Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van 160 van de afdeeling Metalen Kruis, 1ste sectie, Amsterdam, bij brief van den thesaurier, den heer Jacobus Meulman, van 18 October 1871. Bovendien is vanwege de sectie ingeteekend voor een groot aantal exemplaren op het uit te geven werk betreffende het Monument, van den heer M. A. Perk, te Breda. Bij het Ministerie van Koloniën is een telegram ontvangen, houdende het bericht dat de telegra phische verbinding tusschen Java en Sumatra op den 12den dezer is tot stand gekomen. De luitenant ter zee der 2de klasse, S. H.Bin- kes, laatst gediend hebbende op Zr. Ms. schroef- stoomschip de Amstel, gestationeerd te Curapao, en van daar den 9den dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan C. L. fl. Hollman, uitgever van de Courrier ie la Meuse, wonende te Maastricht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Nichan Iltihar, hem door Z. H. den Bey van Tunis ge schonken. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gemeente Rijswijk P. M. Cocbius; der gemeente Hillegom S. baron van Heemstra; der gemeente Bodegra ven Jhr. F. van Oitters, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Rhoonder ge meente Rhoon P. H. Crans; der gemeente Har- dinxveld A. J. Goudriaan, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Schoonrewoerd en Hei- en Boeicopder gemeente Schoonrewoerd H. M. Vogelsang, ten einde deze betrekking ge lijktijdig met die van burgem. van Leerdam te bekleeden; der gemeente Hei- en Boeicop W. N. J. van Slype, ten einde deze betrekking gelijk tijdig met die van burgem. van Lexmond te be kleeden. Z. M. heeft aan Mr. L. Hornat), op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Norg en als zoodanig benoemd Mr. J. Tonckens. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provin ciaal gerechtshof in Friesland Mr. M. van Heioma, thans president der arrond.-rechtb. te Sneek. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.- rechtb. te Sneek Mr. J. J. Bolman, thans rechter in die rechtbank. Z. M. heeft aan den telegrafist der 3de kl. K. P. J. Stakman Bosse eervol ontslag uit zijne be trekking verleend. Z. M. heeft den heer J. H. Ferguson, gezagheb ber van Bonaire, thaus met verlof hier te lande, tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van Gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea. BINNENLAND. Amsterdam, 17 October. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren maakte de heer Kui per de vergadering opmerkzaam op het gevaar, dat Amsterdam bedreigt, door de afsluiting van het IJ te Schellingwoude (welke blijkens oproe ping in de dagbladen van sollicitanten naar de betrekking van sluiswachter aan de Oranjeslui zen zeer spoedig kon worden te gemoet gezien) zonder gelijktijdige opening van het kanaal te Wijk-aan-Zee. Hij beveelt B. en W. een nauw gezet onderzoek over die zaak aan. De heer H. van Lennep antwoordde, dat B. en W. het met den heer Kuiper eens zijn omtrent het gevaar, en dat er reeds een onderzoek is ingesteld, waar van de uitslag in de volgende vergadering zal worden medegedeeld. De heer van Nierop vroeg inlichtingen omtrent de bezwaren der gemeenten over het IJ tegen de voorgenomen annexatie-plannen van Amster dam. De heer Meinesz zeide, dat een voordracht van B. en W. betreffende deze zaak reeds ter perse is en weldra zal worden ingediend. Zaandam, 19 October. Tot verlevendiging van de hier bestaande veemarkt, waarop sedert eenige weken weinig te doen was, had de markt com missie prijs en premie van 15 en 10 uitgeloofd aan de hoogste aanvoerders. De prijs werd be haald door P. Lubbers, die 8 stuks, en de premie te zamen door P. Pauw en Jb. Krijt, die ieder 4 stuks ter markt brachten. Laatstgenoemde deed afstand van de premie ten behoeve van de ar men. In het geheel waren 134 stuks vee aange voerd, terwijl er eene levendige stemming heerschte en tot vrij hooge prijzen bijna alles werd ver kocht. Beverwijk, 18 October, Gisterenavond is alhier per beurtschip aangebracht het lijkje van een kind, wiens ouders hier woonachtig zijn en dat te Amsterdam aan de pokken is overleden. De burgemeester, hiervan onderricht, heeft terstond het schip den wal doen verlaten, het lijkje on middellijk laten begraven en verder de noodige voorzorgen genomeu, om de gemeente voor de nadeelige gevolgen van zulk een onvoorzichtige handelwijze te behoeden. Rotterdam, 19 October. In de zitting van deo gemeenteraad van heden is ingekomen eene mis sieve van de Commissie voor het middelbaar on derwijs, waarin zij, in overleg met de benoemde directrice der openbare school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, den wensch te kennen geeft om, zoo mogelijk, die school met 1 Januari 1872 te openen. Voor dat men echter kan over gaan tot eene oproeping van het onderwijzend personeel, zal door den Gemeenteraad eene ver ordening, regelende het aantal en de jaarwedden der leeraressen en leeraren moeten worden vast gesteld, waartoe de Commissie de volgende out- werp-verordeuing heeft ingezonden, die reeds morgen in behandeling zal worden gebracht; „Aan de openbare school voor middelbaar onder wijs voor meisjes worden aangesteld 1. een leerares voor de Nederlandsche taal en letterkunde, op eene jaarwedde van ƒ1200. 2. een leerares voor de Fransche taal en letter kunde, op eene jaarwedde van 1200. 3. een leerares voor de Duitsche taal en letter kunde, op eene jaarwedde van 1200. 4. een leerares voor de Eogelsche taal en letter kunde, op eene jaarwedde van ƒ1000. 5. een leerares voor de geschiedenis, op eene jaar wedde van 1200. 6. een leeraar voor de wiskunde (voornamelijk rekeneD), aardrijkskunde (te weteDwis-, natuur- en staatkundige aardrijkskunde) en het boekhou den, op eene jaarwedde van 2000. 7. een leerares voor de natuurlijke historie (voornamelijk plant- en dierkunde), op eene jaar wedde van ƒ1000. 8. een leeraar voor de natuur-en scheikunde, op eene jaarwedde van ƒ1000. 9. een leeraar voor de gronden van staatsinrich ting, op eene jaarwedde van ƒ200. 10. een leerares of leeraar voor het handteeke- nen, op eene jaarwedde van ƒ800. 11. een leerares of leeraar voor de geschiede nis van de beeldende kunst, op eene jaarwedde van ƒ200. 12. het schoonschrijven per memorie ƒ100. 13. handwerken, per memorie ƒ300. 14. gymnastiek, per memorie 500. De posteu N°. 12 en 13 zijn per memorie uitge trokken, omdat de daarbij genoemde vakken aan een of meer der te benoemen leeraressen kunnen worden opgedragen." Voorts was aan de orde de beraadslaging over de begrooting der gemeente voor bet jaar 1872. De algemeene beschouwingen liepen uitsluitend over de voor ditmaal voorgestelde regeling om een gedeelte der buitengewone ontvangsten te beste den voor gewone uitgaven, ten einde de begrooting te doen sluiten. Hedenochtend te ongeveer halftien, had een lljarige jongen, die in de Boompjes op een slee perswagen wilde springen, het ongeluk onder deD wagen te geraken, welke hem over hals eD borst ging, waardoor hij op de plaats dood bleef. Deventer, 18 October. Tot commissarissen der Deventer-Bankvereeniging zijD door de aandeel houders gekozen de heerenMr. H. W. J. van Marie, lid van Gedep. Staten van Overijsel, Mr. H. van Loghem, rechter in de arrond.-rechtbank alhier, en M. van Doornink, grondeigenaar alhier. Leeuwarden, 18 October. De Vereeniging voor volksbijeenkomsten zal dezen winter weder krach tig optreden. De afdeeling „Volksvoordrachten" zal tien Zondagavond-bijeenkomsten wijden aan muziekuitvoeringen, tooneelvoorstellingen, voor drachten in proza en poëzie, zang enz. De af deeling „Populair-wetenschappelijke leziogen voor mannen" zal acht bijeenkomsten houden op Za terdagavond. De afdeeling „Volkszangonderwijs" heeft reeds den 5den dezer hare oefeningen met nagenoeg 100 mannen en vrouwen aangevangen, en zal die geregeld eiken Donderdag- en Zater dagavond voortzetten. BUITENLAND. Frankrijk. Tol-, grens- en financieel verdrag. Dossier Lessines. Een telegrafisch bericht uit Berlijn deelt den volledigen inhoud mede van het tractaat, dat tus schen Frankrijk en Duitschland gesloten is. Dat bericht verschilt in zooverre van hetgeen door het Fransche Journal O/ficiel werd medegedeeld, dat het slechts twee afzonderlijke verdragen noemt, terwijl de 0/ficiel verzekerde dat er drie stukken zullen worden geleekend: éen over de tol-, éen over de financiëele- en een over de grens-quaestie. De Berlijnsche dépêche'nu laat de grens-regeling een gedeelte uitmaken van het tolverdrag. Dit verschil is niet zonder gewicht, wanneer men in aanmerking neemt, dat voor de financiëele en militaire bepalingen de goedkeuring wordt ver- eischt noch van het Duitsche noch van het Fran sche parlement; dat de tolquaestie alleen aan de Duitsche vertegenwoordiging zal worden on derworpen, terwijl de verandering der grens scheiding bij beide parlementen in behandeling moet worden gebracht. Indien dus die bepalingen over de grensverandering deel uitmaken van het tolverdrag, dan zou dit laatste niet kunnen wor den geratifieerd voor het einde des jaars, daar de Nationale Vergadering eerst tegeD 4 December bij elkaar komt. Om baar niet ter buitengewone zitting op te roepen is toch gedurende de geheele onderhandelingen het groote doel van Thiers ge weest. De Siècle wijdt een artikel aan het bekende dossier Lessines. De openbaarmaking daarvan, zegt zij, is zeer goed te keuren. Wij leeren er wel niets nieuws door over het karakter van den keizer; wij wisten reeds dat hij met al zijn keizersschap nooit den ouden mensch, den samen zweerder van Straatsburg en Boulogne van zich had kunnen afwerpen. Maar nu, welke souverein zou, bij het lezen van den roman van Oscar, nog willen helpen aan de restauratie van het Bo- napartisme, of liever ze kunnen aanzien zonder een onwillekeurigen afkeer! Europa heeft er nu even veel belang bij als Frankrijk den man, die eens Napoleon III was, zijne dagen stilletjes te Chislehurst te laten eindigen. Dngeland. Een verbond van korten duur. Eendracht der sociaal-democratische partij. Het verbond tusschen de lords en de arbeiders is over Engeland heen gegaan als een meteoor, die een oogenblik een schitterend licht over de natie heeft verspreid en toen alles weer iu de vorige duisternis heeft doen terugzinken. Het blijkt dat inderdaad zulk een verbond nog niet bestaan heeft. De eene lord na den andere protesteert er tegen dat de dagbladen zijn Daam noemen bij de onderteekenaars van het verdrag. Nu weer hebben lord Derby, lord Carnavou en sir Gathorne Wardy een dergelijk protest inge diend. De eerste verklaart, dat hij met de be ginselen, in de zeven résoluties neergelegd, vol strekt uiet instemt; de tweede, dat hij nooit deel heeft genomen aan eene poging tot het sluiten van een overeenkomst om wettelijke maatregelen voor de verbetering van des werkmans lot te verkrijgen; de derde eindelijk, dat hij nooit of geenerlei wijze zijn goedkeuring aan die overeen komst heeft geschonken. Sir Stafford Northcote, vroeger minister van koloniën onder Derby en Disraeli, is ook komen verzekeren dat hij het verdrag niet onderteekend heeft, terwijl uiemaud het tegenovergestelde beweerd had. Kortom er is nu onder de edele lords een soort van gevoel wakker geworden, dat hen aandrijft om alle me deplichtigheid of ingenomenheid met een derge lijk verbond verre van zich af te werpen. Het was dan ook nauwelijks te begrijpen, dat daar zoo plotseling twee scherp tegen elkander overstaande partijen zich vereenigd zouden hebben om op een radicale manier het programma van éen der partijen door te voeren. Immers de lords hadden nagenoeg bij de overeenkomst geen voor deel, dan dat de werkman hen vooreerst in hun Hoogerhuis ongemoeid zou latenen nu is het wel te begrijpen, dat zij daarvoor eenigerlei con cessie willen doen, maar niet dat zij een contract zullen sluiten waarbij zij zich verbinden, als kampvechters voor de andere partij op te treden. Een schriftelijke overeenkomst derhalve van den inhoud, dien wij vroeger mededeelden, kan men gerust verklaren niet te bestaan. Dat er echter eenigerlei poging door de lords is in het werk ;esteld, om zich met den werkman te verstaaD, is vrij zeker en dan hebbeu zij er de bedoeling mede gehad, óf om oprecht in den toestand des werkmans verbetering (e brengen, óf om Glad stone en de liberale partij er onder te helpen. En dit kan men wel als de voornaamste beweeg reden beschouwen, uiaar dan heeft het middel al zeer verkeerd aau het doel beantwoord. De richting toch, die de zaak uu al meer en meer neemt, is: dat de liberale partij het plan der lords zeer goedkeurt, maar het verder zelf wil over nemen. De Daily Telegraph, die voorondersteld wordt eenigszins onder de inspiratie van Glad stone te staan, heeft deze meening vrij ondub belzinnig uitgesproken. Het feit, dat de lords allen verklaren, niet on derteekend te hebben en het ook inderdaad niet hebben gedaan, expliceert het blad overigens al dus „Het „verdrag" is nooit geteekend, omdat de voorwaarden, die door den werkman werden voorop gesteld veel te veel naar het socialisme overhelden. De conservatieven echter, gevoelende, dat zij onmogelijk hunne handteekening konden zetten onder een dergelijk stuk, wilden het toch niet verscheuren, daar zij er wellicht bij de aanstaande verkiezingen partij van zouden kunnen trekken." Ook bij het volk vindt het verdrag weinig ge nade. De éen noemt het „onheilig verbond", de ander' „concordaat", hoewel het met de alliantie van 1816, treuriger nagedachtenis, en de kerke lijke zaken niet het minste te maken beeft. Men vertrouwt altijd Gladstone en zijne party, al heb ben zij in den laatsten tijd ook weinig voor den werkman gedaan, nog meer daD de oude vossen, die daar zoo plotseling hunnen staart willen af leggen. In eene vergadering van afgevaardigden van alle republikeinsche vereenigingen te L0[|(j werden op den tegenwoordigen premier wel scheidene Diet zeer liefelijke aanmerkinoen rnaakt, maar toch ten slotte met eene aieetj heid van 32 stemmen een votum van vertrouu- op hem uitgebracht. Het sociaal-democratische leger is icie- op het oogenblik inwendig ook lang niet zind. Tusschen den Secretaris-Generaal der nationale", Mr. Hales, den president van oe publikeinsche club, Mr. Bradlaugh en andereh" den van het Socialisme, is een bittere a ontstaan over de volgende, door Bradlaugh gesprokene verklaring: dat de Internationale Engeland slechts weinig leven en invloed 1 en dat de engelsche arbeiders hunne onder, ning moeten weigeren aan eene Vereeni» wier Secretaris de vernieling van openbare bouwen in Parijs uit een strategisch oog; verdedigd heeft. Het antwoord van den Hales op deze onbeleefde woorden komt onget hierop neder: Hij (Hales) moet erkennen een deel uit het militaire oogpunt over de gebeurler sen te Parij9 te hebben uitgesproken, eu dat wellicht verstandiger gedaan had, dergelijke matigingen over te laten aan groote krijgskun» geniën, als Von Moltke en Bradlaugh. Dat c heer den arbeiders het lidmaatschap van de ternationale ontraadt, daarin is evenveel lo- te vinden, als er b. v. zou gelegen zijn in verklaring van hem (Hales) dat de arbeiders lid mochten worden van de republikeinscbec omdat haar president, Bradlaugh, tot de vol; van Malthus behoort en den armeu man dus eens koD verbieden, evenveel kinderen voort brengen als de rijke. Mr. Bradlaugh kan ver onmogelijk het aantal leden der „Internatioo in Engeland kennen, omdat hij zelf niet de heeft, tot die vereeniging te behooren. T dezen aanval grijpt een ander lid der repubiib sche club, Charles Wade, weder het woor. de volgende verzekeringen: „Dat de In to nale in Engeland geene 300 wezenlijke ledetki zich rondwentelt in het slijk van personaliteit en geen grondbeginsel erkent dan: „Gij zultp andere profeten eeren dan Karei Marx", terw hare hoofden eene clique van samenzweer! vormen, die reeds menig eerlijk man aaoi kerker en het gerecht hebben overgeleverd, ter zij zich zeiven ver buiten schot houden." Op deze wijze gaan de socialisten in rede ringen en schotschriften voort, elkander uil schelden. Men ziet dat, zoo zij het al eensr: over het beginsel dat alle rijkdom eendrachtig: onder de wereldbewoners moet verdeeld word" zij bij de uitvoering van dit plan nog niet eendrachtiglijk te werk gaan. Oosteiir-gk-Hcrag. Monarchie. Weener politie. De oplossing uitgesteld. Ops manifestation. Bij de groote opgewondenheid der gemoede te Weenen was men, vooral op den dag, de oud-katholieken voor het eerst van de 1 tor-kapel zouden gebruik maken, bevreesd er ongeregeldheden zouden voorvallen. Op een zeer eigenaardige manier hebben nen's burgers hiertegen maatregelen getto: De leden van verschillende vereenigingen,» van de gymnastie- en schermgezelschappen ben elkander met handslag beloofd, alle® te zullen tegengaan en iederen verstoorde! orde zonder complimenten aan het naaste p bureau uit te leveren. Op den genoemden nu stouden derhalve op vele plaatsen vastte dene mannen op hun post, niet het plan om klei twisten in der minne te helpen bijleggen,! erger oneenigheden echter met energie op treden. Niettegenstaande er eene onnoemeli) menigte op de been was, is dan ook alles in beste orde afgeloopen. De beraadslagingen der drie heeren Vod Beu; Hohenwart en Andrassy over den critiekeo i wendigen toestand zijn uitgesteld, op verzoek* den Hongaarschen minister, met de betuigingd hij de zaak eerst nog eens grondig wilde studeeren, en ook de voornaamste politici zijn land raadplegen. Deze raadpleging zal wel ten nadeele van Bob men uitloopen, en bovendien wel overbodig z'j Immers het is bekend, dat de overige Honga sche ministers eensgezind zijn in hunne alkeuri van de ontbindiDgpogingeu der CzecheD. Het uitstel is echter in zooverre nuttig dat gemoederen tijd hebben om wat tot rust te f men, en met meer kalmte de gevolgen van verschillende handelwijzen kunnen overwege; Intusschen worden door de Duitschers opera's gebruikt om tegen de Czechen te nis festeeren. Te Weenen werd de „Lohengrin", geven, in welker derde acte de koning iets d< gelijks zegt als: Voor 't Duitsche land het Duitsche zwaard Zoo wordt de kracht van 't Rijk bewaard. Het choor repeteert dan deze woorden, wa donderend en langdurig applaudissement verdoo' b(j deze gelegenheid de stem der zangers. In Pesth kwam het tot een dergelijke detnc stratie tegen de Czechen in het stuk, getitel

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2