buitenland. statjen-genebaal. -Moerdijk en in liet belang van het ve.r- r hoopt men in deze op eene gunstige beschik- l, Utrecht, 14 November. De aanvoer van vee j het noorden naar hier is zoo groot, dat de "iiveg geene wagens genoeg bezit voor dat user over de centraal, zoodat Rijn- en Staats- met wagens ter hulpe moeten komen; vooral dit in de laatste weken het geval met var- js en schapen; deze zijn meestal voor Frank- t bestemdin de laatste veertien dagen he mt men het aantal langs genoemde lijn ver- ;rd, op p. m. 1200Ö stukshet vette vee en Ipl melkkoeien is meer direct voor Duitsch- j bestemd, ofschoon ook daarvan deFranscbe delaren veel aankoopen. VBertoqunbosch, 13 November. Op de Mann in Dinsdag te Tilburg gehouden jacht, waar- 1 K. H. de Prius van Oranje deel nam, zijn tszen, 7 konijnen, 3 patrijzen en 3 water ig geschoten. Behalve het overige wild, is ig-vooriniddag door 'L. K. H. ook nog een ti vos gedood. Frankrijk. De zondenbok der Bonapartisten. Candidatuur van Rouhor. Lager onderwijs. De paus in Frankrijk. Residentie der Nationale Vergadering. looals men weet is het de tactiek der Bona- nsten, wanneer men hun verwijt, dat zij de taak zijn vau den al'geloopen vernederenden log en vernederenden vrede, om de schuld heiden en vooral van den laatsten op reke* te zetten van het gouvernement van 4 Sept. het oogenblik zijn hunne bladen met deze iek weder sterk aan het manoeuvreereu, en gen allerlei sehoone tafereelen op van een rioordeeligsten vrede, dien Duitschland den 0 November aan de overwonnehngen zou ben aangeboden. oor de domme hardnekkigheid nu van het publikeinsche gouvernement is de oorlog even- 1 voortgezet en daardoor heeft Frankrijk ten tste de bekenue vernederende voorwaarden ten aannemen. De regeering geeft nu in het Journal O/jlciel de iklaring, dat de voorgeschilderde tafereelen der mapartisten geheel onwaar zijn, tot hunne we- rlegging zal het gouvernement zich echter geen jeite geven maar verwijst het eenvoudig naar 1 resultaat van de onderzoekingen van de mmissie van enquête naar de handelingen van t belasterde Sepiember-gouverneuieut., Dat onderzoek zal weldra openbaar worden toonen, dat de eenige lout van het bedoelde overnement is geweest, niet to hebben kunnen rstellen, wat Napoleon 111 en zijue aanhangers Jorven hadden. Volgens berichten die uit Corsica naar Parijs L rden gezonden zou de heer Rouher hoe langer minder kans krijgen om bij de aanstaande rkiezingen voor den departeuientalen raad, plaats van den heer Abatucci, de overwinning behalen. De edelmoedige zelfopoffering van en laatsten heer, die voor den gewezen chef u het keizerlijk kabiuet van zijne zitplaats opgestaan, zou dus zeer slecht beluond worden, reden waarom de sympathie voor Rouher et sterk en in den laatsteD tijd afgenomen is I vooreerst daarin, dat de geheele Bonapar- tsche partij op Corsica door de laatste gebeur- ssen aan invloed heeft verloren. Ten tweede tl Rouher, toeu hij nog op het toppunt van ;e stond, bij den keizer steeds de weuschen Corsicanen tegengewerkt. Hij zeil' is toch het eiland niet geboortig en komt er alleen aanmerking als trouw aauhanger, van de ilie deseersien imperators. Ten derde eindelijk een famasusche naam, helst met een of twee let- jrepeu.op i eindigende, veel meer indruk inakeu bet volk met veel grooter ijver naar de uibus jagen, dan de eenvoudige, uitlaudsche ui van Rouher. Er beslaat alle grond om te denken, dat de er Thiers zicli nu heeft vereeuigd met liet plan 0 Jules Simon voor verplicht lager onderwijs, eenige oppositie in het kabinet zelve was ine 0 den heer Larcy, minister vau publieke wer- i). Het spreekt van zelf, dat deze heer oppo- al was; hij is de vertegenwoordiger 111 het ka- nel der legitimistisclie partij, de legitimisten unen op de geestelijkheid en de geestelijkheid t zich door de plannen van Jules Simon het cht uit de handen nemen, om voor het ver- I; de kinderen dom te houden ouder voor- eiidsel van ze te ouderwijzen. Dc bisschop vau iléaDs, Msgr. Dupanloup, heeft om dezeltde reden II brief in het licht gezonden, waarin tegen het hverp des minisieis wordt geprotesteerd, en klaarblijkelijk dieueu moet om in net ge le land eene ngiiaiie tegen zulke goddeluuze tnen in het leven te roepen. Het zou ons met tivondereu, indien dit laatste doel van deu lef bereikt wordt, namelijk ouder de geestelijk- -d; de quaesiie van het ouderwijs is voor haar Me quaestie van #10 be or not tot be"; heelt be macht met meer om de hersentjes van het -Je Frankrijk naar haren.ziu te kueuen, terwijl oog week zijn, dan zullen die hersens, een- hard geworden, gezoudere begrippen voort ijen en aan het grootste ongeluk van Frank- X en van alle lauden, de priesteroverheersclnug, einde maken. Het is om dezelfde reden te hopen dat Pius IX u nieuwe aanleiding voor priester woelingen en otieke bedriegerijen zal gaan geven door zich Frankrijk ie komen vestigen. Thiers heelt 'oi zooals de telegraaf ons mededeelde, verzocht III indien het mogelijk was dezen drinkbeker lu Frankrijk te verwijderen. Maar het is zeer obt mogelijk, dat de plaatsvervanger van Petrus i0 dit verzoek minder gewicht zal hechten. Hij °'dt te Rome als souverein beuandeld, heelt 'le mogelijke rechten en voorrechten, doch geelt da vooikeur aan, zichzelven uit de heilige stad 1 verbannen en aldus tot martelaar te verklaren. ndien de Jezuïteu den zwakken Ptus ook niet *dden teruggehouden, dan had hij aan dn plan al lang gevolg gegeven. Nu schijnt het, indien het ontvangen bericht waarheid bevat, toch inder daad ernst te worden en bet is zeer mogelijk dat binnen eenigeu tijd bedevaarten der geloo- vige Fransche katholieken worden gehouden naar het kasteel van Pau, de woonplaats, die door Thiers, indien het niet anders kan, voor den pauselijken marlelaar is beschikbaar gesteld. Het wordt meer en meer bevestigd dat Thiers de Nationale Vergadering zal openen met eene redevoering om haar tot deu terugkeer naar Parijs over te halen. Waarschijnlijk zal hij daarin door eigenaardige omstandigheden ondersteund wor den. Een bezoeker toch van Versailles schrijft aan de Ind. Beige, dat de stad er tegen het wintersei zoen zoo ellendig en huiverig uitziet, dat in de zaal der Vergadering daarentegen zulk een onaan gename warmte en stank van versche verf heerscht, dat vele leden daarom alleen reeds voor den overtocht naar Parijs zullen stemmen. Zwitserland. Herziening der bonds-constitutie over het leger. Zooals men weet is de te Bern verzamelde Bondsraad bezig, de bonds-constitutie te herzien. Een voornaam punt was daarbij het militair- wezen, dat tot nu toe door de art. 19 en 20 slechts in enkele opzichten onder het opperbestuur van de bondregeering siond, op vele gewichtige pun ten echter door de kantons zelf werd geregeld. Na een woordenstrijd van 4 dagen is nu uesioten, die artt. als volgt te lezen; Art. 19. »Uet buudsleger bestaat uit de geza menlijke manschappen, die naar de boudswet- geving dienstplichtig zijn. In tijden van gevaar kan de bond ook over ne met tut het buudsleger behoorende manschappen en de overige strijd middelen der kantons beschikken. De kantons beschikken over de strijdkraehieu in hun gebied, voor zoover zij hierin door bepalingen der bonds- wet beperkt worden. Art. 20. ,/De organisatie van het bondsleger" ge schiedt door de uondswetgeving. Voor zooverre daartegen uit militaire gronden geen bezwaur bestaat, zullen de iiidcelmgeu zóó geregeld wor- deD, dat de manschappen van hetzelfde kanton bij elkander blijven. De kosten van het onder richt, üe wapening, kteeding eu uitrusting worden door deu bond gedragen. Het krijgsmateriaal van ieder kanton, zooals het volgens de nu be staande wetgeving voorbannen moet zijn, gaat op den hond over. De üuuü is gemachtigd, de voorhandeue tot militaire doeleinden dienende gebouwen en wapenplaatsen, voor zooverre zij nem niet reeds toebehooren, tegen schadeloos stelling, hetzij in eigendom, hetzij in huur over te nemen. Da leu uitvoer legging der militaire wetten in de kauious, geschiedt door de kantonale overheid, binnen de grenzen, die daarvoor door de bondswetgeving worden vastgesteld." Men ziet aat hier een groote slap op den weg der centralisatie van. het militair pestuur is ge maakt. De bond was vroeger slechts belast met een gedeelte van het militair onderwijs, voorna melijk van de genie, artillerie eu cavalerie. De kanions leverden in hoofdzaak ieder voor zich het oorlogs-materiaal, terwijl de bond daarin slechts een vast aandeel droeg, leder kanton had eene soort militaire wetgeving up zijn eigen handje, die uu wel niet icgeu de bondswetgeving mocht strijden, maar zien toch nog vrij ver kon uit strekken. Wij achten de herziening dezer arti kelen derhalve een groote veroetermg voor Zwitserland. Is toch iii de meeste opzichten eigen krachtsontwikkeling en verantwoordelijkheid der verschillende deeleu aanbevelenswaardig iu het militaire is centralisatie een vereisclite. Het is ongelukkig dat de iegers nog noodig zijn, zuo- laug du echter het geval blijtt moeteu zij om aan hun doel te beantwoorden gelijk zijn aan eene machine, wier geheele gezamenlijke kracht door éen drijfveer tegelijk in werking kan gebracht worden. TüLKüKAjyiMKNi Berlfjn, 13 November. De muntwet is bij eerste lezing aangenomen. Tot de tweede lezing is be sloten. Hel uilleveringstractaat uiel Italië is aange nomen. De spoorwegbegrootiug voor Elzas-Lotharingen is zonder discussie vastgesteld. Graaf Bernstorff vertrekt morgen naar Londen. üe werkstaking te Chemmtz is zoo goed als geëiudigd. Ongeveer 4/5 der in verzet gekomen arbeiders heuuen de werkzaambedeu onder de vroegere voorwaarden herval. Pary», 13 November. De Putrie verzekert, dat in eeue conlereutie tussclieu gevolmachtigden van het Gouvernement en van ue Bank besloten is lot verdubbeling van het kapitaal, eu dal het Gouvernement aan de Nauouaie Vergadering zal voorstellen de circulatie van üaukbiljetten op te voeren tot een bedrag vau 3 milliards. Brussel, 13 November. De Indépendance deelt mede, dat de heer Asquenuo, Bpaausch gezant te Brussel, zijne demissie liuclt gevraagd eu dat die aaugeiiomeu is. Daar hij teveus bijdeNeder- landscne Kegeering geaccrediteerd is, heeft luj zich naar 's-Graveniiage begeven, out Z. M. deu Koning der Nederlaudeu zijne bneicu van terugroeping iu te dienen. Antwerpen, 13 November. Op het Ameri- kaansch unemastschip Buropa, met spoorstaven, euz., voor New-York bevrucht, is hedenmorgen bij het verlaten van het bassin braud ontstaan; het schip is totaal verloren gegaan. De masten kwamen iu huu val op eeue sleepboot te land, die gezonken is. Vijf gekwetsten en éen doode. Lausanne, 13 November. Er is een ontzet tende brand te Geuève uitgebarsten. De rue du Rhöne is gedeeltelijk vermeld. Het hotel de la Conronue is verbrand. Bern, 13 November. Tegen alle verwachting heelt de nationale raad met groote meerderheid de twee voornaamste puuteu over de centralisatie der militaire aangelegenheden aangenomen. Versailles, 13 November Dat de Paus voor nemens zou ziju Rome te verlaten, wordt als onwaar beschouwd. üe onderhandelingen tot wijziging van het handelslraklaat met Eugelaud duurt voort. Reeds omstreeks 65 algeineene raden hebben hunne zittingen gesloten. Parijs, 13 November. Het Journal offlciel bevat de decreten, waarhij beDoemd worden tot prefect te Marseille de Kératry en tot prefect te Toulouse Charles Ferry. Het Journ. off. noemt het onwaar dat baron Larrey bevonden heeft, dat de gezond heidstoestand der troepen dit jaar minder gunstig is dan in vorige jaren. Madrid, 13 November. Het votum van wan trouwen, door de Zorillisten voorgesteld, luidt als volgt: ,/Het congres ziet niet met ingenomen heid het voortbestaan van een ministerie, dat. geen enkele groote partij des lands vertegen wno digt noch een verlangen der kamer bevredigt." Het voorstel is geteekend door democraten en progressisten. Een moderado, Cadau, stelde voor het in overweging te nemen. Daartoe werd be sloten met 260 stemmen. Parijs, 14 November. Het Journal Officiel bevat de benoeming van Goulard tot gevolmachtigd minister bij den koning van Italië en van Picard bij den koning der Belgen. Londen, 14 November. De heer Scott Russell geelt iu een brief een historisch overzicht van de jongste socialistische beweging, waarvan het denkbeeld bij hem opkwam, gedurende een ge sprek, dat hij met prins Albert had. Hij beweert, dat prins Albert zich aan het hoold er van gesteld zou hebben, als hij Dog leelde. De beweging werd verhaast door de laatste voorvallen in Frankrijk, maar zij bad noch een politiek, noch een revo lutionair karakter. TWEEDE KAMER. Aan de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp tot deu aanleg van spoorwegen op Java, is ontleend Bij meer dan éene gelegenheidisgebleken.dat een hoogst belangrijke tak van den Staatsdienst in Nederlandsch ludië, de openbare werken, in een minder gunstigen toestand verkeert. Vooral is dit het geval met de middelen van gemeen schap. De Minister van Koloniën acht het niet noodig te herhalen wat over dit ouderwerp bij verschil lende getegentiedeu, inzonderheid hij üe behan deling der wetsvoordracht betreffende deu spoor weg Samaraug-Vorstenlanden en bij die van de Indische begrootingeu, is gezegd. De beboette aan verbetering wordt algemeen erkend; met eerst op du oogenblik, maar sinds een reeks van jaren. Die behoefte wordt niet alleen gevoeld op het gebied van handel eü 'nijverheid, maar ook met net oog op de verdediging van Java. Urn haar te vervuüeu, is het noodzakelijk in de eerste plaats bedacht te zijn op den aanleg van spoorwegen. Wat spoorwegen zijn voor het algemeen ver keer, welk nut zij opleveren, is wel evenzeer overbodig aan te toonen. Zij zijn, iu deu tegeu- woordigen tijd, onmisbaar te achten, wanneer men de algemeene welvaart wil bevorderen eu vooral in een land als Nederlandsch lndië, waar het vervoer van reizigers eu goederen, op 'groote afstanden vooral,, zoo veel te weuschen overlaat, en in menig opzicht nog in zoo primitieven toe stand verkeert. De sterke ontwikkeling van het verkeer op het betrekkelijk kleine gedeelte spoor weg, dat op dit oogenblik op Java in exploitatie is, geelt het ouomstootelijk bewijs van het groote nut, Oat dit vervoermiddel in Indié, even als eiders, oplevert en verder belooft. Wat de belangen der verdediging betreft, ook hierover is het ouuoodig iu breedvoerige beschou wingen te treden. Denkt men aan de mogelijkheid van een aanval op Java van buiten, die niet dan met behulp van stoomschepen zou kunnen ge schieden, dan treedt de noodzakelijkheid eeuer inrichting, welke de middelen verschaft om op het lange en smalle eiland spoedig troepen te kunnen verplaatsen, en macht bijeen te brengen op eemg bedreigd puut, zonder verder beioo" iu het helderste licht. Evenmin behoeft het gewicht aangewezen te worden oat de aanleg van spoorwegen in de schaaf legt, wanneer men deukt aan de moge lijkheid, daaruit ontstaande, 0111 bij binueuland- sche beroerten met spoed troepen te kunnen aau- voereD en coucentreeren. Moge er verschil van meening van bestaan omtrent de eischeu van het verdedigingsstelsel op Java, geen enkel deskundige is er, die, wat militaire belangen betreft, den aanleg van spoor wegen over geheel Java niet als eeue volstrekte noodzakelijkheid beschouwt. Bij de aanvaarding zijuer betrekking behoorde het ouder de eerste oemoeiingeu van den Minis ter, den stand na te gaan waarin deze hoogst belangrijke zaak zich thans bevond. Wat vroe ger is gedaan, meent hij als genoeg bekend te mo gen onderstellen. Naar aanleiding eener uitnoodiging, laatstelijk door zijnen ambtsvoorganger gericht aan de hee- ren Kool, hoofdingenieur der Staatsspoorwegen, en Heuket, hoogleeraar aan de Polytechnische school, werd in 137U door deze heeren een zeer belangrijk rapport uitgebracht over de vraag, welke spoorwijdte voor de behoeften van Java het meest aanbeveling verdient. Zuj voe»den daarbij eeue schets van een plan tot aanle" van spoorwegen, die Java over nugenoeg zijne ge heele lengte, van Batavia tot Pasoeroean, zouden ooorloopeu. Eeu tracé en eene berekening van kosten werden levens opgegeven; een en ander in verband met de ouderzoekingeu welke bereids in vorige jaren, op last der Regeering hadden plaats gevonden. De Minister achtte het noodig enkele ouder- deelen van dit plaii aan een nader onderzoek te onderwerpen. Up zijne voordracht benoemde de Koning eeue Commissie tot dat doel, bestaande, behalve uit de heeren Kool en Heoket, uit dé heeren de Bordes, voormalig hoofdingenieur bij de Nederlaudsch Indische Spoorwegmaatschappij, van Kappen, majoor der genie bij het Neder landsen Indisch leger, Mullemeister en d'AulDis de Bourouïll, coutroleuis hij het biuuenlaudsch bestuur, met vertol hier te laode aanwezig; bij welke Commissie de referendaris Elliot Boswel als secretaris optrad. Aan die Commissie wer den door den Minister eenige vraagpunten voorgelegd, terwijl teveus haar advies gevraagd werd over het voorneuien, door hem opgevat nopens de uitvoering van het plan tot aanleg van een spoorweg over de lengte van Java. De rapporten eu hesciieiden, uitmakende bet archief van de in 1660 ingestelde Commissie voor de ver voermiddelen op Java, werden te harer I eschik- king gesteld voor zooverre zij nog voorhanden waren. Werd de Minister door deze berichten 111 staat gesteld een bepaald voorstel aaD de wetgevende macht te onderwerpen ten aanzien van de spoor wegen, minder gelukkig was hij met opzicht tot voorstellen omtrent andere openbare werken. Meermalen werden voorstellen dienaangaande uit lndië ontvangen, met name omtrent den aan leg van het Kaboohkanaal, van de havenwerken van Proboiingo enz. Er werden zelfs gelden op de begrootiug gebracht ter uitvoering. Maar deze bleef, tot dusver, achterwege. Van de verhooging der Indische begrooting voor dergelijke onder werpen werd dan ook door den vongen Minister afgezien. De Minister heeft met nadruk de aandacht der Indische Regeering op den onvoldoenden toestand der openbare werkeu gevestigd, en haar üriug- gend uitgenoodigd de oorzaken daarvan grond 1" op te sporen en voorstellen te doen tot afdoend herstel. Hij moet die voorstellen afwachten, en zich derhalve nu bepalen bij de tegenwoordige voordracht betreffende den aanleg van spoor wegen. Na kennisneming van de verschillende planneu, vroeger met betrekking tot dien aanleg gevormd, is de Minister tot de overtuiging gekomen, dat het noodzakelijk is een spoorwegnet over geheel Java aan te leggen, en wel, met het oog op deu vorm van bet eiland, zoo mogelijk eene stamlijn, welke het in de lengte doorloopt, en waarop, naar gelang der behoefte, zijtakken kannen wor den aangebracht op geschikte punteo, bestemd, deels om belangrijke lijnen van gemeenschap biunen 's lauds te vormeu, deels om de gemeen schap met de zeehavens, waar zij reeds bestaat of nog gemaakt moet worden, uitte breiden eu te verbeteren. Het eerste werk was dushet ontwerpen van een algemeen plan, dat, naar gelang van omstandigheden, achtereenvolgend kan worden uitgevoeid. Men zal wel niet verlangen dat zoodanig ont werp, in al zijne bijzonderheden uitgewerkt, door de wetgeving worde bekrachtigd. U111 de goed keuring der wetgeving te vragen, komt het toe reikend voor, het ontwerp in algeineene trekken voor te stellen, de kosten zoo na mogelijk te berekenen, en de middelen aan te wijzen, welke tot bestrijding van de uilgaven noodzakelijk wor den geacht. Zóo is ook gehandeld, toen het gold te beslissen over den aanleg der Staatsspoor wegen. Het komt noodzakelijk voor, zoo mogelijk, éen stamlijn van liet Oosten naar het Wes ten op Java aan te leggen. Voor een groot gedeelte gaf de keuze der richting van zooda nige lijngeen bezwaar. Van Pasoeroean af tot aan het midden van Java, en aldaar aansluitende aan den spoorweg van Samarang naar de Vor stenlanden, wordt die richting in de vallei der Solo-rivier van zelve aangewezen: de aanleg vau twee zijtakken, strekkende om al dadelijk Soe- rabaya en Malang met de hoofdlijn te verbinden, zal nagenoeg al de meest belangrijke midden punten van het oostelijk deel des eilauds ouder ling eu met de belangrijkste zeeplaatsen, zoomede met Midden-Java verbinden. Bij den groolen strijd van meeningen in deu boezem der Commissie ligt het besluit voor de hand, dat het vraagstuk, op welke wijze de verbinding tusschen Westelijk en Midden-Java het best te verkrijgen, nog met rijp voor beslis sing is. De Minister meent dat grondig onderzoek nog moet voorafgaan, doch, dat inmiddels tot de uit voering zat kunnen besloten worden van de verbinding tusschen Batavia en Bandong. De ver binding toch heeft hare eigene reden van bestaan. Vestigt men hel oog op de belangen van landbouw en nijverheid, dan kan het aan geen 'tvvijlei onderhevig ziju dat het verkeer in de uitgestrekte en vruchtbare Preanger regentschappen ten sterkste bevorderd zal worden door eene afdoende ver betering, welke den afvoer van producten in zoo hooge mate zal bevorderen. Die belangeu hebben met minder aanspraak op behartiging van Staatswege, dan die vau an dere gedeelten van Java. En vermits het terrein reeds grooteudeels opgenomen is, zal de geheele voltooiing der opneming weinig tijd vorderen. Zoodra dit werk der opuemiug algeloopen zal zijn, kunnen de daarmede belaste ingenieurs het onderzoek voortzetten naar de mogelijkheid om eeue verbinding van Bandong af, 't zij iu oos- telijke richting uaar Baujoemaas, 't zij in meer uoordelijke richting naar de vlakte van Cueribon tot staud te brengen. Is hunne bevinding van dien aard, dat eene verbinding in de zuidelijke richting aan al te groote bezwaren onderhevig is, dan zal de tijd gekomen zijn om ie hesltsseu over deu aauleg vau eeu spoorweg langs de Noordkust. Dit onderzoek derhalve wenscht de Ministerie doen inatelleu eu, in verband daarmede, en zoo noodig, ook het onderzoek van de hjo laugs de noordelijke kust. Ook deze toch zal met zonder bezwaren ziju, vanwege de menigvuldige kunst werken, welke voor den overtocht der rivieren benoodtgd zullen zijn. Daaromtrent is ook nog geenszins liet uoodtge volledige ouderzoek gedaam Het wetsontwerp heeft derhalve ten doel om deu aanleg te verzekeren: 1*. van een spoorweg, die de lijn Batavia-Bui- tenzorg met Bandong verbindt; 2». van een spoorweg van Djokjokarta door Bageleu eu Banjoemaas uaar Tjilatjap; 3°. van eeu spoorweg van Pasoeroean naar Midden-Java. iu aausluiung aan de lijn Sauiaran"- Vorstenlanden (waarschijnlijk bij het station Djenkilon), met zijtakken naar Soerabaya en naar Malang: ouder voorbehoud om, nadat de opneming van het terrein in de Preanger regentschappe°n zal ziju voloracht, eene nadere beslissing van de wetgevende macht te vragen over de verbiuding tusschen Westelijk en Midden-Java. Ten aanzien van de wijze van uitvoering van het plan meent de Minister 0. a. te moeten op merken; dat de toekomst minder ongunstig schijnt voor particuliere ouderueiniugen. Maar er zijn thaus geen toereikende gronden om voor ludië een anocreu weg in te slaan, dan die welke voor bet moederland is gevolgd. Het komt er dus op aan te verzekeren, dat: 1*. de uoodige opnemingen verricht en volle dige plannen gemaakt kuuneu worden; 2». voor zooveel de volledigheid der gedane op-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3