Men schrijft aan de Arnh. Cl. uit (plaats onlees baar) historisch: De directrice eeuer inrichting van onderwijs aan jonge jufvrouwen laat aan de directrice der mid delbare school voor meisjes verzoeken, het skelet eens te leen te mogen hebben voor de klasse natuurlijke geschiedenis. De directrice kan het niet missen en geelt den raud, dat men het ske let van de Hoogere Burgerschool voor jongeos van dien morgen misschien wel zal kunnen krijgen. ;/Ja, maar jufvrouw, merkt de man, die de boodschap gebracht heeft, met wijsheid op: 't is voor meisjes." Telegraafkantoren zijn geopend te Bicske, Bors- zek, (voor den duur van den badtijd), Braunau (Opper-Oostenrijk), Eipel, Feldbach, Guteustein, Gyergyó-Szent-Miklos, India, Jetzelsdorf, Jolsva, Kolbuszow, Mauerkirchen, Okocim Przemyslany, Rothisch (Markt), Sauerbrunn (Bad) (voor den duur van den badtijd), Szerblstebe, Uj-Szivacz, Vorlik (Worlik) en Zlabings in Oostenrijk; te Bischof- stein, Haigerloch, Kostrzijn, Neudeck bij Tarno- witz, Ober-Ehnheim (Obernay), Oldisleben, Rib- nitz en Wüstegiersdort bij Waldenburg in den Noordduitschen Bond; te Donaustauf, Falkenstein, Nesselwang, Schauenstein, Selbitz, Wertach en Wört in Beieren, te Gingen bij Geisslingen, Un- terbübingen en Westhausen in Wurttemberg; te Corbeck-Loo, Flénu, Ligny, Lincent, Matange la Grande, Orp le Grand, Taviers en Villers-la-Tour in België; te Chaponest, Conquéques (St. Chris- toly), Fresne-sur-1'Escaut, Julien-l'Ars (St.), Moëres (les), Montebourg, Pertuis, Pont-l'Abbé en ïport in Frankrijkte Auberson (1'), BigleD, Buochs, Dottikon, Epagny, Grosshoechstetten, Jegenstorf, Malettes, Nicolas (St-), Olirone, Othmarsingen, R-Ossinierès, Stammheim en Walzenhausen in Zwitserland; te Calatafimi, Capaccio, Civita-nova- Marche, Colobraro, Martino-Veneto (St.), Oschiri, 'Palagonia, Parona-all'-Adige, Soave, Vallerotonda en Viggiauo in Italië; te Roende in Denemar ken te Derewenky in Europeesch-Ruslandte Bazardjiik (Filibé-Bazardjiik, Tatar-Bazardjiik) en Haskeny in Europeesch-Turkije; te Damas cus (Cham) in Aziatisch-Turkije. Spoorwegdiensttelegraafkantoren zijn geopend te Abrètny, Altheim-Obernberg, Belohrad, Bran- zaus, Chotebor, Gröschelmauth, Gurten, Halép, Hlinsko, Jarmeritz, Konop, Mihalyfalva, Minnig, Neupaka, Okrisko, Parschnitz, Pecek, Pilnikau, Pram, Protivin, Pürbach-Schrems, Reszege-Sza- niszló, Rossitz bij Pardubitz, Schoenwald, Skuc, Slatinan, Steinkirchen, Umlowitz, Vé-mos-Pércs, Wiese, Wolframitzkirchen, Zartlesdorf en Zdirec in Oostenrijk; te Flacht, Loehoberg a Latin, Oberneisen, Schoenberg en Zollhaus in den Noord-Duitschen Bond; te Poing in Beieren; te Broye in Frankrijk; te Sirnach in Zwitser land; te Altopascio, Bagnone, Bastia, Bianze, Borgoa-Buggiano, Buttrio, Cassino-di-Terra, Cas- tello, Castelnuovo-Belbo, Cornia, Frassineto, Gio- vanni-di-Manzano, (St.), Incisa, Lomello, Montorso, Ovigho, Passa-Core8e, Passian-Schiavonesco,Pieve- a-Nievole, Riguauo, ilappafratta, Rottofreno, Sar- mato, Selero, Stigmiliano en Torrazza in Italië. Heropend zijn de kantoren te Callenberg en Hummelshayu in den Noord-Duitschen Bond; te Kirchberg en Mainau in Baden; te Rapolano in Italië. Zr. Ms. monitor Adder, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam is in den namiddag van den 2Ssten dezer met goed gevolg te water gebracht. De luitenant ter zee der 2de klasse J. P. Noor- duyn, laatst behoord hebbeude tot de zeemacht in Oost-Iudië, en van daar den 24sten dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. gaf, dan hadden ze mij zoo gemakkelijk niet ge pakt. Maar liet was Gods wit, dat ik gevangen genomen werd." Bij deze woorden nam de met het bloed der zijnen bezoedelde booswicht zijn muts af en maakte zoo eerbiedig het teeken des krnises, alsof hij in de kerk voor het altaar stond. Ik gevoelde zooveel walging voor zulk een mate van bigoterie en schaamtelooze laagheid, dat ik mij zonder spreken van hem afwende, terwijl de moordenaar, met het air van eensou- verein, die een gezant audieutie heeft verleend, weder naar zijne plaats ging. Uiterst belangwekkend scheen mij de stilzwij gende maai duidelijk zichtbare opperheerschappij toe, die dit jonge rnensch over zijne medegevan genen uitoefenlo. Te midden van dit ruwe gezelschap zouden de voorrechten zijner geboorte en opvoeding hem niet alleen weinig gebaat, maar veeleer, onwil en openlijke vijandschap berokkend hebben, ter wijl nu het gehoorde zijner gruwelijke mis daad hem in hunne oogen een soort, van grootheid en meerderheid verschafte. Hij scheen hun een meester in de kunst toe die ook zij beoefenden, een aristocraat onder de midadigers, wien zij alle eer moesten bewijzen. „Een vreeselijk mensch, Barin", zeide Iwan, Bij beschikking van 27 September 1871, is de vergunning voor eeue schroefstoombootdienst op de Maas en op het zijkanaal van Maastricht naar Luik, voor zooveel het Nederlandsch groudgebied betreft, vroeger verleend aan de maatschappij van stoomvaart Örban et Hls, te Maastricht, overge schreven ter name van de Compagnie Liégeoise de Navigation vapeur, te Luik. Z. M. heeft Jhr. Mr. D. W. A. van Tets be noemd tot attaché bij het Ned. korps diplomati que; zijnde voorts bij besluit van dezelfde dag- teekening, aan den heer J. C. baron Gevers, laatst Zr. Ms. gezant bij het hof van Groot-Britannie, thans buiten activiteit, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor zijne trouwe en langdurige diensten den lande bewezen. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arr. Nijmegen, ter standplaats de gemeente Nijme gen, L. J. J. H. E. baron van Voorst tot Voorst, thans not. te 's-Heerenberg. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotter dam; P. J. VV. vau den Berg, cand.-not. aldaar; en Mr. J. A. Vorstman, adv. en cand.-not. te Boskoop, burgeiii. dier gemeente en plaatsverv. kantonr. in het kanton Alphen, uit welke laatst- gemelde betrekking hem eervol ontslag is ver leend. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.- recht. te Dordrecht Mr. J. Dutry van Haeften, kantonr. te Geldermalsen. Z. M. heeft den heer J. H. Schippers, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den raad van tucht te Amsterdam, onder dankbetui ging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot direct, van 's Rijks gieterij van bronzen geschut, den kapit. R. A. Sluiter, van den staf der artil lerie, thans belast met het toezicht in de bedoelde inrichting, en zulks te rekenen van den lsten Nov. aanstaande. BINNENLAND. Amstirdam, 28 September. De heer L. A. Bien- fait heeft zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Hedenmiddag te éen uur aanvaardde Mr. C. M. J. Willeumier het hoogleeraarsainbt in de rechtsgeleerdheid alhier, met het houden eener oratie over den strijd die gevoerd is en wordt over de invoering van het beginsel van de onschendbaarheid van het particulier eigendom ter zee in lijden van oorlog. De nieuwbenoemde hoogleeraar verdedigde dat beginsel met groote warmte. Bij de gebrui kelijke slotaanspraken verklaarde hij zich een krachtig voorstander van het Athenaeum Illustre in het algemeen en van versterking van het personeel der juridische faculteit in het bijzonder. Door de cholera-commissie alhier zijn thans alle voorzorgsmaatregelen genomen. Het gasthuis voor cholera-lijders bestemd, in een vleugel van het Paleis voor Justitie, is geheel gereed en twee doctoren zijn voor de geneeskundige verpleging aangewezen. Gelukkig heeft zich nog geen enkel geval van cholera voorgedaan en het ruwe en koude weder der laatste dagen heeft gelukkig den voortgang der ziekte niet bevorderd. Intusschen neemt het aantal lijders aan diarrhee toe en B. en Ws. hebben in de publicatie zeer terecht eenige hoofdpunten aangewezen en genoemd, die vooral tegenwoordig in acht moeten genomen worden. Het carbolzuur wordt als desinfectie-middel aan bevolen en adressen waar het te verkrijgen is, zijn aangewezen. Hoogstwaarschijnlijk zal men nu ook overgaan tot het d&gelijkscli desinfecteeren toen wij dit vertrek verlieten; eerst 19 jaren en reeds 5 moorden op zijn geweien„Ze zeggen", voegde hij er fluisterend bij, „dat hij even goed Grieksch en Latijn kent als Russisch; 't is dus geen wonder dat hij deed, wat hij gedaan heeft." Deze komieke opmerking, die de denkwijze van de Russische volksklasse zoo duidelijke karak teriseert, wekte mij uit mijne treurige overpein zingen. „Wat bedoelt gij broedertje," hernam ik als dat zoo is, dan moet ik u zeggen, dat ik het Latijn en Grieksch ook vrij goed versta zoo goed ten minste dat ik het lezen en schrijven kan." „Kunt gij dit inderdaad, Barin?" vroeg Iwan mij met belangstelling, en die twijfelachtige be wondering aanziende, die men doorgaans tegen over een grooten boosdoener aanneemt. „Is het wezentlijk waar? Nu dan mag God u wel voor de verzoeking bewaren." Ik had genoeg gezien en gevoelde geen lust meer om ook de derde afdeeling te bezoeken. Ik vroeg Iwan nog, of de gevangenen over het algemeen met de inrichtingen tevreden waren. „De meesten,"antwoordde Iwan, „maar gewoon lijk eerst als zij hier eenigen tijd doorgebracht hebben; in het begin zijn ze lastig genoeg. Zooals gij ziet, werken ze niet, en hebben ze ook geene der urinoirs, gePjk dit te Rotterdam geschiedt wat ook van zoo overwegend belang is. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is o. a. goedgekeurd het volgende door B. en Ws. ingediende raadsbesluit: o. Ter voldoening aan het vonnis,doordearrondissements- rechtbank te Amsterdam op 28 Maart 1871, in zake F. J. Hallo tegen deze gemeente, gewezen, beschikbaar te stellen eene som van f 75,933,93; b. op de gemeentebegrooting 1871, onder N°. 69* in ontvangt te brengen een post „opbrengt van den verkoop van gemeentegronden nabij de Zaag molenpoort" /"35.600c. den post der gemeente begrooting 1871, volgn0. 225, „delging van stede lijke schuld" te verminderen met f 40,333,93d. het bovenstaande te regelen op de supplement-begroo- ling B. 1871; e. dit besluit aan de goedkeuring van Gedep. Staten te onderwerpen. Tot toelichting van dit besluit dient het vol gende. Bij vonnis van de arrondissements rechtb. te Amsterdam van 28 Maart 1871 werd deze gemeente aansprakelijk gesteld voor het door de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers aan F. J. Hallo minder uitgekeerd saldo van rekeuing der nalatenschap van Cuthariua Ridderbach of Ridderbagh, dan waarop het saldo dier rekening bij arrest van het Prov. Gerechtshof in Zuid- ilolland, (van 24 Februari 1868, tusschen F. J. Hallo en gemelde commissie gewezen, was be paald en vastgesteld. Diensvolgens werd deze ge meente bij genoemd vonnis veroordeeld om aan F. J. Hallo te voldoen eene som van 68,014,50 met de rente a 5 pCt. 'sjaars sedert 16 October 1869 tot op den dag der voldoening, alsmede in de kosten van het rechtsgeding. De raad besloot op 17/19 Mei 1871 in genoemd vonnis te berusten. Daar aan die uitspraak alzoo moest worden vol daan, is op 25 Augustus 11. aan F. J. Hallo uit betaald een bedrag in hoofdsom van ƒ68,014,50 aan reDlen ƒ6319,69, te zamen 74,334,16; hierbij uioet nog gevoegd worden wegens de proceskos ten ƒ1599,75; zoodat deze veroordeeling in het geheel aan de gemeente te slaan komt op eene som van ƒ75,933,93. Hoorn, 28 Sept. De vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd heden geopend en gepresideerd door den al- gemeenen Voorzitter, den heer Mr. J. Messchert van Volleuhoveu, die, na de leden welkom te hebben geheeteu, een verslag uitbracht van den staat der Maatschappij, de handelingen van het Hoofdbestuur en der afdeelingen, sedert de vorige algemeene vergadering te Purmerend. De voornaamste der behandelde punten komen op het volgende neder: In de eerste plaats de mededeeling omtrent de in 1872 te houden Tentoonstelling, bij gelegen heid der viering van het 25jarig bestaan der Maatschappij. De Voorzitter deelde mede dat Z. M. de Ko ning met het meeste genoegen keunis had ge nomen van het door de Maatschappij opgevatte voornemen om de viering van haar zilveren feest in de residentie te doen plaats hebben. Voorts dat reeds van vele zijden voor die tentoonstelling belangrijke bijdragen zijn ingekomen en dat van het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage reeds vergunning was verkregen om ten behoeve der tentoonstelling van de Malibaan gebruik te maken. Alsnu kwam te berde het voorstel van de af deeling Amsterdam om de tentoonstelling niet te 's-Hage, maar in de hoofdstad te doen plaats hebben. De uitslag der daarover gevoerde discus sie is geweest dat besloten werd het voorstel van Amsterdam niet te behandelen en het besluit tot het houden der tentoonstelling te 's-Hage te hand haven. In de tweede plaats kwam de vraag in be handeling of wederom zal worden uitgeschreven afleiding, zoodat ze uit verveling al licht tot allerlei slechtigheid vervallen. Voor korten tijd, werd een der oppassers bijna gedood door een grooten steen, die .vlak naast hem neerviel, toen hij onder het venster voorbijging.Bij het onderzoek dat deswegen ingesteld werd, bleek het, dat een dier knapen om 5 kopeken gewed had, dat hij den eersten den besten, die op zekeren afstand over de plaats ging, door een steenworp zou dooden." Ik beloonde mijnen vriendeiijken geleider rijke lijk, betuigde den hoofdambtenaar mijnen dank en gevoelde mij verlicht toen ik de groote poort weder achter mij had. Ik bleef echter nog ge- ruimen tijd vervuld met de gedachten omtrent den zoo lagen trap van ontwikkeling waarop de beschaving en veredeling des volks in Rusland nog staat, waarvan mijn bezoek zulk een treffend bewijs had opgeleverd. Ontegenzeggelijk blijft, het, dat niettegenstaande men moet erkennen dat in den laatsten tijd ook op dat gebied voor uitgang te bespeuren is, een land met zulke machtige hulpmiddelen als Rusland bezit de drin gendenoodzakelijkheid aan verbeteringen op groote schaal ook van het gevangeniswezen moest gevoe len eu daaraan onverwijld de hand moest slaan. de prijsvraag omtrent bewrking en berej| van vlas. De Voorzitter deelde mede dat, ofschoon I vorigen jare de uitschrijving der prijsvraa» I weder had plaats gehad, toch een antwoorjl ingekomen, hetwelk het Hoofdbestuur rIIJr| met de gouden medaille te bekroonen. Dienovereenkomstig werd besloten, t ning van het naambriefje, hetwelk het am, vergezelde, bleek dat de prijsvraag woord door den heer Keurenaer, te Delp, 1 Ten derde. Van onderscheidene Afdeelingen ontvingl Hoofdbestuur in het afgeloopen jaar verzo.| om pogingen in het werk te stellen, dat venfl lende waterbesturen den waterstand van I boezem onder hun ressort behoorende, zo I trachten te verbeteren. Het Hoofdbestuur heeft gemeend aan dit I zoeken niet dadelijk te moeten gevolg gel daar eenige van zijne leden van oordeel B dat deze zaken door de belanghebbende ij landen zelf moesteD worden behandeld. Nader is echter gebleken, dat velen iol zienswijze van het Hoofdbestuur niet deeldl het is daarom, dat het Hoofdbestuur meende! de algemeene vergadering de vraag te mj richteu: „Wordt het wenschelijk geacht dat het Hel bestuur gegronde verzoeken, aan de waterschl besturen gericht, omtrent de plaatselijke bels-■ ondersteunt?" De uitslag der overweging van dat vmiI was dat de Vergadering daaraan haar goedkWi heeft geschonken. In de vierde plaats. Met leedwezen, zeide de Voorzitter, zal tl de Vereeniging vernomen zijn dat Jhr. Mr nB Gevers Deynoot, die van de oprichting der til schappij af steeds de dikwerf zoo moeilijke trekking van secretaris der Maatschappij tl vervuld, door voortdurende ongesteldheid tl verzocht, voor die betrekking niet meer insl merking te komen. Veel, zeer veel, vervolgde de Voorzitter, cl Hollandsche Maatschappij van Landbouw verplicht, en h#t is daarom dat het Hoofdkl een voorstel doet, dat, zoo het vertrouwt, de afdeelingen zal worden toegejuicht. Om eenigszins hulde te brengen aan hen,ll zooveel voor de Maatschappij veil had, steltw Hoofdbestuur nl. voor: Jhr. Mr. D. R. Geil Deynoot, bij besluit der Algemeene Vergader* te benoemen tot eerelid van het Hoofdbesluiit Bi hiaatschappij. Se Bij acclamatie werd door de Vergadering coniSp besloten, waardoor zij blijk gaf van volkoclu instemming met den welverdienden lof; doorBe Hoofdbestuur aan den aftredenden secret» gebracht. It V. Tot eerelid der Maatschappij werd l voorstel van het tloofd-bestuur, met toejuichi»! begroet, benoemd Z. K. H. Prins Alexander Nederlanden. VI. De Vergadering bepaalt dat de 26e li meene Vergadering der Maatschappij in Septl ber 1872 zal bijeenkomen ter plaatse vrar^J tentoonstelling zal worden gehouden, zijndeil te 's Gravenhage. VII. Verder heeft plaats gehad de benoe:^| van leden van het Hoofdbestuur. Tot voorzitter werd gekozen in plaats v; I heer Messchert van Vollenhoven (die op fcr,^S. Dec. 1871 moet aftreden), de heer prof. '1. van der Boon Mesch, te Leiden. Tot leden a. voor Zuidholland, de heer 11 Bredius, van Dordrecht; b. voor Noordlioïcl de heer H. A. Crommelin, te Haarlem; c. in pc® van den heer Gevers Deynoot, de heer I. Es Jz., te Melissant. Eindelijk werd benoemd tot secretaris-peul)» meester (welke beide betrekkingen, overeento stig een vooraf door de Vergadering gent» besluit voortaan zijn gecombineerd) de heer? L. Waldeck, te Loosduinen, die nu reeds laai dan een tiental jaren onder de leiding vsn d heer Gevers Deynoot werkzaam is geweest daardoor reeds met al de zaken der Maatschap bekeud is. De keuze van den heer Waldeck had bij M£ matie plaats. 's-Gravenhaqe, 28 Sept. Hedenochtend te uren is van hier naar de begraafplaats Eik en ff»' op eenvoudige wijs overgebracht het stofte' overschot van Jhr. Herman Adriaan van Kan beek, gepensioneerd vice-admiraal, enz. Niette# staande het ongunstige weder waren er f vrienden en bekenden van den afgestorvene op laatste rustplaats aanwezig; een hunner herds kortelijk zijne verdiensten en hoedanigheden- zoon des overledenen bedankte met aandoe' de aanwezigen voor de betoonde belangste. in het zwaar verlies dat hem en de zijnen! troffen had. Onder de aanwezigen merkte# op eenige leden der diplomatie en officieren t zee- en landmacht. Heden had in de vlakte van Waalsd' plaats het prijsschieten voor heeren officii gedetacheerd bij de normaal-schietschool. hoogste aantal punten, zijnde 47, in vijf so110''

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2