zaak is dan ook van veel minder (belang ge est dan de Italiaansche bladen er van hebben geven. De pers is in Frankrijk over het eineen niet zeer te vreden met de groote, ja idrevene liberaliteit, die de regeering in acht ,mt tegenover de dienaren van het vroegere Lrlijke régime. Terwijl een paar dagen ge- |eo sprake was van de benoeming van Gene- Canrobert tot kommandant van net Loire- ,er waarvan echter het gouvernement algezien ,[t heeft men nu den heer Frossard weder ider slag of stoot als rechthebbende zijne «gere betrekking laten innemen als lid van comité voor de fortificaties. In allen gevalle deelen de bladen zooals de France, de Patrie, hi. Beige dat men de Bonapartische heeren it voor hunne daden ter verantwoording it roepen. Frossard was vroeger gouverneur fien keizerlijken prins en een gunsteling van keizerrijk. Bij de tegenwoordige woelingen partij moesten niet alleen hare leden niet hooge betrekkingen benoemd worden, maar niet het recbt hebben om die, welke zij vroeger isteu weder te aanvaarden. Zeer vele admini- jrieveen rechterlijke ambten worden intusschen Bonapartisten opgedragen. Indien het de be- cling van Thiers met dergelijke handelingenis zich liberaal te toonen, dan moest hij dit liever or zijue handelspolitiek of zijne inzichten over bestuur der departementen bewaren. Indien man van Sédan nog eens eene poging beproefde de verlorene macht te herwinnen, wier on- ■drukking eenige moeite of wel bloedstorting •eisclite, dan zou Thiers zich zulks evenzeer te jten hebben als de onvoorzichtigheid van Jules ,vre veel heeft bijgedragen tot de bloedige meelen van 18 Maart. ntusschen is nu voor het kommandement van Loire-leger iemand anders bestemd, dien men ;er geen lieveling van de Bonapartisten kan men, namelijk de gewezen kommandant van [rijs, generaal Trochu. it Poitiers wordt aan de Ind. Beige over de kisting der landelijke bevolking geschreven, dae noch met Thiers noch met de Nationale ■sdering zeer sterk is ingenomen, maar dat, er tusschen een van beiden gekozen moest Irden, de president der republiek het verreweg winnen. Men is over hetgeen door de Natio- Vergadering gedurende hare bewegelijke ling tot stand werd gebracht weinig tevreden, departementale wet heeft haar nut nog niet n gevoelen en gaat bovendien den laudbou- inden stand minder ter harte; zij stellen er meer belang in, hoe zij in het vervolg de nng zullen moeten aanvullen die in de schat- door de wegvliegende milliarden wordt litergelaten, en juist het belastingstelsel heeft Vergadering, behalve het aannemen van Dige indirecte belastingen op het voornaam- punt in den steek gelaten. Over het algemeen d vele eenvoudige boeren in den waan, dat liers de vergadering kan ontbinden wanneet- wil, terwijl de president juist afhangt van Kamer. Maar indien zij op de hoogte komen il zij zich hierin vergissen en de Vergadering ja! bun te vervelen, dan zullen zij zich niet ge ren, haar op een of andere manier zelf weg jagen. 'e Siècle deelt uit een Engelsche brief eenige |toaderheden mede, die ons tot de overtuiging den brengen dat er inderdaad een Bonapar- isch complot op handen is. Volgens dien brief Napoleon üruk bezig, groote sommen op zijne Izithugen te leenen; een Engelsche lord zou atop alleen voor verscheidene millioenen heb- iugeschreven. Eugénie is verder naar Spanje rlrokkeu om eenige millioenen te leenen op groote bezittingen die zij daar heeft liggen, i Steele voegt er bij, dat deze enorme sommen aarschynlijk wel niet bestemd zullen zijn om Bpilaleu of liefdadige .gestichten voor de gewon- 10 soldaten op te richten. Voor den krijgsraad te Versailles zijn eenige ogdige opstandelingen veroordeeld, die bekend aao onder den naam van pupillen der Goin- une. Zij zijn 17 in getal en de oudste van hen eh d6n leeftijd van 16 jaren bereikt. Toen de Miimuue op het laatst alle krachten noodig had, left zij deze kinderen gewapend en in uniform «loken en inderdaad hebbeu zij allen achter barrikades mede op de soldaten geschoten, halve één, die zich bepaald heeft tot het vullen zakken met zand. Zij kwamen in de itSDgenis ellendig gekleed en nog alleen de sf' vau hun uniform behouden hebbende, svrouw Thiers is zoo liefderijk geweest, ze "eo goed in de kleeren te steken, zoodat zij koenlijk voor den krijgsraad verschenen. Er zijn bij van 11 jaar; sommigen dragen reeds ken- tisi 'Wken van verdorvenheid en hebben voor vaga- ndage reeds verscheidene keeren met de ge- 'igeois kennis gemaakt. De krijgsraad sprak e" vrij, als niet met oordeel des onderscheids 'bandeld hebbende. Twaalf van hen zullen tot an twintigste jaar in een verbeteringsgesticht orden gebracht; 5 anderen zijn teruggegeven iu drie ouders, éeu patroon en éene peetteinoei, e ben hebben opgeëischl. Deze kinderen moeten mS raat itktó ir, In 1. hom oo rt» ;aog ndpu ich lij mert Lieidö irgeai hier eheit jdere bij le« ukkij vegei ten a zij' isoik JViiil niet verward worden met de zoogenaamde „enfants perdus", die ijverig en vrijwillig deel aan de plun deringen en brandstichtingen hebben genomen, en binnen kort daarvoor terecht zullen staan. Oostenryk-Hong. Monarchie. Hongarije en de constitutioneele partij. Ministerieele crisis. Sensatiebericht. De Duitsch-constitutioneele partij wendt alle pogingen aan om zich een nieuwen bondgenoot in den strijd tegen Hohenwart en zijn decentra lisatie-systeem te verwerven. Hongarije is bestemd om die rol te vervullen, maar, indien wij de ver schillende tegenstrijdige berichten, die de nieuws bladen over de aangewende pogingen mededeelen, met elkauder vergelijken, dan gelooven wij, dat het bondgenootschap nog slechts in het brein en op het papier der Duitschers bestaat. Giskra is zoo als men weet naar Pesth gegaan en nu van daar teruggekeerd. De Duitsche bladen, zoo als de Wiener Preste, geeft als resultaat van zijne aldaar met Andrassy en Frans Deak gehoudene conferentien het volgeudeDe liberale partij in Hongarije erkent dat door de nieuwe positie van Bohetnen de grondwet van 1867 gevaar kon loopen, keurt vooral de nationaliteitswet en de praktijkeu der regeering bij de verkiezingen af en is dus wel bereid de partij der Duitschers te kiezen. Men zou echter wachten tot de Cis-Lei- thaausche Landdagen zich verklaard hebben. De Hongaarsche Rijksdag zou anders na de behan deling van de nieuwe leening uit elkaar gaan. Indien nu echter eenige Landdagen weigerden afgevaardigden naar den Oostenrijkschen Rijks raad te zenden, dan zou de partij van Deak c. s. den Hongaarschen Rijksdag zoo lang bij elkaar zien te houden, opdat zij in dit geval tegen de incompleete Cis-Leithaansche vertegenwoordiging eene stelling zou innemen over het verkiezen der delegatien enz. De Pesli Naplo koint tegen deze toegezegde me dewerking der Deak-partij met kracht op; van alles is dit alleen waar, zegt zij, dat Cis-Lei thaansche afgevaardigden te Pesth zijn geweest. Met Deak hadden deze echter volstrekt geene conferenties gehad, wel met Andrassy. Deze heeft daarbij echter zijue meeniug te kennen gegeven, dat er geen reden voorhanden is, waarom de Hongaarsche Rijksdag zich in de Cis-Leithaan sche aangelegenheden zou mengen. Wat de toekomst betreft, zoo kon hij geene bepaalde beloften doen, daar immers alles van den loop der gebeurtenissen afhangt. Er is der halve geen enkele overeenkomst getroffen, en te genover de beweringen van de tV. F. Presse eb het Wiener Abendblall verklaart de Pesthi Naplo zich speciaal door Frans Deak gemachtigd om te betuigen, dat hij geene beloften gedaan heeft, en vooral niets over eventualiteiten heeft afgesproken, daar zijne handelwijze alleen naar de daadzaken zal kunnen gericht zijn. De Duitsche bladen storen zich aan deze ont- kenteDis echter volstrekt niet. Trots alle verze keringen van de Peslhi Naplo houdt de Presse vol dat er beloften gedaan zijn, en omgekeerd zal de P. N. blijven beweren dat de Pr. een leugen achtig blad is, totdat eindelijk de zaken zich van zelf zullen vertooneu zooals zij zijn en al het gé- schrijf niet meer nut zal hebben gedaan dan d|e kolommen der twee couranten te vullen. Als het waarschijnlijkste moeten wij aannemen dat het Trans-Leithaanscbe blad gelijk heeft, en dat Hongarije, zoodra zijn uitde grondwet van 1867 voortvloeiend bestaan er niet direct mee gemoeid is, zich buiten den twist zal houden. Eu wellicht al gebeulde dit zou het, onder quasi-protest om den vorm te bewaren, niet ongaarne zien dat Cis- Leithauie zich verzwakte, zich vervolgens lang zamerhand geheel los en zelfstandig maken en daarvoor de grondwet van 1867 met genoegen over boord zou werpen. Hiernaar streven toch op den langen weg de Hongaarscne Slaven en zoodra zij zich inwendig maar sterk genoeg gereorganiseerd en ontwikkeld weten, zuilen zij gretig iedere ge legenheid aangrijpen om hunne zelfstandigheid geheel te verkrijgen en de liberale Duitschers met alle mogelijke grondwetten naar het andere einde van de wereld laten loopen. Even weinig staat als men kan maken op de verzekeringen over de ouderhandelingen met de Hongaren, even weinig zekers is er te zeggen van de waarschijnlijkheid eener ministerieele crisis. De constitutioneelen houden zich overtuigd dat Hohenwart door den algemeenen aandrang zal moeten aftreden. Daartegen voeren de ministerieele bladen weder terecht aan, dat Hohenwart hier over nog tot 7 Februari 1872 den tijd heeft. Im mers toen hij op die datum van dit jaar de waardigheid van minister-president aanvaardde, gaf hij de verzekering dat hij binnen een jaar de inwendige rust zou herstellen of aftreden. De clericaleneu foederalisteu daarentegen,hebben veel hoop dat von Beu6t van het tooneel zal verdwij nen. Zelfs noemen zij reeds als zijn opvolger graaf Trauttmansdorff, een lieveling der clericaleu, die niet_ nalaten zou Oostenrijk al spoedig in onaan genaamheden met Italië te wikkelen van wege ondersteuning der curie. Kortom indien men het tegenwoordig geschrijf van de Oo3tenrijksche pers nagaat, dan wordt men niet veel wijzer, wat er nu eigenlijk juist gebeuren zal, maar men vindt de welsprekendste bevestigiug van het spreek woord: „Ieder gelooft wat hij wenscht." Wij durven om dezelfde reden het publiek ge rust stellen over het gerucht dat ook reeds ver spreid werd, als zou keizer Frans Jozef afstand doen van den troon. De dagbladscrijver die dit verteld heeft, die durft inderdaad nog al wat aan. Rusland, Het Pan-Slavisme. Men zou zich zoo verbeelden, dat het bericht van zelfstandigheid van Bohemen, door de Oosten- rijksehe regeering erkend, de Slavische broeders in Rusland met genoegen en tevredenheid moest vervullen. Het tegendeel van dien is waar; de zoogenaamde nationaliteit-geestdrift is dikwijls niets anders dan zelfzucht en berekening. De Slaven in Rusland verheugen zich niet over hetgeen de Slaven in Bohemen verkregen hebben maar zij denken liever dadelijk aan zichzelven en schudden dan bedenkelijk het hoofd. De reden van dat hoofdschudden wordt ons door de Koln. Zeil. medegedeeld en is nog al merkwaardig. De Slaven-partij van het groote Moskovitische rijk achten het keizerlijk-Oostenrijksche rescript ge vaarlijk voor Rusland, omdathet een werk van von Bismarck is. Ja zelfs kan het beschouwd worden als het hoofd-resultaat der Gasteinsche conferentie, daar genoemde vorst hier al zijn ge wicht in de schaal zou gelegd hebben om Oosten rijk tot de emancipatie der Czechen over te halen. Daardoor heeft hij nu aan den eenen kant de vriendschap van Duitschland in Oostenrijk be vestigd, daar hij indien hij plannen tegen Oos tenrijk koesterde eerder zou beproefd hebben, aan de Duitschers dan aan de Slaven het overwicht te geven, en vervolgens heeft hij er een einde door gemaakt aan de verbinding der Czechen met Rusland daar zij alles verlangd hebben wat zij door dreigen met Rusland verkrijgen konden. In dit laatste argument zit eigenlijk de ware ontevredenheid der Russische Slaven. Hunne broeders in Bohemen hebben alles ver kregen wat zij voorloopig wenschten en zijn dus niet meer in geestdrift te ontsteken voor het Pauslavisuie! Men kan daaraan uitstekend den hand herkennen, die de verschillende volken van dien stam verbindt en quasi moet bestaan in geestdrift voor hunne nationaliteit. Indien zij een van allen bereikt hebben wat zij willen, dan mogen de anderen voor hun part zien hoe zij het verder stellen. TKLEÖRAMMJEN. Lissabon, 24 Sept. De vergadering der Cortes is verdaagd tot den 2den Januari e. k. Men ziet eene ontbinding van dit lichaam tegemoet. Berlijn, 25 Sept. De feestelijke intocht van de Hessische troepen had heden te Kassei plaats. De 228te divisie defileerde voor den Kroonprins en de Kroonprinses. De National Zeitung meldt, dat den heer de Ré- musat de nota van graaf Arnim heeft beantwoord met de verklaring: dat aan de Duitschers tegen dergelijke ongeregeldheden, als te Lyon hebben plaats gehad, de noodige bescherming zal worden verleend. Bucharest, 25 Sept. In alle Donauhavens in Roumauie moeten de uit Turkije komende sche pen, wegens de aldaar te lande heerschende cho lera, tien dagen quarantaine houden. ParJJs, 25 Sept. In een brief uit Versailles wordt op stellige wijze het gerucht gelogenstraft, dat de permanente Commissie der Kamer tegen heden bijeengeroepen is. In denzelfden brief wordt bevestigd, dat de Regeering maatregelen neemt, om het vierde halve milliard oorlogsvergoe ding vóór den tijd aan Pruisen te betalen. Het Gouvernement zal zich namelijk die som ver schaffen door middel van schatkistbons, welke door eerste bankiershuizen in Europa geëndosseerd zullen worden en betaalbaar zullen zijn te Londen in de maanden April en Mei van het volgende jaar. De ontwapening der nationale gardes is gisteren te Lyon, Saint Etienne en Nimes afgeloopen. Te Toulouse gaat men op dit oogenblik hiermede nog voort. Overal in Frankrijk is de opbrengst van de indirecte belastingen en van de accijnsen minstens gelijk aan vorige jaren. Bern, 25 Sept. De Bund meldt, dat de post pakketboot Brueny op het meer van Lucern is verongelukt. Van de 20 passagiers zijn er 15 ge red; de overigen worden vermist. Londen, 26 Sept. De heer Gladstone zal eer lang aan zijne kiezers te Greenwich een bezoek brengen. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat de betrekkingen van Rusland met Frankrijk en Turkije in den laatsten tijd inniger zijn gewor den. De Times zegt in zijn beursoverzicht, dat de verplichtingen van Frankrijk jegens Duitschland door Engelsche huizen gewaarborgd, 750 millioen beloopen, vertegenwoordigende het bedrag, het welk nog aan Frankrijk uit de leening van Juni verschuldigd is. Zij zullen door de Duitsche schat kist in portefeuille worden gehouden tot aan den vervaltijd, maar Frankrijk zal ze vóór dien tijd kunnen disconteeren. Brussel, 26 September. De Etoile Beige maakt melding van een in het paleis der Tuileriëu ge vonden, uitgebreide correspondentie tusschen Na poleon en een Belgisch dagbladschrijver, waarin het plan wordt ontwikkeld om Napoleon tot Koning der Belgen te benoemen. Het blad ver langt, dat deze briefwisseling, welke thans te Brus sel aanwezig is, openbaar worde gemaakt. FromotiBii, Leiden, 26 Sept. Bevorderd tot docter iu de rechten den heer J. H. van Reeueu, geb. te Amster dam, met een acad. proefschrift getiteld: De be perkingen van het getuigenbewijs in burgerlijke zaken. Rechtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongerecht te Leiden, dd. 18 September 1871. 1 wegens te hebben gevischt met een gibbe te klein van mazen. 3 te hebben gevischt in gesloten vischtijd. 1 kiewits-eieren te hebben vervoerd na den 5den Mei. 1 het onbeheerd aan den weg laten loopen van slachtvee. 5 zonder consent van HH. HH. van Rijnland te hebben gebaggerd. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 28sten September 1871,'s namid dags te twee uren. Onderwerpen1". Beëediging en installatie van een nieuw inkomend lid. 2°. lste Suppletoir kohier dei- plaatselijke directe belasting, 1871. 3". Benoeming van eene lste hulponderwijzeres 2de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes. 4°. Idem van eene hulp onderwijzeres 3de klasse, aan dezelfde school. 5°. Idem van een hulponderwijzer 4de klasse, aan gelijke school voor jongens. 6°. Verzoek ter bekoming van ontslag tegen 15 October, van de 2de hulponderwijzeres 4de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse, voor meisjes, D. G. Stok- huyzen. 7°. Idem tegen 31 December, van de hulp- onderwijzeres lste klasse, aan dezelfde school, M. C Snellen. 8°. Idem van den heer i\ L. Tichler, als regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 9". Benoeming van een adsistent-toren- wachter. 10°. Verzoek van den raad der gemeente Alkemade, om ontheffing van de verplichting tot het leggen van eene brug over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, bij de Nieuwe Wetering. 11°. Voordracht tot wijziging der voorwaarden bij raads besluit van 8 April gesteld, bij den afstand van ge meentegrond aan het Rijk, ten behoeve van het No- socomium Academicum. 12°. Verzoek van C. Spaan derman, tot het leggen van eene geplaveide stoep voor zijn huis op het Levendaal. 13°. Verzoek van N. K. Swemer, tot het leggen van eene stoep voor zijn huis op de Mare. 14°. Adres van J. van Maas tricht, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond buiten de Marepoort. 15°. Rekening der plaatselijke schoolcommissie, 1870. 16°. Rekening van het Israëli tisch armbestuur, 1870. LAATSTE BER1CHTJEN. (Per Telegraaf). 's-gitavenuaqe, 26 September. De Gemeenteraad heeft heden met 18 tegen 11 stem men aangenomen een voorstel van den heer de Pinto, om de duin waterleiding in eigen beheer daar te stellen. Dientengevolge is de aangevraagde concessie- VVatson buiten aanmerking gebleven. 'sGkatenhage, 26 September. Zr. M. de Koning heeft heden middag te halfzes ten gehoore ont vangen de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal belast met de aanbieding aan Ti. M. van het adres dier Kamer in antwoord op de Troonrede. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal reeds een aanvang gemaakt met het onderzoek van de wets ontwer pen, uitmakende de begrooting voor Nederl. Indie voor 1872. Heden overleed alhier Baron Sirtema van Grovestins, oud Nederlandsch minister bij het Hof van Spanje, onder de regeering van Konin gin Isabella. Gedurende de afwezigheid van graaf de Bourgoing, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Frankrijk bij het Nederl. Hof, zal de heer de Flaux lste attaché bij het Fran- sche gezantschap die betrekking waarnemen. Onzen geachten stadgenoot, den kunstschil der S. L. Verveer, is de onderscheiding te beurt gevallen, dat zijne schilderij, getiteld: namiddag le Scheveningen, die op de thans gehouden ten toonstelling van schilderijen enz. te Amsterdam wordt aangetroffen, voor het museum van Theijlers genootschap te Haarlem, is aangekocht.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3