ferd behaald door de heeren W. A. baron Mulert de Leemkule, kapitein bij het regiment gre- idiers en jagers, en G. van Tienhoven, lste luit. het 2de regiment infanterie. Bij het kamp meten werd de lste prijs, zijnde een fraaie jïolver niet toebehooren, behaald door den heer ,on Mulert, terwijl de 2de prijs, bestaande in 0 achleilaadgeweer (systeem Beaumont), ten ee| viel aan den heer van Tienhoven. Delft, 28 September. Bij gelegenheid van het iné, dat jl. Dinsdag door de officieren der schut- jiij alhier werd aangeboden aau hun afgetreden hef, den heer luitenant-kolonel graaf van Bijlandt n aau den tegen woordigen kommandant van het taljon, den heer majoor P. Maas Geesteranus, erd, door de gezamenlijke (officieren, aan eerst- enoemdeu, als een blijk van achting en gene- enheid, een keurig album vereerd, bevattende iniie photogrefische portretten. Dit album, in atv fluweel met zilveren sieraden gebonden, vervaardigd door den hofboekbinder F. W. jck, te 's-Hage en doet zijne werkplaats alle ■r aan. De eerste dronk die aan dezen feestdisch werd i(gebracht was op den Koning, waarvan Z. M. amiddelijk per telegraaf werd kennis gegeven. 11. heeft daarop, mede per telegraaf, H. D. dank n het korps officieren laten overbrengen. - Hedenmorgen is de bouwman J. Versteeg, an Soeterwoude, met tilbury en paard, aan den eeoweg bij de R. C. kerk, in het water geraakt, och met den schrik en een nat pak gelukkig rijgekomen. Het ongeval had juist plaats toen e geestelijke, die hem van Soeterwoude had ver- eield, aan de kerk van het rijtuig was afgestapt. Arnheh, 28 September. Men verneemt, dat het ndgoed Hulkeslein binnen korten tijd waarschijn- jk eene groote verandering zal ondergaan. Mocht cl plan, dat men gevormd heeft, tot uitvoering omen, dit zou ongetwijfeld den bloei onzer stad tachtig kunnen bevorderen. Wat ligging betreft, reene badinrichting, of liever badplaats, aldaar el niet geschikter kunnen worden aangelegd, ifstand van de stad brengt mede, dat men er iel,lelijk meer stroomopwaarts, b. v. Onderlangs, Wer zou hebben van de vuilnis, welke uit de •it en de riolen der stad in de rivier vloeit, Groningen, 27 Sept. Door den burgemeester van inschoten is Mr. E. Feith, advocaat alhier, last met de waarneming van het O. M. bij het antongerecht aldaar. Middelburg, 27 September. In de heden ge- ouden zitting van den gemeenteraad is vastge- eld een staat van uit te voeren buitengewone meentewerken, die gezamenlijk zijn begroot p eene som van f 199,913. Ter bestrijding dier itgaven zal eene leening worden aangegaan tot n bedrag van 200,000, verdeeld in aandeelen an 1000, tegen eene jaarlijksche rente van 5 Ct. aflosbaar in 49 jaren; aan een door de mmissie van financien overgelegd plan dier ening en der aflossing heeft de Raad tevens 'jne goedkeuring gehecht. BUITENLAND. Duitselilaud. Mid-duitseh strafwetboek in Baden. Wissel- nuisstie tusschen Frankrijk en Duitsehland. 'ütkundige eigendom in Duitsehland. De TJ1- .'ramontanen over het Munehener congres. Hooge berichten. Den Isten Jan. 1872 zal volgens de tusschen en Noord-Duitschen bond en Baden gesloten ereenkomsten, het strafwetboek van de vroe- ■I). bond in het Groot-hertogdom ingevoerd orden. Dat dit nog maar niet zoo van een leiën akje zal gaan blijkt uit hetgeen de Karlsr. Zeil. aarouitrent in zijne officieuse berinhten meldt, aarvan wij het volgende overnemen. Het strafwetboek is zonder medewerking van ertegenwoordigers uit het Groot-hertogdom in en bondsraad en den Noord-Duitschen Rijksdag oorbereid; daardoor is natuurlijk op de speciale elangen van Baden niet gelet. Een veel omvat- ende invoerings-wet zal daaraau tegemoet dienen e komen, en inderdaad wordt een ontwerp aartoe voor den Badeuschen landdag gereed emaakt. Door de opheffing van het Badensche Iraf-wetboek, de invoerings-wet van 1851 en de etten over de wijze van de strafvoltrekking in 6 verschillende daartoe bestaande inrichtingen, uilen verschiedene quaestien op te lossen overblij- 60, waarin het nieuwe wetboek niet voor- en heeft. Zoo komen hierin voor eene ine- igte bepalingen over politie-overtredingen, zon- 'i dat alle punten, die op dit gebied in Baden j» vast te stellen, geregeld worden. Het nieuwe etboek grijpt verder in in het geheele burger de landrecht, in het handelswelboek, de wijze au burgerlijke rechtsvordering, de wetten over bank-papier, in die op de drukpers, het recht an vereeniging, op de jacht en visscherij, in de etteu op brandwaarborg-maatschappijen, den 'echtstoestand der studeerende jongelingschap, de "ólitairen en de burgerlijke ambtenaren. Van 1 dn. 1872 af tot aan de invoering van het aan gaande wetboek van strafvordering en rechter- ''jke organisatie in het Duitsch rijk, moet ook in gebied voor Baden voorzien worden, en boven do zijn overgangsbepalingen noodig voor de misdrijven enz., die vóór 1 Jan. 1872 zijn gepleegd, doch pas na dien tijd in behandeling komen. Men ziet dat de invoeringswet nog al wat te regelen zal hebben, en dat deze zich om een helderen rechtstoestand te scheppen niet zal kun nen bepalen tot het opheffen en veranderen van eenige artikelen in het tot nu toe in Baden gel dende wetboek. Er dient een geheel overzicht gegeven te worden van alle rijks- en Badensche wetten, die van 1 Jan. 1872 nog voor korteren of langeren tijd van kracht zullen blijven. Zooals men weet heeft de Fransche bank onlangs in antwoord op een besluit van het Opper-han- delsgerichtshof te Leipzig, waarbij de Duitsche endossauten van door Franschen getrokkene wis sels niet verbonden worden verklaard, dezelve te honoreeren, op grond dat zij niet binnen den bepaalden tijd zijn geprotesteerd, besloten, om de handelaars, die hiernaar huu gedrag regelen openlijk te rangschikken onder die soort van kooplui, die niet gewoon zijn hunne hand- teekening eer aan te doen. De kamer van koop handel te Leipzig heeft daarna tot die van Berlijn een verzoek gericht om hierin met vereeuigde krachten te handelen en des noods een adres in te dienen bij de regeering om di plomatische tusschen komst te vragen. De Berlijn- sche handels-hoofden hebben nu hierop een wei gerend antwoord gegeven en daarvoor de volgende redenen aangevoerd. Na het vonnis van het oppergerechtshof te Leipzig hadden zij niet anders dan eene dergelijke openlijke aan de kaak stelling van Frankrijks zijde verwacht. Een ander middel toch bleef den Frankschen handels stand niet open. Immers tusschen de Fransche en Duitsche regee ringen hebben toen ondehandelingen plaats gehad om van de laatste eene tusschenkomst ten behoeve der Fransche kooplieden te verkrpgeu, doch het Duitsche gouvernement heeft dit geweigerd op grond, dat het Leipziger-gerechtshof in dit opzicht geheel vrij en onafhankelijk was en dus besluiten mocht zooals het wilde. Wanneer men nu van de regeering diploma tische tusschenkomst ging vragen, dan zou zij natuurlijk van Frankrijk juist hetzelfde antwoord antvaugeu, dat zij vroeger zelf gegeven heeft. Terwijl derhalve de omstandigheden zoo zijn, dat men in Frankrijk den licht verklaarbaren lust heeft om de Duitsche kooplieden aan de kaak te stel len, de Duitsche endossauten aan den anderen kant geen middel hebben om zich op hun voor man te verhalen, raadt de Berlijnsche handels stand aan om een anderen weg in te slaan, na melijk om direct een beroep te doen op de koopmans-eer van den trekker, die de eenige cre- di et-gever geweest is. De geueraal-intendant van de koninklijke schouwburgen iu Pruisen heeft de belanghebben den opmerkzaam gemaakt op de nieuwe wet van 11 Juni 1870 op deu letterkundigen eigendom. Daarbij is bepaald, dat men levenslang het recht van uitgave zal behouden, eu de erfgenamen nog 30 jaren daarna. Maar bovendien is in art. 58 bepaald, dat de nieuwe wet van kracht zou zijn voor alle musicale composities en dramati sche werken, die vóór hare opvoering waren verschenen, eu dat wel al werden deze tot nu toe door de landswetten op geenerlei wijze be schermd. De woede der ultramontanen over de besluiten vau het Munehener congres is natuurlijk onbe grensd. De Donau Zeil., die ook het orgaan der katholieken in Beieren is, wijdt daaraan een ar tikel, waarin de oud-katholieken op schooljongens- manier worden uitgescholden zonder dat men zooals gewoonlijk over den grond der quaestie in het strijdperk treedt. Het congres wordt bestem peld met den naam van „belachelijke orgie" ter wijl van de deelnemers verzekerd wordt„dat zij physionomiën hadden, die voor de eer van het arische ras moesten in beslag genomen wor den1" De koning eu de koningin van Wurtemberg hebben den gedenkdag vau hunnen intocht iu de hoofdstad gevierd, waarbij zij van vele auto riteiten en alle regeerings-lichameu groote bewij zen van belaugstelliog ontvingenDe keizer zal in de laatste dagen van October uit Baden-Baden naar Berlijn terugkeeren. FrankrUk. Tol-verdrag. Bonapartisten. Vermeerdering der krijgsraden. Men verwacht iederen dag de onderteekening van het tol-verdrag over Elzas-Lotharingen. Met eenige concessiën van Thiers en zonder bijeen roeping der Vergadering schijnt men het eens geworden te zijn Verscheidene bekende personen van het vroegere keizerrijk hebben verzekerd, dat zij aan geenerlei aanslagen of intriges deel nemen. Eenigen die candidaten waren voor de algemeene raden heb ben zich teruggetrokken. Dit bewijst zoowel voor hun doorzicht als voor de afkeerige stemming der bevolking tegenover de dynastie der Boua- partes. Te Saint-Germain en Sèvres zullen nieuwe krijgsraden worden opgericht. Doordat tevens een aantal personen dagelijks van vervolging ont slagen of gevonnisd worden verlaten er velen de opgepropte gevangenissen. Dit verhelpt de zaak evenwel niet veel, want voortdurend worden ar- reslatiën in menigte gedaan te Parijs, in de pro vinciën en zelfs in het buitenland. Servië. Donau-vaart. Defensie. Zooals men weet heeft de regent van het onder de suzereiniteit van Turkije staande vorstendom Servië onlangs de vertegenwoordiging, die daar den sierlijken naam draagt van Skuptchina, ge opend en haar eenige mededeelingen over den financieelen toestand, de verhouding tot de Porte enz. gedaan, die zeer bevredigend waren. Daarbij is echter tevens aan de Skuptchina overgelegd een blauw boek, waarin de nota's zijn vervat, die het Servische gouvernement met de buiten- landsche mogendheden gewisseld heeft. Deze documenten zijn 24 iu getal en betreffen, uit den aard der zaak, bijna alleen de Donau-quaes tie, omdat dit ongeveer het eenige punt van be lang is, dat Servië met andere Europeesche staten gemeen heeft. Bij de stad Orsova wordt het vor stendom van Hongarije gescheiden door de zoo genaamde IJzeren Poorten of Poorten van Tra janus. Het blauwe boek nu bracht de volgende feilen aan den dag, die door de Servische verte genwoordiging met voldoening werden vernomen. Op de laatstgehoudene conferentie te Londen bood het Oostenrijksch-Hongaarsche gouvernement aan, om zich te belasten met de werken en on kosten, die noodig zijn tot het bevaarbaar maken van den Donau, de rivier, die vier vijf landen met zijne wateren besproeit, en die dus voor het internationaal belang een van de gewichtigste Europeesche stroomen kan ge noemd worden. Daarvoor zou Oost.-llong. bij de IJzeren Poorten van de schepen der verschillende mogendheden een recht van doortocht heffen tot vergoeding der gemaakte kosten. Bij het Parijsche tractaat van 1856 is echter dit recht aan alle oeverstaten voorbehouden, en het gouvernement van Servië deed derhalve tegeu het Oost.-Hong. voorstel door zijnen gevolmachtigde deze bepaling van het Parijsche tractaat krachtig verdedigen. Ten gevolge hiervan heeft Oostenrijk zijn voorstel ingetrokken en is bij art. 5 van de Londensche conferentie de regeling van de Donau-vaart opge dragen aan eene commissie van afgevaardigden der oeverstaten, waarin ook natuurlijk Servië zal vertegenwoordigd zijn. De graaf van Apponyi Oostenrijksch gevolmachtigde, wenschte den Ser- vischen afgevaardigde geluk met zijn succes, en verzekerde dat ziju keizer deze concessie had gedaan uit begeerte om met het vorstendom op een vriendschappelijken voet te blijven. Inderdaad was de goede uitslag der Servische oppositie wel een gelukwensch waard, wanneer men in aan merking neemt hoe in onze eeuw de spreuk „Macht boven Recht" nog de grondslag is waarop bijna het geheele internationale recht steunt. De Skuptchina heeft dan ook in een adres de betuiging nedergelegd, dat zij het volste vertrou wen stelde in de regeering des lands. Haar uit- noodigende om naar haar beste vermogen voort te gaan op den ingeslagen weg, heeft zij tevens hare aandacht gevestigd op de ontwikkeling en hervorming der nationale defensie, die tegen woordig ongeveer in alle landen aan de orde is. Maar in de eerste plaats is zij van be lang voor een land als Servië, dat in het brandpunt ligt van de staten, die over korteren of langeren tijd de rustverstoorders van Europa dreigen te worden. Het gouvernement heeft in antwoord hierop reeds een algemeen overzicht van de verdedigings-krachten gegeven, waaruit blijkt dat het cijfer der gewapende macht met inbegrip van de landweer 120.000 man bedraagt, terwijl hunne uitrusting en de door hen benoo- digde verschillende oorlogs werktuigen binnen korten tijd compleet zullen zijn. De landweer zal den 28 Oct. in zeventien kampen bij elkaar komen, om daar een weck lang oefeningen te houden. TELEGRAMMEN. Algiers, 27 September. De toestand in Kabylie is bevredigend. De aau de onderworpen stammen opgelegde oorlogsschattingen zijn gestort. Volgens tijdingen van de grenzen van Tunis heerscht aldaar eene agitatie. Men gelooft dat de tegenwoordigheid van troepen aldaar voldoende zal zijn, om aan die agitatie een einde te maken. Pnrjjs, 28 September. De Temps deelt een cir culaire mede van graaf von Beust betreffende de bijeenkomst te Gastein. Het blad verzekert, dat het lid der commune Amouroux ontdekt is te midden van de gevan genen te Brest. Bnusel, 28 September. De Echo verneemt, dat er zeer ernstig sprake is dat de ministers Ker- vijn en Wasseige hun ontslag zullen nemen voor de aanstaande bijeenkomst der Kamers. De Eloile bericht, dat in den afgeloopen nacht brand is ontstaan in een kolenmijn te Hornu en dertig personen hier het leven hebben verloren. Berlijn, 28 September. De KreuzZeilung meldt dat het bericht, van eene aanstaande reis des Keizers door den Elzas en Lotharingen, geheel van grond is ontbloot. JIunchen, 28 September. De Beiersche gezan ten graaf Quadt te Parijs, graaf Hompesch te Londen en de heer von Niethammer te Brussel zijn van hunne betrekkingen ontheven, en, be houdens hun recht om later naar elders te wor den overgeplaatst, op non-activiteit gesteld. Lausanne, 28 Sept. In de heden door het Vredescongres gehouden zitting is door den pre sident een brief voorgelezen van den heer Köhln, van de Siècle, waarin hij, mede uit naam van andere leden, protesteert tegen de verheerlijking van den moord op den heer Cliandey gepleegd en wenscht dat de quaestie der Commune geheel ter zijde worde gesteld. (Toejuiching) De heer Gail- lard wil het woord opvatten, doch wordt door het gedruisch, dat in de vergadering heerscht, daarin belet, en de vergadering, door den president ge raadpleegd, weigert aan den heer Gaillard het woord te verleeuen. Deze verlaat daarop de tri bune, na zijne roode cocarde afgerukt te hebben. Parijs, 28 Sept. Men verzekert dat in de heden door de. permanente commissie der Nationale Ver gadering gehouden zitting door den heer Lam- brecht, minister van binnenlandsche zaken, is me degedeeld, dat de heer Thiers verhinderd werd de zitting bij te wonen, doch dat de onderhande lingen over het handelsverdrag met Elzas-Lot haringen in goeden gang waren eu dat nog slechts eenige formaliteiten voor de sluiting van dat verdrag moesten vervuld worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft voorts verklaard, dat de geruchten betreffende een samenzwering der Bonapartisten niet ernstig gemeend waren. LAATSTE BERICHÏEIN. Wij ontvingen hedenavond tegen het afdruk ken van dit nummer de mail uit O. I. met tijdin gen tot 19 Augustus. Wij zijn dus genoodzaakt het meldenswaardige tot een volgend nummer te verschuiven. Belangrijke benoemingen of bijzonder nieuws is er niet, hetgeen moge blijken uit den aanhef van het mail-overzicht van het Bat. Handelsblad, dat zegt: „Meer om te voldoen aan eene gewoonte dan omdat wij iets bijzonders hebben te ver richten, schrijven wij een overzicht. Behalve dat de policie een dief oppakte die een Europeesch deserteur was, naar wien men sedert 7 maanden vruchteloos zocht." 's-Grayenhage, 29 September. Z. M. de Koning is heden morgen te 4 uren per Rijnspoor uit deze residentie naar het Loo vertrokken, vergezeld van H. D. adjudant, baron Taets van Amerongen en den ordonnans-officier jhr. van Beijma. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden het onderzoek over de verschillende wets-ontwerpen, gisteren vermeld, voortgezet. Aanstaanden Maandag zal het onderzoek over de wets-ontwerpen, uitmakende de Staats- begrooting voor 1872, een aanvang nemen. Een onzer stadgenooten, tabakshandelaar, zou gisteren avond de dupe zijn geworden van eene verregaande oplichterij, die hem 100 gul den had kunnen kosten, ware het niet, dat men nog bij tijds bemerkte, dat een man, die een dubbeltje sigaren kwam koopen daarvoor een valsch bankbiljet van j 100, of liever het wel bekende kermisbankje, afkomstig uit de Bui- tenhofsche Beignetkraam van Lyon, ter wisseling presenteerde. De politie dadelijk van dit geval onderricht, liet zich niet lang wachten om den be drieger te arresteeren. Hedenochtend te elf uren had Op eenvoudige wijze op het R. K. kerkhof alhier de ter aarde bestelling plaats van Jhr. Edouard baron Sirtema van Grovestins, lid der ridderschap van Friesland, Markies de Casa Sirtema in Spanje, kommandeur der orde van den Nederlandsche Leeuw, enz. Behalve de familie waren op het kerkhof tegen woordig de heeren J. van Lokhorst, referendaris bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en C. J. Schiefbaan, welke laatste nadat deze ter aarde bestelling met de gewone godsdienstige plechtighe den was afgeloopen, namens de familie zijnen dank betuigde voor de laatste eer den overledene bewezen, Op het lijkkleed waren de vele versier selen die deze had verkregen, uitgespreid. Bij Koninklijk Besluit van 28 Sept. 1871 n° 14 is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Hoorn, de Heer A. van Eek, thaii6 in dezelfde betrekking te Gorinchem. Bij Kon. besluit van 27 Sept, 1871 n° 17, zijn benoemd tot Betaalmeester te Maastricht, de Heer J. F. Mansfeldt, thans te Alkmaar; te Alkmaar de Heer Jhr. A. C. P. Quarles van Ufford, thans te Almelo; te Almelo, de heer Jhr. G. F. Bn. van Asbeck, ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten eu accijnsen te Weesp. c. a. Scheveningen, 29 Sept. Niet minder dan 43 haringschuiten, (waarvan een groot gedeelte in de laatsten storm) zijn sedert den 20slen dezer alhier aangekomen. Gezamenlijk brachten die vaartuigen ruim twee en een half inilliocn stuks steurharing en 1469 ton pekelharing aan. De prijzen zijn gerezen. Voor den steurharing wordt van ƒ24 tot= ƒ12 het duizendtal; voor de pekel haring van f 18 tot 20 besteed. Eene der pinken Cornelis en Margarelha van den reeder J. van dei- Toorn, stuurman K. Roeleveld Czn. heeft nu reeds drie reizen volbracht; waarvan men geen voor beeld kent. De pink Uit achting en vriendschap van den reeder M. Korving en gevoerd dour stuurman A. Roeleveld Kzn. trof een zwaar verlies. Hare netten bevatten zooveel haring dat de reep voor die vracht niet. sterk genoeg was, hij brak en 35 stuks netten met de aanzienlijke vangst waren verloren. Het stormweder van de vorige dagen heeft vele badgasten van hier doen vertrekken; bijna allen met het voornemen om in het volgend jaar terug te keeren; sommigen omdat zij allerge noegelijkst een paar maanden aan het zeestrand doorbrachten; anderen omdat zij of hunne kiude- ren zwak en ziekelijk te Scheveningen aangeko men sterk en gezond huiswaarts keeren. M arli tb eri c Hte r» Amsterdam, 29 September. Tarwe W. B. Pools. 400; Rogge Pruisische 212; Galatz 198; Gebroeide Galatz 170; Odessa 199; Petersburg 183, 185 c. z./k. Archangel 195 v./Boord. Levering Mei 208; October 189, 190. Raapolie 6/w. 46; vliegend 44H; Bombay 44& Mei 49; Oct., 44, 4414; Nov. 4414; Dec. 4514. Lijnolie 6|w. 36%vliegend 3514; Maart, April, Mei 36», 37; Oct. 84S; Nov., Dec. 34tb. Hen nepolie 6/w. 41*; vliegend 40V Raapkoeken 105, 116. Lijnkoeken 12ü, löS. Koolzaad Oc tober 82.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3