KAMER-MUZIEK. I ï-Gravenhage, 11 November. Naar men ver leemt heeft het Z. M. den Koning behaagd Lp vaderlandschen tooneelkunstenaar, den heer ■tiers, een vleiend bewijs van HD. welwillend- leid en op prijsstelling van zijne kunstgaven te liienken. IOoesbubg, 8 November. Voor eenige weken ont- l'.d er, door het instorten van een duiker, eene j groote verzakkiDg in den weg van hier naar leren. Na het leggen van een noodbrug is men Jtzig een nieuwen duiker van Portland-cement den vorigen aan te leggen en aan beide Ijden met metselwerk te voorzien. Nauwelijks I de zorg omtrent de voltooiing voorden winter po dit reeds vrij kostbare werk, door den gun- jigen waterstand, geweken, of een veel ernsti- ler verzakking vertoont zich aan de andere zijde er gemeente. De oude gemetselde sluisbrug over |en Ouden-IJsel, die reeds sedert jaren in wrak- toestand verkeerde, begint namelijk thans, loor dreigende scheuren en het loslaten van een Utal steenen, haar naderend uiteiude aan te loudigen. AÜV£RT£MTIEM. DE GODSDIENSTIGE VOORDRACHTEN MAATSCHAPPIJ TOT NIJT VAN T ALGEMEEN, OPENBARE VERKOOPING, verzameld, en die voor deze gelegenheid lijsten aan de wanden zullen prijken. Hbl IHelder, 10 November. Het Etat-Major a/b. I, Ms. fregatschip met stoomvermogen Admir. faunder, kouim. de Haes, van Batavia, bestaat I: Komm. R. L. de Haes, kapit. t/z.1ste offic. j. P. E. Kniphorst, kapit.-luit. t/z.J. 41. Brevet S. Kraijenhoff v. d. Leur, beiden luit. t/z. llekl.; A. van Hengel, A. J. de Wal, G. A. v. d. (eden, J. C. de Rooi, Jhr. W. Laman Trip en Boom, allen luits. t/z. 2de kl.; M. F. J. de liree tot Baberich, L. G. Krai, J. H. Strootman, B. Dittloff Tjassens, J. A. H. Beck en G. C. Kie, allen adelb. 1ste kl.; oflic. v. gez. 1ste kl. 1 (V. J. Meijer, dito 2de kl. L. P. Gijsberti Hoden- I otffc. v. adm. 1ste kl. B. M. E. Crevecoeur, |M8de kl. L. C. Duhne; klerken J. E. Joutsen, |J v. d. Meer, J. J. v. Dieinen; kapit. der luine J. A. T. van Nes; 2de luit. der marine 1, Jolles. >\Vass«naer is gisterenmiddag door het breken i een tros tegen den steenen dam gedreven, t eerst eenige schade aaD Zr. Ms. instr. brik Ltam te hebben toegebracht. Het schip zit aan Kg grond. I- Aanstaanden Donderdag, den 16den dezer, ,1 de voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- o-Generaal, de heer Dullert. aan de leden dier lig&dering in het Hotel Paulei een groot diner Lbieden. I Weldra zal dus onze stad alleen aan de zijde hn Keppel, zonder noodbrug of schuit te gena- :eu zijn. Leeuwarden, 8 November. De afdeeling Leeu- rarden der Friesche werkliedenvereniging hield lezer dagen eene vergadering, waarin werd be- iclit, dat de aankoop van aardappelen, voor jene som van /600, om onder de leden te wor- verkocht, als eerste proeve aan het doel had leantwoord. Uok winkelwaren en brood zullen keu verlaagde prijzen verkrijgbaar worden ge leld. Het plan bestaat een ziekenfonds op te tdileu, waarvan de leden vrij zullen zijn in de Ituze van een geneesheer. Uarunqrn, 9 November. Door den gemeente- 1 is besloten, om deu toegang voor leerlingen |u iie burger-avondschool, behoudens het be- Ioude toelatings-examen, gratis te verleenen. De sad is tot dezen maatregel overgegaan, omdat 1 uieereudeel der leerlingen voor rekening der fereeuiging Tot Nut en Genoegen de school bezoekt, Bechis enkelen zelf de schoolgelden betalen. Eene loorbereidingsklasse voor het onderwijs der hoo- |ere burgerschool is verbonden aan de tweede porgerschool en neemt gedurig in omvang toe, toodat men voor de toekomst goede verwachtin- mag koesteren omtrent het succes der burger- l'ODdschool. Middelburg, 9 November. Bij het passeeren van ten spoortrein van Mechelen naar Neuzen moest tislerenmorgen aan de onlangs gemaakte halt de ftijkuit, halverwege Axel en Hulst, dooreen daar mert eenige dagen geplaatsten bediende, genaamd lioemaus, van Hulst, een trein met wagens, foetsuikerpenen geladen, aan den voorbijrydeudeD tosagierstreiu worden aangehechtterwijl de beide [temen aizoo tegen elkander kwamen, werd de pao daar tusschen gekoeld en als het ware verplet, [oodat hij oogenblikkehjk overleed. Hij is slechts [I jareu oud, en laat een weduwe en drie kin- pen na. Maastricht, 9 November. Door het provinciaal l'techtshof in Limburg is heden een aanvang puiaakt uiet de behandeling der zaak van A. Kunmioks, P. H. Diriu en J. M. Eijck, allen in Ftl huis van arrest alhier gedetineerd, beschul- Ijk" van 1*. mauslag mei voorbedachten rade, het toebrengen van slagen, die eene ziekte Pw uieer dan 21) dagen nebben veroorzaakt, '3°. het moedwillig toebrengen van slageD,die werkbeletsel van meer dan 20 dagen heb- veroorzaakt, lu deze zaak zijn 20 getuigen I'charge, geeue èt décharge opgeroepen. Al6 ver- |c--Cigers der beschuldigden traden op Mrs. E. M. Swart en Pb. Haex. Lt U1TENJLAJND. Fraukryk. Cotamissie van gratie. Geldcrisis. Budget. Boek van Jules Favre. Jules Janin. Lager onder wijs. Krijgsraad. Ia commissie van gratie zal Donderdag aan slaande hare zittingen beginneD. Voorloopig heeft *'J te oordeelen over 13 gevonnisden. De permanente commissie heeft eergisteren ee"e zitting gehoudeo en voornamelijk behan deld de quaestie van de geld-cnsis. "olgens sommigen zou de bank genaderd zijn het maximum der waarde, die zij aan bank- ""jetten mag uitgeven en derhalve permissie "meten vragen om dat maximum, van 2 milli ards 400 millioen, te brengen op 3 milliards. Volgens anderen echter is de nood nog lang zoo hoog niet gestegen en heeft de bank in allen ge valle nog andere hulpmiddelen, b. v. rente, die zij verkoopen kan, enz. Het budget voor 1872 wordt waarschijnlijk door de regeering gereed gemaakt. Het zal on geveer een half milliard meer bedragen, wat de uitgaven betreft, dan de vroegere begrootingen en derhalve klimmen tot de énorme som van 2 milliards 800 millioen. Uit het boek, dat door Jules Favre over de ver houding van Frankrijk tot Rome is uitgegeven, blijkt dat hij gedurende zijn ministerschap met Zijne Heiligheid steeds op den meest vriendschap- pelijken voet heeft gestaan. De algemeene gedrags lijn, die hij volgde, was aan den eenen kant het bewaren van eene goede verstandhouding met Italië, doch aan den anderen kant te toonen, dat Frankrijk zich niet door de uit roepen, die in Italië bij vriendschapsblijken aan den paus opstegen, liet bang maken. De Itali- aansche gezant Nigra had hem in deze politiek zeer welwillend ter zijde gestaan. De heer Jules Janin, die tot lid der Académie Franjaise was benoemd in plaats van den ge storven Sainte-Beuve is gisteren in plechtige zit ting ontvangen en heeft daarbij zooals gebruikelijk eene redevoering op zijn voorganger gehouden, die overvloeide van lof en waardeering. De di recteur der académie, Camille Doucet, heeft daarna weder een lofrede op en welkomstgroet aau het nieuwe lid gehouden, en daarmede was Jules Janin gëinstalleerd. Bij den algemeeuen raad der Seine zijn drie voorstellen ingekomen tot het uitspreken van zijn gevoelen over het lager onderwijs. Twee daarvan, met 34 handteekeningen, vragen koste loos, verplicht onderwijs, uitsluitend voor leeken gegeven; het andere met 43 onderteekeningen dringt alleen aan op verplicht onderwijs. In het proces van de moordenaars der generaals Leeomte en Clément Thomas gaat men nog steeds voort met het getuigenverhoor. Duitsclilaud. Liberals wijze van beoordeeling. Inkomsten belasting. De Köln. Zeil. wijdt in haar nummer van gis teren nog eenige regels aan de door Bebel ge- houdene redevoering in den rijksraad. Volgens de loffelijke gewoonte van alle zoogenaamd libe rale bladen stelt zij zich daarbij op het stand punt van hooghartige verachting. Wat Bebel gesproken heeft wordt niet weder- legd, maar eenvoudig beweerd, dat het afgrijse lijke nonsens, bangmakerij, op effect werken is enz. Lasker heeft hem intusschen maar eens flink op zijn plaats gezet, zegt de Kölnische. Er is ook waarlijk veel verdienste aan, iemand op zijn plaats te zetten door eene strafpredicatie tegen hem te houden, waarmede men vooruit weet den bijval en het applaus der geheele vergadering te zullen verwerven! Het is dunkt ons tegenwoordig waarlijk geen tijd oui dergelijke gevoelens als Bebel is toegedaan eenvoudig voorbij te gaan met de verwaande bewering, dat zij niets anders dan ellendige non sens zijn. Aan de wederlegging er van waagt zich geen blad en geen spreker. Voortdurend als Bebel zijn mond in den rijks dag opent is hij het voorwerp van den spot en verachting der zoogenaamde liberale hee- ren, wordt flink uitgescholden, en daar blijft het bij. Eu toch, zooals wij gisteren reeds zeiden, doet hij, wat overigens zijne begrip pen ook mogen zijn, den oppermachtigen Bis marek waarheden slikken, die weinige an dere leden hem zouden durven toevoegen. Al ware het daarom alleen moest de Rijksdag hein respecteeren; maar ieder vindt het veel makke lijker, zich aan den sterken kant, aan te sluiten, en het zijne tot de algemeene bespotting en ver vloeking bij te dragen. In Beieren doet zich op het gebied der belas tingen op het oogenblik dezelfde quaestie voor als bij ons, namelijk de invoering eener inkomsten belasting. Daar echter is het niet de regeering die haar voordraagt, maar een groep van afge vaardigden, Cramer, Frankenburg enz. Ook wil men er niet zooals bij ons indirecte belastingen door vervangen, maar de directe er allen in samentrekken. De redenen, die de afgevaardigden daarvoor aanvoeren zijn b. v. dat hij, die schul den op zijn huis of akker heeft, volgens het tegenwoordige systeem evenveel betaalt als hij, die ze in vrijen eigendom bezit; dat over het algemeen de verdeeling der lasten over de bur gers tegenwoordig zeer ongelijkmatig is. De Augsb. Altg. Zeil. twijfelt echter, even als bij ons zoovele bladen, of die gebreken door eene alge meene inkomsten-belasting zullen verholpen wor den. Wij behoeven de arguuieuteu niet mede te deelen, die er tegen worden ingebracht. Zij zijn ongeveer dezelfde als hier te lande en overal elders. Alleen vermelden wij nog, dat de voor stellers wel is waar beginnen willen met de directe belastingen in die op de inkomsten te vereeoigeD, maar in hun ontwerp ook de hoop uitdrukken, ze langzamerhand te doen dienen tot vervanging der indirecte. Italië. Arbeiderscongres. De paus en de sultan. Uit Rome wordt aan de Köln. Zeil. naar aan leiding van het daar plaats gehad hebbende ar beiderscongres, geschreven „Het congres houdt sedert drie dragen regel matig zitting; klaarblijkelijk echter heeft men er de „Padiglione di Flora" slechts voor gehuurd in de verwachting van een groot aautal bezoekers, want men had anders waarlijk zulk een groote ruimte niet noodig gehad. Tot nu toe zijn er slechts 98 afgevaardigden van heinde en ver bij elkander, die allen afzonderlijke vereeni- girigen vertegenwoordigen. Wat besproken en vernaudeld wordt kan slechts op den naam van preliminairen aanspraak maken, want de alge vaardigden zijn als het ware onder den indruk, dat door de twist tusschen Garabaldi en Mazini een gevoelige stoot is gegeven aan het nieuwe democratische huis, dat men bezig is op te bou wen. Wat moet Rome al niet van de congres leden hoorenl Het leveD, zooals het hier in de schaduw van het koepeldak des heiligen Petrus zich ontwikkelde, wordt door de naar hier toe gestroomde apostelen der democratie tot in zijne kleinste deelen ongezond en verwerpelijk geacht, en moet volgens hen zonder dralen door nieuwe beginselen vervangen worden. Vooral is het de toestand der vrouw, die hem mishaagt, en die inderdaad in de overige gedeelten van Italië vrijer is dan hier. Deze aangename positie heeft het sieraad der schepping hier te danken aan het niet voorhanden zijn van dien omslachtigen toestel, dien men huiselijk leven noemt, hetwelk al weer voortvloeit uit de clericale opvoeding der vrouw, daar de priesters haar geleerd hebben, de kerk boven hun huis te stellen. Hoewel nu de burgerlijke gelijkheid van de vrouw met den man door den staat niet geproclameerd is, wordt zij het bijna overal door de maatschappij zelve gedaan. Om het nu ook in de pauselijke stad zoover te brengen, daarvoor schijnen welsprekende leden van het congres bijzonder veel moeite te willen doen. De duur der vergadering is van verschillende omstandigheden afhankelijk gemaakt; de regee- riug onthield zich tot nu toe van alle inmen ging. Zooals men weet is de zending van 41sgr. Franchi bij den sultan van Turkije daarmede geëindigd, dat de Porte den pauselijken gezant met andere woorden heeft verzocht, de aangele genheden harer katholieke onderdanen aan hen zeiven over te laten. Het doel der zending is der halve in het minst niet bereikt, en toch schijnt de paus over den sultan bijzonder tevreden. Immers hij heeft hom een prachtige uiosaïk- tafel ten geschenke gestuurd, waarop de sultaD heeft geantwoord met een portret en een exem plaar van den koraD, beiden met brillanten om geven. TJELEÖKAMMEN Berlijn, 10 November. De feestelijkheden ter gelegenneid van de onthulling van het Schiller- monument hebben volgens het programma plaats gehad. De Keizer, de Kroonprins, verschillende andere leden van het Keizerlijk huis en een groot aantal autoriteiten benevens eene aanzienlijke volksmenigte woonden de plechtigheid bij. Het ge- deukteeken werd aan het stadsbestuur overgedra gen en toen ontbloot; er heerschte veel geestdrift. De Nord-Deutsche Allg. Ztg. zegt, dat het op treden van andere personen in het Oostenrijksch- Hongaarsch bewind geene verandering zal ver oorzaken in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk-Houganje en Duitschland. Het geuoemde blad richt weder nadrukkelijk de vermaning tot België's vrije drukpers om mede te werkeu aan de bestrijding van de twee Inter nationales, de roode en de zwarte. Stockholm, 10 November. De Koning vertrekt morgen naar Noorwegen. De voormalige Minister van Marine graaf Pla ten, is benoemd tot Minister van Buitenland- sche Zaken. Far(js, 10 November. De Algemeene Raad van het departement der Seine heeft geweigerd een votum uit te brengen om deu wensch uit te spreken naar eene amnestie en opheffing van den staat van beleg, uit eerbied voor de wet, die aan de Raden verbiedt politieke wenschen te uiten. Luxemburg, 10 November. De Kamer heeft het adres van antwoord op de troonrede aangeno men. De belangrijkste der daarin voorkomende zinsneden zijn deze: „De bevolking erkent het groote belang onzer spoorwegen ten aanzieu van de staatkunde en van den handel. De aandacht der Kamer is ge vestigd op de quaestiën, welke ontstaan door tiet terugtreden der Ooster-Spoorwegmaatschappij van de exploitatie van den VVillem-Luxemburgschen Spoorweg. Zij hoopt, dat de Regeeriug voorstellen tot oplossing van dat vraagstuk zal indienen. Zij houdt zich verzekerd, dat de Regeering er voor waken zal, dat alle lijnen vau het nieuwe spoor wegnet, overeenkomstig de bedongen voorwaarden, zullen worden aangelegd. Versailles, 10 November. Het schijnt zeker, dat graaf Urloff als gezant van Rusland hier zal komen. Het gerucht, dat het gouvernement aan de volksvertegenwoordiging het voorstel zal doen, om de familie Bonaparte uit Frankrijk te ver bannen, is ongegrond. Athene, 10 November. Het nieuwe ministerie is saamgesteld als volgt: Zaimis, buitenl. zaken, president; Theodoor Delyannis, financiën; öim- brakakis, oorlog; Airevinos, marinePtulon, eere- dienst; Paparatiropoulos, justitie. Madrid, 11 November. Het votum von ver trouwen in de regeering, naar aanleiding van de debatten over de Internationale, is aangenomen met 191 tegen 38 stemmen. De radicalen onthiel den zich. Dublin, 11 November. Kelly, aangeklaagd wegens moord op deu commissaris van politie Talbot gepleegd, is vrijgesproken. Maandag zal hij terechtstaan wegens schieten op een ander politie-agent. Voor de woning van den advocaat van Kelly beeft een vreedzame demonstratie plaats gehad. Ook te Cojk waren demonstratiën ter eere van Kelly georganiseerd. Promotien. Leiden, 11 November. Bevorderd tot doctor id de rechten de heer H. J. Dijckmeester, geboren te Arnhem, met een acad. proefschrift getiteld: Grondwelsveranderng. Beschouwingen naar aanleiding van het elfde hoofdstuk der grondwet. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. aam. □am. nam. avond avoD 5 Q. 8 Q. 12 o. 4 5 o. 8 o. 10 Q. Vrijd. 44' 44° 43* Zaterd. 89' 42° 49' 45° Wind: Zaterdag-morgen 5 u. Z. W. Zaterdag-middag 12 u. N. Bevallen van een Zoon J. C. VAN OORDT ARNOLD. Leiden, 11 Nov. 1871. Volstrekt eenige Kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, on dervonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik ook namens mijne kinde ren, mijnen bartelijken dank. Wed*. P. W. BRONKHUIJZE, van der ElJX. Hazerswoude, 10 November 1871. De Heer en Mevrouw BOUTMT SEELIG roepen bij hun vertrek naar Java, een hartelijk Vaartwel! toe aan vrienden en kennissen, van wie zij uiet in de gelegenheid zijn geweest af scheid te nemen. Leiden, 10 November 1871. in het lokaal op de Haarlemmerstraat, te houden door de Heeren HAGEN, KNAPPERT, ROGGE en 8CHEFFER, zullen aanvangen Vrijdag 1? Nor. a. a., des avonds te acht uren. De ondergeteekende heeft de eer Heeren en Dames inteekenaren van de Kamcr-Muziek- Solrées te verwittigen, dat de eerste Séance zal plaats hebben op Vrijdag 17 November a. s. in het gebouw tot Nut van 't Algemeen, met mede werking van de Heereu E. SCHEEGEL (pianist) en JOSEPH CRAMER (violist). Tevens bestaat er nog gelegenheid zich voor deze rler Solrées te abonneren, in den Acade- mischen boekhandel van W. T. WERST (firma: JAC*. HAZENBERG CORNsZ.) 56, Rapenburg: voor een Heer ƒ6.- en voor eene Dame en per Solrée: voor een Heer f3.en voor eene Dame ƒ2. ERNEST APPV. DEPARTEMENT LEIDEN. Aan de leden wordt bekend gemaakt dat de Rekeningen van het Gebouw, het Departement en daaraaD verbonden Instellingen ter visie lig gen van Dinsdag 14 November tot en met Maandag 20 November 1871 (behalve op Zondag), des voor middags van 10 tot 4 ure in het gebouw op de Ruïne. De Penningmeester van het Departement, H. A. DE SWAAN. (tegen dadelijke betaling) ten overstaan van den te Leiden resideerenden Nota ris J. 41.E. DERCKSEN, op Dinsdag, den 14 November 1871, des voormiddags te 10 uren, van: 31 Koelen, 1 Paard, 2 Kalven, 15 Scha pen, 4 Varkens, eenige Rij- en Voertuigen, Bouw-, Melk- en Landgereedschappen, en ongeveer 10,000 Nederlandsche ponden Hooi, op de Bou wmauswoning „Middelstede", staande aan den Rijn, bij Gouwesluis, gemeente Aarlan- derveen, bewoond door den Bouwman ADRIAN US DE JONG. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van genoemden Notaris te Leiden, Apothe- kersdijk N°. 12; terwijl de te verkoopeD zaken kunnen worden bezichtigd op den verkoop dag van 's voormiddags 9 tot 10 uren. Leverziekten. De deugden van deze on vergelijkelijke Pillen worden in elk deel der be- schaalue wereld ten volle gewaardeerd. Daar zij in het algemeen door den bloedsomloop op het gelieele stelsel i erken, zijn er weinige kwalen, welke zij niet kunnen genezen, maar zij werken in het bijzonder goed op de lever. Daarvoor zijn zij een middel zonder weerga. Zij bezitten eene weerga- looze kracht om goed te doen, terwijl zij daar entegen nimmer kwaad kunnen veroorzaken. De zwakste vrouw of bet zwakste kind kunnen deze Pillen gebruiken, zonder het minste gevaar, be halve door het gebruik er van zoo te overdrijven,dat het vau de meest gezonde spijzen ter wereld, kwaad zon berokkenen. Door de overvloedige gal te ver drijven, de behoorlijke afscheiding daarvan te bewerken en kracht aan de maag te geven, ver schaffen zij eene volmaakte en voortdurende ge nezing. Eene proef is alles wat noodig is om hunne heilzame eigenschappen te bewijzen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen/0.80,/1.85,/3.UU, /6.76, 13.50, 20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers m Holland, alsmede in HOL- LOWAÏ'S ETABLISSE41ENX te Londen, 533 (Jxlordstreet, vroeger 244 Strand. Voor de lieve kleinenHET IJZERSTERKE PRENTENBOEK voor Hollandsche jougens en meisjes, bewerkt door D. F. Van Hkïst, met groote gekleurde platen. Prijs1.80

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3