Woensdag 4 October. N°. 3574. A0. 1871. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 3 October. De 8de October 1571 was een gewichtige dag, die nog steeds in eer en in dankbare herinnering blijft. Ook heden hebben de ingezetenen van Leiden iDDe blijdschap te kennen gegeven over de red ding uit den hooggeklominen nood en ieder Lei- denaar eerde en vierde dien dag op de gebrui kelijke wijze. Velen woonden de godsdienstoefeningen bij, an deren bewogen zich langs 9traat en gracht, waar eene niet alledaagsche beweging heerschte; van de meeste woningen wapperde de driekleur, ter wijl het gemeentebestuur op den nieuwen Rijn muziek deed uitvoeren. Het stadhuis werd zeer druk bezocht. Telken jare echter gevoelen wij dat er aan de feestviering, aan de herdenking van Leidens volharding, van zooveel moed en opoffering als de ingezeteuen met v. d. Werff aan 't hoofd in de rampspoedige dagen van voorheen aan den dag legden, iets ontbreekt. Die leemte zal door elk dankbaar Leidenaar beaamd worden. Wat zou toch eigenaardiger zijn, dan dat de ngezetenen ieder jaar zich konden scharen to het beeld van den edelen en heldhaftigen togervader uit die dagen van zware beproeving Men zal reeds begrijpen wat wij bedoelen. Wij zagen gaarne dat uit de burgerij stemmeD opgingen om een van de schoonste bladzijden uit Leidens geschiedenis te vereeuwigen door het oprichten van een standbeeld voor v. d. Werff. De hoogeschool, zal men antwoorden, is reeds een blijvend aandenken; doch wij merken op dat dit meer herinnert aan de toewijding der burgerij, dan aan de zelfopofferende daad van da» man, dien de burgerij moed en vertrouwen tot in de benardste oogenblikken wist in te boezemen. Men verzekert, zegt het W. v. h. H. dat het wetsontwerp over de besmettelijke ziekten bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, geen gunstig onthaal heeft gevonden. Wel werd het denkbeeld vrij alge- meeu toegejuicht; maar de toepassing, die het ontwerp er aan geeft, vond weinig bijval. Haar men verneemt, is de heer C. C. A. de 7l\egh te Rotterdam, directeur van Rotte's Man- wioor, benoemd tot ridder der orde van de Alien kroon. I. M. heeft met HD. inteekening vereerd het iGedenkboek der te Breda gehouden vijfjarige samenkomst van de vereeniging het Metalen Kruis en van de plechtige overbrenging naar het kerk hek te Ginneken der stoffelijke overblijfselen van Je op de Antwerpsche citadel begraven Nederland sche militairen, door M. A. Perk." De uitslag der Akten-Examens voor het Mid delbaar Onderwijs is gisteren geweest: Gevraagd 'Oor Natuurlijke historie 2 akteo, waarvan 1 geweigerd en 1 toegestaan aan J. F. G. W. Er- brink van Amsterdam; voor het Nederlandsc.il 1 akte, toegestaan aan A. J. G. Paardekooper, 'au 's Gravenhage; voor- het Boekhouden 1 akte, toegestaan aan F: A. Schoefer, van Kampen; voor het Fransch 1 akte, geweigerd; voor de Staats inrichting van Nederland 1 akte, toegestaan aan dr. P. P, Kroon, van Zutfen. Drie officieren uit het Koninklijk korps Haag- sche Scherpschutters, de heeren Alouton, Goyaards en baron van Brienen, hebben den nationalen schietwedstrijd te Brussel, hij gelegenheid der Septeinher-feesten gehouden, bezocht en hebben de eer gehad aan Z. M. den Koning der Belgen, d" zich op het terrein bevond, te worden voor gesteld. De commissie voor den schietwedstrijd deelt aan genoemde lieeren als vertegenwoordi- 's der Nederlandsche Scherpschutters-Vereeni- ü'ngen een lunch aangeboden. Eene deputatie, bestaande uit de heeren Dr. Dijsberti Hodenpijl, Eyrnael, In de Betou en Ger- 'ech, van de ridderlijke confrérie Dilelto ed Arme, de eeuwenoude schietvereeniging van Delft, eere- 'oorzitter de Prins van Oranje, heeft le Brussel aan de schiedwetstrijd van de Septemberfeesten deelgenomen en is aldaar feestelijk ontvangen. Met genoegen deelen wij mede, dat de deel neming in het plan tot oprichting van een dage- lijkschen maildienst tusschen Vlissingen en Lon den boven verwachting mag genoemd worden; door een te Middelburg bekende familie is alleen voor 50 mille ingeschreven, terwijl ook in de naburige zuidelijke provinciën deze zaak krachtige ondersteuning vindt. Reeds schijnt het verdrag tot nagenoeg 4 ton gestegen. In verband met deze aangelegenheid meent men te weten dat de firma den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé, ree- ders en scheepsbouwmeesters alhier, weder hunne onderhandelingen, om de gansche marinewerf te Vlissingen van het Rijk in gebruik te beko men, hebben aangeknoopt. (Hbl.) Het examen voor de betrekking van commies- verificateur bij 's Rijks belastingen zal, overeen komstig het programma vastgesteld bij min. re solutie van 31 Dec. 1869, N°. 24,1, op den 18 Oct. e. k. te Rotterdam gehouden worden. De commissie bestaat uit de heeren W. C. P. Toewater, prov. inspecteur; in Zuid-Holland, als voorzitter, en A. J. R. A. De Ceva, J. Goossens, W. F. H. Teupke en J. 11. Waleson, controleurs, als leden. Sedert de laatste opgave is bij den graaf Schim- melpenniuck ten behoeve der oprichting van het gedenkteeken voor de hij het beleg der Citadel van Autwerpen gesneuvelde Nederlandsche mi litairen ingekomen: van den heer J. M. Vader, te Cortgene, lid der commissie, eene nieuwe gift, met de reeds ontvangene uitmakende eene bij drage van ƒ100; van mevrouw J. M. Vader,geb. van den Bosch, ƒ10; en van Jlrr. Mr. J. E. v.P. te L., ƒ20. Z. M. heeft aan de na te melden offic. bij de dienstd. schutterijen, op huD verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Nijmegen, aan A. Blomhert en D. M. Piera, beiden als lsten luit., onder gehoudeuheid tot het volbrengen van de op hen nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht; bij die te Utrecht, aan J. C. Clotterbooke Patijn van Cloetinge, als kapitein. En zijn voorts bij de dienstd. schutterijen be noemd: bij die te Nijmegen, tot lsten luit. H. E. Payen en VV. Leendertz, beiden thans 2de luit.; bij die te Zwolle, tot kapit. D. J. R. Jordens, thaus 1ste luit.; tot lsten luit. G. G. C. van Ho- bokeD, thans 2de luit.; bij die te Enschedé, tot 2den luit. J. A. Albrecht, thans fourier; bij die te Stad Almelo, tot lsten luit. E. van Beusekoin, thans 2de luit; tot 2den luit. VV. L. Bruist, thans sergeant. Z. M. heeft Mr. W. J. Triebeis, te Nijmegen, benoemd tot schoolopz. in liet negende school district van Gelderland. Z. M. heeft C. S. van Klaveren, veearts te Arneide, benoemd tot plaatsverv. van den districts veearts, wien Haarlem als standplaats is aange wezen. Z. AL heeft aan F. M. de Vries van Heyst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Hardinxveld. Z. M. beeft aan Jhr. Mr. S. Laman Trip, op ziju verzoek, met ingang vau dien datum, eervol ontslag verleend als commies bij bet Depait van Binnenl. Zaken. Z. M. heeft aan Hohwü, tijdmetermaker, wo nende te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door Z. Al. den Koning van Italië geschonken. Z. Al. beeft met ingang van dien datum bij de' Algeineene Landsdrukkerij benoemdtot lsten klerk, met den personeeleü rang van adjunct- commies, C. R. Mingelen; tot 2deu klerk, met den persoueelen rang van lsten klerk, F. L. Behre. BINNENLAND. Amsterdam, 2 October. Dr. Th. Place heeft gisterenmiddag ten 1 ure, het hoogleeraarsainbt in de physiotogie bij het Alhenaeum Illuslre te: Amsterdam aanvaart, met het uitspreken eener redevoering over de descendentie-theorie van Darwin. Helder, 1 October. Naar men verneemt beeft nabij Texel een treurig ongeval plaat6 gehad. Een der bewoners van dat eiland, die eenigen tijd in deze gemeente had gewoond en zich nn weder naar dat eiland begaf, had zich Vrijdag morgen met zijn huisraad voor den overtocht in gescheept op een visschersschuit. Daar er bij de aankomst aldaar, uithoofde van het stormachtige weder, geen gelegenheid meer was om aan den wal te gaan, bleef men aan het Oosterend voor den wal liggen. Nadat de schipper en zijn pas sagier naar kooi waren gegaan, schijnt de laat ste zich weer naar het dek te hebben begeven en door deze of gene treurige omstandigheid overboord geslagen en verdronken te zijn; zijn lijk werd gisteren morgen door wiervisschers opgehaald. Men schijnt op Texel aanleiding te hebben gevonden om de Justitie van dit voorval kennis te geven, althans zijn, naar wij verne men, de, ofiiieier van justitie te Alkmaar en 2ijn griffier gisteren reeds op Texel geweest om dc zaak in loco te onderzoeken. De verongelukte was ongehuwd eD, naar mén verzekert, zeer bemiddeld. (HM.) Hellevoetsluis, 1 October. Heden mocht de heer C. F. Blankenstein, griffier bij de directie der Marine alhier, het voorrecht smaken zijn 40jarig feest als ambtenaar bij de Alarine te vieren. Hoe zeer hij in die betrekking gewaardeerd was eD nog is, kan o. a. blijken uit een prachtig album, dat hem bij die gelegenheid werd aangeboden en de portretten bevatte van de vicé-admiraals de Vries en Alatthijsen, de schouten-bij-naeht van der AIeer9ch en Wichers en van de adju danten Hanell von Cronenthal, Bowier, Tegelberg en Jeekel. ijselstein, 2S September. Na ontvangst der koninklijke bewilliging, had heden alhier de aanbieding van een vaandel aan de Vereeniging van rustende schatters en leden der weerbaar heid plaats; dit vaandel, van Oranjekleur, dra gende in het midden eene zilveren gekroonde W en rijk omzet met zilvereo franje en met dito fouragères voorzien, ts een geschenk door de IJselsteiosche dames aan gezegde vereeniging geschonken. Aan het bestuur werd door mejuf- vrouw E. Brandt-Wijsmuller, met gepaste toe- spraak, dat vaandel aangeboden, en door den lsteu luitenant der schutterij G. Walland, voor zitter der Weerbaarheids-vereeniging, onder dank betuiging aangenomen, die het daarna aan den kapitein-kommandant der schutterij, den heer J. A. B. Koelensniid, die met de manschappen in bataille geschaard stond, met fiksche en warme woorden overhandigde. Harderwijk, 29 September. Sedert eeqige, we ken heerseht alhier eene zeer epidemische bloed- diarrhee, die reeds meer dan 40 slachtoffers heeft, geëischt en die van dag tot dag in hevigheid, toeneemt. Geen wonder, dat dit algemeene ver slagenheid veroorzaakt, en men van niets anders hoort spreken dan van de vreeselijke ziekte, die geen onderscheid maakt tusschen oud en' jong, maar eensklaps aanpakt, en meestal na: kort lijden een einde maakt aan het leven van den patient. Een der geneesheeren alhier had op een en-, kelen dag ruim 70 patieuten in behandeling. Da breedekerkeraad heeft besloten iederen Woensdag-! avond te 7 uren eeu bidstond te houdenheden avond werd de eerste gehouden, die buitengewoon druk bezocht was. Diaconie en burgerlijk arm bestuur ondervouden nu reeds de treurige gevol gen van deze ziekte de kas der hervormde dia* conie is uitgeput; de diakenen hebben dan ook een beroep gedaan op de bekende liefdadigheid van de leden der kerk. De ziekte sehijut van Oosterschen oorsprong te zijn. Men ziet dat het zoogenaamde „gezonde Harderwijk," dat stee.da vrij bleef van epideiniën, thans in ruime mate' zijn deel krijgt. Leeuwarden, 1 Oct. Gisteren te 3 ureD kwmn alhier aan de Alinister van Justitie met den Hoofd inspecteur der gevangenissen. Onmiddellijk begaf de Alinister zich naar het tuchthuis, en verbleef daar, na zeer korte pause, tot laat in den avond inet de commissie van toezicht. Ook de Commis saris des Konings, woonde onafgebroken de ver* gadering bij. Den volgenden morgen zeer vroeg tijdig werd ook het huis van arrest, (dé kanse larij) bezocht. Wij vernemen verder, dat de Minister later te Groningen en gisteren te Assen vertoefde, en ook aldaar, de rechtsgebouwen en de gevan- genissen, onder leiding van den heer Gregory, 's Konings Commissaris io Drenthe, en van de leden der commissie van administratie, in bijzon derheden in oogenschouvv nam. Deze bezoeken moeten in verband staaD, met belangrijke ver anderingen welke onderscheidene dier gebouwen vereischeD. 's-Hertosenbosch, 2 October. Door Z. M. den Keizer van Duitschland is onze voormalige stad genoot, de heer Dr. J. Huijvenaar, benoemd tot ridder der Koninklijke Pruisische Kroon-Orde. Wij vernemen tevens dat H. AI. de Koningin- weduwe Elisabeth aan Dr. Huijvenaar een prach tig geschenk heeft toegezonden, bestaande in een rijk gebODdeu album, bevattende de photografiën van Sanssouci, Potsdam en omstreken, als een blijk van, H. AL dankbaarheid voor de veledieu- sten, door ZEd. bewezen aan het Berlijnsch gesticht voor verlaten Chineesche kinderen te Hong-Kong, welke liefdadige inrichting onder de hooge bescherming staat van H. AI. KOLONIËN. WEST-INDIË. Paramaribo, 2 September. Bij Koninklijk besluit dd. 14 Juli jl., n°. 35, is goedgekeurd de benoe ming van den heer L. H. Enthoven tot hoofddi recteur der Surinaamsche bank. Dezer dagen heeft de plechtige installatie plaats gehad van de heeren Mr. J. H. Gilquin als lid en F. P. Bouguenon als lid-plaatsvervan ger van het Hof van Justitie. De heer J. M. Schus ter, benoemd substituut-griffier, was verhinderd, door ongesteldheid, daarbij tegenwoordig te zijn. In de dagbladen leest men een schrijven van den heer J. V. Bouguenon aan de kiezers in de kolonie Suriname, waarin hij, hoogst vereerd met dit op nieuw hem toegedacht vertrouwen, zijne erkentelijkheid betuigt, maar niet wenscht lierkoien te worden als lid der Koloniale Staten, en verlangt bij het uitbrengen hunner stem bui ten aanmerking te blijven. t Uit de balans der Surinaamsche bank blijkt, dat zij op den 26steu Augustus 1871, bij öen specievoorraad van 878,609.21, voor eene som van 515,075 minder aan bankbiljetten in om loop had, dan waartoe zij gerechtigd is; terwijl de specievoorraad op zijne beurt 206,031.20 meer bedraagt dan tot dekking der opvorderbare ver bintenissen door de wel gevorderd wordt. Britsch-Guijana mag zich verheugen in den aangevangen aanleg van den onderzeeschen ka bel, die Georgetown met. dien van Trinidad zal vereenigen en waaraan Berbice insgelijks deel zal verkrijgen. De onderzeesche kabel die Barbados met Trinidad in gemeenschap brengt, was nauwelijks gelegd, of de communicatie met Europa werd gestremd, door het breken van den kabel te Porto-Rico. Curasao, 2 September. Den 21 Aug. heeft een hevige orkaan gewoed op' de Bovenwinds-eilan- den. In een brief van St. Eustatius wordt bericht, dat het eiland Saba veel schade daarbij gele den heeft; dat zéér veel gebouwen zijn omver gewaaid, - zoodat hét Gouvernement genoodzaakt was een aantal menschen van huisvesting te voorzien. Alen heeft geen verlies van menschen te betreuren. De orkaan begon omstreeks 8 uren 's morgens en hield aan tot des middags. Den 23 Aug. is van St.-Domiugo alhier aan gekomen de Dominikaansche oorlogschoener Capolillo, kommandaut D. Gaërste Jr., en met denzelveD de Hoog Eerw. heer Leopildo Satanike de Augua Santa, benoemd aartsbisschop van St.-Domingo. Alet den oorlogschoener1 'Capolillo zijn oök hier aangekomen de kapitein en het scheepsvolk van den Nederlandschen schoener Amelia, die op den 7 dezer in de haven van St.-Domingo is verongelukt. Men schrijft uit Venezuela. In brieven van Caracas van 16 en 19 dezer wordt o. a. het vol gende medegedeeld De afdeeling troepen onder generaal Escobar heeft Barcelona ingenomen en bezetgeneraal Colina heelt Alanzana geslagen in Alollino, dicht bij Tocuijo. Comargo en zijne medgezellen bevinden zich in de gevangenissen van La Gugar; San chez is in het gevecht van San-Luis gesneuveldde troepen van Torrellas zijn geslagen en uiteenge dreven. De tegenpartij ontmoet overal tegenspoe den; eerlang zullen rust en orde hersteld worden Naar luid van berichten van Coro hebben de gueril las vaD La Sierra zich aan het Gouvernement onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1