wanneer zij eenig werk moeten verrichten, een voorstelling hiervan kunnen geven. Voorzeker zal deze vraag veel bijval vinden, maar ook van eene andere zijde zal zij zeer veel worden tegenge sproken of bestreden, wellicht omdat aan deze uitbreiding van het onderwijs weder geldelijke uitgaven zijn verbonden. Dat de zaak goed is behoeft waarlijk geen betoog meer. Verplaatst u in onze hoofdstad Amsterdam al waar sinds jaren deze tak van onderwijs flink wordt onderwezen en zie de vruchten van dit onderwijs. Neen, wij twijfelen niet of onze Gemeenteraad zal weer het zijne bijdragen om den werkman in zijne pogingen, om met den nabuur te con- cureeren, te steunen. Een bewijs dat de vraag der Maatschappij de gelijk is, vonden wij al zeer spoedig in het adres dat het Bestuur der werkmans-vereeniging Nut en Genoegen inzond bij den Gemeenteraad, om aan te dringen, dat aan dit onderwijs hare ge- weuschte uitbreiding worde gegeven. Sinds 8 of 4 jaren, wordt door deze vereeni- ging reeds eenigszins voorzien in de tekortkoming van onzen tegenwoordigen werkman, door hem nog zooveel mogelijk, al is het dan op rijperen leeftijd, te doen profiteeren, van een onderwijs waarvan hij juist zoozeer het gemis gevoelt. Met verlangen zien wij daarom den uitslag te gernoet. Geld kost het, dat is waar, maar wie zal er tegen zijn, eenig geld uit de gemeentekas hiervoor af te zonderen De achting voor de meer gegoeden zal rijzen bij den werkman, want nu bestaat nog altijd de grief, dat zij die op andere wijze teekenen kunnen leeren desnoods om het gratie ontvangen op de scholen, terwijl de jongen van den werkman zich behelpen moet door het copiëren van eeuige soms niet al te goede nageteekende lei oefeningen op het bord, door een hulponderwijzer vervaardigd. Moge wij na eenigen tijd met dankbaarheid neerzien op de goede gezindheid van onzen Ge meenteraad tegen over den Leidschen werkman. Een vriend van den werkman. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Augustus. Dezer dagen zijn op de drie hoofdplaatsen van Java (Batavia, Samarang en Soerabaya) door de Regeering commissiën samengesteld, ten einde een onderzoek in te stellen naar hetgeen in het belang der hygiëne van die plaatsen wordt ver- eischt, en hoe daaraan kan worden tegemoetge komen. Als leden van die commissiën zijn aangewezen de resident, tevens voorzitter, de officier van Jus titie bij den Raad van Justitie, de eerstaanwezend dirigeerend officier van gezondheid, de plaatselijke militaire kommandant, de eerstaanwezend officier der genie, de eerstaanwezend ingenieur der bur gerlijke openbare werken, de adsistent resident voor de politie en de eerste stadsgeneesheer; terwijl de secretaris der residentie als secretaris aan de commissie is toegevoegd. (Jan. Cour.) Men schrijft ons van Batavia dato 2 Aug.: Men verhaalt dat de Kolonel van de militaire administratie Kroesen tot lid in den raad van Nederlandse!) Indie zoude zijn voorgedragen, ter vervanging van den generaal-majoor Happé, die wegens ziekte zal repatrieeren, terwijl de ge pensioneerde kolonel Boers, laatst Gouverneur ter kust van Guinea, onlangs hier gearriveerd, in aanmerking zal komen voor lid van de alge- nieene Rekenkamer. (N. B. H.) De klerk ter algemeene secretarie H. K. Mijer, zoon van Z.Exc. den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie, die den cursus aan het gymnasium Willem III niet verder volgde dan het 4de stu diejaar; die ongeveer 5 maanden geleden opeen tractement van 70 werd aangesteld en die be zoldiging in dien tusschentijd nog zag verhoogen tot 100, is benoemd tot derden commies bij dat bureau op eene tractement van 150 's maands, waardoor hij andere geschikte personen, die langer diensttijd hebben, over het hoofd springt. Niet dat wij die betrekking van derden commies zoo schitterend vinden of die den jeugdigen en hoopvollen titularis benijden, maar wij behoeven bloot te constateeren, dat hij door die benoeming eene bezoldiging van 150 's maands verkreeg. Daardoor wordt hij, volgens het koninklijk be sluit van 23 Juni j 1., welks afkondiging in het Staalsbl. van N. I. nu wel spoedig verwacht mag worden, vrijgesteld van het afleggen van exa men A, dat hij anders voor ultimo Dec. 1872 moest gedaan hebben om het in 's lands dienst verder te kunnen brengen. En nu zijn er in Indie, die nog van nepotisme en gunstbetoon durven spreken! (TV. B. H.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.- lndië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Benoemd: Tot comm.-ontv. der in- en uitvoerr. te Muutok (Banka), de comm.- ontv. der in- en uitvoerr. te Natal (Sumatra's West kust) H. H. Jansentot hoofdonderw. aan de openb. tweede lag. school te Batavia, dn hoofdonderw. aan de openb. derde lag. school aldaar, J. J. de Weijer; tot hoofdonderw. aan de openb. derde lag. school te Batavia, de hoofdonderw. aan de openb. derde lag. school te Soerabaya, J. Schoonderbeek; tot hoofdonderw. aan de derde openb. lag. school te Soerabaya, de hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Bonthain (Celebes en onderhoorigheden) H. Schoemaker; tot hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Bonthain (Celebes en onderhoorigh.), J. F. W. Winterberg, laatst, tweede onderw. aan de gouv. tweede lag. school te Soerabaya, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Ter alge meene secretarieTot lsten comm. de 2de comm. A. Sol; lot 2den comm. de ambt. voor den bur- gerl. dienst in Ned.-Indië W. O. Gallois, thans gesteld ter besch. van den alg. secretaris. Bij het Depart, der Burg. Openb. Werken:Tot hoofdcomm. de 1ste comm. J. C. de Bruijn; tot 1ste commie zen: L. E. Martens, thans 1ste comm. bij het dep. van binnenl. bestuur; G. F. H. Watson, thans 2de comm. bij het dep. van burg. openb. werken, en E. H. Prins, thans 2de comm. bij het dep. van bin nenl. bestuur; tot 2den comm., de 3de comm. ter algem. secretaris P. Rutgers. Ter algem. secretarie, tot 3den comm., de klerk H. K. Mijer. GesteldTer besch. van den alg. secr., de ambt. voor den burg. dienst in N.-I. K. W. Mac Donald. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. aan den kapt. der inf. W. C. H. Eichholtz; een 2jarig verl. naar Nederl., wegens ziekte, aan den 2de komm., tevens magazijnm. bij het groot milit. hosp. te Soerabaija (inilit. ambt. 3de kl.) W. H. Lux. Benoemd: bij de mil. adm. tot 2de luit.-kwartui. de serg. der inf. D. van der Groen, de four, der art. G. J. A. Schotman en de serg. der iuf. E. G. Palui. Ontslagenbij den milit. geneesk. dienst, op verz. eervol, uit Z. M. inilit. dienst, wegens volbr. dienst tijd, met behoud van recht op pens. de lste apotb. (majoor) P. J. Maier. Be vor d erd: tot lste apoth. (maj.), de mil. apoth. der lste kl. A. A. Backer Overbeek, thans met verlof in Ned. en F. Hek- ineijer. Hersteld: in activ., de lste luit. der int'. F. Anten, thans op non-act. buiten bezw. van den lande. Departement der Marine. On.tslagen: Op verz. eervol, uit 's lands, met behoud van recht op pensioen, de lste comm. bij het dep. der mar. J. W. Samuels. Benoemd: bij het dep. der marine in Ned. Ind. tot lsten comm., de 2de comm. D. J. Bonte; tot 2den comm., de 3de comm. H. C. A. Desperoux; tot 3den comm., de klerk C. Roovers. Door den Kommand, der Zeem. en Chef van het Dep. der Marine in N.-I., benoemd: Tot vice komm. voor het vak scheepsbouw bij het marine- établiss. te Soerabaya, J. Duijvetter en W. Sterk; tot vice-komm. voor het vak van scheepsb. bij het uiarine-établ. te Onrust, H. A. de Roozeallen door Z. E. den Min. van Kol. gesteld ter beschikk. van den Gouv.-Gen., om als zood. te worden ge plaatst. Bij den dienst der Gouv.-Mar., benoemd: Tot machinist-leerl. lste kl., de mach.-leerl. 2de kl. J. A. C. Schmidt; tot mach.-leerl. 2de kl. W. F. Baumann. Overgeplaatst: Van het uiar.-établ. te On rust naar dat te Soerabaya de lste opz. bij het vak van scheepsbouw F. Krommenhoek. BUITENLAND. F ra ii U i-ij li. Bonapartistisehe woelingen. De staat van beleg, de prefecten en de drukpers. De Bonapartisteu schijnen van plan te zijn, om de vacantie van de Nationale Vergadering en de soort van spanning waarin het land nog steeds verkeert over zijn toekomstig lot, tot hun voordeel te exploiteeren. Parijs is overstroomd met allerlei brochures, die aan de oude oppositie-partij van het Wetgevend Lichaam de schuld van den oor log op den hals schuift; de voormalige ministers van het keizerrijk zijn allen te Parijs en wan delen ongestoord op de Boulevards. Maar een veel ernstiger gerucht loopt, volgens een corres pondent van de lnd. Beige, op het oogenblik door de hoofdstad. De gewezen keizer zou op het oogenblik een groote som gelds in handen van zijne agenten hebben gesteld, met de be paalde opdracht om te beproeven een gedeelte van het leger om te koopen en eenvoudig de ministers van de Republiek te arresteeren. Wij zouden dit gerucht, dat veel heeft van een sensatie- bericht, niet meedeeleu, indien genoemde corres pondent niet zoo uitdrukkelijk er bijvoegde, dat het inderdaad zeer ernstig gemeend is, en dat hem de zaak door zeer goed onderrichte perso nen is bevestigd. „Geloof niet, zoo schrijft hij, dat deze mededeeling slechts een onbeduidend praatje bevat; het is ernstig gemeend en rust op vaster grond dan men wel denken zou. Zij die er om lachen mogen zich herinneren, dat men ook ge lachen heeft bij den aanslag van Straatsburg en Boulogne en dat daarop evenwel de verban ningen van 2 Dec. zijn gevolgd. Men vergeet ook te veel dat met een handvol volks in een uitge put en ontzenuwd land de avonturiers van pro fessie weldra zegevierende dwingelanden kunnen worden." De correspondent gelooft evenwel, dat de Re geering in stilte een waakzaam oog houdt en dat waarschijnlijk geen gedeelte van het leger zich zal laten omkoopen. De National, meent te weten dat de staat van beleg van het departement der Seine verzacht zal worden wat betreft de periodieke pers. Zij zou weder onder de normale wetgeving terug- keeren, zoodat men niet meer, zooals tegen woordig, voor het oprichten of uitgeven van een blad vergunning zal moeten vragen. De Ind. Beige deelt eenige eigendunkelijke han delingen van prefecten mede ten bewijze dat de Fransche administratie nog zeer veel noodig heeft vóór zij zich geheel heeft geschikt naar de eischen van een vrij regeerings-systeem. De prefect van het departement du Gard heeft aan het station te Nimes den verkoop verboden van alle dagbladen die niet in zijne richting vallen, zooals de Progris de Lyon, Progrès du Midi en anderen. Te Saint-Etienne heeft een zijner collegas van het programma van een concert eenige verzen geschrapt, omdat zij zij van Victor Hugo waren. Te Limoux heeft een onderprefect nog sterker gehandeldhij verbood aan een uitgever het drukken van alle petitieu, die strekken om de ontbinding der Nationale Ver gadering te vragen. „Dit zijn treurige feiten" zegt het Belgische blad, en zoolang als zij ongestraft mogen geschieden, zoolang de regeeringsagenten de bur gers in hunne ontwikkeling mogen beperken en tegenwerken, zal er in Frankrijk geene vrijheid mogelijk wezen. Het is bovendien opmerkens waardig, dat al die onderdrukkingsmaatregelen bijna altijd zijn gericht tegen liberale of republi- keinsche bladen. De legitimistische of Bonapar tistisehe bladen genieten in al hun doen en laten de volste vrijheid en mogen ongestraft op het verledene bluffen of het tegenwoordige belasteren. Engeland. Fransche handels-politiek. Aldershott. Washing- ton-oommissie. Veeziekte. De Daily News stelt tegenover de pogingen der Fransche regeering om zich van hare handels verdragen met vreemde mogendheden los te ma ken, de voordeelen, die in de laatste 25 jaren alle staten van het vrijhandel-systeem hebbeu ondervonden. Wat het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland aangaat, zoo hoopt liet blad dat de Engelsche regeering het eeuige zal doen, dat met hare waardigheid overeenkomt, namelijk de Franschen vrijelijk hunne verdragen laten vernietigen zonder zich verder met eenige andere overeenkomst in te laten. Wanneer de Fransche regeering van het ontwikkelende eu schoone vruchten dragende stelsel afwijkt, dat tot nu toe in kracht was, dan moet zij zulks geheel krachtens hare individueele vrijheid doen, en geen Engelsch staatsman mag haar gegronde reden geveu om te denken, dat zij de medewer king van Engeland heeft verkregen bij eene re actionaire handelspolitiek. De manoeuvres te Aldershott zullen op het oogenblik waarschijulijk afgeloopen zijn. Het eerste plan de bataille bestond in eene poging die door den vijand onder aanvoering van gene raal Staveley gemaakt inoest worden om tot de hoofdstad door te dringen. Na lievige ge vechten slaagde echter de kommandant der defensie-troepen sir Hope Grant er in, den vijand tot den terugtocht te noodzaken. Wij deel den een vorigen keer reeds mede, op welke wijze zulk eene overwinning of nederlaag wordt uil gemaakt. Den 20sten heeft men rustdag gehou den en den 21steu zou het leger in twee gelijke atdeelingen verdeeld worden, ten einde elkander het bezit van Aldershott te betwisten, dat nu door sir Charles Stanley verdedigd en door Hope Grant weder aangevallen zou worden. De uit slag van dit beslissend gevecht is ons nog niet bekend. Gisteren zou de geheele manoeuvre met een groote parade besloten worden, waarna de de overwinnaars met laurier-takken beladen onder de geestdrift der bevolking in hunne ver schillende garnizoenen zullen terugkeeren. De gemengde commissie, die volgens het ver drag van Washington over de eischen der twee betrokkene partijen te oordeelen heeft, zal waar schijnlijk hare werkzaamheden den 25sten dezer maand te Washington aanvangen. De Globe deelt mede, dat de ziekte, die sedert eenigen tijd onder het vee woedt schrikbarende uitbreiding heeft genomen. In 50 Engelsche en 23 Schotsche graafschappen richt zij hare vernie lingen aan en niet minder dan 20,000 stuks vee heeft zij reeds weggenomen. TELEGRAMMEN. jNteuw-York, 21 September. De Minister van Financiën heeft heden 6 millioen goud verkocht, in plaats van 2 millioen. Munchen, 22 September. Het Congres der oud- Katholieken is hier heden geopend. De zitting van heden, die nog niet publiek was, is door den procureur-generaal Wolft" geopend. Professor Huber heeft het programma der oud- Katholieken voorgelezen, toegelicht en besproken. Daarin verklaren de oud-Katholieken zich voor leden der Katholieke kerk in den volsten zin des woords; het dogma der onfeilbaarheid en der hoogste jurisdictie bij den Paus, wordt er in verworpen. Het primaat van den bisschop van Rome wordt daarin slechts in zooverre erkend, als het op grond van de Schrift en der kerkvaders door dezen en de oudste conciliën erkend werd. De hoop op een wedervereeniging met de Griek- sche, Oostersche en Russische Kerk wordt er in uitgesproken, als ook op een einde van het mis verstand tusschen de Katholieken en de Protes tanten, de Episcopalen en Anglicanen in Engeland en de Amerikaansche secten. Met nadruk wordt er de wensch naar weten schappelijke vorming van den Clerus in uitge sproken; de opheffiug van de voor het gemeene welzijn schadelijke werkzaamheid der Jesuïëten wordt in het stuk dringend gevorderd. Ook wordt in het programma het recht der oud-Kaholieken uitgesproken op alle bezittingen en eigendomstitels en goederen der Kerk. Volgens motie van deri president is de verga dering terstond tot de beraadslaging over de onder- deelen van dit programma overgegaannadat Döllinger een historische opheldering gegeven lot var ■so de laarna ideeltel 1)70 bes De uil voorlc De ui iliulatie [872, le Eo de [ergelijk |e toelu Ier wet Zoodal ran dez' Vermi lie, zooi ao de 8D blij Dan De ui |ijn aid Algen [Rente nortiss Aanle Buitei litsluite feu van Voors |oor de «kan a Koste ir der ode h I Gewo 1 Bijdri ran Ne Bern u temen T Afloss |(>i) ai jxploin fcrleen had over den oorsprong eu de geschiede^i oud-Katholieke kerk van Utrecht. Parijs, 22 September. De Minister deR is gisteren alhier teruggekomen. De onderhandelingen met von Arniin it steeds voortgezet. De dood van den heer Devienne, presii.-l het Hof van cassatie, wordt tegengesproL i De Liberie meldt, dat de looiers tii makers zich zullen aansluiten bij de Ink en eene vermindering van werkuren Huachen, 22 Sept, In de heden doorj>] iner van afgevaardigden gehouden zitting baron von Ow, met 79 van de 145 steoiui;! kozen tot eersten president der vergademïl graaf Seinsheim tot tweeden presidentdfej Jörg tot eersten en de heer Eeder tot te, secretaris. Men verneemt, dat prof. Michels en Hyacinthe in het museum 's Maaudags drachten voor de vrouwen en meisjes zullei] den. De vrouwen zijn niet van het congre, gesloten op het hevel der policie, maar uitj beweging door de regelingscommissie. In de (niet openlijke) zitting van het coJ handelde Döllinger, wiens optreden met 1 toejuichingen begroet werd over het wezeil kerk van Utrecht. Toen hij gesproken had, bj prof. Schulte den spreker hulde als den mail wien de oppositie het eerst was uitgegaan! vergadering stemde hiermede vol geestdrilil Het programma werd tot en met 4 behanèl Op het congres der oud-Katholiekeu i)| geheele programma met de volgende belansrl wijzigingen aangenomen als in 3 aan hetaj „voor het katholieke volk wordt op eenews geregelde deelneming aan de kerkelijke as legenheden aanspraak gemaakt; en ten onder voorwaarde der verlangde hervorming enz.; in 4: „wij beschouwen de kunstna afsluiting des Clerus van de geestbeschaving eeuw, bij den grooten invloed op volksbeschatj als ten eenen male ongeschikt, tot opvoeding vorming van den zedelijk vromen, wetens» pelijk verlichten vaderlandslievenden Clerus,' JÏIeuw-York, 22 September. Een Spaad oorlogschip en een Engelsche sloep werden Haiti waargenomen. De Engelsche consul en de regeering vaD trachten de zaak bij te leggen. Baden, 22 September. De koning van marken, reizende onder den naam van u Moen, is hier heden vroeg aangekomen. Hij bn 's middags een bezoek aan den Duitschen k: Na diens contra-visite ontvangen te hebbeD„,| 's avonds vertrokken. Madrid, 22 September. De Spaansche genwoordiger in Marokko heeft geteleg dat de Porte beloofd heeft de Mooren te tuchtigen. Uit Malaga is bevel gezonden cd middellijk een stoomschip met artillerie enu terie, ter versterking van het garnizoen Melilla, af te zenden. STATEN GEINEI^A_AJD. 1 Zitting van heden. REDEVOERING uitgesproken door minister van Financiën bij de indie: der Staatsbegrooting voor 1872. Mijne Heer en I Slechts enkele maanden liggen tusschen tegenwoordig oogenblik en den tijd, waarop definitieve begrooting voor het loopeode dienstj met de Vertegenwoordiging behandeld, en mi deeling nopens 's lands finantieelen toestand daan werd. Toch zal voorzeker de aanbieding i Staatsbegrooting voor de dienst vau 1872 door met belangstelling worden te gemoet gezien. H« dat onderwerp, onder alle omstandigheden, eigenaardige belangrijkheid, thans is daarenbon het oogenblik aangebroken, waarop het Kabi: behoort te doen blijken van de gedragslijn, we het met opzicht tot 's lands finantiewezen, en daarmede nauw samenhangend beheer dergi middelen onzer overzeesche bezittingen, wem te volgen. Vooraf echter, als gewoonlijk, een terugbli het verledene, en een kort overzicht vao stand der zaken op het oogenblik. Hel verledene. Voor zooveel de reeds geheet; gezuiverde diensten, namelijk tot en met .1; betreft, gedraag ik mij aan de bijzonder!®'-1 opgenomen in twee overzichten (A en B) n'-l de Staatsontvangsten en uitgaven, die ik tem»' volge op vroegere gelijksoortige mededeeliup'1 aan u overleg. Eene dergelijke mededeeling betreffende ontvangsten en uitgaven der Indische administnrl tie, is vervat in twee mede door mij overgelegl wordende verrolgstaten (C eu D). De rekening vau de Staatsontvangsten en uit' gaven over de dienst 1S68, thans nader ter Alge meene Rekenkamer onderzocht, zal een nadeelid slot opleveren van461,963.65'J. b Daarentegen wijst die, betref fende de dienst 1869, waarvan het onderzoek nog aanhangig, een voordeelig saldo aan van 1,833,S2245J De uitkomst dezer beide dien sten is dus een vermoedelijk over schot vanf 1,871,358.76' of ruim f 450,000 meer dan, naar de toen bt' kende voorloopige uitkomsten en opgaven, bij de| toelichting van het ontwerp tot aanvulling V81 de wet op de middelen voor het loopende jast door mij werd opgegeven. De ontvangsten voor de dienst 1869 hebbeu oa melijk ruim ƒ120,000 meer, de uitgaven voord" dienst ongeveer ƒ300,000 minder bedragen, dan waarop men ze toen meende te moeten stellen Bedenkt men dat bij de wet van 27 Juni 1SW (Staatsblad N°. 91), machtiging was verleend o® in het tekort van de dienst 1868 tot een bedrac van ƒ4,000,000 door uitgifte of beleening va:l schatkistbiljetten te voorzien, dan is deze uitkot»» voorzeker gunstig te heeteu. Doch uien veigete daarbij niet, dat aan dienst 1868 nog bijna 10,800,000 en aan d' dienst 1869 bijna 4,550,000 wegens batige sloten van vorige diensten kou worden goedgedaau, e' dat op de laatstgenoemde dienst niet minder da" 13,475,000 wegens bijdragen uit de geldmiddel van Nederlaudsch Indie verantwoord is. Ik stel mij voor om, uadat de rekeningen d zer beide diensten definitief ter Algemeene Reken' kamer gesloten zullen zijn, regelmatigheidshal» eene wet voor te dragen, waarbij het nadeeh» lUien Mie i lopen, fchtag' ISt I ■ijsve liet (er zij De I ee iDe I lenlijl en d et te [Doet i. de (ie r |len d de si italiu |ljette io mi igroo staal .do ibrec lieu ren; r'j kort en kon tinai orri 1 de 1 «in; De f bi feev feit

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2