-avend, 'dat het onmiddellijk zonk. De schipper diens vrouw, 2 zonen en 3 "dochters, hebben nog op een naburig vaartuig kunnen redden. Doesburg, 11 October. Gisteren werd bij meer heid van stemmen door den Gemeenteraad «loten de vaccine verplichtend te maken, voor kinderen, die de scholen bezoeken. Aanlei- a„ tot dit besluit is de vrees, dat de pokken h mochten uitbreiden in de gemeente. Daar oijuo drie weken laDg, na het eerste geval, ,o de ziekte niets werd vernomen, hoopte men ,1 het bij dat sporadisch geval zou blijven, zer dagen zijn echter een paar nieuwe geval- <o bijgekomen in dezelfde buurt. Bummelo en Keppel, 12 October. Dezer dagen ;eft de gemeente HummeloKeppel èen gevoe len slag ondervonden door het onverwacht over- van haren burgemeester, den heer C. W. ud. In zijne jeugd onderwijzer, was hij la lt burgemeester geworden, en wist zich door groote bekwaamheid en zijn onpartijdigen jttr de achting van al zijne geadmistreerden te interven. Hij bereikte den hoogen leeftijd van jaren. De heer Vrijland was gedurende een tijdvak an tweeënveertig jaren burgemeester en secre- aris dier gemeente, en steeds tot zeer kort oor zijn dood met hart en ziel werkzaam ■oor bare belangen; veel goeds kwam onder ijü bestuur tot stand, het lager onderwijs vond nhem een krachtigen beschermer, en in alles waar •erbetering was aan te brengen, stond de waardige ran vooraan. Zijne familiebetrekkingen verliezen in hem een zorgvollen echtgenoot en vader, de maatschappij -en harer sieraden. Groninger, 11 October. De arr. rechtbank alhier heden vrijgesproken den machinist bij de ïiilsspoorwegen, die beschuldigd was op 23 Jzgustus jl. den trein nabij deze stad te hebben n dérailleeren. De schuld van den machinist werd door het Openbaar Ministerie zelf geacht <iet wettig te zijn bewezen. Groningen, 12 October. Voor een paar weken overleed op den Kranenpoorten wal te dezer stede zekere W. N.; kort daarna werd ook zijn we duwe onpasselijk en naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl haar twee kinderen bij andere meuschen werden uitbesteed. Gisteren en hedennacht hoor den de bewoners van genoemde buurt in het rerlaten huis eenig gestommel, 't welk hen he denmorgen tot de ontdekking leidde, dat van de afwezigheid der huisgenooten gebruik was ge maakt, om het gesloten kabinet van zijn voor raad kleedingstukken en linnengoed te ontlasten) De ougenoodigde bezoekers verschaften zich, naar 't schijnt, door het dak den toegang en kozen een der vensterramen weder tot uitgang. De po litie is ijverig bezig deze zaak tot klaarheid t brengen. Inmiddels is de moeder ook overleden en staan de kinderen, van bijna alles beroofd, hulpeloos alleen. Maastricht, 11 October. Bij vonnis van de Ar- rondisSements-Rechtbank alhier, van heden 11 Oclobe r, is de heer B., die zich als schrijver had opgegeven van een in l'Ami du Limbourg versche nen artikel tegen den heer Chs. Hollman alhier, to lake van laster, veroordeeld tot eene geldboete van 150. buitenland. Frankrijk. Benoeming van den minister van binnen!, zaken. De groote quaestie van den dag in Frankrijk, de quaestie waarvoor de verkiezingen der depar tementale raden op den achtergrond verdwijneD, is de benoeming van Casimir Périer tot minister vau binnenlaodsche zaken. Inderdaad is die be noeming iD zooverre van groot belang, dat zij weder een bewijs levert van de voortdurende geneigdheid van Thiers om aan de lusten der rechterzijde toe te geveD. Casimir Périer is zon der eenige quaestie een liberaal man; zijp strijd tegen het keizerlijk régime heeft het bewezen. Maar er rust op hem eene sterke verdenking vau een voorstander der Orleanistische fusiouislen Ie zijn, en men weet dat de weg, dien deze hee- ren Frankrijk willen langs voeren, ten slotte leidt naar een troon met Hendrik V er op en een troep Jezuïeten er naast. Of die verdenking nu gegrond is of niet, zooveel is zeker, dat zij bestaat, en dat derhalve door deze benoeming de partij weder voor het hoofd wordt gestooten, die Thiers voortdurend de trouwste hulp heeft Woond, en die nu ook weer bij de verkiezin gen voor de départementale raden gebleken is de populaire partij te zijn. Er waseerstquaestie vau deü heer Victor Lefranc, daarna van Ernest Picard. Men weet dat Thiers dezen vriend van hem ook zeer tegen zijn zin, en als een zoenoffer voor de rechterzijde, uit he ministerie heeft doen gaan. Het was dus alles zins begrijpelijk, dat hij, nu de hartstochten wat verkoeld zijn, den man weder wilde terugroepen, Maar nauwelijks had hij hiervan gerept, of de heer Larcy, die in het kabinet de legitimistische partij vertegenwoordigt, stond op, legde zijne portefeuille van openbare werken voor de voeten van den president neder, en dreigde het minis terie te verlaten. Thiers heeft zich toen gehaast zijn voornemen te laten varen; Victor Lefranc is gebleven wat hij was, Picard op zij gezet en Pé rier met vlag en wimpel het kabinet binnenge treden. Het verwondert ons niet, dat het Journal des Débats deze benoeming toejuicht. Dat blad met zijne gematigde liberaliteit, met zijne zoogenaamde onpartijdigheid, waarop het bij de verkiezingen voor de Nationale Vergadering zoo gaarne blufte, dat blad kan gerust gezegd worden, tegenwoor dig een orgaan te zijn der royalisten. Het zal Thiers natuurlijk niet uitschelden, vooreerst om dat dergelijke manieren met zijn fatsoenlijken en inderdaad prachtigen schrijftrant niet over een komen, maar ten tweede omdat de republiek en Thiers voorloopig een fait accompli zijn. Maar zoodra er quaestie van wordt om eene constitutie te maken, dan verwachten wij, bet blad de vaan te zien ontrollen voor het koning schap. De Gazelle de Frame heeft intusschen bij gelegenheid van deze benoeming zeer naïf bloot gelegd, tot welke dingen de. legitimisten al in staat zouden zijn, indien zij niet genoeg hun zin krijgen: „Wij raden dus" zoo schrijft zij, „den heer Thiers aan om de grootste voorzichtigheid bij zijn besluit in acht te nemen. De conserva tieven zijn op het oogenblik voor hunne belangen op hun „qui vive" en het zou gevaarlijk zijn, hun de minste redeD te geven om alarm te maken. Al te groote verontrusting zou hen een anderen weg kunnen doen inslaan en hun nog eens, even als in 1851, de heillooze gedachte kunnen inboe zemen, om een redder in te roepen, die hen weder tot een zekeren ondergang zou voeren. Toen de heer Thiers in dien tijd zeide„Het keizerrijk is gevestigd", toen was de toestand Diet zoo verschil lend van den tegen woordigeD, dat hetzelfde ge vaar niet te vreezen zou kunnen zijn." Het is inderdaad een schoone getuigenis, die de Gazelle de France van bare partij geeft, dat zij uit boosheid over hare niet vervulde lusten een man zou kunnen te hulp roepen als den held van Boulogne en Straatsburg, den meineedige van 1S51. En aan deze partij doet Thiers voortdurend nieuwe concessies, geeft hij voortdurend vaster voet. En toch bestaat in Frankrijk het spreekwoord, dat vooral zoo op de rechterzijde toepasselijk is: „geeft men iemand den vinger, dan neemt hij de geheele hand." Waarlijk bij zulk een gang van zaken zou men nu reeds met vrij veel zekerheid kun nen vaststellen, dat over twee a drie jaren het koningschap, de réactie en hare onvermijdelijke bloedige- gevolgen voor Frankrijk weer wegge legd zijn. TEI,ECiRAi«MElV. Brussel, 12 October. De Echo du Parlement heeft eene dépêche uit Berliju ontvaügen inhoudende dat de douaoe-quaestie betreffende den Elzas en Lotharingen definitief geregeld is naar wensch van beide partijen. Pestb, 12 October. De te Ogulin (Militaire Grenzen) uitgebroken onlusten zijn door de krach tige maatregelen, welke genomen werden, gelo1- caliseerd. In de aangrenzende districten is het rustig. De ongeregeldheden zijn veroorzaakt door den vérkoop van op de grenzen gelegen wouden. Weenen, 12 October. De Neue Freie Presse meent te weten, dat n. a. van de demonstratie bij de inauguratie van den rector-tnagnificus de Ministers Schaffle en Habietinek hun ontslag zullen vragen, ingeval graaf Beust niet aftreedt. Bern, 12 October. Bij het sluiten van de over eenkomst tot het bijeenbrengen der gelden ten behoeve van den spoorweg over en door den St.-Gothard werd namens de onderteekenaars de goedkeuring der permanente St.-Gothard-commis sie voorbehouden. Berlijn, 12 October. De National Zeilung ver neemt dat bij den Rijksdag zal worden ingediend een ontwerp van wet tot aflossing van de Bonds- leening. De termijn van aflossing zal ingaan met 1 Juli. Toronto, 12 October. Het gouvernement van Canada heeft vernomen, dat een korps Fenians, onder bevel vod generaal O'Neil, te Pembina, aan de Roode Rivier, de grenzen is overgetrok ken en zich meester gemaakt heeft van het Cana- dasche douanekantoor. Het korps werd aangeval len door Amerikaansche troepen en uiteengedreven. O'Neil werd gevangen genomen. Op een ander punt (te St.-Joë) zou een aanzienlijker korps de grenzen zijn overgetrokken. De bevolking van Manitoba loopt te wapen. New-York, 12 October. Het terrein, waar de brand te Chicago gewoed beeft, beslaat een oppervlakte van negen vierk. mijlen. De stad is in staat van beleg verklaard; talrijke dieven en brandstichters zijn gearresteerd. De orde, welke voor een oogenblik bedreigd werd, is hersteld. In Amerika is reeds voor een som van 3,000,000 dollars ten behoeve der slachtoffers van den brand ingeschreven. De ingezetenen der stad leggen eene voorbeeldelooze geestkracht aan den dagrle dagbladen beginnen weder te verschijnen en de winkels worden heropend. Frankfort a/M., 12 October. Verscheidene d<r aanzienlijkste firma's bier ter stede hebben em Openbare oproeping tot de ingezetenen gerit)t, om giften voor de ongelukkigen te Chicago in te zamelen. New-York, 13 October. Op uitnoodiging van de burgerlijke autoriteit te Chicago, heeft de generaal Sheridan het bevel op zich genomen van de troepen aldaar. De president Grant heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij wordt bevolen, dat alle ge wapende benden in Zuid-Carolina binnen vijf dagen uiteen moeten gaan. Parijs, 13 October. Het hof van cassatie heeft het appèl verworpen van Ferré, Lullier, Urbain, en Verdure, benevens van de vrouwen Rétiffe, Suetens, Marchis, Papavoine en Bacquain. Londen, 13 October. De eigenaars der werk- tuigfabrieken te Newcastle weigeren al hunne vroegere werklieden weder in dienst te nemen, zoodat de werkstaking tot op zekere hoogte voort duurt. In alle groote steden van het Vereenigde Ko ninkrijk zijn lijsten vaD inschrijving nedergelegd om de ongelukkigen te Chicago te hulp te komen. Promotiën. Leiden, IS October. Bevorderd tot doctor in de Godgeleerdheid de heer P. T. Vigelius, geboren te 's-Gravenhage, met een acad. proefschrift, ge titeld Historisch-kritisch onderzoek naar den schrijver van Johannes XXI. Bechtszaken. In de zitting van de correctioneele rechtbank alhier, van Vrijdag 13 October 1871, zijn veroor deeld A. B. W. M. S., zonder vaste woonplaats, we gens diefstal, tot cell. gev. van drie m.; P. W., te Noordwijkerhout, niet afzonderen van besmet vee, vrijgesprokenJ. v. 't W. en P. Bte Aar- landerveen, wegens diefstal, de eerste tot éen d. gev. en de tweede vrijgesprokenJ. H., te Leiden, wegens mishandeling, tot gev. van acht d.; B. H. S., te Leiden, wegens diefstal tot cell. gev. van éen m.; N. S., te Waddinxveen, wegens diefstal, tot gev. van twee m.; D. D., te Zwam- merdam, wegens mishandeling, tot geldboete van f 30 of subs. gev. van zes d.; M. C. E., te Leiden, wegeDS, overtr. der pl. bel. op de honden, tot geldb. van f 5 of 6ubs. gev. van 1 d.; J. P., te Leiden, wegens mishandeling, tot gev. van 5 d. Marktberichten.. Amsterdam, 13 October. Rogge, Galatz 216 jarige 210; Petersburg 196, 200; October 208, 207 Maart 219, 220; Mei 222, 223. Raapolie, z/w. 4751; vliegend 4754, Bombay 4654; Mei 5051; No vember 4654, 4651; December 4651. Lijnolie, z/w. 3754 vliegend 3652; Maart, April, Mei 37; No vember 36, 3554, 3554; December 3554, 35. Hen- nepolie, z/w. 41^; vliegend 40%. Raapkoeken, 106, 116. Lijnkoeken, 12%, 16%. Koolzaad, 85. LAATSTE BERICHTEN. Tot plaatsvervangende kantonrechters alhier zijn benoemd de heeren, Mr. J. J. Hubrecht, ont vanger der registratie en domeinen, en Mr. W. P. Steenhoff, advocaat. De heeren Ducroix en Perdijk, alhier zijn heden door de Provinciale Commissie van het lager on derwijs als hoofdonderwijzers toegelaten. Wij ontvingen hedenavond de O. I. mail, be richten medebrengende tot den 2den September. Belangrijke benoetniDgen zijn niet geschied, De heer H. M. Andrée Wiltens is den 31sten Augustus als lid van den raad van lndië geïn stalleerd. Door de Indische regeering is eene commissie benoemd tot onderzoek van een ha venplan voor Batavia. Spoedig mag men de opening tegemoet zién vin het gedeelte Slad-Parapattan van den spoor weg Batavia-Buitenzorg. Meer uitvoerige inededeelingen waren wegens dï late ontvangst onmogelijk. Amsterdam, 13 October. Bij de Waalsche Ge- deente alhier is gisteren het volgende viertal tekozen uit het vroeger medegedeelde twaalftal l. Coquerel, te Parijs, T. Bost, te Verviers, P. (loknier, te Aigalliers, M. A. Perk, te Breda; (aarvan werd beroepen de heer A. Coquerel," te i'arijs. Het administratiekantoor van Amerikaan- tche fondsen opgericht door Broes en Gosman i. s.ontving heden morgen het volgende tele gram van den secretaris van de Chicaga North western Spoorwegmaatschappij. Het hoofdbureau, oude station van de Galena- divisie, elevator, goederenpakhuis en honderd vrachtwagens zijn verloren gegaangered zijn al de werkplaatsen, locomotieven, passagierswa gens en alle bezittingen in het westelijk gedeelte der stad gelegen. Wij zijn er beter afgekomen dan elke andere spoorwegmaatschappij in Chicago. gel. Pritchard. 's-Gravenhage, 13 October. Bij Kon. besluit van 11 October zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Harlingen, de heer Jhr. O. A von Geusae, thans te Helder te Meerssen, de heei C. F. E. H. Lannoy, thaus te Druten. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden onderzocht de wets ontwerpen: 1°. tot bedreiging van straf tegen de vernieling en de bnbruïkbaarmaking' van sche pen en andere vaartuigen dóbriftkiA 'ie dan de artt. 431 en 435 van het "Wetboek van Strafrecht genoemde middelen; 2". vervanging vap dé artt. 414, 415 en 416 van het Wetboek van Strafrecht door andere bepalingen; 8". afkoopbaarstelling der tiendenen 4°. regeling van den dienst en het ge bruik der spoorwegen. Gisteren is bij den Hoogen Raad der Ne derlanden beëedigd als- advocaat bij dat rechter lijk college, de heer Mr. J. H. van Reeneu, Gisterenavond is er een geduchte brand uit gebarsten in het boerenerf van zekeren Mooij- man, gelegen aan de Veenweg tusscben Voor burg en Soetermeer. Binnen korten tijd was alles een prooi der vlammen geworden. Aan liet Rijn- spoorwegstation alhier kon men de vlamuien ga deslaan. Voor het hof van Zuid-Holland stond heden terecht J. H. Th. Moerke, oud '30 juren. matroos van beroep, wonende te Rotterdam en beschul digd van moedwilligen doodslag gepleegd op zijn wettige vrouw. De Advocaat-Generaal Terpstra requireerde tot tuchthuisstraf vau vijf jaren. Uitspraak a. s. Don derdag. Gemeenteraad. Aan den Gemeenteraad van Leiden. Geven eerbiedig te kennen, Wed. v. Haansbergen en Dutilb c. s., allen han delaren in brandstollen te dezer stede, dat zij de vrijheid neipen uwe aandacht te vestigen op het ar tikel coke, afkomstig van de stedelijke gasfabriek. Vooral zij herinnerd dat bij de oprichting der gas fabrieken de coke geen noemenswaard handels artikel was; deze, zoo hier als elders, werd opgezameld om( wanneer de voorraad te groot werd en in den weg lag, opgeruimd en verkocht te worden tegen den prijs dien men er roor kon maken. Inmiddels zijn de tijden veranderd. Het gebruik vau cuke nam toe,'de prijs steeg, langzamerhand overtrof de vraag de pro ductie. Het verbruik is steeds stijgende, ae coke is thans schaars, ja bijna nietj te verkrijgen. Op onderscheidene plaatsen in ons vaderland, pok bij de fabrieken met gemeentelijk beheer, hield' de prijs koers met de vraag, overal steeg die, nel'geüs werd de prijs verminderd. In den beginne, bij de oprichting der fabriek, was de coke hier ter stede toegankelijk voor iederen Ver bruiker, ook voor den handelaar, later bij meer aan vraag werd die toegankelijkheid beperkt, nog' eëfe beperkt en eindelijk ie het verkrijgen vair coke alleen toegankelijk geworden voor begunstigded. Doprlja echter bleef te allen tijde hier ter stede dezelfde. Niet alzoo in andere plaatsenoveral elders is de eoke aanmerkelijk duurder en, zooals requestranten reeds opmerkten, is er zelfs bijna overal gebVek aan coJje. '1 Ondergeteekenden zijn door die regeling buiten de gelegenheid coke van de fabriek te verkrijgen/ moéten die met moeite en tegen veel hooger prijs van 'elders laten komen en kunnen alzoo met mot de bevoor rechten van de st-ad9-coke concurreeren. Ondergeteekenden vermeenen, dat wanneer de coke die de sted. gasfabriek oplevert, verkocht werd tegen den 'prijs, gemiddeld berekend naar dien van andere daatsen, zulks eene vermeerdering van qpbrengst >edragen zou van ongeveer tienduizend gulden te Utrecht is de prijs 0.45, te Botterdam f O 50, te Amsterdam pijp gas comp. f 0.5O, HolL. gasfabriek f 0.55, zoodat de prijs, waarvoor hier verkocht wordt, 40 a 50 pCt. te laag is. Bij meer opbrengst kon die meerdere wihst"ge- voeglijk strekken tot vermindering van den gasprijs, daardoor zou meer gasverbruik plaats hebben, en ook daardoor weer meer coke verkregen worden. Maar niet de vermindering van den gaspnjs, die hier slechts ter loops wordt aangevoerd, is het doel van hetgeen zij thans verzoeken. Zij vermeenen, dat de) regeling, zooals die thans plaats heeft, niet alleen voor de gemeento nadeelig, maar voor de burgers onbillijk en onrechtvaardig ia. De gemeente toch exploiteert de gasfabriek voor de levering van gas als fabrikant, d. i. zij fabriceert en verkoopt gas tegen den door haar gestelden prijs, en wel bij monopolie, maar ze is tevens met zich zelve in strijd om uit philanthropic de coke onder de waarde te verkoopen en wel zoodanig bij gunst, dat 't den schijn heeft om de mingegoeden daarmede te bevoordeelen, terwijl toch ook een aantal meerge- goeden daarvan party trekken. Zij geeft aan gasgebruikers, boven een zeker quan tum van verbruik, rabat op den gasprijs,) bij den verkoop der coke staat zij aan groote afnemers, zoo als bandelaren, niet alleen geen rabat toe maar /luit hen geheel en al uit. De coke is meer geld waard, te veel dan dat on dergeteekenden dit onderwerp niet eens-ernstig onder de aandacht van UE.A. zouden brengen. Voor alle andere zaken de gemeente betreffende heeft, zoo er geleverd moet worden,' openbare aanbe steding, zoo er van de hund gezet moet worden open bare verkooping piaats, alleen de coke wordt in 't klein verkooht onder de hand. In het publiek belang worden die maatregelen ge nomen, ze vinden hun oorsprong in do wet. Zou het kenbaar zijn dat zulks met de coke even zoo gebeurde Bequestranten vermeenen van neen. Men verpachte de coke in het openbaar, de stad bemoeie zich niet meer met den kleinhandel, hetgeen ook niet op baren weg ligt. Ze zal iich ontslagen vinden van veel last, hulp, bijstand, controle, en zich zelve, door den prijs op den marktprijs te brengen, sterk bevoordeelen. Eerbiedig verzoeken zij u aldus te besluiten, dat voor het vervolg het weghalen van de coke aan de sted. gasfabriek in het openbaar zal worden verpacht. Leiden. 't \Velk doende enz. Aan den Edel-Achtbaren Baad 'der Üe- meente'Leiden. J H. van den Hoorn c. s. bandelaren in brandstoffen, wonende binnen deze gemeente, bieden met den meest verschuldigden eerbied UEd. -Achtbaren onder staand verzoekschrift ten vriendelijkste aan. Edel-Achtbaren, elke Donderdag van iedere week wordt de aanwezige gascoke aan de gasverbruikers verdeeld binnen in het gebouw, en dan voor geen aanvragers, of liever aan de lotelingeu, die dan vol gens hun nummer drie mud coke verkrijgen, zoolang er coke aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3