hebben enkele manifestaties plaats gehad teD ,nste van het keizerrijk, en de hoofdaanleggers jarvan zullen vervolgd worden. Het eskader, ijt naar het eiland voor alle zekerheid werd ieengezonden, heeft een bataljon manschappen j,p wal gezet en daar blijft de zaak voorloopig lijf- i'gv^iajaïii ïirStóbhimtBari anab I De commissie van gratie voor de veroordeelde medeplichtigen aan de revolutie heeft, den 16den litre eerste zitting gehouden, doch weinig uit gevoerd. Zij oordeelde over drie minder belang rijke vonnissen, doch maakte verder uit, dat de stukken van de door den Versailler krijgsraad üitgesproken veroordeelingen (waarvoor zij eigen lijk bij elkaar was gekomen) te uitgebreid waren om in die zaken reeds dadelijk te beslissen. Thiers zou geweigerd hebben, zijne persoonlijke upinie te zeggen, toen men hem die bepaald af- noeg. /De commissie is hier souverein," was zijn ijttvoord. Intusschen is er alle reden om te ge- joven, dat hij zich in den loop der zitting in de Aussie gemengd heeft, en dat wel om op zacht- fcid aan te dringen. De Temps betoogt naar aanleiding der in staat van beschuldiging stelling der ministers Ollivier en Palikao, dat ook de ex-keizer verantwoordelijk moet gesteld worden voor hetgeen gebeurd is vóór Jen oorlog en tevens als generaal en chef voor het lot van het ongelukkige Fransclie leger. Duitschland. De St.-Gothard-baan. Munthervorming. Bij den bondsraad is door Bismarck een ont werp van wet ingediend over de deelname van Duitschland aan de St.-Gothard-baan. In 1869 was tusschen Zwitserland, Italië en den Noord- toitschen bond een verdrag gesloten, waarbij tyaald werd, dat van de 85 millioen, die tot den valeg beuoodigd zijn, Italië er 45 en Zwitserland f) betalen zou; en de overblijvende 20 millioen lias van Duitschland werden verwacht. Over de wijze waarop nu deze som iu Duitschland zal bij elkander gebracht worden handelt het wets ontwerp. In de alleronduidelijkste officieele stijl, die men er in Duitschland op na houdt, en die men dikwijls letterlijk als een raadsel moet oplossen, worden eene menigte sommen genoemd van bij dragen, vroegere toezeggingen enz. die in het kort hierop neerkomen: Door particuliere bij dragen ziju ongeveer 7 ft millioen verzekerd, na melijk door het groothertogdom Baden 3 millioen, door het bestuur der Pruisische bergwerken 1 ft mil- lioeD, door verschillende spoorweg-maatschappijen 3 millioen. Van andere maatschappijen b. v. ook van de ElzasLotbaringsche heeft men nog bij- irageu in het vooruitzicht. De rest wil het wets ontwerp door het rijk doen bijdragen. Meu weet nog niet welke houding de verschil lende bouds-regeeringen tegenover dit voorstel zullen aannemen. Sommige toch van hen znlleD wel van oordeel zijn, dat de bijdragen voor de bothard-baan moeten geleverd worden door die stalen, of industrieele ondernemingen, die van hare voltooiing een directe of indirecte verbete ring hunner financieele toetanden mogen verwach ten; enkele bondsstaten nu hebben zoDder twijfel hij de baan niet het minste financieele belang en daarom vinden velen het onrechtvaardig dat men keueven als de andere staten voorde totstandkoming m doen bijdragen. Zeer Duitscbgezind is deze redeneering echter niet; indien de zoo hoog ge roemde éenheid nog niet zoo ver strekt, om de uitbreiding van handel en nijverheid in enkele gedeelten van het rijk als een voordeel voor het geheel te beschouwen, dan beteekent zij inder daad niet veel. Beieren staat bovendien ten opzichte van deze taak nog op een afzonderlijk standpunt. De han- dels-kainers van dit land hebben steeds een groote voorkeur gegeven aan de doorgraving van de Splügen, die door de St.-Gothard-baan geheel onwaarschijnlijk zoo al niet onmogelijk zou worden. De Beiersche schatkist zou dan ook zonder twijfel bij den weg over de Splügen tneer voor deel hebben. Intusschen zal wellicht de politieke beteekenis, die men aan deD St.-Gothard-spoor- weg toeschrijft, de staten tot eene overeenstem ming brengen. Deze baan zou toch veel minder licht in de macht van eene naburige mogend heid kunnen vallen dan de Splügen, die veel dichter naar de Uosienrijksetie grenzen ligt. Reeds in het Versailler slotprotocol, is met het oog hierop melding gemaakt van Beieren's aan sluiting aan den Noord Duitschen bond voor het hl stand komen van de Gothard-baan. De Rijksdag heeft zijne bureaux samengesteld, maar door het kleine getal aanwezige leden zijne werkzaamheden nog niet begonnen. Het wets ontwerp van Bismarck voor de munthervorming vindt niet bijzonder veel bijval. Te Stuttgart heeft eene vergadering plaats gehad van afgevaardigden der industrieele vereeuigingen; daar is met bijna olgeuieene 6temmen de voorgestelde verandering afgekeurd en besloten om aan te dringen op de invoering van den frank als muntseenheid met oijne onderverdeeling en meervoud. De kamers van koophandel van Hessen hebben 'nsgelijks bezwaar ingediend tegen het systeem 'an den thaler en de mark en verlangen de ver vanging der tegenwoordige goudstukken door stukken van 10 gulden, ter waarde van 25 franken. -Oosteirrük-Hong;. Monarchie. Inwendige toestand. De Ultramontanen en de Salvator-kerk. Dat de beantwoording van het Boheemsche adres door den keizer ia uitgesteld, heeft te Wee- nen een guostigen indruk gemaakt en veel bij gedragen otn .de gemoederen, eenigszins althans, een oogenblik tot rust te brengen. Men is er door tot de overtuiging gekomen, dat de keizer niet geneigd is zich aan eenzijdige raadgevingen te houden, maar ook met de tegenpartij aandachtig te rade gaat. De geruchten echter die verspreid zijn, dat de Keizer een zoogenaamden „grooten raad" zou bijeenroepen, waarin de meest invloed rijke mannen zouden worden geroepen, schijnen onwaar te zijn. Die «/groote raad" zal zich waar schijnlijk wel bepalen lot Beust, Hoheuwart en Andrassy. Op welke wijze men er echter over onderhandelt mag het als een wonderwerk be schouwd, worden, indien men er in slaagt, de éenheid van bestuur die de Duittcbers verlan gen in overeenstemming te brengen met de eischen der Czechen. De stemming over deze laatsten zou in Honga- rijen ongunstiger zijn geworden door geruchten, dat de opstand aan de grenzen door Praagsche gelden zou zijn ondersteund. Waarschijnlijk zal dit wel een praatje zijn, door de Duitschers uit gestrooid, om vijandschap tusschen Bohemeu en Hongarije te verwekken. Het zou toch eerder in het belang der Czechen zijn om Hongarije te versterken, dan het door dergelijke handelingen te verzwakken en zich tot vijand te maken. Men weet dat de Weener gemeenteraad aan de oud-Katholieken voor hunne godsdienstoefe ning de üalvator-kapel had opengesteld. De Ul- tramontaansche partij heeft zich, waarschijnlijk steunende op de hulp, die zij haar verleend heeft bij" de lauddags-verkieziugen, dadelijk tot de regeering geweud om dit besluit te vernietigen. De minister van eeredieDSl echter heeft geant woord dat daarvan niet het minste kon inkomen en hen bovendien aangeraden, zich van alle mogelijke vijandige mauifestatiën bij de bedoelde godsdienstoefeningen te ontlioudeD. TKI-ilfi(xKAiVlMEN. Berljjn, 18 October. De conventie van 12 dezer tot ontruiming van Franscli grondgebied, enz. bepaalt onder meer dat de departementen Aisne, Aube, CÖte d'Or, Haute Somtne, Doubs en Jura zulleD worden ontruimd. Binnen veertien dagen na de Tatificatiê zullen de overige bezettingstroe pen tot op 50,000 man moeten verminderd zijn. Frankrijk verbindt zich het vierde halve miliard en 150 millioen intrest te betalen van 15 Januari tot 1 Mei 1872 in veertiendaagsche termijnen. Schiet men in die betaling te kort, dan wordt het ontruimde grondgebied weder bezet, dat midderwijl een soort onzijdig gebied blijft, waar Frankrijk slechts zóóveel krijgsvolk in dienst mag houden als noodig is tot handhaving der orde. De ratificatie moet binneD acht dagen plaats hebben. Het tractaat bepaalt verder, dat in den Elzas en Lotharingen gefabriceerde goederen van rech ten ontheven in Frankrijk zullen worden toege laten van 1 Sept. tot 31 Deo. 1871; tot 30 Juni 1872 tegen van het recht, en tot 31 Dec. 1872 tegen ft van het recht; daarvan zijn uitgesloten de voedingsmiddelen. Voor het geval dat in Frank rijk nieuwe rechten op grondstoffen en geverfde goederen, die bij de productie in den Elzas en Lotharingen invorderbaar zijn, werden gelegd, zullen de bij de overeenkomst vastgestelde rechten in dezelfde mate verhoogd worden. Fransche fabrikaten, die in Elzas en Lotharin gen afgewerkt worden, kunnen vrij van rechten worden uitgevoerd; zulke goederen betalen bij wederinvoer in Frankrijk gelijke rechten; Fran sche fabrikaten die in den Elzas en Lotharingen ter verwerking worden gebruikt, ziju tot 31 Dec. 1871 vrij van rechten, en betalen tot 30 Juni 1872, U van het recht, en tot 31 Dec. 1872, ft zoo lang deze overeenkomst van kracht is, maar de voor die fabrikaten betaalde rechten worden we der gerestitueerd. Ten einde fraudes te voorkomen Worden in den Elzas Jen Lotharingen speciale syndicaten en Kamers van Koophandel aange steld. De voor of gedurende den Oorlog gesloten con tracten genieten den bij die overeenkomst vastge- stelden vrijdom van rechtenevenzoo de Fransche fabrikaten die gedurende dien tijd in Frankrijk besteld zijn. Duitschland staat de gemeente van Raon les Leau af, zoo ook Raon sur Plaine, Igoey, en een gedeelte van bet district Avvicourt. Malnz, 18 October. Ongeveer 1000 arbeiders aan de Hessische Ludwigsspoorweg hebben den arbeid gestaakt. Zij vorderen 25 percent verhooging van loon. Het bestuur bood als ultimatum eene ver hooging van 15 percent. 600 werklieden der lederfabrieken hebben ge weigerd den arbeid voor te zetten. Zij trachtten gisterenavond door geweld hen, die het werk voortzetten, tot arbeidstakiug te noodzaken. De policie trad tusschen beiden en moest van de wapenen gebruik maken. De militaire hulp is tot handhaving der orde gerequireerd. Versalles, 18 October. Een telegram uit Cor sica ineldt, dat in twee dorpen de kreet „leve de Keizer!" is aangeheven, toen Conti, gewezen kabinetschef des Keizers, daar doorkwam en zijne gehechtheid aan de familie Bonaparte betuigde. De uitslag der Verkiezingen iu de departemen ten, op 8 na, is dat gekozen zijn: 225 legitimis ten, 120 Bonapartisten, 1200 liberale conservatie ven, 735 republikeinen en 225 radikalen. Men verzekert, dat geueraal Nausouty voor een krijgsraad zal gebracht worden wegens den brief dien hij in de Soir heeft doen plaatsen en waarin hij de commissie tot herziening der graden, zoowel als Thiers uitscheldt. New-York, 18 October. De fenians, die onlangs gevangen genomen zijn door de Amerikaansche autoriteiten, toen zij een inval in Canada wilden doen, zijn weder los gelaten, omdat het hun ten laste gelegde feit buiten de Amerikaansche ju risdictie gepleegd was. Het stoomschip Scotia is alhier aange komen. Belgrado, 18 October. Vorst Milan is, verge zeld van den eersten regent, naar de Krim ver trokken, om keizer Alexander te begroeten. Madrid, 18 October. Het congres heeft met 193 tegen 27 stemmon besloten het voorstel, om een vótum van vertrouweD aan bet ministerie te geven, in óverweging te nemen. Morgen zal Castelar betoogen, dat er voor zulk een votum geen aanleiding bestaat. Hij zal dan tevens ver klaren, dat de republikeinen nooit solidair zijD met de beginselen der Internationale, maar dat de organisatie en uitbreiding dier vereeuiging met iu strijd is met de wet. Londen, 19 October. Op het feestmaal ter eere van deu prefect der Seine, Léon Say, bracht de lord-mayor de oude verhouding van Frankrijk tot Engeland in herinnering, en zeide, dat Frankrijk gedurende zijne beproevingen eeu voorwerp van zorg voor de gehoele wereld geweest was. Say bracht zijn dank aan het Engelsohe volk. In zijn redevoering zeide Léon Say, dat het een groot ongeluk zou zijn, als het handelstrac- taat opgeheven werd, maar het Fransche gou vcrnement wenschte het te behouden. Indieo het verdrag verbroken werd, zouden de overdreven eischen der protectiomsten noodlottig voor beide landen worden. Hij zeide, dat de positie der vrij handelaars zaer moeielijk was. Zijne woorden evenals die van Vautrien werden luide toege juicht. Washington, 19 October. Men verzekert, dat de Amerikaansche autoriteiten de stoomboot Hor ton aan het gouvernement van Canada zullen uit leveren, maar niet zullen gedogen, dat zij op Amenkaansch gebied genomen wordt. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 19 October. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zullen Zaterdagochtend met het Rijnspoor per extra-trein van 9 uren de resi dentie verlaten om zich naar Luxemburg te be geven. Het Hof in Zuid-Holland deed heden uit spraak in de zaak van den matroos Moerkerke uit Rotterdam, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne wettige huisvrouw; en beslist, dat de schuldplichtigheid door wettige middelen overtuigend is gestaafd; doch dat het Hof bij het onderzoek der zaak de overtuiging heeft erlangd, dat de opgaven van beschuldiging omtrent hem en de verslagene waarheid bevatten, zoodat het Hof eene verzachtende omstandigheid aanwezig acht, welke aanleiding geeft om eene zachtere straf toe te passen, dan in het algemeen bij de wet wordt bedreigd. Het Hof heeft Moer kerke aan het hein ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de persoon, die in den afgeloopen zomer alhier op quitantiën, welke hij zelf vervaardigde en met andere dan zijn eigen naam onderteekende, contributiën ontving wegens lidmaatschap van de Litteraire Sociëteit en de Ned. Bijbelvereeniging. De quitantiëD bestemd voor ingezetenen, die den zomer elders waren gaan doorbrengen, werden bij derden, die brieven of boodschappen voor de afwezigen aan namen, aangeboden, de gelden ontvangen en ten eigen bate aangewend. Dit alles werd door den beschuldigde volledig erkend. Adv.-Gen. Mr. Terp stra requireerde veroordeeling tot tuchthuisstraf van 510 jaren en twee geldboeten elk van f 50. De verdediger Mr. Thorbecke kwam op tegen de qualificatie van valschheid en verzocht dat het Hof eene cellulaire gevangenisstraf zou toepassen. De uitspraak is bepaald op aanstaan den Donderdag. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft zich gisteren naar het hotel de Oude Doelen begeven, om graaf Shrewsbury, die aldaar met familie en gevolg laatstelijk uit Antwerpen komende is af gestapt, te verwelkomen. Z. K. H. heeft heden met dien graaf een rijtoer gemaakt. Utrecht, 19 October. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad' alhier zijn ingekomen 967 briefjes, waarbij 4 van onwaarde, blijft 963 geldige stemmen, waarvan op den heer D. Arendts 550, en den heer L. Mulder 413 stemmen zijn uitgebracht, zoodat eerstge noemde gekozen is. De vesting-artillerist v. M., vaD het. 2de reg. vesting-art., is gisteren wegens wangedrag, voor het front van het gedeelte van zijn reg. alhier in garnizoen, van den militairen dienst vervallen verklaard. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Tollens, Hubrecht, Har- teveit, Goudsmit, Lezwijn, Evers, v. Hettinga Tromp, le Poole, Eigeman, Buys, Bijleveld, Verster, Veef- kind, Cock, Dercksen, v. Heukelom, v. Outeren, Krantz en v. Wensen. Afwezig, met kennisgeving, de heeren Stoffels en de Fremery, door afwezigheid uit de gemeenteWttewaal en du Rieu, wegens familie omstandigheden. De notulen van het verhandelde in de vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling van ingakomen stukken, waaronder Een adres van den heer J. v. d. Tas, waarbij hij vraagt op het besluit nopens zijn vroeger gedaan verzoek omtrent het in eigendom bekomen van gemeentegrond in de ruime Conacientiestraat wegens daartegen ge rezen bezwaren terug te komen. De voorzitter stelt voor daaraan te voldoen en mitsdien dit raadsbesluit in te trekken. Daartoe wordt besloten. Missieve van de erfgenamen van den heer P. Blauw, waarbij wordt'aangeboden, eene afbeelding van de oude Visch- en Warmoesmarkt. Dit geschenk wordt aanvaard. Aan de erfgenamen is reeds dank betuigd. Het schilderij zal in het nieuwe museum worden geplaatst. Missieve van curatoren van het gymnasium, waarbij in overweging wordt gegeven het salaris van den claviger met f 100 te verhoogen. Adres van A. W. Sijthofl', met verzoek om aan het Leidsch Dagblad de officieele stadsberichten even als aan de Leidsche Courant en terzelfder tijd, doch kosteloos ter plaatsing te zenden. Mededeeling dat aan de huurders van den Burg is toegestaan een balcon te bouwen aan de zijde der tuinkamer. Aan de orde zijn de onderwerpen van behande ling. 1°. Wordt benoemd, tot 1ste hulponderwijzeres 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor meisjes, opengevallen door het eervol verleend ontslag aan de hulponder wijzeres mej. J. C. van Vlaanderen, met 17 stemmen mejufvrouw Catharina Geertruida Engelina van Dob- ben, te Rotterdam. 2°. Worden gecontinueerd voor den tijd driejaren in hunne betrekkingen van stadsdoctor en stadsheel meester, de heeren Dr. C. ter Laag en J. L. A. Desertine. 3°. Voorstel tot de oprichting eener school 2de klasse voor voorbereidend onderwijs, voor kinderen van 69 jaar. De heer Cock zal niet op de oude bezwaren tegen de uitzetting der uitgaven voor het onderwijs terug komen, maar zich bepalen tot het vragen van hoof delijke stemming. De Voorzitter antwoordt, dat dit door den aard van het voorstel gevorderd wordt. In omvraag gebracht, wordt het voorstel aangeno men met 15 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren: Tollens, Verster, Cock, le Poolo en Dercksen. 4'. Voordracht omtrent de tegemoetkoming uit de gemeentefondsen van schutterplichtigen en de kosten hunner kleeding, nl. aan 7 voor de helft, 17 voor drie vierden en 118 voor het geheel. Aangenomen met algemeene stemmen. 5°. Adressen betreffende den verkoop van coke aan de gasfabriek der gemeente. De commissie van financiën heeft voorgesteld om, beschikkende op de adressen van bandelaren in steen kolen, aan Commissarissen der gasfabriek te schrijven 1". dat de vergadering haar goedkeuring hecht aan het plan om, beginnende 1 Maart 1872, al de coaks, welke de gafabriek oplevert, openbaar te verkoopen, met uitzondering alleen van 5000 hectoliters, welke tegen den thans geldenden prijs uitsluitend aan de gemeente-instellingen, in haar rapport van Augustus 11. genoemd, en aan de beambten van dé gasfabriek blijven voorbehouden; 2°. dat zij het intusschen wen- schelijk acht eene proeve te nemen met verkoop op kleine schaal, en wel zóo, dat hetzij elke week, hetzij om de veertien dagen al naar mate dienstig zal blijken in het openbaar, ter plaatse nader door Commissarissen in gemeen overleg met Burgemeester en Wethouders te bepalen, tegen gereed geld verkocht worde de aanwezige voorraad, in zulke partijen als Commissarissen zuilen vaststellen mits die partijen in den regel niet meer bedragen dan honderd en niet minder dan tien hectoliters; 3°. dat zij Commissarissen uitnoodigt tegen bet einde van 1872, of zoo noodig vroeger aan den Raad over to leggen een staat, aan wijzende de uitkomsten van de verschillende veilingen, te gelijk met hun praeadvies omtrent de vraag, of de nu voorgeschreven maatregel al of niet bestendigd zal moeten worden. De heer van Wensen geeft de voorkeur aan pu blieke verpachting eenmaal in het jaar. De heer Hubrecht vereenigt zich geheel met de wijze door de commissie van financiën voorgesteld, vooral met het oog op de mindere klasse. De heer Eigeman ondersteunt de adressen van de handelaren in steenkolen, gelijk hij voor alles is wat tot bevordering der industrie kan strekken. Er wordt door openbare aanbesteding voldaan aan art. 142 der gemeentewet. Hij geeft in deze de voorkeur aan de wijze van aanbesteding van de commissie der gasfabriek, en had nog liever gezien dat een groote aanbesteding zou zijn gehouden. Hij is tegen de uitzondering om 5000 hectoliters, die de stad noodig heeft, te reeerveeren. De Voorzitter verklaart dat Burgem. en Weth. sterk zijn voor het advies van de commissie van financiën. De beer Krantz is zeer voor het advies van de commissie van financiën, maar stelt voor met open bare uitbesteding in stede met Maart 1872 met December aan te vangen. De heer Dercksen acht 't voorstel van de commissie van financiën 't meest der overweging waardig en zkl er voor stemmen, ondanks bezwaren tegen de wijze van uitvoering n. 1. verkoop door een stadsbode, dat strijdt tegen de wet van Pluvióse. De heer Byleveld sluit zich daarbij aan en wijst er ook op dat het Kon. besl. van 8 Mei 1863 zich tegen dergelijken verkoop verzet. De heer Tromp is het eens dat die bezwaren tegen de uitvoering bestaan. De heer Buys verdedigt het advies der commissie van financiën tegen de opmerkingen van de heeren van Wensen en Eigeman. Voorts meent hij dat het Kon. besluit van 1863 zich niet verzet tegen de wijze van verkoop, indien deze plaats heeft ten overstaan van den Burgemeester of degeen die hem vervangt en daarbij door een stadsbode wordt geveüd. Do heer Byleveld kan zich met deze uitlegging vereenigen. Do heer Cock brengt hulde aan de wijze waarop de commissie van financiën deze zaak behandeld heeft. Hij is voor het advies van de commissie van financiën, maar verzoekt en geeft in overweging dat alle prae- ferentie ten opzichte van industrieele ondernemingen in het verstrekken van coke ophoude.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3