belasting nog 2% uiillioen meer aan de schatkist opgebracht. „Zal de daartoe aangewende poging bij onze vertegenwoordigers vertegenwoordigers der bij uitsluiting voor het kiesrecht bekwaam geachte vermogende klasse, die haar goede redenen heeft om accijnsen boven directe belastingen te Verkie zen kans van slagen hebben? Dat hangt groo- tendeels af van den zedelijken ernst, dien de Minister van Financiën zal toonen te bezitten. Is het hem waarachtige,' heilige ernst met zijn poging om aan .een billijke verdeeling van lasten de hand te slaan, neemt hij het onwankelbaar besluit om een inkomstenbelasting tot stand te brengen of wel de naar men zegt ongaarne opge- nomene portefeuille neder te leggen, zonder zich door den aandrang van wien ook van dat besluit te laten terugbrengen, dan zal het goede begih- sel ontwijfelbaar zegevieren, hetzij nu, hetzij latei. Het beginsel eener billijke belastingheffing wordt geenszins geschaad door afstemming van èen daar toe strekkend voorstel, met overtuiging verdedigd, maar afgestuit op de belangen eener bevoorrechte klasse. Integendeel, zoodanige afstemming zou hef in kracht doen winnen, de overtuiging van zijn deugdzaamheid steeds meer ingang doen vinden, en aldus zijn triomf voorbereiden. Daarentegen is er niets, dat de zegepraal van een goed begin sel meer belemmert dan het ongeloof van hen, die geroepen zijn dat beginsel toe te passen. Een bewindsman, die met eenig voorstel wil staan of vallen, maar zich bedenkt en zelf blijft'staan, terwijl zijn voorstel begraven wordt, is deërgste vijand van de verbreiding zijner denkbeelden. Geloof in beginselen bij zijn staatslieden is het, wat Nederland behoeft, het zal uit zijn doodslaap ontwakeu en zijn onafhankelijkheid, waarvoor het gevaar niet van buiten maar van binnen dreigt, behouden. ,1' „Zul de min. Blussé toonen in zijn goed begin' sel te gelooven, en aldus zijn eervolle loopbaan als afgevaardigde glansrijk voortzetten? Zoo ja, men zal zich tweemaal bedenken om hem te doen vallen. Indien dezelfde nog altijd machtige invloed, die in het voorjaar de begrooting van den heer Engelvaart door de Tweede Kamer wist heen te slepen, voor de inkomstenbelasting werkt, dan wordt zij aangenomen. Maar dat zal niet geschie den, wanneer de heer Blussé zich zwak en aaö' zijn portefeuille meer dan aan zijn beginsel gehecht mocht toonen." Naar men verneemt, is de voorloopige deelne ming in het plan tot oprichting van een dage- lijkscheu maildienst tusschen Vlissingen en Lon den in de zuidelijke provinciën aanvankelijk alleszins voldoende. Vrij algemeen zipt men in, dat het hier niet alleen een echt nationale on derneming geldt, die bij de aaostaaude voltooiing van den spoorweg VenloVlissingen vooral voor de provinciën Zeeland en Noord-Brabant een menigte bronnen van welvaart zal openen, maar dat deze stoomvaart ook een uitstekende geld belegging zal opleveren. De capitalisteu, die deze onderneming willen steunen, behoeven zich al- leeu te verbinden tot het nemen van minstens een aandeel van 3000, maar behouden het recht om hun voorloopige deelneming in te trekken, wanneer zij zich met de later vast te stellen meer gedetailleerde plannen niet mochten kun nen vereenigen. Vooreerst staat alleen dit vast, dat zoo mogelijk hier te lande vier stoomschepen, van vereischte capaciteit en stoomvermogen, in een tijdsverloop van twaalf of meer maanden zullen worden gebouwd en dat de schepen ge leidelijk in de vaart zullen worden gebracht, om ze daarna dagelijks te doen varen van Vlissingen en van een der havens van de Theems. De heer Mr. J. G. A. Faber te Amsterdam, een bekend liberaal-katholiek, koint in het Handelsblad van heden op tegen eene zinsnede in zijn over zicht van de zitting derTweede Kamer van Maandag 11. il Bedoelde zinsnede zegt: „dat de Bosscherafge vaardigde in zijne vermeende grieven over de „achterstelling van Roomschgezinden bij openbare „betrekkingen, speciaal bij de rechterlijke macht, „en door don heer Thorlecke en door den heer „Jolles geheel uit het eld u pret geslagen wat de fei- „ten betrof, en bovendien gewézen op het beginsel, „dat niet de geloofsbelijdenis, maar de geschikt heid en beschikbaarheid der personen allereerst „in aanmerking moeten komen." De waarheid is, volgens den heer Faber deze: dat alle Nederlandsche Katholieken, welke ook hunne staatkundige richting zij, zich ontmoedigd gevoelen en ter nau wernood hun kinderen eene opleiding ad. Studia libè- ralia (D. L. XIII, 1) durven geven, als zij letten op de feitelijke wijze, waarop open bare betrekkingen worden begeven, vernederd, als tot verdediging wordt aange voerd, dat bij de benoemingen alleen wordt gelet op geschiktheid en beschikbaarheid. verontwaardigd, als sommigen niet Gij den tegenwoordigen toestand in bescherming nemen en herstel van tekortdoening afwe ren, op groud, dat zij zijn min goede Neder landers, min gehecht aan vaderland en Ko ning, min vertrouwbaar aan den eed op de Grondwet. Dat zij die gevoelens niet altijd luid doen klin ken, heeft daarin den oorsprong, dat zij, zonen van hetzelfde vaderland, niet alleen den waan van den dag, maar ook de historische vóoroor- deelen door getrouwe plichtsbetrachting hopen te overwinnen; vandaar dan ook thans door op somming van feiten geen vergrooting der klove. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen: Wij vernemen uit goede bron, dat Koning Willem der Nederlauden een brief heeft geschre ven aan Koning Leopold II, om deze zijn harte- 1 ijken dank te Zeggen voor het goed onthaal, dat de Nederlanders in België hebben genoten, toen zij de gebeentep der gesneuvelden van 1832, te Antwerpen hebben afgehaald. De brief draagt een bijzonder vriendschappelijk karakter. De Arroudissemeuts-recbtbank te Rotterdam heeft de navolgende aanbevelingslijst opgemaakt ter voorziening in de betrekking van kantonrechter in het kanton Schiedam, opengevallen door de benoeming van den vorigen titularis Mr. A. J. Hazenberg tot kantonrechter in het kanton Rot terdam n°. 2, en wel: 1". Mr. J. de Clercq van Weel, kantonrechter te Zierikzee2°. Mr. J. Dutry van Haaften, kantonrechter te Geldermalsein 3°. Mr. H. J. Schuurman, griffier bij het kanton gerecht te voorburg. De uitslag der Acten-Examens voor het Middel baar Onderwijs is gisteren geweest: Gevraagd, voor het Nederlandsch 1 acte, geweigerd voor de Handelswetenschappen 1 acte, geweigerd voor het Boekhouden 1 acte, toegestaan aan J. C. W. van der Pol, geb. te Amsterdamvoor het Fransch 1 acte, geweigerd; voor het Hoogduitscll 2 acten, geweigerd Voor de afdèeling exacte weteuschappen. Ge vraagd: voor wiskunde K. I. 3 acteu, geweigerd. Voor haudteekenen, 1 acte. De candidaat heeft zich tijdens het examen teruggetrokken. Vbor het hand- en rechtlijnig teekenen, 2 acten, de can- didaten hebben zich tijdens het examen terugge trokken. ii Op de Lamthouw Tentoonstelling, te Hoorn ge opend, zijn o. a. de volgende prijzen toegekend: J. W. del Campo gen. Camp, 's-Gravenhage, lste prijs, vlaszwingelwerktuig, 1ste pr., blank vlas, lste pr., blauw vlas, 3de pr., 2jarige meekrap, 8de pr., 3jarige meekrap. Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, Rusthoek, Loosduinen, 2de prijs, Goud- sche kaas, lste pr., verzameling vruchten, 2de pr., idem appelen en peren, lste pr., idem tafelperen, lste pr., idem tafelappelen. P. F. L. Watdeck, Loosduinen, 2de prijs, riet, prijs Bestuur, kunst mest. J. M. van Ruyven, Poeldijk, 2de prijs, druiven achter glas geteeld, 2de pr., pareldruiven, 2de pr., blauwe natuurdruiven. J. Krijger Naaldwijk, 3de prijs, uijen, lste prijs, grootste appels, 3de pr., appelen en peren, lste pr., drui ven achter glas, 3de pr., witte druiven. C. Laza- rom, Loosduinen, 2de prijs, aardappelen. C. P. Hoek, Wateringen, lste prijs, Nederl. boter, lste pr., Delft, boter. Mr. J. H. p. Huygens, Loosduinen, lste prijs, zomerrogge. G. van Leeuwen, Loosduinen, lste prijs, perziken, 2de pr., kastdruiven, 3de pr., druiven achter glas, lste pr., blauwe natuurdruiven, 2de pr., witte druiven. C. Enthoven, Poeldijk, lste prijs, calville, 3de prijs, natuurdruiven, lste pr., witte druiven. W. Hoven Zn., prijs Bestuur, brand spuiten enz. De directeur der gemeentelijke gasfabriek, al9 beeldbouwer en architect mede zoo gunstig bekend, de heer Henri R. Donkers RHz. te Hel mond, genoot dezer dagen weder eene bijzondere Onderscheiding. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, ver eerde den kunstenaar bij een vleiend schrijven namens Z. K. H. met HD. zilveren portret-me daille, waarop met om- en opschrift der keer zijde Willem Frederik Karei, Prins der Neder landen, aan Henri R. Donkers RHz., als blijk van erkentelijkheid 1871. Deze onderscheiding viel hem ten deel voor eene statuette „Offer der Liefde," voorgesteld door eene maagd in gaande houding, zij ontdoet zich öiet de linkerhand, waarin zij den fakkel der liefde houdt, van hare maagdelijken tooi, terwijl eene duif op hare rechterhand tegen haren boe zem dartelt. De Aldeeling tour Wis- en Natuurkundige Wetenschappen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, zal eene gewone vergade ring houden o.p Zaterdag den oOsten September e. k., des namiddags te 12 uren 15 minuten, in het gebouw der Academie Trippenhuiste Am sterdam. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19deu Augustus j 1., bekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832 eene bijdrage van f 5 van een vrijwilliger van 1815, ridder der Militaire Willemsorde; en eene bijdrage van f 25, onder letter SI, van een oud-kauieraad der Citadel—flotille (boot 6); beiden te Amsterdam. De klerk bij den Rijkstelegraaf J. Vergouwe is met ingang van heden benoemd tot Rijkste- legraafkantoorhouder te Katwijk. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tong. te Medemblik C. Warnsinck, cand.-not. alhier. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantong. te Appingedam Mr. U. Stheeman, thans griffier bij het kantong. te Beetsterzwaag. 13 I INT IV 12IV L< A. IV T>. Amsterdam, 27 Sept. Namens commissarissen en directie van de Nederlandsche Loodmijn is bericht dat de inschrijvingen op de bekende premieleening het vereischte bedrag nog niet hebben bereikt, dat intusschen onderhandelingen hangende zijn, welke de verwachting wettigen, dat binnen veer tien dagen het voorgestelde doel zal zijn bereikt, waarvan in elk geval alsdan onmiddelijk zal worden kennis gegeven. Tevens wordt den in schrijvers medegedeeld, dat het diegenen hunner die, om welke reden ook, wenschen zich terug te trekken, vrij staat hunne inschrijvingen terug te nemen, onder opgave aan de commissionairs de heeren G. T. Bruyn en Zoon alhier. Zaamdam, 27 September. Hier ter plaatse ligt ter teekening een adres aan den heer Burge meester, om hem te bewegen op zijn verzoek om ontslag terug te komen. Reeds hebben een groot aantal ingezetenen dit adres onderteekend. Sloten, (N.-Holland,) 27 Sept. Een wandelrid, door het detachement huzaren, te Amsterdam in garnizoen, dezer dagen in deze gemeente gehou den, ondervond in de nabijheid van ons dorp eenige stoornis. Terwijl het esèadron zich op den Osdorperweg bevond, kwam eensklaps een vrouw uit bet gras te voorschijn, en kroop tot vóór de paarden. Stellig zou zij vertrapt zijn geworden, had niet de bevelvoerende officier haltgekom- manduerd. Toen de manschap was afgestegen, i de vr/mw opeen nabijgelegen boerenerf gebracht, en hi-.eft de officier van het voorgevallene kennis gegeven aan de Burgemeester. Bij onderzoek bleek, dat zij in verregaand beschonken toestand verkeerde. Zelfs had zij nog een blikken keteltje bij zii h, geheel met jenever gevuld. In den laatstee tijd had zij hier in den omtrek rondgezworven, en een liederlijk leven geleid. Zij is wegens land- loopenj aangehouden en overgebracht naar hei huis van arrest te Amsterdam. Vermoedelijk zal zij nu eerlang naar een van 's Rijks bedelaars- gesiichten worden opgezonden. Till; 27 Sept. De centrale kiesvereeniging hield heden middag eene algemeene vergadering om een candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De voorzitter, mr. Pijnacker Hoi dijk, deelde mede dat, door gelukkige over eenstemming, alle afdeelingen in hare vergade ringen den heer Sloet van de Beele tot candidaa; hadden gekozen* Geen ander werd dan ook door een der aanwezigen voorgesteld, en uit de stem ming bleek dat met 44 van de 44 stemmen (een blai co briefje was ingeleverd) tot candidaat der cenr-ule kiesvereeuiging is geproclameerd Mi. L. A. J. W. baron Sloet vau de Beele. De ledige pla ts, in het algemeen bestuur veroorzaakt door het vertrek van jhr. mr. T. Serraris, werd aan gevuld door de benoeming van den heer H. van Evc,dingen, secretaris der gemeente Zoelmond. Dodewaard, 26 September. De afdeeliug van de centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdis trict Tièl, welke hier gevestigd is, heeft gisteren tot laudidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka uer, ter vervulling van de bestaande vacature, met algemeene stemmen gekozen Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. Deventer, 27 September, De Deventer-schouw- bui g-vereeiiiging heeft in eene dezer dagen ge houden vergadering met algemeene stemmen be- sldt'cn tot het bouwen van een schouwburg te: dézer stede. 's 11EitTOGENBOscH, 27 September. Dat er ook in deze, provincie goede paarden worden gefokt, be- Viij-t dat de landbouwer J. P. Luijben te Herpt, op de laatste Waalwijksche markt een driejarig paard verkocht voor de som van f 700. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering en de Bonapartisten. Hervorming van Algerie. Begrooting lager-onderwijs voor Par.js. Ministerién te Parijs en Versailles. Nieuw boekwerk. Linnengoed van het kei zerlijk hof. Boehefort. Veeziekte. De Gaulois vordert voortdurend het gouverne ment op, om de geruchten tegen te spreken, die over een nieuwe aauslag van den bewoner van Chislehurst worden verspreid. De regeering is echter van oordeel dat zij tot dergelijke hande lingen volstrekt geen verplichting heeft en dat in allen gevalle niet van haar gevergd kan wor den, te bewijzeb, dat de man van Boulogne en Straatsburg een persoon is, die niet tot een aan slag in staat zou zijn. Zij bewaart derhalve het stilszwijgeu maar houdt voortdurend een oog iu het zeil om tegen alle onverwachte rukwinden gewapend te zijn. De permanente commissie nationale Vergadering, heeft zich in hare Lijnen komsten druk met de Bonapartistische schri1- uiaien bezig gehouden en zij heeft besloten ee bezoek te brengeD aan den president der bliek om hem te verzekeren, dat hij in le(jt geval op haar rekenen kan. Bovendien zsj;[ een paar ministers verzoeken om nu en haar over den gang der zaken op de hoeetz koinen stellen, De Soir, die ook al gesomnit is om de door haar verspreide berichten q» uitdeelingen van geld en brochures, omkoop® vau het leger enz. tegen te spreken, heeft gendeel al het door haar gezegde op nieuw t* vestigd. Een nieuw Bonapartistiseh blad is jD tusscben opgericht met den schoonen titel u „Avenir Libéral"; in zijn feuilleton zal het ee opgenomen wordeu„het beleg van Metz" wel verhaal waarschijnlijk alleen zal strekken totd verdediging van maarschalk Bazaine. Het meest houdt de regeering zich echter tegen tvoordig bezig met de quaestie der hervormin in Algerie, waarover wij gisteren het een en ande meedeelden. Verscheidene notabelen uit de kolonie en de gouverneur, admiraal de Gueydou ziju de zittingen van den ministerraad toegelaiei Thiers heeft vooral zijne aandacht geschonku aan de quaestie, die iu den laatsten tijd reed meer besproken is, namelijk de emancipatie, de Israëliten in Algerie. Zooals men weet heel; Créiuieux, gedurende zijn lidmaatschap der^ïiur- sche delegatie, hun gelijke burgerlijke en staat, kundige rechten toegekend met ieder ander. Zonder twijfel zal ieder di(| goedkeuren en heli- zelfs treurig te noemen, dat in een land sli Frankrijk tegenwoordig een dergelijke bepallo» nog noodig is. Maar het is dan ook de plichtder Israëlieten, indien zij niet meer door exceptioueelt wetten geregeerd willen worden, om zich geheel te onderwerpen aan de bepalingen der burger lijke maatschappij. De rabbijnsche wetgevingstisl hun de bigamie en zelfs de poligamie toe. Indien zij nu dezelfde staatkundige rechten krijgen tij andereu, waartoe ook vrijheid van godsdienst!*- hoort, dan zouden zij door deze bepaling al si zeer eigenaardige verwarring in de maatschs;:, kunnen brengen. Thiers heeft dan ook bes.hit iu de nieuwe wet een artikel te brengen, ww») hun alle staatkundige en burgerlijke rectii worden gegeven, op uitdrukkelijke voorwant! dat zij zich zullen onderwerpen aan de gebruiks en voorschriften der Fransche Code. Léon Say, de prefect der Seine, heeft bij det gemeenteraad vau Parijs een outwerp-budga ingediend voor liet lager onderwijs met eet naamlijst der uianDen, die de commissie va: toezicht zullen vormen. Het budget bedraagt millioeu, 2U0,0U0 franken meer dan het vorige jaar; én de heer Sav, én de gemeenteraad zijn tot die verhooging volkoineu bereid. Met deu eersten October zullen de ministeriel van marine, oorlog en openbaar onderwijs, weder gevestigd zijn te Parijs. Indien men het wel beschouwt is liet voorstel Ravinel, zoo als hei aangenomen werd, een zeer vreemd besluit. Hel zegt dat de Vergadering vooreerst te Versaillt zal blijvendat echter de verschillende deparle menlen daar niet zullen gevestigd worden; ds ter uitvoering van dit besluit eene commissie s worden benoemd. Wat heeft die commissie nuf doeu? Eigenlijk niets anders dan te zorgen u er een goed verwarmingstoestel in de zaleua Vergadering wordt aangebracht. Immers de det- tementen worden er niet geïnstalleerd en sltiw diegenen zullen zich te Versailles behelpen,b uit hunnen aard daar noodig zijn, zoolangk Vergadering er hare zittingen houdt. MetandeK woorden alleen de zoogenaamde politieke mimi* terien zullen vooreerst te Versailles blijven. - In Parijs is een boek uitgekomen vau den heer Eugèue Poujade, getiteldDe diplomatie t" het tweede keilerrijk en die van 4 September. Het moet een zeer belangrijk werk zijn, waarin Hink geteekende portretten worden gegeveu van den keizer, zijne ministers, Cavour, Prim, Bismarck, Thiers enz. De heer Poujade gaf verleden jaar eeu ander werk in het licht: la Monarchie sel" Ie su/frage univertel, waarin het keizerrijk scherp en terecht gecritiseerd werd. Men houdt zich pp het oogeublik bezig, de ci viele lijst van Napoleon III te liquideeren. 2oo is nu het keizerlijke linnengoed verkocht. Up tien enorme groote tafels waren bergen van bed denlakens, tafellakens, servetten, handdoeken, kussensloopeu enz. opgestapeld. Allen drageo het merk: „Lingerie Impériale" eu de N. met eet kroon er boven. Men verkocht 22,774 pare» beddelakens, 1,918 tafellakens, 1,655 dozijuet servetten. De kussensloopeu, badhanddoeken ent inedegerekend, komt men tot een enorm aan' stukken. Indien Napoleon op het oogenblik zoover middelen had om zijne politek schoon te vege» als hij er vroeger gebruikte om zijD lichaaa schoon te houden, dan zou hij spoediger weder op den Frauschen troon zitten dan door alle mo gelijke omkoopiugen en valsche brochures. De France verzekert dat Rocliefort geweigerd heeft om in hooger beroep te konr'n tegen he' vonnis, waarbij hij tot déportatie naar eene ves ting is veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2