het leven e» de menschheid afgerekend hadden, konden si laatste reddingsanker dit bloedige handwerk uit oefenen, dat toen door de pijnbank in afschuwe lijkheid en wreedheid al les overtrof, wat de mensch heid ooit heeft voortgebracht. Zelfs bij Christus lijden en sterven worden geen folterkamers as"1 troffen, zooals eerst de godsdienst van verdrag zaamheid en liefde heeft geschapen. Hoe was Herman Ebers, de zoon van eene"' lijken veehoeder, aan dit vreeselijk ambt le komen p De vloek van het Christendom, het bijgeloof had hem iu het huis van den beul gejaagd. Wat had zijne ongelukkige moeder gedaan, dat zij als heks tot den brandstapel veroordeeld werd (Wordt feroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2