«tsbisscbop deelt net kies-kapittel getrouw den iislag mede aan den paus, als oppersten bisschop. Srt.n getrouw antwoordt Zijne Heiligheid hierop oor een banvloek. Deze wordt dan zeer bedaard ju den preekstoel voorgelezeneen protest tegen iel misbruik van macht der Curie volgt er op, a de zaak is ai'geloopeo. De Jansenisten worden erg belasterd, zegt de ^respondent. Vooral moet men zich wachten, iloof te slaan aan hetgeen de Jezuïeten over jeo uitstrooien. „Men zou zich," zoo zegt hij, sbuldig maken aan de grootste onrechtvaardig- Kid, wanneer men het oor leende aan de hé- huldigingen van hunne tegenstanders, die hen Leken alsof zij een soort van Protestanten waren." I Daarmede kunnen wij Protestanten naar huis p. Sir. Dion, te New-York, beeft het voorstel ge ien om de schepen van een toestel te voorzien, y aanwijst wanneer zij in de nabijheid van I fcgen komen, om daardoor gevaar te voor- l.jen. 19e inrichting van dezen toestel, die in de na- [ijleid van de kiel moet worden geplaatst, Met zoodanig zijn, dat zoodra het water een irpaalden geringeu warmtegraad bezit, zooals het Snor iu de nabijheid zijude ijsbergen wordt af gekoeld, die lage temperatuur kenbaar maakten ip die wijze de nabijheid van nog onzichtbare .'tergen aanwijst. Door eene wijziging kan hel instrument ook ueneu om altijd de temperatuur van het water te wijzen, waarin het schip zich bevindt. laatstleden Zaterdagavond omstreeks halfzes de stoomboot Koophandel, komende van 's-Her- ïbosch, het ongeluk, om op den Amstel ter te van de begraafplaats Zorgvlied in aanvaring eraken met een van Amsterdam komend aartuigje (turfbok), waarop zich twee per- d bevonden. Het vaartuigje, dat zich dwars de boeg der stoomboot bevond, zonkonmid- |k en slechts éen der opvarenden kou door nanschap der boot worden gered, terwijl de ire tot heden nog niet is gevonden. 8 Minister van Financiën heeft bij resolutie 31 October goedgevonden, met uitbreiding der lutiën van den 24sten Juli 1868 en den 21sten iber 1868, te kennen te geven dat perszakken persdoeken voor beetwortelsuikerfabrieken, eacht hun vorm en de grondstof waarvan ze taardigd zijn, als onderdeelen van fabriekwerktui- ten invoer kunnen worden toegelaten, mits van gewODe manufacturen voldoende te on- wheideu zijn en dus omtrent hunne uitslui- de bestemming voor fabrieksgebruik geen jfel besta. )e generaal majoor M. D. graaf van Limburg ruin, buitengewoon adjudant des Konings, aakt overeenkomstig de aankondiging in dt- Staatscourant van den 19deu Augustus jl., bekend al bij hem is ontvangen tot het oprichten van ea monument ter eere der gesneuvelden in de uadel van Antwerpen in December 1882: eene jijdrage van ƒ40 van J. M. V., te Zwolle; en bijdrage van ƒ0,05 van een oud-Citadel- iijuer, wonende te Amsterdam. Z. M. heeft aan den met verlof iu Europa tiuggekeerden magazijnmeester der artillerie Me kl. (kapitein) van het leger in Ned. Indië A. F. O. von Kurowsky, op het daartoe door eui gedaan verzoek, met ingang van den lsten ovember 1871, wegens ongeschiktheid tot het aau hervatten van den werkelijken dienst ten evolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag icrleeud uit Zr. Ms. militairen dienst met toeken ning van pensioen. A M. beeft aau den heer T. J. van Schouwen burg, adjunct commies bij liet Depart, van Kolo men, met ingang van 1 Januari 1872, een eervol otslag verleend uit 's lands dienst, met behoud 'as aanspraak op pensioen. BliVNHJVJLAND. '8 Gravenhage, 6 November. Gisteren werd Miiier gehouden eene vergadering van de afdee- ®g 's-Gravenliage der llollandsche maatschappij 'Mi landbouw. Uit Londen was een brief ingekomen van een H om zich te beklagen dat het Koninklijk be- 'wt omtrent de visitatie van het vee zeer slecht "ui nagekomen, zoodat in Londen uit Neder- "Adikwijls longzieke beesten werden ingevoerd. teuige discussie werd besloten, van dezen 'w mededeeling aau de hooge regeering te doen. Ue voorzitter wekte vervolgens de ledeu op rooveel mogelijk door bijdragen hunne belang- uelliug te tooneu voor de aanstaande teutoon- 'dliug en maakte ben opmerkzaam, dat 2,000 f°ur premiëu waren bestemd. kis uitslag van den vroeger geopenden boter- "Mstnjd deelt de voorzitter mede, dat naar het ""'deel des bestuurders, in éene categorie twee personen evenzeer de premie van 25 hebben 'trdiend; hij vraagt tot die dubbele uitreiking ®Mhtiging en verkrijgt haar. Het rapport van den secretaris over hetonder- naar de melk kon wegens de talrijkheid der melkslijters nog niet voldoende worden uit gebracht; zooveel was echter zeker, dat weinigen van hen kans hadden op de uitgeschreven be looning en dat iu den Haag betere melk werd geleverd dan te Amsterdam. De commissie voor bet boter-onderzoek deelde als haar resultaat mede, dat van 14 mededingers aan twee de premie was toegekend wegens de beste qualiteit (zie boven) namelijk aan Konij nenburg en van der Meer, beide te Wassenaar, aan J. Hooiman te Voorschoten voor de grootste ter markt gebrachte quantiteit en aan J. Smeele te 's-Gravenhage voor de grootste verkochte quantiteit. Na nog eenige opmerking wordt de aftredende voorzitter, de heer Scheffer van Bleiswijk, met overgroote meerderheid herkozen, waarvoor deze zijn warmen dank te kennen gaf. Daarna werd de vergadering gesloten. Wij lezen in het Dagblad van Zuid-Holland „lu de Javastraat sprong dezen namiddag een groote zwarte hond tegen de paarden op, die voor «en equipage gespannen waren; in dat rijtuig was een oude dame gezeten. De paarden geraak ten aan het hollen, de koetsier sprong van den zetel en viel op het aangezicht, dat daardoor eeuigszins outveld werd; de paarden bleven aau de Zeestraat echter uit eigen beweging stilstaan en de dame, die rustig was blijven zitten, was zelfs weinig van het gebeurde gewaar geworden." Het komt ons voor dat die dame wel zoo oud moet geweest zijn, dat zij niet ver meer verwij derd was van de ruste des grafs. Rotterdam, 6 November. De Toekomst, thans onder eene nieuwe redactie, geeft het volgende programma Wij verlangen langs wettelijkeu weg te ver krijgen 1. Hervorming van het belastingstelsel volgens een meer rechtvaardigen maatstaf. 2. Opheffing van het staande leger en iu de plaats daarvan algemeene volkswapening. 8. Uitbreiding van de kiesbevoegdheid, te be ginnen met de toepassing van liet bij de grondwet bepaalde minimum van den census door het geheele Rijk, ten einde van lieverlede te geraken tot het algemeeu stemrecht. 4. Neutraal openbaar onderwijs, kosteloos en voor allen verplichtend. 5. Algeheele scheiding tusschen Kerk en Staat. 6. Hervorming van het koloniaal beheer op den zedelijken grondslag van eerlijkheid en recht vaardigheid. 7. Afschaffing van alle wetten en instellingen, die met den geest van vooruitgang iu strijd zijn, om zoodoende te geraken tot een gewenschte op lossing van het sociale vraagstuk. UyGrEZOiyi>EIV. Sinds langeren of korteren lijd bestaan er in vele steden van Nederland, thans zelfs te Am sterdam, vereenigingeu, welke zich ten doel stel len het St.éNlcolaasfeest ook tot een feest te maken voor de kinderen van aruieu en minver mogenden. Zij zijn voortgekomen uit de behbefle Om van hei geluk dat men zelf geniet aau an deren mee te deelen; uit de begeerte om de schaduw weg te nemen, welke ook in de geluk kigste gezinnen over dit kinderfeest wordt uitge spreid, zoo dikwijls het oog valt op de velen die niet begeerige blikken toezien bij de voorberei ding van een feest, waaraan voor ben zelven ook niet het kleinste plaatsje is ingeruimd; uit de overtuiging dat kinderen gelukkig te maken een gemakkelijk werk is en een uitnemend werk tevens, vooral waar het kinderen geldt, die in ontbering opgevoed, veelal ook in later jaren ontbering als hunne eerste levenswet zullen terug vinden. Leiden bezit tol nog toe niets van dien aard en toch het is zoo rijk aan kinderen voor wie de 6de December in plaats van een feestdag eene der eerste en droevigste openbaringen is van het ouderscheid tusscheu arm en rijk. Door deze gedachten geleid hebben eenigestad- geuooten het plan ontworpen om eene poging te doen tot aanvulling van de hier bedoelde leemte. Zij zouden dit althans voorshands en bij wijze van proeve willen doen op zeer beperkte schaal' door legen den aanstaanden St.-Nicolaasdag de kinderen, uitmakende de twee laagste klassen van al onze openbare en bijzondere scholen, voor on- en minvermogeudeu bestemd, in twee lokalen samen te brengen en hen daar te ont halen en van kieiue geschenken te voorzien op de wijze welke met het karakter van dit kin- feest meest overeenkomt. Zij schatten het getal kinderen in deze categorie vallende op een dui zendtal en eene som van 500 voldoende om de uitgaven te bestrijden. Of het hier aangeduide plan ooi in onze dagen van scheiding althans iets te doen tot vereeniging, zij het dan ook maar van zooveel mogelijk alle kinderen in een zelfde feestgenot, voor uitvoering vatbaar is, hangt eenvoudig hiervan af of men te recht of ten onrechte op de medewerking van onze welgestelde burgerij gerekend heeft. Deze wordt daarom vriendelijk uitgenoodigd daarvan vóór of op den 15den November te doen blijken door de toezending van eenige geldelijke bijdrage voor het bedoelde kinderfeest aan een der hier volgende adressen: Mevrouw BIERENS DE HAAN, Breêstraat; Mevrouw BUYS, Nieuwe Rijn; Mevrouw GERLINGS, Breêstraat; Mejuf frouw W. PLUIJGERS, Rapenburg; Mevrouw SURINGAR, Nonnensteeg. Evenals soms een onwederstaanbare lust ons crijft, eene of andere verkeerdheid of belachelijk- teid te critiseeren, even onmogelijk is het som tijds, iets dat ons aantrekt voorbij te laten gaan, mnder er onze ingenomenheid mede te betui0eu. Terwijl ons bet bovenstaande stukje wordt inge zonden verkeeren wij in het laatste geval. Het is ons onmqgelijk, bij de plaatsing er van niet een warme aanbeveling aan de burgerij te voegen, de ontwerpsters van het aanlokkelijke flan door geldelijke bijdragen krachtdadig ter zijde te staan. Moge ieder zich nog levendig de van genoegen gloeiende wangen en glinsterende oogen herinneren, waarmede hij en zijne jeug dige huisgenooten de schatten van St.-Nikolaas ontvingen, en daardoor opgewekt worden, die zelfde heerlijkheid aan minder gelukkige kinde ren te doen smaken. Duizend kinderen voor verscheidene dagen gelukkig te maken welk een genot 1 Red.] BUITENLAND. Frankrijk. Thiers en de nationale Vergadering. Rochefort. Een afgebroken roman. De dagbladen houden zich druk bezig met de vraag of Thiers voor éen, twee, drie, vier of meer dagen Versailles zal verlaten. Sommigen zeggen dat hij van 27 November tot 4 December, naar Rouaan, Havre en Cherbourg gaat; anderen be weren, dat hij met de ministers wetsontwerpen blijft uitwerken en slechts éen dag Rouaan zal bezoeken. Hierin komt men echter overeen, dat hij zal zorgen, tegen 4 December den dag der terugkomst van de Vergadering, zal zorgen present te ziju. Het wordt toch hoe langer zoo waar schijnlijker, dat bij de zitting zal openen met een lange redevoering, waarin hij op den terugkeer der Vergadering naar Parijs zal aandringen. Vele leden, die bij de propositie Ravinel tegen Parijs gestemd hebben, denkende in den zin hunner kiezer te handelen, zouden door hun ver blijf in de provinciën en de verkiezingen voor de algemeene raden van geheel andere gedachten geworden zijn. Er is dus vrij wat kans, dat het voorstel zou worden aangenomen, vooral ook met bet oog daarop, dat de Bonapartislische pers (die tusschen twee haakjes hoe langer hoe gemeener wordt) in het verblijf te Versailles steeds een voor wendsel vindt om het volk op te ruien. Dat Thiers, .zooals sommigen beweren, bij weigering der ver gadering, met het geheele publieke dienst-perso- tieel naar Parijs zou vertrekken, is niet waar schijnlijk, zelfs als eene bedreiging. Door met onwettige handelingen te dreigen zal hij toch niet veel verder komen. Rochelort, die te Versailles in plaats van in een vesting wordt gevangen gehouden, beklaagt zich daarover. Men zal hem nu tusschen de tot dat einde aangewezene sterkten eene keus laten doen. Het dagblad La Cloche publiceerde als feuilleton een roman van deu heer Zola, waarin werd af geschilderd, tot welk een trap van verval de keizerlijke regeering het laud gebracht had. De procureur generaal heeft aau den redacteur eene vriendschappelijke waarschuwing doen toekomen, dat hij de verdere publicatie daarvan zou moeten verbieden, niet wegens politieke maar wegeus eene moreele strekking. De heer Zola namelijk schilderde het verval der zeden wat al te open hartig af, en de roman, „la Curée" genaamd, zal du, volgens een brief van den schrijver zelven, niet vervolgd worden. ITuItschlllud. Reds van Bismarck. Munt-quaeetie. De rede van Bismarck over het rijks-oorlogs- fonds heeft ook buiten deD rijksdag vrij veel indruk gemaakt. Vooral heeft men opgemerkt de passage, waar de rijkskanselier bet groote nadeel betoogde van openlijke debatten over de aan wending van het fonds, in geval een oorlog dreigt uit te barsten. De Köln. Zest. zegt, dat de redenaar hier gemakkelijk het voorbeeld van Frankrijk in 1870 had kunnen aanhalen, maer het uit goedhartigheid niet gedaan heeft. Daar wilde zonder twijfel de regeering den oorlog, en de hartstochtelijke discussie in bet wetgevend lichaam, waarop zij zich bij hare ongepaste vor deringen te Ems beriep, was door haar zelve in 't leven geroepen. Daadzakelijk werd intusschen daardoor bewezen, dat de openlijke beraadslaging in de kamer over de quaestie van vrede of oor log, zoo goed als eene oorlogs-verklaring is. Dit argument, zegt de Köln. Zeil., was dan ook niet te wederleggen en de heer v. Hoverbeck roerde het in zijne repliek niet aan. Een telegram deelt ons mede, dat de munt hervorming met eenige door Pruisen voorgestelde veranderingen door den rijksraad is aangenomen. Kennelijk is in dit telegram eene onjuistheid. De rijksraad bestaat in Duitschland niét, derhalve moet hier de bondsraad of de rijksdag bedoeld worden. Het eerste is niet waarschijnlijk omdat de loop der zaak in den bondsraad reedt sinds eenige dagen bekend is en de amendementen, om het slaan der munten geheel aau de ceDtrale regeering over te laten, daar juist niet aangenomen zijn. De tweede bedoeling komt ons ook vreemd voor, daar Pruiseu als zoodanig niet io den Rijksdag wel in den bondsraad voorstellen kan doen bovendien gelooveu wij niet, datdemuut-quaestie reeds zoo spoedig in den Rijksdag aan de orde wa9. In allen gevalle is net wel waarschijnlijk, dat de meerderheid zich met Pruisen's inzichten om- uent het recht der verschillende staten zal ver eenigen. Bij de beraadslagingen toch in de afdee- lingen toonden zich zeer vele stemmen vóór de uitsluitende centraal-bevoegdheid. Het weekblad „lm neuen Heich" wijst er op, dat ook in Zwitser land en de Noord-Amenkaansche bonds-staten het recht evenzeer aan de algemeene bondsregee- ring is voorbehouden en de verscuilleuue staten zich daardoor volstrekt niet verongelijkt gevoeleu. Grx-oot-Brittaiuiië. Gevangenissen-congres. Iersche sympathie voor een moordenaar. Te Londen hield de vereeniging voor sociaal wetenschappen eeue zitting, waarop het tegen 1872 vastgestelde internationale congres voor het gevangenis-wezen besproken werd. Dr. vViues, de commissaris der V er. btuten voor dit congres, die daarvoor Europa doorreisd heelt, hield een voordracht over zijne excursie, die ten gevolge had gehad, dat Frautsrijk, België, Holland, Duitsch land, Oostenrijk, Italië en Zwitserland, zich üe- reid verklaarden, afgevaardigden te zenden, en tevens in hun eigen land medewerkende commis sies te benoemen, om alle vrageu over het ge- vangeuis-wezen in hun land aan bet congres te beantwoorden. De vergadenug eindigt met eeue benoeming van eene medewerkende commissie voor Engeland van 100 ledeD, en met een alge meene bijvals-betuiging aan het internationale congres. Niet alleen de iersche bevolking, maar ook de pers houdt zich met de verdediging van Talbot's moordenaar, Robert Kelley, bezig. De Irishman zegt: „Wij wachten nog slechts op de uitspraak der gezworenen, waardoor uitgemaakt zal wor den of zich twaalf leren laten vinden, die geloo- ven dat Robert Kelley Talbot vermoordde, en zoo ja, of het een nusaaad is, de aarde van een verkhaker te oevrrjden, wordt een rechtvaardig oordeel uitgesproken, dan is Kelley gered. Het gebed eener geheele natie zal morgen den hemel om zijne vrijlating bidden 1" Verder heeft het blad eene inschrijving geopend van bijdragen voor de verdediging des ueschul- digdeD. De anonieme gevers dier schoone giften gebruikeD voor hun persoon allerlei omschrij vingen die van hunne sympathie voor den mis dadiger getuigen; b.v. „iemand, die weei waar Talbot is;" „iemand, die den dood van verklik kers goedkeurt;" „iemand die Kelley liefheeft;" „doe het Dog eens" en dergelijke aardigheden meer. Kortom de moord van Talbot wordt vol strekt niet als een gewone moord beschouwd, Ierland juicht en Kelley is tot martelaar verhe ven. Het is te hopen, dat de justitie hem zijn martelaarschap iu de gevangenis zal doen ge meten, en tooneu, dat zij van een geheel audere opinie is dan het gedemoraliseerde iersche volk. TlóUiEfafKAMMKry Londen, 6 November. De minister van buiten- laudsche zaken heeft ter kennis gebracht aan de bezitters van Spaanscbe effecten, dat de Bntsche gezant is aangewezen om de Spaansche regeering op niet-officiëele wijze te onderrichten van de besluiten .van het comité uit die bezitters. Coleridge is benoemd tot algemeen zaakwaar nemer van hel comité. Cent, 6 November. De patroons der machine- arbeiders staan IU pCt. verhooging toe voor 10 uren arbeid en, ingeval van nood, 2 uren extra arbeid bovendien; 50 pCt. verhooging voor de extra-uren en den arbeid op Zondag. Het schijnt dat de werklieden dit zullen aannemen. Berlijn, 6 November. De Rijksraad heeft het wetsontwerp op de munthervorming aangenomen nadat van de zijde van Pruisen verscheidene wijzigingen waren gebracht in de voorstellen der commissie. Von Bismarck heeft met zijn beide zonen de stad verlaten wegens het overlijden van ziju schoonvader Putkammer-Reinfeld in Pommeren. Hij keert eerstdaags terug. Madrid, 7 November. De commissie heeft ver klaard niet in staat te ziju eene verzoening tus scheu de aanhangers van Sagasta en van Zorilla tot stand te breogen. Rome, 7 November. Het decreet, waarbij de zitting van het parlement gesloten wordt, roept bet weder legen 27 November bijeen. Londen, 7 November. Tien leden van het mi nisterie, waaronder Gladstone, hebben de uit- noodigiug voor het feestmaal vaD den lord-mayor, dut Donderdag plaats heeft, aangenomen. Versailles, 7 November. De uitgifte van klein papiergeld is ophanden. De ze6 departementen zijn geheel door de Duttscbers ontruimd. Parjjs, 7 November. Het door eenige bladen verspreide gerucht, dat de regeering van plan zou zijn een beroep op het volk te doeD, is een verzinsel. Het Journal Official verbetert het verslag, door de bladen over de zitting der permanente com missie gegeveD. De minister van buitenlandsche zaken heeft namelijk verklaard, dat het gouver nement niet gaarne gebruik zou maken van zijn recht, om de buitensporigheid der pers te beteu gelen, maar indien het onvermijdelijk werd, zou bet zijn plicht doen. Athene, 6 November. Van de keuze van een president der Kamer heeft het ministerie een kabinetsquaestie gemaakt. Bij de verkiezing had de regeermgs-candidaat van de 152 stemmen 48, terwijl Zaïrnus 78, Deligiorgis 14 en Bulgaris 12 stemmen verkreeg. Het ministerie Komoundouros diende derhalve zijn ontslag in. Weencn, 7 November. Graaf v. Beust heeft zijn ontslag ingediend. LAATSTE ÖEH1CHTJEN. In de heden gehouden zitting van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland werd het voor zitterschap bekleed door den heer E, baron Ren-'

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3