alzoo eene vermeerdering van 20 vuurmonden en 32 mitrailleuses. De regimenten veld-artillerie worden elk ver deeld in 3 divisien, ieder gekommandeerd door een majoor, bevevens eene depöt-kompagnie. Bij elke divisie is ingedeeld een luitenant kwartiermeester, een officier van gezondheid, een paardenarts en een adjudant-onderofficier. Bij elke batterij een zadelmaker en hoefsmid. Iedere batterij zal op voet vau vrede van een genoegzaam getal paarden voorzien zijn om ten allen tijde dadelijk met zes stukken te kunnen uitrukken, namelijk: kanonnen96 mitrailleuses24 te zamen 120 alzoo eene vermeerdering van 24 vuurmonden en 24 mitrailleuses op voet van vrede. Voor het geheele wapen der artillerie wordt volgens de nieuwe organisatie voor 1872 aange vraagd 2,498,336.00 Voor 1871 is toegestaan 2,407,419.00 Alzoo meer f 90,917.00 Het wapen der genie zal bestaan uit een staf en een bataljon genietroepen, ter sterkte van ze ven kompagniën. Naar aanleiding van de voorgenomen uitbrei ding van het wapen wordt voor het jaar 1872 geraamdƒ378,407.00 Voor het jaar 1871 is toegestaan „333,563.00 Meer44,844.00 Deze vermeerdering ontstaat in de eerste plaats, omdat de twee hoofd-officieren, die volgens de bestaande organisatie aanwezig konden zijn, doch voor wien op de begrooting voor 1871 geen gel den waren uitgetrokken, alsnu voor tractement zijn berekend, en ten andere door de vermeerde ring van twee kompagniën bij het bataljon genie troepen, waarbij evenwel moet worden opgemerkt dat niet voor de geheele vermeerdering van ka der en manschappen gelden zijn aangevraagd, omdat het voornemen bestaat dit niet op eens maar successievelijk te doen plaats hebben, wes halve dit later eene vermeerdering van uitgaven zal teweeg brengen van p. m. ƒ22,600. Het geheele bedrag dat voor de verschillende wapenkorpsen bij de lilde afdeeling voor 1872 wordt aangevraagd, bedraagt ƒ9,614,743.06 Voor 1871 is toege-, staan9,148,066.00 Voegt men hierbij de plaats gehad hebbende aftrek voor het niet doen plaats hebben der najaarsoefeningen ad 212,652.00 9,360,718.00 Dan zal de nieuwe samenstelling der korpsen en de meerdere uitbrei ding der oefeningen in 1872 eene vermeerdering van uitgaven teweeg brengen ad254,025.00 Kampeeren van troepen. In het jaar 1872 zullen in de verschillende legerplaatsen de volgende troepen kampeeren, te weten In de legerplaats bij Milligen, gedurende 35 dagen: 12 bataljons infanterie; 4 escadrons cava lerie; 4 batterijen veld-artillerie en 1 kompagnie trein, In de legerplaats bij Rijen, mede gedurende 35 dagen 4 bataljons infanterie. In de legerplaats bij Zeist, successievelijk: 12 kompagniën vesting-artillerie, elk gedurende drie weken; 2 kompagniën mineurs en sapeurs, beiden gedurende zes weken. In de legerplaats bij Teteringen, mede succes sievelijk: 12 kompagniën vesting-artillerie, elk ge durende drie weken. In de legerplaats bij Apeldoorn, gedurende eene maand: al de scherpschutters van de verschillende bataljons grenadiers en infanterie. De kosten hierop vallende worden geraamd op ƒ104,000. Voor het jaar 1871 zijn voor het kam peeren van troepen geene gelden beschikbaar gesteld. Ad. Hoofdstuk IX (Koloniën). Voor 1872 minder geraamd 19,901,92. Dit gunstig verschil wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door lagere raming van het subsidie aan Suriname op grond van de door den Gouverneur aan de Koloniale Staten ingediende huishoudelijke begrootiug. Aan de Memorie van Toelichting van de wet op de middelen is ontleend, omtrent de bijdragen van Ned. Indie Over het dienstjaar 1372 aan de middelen tot dekking van 's Rijksuitgaven, dat de Minister het raadzaam acht, ofschoon de ba lans der begrooting voor 1872 een sluitpost van 106,356.87 aangeeft, dat voorloopig op geen lioo- gere bijdrage dan van 10,300.00 gerekend worde. De Koning-Groothertog heeft den heer generaal- majoor graaf van Limburg Stiruui beuoemd lot grootkruis van de ridderorde der Eikenkroon. Men verneemt dat het ontwerp-vestingwet en het nieuw ontwerp der militiewet gereed zijn en binnen weinigen dagen aan den Raad van State zullen worden toegezonden. De heer A. G. van Hamel heeft het beroep naar de Waalsch-Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. Het Dagblad van Zuid-Holland meldt, in strijd met andere berichten, dat de ongesteldheid van gene raal Engelvaart slechts van dien aard is, dat van eenige dagen rust herstel te verwachten was, zoodat men den Minister dan ook eerstdaags weder te 's Gravenhage terug verwacht. De uitslag der acten-examens van het Middel baar onderwijs was gisteren: Gevraagd: voor 't Hoogduitsch 2 acten, beiden geweigerdvoor 't Fransch 2 acten, toegestaan aan mej. W. M. C. Boissevain, geb. te Arnhem, en aan mej. P. M. Meijer, geb. te Rotterdamvoor 't Engelsch 2 acten, toegestaan aan mej. J. M. Schaap, geb. te Leiden, en aan mej. M. G. van Pesch, geb. te Utrecht; voor 't Boekhouden 2 acten, toegestaan aan mej. M. H. E. C. geb. te Amsterdam, en aan mej. H. W. Bekkig, geb. te Rotterdam. Hiermede zijn de examens voor de dames af- geloopen. Op de Hoogere Burgerschool te Goes is het aantal meisjes weer met twee vermeerderd, zoo dat het nu tot veertien gestegen is. Op ontvangst eener ministerieele aanschrijving is de dochter van den heer van Haren Nouian te Zalt-Bommel toegelaten tot de lessen der H. B. S. aldaar. Het verzoek van eenige ingezetenen van Wa- geningen om hunne dochters toegang te verlee- nen tot H. B. S., is door den Gemeenteraad inge willigd. De commissie, benoemd door Burg. en Weths. van Amsterdam, tot het beoordeelen der kunst werken en het toekennen der gouden eerepen ningen, van gemeentewege uitgeloofd bij gelegen heid der tentoonstelling van kunstwerken van 1871, heeft die eerepenningen toegewezen aan den heer A. Hennebecq te Bergen, voor zijn schil derstuk N°. 188 van den catalogus, „Messaliua uit Rome vluchtende, door het volk vervolgd wordende"; den heer C. Graeb te Berlijn, voor zijn schilderstuk N". 153, „In den dom te flalber- 6tedt"; den heer Eduard Muller te Rome, voor zijn marmeren buste N°. 325, „Een jonge Alba- neesche uiiune"; uiejufvrouw M. Vos te Ooster beek, voor haar schilderstuk N*. 513, „Stil leven"; den heer J. B. Tom te 's-Gravenhage, voor zijn schilderstuk N». 485, „De indringer"; deu heer J. M. Schmidt Crans te 's-Gravenhage, voor zijn schilderstuk N°. 434, „Slachtoffers van den oorlog." Met veel belangstelling hebben wij in het begin dezes jaars melding gemaakt van het plan der Ainsterdamsche afdeeling vau de vereeniging voor Fabriek- en Handwerksnijverheid, om een Avond school voor Volwassenen op te richten. Onze lezers weten reeds, dat dit plan, door medewerking van eenige belangstellenden, tot uitvoering is gekomen en dat de school op 6 Februari jl. is geopend. In het verslag, den 9Jen Mui uitgebracht, eenige dagen na de sluiting van het schooljaar, werden de eerste schreden, door de jonge inrichting op haren levensweg gedaan, vermeld en mocht het bestuur de voldoening smaken, aan de donateurs gunstige mededeeliugen te kunnen doen. Ofschoon slechts drie inschrijvingen konden worden gehou den, meldden zich dadelijk 106 volwassen perso nen als leerlingen aan, en dit getal steeg gedu rende den schooltijd tot 178 (158 mannen en 20 vrouwen). Van deze waren tusschen 18-20 jaar44 20—30 82 80-40 33 40—50 15 50—70 4 Daaronder waren voorts 4 metselaars, 40 tim merlieden, 33 smids, 9 schilders, 1 loodgieter, 2 drauiers, 2 gasfitters, 10 kleeren- en schoenma kers, 1 zadelmaker, 1 militair, 2 diamantslijpers, j 3 boekbinders, 1 retoucheur bij een photograaf, 53 winkelbedienden en dienstboden, 11 zonder opgegeven beroep. Van het teekeDonderwijs alleen maakten 17, van de laagste klasse (beginselen van lezen, schrijven en rekeuen) 42, van de hoog ste 119 gebruik. Ofschoon de lessen niet altijd geregeld bezocht werden, was de reden daarvoor zelden in onver schilligheid gelegen, maar meestal in verlenging van werktijd. Bij het leugen der dagen in April verminderde het getal allengs, en van 1-6 Mei, de laatste schoolweek, was het getal bezoekers tot 35 geslonken. Gemiddeld bedroeg het aantal in de 13 weken 84 personen. Van de ingeschre venen hebben slechts 13 gedurende 12 weken het onderwijs genoten, de overige kwamen minder getrouw op, en 7 lieten zich in het geheel niet zien. Van de zorgen van den directeur, den heer J. Brals, en de onderwijzers, de heeren J. Olie Jbz. (bouwkundig teekenen), J. J. Cornelissen, A. C.de Graaft', L. Halberstadl (lager onderwijs), Hes (adsis- tent in het taekenen) en Mej. M. Schluter (lager on derwijs) wordt met veel lof gewag gemaakt. Dat hun taak niet gemakkelijk is, zal ieder begrijpen, die bedenkt hoe moeilijk het is volwassenen te onderwijzen. Het onderwijs heeft reeds vrij gun stige resultaten opgeleverd en het verslag haalt eenige voorbeelden daarvan aan, die inderdaad voor het nut en de levensvatbaarheid der nieuwe school getuigen, Met October zal een nieuwe cursus geopend worden, indien het bestuur door voldoende bij dragen word! in staat gesteld zijn arbeid voort te zetten. De 150 donateurs, die de school hebben helpen oprichten, zullen ongetwijfeld haar blijven steunen, maar wij verwachten dat hun aantal aanmerkelijk zal toenemen, door de kennisneming met den goeden uitslag, reeds in den aanvang verkregen. „£en wijze bijbelspreuk zegt," dus eindigt het verslag, „waf gij den arme geeft, leent gij den Heer." Men zou er kunnen bijvoegenmaar wat gij den arme aan kennis en onderwijs geeft, leent gij bovendien n zelf, leent gij der openbare orde." Zoo is het inderdaad. Geen grooter rustverstoor- ster in de maatschappij dan onkunde. Verspreiding van kennis, ontwikkelend onderwijs helpen den mensch om langs geoorloofde wegen in zijne be hoeften te voorzien en houden hem af van scha delijke invloeden en verkeerde gewoonten. Goed onderwijs werkt meer uit dan alle aalmoezen ter wereld; daarom overlegge ieder, die belang stelt in rust en orde en in de algemeene ontwik keling, of niet de School voor Volwassenen behoort te blijven bestaan en door algemeene medewer- jking behoort gesteund te worden. Het bestuur bestaat uit de heeren W. Marten Westerman, voorzitter, J. Smit, penningmeester, Dr. H. T. R. Hubrecht en G. H. Kuiper, leden, en J. Gosschalk, secretaris. (H. BI.) Uit Gronin gen schrijft men „De arbeiders-vereenigingen in het Noordeu des Rijks hebben haar bloeitijd reeds achter den rug. Zij ziju, om het zoo eens te noemen, te hard „van stapel" geloopen. Die aanleiding gaven tot de beweging, hadden te veel vuur voor het Noorden en geen brandstof genoeg. Zij sleepten voor een oogenblik enkelen mede, verlokt door eene schoone financieele toekomst, maar het koele noordsche bloed kwam spoedig tot bedaren, en toen mannen, die vertrouwen genieten, een woord meespraken, was het niet: tot hiertoe en niet verder! maar terug/ Zóóver terug zijn ze zelfs gegaan, dat de vraag ge wettigd mag heeten is er voor ons wel raison i'étret De Friesche, arbeiders-vereeniging, die, zoo wij ous niet bedriegen, zich bij haar ontstaan vereerd zag met het beschermheerschap van 's Konings Commissaris in die provincie, zond, om propaganda te maken, eenigen haver woord voerders naar Groningen en Assen, en deze ver kondigden er, na voorafgaande publicatie, hunne denkbeelden over het lot der arbeiders, over hunne verhouding tegenover de werkgevers, over hunne rechten en eischen, op eene wijze, die al dadelijk zeer ernstige tegenspraak en terechtwij zing uitlokte en tevens aanleiding gaf tot de vraag: hoe het mogelijk was' dat onze Friesche buren zulke redeneeringen onweersproken lieten p Zonder dienaangaande eenige vermoedens te opperen, deelen wij mede, dat te Groningen en te Assen onmiddellijk arbeiders-vereenigingen werden opgericht, maar ook dat bezinning even spoedig op oogenblikkelijke drift volgde en die bezinning duidelijk bleek iu de taal, welke in de volgende bijeenkomsten werd gehoord. Het Noorden is niet geëigend voor vereeni- gingen die tot leus hebbenverbeteriug van het ongelukkig lot van arbeiders, die slaven mogen genoemd worden. Hier zijn weinig werkplaatsen met een groot aantal arbeiders- De werkgever kent uiet alleen zijn volk bij name, maar ook den toestand der arbeidersgezinnen, en daar hij zijn knecht weet te schatten in zijn werk en karakter, spreekt het van zeiven, dat hij zich ook interesseert ten aanzien van dieus huiselijken toestand, dat hij, als er nood is, daarvan niet on kundig blijft en helpt als hulp verdient is. Die toestand is een beletsel tegen vereenigingen die alleen op eigen kracht willen steunen. De arbeider begrijpt, als hij een oogenblik afgedwaald is, dat het zijn belang is, ook de genegen- deid van zijn meester te behouden, en zoo zullen vereenigingen, die eene afgezonderde positie te gen de werklieden aannemen, geen levensvat baarheid behouden. De jaarlijksche algeuieeue vergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond zal te Amster dam worden gehouden, vermoedelijk in de laat ste week van October. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat bij de Auislerdamsclie afdeeling het voornemen, dien dag op te luisteren door met welwillende medewerking van verschillende schouwburgdirectiën, een gecombineerde voor stelling te geven, toegankelijk voor de leden van het Verbond. De vice-adiniraul Jhr. 11. A. van Kamebeek, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewone dienst, is gisterennacht overleden. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den 19den Augustus jl., bekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van vijfentwintig gulden van den heer G. H. Ziegelaar, te Amsterdam (Dam, 522); en bijdrage van vijftien gulden van de heer H. J. Voet, uit Gelderland, door tusschenkuoist den heer VV. Voet, oud-majnor der rijdeud-1 tillerie, te 's-Hage. Door den graaf Schimmelpenninck vanj.J huiz zijn nog ontvangen de navolgende; I bijdragen tot oprichting van een gedeo't* voor de op de Citadel van Antwerpen p velde militairen, als: van den heer Commissaris des Konings m provincie Zuid-Holland ƒ5, toegezonden dosil heer burgemeester van Oost- en West-Baren.jJ als bijdrage van den in die gemeente woid gepasporteerden ilankeur der 9de afdeeling ij terie Arie van der Jagt Gz., vereerd met del daille der Citadelen van den heer VerbtJ van 's-Gravendeel, te 's-Gravenhage, 25. i u Lesl (et Ird pui ■zei Ben Blijkens nader bij de Regeering ontvai mededeeling zal de internationale tentoonstel van voortbrengselen van laudbouw, nijver! en schoone kunsten te Weenen op 1 Mei iu het Prater aldaar worden geopend. BINNENLAND. Rotterdam, 25 Sept. Naar men verneemt, t het Bestuur der Vereeniging tot bevordering 's lands Weerbaarheid alhier den heer A. R. der Heijden, commissaris van Rijks- en gemea politie te Dellshaven, ODder een zeer vlei schrijven, een paar prachtige kristallen metzil gemonteerde wijnkaraffen vereerd, als een bei van erkentelijkheid voor het handhaven dergt orde tijdens den jongsten vierdaagschen ns nalen schietwedstrijd op de schietbaan ondei gemeente. Vianen, 20 September. In het naburig Lt mond heerschen sedert eenigen tijd de poll op schrikbarende wijze. Op eene bevolkioj 1500 zielen, verneemt men, dat aan die zit) of hare gevolgen reeds ruim een zeventigU! den gestorven zijn. Nog woedt de ziekte voort. Nog brengt zij ongehoorde slachting de mensehen die daar wonen. Het bet, hier ontvangen, dat nog dezer dagen gedut een tusscheuruimte van ruim vierenlv; uren, aldaar acht lijken zouden begraven ii]i| Over-Betuwe, 23 September. De tabak istki bijna geheel en al van de akkers verdweti de planters hebben het nu druk in hunne al ren, tot laat in deu avond is men aan het SDij en aanspijleu. Het drooge weer, dat wij set eenige dagen hadden, werkte bijzonder gum in deu hang. Over het algemeen is het prof vrij goed gelukt en verwacht men een stevig prijs. Groningen, 23 Sept. Gedeputeerde Stalende provincie hebben de gemeentebesturen uitgen digd, hun mededeeling te doen, welke watertoll: hoe ook genaamd, in hunne gemeenten woiiJ geheven. Een en ander geschiedt ten geti eener opdracht der Staten, ten einde te od zoeken of die heffingen, op wettige wijze; schiedeu. Het schijnt dat vele klachten ter zake gerezen zijn. De verdeeling der Omlanderkas gaat geld voort. Gisteren zijn de gedelegeerden ui vergaderd geweest. Van de aanspraak dc gemeente Termunten op die kas, schijnt geven inlichting aan het bestuur dier gen* geen verder gevolg te worden gegeven. Groningen, 23 September. Heden aanvaar de nieuw benoemde hoogleeraar in de plautkn aan de hoogeschool alhier, dr. P. de Boer, stelijk leeraar in hetzelfde vak aan de H. Amsterdam, zijne betrekking, met het how van eene redevoering in de groote gehoor" der hoogeschool, waarin hij deu vooruitgaat de botanie historisch uiteenzette, het standph aanwees, waarop die wetenscdap thans ziet vindt, en den weg beschreef, die ook hij 1» hoopte in te slaan. Onder de toehoorders nierW men o. a. den hoogleeraar Suringar uit Leidf Maastricht, 23 Sept. Heden heeft de serges' K. G. M., van het 2de bat. 2de reg. inf. alhier garnizoen, zich bij het schijfschieten op zinnige wijze van de troep weten te verwijden! en zich daarna in een der kazematten bij schietbaan door een geweerschot van het Ie" beroofd. Naar men verneemt, leed de ongelukki; sedert geruimen tijd aan zwaarmoedigheid weg" tegenzin in den dienst. BUITENLAND. Frankrijk. Geene berisping aan d'Harcourt. Bonaparti»1*! Stemming der plattelands-bevolking. Geld' I leeningen van Napoleon en Eugenie. De pupi"^ der Commune. ind I pin lt lite nig P lD de Het Journal Officiël logenstraft de gerucbteiUl zou de heer Harcourt eene berisping van t'J] regeering ontvangen hebben over zijne wijze met betrekking tot het klooster la Tri' I

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2