I Hildek, 30 September. Naar men verzekert, l\ 4e Nederl. mailboot Print van Oranje half Bhctoter van Batavia naar hier vertrekken. I -fiinnen eenige dagen wordt alhier verwacht Bft te Glasgow aangebouwde stoomschip der ■taehappij Nederland, genaamd Prins Hendrik. ■leeds zijn de gezagvoerder en de equipage der Bvaarts vertrokken. {H. en N. C.) I Zwolle, 30 September. In den loop dezer week leeft zich een groot aantal gevallen van mazelen |u deze gemeente voorgedaan, zoodat geheele ge- firmen geïsoleerd leven en de bevolking op som- pnige scholen zeer gedund is. Vijf kiuderen zijn peze week aan de mazelen overleden. Almelo, 29 September. Nadat, in eene gisteren avond door Politiek Leven gehouden vergadering, het bestuur rekening en verantwoording van het Maan beheer had gegeven, werd deze vereeni- löng om de in ons vorig bericht opgegeven reden Goes, 23 Sept. Gisteren heeft de burgemeester dezer gemeente antwoord ontvangen op zijne •aovrage om vernietiging van het besluit van den 'aad, waarbij het werd afgekeurd, dat hetdage- M'jksch bestuur vergunning had verleend om meisjes tot de lessen der hoogere burgerschool '°a te laten. Naar men verneemt, heeft de mi ester van binnenl. zaken verklaard, dat zijns in- neus geen grond voor vernietiging van dat be- s'ait bestaat. Bu-.iieene verdiensten is zijn leerboek der water- H kunde, te meer als men in aanmerking neemt weinige gegevens hem tot de samenstelling Iï8n ten dienste stonden. Niet het minst ook ■a hij zich onderscheiden als hoogleeraar te :(l> Zijne wijze van opleiding werd onvoor- ■ürdelijk op hoogen prijs gesteld. Daar vormde Bj yele ingenieurs van den waterstaat, die niet |]feo hier, maar in het buitenland gunstig be lli staan en de lessen huns bekwamen meesters l dankbaar zullen herdenken. Zijne adviezen lens talrijke ontwerpen zijn zeer belangrijk Iran blijvende waarde. Meer echter door daden L door woorden heeft hij zich doen kennen, en lang ons vaderland strijdt tegen het water en l gehuchten vijand dienstbaar maakt aan den li des lands, zal de naam van Storm Buysing lezegend aandenken blijven. lebeer Donders, na er op gewezen te hebben, Ide Akademie in den laatste tijd bij herhaling l harer gewaardeerde leden heeft te betreuren l:i een warm woord aan de nagedachtenis B den algemeen geachten „geneesheer" Voor- ci schneevoogt. Hoewel spreker, op verzoek L den secretaris, een uitgebreid levensbericht li bewerken voor de jaarboeken der Akademie, loeit hij zich toch gedroDgen diens groote ver lusten als mensch en geleerde, zijn beminnelijk larakter en zijne uitstekende bekwaamheid llucbtig te herdenken. Reeds de verbetering in Ie wetgeving op de verpleging van krankzinnigen ■leen geeft hem aanspraak op onze onverdeelde laukba&rheid. En moge zijn plaats in de rnaat- Icbappij weder spoedig zijn aangevuld, in vele Ijrlen zal dit voorzeker het geval niet zijn. I Tijdens de vacantie is ingekomeu een schrijven I. den Minister van Binnenl. Zaken, waarin Ie Akademie om opgegeven redenen wordt uit- lenooJigd aan eene commissie uit haar midden l te dragen de verificatie der standaardgewich- Btotoor 'srijks munt, die volgens koninklijk besluit Brode vijf jaren moet plaats hebben. I Ds secretaris deelt mede dat bedoeld schrijven Htm kanden gesteld eener commissie, in welker ■i/iiwig verslag de noodige inlichtingen worden B/strekt en voorgesteldonze Platina Kilogram, 1 1838 door de Parijsche commissie vergeleken, lioiede onze Platina Meter als standaard aan I nemen, en het Koperen Kilogram, als bestemd In dienste van het ijkwezen, te vergelijken met let Platina Kilogram, enz. De heer P. Harting spreekt over Synthetische llorphologie (het ontstaan van zekere kalkverbin- Imgen builen het levend lichaam), zijne rede met tekeningen toelichtende. De heer Donders handelt over de diepte der lOgkamer, en toont der vergadering een ophalmos- toop, waaraan hij eenige verbeteringen heeft aan- tebracht, die de verkregen uitkomsten zijner troeven zekerder maken. Nadat de heer Bosscha nog eene mededeeling leeft gedaan nopens door hem genomen proeven lan scheikundigen aard, wordt de vergadering Besloten I Arnhem, 1 October. De Gemeenteraad heeft gisteren benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie aan de inrichtingen voor middelbaar on derwijs alhier den heer P. Harting uit Utrecht. Voorts heeft de Raad op een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorstel lende, om de bruggelden in deze gemeente ge leidelijk af te schaffen, met meerderheid van stem men besloten, om niet tot dien maatregel over Ie gaan. De opbrengst van het bruggeld wordt begroot op circa (16,00(1 'sjaars. Inbonden. h>e ouders der meisjes, die thans de hoogere burgerschool bezoeken, hebben aan den gemeen- ,aad een adres ingediend, houdende verzoek hunne kiuderen of bij wijze van proefjaar beu aangevangen cursus tot het einde toe te laten volgen, of althans voorloopig op de hoogere burgerschool te doen blijven totdat het onderwijs voor meisjes in deze gemeente zal zijn geregeld. BUITENLAND. Frankrijk. Tol-verdrag. Twee ministerieele circulaires. Staat van beleg te Parijs. Wat men van den staat der onderhandelingen over het tol-verdrag moet denken, is niet te be palen. Van twee telegrammen zegt het eene, dat de Duitsche regeering bepaald heeft geweigerd, op den grondslag van reciprociteit voor de Fran- sche producten voort te gaan, waarop Thiers on middellijk zou getelegrafeerd hebben, dat hij be reid is, hierin op zijn eigen verantwoording wij ziging te brengen. Nu is het bekend, dat Bismarck niet veel lust heeft, in zulk eene eigenmachtige verandering van den President der Republiek te treden, omdat daardoor veel kans zou ontstaan dat de Nationale Vergadering naderhand de over eenkomst niet zou erkennen. Desniettegenstaande deelt een ander telegram mede, dat alle moeilijk heden uit den weg zijn geruimd, en dat het ver drag spoedig zal onderteekend worden. Wij lateu aan ieder voor zich zelf over, om hieruit op te maken wat hij wil. De Constitution deelt eene circulaire mede van den minister van oorlog de Cissey, waarin hij met het oog op de aanstaande verkiezingen voor schrijft de troepen in de groote steden zooveel mogelijk te concentreeren, en zelfs de gendarme rie van het platteland, voor zoover zij daar niet noodig is te zenden naar de „groote middelpunten waar de ongeregeldheden uit den aard der zaak lichter voorkomen, dan op het platteland." De Tempt verwondert zich sterk over dezen maatregel van het minsterie. Het algemeen stemrecht met al zijne verkeerde toepassingen toch heeft getoond, de goede hoedanigheid te bezitten, dat het de orde en vrede niet noemenswaardig verstoort.Gedureude de drie entwintig jaren dat het bestaat, zegt het blad, weten wij niet, dat er zich ooit eene poging tot onge regeldheden bij heeft geopenbaard, krachtig ge noeg om dergelijke ongewone voorzargen te recht vaardigen. Indien derhalve de circulaire waar heid bevat, dan vraagt de Temps daarvan uitleg aan den minister. Eene andere circulaire draagt daarentegen de groote goedkeuring weg van het blad, dat zich steeds een vurig strijder voor de onafhankelijk heid der verkiezingen toont. De minister van onderwijs, Jules Simon, verzoekt daarbij de in specteurs van het onderwijs, om streng te zorgen dat de onderwijzers vooral op de lagere scholen niet den minsten invloed op de verkiezingen trachten uit te oefenen, en zich tusschen de ver schillende candidaten geheel onzijdig houden. Deze maatregel zal men des te meer waarderen, meent de Temps, wanneer men nagaat hoeveel in vloed onder het vorig régime door die onderwijzers werd uitgeoefend, toen zij even als zoovele andere staats-ambtenaren werden gebruikt als stemmen- makelaars. Verscheidene bladen dringen er op aan, dat de staat van beleg door den heer Thiers worde opgeheven. Hij heeft daartoe als president der Republiek volkomen de bevoegdheid. „Geheel Parijs", zoo roept men uit, „eischt op het oogen blik twee maatregelen:" de opheffing van den staat van beleg; de teruggave aan de industrie van alle gevangene werklieden, tegen welke ernstige beschuldigingen zijn ingebracht. Zwitserland. Incidenten van het congres te Lausanne. De indruk, die door het zoogenaamde vredes- cougres in de stad Lausanne zelf wordt gemaakt is alles behalve gunstig. Men is verontwaardigd over de ellendige taal en houding van verschei dene sprekers en spreeksters, en men steekt den gek met hunne overdrevene begrippen. De Gazette de Lausanne, waarvan ons gisteren eenige nummers werden toegezonden, munt er vooral in uit, de commune-verheffers bespottelijk te maken, die zulks meer dan verdienen. Zie hier enkele bijzonderheden door genoemd blad op eene eigenaardige wijze meegedeeld „Het schouwspel is van daag opgevrolijkt door eene uitspauuing, die wel niet nieuw, maar toch zeer vermakelijk is geweest. Men heeft voor ons opgevoerd den Pas du Pétrole schitterende car- magnolle, uitgevoerd door een dame en twee heeren van den troep: de burgeres Paule Minck, den schoen- en barrikadenmaker Gaillard (den vader) en den commune-afgevaardigde Marchand (den jongere). Het Bengaalsch vuur ontbrak onge lukkig aan de vertooning; wij maken den regis seur van het congres daarop opmerkzaam." Over de verschillende personen die dezen pas de pétrole hebben meêgemaakt, geeft het blad daar eenige op- en aanmerkingen. De burgeres Paule Minck is eene „danseuse légère" die zeer aardige pirouetten maakt op de hoofden van de slacht offers der Versaillaner troepen, waarmede de straten van Parijs en de weg naar de Orangerie bedekt zijn. Zij kakelt als een kip tegen Versailles, maar zij beweegt hare vleugelen als eene syl- phide, en spreidt ze beschermend uit over de gebroken eieren van het Hotel de Ville. Men kijkt meer naar haar dan zij gehoord wordt, anders zou men haar waarschijnlijk meer in de rede vallen. Zij buigt zich dan ook over de tribune heen in houdingen, die een kunst-photograaf gek zonden maken. Hare kleine handen, bedekt met witte handschoenen, gesticuleeren allerbeval- ligst. Zij verlaat de tribune om deze redenen onder een daverend applaudissement. De heer Gaillard heeft echter deze aantrekke lijkheden niet om hem toejuiching te bezorgen. Hij is schoenmaker en heeft zich in zijn vrijen tijd te Parijs nog al eens bezig gehouden met het bouwen van barricades. Een vrij aardig fortuin heeft hij te danken aan door hem uitgevondene gutta-percha zolen, waarmee hij Frankrijk is rondgetrokken om het geheim aan alle schoen makers voor 100 francs te verkoopen. Deze heer begint op de tribune in de zaal van het vredes-congres dadelijk met iemand tot een duel uit te dagen. Men roept hem namelijk toe, dat hij zijn rooden strik af moest trekken, waarop hij verklaart, dit ^voorwerp bij wijze van cartel aan zijn interrupteur te zullen zenden. Deze klimt dadelijk op een bank en schreeuwt, dat hij het duel aanneemt. Of het plaats heeft, gehad weten wij niet. Enfin, vader Gaillard, eenmaal aan het woord gekomen, is voortdurend van het onderwerp afgedwaald, driemaal tot de orde geroepen, heeft de vergadering geërgerd en verveeld, en is ein delijk afgestegen. De heer Marchand junior is degene, die de vergadering in eene onbeschrijflijke ver warring heeft gestort door zijne verklaring, dat hij zoo hij onder de rechters was geweest, Chaudly veroordeeld zou hebben. Er ontstond een hevig geschreeuw en gebrul (dit laatste vooral van den vrijheidsman Goegg, die ontzet tend kan bulderen) en men werd zelfs op som mige punten handgemeen. De vergadering is toen voor eenigen tijd geschorst. Daarna hebben eenige heeren hunne theoriën over de hervorming van het menschdom ten beste gegeven. De heer Schoffer wil te velde getrokken hebben tegen alle onwe- tenheid. Zeer goedmaar om welke reden? Omdat als er geen onwetendheid meer is, er geene klassen meer zullen zijn, men derhalve zijne vrouw overal zal kunnen zoeken, geen geld of con venance- huwelijken maar alleen huwelijken uit liefde zal sluiten 1 Het ideaal van den heer Raoux tot hervorming des menschdoms is de phonographic (op het papier brengen van de klanken). De heer Guignard geeft als het beste middel aan: het principe humaniste végétarien, waarvan wij de vertaling niet aandurven. De heer Gagne eindelijk zoekt het geluk en den vrede daarin, dat de eene mensch broederlijk met den anderen aan dezelfde tafel zal aanzitten. In de pauze reciteert de burgeres Delhomme een vers van zestig coupletten. Een liefelijke rust en stilte verspreidt zich door de zaal, daar ver scheidene toehoorders hun hoofd op hun schouder laten vallen. De burgeres gaat echter voort, en, zoo als de Gazelle de Lausanne zegt, men zou van haar kunnen zingen even als in het liedje„il y avait un petit navire": „elle est pret A recom meneer." Een der hevigste lofredenen op de Couimune is nog gehouden door Mme Léo. Geen enkele fout is volgens haar door dit lichaam begaan, alle wreedheden komen voor rekening van Versailles. De moord der gijzelaars? Hij is pas begaan- na den val der Commune en was bovendien een daad van wijze staatkunde. De brandstichtingen? Sommigen er van zijn tot zelfverdediging gedaau, anderen bij ongeluk en door de bommen van Versaillesja, wie weet of de Versaillanen het zelf niet in verscheidene gevallen gedaan hebben. Deze gemeene insinuatie verwekt bijna algemeenen afkeer. Mevrouw Léo wordt her haaldelijk tot de orde geroepen, doch gaat na iedere stoornis zeer bedaard en met een zoet vloeiende lieve stem voort, hare schandelijke theo riën te verkondigen. De door ons medegedeelde staaltjes zullen ge noeg doen begrijpen, dat vele bezoekers zich schaamden over den loop, dien de debatten heb ben genomen, en over den slechten naam, dien het congres daardoor zal verkrijgen. Dezen nu hebben een protest in het licht gegeven tegen hetgeen voorgevallen is, welks protest insgelijks in de Gazette de Lausanne is opgenomen; waarschijn lijk is in de begeerte, om dit door geheel Europa te verspreiden de reden te zoeken, dat ons cn an dere bladen direct uit Lausanne verschillende be sprekingen van het congres zijn toegezonden. In dat adres wordt vermeld, dat een spreker de tribune is beklommen, om daar de doodstraf voor politieke misdrijven aan te bevelen, terwijl de bekende algemeene gezindheid sterk voor de geheele afschaffing van die straf is geporteerd. De spreker (met hem wordt natuurlijk Marchand be doeld) heeft daarbij een klad geworpen op de nagedachtenis van een mandie zich in vroeger tij den voor het congres hoogst verdienstelijk heeft ge maakt, en dus bij zijne leden in dankbaar aanden ken behoort te blijven (n. 1. Chandey). De inhoud van de geheele rede en de wijze waarop zij uitge sproken is heeft de vergadering diep gekwetst, en om deze redenen wordt opname van het pro test gevraagd in het proces-verbaal der zittingen. Tevens verzoeken de onderteekenaars, in over weging van de tijdsruimte die het congres op die wijze overblijft, om hare eigenlijke taak te behartigen, dat het bestuur voortaan ten strengste alle bespreking van onderwerpen, die daaraau vreemd zijn, en alle noodelooze afwijkingen zal beletten. Terecht eindigt de correspondent van het Jour nal de Genéve een zijner artikelen met de woorden „Wat het geheele congres betreft, ik kau niet gelooven, dat het zich van den indruk, die door deze zitting is gemaakt, zal herstellen; de Fran- schen weten zeer goed, dat men iets op geeu zekerder manier kan dooden, dan door [het, be lachelijk te maken." TEFsEGRAMMEN. Madrid, 1 Oct. De Corretpondencia zegt dat de Ministerraad gisteren heeft besloten, op de coupons der buitenlandsche schuld geen belasting te leg gen, maar een recht van 10 pCt. te heffen op de binnenlandsche schuld en alle ander papier, daar onder begrepen bankbiljetten en schatkistbons. De Minister van financiën heeft in die zitting mededeeling gedaan van zijn budget, dat morgen of Dinsdag bij de Cortes zal worden ingediend. In de Gaceta zal morgen een koninklijk besluit worden openbaar gemaakt, krachtens het welk op de ambtenaars-tractementen van 8000 realen of minder zal worden gekort 12 percent, op die van 9000 tot 40,000 realen 15 en op de hoogere tractementen 20 percent. Bij de ontvangst des Konings te Logrono heeft Espartero in zijne toespraak onder anderen gezegd, dat hij zijn degen steeds gereed zal hou den tot verdediging der vrijheid en tot bevredi ging van de wenschen des volks. Mocht hij ten strijde worden geroepen, dan zal hij het leger aanmoedigen tot de verdediging der dynastie van Savoye. Konstantlnopcl, 1 Oct. Gisteren zijn alhier 70 personen aan de cholera overleden. Er is ge brek aan water, doordien het stedelijk bestuur in het voorjaar de werkzaamheden aan de reser voirs niet heeft doen voortzetten. De werkzaam heden in het arsenaal zijn gestaakt, omdat het in de nabijheid van de wijk gelegen is alwaar de epidemie heerscht. Munchen, 1 Oct. Luidens een vertrouwbaar bericht heeft de club van de Fortschritts-partij gisterenavond besloten, in de Kamer eene inter pellatie te doen betreffende de kerkelijke quaestie, ten einde over den staat van zaken licht te ver spreiden. Brussel, 1 Oct. De Indépendance meldt uit Parijs onder dagteekening van heden het volgende Gisteren heeft de Duitsche gevolmachtigde het antwoord van het Kabinet te Berlijn aangaande de overeenkomst ten opzichte van den Elzas en Lotharingen aan den heer Thiers overgebracht. Het is niet gunstig. De wijziging door de Natio nale Vergadering in de primitieve grondslagen der overeenkomst gemaakt, zou door Bismarck ten stelligste zijn verworpen. Volgens een gerucht zoudeheerThiersonmiddellijk per telegraaf nieuwe voorstellen te Berlijn hebben gedaan, in dien zin dat het Fransche Gouvernement bereid is van de wijziging af te zien, mits daarentegen de bepaling van den termijn voor een exceptioneelen toestand van den Elzas en Lotharingen ten opzichte der tolrechten vervalt. Morgen wordt het bank-disconto op5%pCt. verhoogd. Rome, 1 October. De Fransche gezant, graaf d'Harcourt, is naar Parijs vertrokken. Uresden, 1 October. Het Dresdener Journal meldt officieel, dat tot Minister van het Koninklijk Huis is benoemd de Minister van Staat von Falcken- stein en tot Minister-president de heer von Friesen. Parijs, 1 October. Het Journal Oflicicl deelt mede, dat de admiraal Pothuau ad interim is belast met de functien van het Ministerie van Oorlog, tijdens de afwezigheid van Cissey. In een brief uit Versailles van hedenochlend is bericht ontvangen, dat alle moeilijkheden betref fende de regeling der tolquaestie uit den weg zijn geruimd en dat het tractaat thans kan on derteekend worden. Op de vraag van het Gouvernement, betreffende de nog voortdurende bezetting van het departe ment der Oise, heeft generaal Manteufel lot ant woord gezonden, dat er met de militaire orders tot ontruiming een misverstand heeft plaats ge had, maar dat nog heden tot de ontruiming zal worden overgegaan. Londen, 2 Oct. De Italiaansche bark Loretto is bij Grinsby vergaan. De kapitein en 5 man zijn gered, negen man zijn omgekomen. Een ander

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3