4'. Natuurwetenschappen eu haar toepassingen op den landbouw. 5". Land- en Volkshuishoudkunde in het alge meen en Statistiek. Het Bestuur drukt den wensch uit, dat zoowel de verschillende landbouwgenootschappen, als de landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkundi gen en de beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in betrekking staan, hunne medewerking aan het programma verlee- nen en hiervan vóór 2 December 1871 mededee- ling willen doen aan den lsten secretaris, Mr. J. N. van Hal, te Utrecht. De te Harderwijk ongehuwd overleden heer J. Gelderman heeft vermaakt aan het oudmaunen- vrouwen- en kinderhuis 8000, burgerweeshuis f 2000, bestuur derspijsuitdeeling/T000, Hervormde bewaarschool f 1000, Hervormde diaconie 2000, Roomech Kath. diaconie ƒ500, Israëlietisch armb. 200, algem. burg. armb. 2000, werkverschaf fing f 500, vrouwenvereniging f 200, het fonds voor godsdienstig onderwijs 500, voorts aan de Herv. kerk 4000, aan het Bijbelgenootschap 1000, alles vrij van successierechten. Door mejonkvrouw B. L. van Eek van Schoon- heuvel, onlangs te Aruhetn overleden, zijn bij testament verschillende legaten gemaakt aan wel dadige inrichtingen, als: ƒ2000 aan Talita Kumi bij Wageningen; 3000 aan de Hernhuttersver- eeniging te Zeist; ƒ1000 aan de Hervormde dia conie te Arnhem; en 35,000 aan de kweek school van afgescheidene en orthodoxe predikan ten tc Doetinchem. Uit Groningen wordt aan het Handelsblad ge schreven: Het verwerpen van een amendement door den Raad dezer gemeente, strekkende om de gascokes der gemeentelijke fabriek publiek te veilen, en het aannemen van een ander, m <.e zooveel mogelijk gelijkelijk onder de ingezetenen -te verdeeten, moest nadere regeling ten gevolge hebben. De zeer ongelijkmatige verdeeling, tot nu toe geschied, was door het laatstbedoelde raadsbesluit veroordeeld. De cokes worden volgens nu ingevoerde bepaling tot een zeker quantum eenige dagen bewaard, en daarna aan de aanvra gers in gelijke hoeveelheid verdeeld. De onna tuurlijk lage prijs van 25 ets. aan de gasfabriek per HL. (ca. 32 KG.) veroorzaakt natuurlijk veel vraag voor deze brandstof, en 't gevolg zal zijn, dat er steeds behoefte aan cokes zal blijven. In aanmerking genomen, dat de productie afhan kelijk is van het benoodigde gas, is het bijna zeker, dat ook nu de ingezetenen teleurgesteld met de te ontvangen hoeveelheid zullen zijn. Het zal ook daardoor blijken, dat er maar éen middel is, n.l. de cokes publiek te veilen of althans ze op den prijs stellen, dien ze als brandstof heeft. De Directeur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage brengt ter kennis van het publiek, dat het Kabinet, van en met den 15den dezer, gedurende de wintermaanden en tot nader order, op Zon- en Feestdagen niet zal kunnen worden bezocht. Vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat in de maand December aanstaande gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 JuDi 1865 Staatsblad n°. 59), ter verkrijging van het diploma en van akten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De dagen waarop eu de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij die tot de examens wenscheu te worden toegelaten, worden verzocht daarvan voor 15 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen voor het natuurkundig examen, den staatsraad hoogleeraar Dr. P. L. Rijke, te Leiden; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar Dr. L. C. van Goudoever, te Utrecht, en voor het examen van hulp-apotheker en apotheker den hooglee raar Dr. P. J. van Kerckhoff, te Utrecht. De Miuister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat naar aanleiding van het officieele bericht, dat de cholera te Hamburg en te Altona heeft opgehouden, de vroeger voorge schreven quarantaine-maatregelen worden opge heven voor de schepen komende van de havens gelegen aan de Elbe, Z. M. heeft aan Dr. H. Menso, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Rhenen, onder dankbetuiging voor de trouwe eu langdurige diensten in die betrekking bewezen en hem, mede op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van dijk graaf der Rhenensche Neude en Achterbergsche hooilanden. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de 2de kl., de heer J. W. Chevallier, thans commies van de 3de kl.van de 3de kl., de hee- ren F. T. Rooth en H. A. H. Canler Cremers, thans surnumerairs der posterijen, BlNNiïNf.AND. Stompwijk, 11 October. De persoon van S. Kor- tekaas uitdeze gemeente, als huzaar in garnizoen te 's-Gravenhage, is hedenmorgen uit de Westv.'iet, onder deze gemeente, levenloos uit het water opge haald. Volgeus geruchten zoude hij sedert Zondag 1 dezer zijn vermist geweest en had men hem alstoen in beschonken toestand langs den weg zien liggen. Veur, 11 Oct. Mochten wij in de laatste jaren, in vergelijking van andere plattelands-gemeenten, zuinig van straatlicht zijn voorzien geweest, thans, bij den aanvang van het nieuwe winterseizoen, is daarin, door ons gemeentebestuur eerie aan merkelijke verbetering gebracht, daar mes in plaats van die donkere patentoltelampen ge heel nieuwe lantaarns, voorzien van petroleum, heeft aangebracht. Niet zouder redeu noemt men dit alhier een verbetering, in aanmerking genomen het gevaar lijke van het water, door de kom dezer gemeente heenloopende. Amstehdam, 11 Oct. Naar men verneemt zal op Dinsdag 17 dezer inde wekelijksche vergadering van het college Zeemanshoop plaats hebbes de uitreiking der zilveren medaljes aan de heereri scheepsgezagvoerders W. Zeelt en S. C. -I. Olivier, door Z. M. den Koning toegekend vooraan de we tenschap der zeevaart bewezen diensten, wegens de overlegging van uitmuntende scheepsjournalen. 's-Gravenhage, 10 October. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden is heden te kwartier over twaalven, per Rijnspoorweg, in de residentie aangekomen, en heeft zich onmiddellijk naar HD. buitenverblijf onder Voorburg begeven. Rijswijk, 10 October. Men verneemt dat onze burgemeester, de beer Jhr. Mr. J Gaan van Neck, aan Z. M. den Koning ontslag uit zijne betrek- kiug verzocht heeft. Utrecht, 11 Oct. In de gisteren gehouden ver! gadering van het alhier gevestigd departement der Nederlandsclte Maatschappij ter bevordering van nijverheid is bepaald dat vanwege dit de partement eene in 1S73 alhier te houden ten toonstelling zal worden georganiseerd, eu dat in eene volgende vergadering zal worden beslist, zoowel omtrent den aard der tentoon te stellen zaken als omtrent den werkkring dier tentoon stelling, of ze u. 1. eene provinciale, naiionale of internationale zal zijn. Voorts werden zeer belangrijke onderwerpen, als werkmans-vereenigingen, werkverschatling, werkhuizen, ondersteuning van werklieden, volks voordrachten, vleeschprfjzèn, inkomsten- en pa tentbelasting, enz. ter sprake gebracht, waaruit we mogen aannemen, dat de aanstaande winter vergaderingen van het departement meer dan ooit belangrijk zullen zijn voor het algemeen en bijzonder volkswelzijn. Het examen dat aan 's rijksmunt alhier zou gehouden worden voor handels-essayeur, waaraan 2 adspiranten zouden deelnemen, heeft geen plaats gehad, doch is onbepaald uitgesteld. Amersfoort, 10 October. Hedenochtend te 10 uren werd het stoffelijk overschot van den luite nant-generaal, minister van staat C. baron Nepveu, op eenvoudig burgerlijke wijze te Oud-Leusden ter aarde besteld. Aldaar waren tegen 11 uren verzameld de luitenant-kolonel Enderlein, de ma joors Schuurman en Dittlinger en de kapitein van Helden,allen van den generalen staf, uit's-Gra- veuhage overgekomen, de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Metalen Kruis, de houlii- eu verdere officieren van het garnizoen en der dd. schutterij, een aantal gepensioneerde hoofd- en andere officieren, eenige burgerlijke autoriteiten en een groote schare belangsielleudcn. Door ou- officieren van het garnizoen en der dd. schutlerij werd aan de begraafplaats het lijk naar de groeve gedragen, waar een der neven van den overle dene den dank der familie aau de aanwezigen betuigde. Oosterhout, 10 Oct. LI. Zaterdag zijn alhier voor het kantongerecht verschenen C. B., huis vrouw van A. S., en J. v. M., huisvrouw van J. M., beiden wonende te R., omdat zij elkander hebben uitgemaakt de eene voor bok en de andere voor stier en daar deze scheldwoorden zeldzaam aan vrouwelijke sujetten worden toegevoegd en geen. beleedigingen uitdrukken, zijn beide direct vrijgesproken. Willemsdorp, 11 October. Hedenmiddag om streeks drie uren werd, onder begunstiging van zeer geschikt weder, de dertiende overspanning op de pijlers 11 en 12 van de spoorwegbrug over het Hollandseh Diep geplaatst. Met de construc tie der veertiende of laatste overspanning, welke zal komen op pijlers 12 en 13, wordt ijverig voort- gewerkt eu alzoo mag de voltooiing dezer spoor brug spoedig worden tegemoet gezien. BUITENLAND. Frankrijk. Tandem bona causa triumphat. Verkiezingen. Nieuwe ministers. Met de thans in Berlijn gevoerde onderhande lingen over het tolverdrag gaat het zeer voorspoe dig, zij kunnen zelfs voor zoo goed als geëindigd beschouwd worden. Welke precies de reden is dat dergelijke zaken van onmogelijk plotseling zeer mogelijk worden, wanneer men ze eens op eene andere plaats gaat bespreken dan waar men begonnen was, is ons een raadsel. Zooveel echter staat vast, dat men de overeenkomst nu als gesloten mag aanmerken en wel op de vol gende wijze. Het tractaat zal bestaan uit twee deelen, één over de in- en uitgaande rechten en één over de financieele quaestie. Wat het eerste betreft heeft Thiers de bepaling van wederkeerige lagere rechten voor den invoer van goederen uit Frank rijk in Elzas-Lotharingen moeten opgeven daar voor zal echter het exceptioneele tarief voor de goederen uit die twee provinciën 6 maanden korter duren dan eerst bepaald was, hetgeen zoo als men weet liep tot 1873. Wat de financieele zijde aangaat zullen de wissels, die Frankrijk had afgegeven, en waarover men het oneens was of de Duitsche regeering ze dadelijk zou mogen verhandelen, vervangen worden door tweemaandelijksche betalingen met dadelijk verhandelbare papieren. Deze overeenkomst moet nog uan den minister raad voorgelegd worden, maar zal zonder twijfel wel door hem aangenomen worden. Zonder twijfel zijn teD slotte de legitimisten en Bonapartisten het kaalste van de departemen tale verkiezingen afgekomen. Zelfs, op Corsica hebben twee Bonapartisten échec geleden, en de heer Conti, hoofd van het laatste kabinet onder Napoleon, moet in herstemming komen. Uit beloofi niet zeer veel goeds voor de aanstaande candi- datuur van den heer Rouher, aan wien de heer Abatucci de vriendelijkheid heeft bewezen, van zijne zitplaats in de Nationale Vergadering op te staan. Het is de quaestie of niet een ander zoo vlug zal zijn, er, achter den rug van Rouher om, gauw op te gaan zitten. De benoeming van Victor Lefranc tot minister van binnenlandsche zaken wordt hoe langer zoo waarschijnlijker. De heer Casimir Périer wordt dan benoemd als zijn opvolger voor laudbouw cu koophandel. Deze laatste lieer is bekend door enkele financieele geschriften, die zeer geroemd worden, en door den strijd dien hij ouder het keizerrijk altijd tegen het Napoleontische admini stratieve régime heeft gevoerd. Italië. Rome. Gedenkfeest van het plebiscit en van de overw inning ter zee bij Lepanto. In Italië's hoofdstad werden in de eerste dagen van October twee gewichtige historische feiten gelijktijdig herdacht, welke zoowel in datum als beteekenis zeer verschillend zijn; terwijl zij dan ook de bewoners van Rome in twee categoriën van feestviereodeu splitsten, zonder dat evenwel de orde en rust hierdoor verstoord werden. Hel eene, als nationale jubel, gold het jaarfeest van het plebiscit, waarbij Italië zich vrij maakte van de pauselijke regeering, eu kon dus weinig sympathie opwekkeu bij de voorstanders van Italië's politiek verleden. Het andere herinneringsfeest, dat der overwinning van don Juau van Oostenrijk op de Turken, drie eeuwen geleden bij Lepanto behaald, werd met groote plechtigheid van 1 tot 8 Oct. in alle kerken der Lieve Vrouw gevierd, voor namelijk om den zegen af te sineeken op de christe lijke Turken onzer dagen. In en buiteu de kerk bleef men gematigd, zoodat alle vrees voor rust verstoring ongegrond bleek te zijn. 's Namiddags trokken vrome scharen naar het Vatikaan, om den paus hunne beste wenscheu voor de naaste, maar ook voor eene meer verwijderde toekomst aau te bieden. Uit het antwoord van Z. Heilig heid stippen we het volgende aau: „De Heer antwoordde aau den aartsengel Mi „chael: ego irascor en nihilouiinus revertar „ad Jerusalem iu misericordiis. Wij hebben in „deze dagen onze gebeden tot denzelfdeu aartsen- „gel opgezonden, en wij mogen hopen, dat hij „de oogen Gods voor de wonderen dezer stad, het „middelpunt des Christendoms, bloot legt, opdat „het Zijn Stadhouder gegeven worde die te heelen „en haar weder te regeereD eu van haar uit de „gelieele christelijke kuddewij durven ge- „looven, dat de Engel aanhoudt in 't gebed, en „dat de Heer antwoordde: ego irascor, dat Hij „zijne gerechtigheid den vrijen loop zal laten „maar dan spreken zal: Converter ad Romam in „misericordiis. Zoo hope ik dat de gez gende „God zijii aangezicht over Rome zal opheffen, „Zijn hand zal uitbreiden in milde barmhartigheid „eu het van onderdrukking en ergernis bêvrij- „den, opdat de gewijde verrichtingen zonder „tegenstand of strijd kunnen worden uitgeoefend Ook het feest der eerste verjaring van het ple biscit liep kalmer, ja koeler af dan men ver wacht had, want in de staatkundige kringen hoopte men alles iu te halen wat op 20 September had moeten achterwege blijven. We moeten hierbij berichten, dat sedert drie dagen meer ge vangennemingen hadden plaats gehad dan nog onder de nieuwe orde van zaken was voorge komen. Maar het naar buiten werkende gedeelte der feestviering van 2 Oct. bepaalde zich tot een kolossaal schoolfeest op het kapitool. Terwijl de nationale kleuren geheel Rome sierdeD, wapperde van het kapitool ecu woun van driekleurig r uen en wimpels. Tribunen en geïmproviseet(j balkons schitterden door kostbare hekleedin terwijl ruischende syuiphoniën de keur derted monde en later de komst der vrouwelijk e mannelijke leerlingen van de stedelijk leerj richtingen aankondigden. De belooningt„ betoonde vlijt werden uitgereikt, en dne tj cieele redenaars deden zich hooren. Correnti, minister van onderwijs, vermaak de jeugd om tucht en arbeid tot het wachtvvoj huns levens te maken; vorst Palavicini, burg meester van Rome, herinnerde er aan, dat ee jaar geleden op ditzelfde tijdstip 40,000 Romein- hunne stem uitbrachten tot vereeniging me; gemeenschappelijke vaderland, terwijl kort voren de poorten vau Rome werden ope gezet voor vrijheid en orde. Mochten de zone en dochteren dier vaders dat erfelijke klem- trouw bewaren: beschaving en werkzaamha moeten daartoe leiden. B. Placidé, wethouder der gemeente, wie rede het meeste indruk maakte, sprak„Hetw „moeielijk om Rome met het overige Italië „verbinden, maar het zou onmogelijk gewe- „zijn, zoo niet het vaderland zelf het weinig „dagen te voren had losgemaakt, van eene re: „ring, die geene nationale, ja eene getr „vreemde was, gesteund door vreemde solo> „ten, en door vreemde belangen Italië in d „aard der zaak vijandigeene regeoring iu „woord tegen welke onze algemeene en lango „koesterde wenschen gericht waren. Hoekunm „wij dan dit feest van de Italiaansche vol „keuze waardiger vieren, dan daardoor datu „aan die herinnering IJ, kweekelingen, U, o „dierbaarste hoop voor de toekomst, toewijden! Algemeene bijval en toejuiching. De zoon van Kossuth en Ricciotti Garita zijn in en buiten de democratische kringen gevierde helden van den dag. Het was be dat Ricciotti eene voorstelling iu den sclsj burg Corea zou bijwonen; dit nieuws weit de hoeken der straten aangeplakt. Opgewoi groeten bij komen en gaan en de Garibaldi-lij door een vol orebest uitgevoerd gedurende voorstelling! Vereenigde St.iten. De thans door brand grootendeels vervv stad Chicago, een der aanzienlijkste en bloeiend Noord-Amerikaansche handelssteden [in d staat Illinois aan den zuid—westelijken oever het meer Michigan gelegen] bestond in het j 1830 nog in 't geheel niet; in 1833 was er alls een fort voorhanden. In 1840 telde de niern als met een tooverslag verrezen stad echter® 12,000, tien jaren later 29,263, nog tien js: later 109,260 en op het eind van 1864 169, inwoners. Haar voorbeeldeloos snelle aanwas ma» n een groot deel zeker worden toegeschreven hare voor scheepvaart en handelsverkeer zoo uitnemendheid gunstige ligging. Met alle plaa der Unie en alle aanlegplaatsen van bootens zij, 't zij door stoomboot, 't zij door spoorweg* nen, in gemeenschap. Bovendien is zij door del vau een kanaal met de rivier de Illinois vs eenigd, zoodat een onafgebroken gemeenschap water Chicago zelfs met St.-Louis en Kif Orleans in betrekking stelt. Van het ml westelijk gelegene Wisconsin alleen loope: gelijks meer dan honderd spoorwegtreinen de stad. Haar bevolking bestaat voor een vierdegeïé uit Duitschers. Handel drijft men er voornam1] in kooru, hout en vee, welke producten uilk binnengedeelte van den staaten het Noordw- langs de rivier Illinois en het vermelde kaf worden aangevoerd. In het jaar 1865 telde Chicago 72 kerke» verschenen er 8 dagbladen (waaronder 3 Duitst 16 weekbladen en 8 maandschriften. Gedurea de laatste zes jaren zullen evenwel iu redigheid met de snelle uitbreiding der stad deze en andere cijfers wel aanzienlijk gesteg zijn. TELEGRAM VIEN. Berlijn, 11 October. Hedenochtend heeft Fransche minister Pouyer-Quertier eene conf rentie aan het departement van Buitenlands Zakeu bijgewoond. Hedenmiddag is hij dt Keizer Wilhelm ontvangen. De Keizer zal Rijksdag in persoon openen. Madrid, 11 October. Het Regeeringsbladdf het wetsontwerp mede, waarbij het budgets Eeredienst wordt vastgesteld. Het eindcijferd van beloopt 31 millioen pesetas, waarvan t 3)| mill, ten laste vaD de gewesten en nagee 2714 millioen ten laste der gemeenten wort gebracht. Ajacclo (Korslka), 11 October. Prins N> leon is gekozen tot lid van den provincialen'» maar de verkiezing zal te niet gedaan word Op grond dat hij met in de belasting betaalt (4. C] Aew-York, 11 October. De brand te Cl"1* is geheel gebluscht. Soldaten en patrouilles burgers handhaven de orde. Een schip van Indië komend, is bij

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2