Maandag 30 October. N°. 3596. A0. 1871. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per posti. 3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)KR ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootore letter, nur de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, SS October. Reeds meermalen hebben wij het nut en de jtstekende werking van de alhier bestaande jmoastiekschool aangewezen, zoodat 't overbo il is uogniaals daarop terug te komen. Trou de burgerij wordt daarvan meer en meer «drongen, getuige de toenemende bloei dezer lichting en bet toenemen van liet aantal leer- agen van beiderlei kunne. Moge de vooruitgang er school voor een deel op rekening van de langstelling der burgers, die er hunne telgen eenzenden, gesteld worden, den bekwamen irecteur, den heer Martin, komt het leeuwen- daarin tóe. Zijn degelijk onderwijs en uit- untende leiding, zijn tact om met het jeugdig ■lacht om te gaan en de zorg voor een goed ulppersoneel hebben de school een goeden naam oen verwerven. Ieder jaar verschaft hij aan ouders of voogden a andere belangstellenden gelegenheid om zich i de deugdelijkheid van 't verstrekt gymnastiek ilerwijs te komen overtuigen. De jongens en lisjes leggen dan proeven van hunne vorde- «gen af. Menig vader of moeder, die nog een ar vroeger van 't zoontje of dochtertje zouden zegd hebben wat stijve Jan Klaassen of wat outen pop is dat, ziet dan met verbazing hoe lug en lenig hun kinderen zijn geworden. Met ■elgevallen worden dan ook die oefeningen steeds adegeslagen en ieder jaar wordt 't bezoek van aders of voogden drukker. Heden was dit niet minder 't geval, bij het mnastiek-feest dat gegeven werd. De zaal was smaakvol en op symbolische ijze gedecoreerd. Het muziekkorps van het 4de egiment infanterie onder den kapelmeester Grent- us deed zich nu en dan hooren. De proeven werden met veel succes afgelegd, 1 groot genoegen der aanwezigen, en tot chtmatige zelfvoldoening van den heer Martin "n zijn hulppersoneel. Dezer dagen bad op de Ginnekenstraat te Breda en stoute diefstal plaats. Eeu vreemdeling trad en winkel in gebreide goederen enz. van mej. wed. K. binnen en nam daar van het uitge leide 4 paar gebreide sokken en 1 paar dito oasen weg, waarmede hij zich uit de voeten maktej door den politieagent F. X. Bouweus, ie zulks had opgemerkt, werd hij achtervolgd o in de Stallingstraat ingehaald en gearresteerd, tdief, A. J. B. genaamd, is lSjarenoud, kleer- niersknecht eu te Leiden woonachtig. Hij is eermalen met de justitie in aanraking geweest o zelfs reeds in 1868 wegens diefstal gevonnisd. In de op gisteren gehouden aanbesteding door esluurderen van het Werkhuis alhier, voor de be nodigde levensmiddelen van 1 November 1871 tot 0 April 1872 zijn gegund de levensmiddelen van andvleesch a 51 ct. aan J. Slok van rundvet 61 ct. aan J. Plaujer; gort a 15"/iM ct.rijst 16"/ioo el-groene erwten a 13'0110, ct. aan J. Bots; van koffie A 1.10, cichorei 16 ct., hoop A 19 ct., peper A 85 ct. aan Verkouw tokhuijzen; van groenten a 4,3/ioo eau J. Laman Hes per kilogram; aardappelen A 5.31 per 1U0 dogram aan J. N. de Bink zoetemelk a 7.47 karnemelk A 1.88 per 100 liters aan \V. "denburg. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier op genomen van 109 tot 125 vol wassen personen en van 40 tot 49 kinderen. Hedenmorgen is de bekende dronkaard, H. R., Hie sedert eenigen tijd zonder huisvesting alhier rondzwierf, plotseling aan het bureau van politie lood gebleven. Volgeus verklaring van den ge neeskundige Dr. Bis misbruik van sterken tank hiervan de oorzaak. Hen leest in het Kaapsch Volksblad: Een der veel beteekeneude gebeurtenissen, die ^Hoouen, dat de Kaap deelt in den vrijheids- oop der wereld, is het feitelijk ophouden van one courant (De Volksvriend), die tien jaren ge- oden expresselijk is opgericht om zekere denk- beelden op godsdienstig gebied te handhaven en oon verdedigingsoorlog te voeren tegen die or kanen, die zelfs in zake van godsdienst, vrijheid v&n denken en spreken als de waarborg van de werkelijke en zuivere waarheid beschouwden. Afrikanen roemen wij er op, dat zulke be- krompene denkbeelden, als de stichters van ge noemd blad bedoelden, ofschoon geschraagd door de gansche orthodoxe kerkelijke partij, geen te huis in dit oord konden vinden, en dat men verplicht was, de courant met een gansch „we- reldsch" blad te verbinden. Het bedoelde blad is nu met de Zuid-Afrikaan die altijd een ul tra liberaal orgaan was op godsdienstig gebied vereenigd, en blijft dien naam als hoofdnaam dragen. Dit is een der verrassendste en aange naamste berichten, die wij met deze mail onzen Hollandschen lezers kunnen mededeelen. Uit Vlissingen wordt het overlijden gemeld van den heer A. Ruysch, oud-lid van den Ge meenteraad, ridder der orde van den Ned. Leeuw, en bekend als schrijver van eeu aantal looneel- stukken, die herhaaldelijk eu niet zonder bijval opgevoerd werden. Hij bereikte den ouderdom van bijna 73 jaren. „Nu in de maand November a. s. de aanhechting van Dordrecht aan het vasteland van ons vader land een feit zal worden door de voltooiing der kolossale spoorwegbrug aan den Moerdijk, is het wel waard te herinneren, dat, op den 19den dier maand, het juist 4'/, eeuw geleden zal zijn, dat de afscheuring plaats had, die thans eerst voor goed hersteld wordt. „Op genoemde datum had toch de geweldige doorbraak en overstrooming plaats, die de St.- Elizabethsvloed genaamd wordt, waardoor meer dan 100,000 menschen omkwamen en 72 dorpen of gehuchten overstroomd werden. Meer dan 20 dorpen bleven voor altijd onder het water be dolven, terwijl Dubbeldam, mede verdronken, eerst in de 17de eeuw herbouwd werd. De toen ontstane groote waterplas „de Biesbosch" is lang zamerhand weder in schorren, grienden en pol- dertjes herschapen, die gedeeltelijk reeds weder ingedijkt zijn, en waarvan men de geheele om- dijking tegemoet ziet.'' Handelsblad Z. M. de Koning heeft goedgevonden en ver staan: met afwijzing van het verzoek zooals het is liggende, aan Jacob Smit, achtergebleven lote- ling van de lichting der nationale militie van 1861, ingelijfd bij het 3de regiment vesting-artil lerie, ontheffing van den vverkelijken dienst voor voor zijn geheelen nog onvervulden diensttijd te verleenen. Z. M. heelt goedgevonden den kapitein op non activiteit VV. A. baron van Lynden, van het wapen der infanterie, op zijn daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen uit den militairen dienst. BlNNJKNLiAND. Amsterdam, 27 October. Ter voorziening in den nood der ongelukkigen te Chicago circuleert alhier eeu lijst van inschrijving; de beschikbaar gestelde giften beloopen reeds veertieuduizend gulden. Drie der voornaamste Ainsterdamsclie firma's hebben het initiatief tot dit liefdewerk genomen. Heden had in het Nutsgebouw de algemeene vergadering plaats van het Nederlandsch Tooneel- verboud, die geopeud werd door den voorzitter, den heer Schimmel, met eeu uitgewerkte rede. De voorwaarden van toelating en het leerplan der tooueelschool zijn vastgesteld. De volgende vergadering zal te Gent worden gehouden. Haarlem, 27 October. Bij de heden ter terecht zitting van de arr.-rechtbank voortgezette behan deling der zaak van A. Rexwinkel c. s. zijn 30 der opgeroepen getuigen gehoord. Uit de verkla ringen der drie eersten van hen is gebleken, dat de bekl. Adolf R. van Maart 1870 tot 1 Ja nuari 1871 achtereenvolgens in de krankzinnigen- gestichten te Meerenberg, Utrecht en Zutfen als oppasser in dienst is geweest, eu in 't begin van Mei jl. getracht heelt weder op Meerenberg in dienst te komen maar toeu niet is aungenomen. De get.P. J. Muller, eigenaar van de villa Carolina Heu vel, verklaarde, dat de genoemde bekl. in het begin van Mei jl. die villa van heui gehuurd heeft voor 600 'sjaars; dat de bekl., tot die ver huring aanzoek doende, zich voordeed als een fatsoeulijk welgesteld heer; opgaf dat hij eeue hout-affaire te Haarlem had gehad, die geliqui deerd was, thans te Amsterdam woonde en weldra in het huwelijk zou treden en de villa betrekken met een meisje, 't welk, zoo als hij te kennen gaf, gefortuneerd was en veel zin in de villa had. De bekl. erkende die opgaven, en zeide, dat hij met zijnen vroegeren bonthandel bedoeld had den indertijd te Leiden door hem gedreven han del in klompen. Hij zeide, getracht te hebben, weder op Meerenberg in dienst te komen, omdat het mogelijk was, dat zijn voorgenomen huwelijk niet zou doorgaan. Daarna deden verscheidene getuigen opgaaf van de bij hen door den lsten bekl. gedane bestellin gen en de door hen op Carolina Heuvel geleverde goederen, alsmede omtrent de gezegde handelin gen van den bekl., waardoor zij tot hunne leve ractiën zonder betaling waren overgegaan. Onder die leverantiën was voor f 747 aan tapijten en gordijnen; ƒ910 meubelen; 62 aan klokken; 485 beddegoed; 321 koperwerk; ƒ90 tuinmeu belen enz.; 110 linnengoed; ruim ƒ100 aan laar zen, schoenen eu pantoffels; 237 aan mans kieeren; ƒ184 aan sigaren; omstreeks ƒ500 aan wijn. De door sommige dezer leveranciers aan gewende pogingen om betaling te bekomen waren vruchteloos gebleven, en de geleverde goederen in 't laatst van Juli meerendeels niet meer op Carolina Heuvel aanwezig. De bekl. Adolf R. erkende de gedane bestel lingen en leveringen en hield vol, dat hij de villa gehuurd en de bestellingen gedaan had ter zake vau een voorgenomen huwelijk met een bemiddeld meisje. Ofschoon door den heer subst.-off. van justitie gedrongen om, in zijn belang en in dat zijner medebeklaagden, zijne verloofde te noemen en de opgaaf van zijn voorgenomen huwelijk te staven, bleef hij er bij, dat dit een geheim moest blijveD. Voorts erkende hij, veie der op Carolina Heuvel ontvangen goederen te hebben vervoerd naar de woning van den 2den en 3deu bekl., aan den Zijl weg; hij had die goederen aan hen ten geschenke gegeven. De sigaren en den wijn had hij laten vervoeren, omdat zijne aanstaande vrouw niet van wijn, noch van rooken hield. Morgenochtend zal het getuigen-verhoor worden voortgezet. Zoelmond, 24 October. Heden overleed de oudste bewoner onzer gemeente, de heer J. J. van Buu- ren in den ouderdom van 101 jaren. Hij laat eene 86jarige weduwe na met welke hij 65 jaren is gehuwd geweest. Hij was blind en zeer ge brekkig, maar de geest was steeds helder gebleven, zoodat hij de door hem voor 80 jaren beleefde gebeurtenissen met de meeste juistheid wist te verhalen, en tijd, plaats en namen van personen opgaf. Sneek, 27 October. In de laatstgehouden Raads vergadering is bij de behandeling der begrooting van het R. C. Armbestuur en die der Israëliti sche Gemeente een zeer belangrijk punt aan de orde geweest, nl. het meer of min geoorloofde eu min of meer wenschelijke van het verleenen van subsidiën vanwege de gemeente aan kerke lijke armbesturen. De voor dat punt benoemde Raadscommissie gaf in overweging die subsidien langzamerhand in te krimpen, om zoo tot geheele intrekking te geraken. Anderen evenwel wensch- ten iu liet geheel geene subsidie meer te verlee nen en dus dadelijk te brekeu met het tot nog toe gevolgde stelsel. Door het dagelijksch Bestuur werd de volgende motie voorgesteld: „Dat de Gemeenteraad zon besluiten, voortaan geen sub sidie meer aan de kerkelijke armbesturen te ver leenen." Over die motie hebben de stemmen gestaakt. Maastricht, 26 October. Aan de ijverige naspo ringen van den hoofdcommissaris van politie hier ter stede is het mogen gelukken de ontaarde moeder te ontdekken, die vóór ongeveer veertien dagen haar kind in deze stad te vondeling gelegd heeft; zijnde een zekere M. B., naaister, oud 27 jareu, geboren te Aken en gedomilieerd te Luik. De omstaudigheid dat het linnengoed, waarin het kind was gewikkeld, afkomstig was uit het hospitaal voor kraamvrouwen in laatstgenoemde stad, heeft tot de ontdekking der moeder geleid, die zich thans in handen der justitie bevindt. Roermond, 26 October. De arrondissements rechtbank alhier heeft dezer dagen Lucia Grusen, dagloonster, in deze stad woonachtig, schuldig verklaard aan on willigen manslag van haar pas geboren kind door onvoorzichtigheid en achte loosheid, en haar veroordeeld tot eenzame opalui ting voor den tyd van zes weken. Hontenisse, 25 October. Daar in deze gemeente nieuw bracdbluschmateriëel moest aangeschaft worden, wenschte de Gemeenteraad b.j deze gelegenheid te onderzoeken of het Belgische of Nederlandsche systeem de voorkeur verdiende, en noodigde daarom uit den heer Jos. Beduwé uit Luik, den voornaamste brandspuit-fabrikant in België, en de heeren W. C. Pasteur Co., uit Rotterdam, om, elk met eene brandspuit van gelijk kaliber, in de gemeente een proefneming te doen. Door beide fabrikanten is aan die uit- noodiging voldaan, en de proefneming had heden plaats. Bij deze proefneming heeft op alle punten de Rotterdamsche firma ruimschoots de overwin ning behaald, door het spoediger water geven, het verst te spuiten en door de grootste watermassa te geven iD denzelfden tijd. Wat dit laatste be treft, werd het vat door de Rotterdamsche spuit in 47 en door de Luiksche in 56 seconden gevuld. Terstond na de proefneming is bij Raadsbesluit de levering der nieuwe brandspuiten aan de Rotterdamsche firma, de heeren W. C. Pasteur Co., opgedragen. KOLONIËN. BATAVIA, 16 September. Wij ontvingen heden onze Mailberichten, loo- pende van lü tot 16 September 1871. Wij lezen in het Mail-Overzicht van het Bat. Handelsblad. Wij sporen. Is liet nog slechts een kleine af stand, van den kleinen Boom tot aan de zuid zijde van het Koningsplein; zijn de wagens eerste klasse, die men uit Nederland herwaarts gezonden heeft, hoogst ondoelmatig, oneindig minder dan de wagens derde klasse, die hier aangemaakt zijn, het doet er niet toe, wij sporen. Vordert de aanleg van den spoorweg ook uiterst langzaam, is er zelfs dit jaar geen uitzicht tot Mr. Korneüs te komen, uithoofde van de ontei- geniugsprocessen, die de maatschappij te voeren heeft, op dit oogenblik ergeren wij ons daarover minder dan gewoonlijk, want, wij sporen. Is de spoorweg, die gisteren plechtig werd geopeud, voorloopig nog slechts alleen bestemd voor het vervoer van reizigers, hunne bagage en voor be- stelgoederen, en er voorloopig nog geen uitzicht op het vervoer van koopmansgoederen, ook dat zal wel komen; wij stappen in den trein en sporen. Denken wij aan den raad van beheer der spoorwegmaatschappij in Nederland in deze dagen, ouze gewone verzuchting om andere personen aan het hoofd der zaken in het moe derland te zien, is thans minder luid (Maarschalk met zijn onderhebbend personeel zal 't wel kla ren, al gaat het niet zoo vlug, als hij-zelf wenscht): wij gaan den wagen binnen, de stoomfluit laat zich hooren welke heerlijke muziek voor ons Batavianen! de trein zet zich beweging, en waarlijk, 't is geen zinsbedrog wij sporen. Klinkt dit wellicht vrij dwaas in de ooren onzer lezers in het moederland, denken zij misschien in hunne deftigheid, dat wij hier vrij kinderachtig zijn, och, laten zij zich verplaatsen in den tijd der bobbelende en hotsende bolderwagens, om te begrijpen, dat wij blij zijn als kinderen, nu ten minste een begin is gemaakt om Batavia in de gelegenheid le stellen zijn voordeel te doen met de verbeterde vervoermiddelen van den nieuwe- ren tijd. SVil men dat Indië bloeie, men zij on bekrompen in den aanleg van spoorwegen. Van Samarang blijven de klachten over koort sen eu andere ziekten, uit Kediri en vooral uit Blitar de klachten over onveiligheid aanhouden met gelijke volharding als de werkeloosheid der Regeeriug; ten minste er blijkt uit niets publiek, dat het gouvernement in deze gewichtige aan gelegenheid iets doet. Het te kort in de Vendu-kas te Samarang wordt thans geschat op 83300. Ook te Manon - djaya moet een te kort in kas ontdekt zijn. Overigens is noch van Java, noch van de bui tenbezittingen iets noemenswaardig te melden. Batavia, 13 September. Wij vernemen, dat ka pitein Braat, kommandeerende het stoomschip Prins van Oranje, heden de telegrafische gelukwensching van Z. K. H. Prins Hendrik met de voorspoedige reis en behouden aankomst te Batavia heeft mo gen ontvangen. Batavia, 15 September. Hedenmorgen had door den Gouverneur-Generaal de plechtige opening plaats van den spoorweg BataviaBuitenzorgen werd door Z. E., vergezeld van een groot aantal hoofdambtenaren en hoofdofficieren der land- en zeemacht, zoomede van de vertegenwoordigers van den handel, tevens een bezoek gebracht aaq

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1