Zaterdag 11 November. N°. 3607. A°. 1871. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". OP WILHELMSHÖHE LEIDSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per post.3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voorloderen regelƒ0.16. Grootere lettor, uur de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 10 November. Burgem. en Weth. alhier, gezien de adres- a. J. Pfeiffer, manufactuurverwer, waarbij vergunning verzoekt tot het plaatsen van (ournuiien met ketels in zijn huis aan de Haar- merstraat N°. 183; en b. C. Vink, veehouder, rbij verzoekende om, ter bereiding van vee- i«der, een fournuii te mogen doen plaatsen ach zijn perceel aan de IJzerengracht N°. 14; n te weten, dat tot het hooren der eigenaars bewoners van de naastbijgelegene en belen ende pandeu, ten opzichte der informatiën de Mmodo et incommode, door Burg. en Weth. zal orden gevaceerd op het raadhuis dezer gemeente, p Maandag den lSden November aanst. 's voor- iddags te elf uren. Naar wij vernemen, zal bij den Amsterdam- ben uitgever D. B. Centen tegen het einde ezer maand verschijnen het eerste N°. van Sem- t/irens, weekblad voor den Tuinbouw in Ne land tevens orgaan van de Koninklijke erl. Tuinbouw-Maatschappij Liuuaeus aarvan de redactie is opgedragen aan den heer Witte, den bekenden Hortulanus te Leiden. Handelsblad Thans is verschenen de winterdienslregeling an het postkantoor te Leiden voor binneuland- che brievenwisseling, buitenlandsche correspon- entie en voor den Landmaildienst. H. M. de Koningin der Nederlanden, zoo schrijft en aan het Vaderland uit Rome, heeft in de aatste dagen van Haar verblijf aldaar onder- cheiden ateliers met een bezoek vereerd, onder nderen het museum van den heer Castellani, at eene rijke verzameling van kunstig nage- ootste Etruriscbe en Romeinsche oudheden be vat, voorla het atelier van den beeldhouwer Ben- ~oni en die van de Hollandsche schilders J. E. otb en C. Quaedveeg. Zondagmorgen heeft H. de godsdienstoefening bijgewoond in de En- elsche kerk boven de Porta del Popoio. Den 4den November is H. M. op het Vaticaan in afscheids bezoek tot den Paus toegelaten, ditmaal echter zonder officieel ceremoniëel. Het onderhoud van H. AI. met den Paus duurde geruimen tijd. Den avond van dien dag bracht H. M. door bij de hertogelijke familie di Sermonda, en bleef daar Uil uren. Onder de genoodigden waren daar: ;ims Doria, I'abate Liszt, die zich op de piano «eed booren, de prefect van Rome Z. Exc. Gadda, il Comm. Rosa, prof. Volpicelli, la Signore Wil- btaham, de moeder der prinses di Teane, enz. Wij vernemen dat de Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken bij missive van 6 dezer aan HH. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, op de daaromtrent door hen gedane vraag, heeft te kennen gegeven, dat het schrijven vaa Z. Exc. van 20 October jl. aan den heer Bredius gericht kan worden gelijk gesteld met bet toestaan van de voorloopige concessie voor den ontworpen Waal- en Merwe spoorweg. Men ziet alsnu de behandeling dezer zaak au fond eerstdaags bij de StateD te gemoet. De commissie van officieren, bestaande uit den kapitein van den generalen staf Kromhout, de officieren van gezondheid Timmerman en Carsten, die eene buitenlandsche reis moesten doen om de militaire hospitalen in oogenschouw te nemen en daarvan aan den Minister van Oorlog rapport uit te brengen, is van die zending terugge keerd. Met den 15den dezer zullen Mr. A. M. Maas Geesteranus en Dr. J. L'Ange Huet ophouden deel der redactie van Het Vaderland uit te maken. Uit eene door de heeren G. P. Ittman Zoon, transit-agenten van het Suez-kanaal, medege deelde circulaire van den heer Ferd. de Lesseps blijkt, dat de administratie van dat Kanaal zich verzekert acht in den loop van het eerste trimes ter van 1872 de coupon te zullen kunnen betalen, die in April 1871 was vervallen. Gelijktijdig zullen de obligatiën worden afgelost, die in De cember 1870 en Maart 1871 werden uitgeloot. In den loop van 1872 vertrouwt de administratie door de gewone middelen in staat gesteld te zullen zijn, om ook de coupon van October 1871, April 1872 en October 1872 te betalen en in de amortisatie te kunnen voorzien. De algemeene stand van zaken wordt opgege ven zeer gunstig te zijn. De gewone ontvangsten die in 1870 6 miüioen francs bedroegen, zullen in 1871 tot 11 miilioen stijgen en gaan in 1872 weder eene aanzienlijke uitbreiding te gemoet, als gevolg van de toeueineude scheepvaart door het Kanaal. De raad van beheer heeft dan ook besloten, om aan de tweede en derde achterstallige cou pons der nieuwe leening (waarvan de eerste op 25 October verviel) te rekenen van dien dag eene vergoeding van 5 pCt. intrest toe te kennen. In den gemeenteraad van Dordrecht is besloten tot restitutie van de drie eerste grondslagen der rijksbelasting en de plaatselijke betasting op de huurwaarde, aan de hoofdonderwijzers der open bare scholen voor lager ouderwijs, en zulks aan te vangen met 1872. De directie der Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij heelt den Minister van Binnen landsche Zaken hare bezwaren tegen verschil lende bepalingen van het wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen te kennen gegeven; thaus hebben ook Commis sarissen der Maatschappij zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, meer bepaald om hunne bezwaren in te brengen tegen eenige bepalingen van het ontwerp, welke, in strijd met de voor waarden der concessie, de verkregen rechten der aandeelhouders verkorten. In de Prov. Staten van Limburg is het nieuw benoemd lid, de heer Pijls, toegelaten, en heelt na eedafleggiug zitting genomen. Van deu heer Haffmans is een voorstel ingekomen, om te trachten afschaffing van de rijks en provinciale tollen te verkrijgen. Het voorstel omvat niet de gemeente-tollen omdat de Staten niet bevoegd zijn zich daarmede in te laten, maar de voor steller hoopt, dat het te geven voorbeeld vol doende zal zijn, oni de gemeenten te doen volgen. Men verneemt dat de heer Freeman, aannemer van de werken van het Noordzeekanaal, gisteren morgen plotseling op zijn buitenverblijf te Heem stede, aan de gevolgen eener hartkwaal, is over leden. Volgens gisteren ontvangen telegram is Zr. Ms. stoomschip Adm, van Wassenaer, onder bevel van den kapt.-ter-zee de Haas, van Java, laatst van Falmouth, in het Nieuwe Diep aangekomen. Naar men verneemt heeft de Minister van Marine aan de heereu Kiek en Casseres, fabri kanten van chronometers te Amsterdam, vergun ning verleend zich te mogen noemen„Chrono metermakers der Nederlandsche Marine." De generaal-majoor graaf van Limburg Stirum maakt, als lid der commissie voor het Citadel- monumeut, bekend: dat ongefrankeerde brieven door betn niet worden aangenomen; en dat van bijdragen, groot éen gulden of minder, niet meer telken reize, maar in het begin van iedere maand de ontvangst zal worden bericht Bij beschikking van 8 November 1871 is de vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee en het slepen van schepen tusschen Rotterdam en Drongelen, bij vroegere beschikkingen verleend aan J. van den Hoek, te Waalwijk, overgeschreven ten name van J. van Alpheu en A. Hagoort, te Capelle, met vrijlating om voortaan te varen van Rotterdam tot boven in de haven van Capelle, zoowel als tot aan het Capelscbe veer. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den Ssten November 1871 zijn J. Hardeman, W. A. van Sliedregt en P. Bommel gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. De luitenants-ter-zee der 2de klasse H. O. Feith, L. G. Kakebeeke en N. J. van Renterghem, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar, de beide eersten den 4den dezer en de laatste den 6den dezer, in Nederland terug gekeerd, worden met die datums op non-activiteit gesteld. Met ingang van den 12den dezer zal het Rijks telegraaf kantoor te Boskoop open zijn: op Zon en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 2% tot 5uren namiddags; op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2% tot 5li en van 8 tot 9 uren namiddags. BINNENLAND. Amsterdam, 8 November. Dezer dagen vierden de heer J. W. van Dapperen en echtgenooto, hun zilveren jubilé, als directeur en directrice van het Institunt tot Onderwijs van Blinden, alhier. Zoo ooit, dan hebben zij op dien dag kun nen ontwaren, hoe hun arbeid op prijs wordt gesteld. Heeren bestuurders boden hun als geschenk aan, een prachtigen inktkoker met zilver ge monteerd, op marmeren voet. Maar meer nog dan dit geschenk, hadden de hartelijke woorden van den president, prof. v. Geuns, waarde voor hen. Ook de onderwijzers en onderwijzeressen brachten hunne hulde en schonken insgelijks eene blijvende herinnering; terwijl de dienst boden niet achterbleveo. Opmerkelijk was het feest, dat de kweekelingen hun bereid hadden. Ook zij wilden een geschenk aanbieden en had den bereidwillig daartoe hunne spaarpenningen bijeengebracht. Te gelijk gaven zij blijken, dat het onderwijs goed aan hen besteed is. Twee der jongens hadden ieder eene vierstemmige com positie gemaakt en die zeiven aan het koor ge leerd. De composities en uitvoering mogen zeer goed genoemd worden. De meisjes hadden eenige handwerken vervaardigd, die in keurigheid van bewerking niets te wenschen overlaten. Het spreekt van zelf, dat deze dag een vreugdedag was en de kweekelingen ruim onthaald werden. Amsterdam, 9 November. In de Raadszitting van heden kwam o. a. ter sprake de missive van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij zij den Raad in overweging gaven het wethouders- tractement slechts met f 1000 te verhoogen en alzoo terug te komen op zijn besluit, waarbij dat trac- tement van ƒ2000 op ƒ5000 was gebracht. De heer Mr. David J. C. van Lennep achtte dit in strijd met de waardigheid van den Raad. Hij stelde mitsdien voor aan Gedeputeerde Staten te antwoorden, dat de Raad bij zijn besluit bieef volharden. De heer Holtzman ondersteunde dat voorstel, mede op grond dat er geen motieven waren, om nu anders te beslissen dan in eene vroegere vergadering. De heer Crommelin kon zich inderdaad niet begrijpen, dat Gedeputeerde Staten zouden weigeren een besluit goed te keu ren, waarbij de Gemeenteraad van de hoofdstad des Rijks goedvond, geen twee, maar vijfduizend gulden aan ieder zijner wethouders te geven. De heer Mendes bepaalde zich bij de dubbeltjes- qauestie en was tegen het gedane voorstel. Na eenige discussiën werd het bovengenoemde voorstel van den heer van Lennep met 15 tegen 14 Stem men aangenomen. Bij het dames-comité voor het St.-Nicolaasfeest in het Paleis voor Volksvlijt zijn reeds tot een aanzien lijk bedrag giften en geschenken ingekomen. Zij stel len zichdaD ook voor, meer dan 3000 kinderen te ont halen. De onbekende gever van het vrij gebruik van het Paleis voor Volksvlijt voor dien avond met verlich ting en muziek doet de zaak niet ten halve en biedt tevens eenige ververschingen aan. Van een andere zijde werden honderden krentebroodjester beschik king der commissie gesteld; voor zooveel grage in het jaar 4807. (Historisch verhaal.) {Vervolg.) Maar juist begon de muziek voor een nieuwen fans, den laatslen vóór de algemeene ontmaske- óng. De maskers stroomden allen naardegroote «iszaal, kolonel Lacroix ging er ook heen en "2 de paren aantreden. Daarbij viel zijn blik op een rijk geconstu- eerde, zeer bevallige Griekin, die haar hoofdje overmoedig in den nek wierp, zooals de gravin Julie de Boucheporn gewoon was te doen. Ook hare gestalte geleek op die der jonge gravin. i/Tonnerrel" monpelde de kolonel „dat is zij 'och nietBah, hoe zou dat mogelijk zijn?" Boor een onbepaald gevoel van nieuwsgierig heid gedreven, trachtte hij in de nabijheid der Briekin te komen. Toen hij achter hare zitplaats gekomen was, '«ikte haar danser, een sterk gebouwd Bergschot, haar jnist de haud om haar ten dans te geleiden. Hoe meer de kolonel het masker aanzag, hoe giooter zijne onrust werd, door de treffende ge- lijkonis met Jnlie de Boucheporn in alle hare bewegingen. „Alle duivels!" bromde hij, „zij is het toch 1... Maar dat kan toch niet zijn, ol Toen de Griekin na den dans naar baar plaats terug keerde, zag zij door haar masker den ko lonel aan en zeide lachend „Hoewel gij niet gemaskerd zijt, kolonel, treedt gij toch in eene rol op namelijk in die van menscheneter, gij verslindt mij met uwe oogen I „Gravin Julio," riep de kolonel, door deze stem als geëlectriseerd, die de Griekin zich geene moeite gegeven had te veranderen. „Zijt gij het of is het eene helsche begoocheling? Laat mij uw gelaat zien... Het masker af! het masker af Hij strekte bij deze woorden den arm uit alsof hij het masker wilde grijpen. „Kolonel Lacroix," zeide de Bergschot ge belgd, hem bij den arm grijpende, „gij vergeet waar gij zijt!" „Ik vergeet niets; het masker afl zeg ik, ik gebied het in naam der wet; ik vorder het voor 'skonings dienst!" schreeuwde de kolonel buiten zich zelve. „Mijnheer," riep de Schot, zich tusschen hem en de Griekin dringende, „ik zal het niet ge- doogen. „Om 's Hemels wil," fluisterde de Griekin, „iedereen kijkt naar ons; ik zal mij liever ont maskeren." Zij nam het masker af, en den kolonel met ver ontwaardiging aanziende, zeide zij: „Nu ziet ge wie ik ben! Wat moet gij toch van mij hebben, kolonel Lacroix Het was de gravin Julie de Boucheporn... „Ik ben bedrogen, schandelijk bedrogen I" riep de kolonel uit: „Hel en duivel, schandelijk be drogen." En zich omkeerende, vloog hij de zaal uit, en stormde den trap op naar zijne kamer. Jan was niet meer daarmaar het licht brandde nog. De kolonel rukte den domino af dien hij omgeslagen had, greep zijn sabel, zijn ruiter- inantel en zijne veldmuis en ijlde de trappen weer af. Weinige oogenblikken later stond hij in de kamer der dienstbodenHet feest bad hen op doen blijven. Hij gaf eenige korte bevelen en spoedde zich toen naar den stal, om met behulp van een stalknecht zelf een paard te zadelen. De kolonel reed, door eenige zijner manschap pen gevolgd, in galop weg en langs den kortsten weg naar de hoeve van de moeder van Mensing. Het was hem thans duidelijk genoeg dat Mensing hem op allerlei wijzen om den tuin geleid had en zijne woede kende geen palen. Hij kwam bij de hoeve aan waar hij natuurlijk de poort gesloten vond. Op zijn woedend en aanhoudend geklop liet zich aanvankelijk niets hoorenalles scheen in den diepsten slaap gedompeld. De kolonel be»on nu uit al zijne macht te schreeuwen, waarbij hij de bedreigiog voegde, dat wanneer hem nietten spoedigste werd opengedaan, hij de deur stuk en de woning in brand zou laten schieten. Dit scheen eenige uitwerking te hebben, althans men zag licht aan een der vensters en kort daarop op het voorplein. De deur werd echter nog niet geopend, maar men vernam spoedig de stem van deu kapitein Mensing, die naar de oorzaak van dit nachtelijk rnmoer vroeg. De kolonel antwoordde dat hij in naam des koning gelastle de deur onmiddel lijk te openen, om de hoeve nauwkeurig te doen onderzoeken waarbij hij de herhaalde verzekering voegde, dat iogeval hem den toegaDg geweigerd werd, hij de hoeve desnoods in brand zou laten schieten. Het spreekt vaD zelf, dat hij Mensing daarbij allerlei verbloemde ver wijtingen deed, aangaande zijn verraad. Na eenige oogenblikken vroeg Nensing schijnbaar teleurgesteld of de ko-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1