en Mr. A. Teixeira de Mattos, en voor de ver weerders Mr. J. G. Rochussen. Het gold de vraag of de bepaling voorkomende in eene gemeente lijke verordening tot heffing van hand- en span diensten, dat het dagloon, krachtens de verordening verbeurd bij wanpraestatie, zal worden ingevor derd op de wijze voorgeschreven bij art. 258 262 der gemeentewei, is in strjjd met de wet, en zoo ja, of de burgemeester en ontvanger der gemeente, door ieder voor zooveel hem betreft, uitvoering te geven aan zoodanige verordening, eene onrechtmatige daad plegen waarvoor zij lot schadevergoeding verplicht zijn. Dinsdag heeft het bestuur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap alhier benoemd tot direc teur van den Tuin, den heer R. Maitland die mitsdien als lid van het bestuur aftreedt. Aarlanderveen, 23 October. lieden avond te 10 uren, brak hier brand uit bij den bouwman Gerrit Noest, aan de Gouwesluis; welke brand eindigde inct de geheele vernietiging van de wo ning. De bewoners, die reeds te bed lagen, zijn tijdig aan het gevaar ontkomen. De hooiberg, onmiddellijk bij de woning staande en reeds brandende, is op last van den burgemeester uit gegooid en daardoor is het hooi bewaard geble ven. Alles is behoorlijk verzekerd en de oorzaak van den brand is niet bekend. Püti'Ershoek, 24 October. Zondag en Maandag 11. waren voor deze gemeente feestdagen. Zondag 22 dezer was het 50 jaren geleden, dat de heer A. van Driel, lid der Stateu van Z.-Holland, aan het hoofd dezer gemeente werd geplaatst. Dit feest is op waardige wijze gevierd. In de voor- iniddug-godsdiensioefeuiugeu werd de gemeente door huren pred., Dr.. A. van Oosten, herinnerd aan hetgeen zij gedurende een halve eeuw aan haren Burgemeester te danken had. Uit het kerk gebouw naar zijne woning teruggekeerd, wachtte den heer van Driel daar de aangenaamste ver rassing. Hij vond daar een schrijven van den Minister van Biunenl. Zaken, waarbij deze hem meedeelde, dat het Z. M.den Koning behaagd had, hem te benoemen tot ridder der orde van de Nederlandscheu Leeuw. Het ontbrak op dien dag niet aan vele treffende bewijzen van belangstelling. Zoo ontving de ju bilaris ook eene deputatie van Burgemeesters uit den ouitrek, welke hein bij monde van den heer Vhelatider uit Numansdorp, van harte geluk- wenschte en hem een cadeau aanbood. Maandag was het de dag, waarop de gemeente hare feestvreugde zou openbaren. Door eene feestcommissie was een optocht georganiseerd, waaraan 230 personen deelnamen. Te elf uren voorm. kwam de feestcommissie den jubilaris van zijne woning afhalen, en verzocht hem in zijn rijtuig plaats te nemen, ten einde gezamen lijk het dorp te bezichtigeo, dat over zijne geheele lengte rijk versierd was. Een uur later werd de jubilaris door den heer A. van Oosten in het schoolgebouw binnengeleid, waar de hoofdonder wijzer H. Blotnmeudaal heul op gepaste wijze, ook namens de schooljeugd, geluk weuschte, waarna de kinderen toepasselijke liederen aan hieven. Het was waarlijk geen wonder, dat on derwijzers en kinderen zich beijverd hadden het feest zooveel mogelijk op te luisteren. Zoo iemand, dan was van Driel steeds een voorstander van kosteloos openbaar onderwijs. De eerste was hij in deze provincie, die reeds vóór 30 jaren het onderwijs vrij maakte, en alzoo zorgde dat ar moede geen beletsel meer kon zijn voor de ont wikkeling van het kind. Van het schoolgebouw begaf men zich naar het raadhuis, naar de oudste wethouder, de heer H. Visser, den zoo gewaardeerden voorzitter van deti Gemeenteraad hartelijk toesprak en hem een bijzonder prachtig album aanbood. Namens de gemeente droeg daarop de heer A. van Oosten hein het prachtig cadeau der gemeente op. Het bestaat uit een pièce de milieu en 2 zilveren candelabres, uit de fabriek van den heer van Loon te Rotterdam. Diep getroffen bedankte de jubilaris, en ver klaarde niets vuriger te wenschen, dan, zoolang God hein het leven spaarde, zijne beste krachten te besteden aan alles wat den vooruitgang van Puttershoek kon bevorderen. De dag werd verder feestelijk doorgebracht en met een vuurwerk besloten Nliott. Cl.) Barneveld, 24 October. Ter plaatse, waar hier vroeger een oud jachtslot heeft gestaan, nog be kend ouder den naam van het Drostenhuis en dat voor weinige jaren geheel is afgebrand, wordt thans een weeshuis gebouwd. Heden, terwijl de werklieden bezig waren een put te graven, stootte een hunner op een aarden pot, die bij onderzoek bleek geheel gevuld te zijn met gouden munt stukken, voornamelijk bestaande in Spaansche matten, dubloenen en oude pauselijke munt; het gezamenlijk gewicht daarvan is p. ui. 14 pond en de waarde alzoo ongeveer 110,000. Men kan zich het geluk voorstellen van de zeven werk lieden, die als vinders de helft van het gevondene zullen deeleu. Men verneemt met genoegen, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de meer dere of mindere zeldzaamheid van sommige munt stukken, alvorens ze naar den smeltkroes te zenden. Een andere lezing laten wij hier volgen Het is de kosten van eene lange reis naar Cali- fornië niet meer waard om goud te gaan zoeken de gelegenheid is nu dichter bij honk: men ga henen en neme den omnibus naar ons dorp die 60 centen kost, leene eene spade, zoeke het goede plekje op (dat moet in het goudland ook zoo gebeuren) en de zaak is gezond, terwijl wij dit nog vóór hebben, dat het te vinden goud gemunt en wel in een mooi keulsch potje zit. Van morgen althans zijn door een zevental van onze goudgra vers, die bezig waren met aardwerk aan het nieuwe weeshuis, 2000, zegge twee duizend stuks, gouden spaansche en bisschoppelijke munten ge vonden, de oudste van 1532; zij waren 4 voet onder den grond in een sierlijk keulsch potje besloten. De schat wordt op p.m. 10,000 gerekend. Het is opmerkelijk, dat de overlevering de her innering aan dien schat bewaard heeft. Ci el tl- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 10 tot 23 October 1871. De geldcrisis te Londen is bedwongen, dank zij den grooten toevoer van specie welke daar ontvangen is ten gevolge van de disconto-ver- hooging door de Bank van Engeland. Ook in Duitschland begon de markt ruimer voorzien te worden, terwijl ten onzent de overvloed steeds voortduurt. Piolongatie liep op 3% a 4 pCt. Het tractaat tusschen den Keizer van Duitschland en de Fransche regeering gesloten, wordt door som migen beschouwd als een hoeksteen voor het be houd des vredes even als de vriendschappelijke gezindheid tusschen de beide duitsche Keizers; anderen, die niet zoo gemakkelijk te voldoen zijn moeten er toch minstens eene voor het oogenblik gewenschle oplossing der moeielijke Elzas-Lotha- ringsche quaestie in erkennen en zoo is men dan over het geheel tamelijk tevreden met den po- litieken zoowel als met den financieelen toestand van Europa. Wat er achter de schermen geschiedt, of de Bonapartisten in Frankrijk, gelijk door sommigen beweerd wordt veld winnen, wat er van het Boheemsche vraagstuk voor Oostenrijk worden zal, welke beteekenis gehecht moet worden aan de somtijds scherpe taal der Engel- sche bladen wanneer zij over Duitschland en nu voornamelijk over het voorgestelde nieuwe Duit sche muntstelsel handelen, of het waar is dat Italië zich voorbereidt tot het aangaan eener nieuwe leening, of Oostenrijk wederom tot bui tengewone middelen moet overgaan om met de betaling der Januari-coupon gereed te komen, dat zijn met nog vele anderen, vragen waarover men zich voor het oogenblik niet bekommert en de oplossing aan den tijd overlaat. Naar onze bescheiden meening behoorde toch rekening ge houden te worden met al die vragen, omdat zij allen in innig verband staan met geld-en fondsen- markt, doch men schijnt tegenwoordig niet op de toekomst te willen disconleeren en liever den slag af te wachten en de risico te loopen of hij he viger of minder hevig zijn zal. De beurs was alzoo over het geheel vrij goed, hoezeer de handel tamelijk beperkt bleef en de prijzen weinig fluctueerden. Met deze weinige woorden is bijna alles gezegd wat er van te zeg gen is, enkele détails echter willen wij vermel den, omdat zij de uitzonderingen zijn op den bovengenoemde regel. Terwijl onze Nationale fondsen 51 pCt. bene den de prijzen van acht dagen geleden liepen, stegen de Aandeelen Handelmaatschappij van 13114 tot 134% pCt. op welken prijs zij heden sluiten; dividendbewijzen golden /TUI a ƒ102.50. Naarmate dus het oogenblik nadert dat over de voortzetting of ontbinding der Maatschappij be slist zal worden, den 5den November e. k., schijnt de beurs tot voortzetting te willen praeadvi- seeren. Hoe hoog ook door sommigen moge worden geloopen met het Duitsch-Fransche trac taat en hoe schoon men de herlevendiging van Frankrijk's industrie en tinancieele gesteldheid ook afschildert, de beurs schijnt niet veel waarde daaraan te hechten en houdt de 3 pCt rente na genoeg op denzelfden prijs. Spanje blijft in een doen, Portugal is eene fractie geavanceerd, terwijl van Rusland sommige soorten hooger andere lager liepen. Tot de eersten behooren de spoor wegfondsen, die bijna allen 1 pCt. wonnen, de 4(1, pCt. 2de leening die mede 1 pCt., de 4 pCt. 1867/69 die ft pCt. rezen, en de loten van 1864 en 1866 die resp. van ƒ244.50 op ƒ247 en van ƒ238 op ƒ241.50 liepen. Tot de laatsten hoofdza kelijk de Engelsch-Hollandsche leening van 1864 en 1866 die circa 1 pCt. verloren. Oostenrijksche renteschuld bleef bijna stokstijf op den ouden prijs, loten kwam iets vooruit, vooral die van fl 500 I860 van ƒ492 tot ƒ500 en tl 10U i864 tot van ƒ133 tot 135.75. Nationale Bankactiën won nen vau ƒ760 tot ƒ767, doch de spoot wegfondsen waren nu flauwer gestemd even als de Italiaan- sclre, doch de staatsschuld van dat land, waarin te Parijs sterk gewerkt wordt om den prijs te ver heffen, liep ook hier 1 pCt. op. Turken avanceer den van 43IJ& tot 44^, Egypte van 77% tot 78 pCt. Zuid-Amerikaansche fondsen waren allen willi ger: Brazilianen van 92 tot 93, Mexicanen 1851 van 12ft tot 13, gestempelde werkelijke Granada van 195» tot 1976, Peruanen van 72?^, tot 73 pCt. Eigenlijk zijn al die mutatiën echter van weinig aanbelang, doch niet alzoo de rijzing in de oude Grieken van 9% tot lift pCt. waarin op heden eene kleine reactie volgde, zoodat zij op llffe pCt. sluiten. Alleen een paar groote kooporders voor Engelsche rekening veroorzaakten die rijzing van bijna 2 pCt. op een fonds dat nog geen 10 pCt. stond en dat volstrekt geene toe komst heeft. Noord-AmerikaanscheStaatsfondsen zijneen wei nig gerezen, doch in de spoorweg-fondsen waren de prijsverauderingen, bij sommigen althans, van meer belang. Vooral die soorten welke naar aan leiding van den brand van Chicago zoo zeer hadden geleden, haalden de schade ten deele weder inIllinois avanceerde ft, Chicago Rock- Island en Pacific 2ft, Erie ft, Port Huron 2ft pCt. andere soorten wonnen minder, slechts enkele liepen achteruit waaronder de St.-Paul-Pacific lste sectie met ft pCt. vau 70 op 69ft pCt. BUITENLAND. Fraukrflk. Bonapartisten. Antwoorden aan Benedetti. Benoeming der Fransche bisschoppen. Aan Jeröme Bonaparte valt de eer te beurt, in de laatste dageu tot voorwerp te dienen voor de politieke gesprekken in Frankrijk. Toen hij eenige dagen geleden een paspoort naar Corsica verzocht was ieders aandacht angstig gespannen over de revolutiën, die door zijne verschijning op dat eiland wel zouden te weeg gebracht worden. Het bleek al spoedig, dat de berg hier een muis gebaard had en de gevreesde omwenteling zich bepaalde tot eenige opgewonden uitroepingen. Nu echter is nog iets meer gebleken, namelijk dat hier zelfs van geen berg sprake was, maar dat men den prins, ook wat zijn politieken invloed betreft, meer bepaald als een dwerg moet beschou wen. Al dadelijk toch bij de bijeenkomst van den Corsicaan<chen dopartementnlen raad heeft deze heer een échec geleden. Hij en zijne partij dron gen er op aan, dat de benoeming van een president (waarvoor hij zich natuurlijk candidaat had gesteld) zou geschieden vóór het onderzoek naar de geloofsbrieven. Of de prins vreesde, dat dit onderzoek zijne partij in den raad zou verzwakken, dan wel of er een andere reden voor zijn wensch bestond is ons onbekend. Zoo veel is zeker, dat na hevige debatten een daartoe strekkend voorstel met 28 tegen 26 stemmen ver worpen werd. Het gerucht liep dien ten gevolge reeds in Parijs, d it hij vreest voor het welslageu zijner candidatuur en zich naar Zwitserland zal terug begeven. De Bonapartistische bladen, wij wezen er giste ren reeds op, worden intusschen hoe langer zoo onbeschaamder. De regeering schijnt er volgens verschillende berichten over te denken, maatre gelen tegen die uitspattingen te nemen. Het is te wenschen dat deze berichten onjuist zijn. Im mers vooreerst zal het Bonapartisme zich door zijne kwaadwillige en laaghartige polemiek meer verachting dan deelneming op den hals halen, indien de overige bladen slechts zorgen (waar voor geen twijfel bestaai) dat zij liet meer domme publiek over die kwaadwilligheid en laaghartig heid voorlichten. Ten tweede is hier het begin sel van vrijheid der drukpers in gevaar, dat wij zelfs bij de grootste uitspattiogen, zoo lang slechts de zedelijkheid niet aangerand wordt, wenschen gehandhaafd te zien. Ten derde eindelijk zou Thiers zich aan het verwijt blootstellen, uit per soonlijke ergernis tot dergelijke maatregelen te zijn overgegaan. Deze laatste reden is natuurlijk de minst gewichtige. Indien de regeering slechts voortgaat een waak zaam oog te houden op alle gewelddadige pogin gen, die men tot herstel van het oude régime mocht aanwenden, dan twijfelen wij niet of de insinuaties van Clément Duvernois en zijue volge lingen zullen in hun eigen vuil verstikken. In het kanaal varen, niettegenstaande alle ver zekeringen, die Napoleon aan EugWscbe en an dere dagbladschrijvers moge doen, steeds lichte vaartuigen heen en weder, 0111 alle eventueele landings pogingen te beletten. Volgens het Journal de Parit zal niet alleen de hertog de Grammont, maar ook de heer Drouyn de Lhuys een antwoord in het licht geven op de onthullingen van Benedetti, dat voor dezen diplomaat niet zeer gunstig zou klinken. Twee dépêches zouden onder anderen daarin voorkomen, waaruit blijkt, dat zoo Frankrijk in 1866 naden slag van Sadowa aau Pruisen afstand van grond gebied heeft gevraagd, dit voornamelijk gebeurd is op sterken aandrang van Benedetti zelf. De France deelt mede, dat de moeielijkheden met den heiligen stoel over de benoeming der Fransche bisschoppen thans geheel uit den weg zijn geruimd. Het Fransche gouvernement drong, zooals men weet, aan op zijn recht van die be noeming. Het Vaticaan beriep zich op précéden ten van 1848 en op de beperkingen die door het concordaat op de uitoefening van genoemd recht waren gemaakt. Daar de Fransche regee ring echter voet bij stuk heeft gehouden, is de paus er toe besloten (en veel anders bleef hem ook niet over) in de benoeinings-bullen de formule in te lasschen: „ad nominationem gubernii gal- lici." Daar hierdoor het recht van nominatie der Fransche regeering wordt erkend, is de vre<je over deze zaak weder gestoten en zal graaf d'Harcourt waarschijnlijk spoedig tot zijne be trekking bij den heiligen stoel terugkeeren. Duitschland, Rijksdag. Tractements-verhooging van pr;< Biedermann. Bezoldiging der onderwijzers. De zitting van deu rijksdag van 24 October leverde niet veel belangrijks op. Eene interpel. latie van den afgevaardigde Richter en hare be. antwoording door den minister van oilog wa, het voornaamste incident. Zij strekte om inlich tingen te vragen over de .reservisten in Frankrijk en de orde naar welke men bij het terugtrekken der troepen te werk ging. Het doel van deninterpel lant was voornamelijk om aan de betrekkingen van het achterblijvende leger geruststelling en zekerheid te geven. De minister van oorlog gaf daarop alleszins voldoende, maar overigens weinig belangrijke inlichtingen. Terwijl vele voorbeelden zijn aan te wijzen van personen, die op de middelen, waardoor zij tot vertegenwoordiger worden gekozen, zoo nauw niet zien, gaf de Saksische professor BiedermaDn dezer dagen een voorbeeld van het omgekeerde Volgens art. 21 der constitutie moet hij, die een bezoldigd staatsambt aanneemt, of in een derge lijk ambt, wat zijne bezoldiging of rang betreft, verhoogd wordt, voor zijn lidmaatschap bedan ken en zich opnieuw verkiesbaar stellen. Prof. Biedermann nu nam deze bepaling zeer consciëntieus op en wilde aftreden omdat het Sak sische ministerie zijn professoraal tractement heeft verhoogd. De commissie voor de orde der werk zaamheden echter, die dit geval moest onderzoe ken, heeft een ander oordeel uitgesproken. Zij meent dat men deze en dergelijke bepalingen niet op eene kleingeestige wijze moet opvatten Indien om eene dergelijke tracteinents-verhoogin ieder lid der vertegenwoordiging moest aftreden zou slechts tot onnoodige moeite en tijdsverspillio» aanleiding worden gegeven. De afgevaardigde! eenmaal door het vertrouwen der kiezers a zijne betrekking gekomen, indien hij nu eens kleine verhooging van tractement krijgt, zal da vertrouwen niet verdwijnen, zal men hem daarom nog uiet verdenken, een werktuig der regeeriu; te ziju geworden. Bij de aanstaande loonsver- hoogingen, die voor verschillende wetenschappe lijke betrekkingen in geheel Duitschland te wach ten zijn, zou overigens de aftreding van talrijks rijksdagleden volgens die opvatting noodig, en derhalve een groote belemmering in de werk zaamheden veroorzaakt worden. Onder de posten der staatsbegrooting over 1872 komt eene zeer prijzenswaardige voor tot ver hooging van rijkswege van de tractementen de school-ouderwijzers. Volgens de wet van 1861 moeten deze minstens 350 en in grooter gemeen ten 450 en 500 florijnen bedragen. De regeering begrijpt dat een onderwijzer met zijn gezin van een dergelijk inkomen niet kan leven en heeft derhalve eene som van 1,300,000 fl. uitgetrokken oui de tractementen tot een hooger minimum op te voeren, vijfjaarlijksche verhooging in te stellen en de pensioenen der afgetredene ouderwijzen te verbeteren. Mochten andere landen aan den zorg voor lien, die de eerste zaden van ontwik keling in de jeugdige akkers moeten nederlegget een voorbeeld nemen. Engeland. Onpasselijkheid der Internationale. NeksJi aan het aristo-proletariër verbond. De Internationale gevoelt zich in Engeland eenigt- zins ziek. De levenskrachten worden minder; verscheidene ledematen vallen van het lichaam af. Om de oorzaken van deze ongesteldheid te onderzoeken en over de geneesmiddelen te bo raadslagen hebben de deskundigen in Londen eene groote meeting gehouden. Als klaarblijkelijk ziekteverschijnsel is daar reeds dadelijk geconstateerd, dat de arbeidende stand zijne handen in den laatsten tijd van de schoone instelling heeft afgetrokken. Verkeerde handelingen van den patient zeiven zijn hiervan de oorzaak. Hij heeft zich namelijk gaau ver moeien met de algetneene politiek, terwijl zijne oorspronkelijke bezigheid beperkt was tot hel lot der Engelsche arbeiders. Maar in zooverre is hij te verontschuldigen dat verkeerd gezelschap hem alweder hiertoe heeft gebracht. Immers een menigte).Commune-mannen uit Parijs zijn bij hem bescherming voor hunne moordenaars-gezichten en begcerige dievenhanden komen vrageu, en in plaats vau ze te verstooten heeft de patient z« niet alleen tot zich genomen, maar zich zelfs door hen laten verleiden om zijn oorspronkelijk staat huishoudkundig karakter in een politiek te ver anderen. De Engelsche arbeiders zijn hiermede ccli ter volstrekt niet gediendzij worden door de politieke moordenaars en brandstichters uil Frankrijk en elders overschreeuwd en in huun» belangen niet het minste geholpen. Daarom trek ken zij zich in menigte terug, en het gevolg 's dat het er met de kas der arme Internationale el' lendig uitziet. Op bovengenoemde meeting nu >s het besluit genomen, om door geheel Engeland weder zij-takken te doen uitbotten ten einde de

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2