r correspondent van de Independence doet ^landbouwkundige mededeeling, die bewijst ,#1j bij de Fransche boeren even als bij de de geldbeurs als nummer één wordt be- „(vd. Tegen de veeziekte, die vooral in het 'en heerscht is namelijk afmaking enz. ver- nd met vergoeding van twee derden der 'e van het beest. Nu zou men denken,zegt correspondent, dat de boeren zeer blij moeten met zulk eene compensatie? Volstrekt niet, en het hun eenigszins mogelijk is zullen zij jieke beesten verbergen, om Ie beproeven of je siet in h6t leven kunnen houden, en alzoo waarde te behouden zonder getob proces-verbaal enz. Dat hierdoor le keer gaan der ziekte zeer bemoeilijkt wordt 'oidehjk; maar ook de slachters maken er een jdig misbruik van, door de half zieke dieren -eenlageren prijs (maar meer dan tweederden) K koopen, ze naar elders te vervoeren en jjor de kwaal verder te verspreiden. Engeland. Sives. Dadels. Gezondheid der koningin. grève van werktuig-makers te New-Castle (jateshead is nu haar achttiende week inge- n; evenwel schijnen nu de uitzichten e verzoening beter te zijn dan vóór acht en, Jaar beide partijen zich geneigd toonen het aanknoopen van onderhandelingen. In dien heeft het huis Armstrong en Couip. zijn buitenlandsche arbeiders eene overeen- st gesloten, volgens welke de laatsten hunne 'gezinnen zullen doen overkomen en nog in week een aantal vrouwen uit Hamburg t verwacht. Indien dat zoo voort gaat zal geschiedenis later nog van eene algemeene sterhuizing in de 19de eeuw te gewagen ben, die hare oorzaak vond in de grèves der -iders. de vorige week zijn ongeveer 60 buitenland werktuig-makers, deels op eigen kosten, s door het negen-uren-verbond ondersteund, nan New-Castle vertrokken, maar in hunne 's Vwamen nieuwe, en het staat vast dat de leien tegenwoordig meer arbeid afleveren uw eene maand. e tulen-gravers in Zuid-York-shire zijn weder iet werk gegaan, nadat de mijn-bezitters loon met 5 pCt. hebben verhoogd. Perzische regeering heeft wegens den hon- oood den uitvoer van dadels verboden, waar- jaarlijks ongeveer 15,000 tonnen in Engeland 'en ingevoerd. koningin is zoo goed als hersteld, maar I hare kamer nog houden, of liever houdt hare kamer. België. leon III, koning van Belgie. Concours van gymnastiek. Batonneerende weesjongens. i Eloile Beige doet, onder den titel van „Napo- III, koning der Belgen" de volgeDde vrij kwaardige mededeeling: n van onze medewerkers, die van Parijs is gekeerd brengt een feit aan den dag, waar zonder uitstel de noodige ophelderingen tso gegeven worden. nasporingen, op bevel van het gouver- CLtian 4 Sept. in de geheime papieren der s gedaan, heeft men een uitgebreide cor 'valentie gevonden, die gewisseld is tusschen III en een jong Belgisch journalist, die tegenwoordig te Parijs bevindt, je brieven eindigen allen met een verzoek Je orde van het Legion d'honneur, en behel- Jeontwikkeling van een plan om Napoleon III aken tot koning der Belgen. annexatieplan ia geheel dynastiek; de twee en zullen niet vereenigd worden, maar Belgie Jt eeuvoudig aan Napoleon III cadeau ge- "n. De kansen van succes worden met zorg eteld, de moeilijkheden die te overwinnen, vijandige meeningen die te ontwapenen zijn, gewetens, die in de administratie, het leger de pers moeten worden omgekocht, worden gegeven. De man is zelfs zoo impertinent ge- sl, bepaalde naineo en sommen op te geven, de antwoorden op die brieven, welke de "akte grijsaard van de Tuilerien zoo naïf is veest ernstig op te nemen, zijn aanwezig. De de Laguéronnière, Fransch gevolmachtigd nter te Brussel, kreeg de opdracht om inlich- en in te winnen aangaande het ontwerp en maker, en antwoordde, door over den man Je zaak zelve de meeat gunstige rapporten te brengen. 'e verzekert ons, dat op hetoogenblik iemand dissel in het bezit is van die stukken. Wij t zeer dat zij onder de oogen van het pu- zullen gebracht worden." In hoeverre deze "Me mededeeling der Eloile Beige waarheid sl kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. dépendance echter maakt ook van de zaak en gelooft binoen kort in staat te zullen er bijzondere ophelderingen over mede te "fen deelen. mals men weet is men in Brussel druk bezig wijzen den 41sten verjaardag van de 'onale onafhankelijkheid te vieren. Onder de leu, die daarvoor dezer dagen gegeven werden, a wij met bijzondere belangstelling het verslag van een concours van gijmnastiek, welke kunst bij de groote internationale en nationale congressen en vereenigingen, die bijna over alle zaken wor den gehouden, maar zelden eene beurt krijgt. Te Brussel waren ongeveer dertig gezelschappen bij elka&r gekomen, waaronder het Nederlandsche gymnastiek-verbond, degymnastiek-gezelschappen van Rotterdam en Amsterdam en de twee afzon derlijke vereenigingen Achilles en Lycurgus van Amsterdam. Op een uitgebreide plaatsruimte en met vele toeschouwers begonnen de oefeningen met de gemeenschappelijke bewegingen onder directie van den heer de Krijger uit Gent. Het moet een allermerkwaardigste aanblik geweest zijn, ODgeveer 600 werkers, dat is 1200 armeo en 1200 beenen, zich te zien bewegen met eene verwonderlijke snelheid en gelijkmatigheid. Er ontstond op het laatst, zegt de Ind. Beige een ware orgie van draaiingen, gieringen, opheffingen en nederdaliDgende uitvoering was uitstekend en het succes volkomen. Onder de gezelschappen die het meest de aan dacht trokken vermeld het genoemde Brusselsche blad de weeskinderen van Gent, die bepaald de helden van het feest moeten geweest zijn. Wij nemen hier de onderhoudende, treffende beschrij ving over die de Indipendance daarvan geeft en vrageü onze lezers verschooniDg, zoo wij aan die kleine vechtersbazen de plaats inruimen, die wij naar hunne meeoing beter deden aan ingewikkelde politieke quaestiën, zooals die van Oostenrijk, of belangrijke mededeelingen te wijden. Wij geven hun dan echter tevens de verzekering, dat er niet bijzonder veel belangrijks te vermelden valt, dat niet ten minste al sedert eenige dagen lang en breed is besproken „Zoodra zij optraden hadden die kleine deug nieten de algemeene gunst verworven. Zij zagen er in hunne pseudo-militaire klee ding zoo aardig uithun vaandel wapperde zoo trotsch in den wind; hunne muziek, een heldere jeugdige harmonie van zuivere en krach tige instrumenten, opende den stoet zoo vro lijk en op een zoo juiste maat, dat zij bij hunne aankomst met toejuichingen van het publiek wer den begroet. Zij waren ten getale van 180; de oudsten telden niet meer dan 15 jaren; sommigen haddeD nog slechts zes zomers aanschouwd. Daar leggen zij hunne plecht-gewaden af, trekken den werkkiel aan en hanteeren de baton met eene bewonderenswaardige bekwaam beid. Op een teeken van hunnen aanvoerder, den heer Lombaert, stellen zij zich „en garde" bedrei gen met hunne stokken, die langer zijn dan zij zelf, het aandachtig toeschouwende publiek, en daarop volgt een algemeen en verblindend ge draai van al die houten wapens, die zij stevig met hunne beide jeugdige handen omknellen. Links, rechts, van voren, van achteren, langs den grond, over de kleine bloote hoofden, vliegeü de stokken in duizend richtingen, aan het bevel ge hoorzamende, zonder dat een enkele dwaling be- gaau wordt, zonder éene afwijking of onhan digheid. Men zou zeggen, dat een verborgen veer al die kleine lichamen en al die énorme stokken, in werking bracht, zoo gelijkmatig zijn hunne duizelingwekkende bewegingen. Zij werden be loond door daverende toejuichingen, die een don derend karakter aannamen, toen zij, door de mu ziek ondersteund, de Brabangonne hadden gezon gen, waarbij zij met hunne stokken een tweede partij organiseerden, die een allergrappigsten in druk maakte." Hem, wien bij deze beschrijving het hart niet open gaat, dieu kan onze Beets gerust beschul digen van nooit een jongen te zijn geweest. Het feest eindigde, zooals de meeste feesten, met een banket, gepresideerd door den heer Couvreur, waarbij eeoe menigte toasten werden ingesteld op de gymnastiek en de verbroedering tusschen Nederland en Belgie herhaaldelijk oj> het tapijt werd gebracht. TELEGBAMME1V. MUnehen, 27 September. Prins Luitpold heeft heden, namens den Koning, de zitting van den Landdag geopend. Eene troourede is nietgehouden. Londen, 27 September. Als een schandelijke oneerlijkheid, tot dusver ODgekend in éénig En- gelsch blad, noemt de Poll Mali Caielte de valsche uitlegging, door den Daily Telegraph gegeven aan het gisteren door den heer Disraëli gesprokene omtrent de Koningin. Indien zegt de Gaietle de heer Gladstone uiet dit lasterlijk orgaan heulen gaat, dan zal hij slechts 't gespuis op zijne hand hebben. Athene, 27 September. De Kamer van Afge vaardigden is bijeengeroepen tegen 80 October e. k. Berl(Jn, 27 Sept. de Prov. Corr. zegt over de stemming der bevolking van Elzas-Lotharingen „Wij mogen niet verlangen of verwachten, dat in korten tijd de vaderlandslievende gezindheid geheel omslaat. Het bestuur des lands zou licht op een dwaalspoor kunnen komen of ontmoedigd wordeD, wanDeer liet toegaf aau de hoop, dat zich nu reeds eene gunstige gezindheid zou open baren. Een krachtig maar tevens zacht en wel willend bestuur kan echter zeker zijn, metiertijd te zullen slagen." Nteuw-Orleans, 27 Sept. De Katoen-oogst wordt op 8'/, millioen balen geschat. Pariji, 28 Sept. Men schat de inschrijving op de leetiing der stad Parijs op 5 millards franken. Hlo-de Janeiro, 6 Sept. De kamer is tot den 15 verdaagd. Het ontwerp tot afschaffing der slavernij is door de afgevaardigden aangenomen. Den 13. zal het in den Senaat in behandeling komen. De liberalen zijn er voor. Madrid, De republiekeinen denken partij te trekken van de treinen tegen verminderd tarief bij gelegengeid van het feest van O. L. Vrouw van Pilar, om te Saragossa eene manifestatie te beproeven. Men zegt, dut Sagasta van de candidatuur voor het presidentschap der kamer heeft afgezien. Bij de president-verkiezing zullen de Carlisten blanco stemmen. Florence, 27 Sept. De quarantaine zal toege past worden op de schepen die van Smyrna komen. Prins Humbert is te Genua aangekomen. De koning zal morgen van Venetie naar Verona vertrekken. Londen, 27 Sept, De prinses van Wales is heden te Londen gekomen. Lord Derby heeft bij de inwijding eener school van schoone kunsten, gezegd, dat in deze tak van onderwijs Engeland sedert korten tijd zeer bij Duitschland en Frankrijk achter stond. Hij beval dat onderwijs ten zeerste aan, indien de Engelschen niet door hunne mededingers voor- bijgestreeft wilden worden. Een verwoestende storm woedt op de kusten van Cornwallis. Londen, 28 September. Een telegram uit Ber- 1 ijn, aan de Tiines, meldt, dat Rusland alle ver lofgangers onder de wapenen zal roepen, ooi de deugdelijkheid van zijn systeem van mobilisatie te beproeven. Het disconto zal heden waarschijnlijk op 3 pCt. gebracht worden. Gedurende de laatste week is er 2,180,000 p, st. uit de Bank genomen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter de heer Burgemeester- De heer Le Poole, herbenoemd lid van den Raad, in de vorige zitting afwezig, wordt als zoodanig be- eedigd. De Voorzitter wenscht hem geluk met de her nieuwde benoeming en houdt zich overtuigd dat hij beantwoorden zal aan het vertrouwen dat de Leidsche kiezers «zoo terecht" in hem gesteld heb ben. Hij beveelt de belangen en de welvaart der ge meente bij den beëedigde aan. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering wo: den gelezen en goedgekeurd. Afwezig met kennisgeving, de heer Hubreeht. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder: Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, met kennisgeving, van de verdaging der be schikking op het raadsbesluit genomen op het ver zoek van J. van der Tas, tot het in eigendom be komen van gemeentegrond in de Ruime Consciëntie- straat, waartegen in de raadsvergadering bezwaren zijn geopperd. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van handelaren in steenkolen omtrent den verkoop van gascokes aan de gasfabriek. Adres van Dr. Bours se Wils om een reservoir voor zijn huis te plaatsen en hem toe te staan van de standplaats een pijp naar zijne woning te leggen. Verzonden ter leeskamer. Onderwerpen van behandeling: 1°. Suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting. Goedgekeurd met algemeene stemmen. Worden benoemd: 2". tot 1ste hulponderwijzeres 2de klasse, aan de penbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de kl., voor meisjes, Mej. C. M. H. J. Geraen, met 19 stemmen. 3°. tot hulponderwijzeres 3de kl. aan dezelfde school, Mej- J. P. DrinhuyseD, met 19 stemmen. 4°.i tot hulponderwijzer 4de kl., aan gelijke school voor jongens, de heer D. C. Oudshoorn, met 18 ■temmen. 5°, tot adsistent-torenwachter, H. Selier, met 19 stemmen. Bekomen eervol ontslag met algemeene stemmen 6°. de 2de hulponderwijzeres 4de kl., aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste kl., voor meisjes, D. G. Stokhuysen. 7°. de hulponderwijzeres lste klaan dezelfde school M. O. Snellen. 8°. de heer P. L. Tiohler, als regent van het Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, onder dankbetuiging voor de vele en geheel belangeloos, go- durende jaren bewezene diensten. 9°. Afwijzende beschikking op het verzoek der ge meente Alkemade, om ontheffing van de verplichting tot bet leggen van eene brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, bij de Nieuwe Wetering, onder bepaling tevens dat indien de brug voor het jaar 1872 uiet gelegd is de geheele overeenkomst die te dien opzichte is gemaakt zal vervallen. Deze laatste clausule geeft stof tot bezwaren van juridische strekking, aan de heeren Dercksen, Krantz en Goudsmit. De laatste stelt voor de clausle ualdus te lezen onder bepaling dat indien de brug voor het jaar 1872 niet gelegd is de gemeente Leiden zal handelen zooals zij in haar belang geraden acht* De voorzitter neemt deze redactie over, waarna het aldus gewijzigd prae-advies met algemeene stemmen wordt aangenomen. 10°. Voordracht tot wijziging der voorwaarden bij raadsbesluit van 8 April gesteld, bij den afstand van gemeentegrond aan net Rijk, ten behoeve van het Nosocomium Academicum. Bedenkingen worden geopperd door de heeren vaD Heukelom, van Outeren en Buys tegen de nieuwe bepaling waarbij van den Staat de voorwaarde wordt bedongen om de kosten voor haren rekening te nemen, indien op de Binnevestgracht het Liernur-stelsel wordt toegepast. De heer Buysi stelt voor de bepaling in dien zin te wijzigen, dat indien de gemeente te eene of anderen tijd mocht overgaan tot de toepassing vin et Liernur- of eeuig ander rioolstelsel op het ter rein van het gasthuis, de Staat dit zal gedoogen en voor haren rekening nemen. De voorzitter neemt de wijziging over. Het voor stel wordt hierop met algemeene stemmen goedge keurd. Achtereenvolgens en zonder discussie worden aan genomen 11°. de gunstige beschikking op het verzoek van C. Spaanderman, tot het leggen van een geplaveide stoep voor zijn huis op het Levendaal. 12*. idem van N. K. Swemer tot het leggen van een een stoep voor zijn huis op de Mare. 13". idem van J. van Maastricht, tot het in ge bruik bekomen van gemeentegrond buiten de Mare poort. Ten slotte worden met eenparige stemmen goed gekeurd 13°. Rekening der plaatselijke schoolcommissie, 1870 en 14°. de rekening van het Israëlitisch armbestuur 1870. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade ring gesloten. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Begrooting van Uitgaven voor den aanleg der Staats spoorwegen, dienst 1872. De begrooting, dezer dagen voorgedragen, be loopt f 9,500.000, waarvan ƒ8.000.000 op de Staats- begrooting voor 1872 voorkomen, terwijl f 1.500.000 uil de middelen voor 1871 zullen worden gevon den. Uit de Mem. van Toel. bij dat ontwerp ge voegd, outleenen wij het volgende: Bebalve werken tot uitbreiding aau de voor het v erkeer geopende lijnen, door toenemende behoefte der exploitatie gevorderd, werd de aanleg hoofd zakelijk beperkt tot overbrugging van het Hol- landsch diep, den weg van Willemsdorp naar Rotterdam, van Goes naar Vlissingen en van Zaandam naar Amsterdam. Voor de overbrugging van het Hollandsch Diep moet, volgens de bepalingen van het contrast van aanbesteding, de bovenbouw in dat jaar geheel gesteld zijn. Bekende moeielijkhedeD, waardoor vertraging van het werk was te vreezen, werden door de firma, die de uitvoering had aangenomen, gelukkig overwonnen, zoodat zonder onverwachte omstandigheden, aan de tijdige voltooiing niet te twijfelen valt. De werken tusschen Willemsdorp en Dordrecht zijn ver genoeg gevorderd, om, ge lijktijdig met de brug over het Hollandsch Diep, voor de exploitatie te kunDen dienen; en vermoe delijk zal ook in de eerste helft van het volgende jaar de brug over de Oude Maas te Dordrecht voltooid opgeleverd knnneu worden. Iu den Zwijn- drechtschen Waard wordt de aanleg geregeld om aanvankelijk de exploitatie tot Feijenoord mogelijk te maken, in afwachting dat de groote werken op dat eiland en binnen de kom der gemeente Rotterdam, die ten deele in uitvoering zijn, de aansluiting met den Hollaudscheu IJzeren Spoor weg zullen voltooien. De afdamming van het Sloe, in het najaar van 1870 aanbesteed, werd in Maart jl. aangevangen en met zoo goed gevolg voortgezet, dat de stroom in het begin van Juni boven hoogwater afgesloten was en met den aanvoer van grond voor het maken van den dijk sedert krachtig kon worden voortgegaan. De aanvankelijke uitslag van het werk en de premie f 10.000 per maand aau de ondernemers voor vervroegde oplevering toe gekend beloven, dat, zonder nog altijd mogelijke tegenspoeden de dam en de spoorbaan van het Sloe vroeger in bet volgende jaar zullen gereed komen dan kon worden bepaald. De aanleg der werken over den spoorweg op Walcheren wordt io dat vooruitzicht aldus geleid, dat daarvan ge lijktijdig met de voltooing van den dam in het Sloe voor de exploitatie tol Vlissingen zal kunnen worden gebruik gemaakt. De werkeu voor het kanaal door Walcheren, de havens en dokken te Vlissingen, de sluizen te Vlissingen en Veerezijn mede ver gevorderd en zullen ook spoedig, althaus ten deele, voor het gebruik opengesteld kunnen worden. Voor den spoorweg van Zaandam naar Amster dam, is het gedeelte tot de Noord-Zaan gereed, is de bouw der landhoofden en pijlers voor de bruggen over het Noordzee-kanaal over de Singel gracht en voor de Eenhoorusluis en van den viaduct eu de Eilandgracht ondernomen, terwijl met de aauplempingeu voor het station in het open havenfrout een aanvang werd gemaakt. In dit jaar zal ook een gedeelte der werken iu de Stads Rietlanden aanbesteed worden, waar mede iu het begin van het volgende jaar kan worden aangevangen. Voor de dienst tusschen de twee stations te Utrecht heeft het overleg met bestuurders der twee spoorwegondernemingen tot eene regeling geleid, waardoor de aldaar voor doorgaand ver keer ondervonden bezwaren grootendeels zullen ophouden. Die regeling vordert intussclien uit breiding van werken, vooral van sporen op de heide stations, waarvan de plannen worden ge reed gemaakt en bij de begrooting op de noodige iddelen gerekend is. Koloniaal verslag van 1870. In liet verslag der commissie, in wier handen dat verslag gesteld is, wordt o. a. gezegd, dat de uitgebreidheid en vol ledigheid van het verslag, de aangename vorm, waarin liet is geschreven, de zorg, inéén woord, die er aau besteed is, allen lof verdient. Toch meeot de commissie éene aanmerking niet te mogen verzwijgen. In de verslagen van 1849 tut en met 1867 werd stipt rekening gehou den met de chronologie: het waren jaarverslagen. De Minister de Waal heeft daarin verandering gebracht. Gedreveu door de op zich zelf voorze ker prijselijke zucht om bij de geregelde indie ning in de maand S ptember van het jaar, vol gende op dat waarover het verslag loopt, een zooveel mogelijk volledig overzicht te geven van den stand der zaken op het tijdstip dor aanbie ding, nam sedert 1868 de regeering de laatste be langrijke tijdingen in het staatsstuk op. Intus sclien doet de dooreenmenging van twee dienst jaren afbreuk aan de duidelijkheid en belemmert de vergelijking van vroegere en latere toestanden. Zou het door de regeering beoogde doel niet be reikbaar zijn met vermijding van dit gebrek? Men gaf zeer in overweging tot het strikt chronologi sche stelsel terug te keeren en bij wijze van bij voegsel of noot de laatste belangrijke tijdingen aan het verslag toe te voegen. De indiening terstond na de opening der Staten- Generaal werd op prijs gesteld. Doch men hoopte, dat voortaan het verslag in zijn geheel spoedig gedrukt in handen der leden kome. Ten aanzien der heerendienstplichtigheid van de bevolking der particuliere landerijen in West-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3