y. 3582. Vrij dag A°. 1871. 13 October. Feuilleton van het „Leidseli Dagblad". OP WILHELMSHÖHE LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post9 3.85 Afzonderlijke Nommersrn 0.05. Deze Courant wordt.dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVBKTKNTIKN. Voortederen regelf O.ih. Grootere letter, naer de plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, 12 October. De uitslag der driedaagsche discussie over het ipmvaartvoorstel van Vlissingen op New-York ■elijk te verwachten was, in ongunstigen zin gjvallen. lie pogingen door de heeren Stieltjes, 's Jacob, j Kek en Tak in de zitting van de Tweede mier van gisteren aangewend, om de schaal ten uste van deze kapitale zaak te doen overhellen, ju afgestuit op het afkeurend oordeel van de eerderheid der volksvertegenwoordiging. Wij schrijven dit resultaat zonder eenige aarze- ng uilsluitend en alleen toe aan den machtigen vloed van de bezwareD, ontleend aan het over- Dgstijdperk waarin we ten aanzien onzer finan- la verkeeren. De fiaaneieele quaestie had zich tusschen de rtegenwoordiging en het voorstel gesteld als een ode afgrond. Een ieder die een weinig op de hoogte is van den >;en gedaante onzer vertegenwoordiging, zal opmerken, dat onder de 44 tegenstemmers ;1 een aantal bevinden, waarvan met zekerheid ag gezegd worden dat zij op financieel gebied lermate pessimistisch zijn. iu gewone tijden zouden die leden zich voor stoomvaart verklaard hebben. Hu echter was het met den ondergang van het irstel Diet in het reinehet viel door eene ver- oiging van minderheden. En juist omdat eeu van die minderheden door njfveeren werd beheerscht, die allerminst iu eene olksvertegenwoordiging uitwerking moeten heb- u, betreuren wij dat eeu grootsch plan daar voor een niet gering deel het slachtoffer is worden. De 22 leden die voor artikel 1, de hartader der et, stemden, waren de heerenHingst, Tak, v. assenaer v. Catwijck, Hoffman, v. Eek, Storm 's GravesaDde, Smit, Fock, Saaymans Vader, Kuyk, Bergsma, Brauvver, de Bruyn Kops, v. erkwijk, de Roo v. Alderwerelt, Lentiug, v. ypesleijn, 's Jacob, Stieltjes en Heemskerk Bz. Tegen stemden de heeren, v. Akerlaken, Jonck- loet, v. Looit, v. Reenen, Rombach, Dam, Blom, eydenrijck, Westerhoff, Fransen van de Putte, e Bieberstein, v. Zuylen, Bredius, Saudberg, eeuiskerk Az., v. Beyma, Borret, Hardenbroek, Yoortliuyzen, Haffmans, Dumbar, C. van Nis- en, Begram, Gratama, Rutgers, v. Nispen, Wij- Viruly, Mirandolle, Mackay, Cremers, terstrasz, de Lange, Luyben, Pijls, Arnoldts, v. ionicq Bergmaun, v. Houten, v. Delden, Kap- 'yue, v. Naamen, iloens, de Jong en de Voor tter. De heer 's Jacob trok, zooals gemeld is, het oorstel hierop in. Gisterenavond heeft de inauguratie van de ieuwe leden van het Leidsche studeutenkorps et de gebruikelijke plechtigheden plaats gevon- eu. De optocht vau 't Nut naar de sociëteit inerua was zeer geanimeerd en liep, nietlegen- aande de talrijke menigte inwoners, die op de been was, dank zij de goede zorgen van de civiele en militaire autoriteiten, in de beste orde af. Hedenmiddag werd alhier de jaarlijksche inspec tie over de dienstdoende schutterij gehouden. Het is ODze aandacht niet ontsnapt, dat het Dagblad van Zuid-Holland, in zijn nummer van Dinsdag II., dat dus Maandag-avoDd verscheen, onder zijn rubriek, berichteu uit de provinciën, het volgende opnam i/Leldek, 7 Oct. De Gemeenteraad heeft eeu blijk gegeven vaD navolgenswaardige zucht om open bare zaken en belangen vóór de openbare be handeling aan het publiek mede te deelen, door te besluiten, dat alle stukken vooraf zullen wor den gedrukt als bijvoegsels tot de Leidsche Ct. Daardoor is het voor alle lezers van die courant mogelijk, be'iend te worden met deu volledigen inhoud van alle voordrachteu en adviezen, die aan de overweging en beslissing van den Raad zullen worden onderworpen en niemand heeft grond tot klagen, dat hij niet bij tijds zijn be langen, bezwaren of vvenschen kan kenbaar maken voordat daaromtrent wordt beslist. Het plan tot het bouwen van een tussehenschool voor meer uitgebreid lager onderwijs, waarvan de kosten op f 17,000 worden geraamd, is nu weder medegedeeld.. Die school is toegankelijk tegen betaling van een schoolgeld van f 16 'sjaars voor jongens en meisjes. De bezoldiging van het onderwijzend personeel bedraagt f 4100, terwijl die school voorziet in een erkende behoefte en geplaatst zal worden in een deel der stad, waar nog geen scholen gevonden worden." De inleidende tirade is heel mooi en getuigt dat de steller met vrucht zijn studie van de die renwereld heeft gemaakt, meer speciaal van het vossengeslacht. Ongelukkig voor den steller dat de studie van 't laatste diersoort wat te veel impressie op hem schijnt gemaakt te hebben en hij daardoor wat te veel streken van Reintje heeft overgenomen. Niet zelden gebeurt het echter dat de vos op ziju streken op heeterdaad wordt betrapt, en dit is nu ook met onzeu steller het geval. Daarom vragen wij Hoe is 't mogelijk dat hij uit de bijvoegsels van de Leidsche Courant bet boveDStaaud bericht kon maken, dat in liet Haagsche Dagblad van Maandag avond voorkwam, terwijl die bijvoegsels eerst bij de Leidsche Courant van gisteren, Woensdag avond, dus drie dagen later zijn uitgegeven? Een ieder geve voor zich zelf daarop antwoord. Wij kuuDen echter niet nalaten de aandacht van B. en Ws. op eene dergelijke indiscretie te ves tigen. Daar de bewuste stukken niet op den tijd dien steller beweert in de wereld waren gezonden, moet men zich op arglistige wijze daarvan heb ben meester gemaakt, hetzij uit de bureelen van het Stadhuis, hetzij uit.de drukkerij van deD uitgever Wat er van zij, wij komen er, nu de publici teit pas zoo goed geregeld is, tegen op dat een blad buiten deze stad, op claudestine wijze met geinsente-bescheiden begunstigd wordt, die nog niet eens binnen deze gemeente publiek zijn ge maakt. Men zal zich herinneren dat juist de vroegere mededeelingen in het Haagsch Dagblad omtrent belaDgen dezer gemeente, oorzaak waren dat wij niet gerust hebben alvorens het publici- teits-stelsel geregeld was. De cholera heeft, naar hetgeen de Times mede deelt, haar vreeselijk karakter verloren. Ejn ingezeten van Florida, zegt bet orgaan der city, een onvermoeid natuurvorscber, heeft gron- di> liet vraagstuk onderzocht en deelt mede, dat, evenals de gele koorts, de cholera ontstaat en gevoed wordt door kleine onzichtbare diertjes, die in de lucht zich bewegen. Als men dus de lucht doet trillen en schokken, zal men aan een datnskring, die bezwangerd is met insecteD, zijne oorspronkelijke zuiverheid teruggeven en elke epidemie, uit die oorzaak ontstaande, vernielen. Ten bewijze daarvan heeft de heer Hardee, de uitvinder, voorgesteld te Charlestown de proef te nemen. Zoo als men weet heeft de gele koorts daar groote verwoestingen aangerichtzij eischte "honderd slachtoffers daags. De heer Hardee wil nu derwaarts gaan en zijn eigen leven er aan wogen. Hij vraagt slechts tien dagen eu staat er met zijn eerewoord voor in, dat hij de ziekte zal verdrijven. Ziehier hoe hij het zal aanleggen. Hij zal voor de geheele stad Charlestown in Zuid Carolina, met 50,000 inwoners, slechts eene enkele ton buskruit gebruiken en, gedurende tien achter eenvolgende nachten, eiken avond te negen uren beginnende, vijf pond voor elke ontploffing aan wenden. Na tien dagen verzekert de heer Hardee, dat zieh geen enkel geval meer in de stad zal voordoen. In de afgeloopen week heeft te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats gevonden van de minis ters van Binnenl. Zaken en van Financiën en eenige leden van het Amsterdamsch Gemeente bestuur, waarop ter sprake zijn gebracht de middelen om aan de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij het verdere kapitaal te bezorgen. Er be staat echter weinig sympathie, daarvoor het als premie toegezegde kapitaal van 3 millioen te be stemmen. Vad Het oflicieele regeeringsblad, de Moniteur Beige, behelst het „verslag ingediend aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken door de jury gelast met de toewijzing van den driejaarlijkschen prijs vau Vlaamsche tooDeel-letterkuDde voor het vijfde tijdvak, 18681870." De jury had 53 tooueel- werken, van een twintigtal Vlaamsche schrijvers, te toetsen en te vergelijken. Zij is door baar on derzoek bevestigd in de overtuiging, dat de jonge Vlaamsche tooneel-litteratuur gelijk zij zich uitdrukt „niet alleen leefbaar is, maar eene scheppingsgave bezit, die zich onweerstaanbaar lucht geeft, vooruit wil, en alleenlijk naar wat ruimte en licht verlangt, om in hare volle jeug dige schoonheid te verrijzen. De jury heeft den volledigen prijs toegewezen aan een tooueelspel van Felix van de Sande, ge titeld „het vijfde rad van den wagen;" en zij besluit haar verslag aldus: „Ons Vlaamsch tooneel, wij hopen het, mijnheer de Minister, zal weldra verrijzen, indien het staatsbestuur krachtig zijn hand wil leenen om het te doen ontstaan, daar waar het door sommigen uit plichtverzuim, uit onwetendheid of kwaadwilligheid vernalatigd of tegengewerkt wordt." De Pruisische Slaals-Anzeiger deelt mede, dat de Honing van Pruisen de orde van den Rooden Adelaar 3de klasse heeft geschonken aan den heer Taets van Auierongen van Woudenberg, ad judant van Z. M. den Koning der Nederlanden. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden on derwijs hadden zich tot het verkrijgen eener akte voor de Fransc-be taal aangemeld 13 candidaten. Daarvan zijn 6 afgewezen en 7 toegelaten, als D. P. Beeser, van 's-Gravenhage; M. van der Brugge en J. de Bruin, beiden van Vlaardingen C. de Gast, W. P. Hille, K. J. Kraan en P. J. Teebaal, allen van 's-Gravenhage. De uitslag der akten-examens voor het mid delbaar onderwijs is gisteren geweest Gevraagd: voor de Aardrijkskunde 1 akte; candidaat niet verschenen; voor 't Fransch 1 akte, geweigerdvoor 't Boekhouden 1 akte, toe gestaan aaD J. W. Montauban van Swijndrecht, geb. te Rotterdam; voor 't Eugelsch 1 akte, toe gestaan aan K.; voor 't Nederlandsch 1 akte, toe gestaan aan A. M. Molenaar, geb. te Rotterdam. Aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam zijn, bij het begin van den ingetreden winter-cursus, 14 militaire studenten voor de geneeskundige faculteit ingeschreven, waardoor bet getal van die studenten (waarvan .3 onlangs hun examen als arts hebben afgelegd, doch nog niet als offi cier van gezondheid zijn aangesteld) alsnu tot 104 is gestegen, verdeeld als volgt: Voor Oost- Indië 52, de landmacht 28, de zeemacht 20, West- Indië 4. Het bestuur van het 26ste Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres, te houden te Utrecht in de maand Juni -187.2, heeft de bijzondere aan dacht gevestigd op deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige instelling. Het Bestuur acht het van groot belang, dat aan do samenstelling van het programma voor het 26ste Congres door zeer velen worde deelge nomen en dat de te behandelen vraagpunten be trekking hebben op den geheelen Nederlandschen landbouw. De onderwerpen, welke op de Nederlaodsche Landhuishoudkundige Congressen worden behan deld, betreffen voornamelijk: 1°. Akkerbouw in den ruimste zin, Veeteelt en Zuivelbereiding. 2". Tuinbouw in al zijn omvang. 3°. Houtteelt is al haar onderdeelen. iu lid jaar 1807. (Historisch verhaal.) (Vervolg.) Jen beginne had ik geen vrees voor den ^'"1; ik had er een schuilplaats voor gevonden, ik zeker was dat niemand hem zou Wies; en ik wist tevens dat onder hen, die 'J daarbij hielpen, geene verraders wareD "d echter koning Jeröme het besluit nam op ^Ihelmshöhe zijn verblijf te houden, begon mijn Uden, mijn angst..want verbeeld u mijn schrik ens'ng, toen op zekeren dag een koninklijke mans bij mij kwam, met het bevel, dat ik em op het dak van het paleis moest geleiden: "ids boven den voorgevel, in het midden, moes 'J een langen vaandelstok zien te bevestigen. «Was de schat dan op het dak verborgen?" Niet juist op het dakfluisterde de inspec- 'SUr- Hij was boven den voorgevel ingemetseld, juist daar waar de verschrikkelijke Franschman zijn vaandelstok wilde laten bevestigen. Wie zou er ook ooit gedacht hebben dat die scheepskapitein van een koning op „Wilhelinshohe" een vlag zou willen laten ophijschen. «Dat kondt gij zeker niet vermoeden want het is een geheele Dieuwe mode, een bijzondere luim van onzen nieuwen koning. Wat deedt gij?" Wat ik deed? Mijn God! Ik stond als verplet terd. Ik beefde als een riet. Mijne gedachten verwarden zich, en 't was een geluk dat de offi cier door mijn stamelen geen achterdocht kreeg, daar hij meende, dat ik mij niet goed iu de Fran- sche taal kon nitdrukken. Eindelijk om hem weg te krijgeo, beduidde ik hem, dat ik mijue toe stemming niet kon geven om bij regenachtig weder op 't dak te laten werken, daar het in de onder 't voordak liggende zaal door zou regeuen. En zoo gelukte het mij een paar dagen tijd te j vvinneD. Welk een toestand riep MensiDg uit; en wat vingt gij loen aan?" „Ik begaf mij ijlings naar de voormalige minis ters vau onzen keurvorst v. Waiz en v. Witzle- ben. Maar zij haalden de schouders op. Aan mij, niet aan hen was de schat toevertrouwd, ant woordde zij. Ik moest mij dus elders hulp zien te verschaf fenEn ik vond ze iu twee getrouwe Hes- sische mannen. Nog denzelfden Dacht gingen wij, met het noodige gereedschap voorzien naar het paleis. Wij namen de millioeDeo uit hun bergplaats en droegen ze zoo stil mogelijk buiten het slot tot Tot? vroeg Mensiug, den adem inhoudende. Seitz wierp eeu angstigen blik naar de deur en fluisterde Tot aan den grooten trap, die vóór den linker vleugel van het paleis in de vrije lucht uitkomt. Onder dien trap ligt de schat begraven. „Daar?" Wel mij dunkt die plaats is zoo goed als ieder aDdere. De hoofdzaak is of gij zeker zijt van de beide mannen, die u bij het verbergen van den schat behulpzaam waren. Dat ben ik, hernam Seitz, ofschoon, voegde hij er met een zacht hoofdschudden bij, het mij voorkwam dat korten tijd daaroa, de Franschen meer dan ooit van den schat spraken, en verze kerden dat hij Dog in het land moest zijn. Zes weken later werd er een som van 100,000 fran ken voor het ODtdekken van den schat uitgeloofd. Tegelijkertijd werden door den kolonel der gen darmerie, La Croix, nachtpatrouilles georganiseerd. Vindt gij daarin geen wonderlijken samenloop van omstandigheden? „Dat juist niet, mijn waarde Seitz, antwoordde de officier. Het is beter vertrouwen te stelleD in de eerlijkheid dier mannen. En doet gij dit, vaD waar dan uwe vrees?" „Ik heb u nog niet alles gezegd. Luister verder; gij weet dat de keurvorst het geld, dat hij mede nam aaD Rothschild toevertrouwde." Dat weet ik." „Welnu, een dag of tien geleden bracht een agent van Rothschild, die zich aanvankelijk als koopman in wijnen voordeed, mij een eigenhandig briefje van den keurvorst. Hij had het tusschen de zolen zijner laarzen verborgeD. Het was van deu volgeodeD inhoud: „Ik verlang mijn schat naar Itzehoe overgebracht te zien en wel zoo spoedig mogelijk. Gij kunt den overbrenger dezes volkomen vertrouwen. Hij zal den schat aan de grenzen in ontvangst nemen. Verder kunt gij met hem beraadslagen wat in deze te doen staat. Uw toegenegen Wilhelm, keurvorst." Ik heb den brief dadelijk verbrand en de zaak met den man uitvoerig besproken hij wacht thans aan gene zijde der grenzen.En nu moet ik aan het werk om het waagstuk ten uitvoer te bren gen, en ik ben radeloos, hulpeloos als eeu kiDd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1