echter behooren aandeelen Handelmaat- yppij. waarin de passagekoers den lSden dezer Ïl27ti werd afgesloten, en die hunne klim beweging tot Zaterdag vervolgden toen [l31% p<Jt. bereikten, om lieden 130% pCt. te iten. Voorts Hollandsche IJzeren Spoorweg odeelen die tot 113% pCt. gedaan werden. i Nationale tondsen avanceerden, wat de 2% 1 pCt. betreft slechts weinig, terwijl de 3 pCt. jets terug liepen. Ook onze overige Indus- le waarde waren minder geanimeerd als de ,e weken. Jet groote succes van de Spaansche leening tfizeer gunstig op de prijzen, ook den oudere lee- gewerkt. De 1867/70 liepen van 32% tot 34% sluiten heden 33% even als de leening 1871; ittjl binnenlandsche van 27% tot 21% pCt. [en. Dergelijke namen de Portugeezen een l;( vlucht; vau 34% tot 36%, om echter heden l i'hs a 36% pCt. te sluiten. Turken herstelden Leuigermate van het verliesdat wij ten gevolge Idea uiinder gunstige uitslag der nieuwe leening eJen hadden en brachten het van 44&fj tot 44% 1 vooruitgang waarin zij gesecondeerd werden kr den trouwen vasal Egypte, van 77% op 78 L die althans wat den prijs zijuet fondsen be ll,'s meesters voetspoor dikwijls volgt. Overigens echter leverde de prijscourant weinig Menswaardigs op. Russen vallen steeds minder luk. Men vreest dat wat vroeger of later ook Li het onweder zal losbarsten, dat door een Irgroote papiercirculatie en dus depreciatie van I met wettigen koers bedeelde circulatie-middel, Irdt opgehoopt. En inderdaad die vrees is niet fcegrond. Sedert jaren reeds betaalt Rusland i interest bijna uitsluitend uit nieuwe leernu- en voor zoover het zulks op eene andere i doet, met papieren geld dat meer en meer lo goud moet verliezen; het treurige voorbeeld I Oostenrijk moest de Russische regeering alle Édelen doen aangrijpen om uit dien toestand leuken en toch het tegendeel heeft er plaats, luiten der Russische fondsen hebben dus zeer luijjevarieerdmeer, doch ook niet zeer be- 1/ijl, de spoor weg waarden. Hetzelfde geldt van Menrijksche fondsen, die over 't geheel iets geloopen zijn. De Fransche schuld maakte tallegen vrij goede vorderingen, de 3 pCt. rente |52% tot 53%, de nieuwe 5 pCt. van 80% tot I pCt., in tegenstelling van Italië, dat van 56% pCt. terug liep. owel de goudkoersen als de geannonceerde bing van Noord-Amerikaansche staatsfondsen samen om de prijzen vrij stationair te Ook in spoorwegwaarden was de omzet bimeerd noch zeer belangrijk. Enkele soorten [oren nog al, b.v. Chicago North Western van op 78%, Erie van 28 op 27, St. Paul Pa- :2e Sectie van 70 op 69%, Central Pacific van op 87 h 87%, Rockfort Rock Island van 44% 143(4, Denver-Pacific van 78% op 78. Union |ific van 78% op 77%, Californie Oregon van op BOpCt. De grootste fluctuatie had echter Its in Oblig. Colorado Landmaatschappij die 9U op 64pCt. vielen, doch heden weder tot k 6SpCt. herwonnen. Slechts zeer weinigen hen eeoigzins belangrijk boven den prijs der week, n. 1. Atlantic Ohio 81 tegen 80% Pbuü Pacific geconsolideerden 69 tegen 68% Wuri Pacific 74 tegen 739%, Elisabeth-town fegen 79%, Mexico 68 tegen 67% pCt. 'an Zuid-Amerikaansche fondsen sluiten Bra- I weder iets lager: 92% tegen 93 a 93%, Pe tes, Mexicanen onveranderd, Nieuw Granada feer. Werkelijke schuld 20 tegen 19%. uitge- Ide schuld 9i^, tegen 974a pCt. verleden Maandag. BUITENLAND. Frankrijk. (cautie van Thiers. Maarschalk Canrobert. [vergave der forten. Ontwapening der garde, froces van Boehefort. Gambetta ongesteld. i dagbladen houden zich nu, bij gebrek aan beters, druk bezig met het gebruik dat de p Thiers van zijne vacantie zal maken. Som den beweren, dat hij naar een of andere kleine s zal gaan, die vroeger de eer had, des zo- door den koning of den keizer bezocht te Wen, b.v. Fontainebleau, Compiègne, Ram- Wlet of Groot-Trianon. Anderen zijn van oor- |'i dat nu Thiers tot de grootste betrekking is |tMommen, die een burger in de Republiek bekleeden, niet zoo kinderachtig ijdel zal urn zulke verhevene plaatsen, die nog met Mum der gekroonde heerlijkheid doortrokken 1 Mi zijn verblijf te kiezen. Indien aan al Wpoerkingen over den vacantie-tijd van den pdent der Republiek de aandacht moest ge loken worden, dan zou hij waarschijnlijk zijne 'orde leden gedurende die twee drie maao- I nergens mogen uitstrekken. Immers het plan [tene reis door Frankrijk wordt ook door afgekeurd, omdat het den heer Thiers te overeenkomst zou geven met den meinee- W president van 1848. Het beste zal zijn, dat jhaatsman maar stilletjes te Versailles blijft r werken voor de leger organisatie, de belas le°, het onderwijs enz. en nu en dan voor zijne panning in Parijs eens naar de opera gaat. p maarschalk Canrobert is, zooals men ver zekert, benoemd tot kommandant van het Loire- leger. Deze keus zou door velen in de tegen woordige omstandigheden sterk afgekeurd worden. Immers zooals wij onlangs mededeelden is de Bonapartistische partij weder op allerlei wijzen aan het woelen en ontziet geen valschbeid of be drog om het tegenwoordige gouvernement zwart en dat van baren afgod (een afgod, die goud uit zijn muil spuwt) schoon te maken. CaDrobert nu is bij den coup d'état van December, die Napoleon de keizer-kroou beeft bezorgd ten koste van de heiligste rechten eener volksvertegenwoordiging, een van de ijverigste werktuigen in de handen van den meineedigen president geweest. Hij heelt later weinig gedaan om den indruk dezer handel wijze uit te wisschen. De forten aan de rechterzijde der Seine zijn eergisteren door de Duitschers aan de Franschen overgegeven. Het Journal Officieel deelt mede, dat de ontwa pening der nationale garden iu de departementen der Rhöue, Loire en du Gard zonder eenige moei lijkheden voortgaat. De pessimistische beschou wingen hierover blijken dus van allen grond ont bloot te zijn geweest. Gisteren zou voor den derden krijgsraad wdr- den behandeld de zaak van Rochefort en zijne medewerkers aan den Mot d'Ordre, Maret en Mou- rot. De loop van hun proces of hun vonnis is ons nog niet tiekend, maar iu allen gevalle kan het geen doodvonnis wezen. Volgens het ontwerp- rapport, over Rochefort opgemaakt, had hem ech ter dit lot wel kunnen boven het hoofd hangen; immers hij werd daarin aangeklaagd van mede plichtigheid aan de moorden der gijzelaars door provocatie. In het definitieve rapport echter is deze beschuldiging weggelaten en staat hij alleen terecht als redacteur van een oproerig blad, de heereu Maret (zijn secretaris) en Mourot als schrij vers van hevige artikelen in dat blad. De Liberie deelt mede dat Gambetta, die zich van Versailles naar Lyon wilde begeven, door eeDe zware ongesteldheid genoodzaakt is te bed te blijven liggen. Grroot-Brittanlë. Iersche nationaliteit. Militaire manoeuvres te Aldershott. Tusschen Engeland en Ierland heeft iets der gelijks plaats als tusschen Bohemen, Gadicie en Oostenrijk. Ierland wil, al sedert lang zonder zich geheel onafhankelijk van het vereenigde koningrijk temaken, meer zelfstandigheid hebben in het bestuur van verschillende binnenlandsche aangelegenheden. Terwijl de Polen en Czechen hunnen Grocholski en Rieger hebben, is nu ook door de Ieren een man gevonden, om hunne af- scheidingspogingen te leiden. Het is de advocaat Butt, wiens naam reeds lang in Eugeland bekend is, doch nu voornamelijk weer op den voorgrond treedt door de aanstaande verkiezingen voor het Lagerhuis in het Iersche district Limerick. Butt is een man van uitgebreide kennis, maar vooral van groote welsprekendheid. Door verscheidene phasen heen is hij tot zijne tegenwoordige positie van Ieren-hoofd in spe gekomen. Hij trad in de staatkunde het eerst op als bestrijder van O'Con- uell, als Tory en volbloed voorstander van het beschermende handels-systeem. Op de groote volks vergaderingen, die ten tijde der behandeling vau de graan-wetten gehouden werden, trad hij voor het behoud der beschermende rechten ijverig als redenaar op. Wegens deze verdienste werd hij door een of ander torries-district naar het Lagerhuis gestuurd en het behoeft niet gezegd te worden dat hij daar als tegenstander van Cobden optrad. Dit alles nam niet weg, dat hij ODderwijt de mannen van het jonge Ier land, zooals Smith, O'Brien, Meayher enz. voor de balie verdedigde, doch zijne partij scheen het niet kwalijk te nemen, dat zijne belangen als advocaat niet met die als vertegenwoor diger overeen te brengen waren. Na den 'graan wetten-tijd begon echter Butt zoo zachtjes aan van gezindheid te veranderen, en zonder veel omslag sloeg hij eindelijk op eens naar de lin kerzijde over en nam voor een liberale Iersche stad in het Lagerhuis tegenover zijne vroegere plaats zitting. Dit mandaat vervulde hij echter slechts korten tijd en liet Sedert op politiek ge bied weinig van zich merken. Door de quaeslie der amnestie voor de Fenians is hij echter lang zamerhand weer te voorschijn gekomen, eerst als hunne verdediger en nu als ontwerper van een soort van nationaal programma voor Ierland. Het aardige van zijn candidatuur voor Limerick is, dat hij door de katholieken als verdediger der Iersche nationaliteit wordt ondersteund, terwijl hij protestant8ch is en eene geschiedenis van Italië in liberalen geest d. i. tegen de pauselijke heer schappij heeft geschreven. Men ziet daaruit hoe de katholieke, zoogenaamd heilige overtuigingen, naar allerlei omstandigheden en belangen kunnen verwrongen worden. Wat nu het door Butt vastgestelde nationale programma voor Ierland aangaat, de hoofdinhoud daarvan is als volgt In Dublin zal een lersch parlement worden opgericht, bestaande uit een Hooger-en Lagerhuis, om iersche aangelegenheden te behandelen, waarbij evenwel de omstandigheden van de vereeDiging met Engeland en het bestaan van het Brit- sche rijk als grondbeginsel zal aangenomen wor den. Daardoor worden van zelf verscheidene zaken van de behandeling in het Iersche parlement uitgesloten. Voornamelijk zou dit zich niet mogen bezig houden met de verhouding vin Ierland tot het Britscbe rijk en die van het rijk tot de bui- tenlandsche mogendheden en de koloniën. Van scheiding of onafhankelijheid, van onderhande lingen met Frankrijk of de Vereenigde Staten zal geen sprake zijn, en de praerogatieven der kroon, en de grondbeginselen der constitutie blijven geheel buiten het bereik van bet Iersche parlement, zoodat dit zich alleen zal hebben te bemoeien met binnenlandsche aan gelegenheden en vooral met de zorg voor een billijken en aan den vermogenstoestand evenredi gen aanslag van het Iersche volk in 's lands belas tingen. De heer Butt zoekt dus het midden tusschen de onafhankelijkheidsdroomen van de Iersche republikeinen en de tegenwoordige toestanden, en wil in ieder geval de Unie der twee landen handhaven. De nationale Iersche dagbladen zijn bijna zonder uitzondering met zijn programma zeer ingenomen, doch, bij de bekende ongedisci plineerde en ongeregelde wijze waarmede de Ieren hunne eischen en belangen behartigen, is die sympathie der dagbladen nog geen waarborg, dat de advocaat, eenmaal in het Lagerhuis ge kozen zijnde, krachtige medewerking zal onder vinden. De correspondent van de Temps geeft eenige bijzonderheden over de krijgs manoeuvres te Al dershott, die ons nog al curieus voorkomen. Tot in de kleinste kleinigheden houdt men de fictie voor oogen, dat men met wezenlijke vijan dige legers te doen heeft. Niet zooals elders gaat men te werk naar een vooraf beraamd plan, maar slechts het algemeene doel van den strijd wordt opgegeven en dan gaat iedere partij naar ver kiezing te werk. Om alle mogelijke behaalde voor- en nadeelen te coustateeren zijn een menigte scheidsrechters benoemd. Heeft de cavalerie een charge gemaakt en is zij met een vreeselijk geweervuur ontvangen, dan wordt beslist dat zij terug moet trekken of zelfs geheel buiten het gevecht moet blijven we gens haren gehavenden toestand. Zij mag niet verder dan tot 100 passen afstand van de infan terie naderen, (die geen bajonetten op de geweren heeft) en trouwens in de tegenwoordige oorlogen gebeurt het zelden, dat de ruiters het voetvolk door den schok omver kunnen werpen. Sir Hope Grand, die het opperbevel voerde over het ver- dedigingsleger wilde den vijand naar posities lokken, die hij zeer versterkt had, en liet hem daarom eene stelling over, de Hog's bock ge naamd, waarvan men over het algemeen dacht dat zij sterk verdedigd zou worden. Door het verlaten dier stelling bestond er echter gevaar, dat de verdedigers van de hoofdstad werden af gesneden. De vijand, onder aanvoering van den generaal Staveleij bemachtigt de Hog's bock, doch wordt door de maatregelen van Sir Hope Grand plot seling met zulk een geweldig vuur overstelpt, dat zeker de geheele afdeeling in het zand zou gebeten hebben indien er kogels op de geweren waren geweest. Dadelijk kwamen de scheids rechters tusschenbeiden en er werd beslist, dat de afdeeling verder buiten gevecht moest blijven en Hope Grand niet van de hoofdstad was afge scheiden. liedaar een voorbeeld van de tusschenkomst der scheidsrechters; om de vergelijking nog ster ker te maken, worden nu en dan gevangenen genaakt en zelfs gewonden achtergelaten, die dai door ambulances worden weggevoerd. Het laid wordt zooveel mogelijk ontzien, inaar toch laat men ztch door geene hinderpalen tegenhou den. Om de bruggen te vernielen, dat zou wat koitbaar wordenmaar door een signaal wordt aangekondigd dat zij voorondersteld worden ver nield le zijn; de vijand moet dan, wanneer bij er vóór komt, zoo lang wachten, als men kan aannemen dat voor de herstelling rioodig is. lie Engelsche en ook de vreemde militairen die er tegenwoordig zijn schijnen iu de oefeningen zee- veel belang te stellen en vermaak te vinden. Wij wenschen dat zij er zooveel vermaak in votden, dat zij van de ernstig gemeende gevech ten voor goed den brui gaven. Ooetenrijk-Hong;. Monarchie. Oordeel van het Wiener Tagblatt en de Preusz. Jahrbiioher. Besluit der Landdagen van Moravie en Earinthie. I>e coustitutioneele bladen gaan voort, het mitisierie bevig aan te vallen over de nationali- teie-wet voor Bohemen, de constitueerende be- vo^dheid aan den Landdag toegezegd en?. Het Ncik Wiener Tagblatt kan de nationaliteitswet, zelis bij de gematigdste uitlegging, niet anders besïhouwen dan als een prijs geven van de Duit- sctérs aan de Czechen. De voorgespiegelde gelijk heid van rechten is niets dan bespotting. „Gelijk- heti van rechten," zoo zegt het blad, „isj op deze wijze denkbaar in een republikeinschen staat als Zwitserland, dat ver van de groote wereldstormen ligt en slecht* door natiën wordt bewoond, die een eersten rang in de beschaving innemen. Wanneer wij eenmaal zoover zijn als Zwitserland, dan zullen wij eens over eene nationaliteits-vvet spreken; tot dien tijd toe wijzen wij iets derge lijks af, als eene poging om aan de heerschappij van een beschaafd die van een onbeschaafd volk in de plaats te stellen. In de Preusiischen Jahrbücher, die door den grooteo geschiedkundige Von Treitschke worden geredigeerd, wordt gezegd, dat de vriendschap pelijke verhouding van Duitschland tot Oostenrijk wel eens kon verminderen, wanneer door de handelwijzen van het ministerie Hohenwart de Oosienrijksche Duitschers op de grenzen van Pruisen, Beieren en Saksen verder als Heloten en Paria's der Czechen worden behandeld. In den Moravischen landdag heeft meu de ver klaring van de weggebleven Duitschers eenvoudig voor kennisgeving aangenomen; te Laybach (Karinthie) nam de landdag een wetsontwerp aan, waarin zij, die weigeren te verschijnen, ver klaard worden hun mandaat te verliezen. TELKorRAIVlMEN. Calcutta, 19 September. Door een inlander is een moordaanslag gepleegd op den president van het gerechtshof, op het oogenblik dat hij zich naar de zitting begaf. De president heeft twee ernstige wonden ontvangen. Stockholm, 20 Sept. De Commissie van de Tweede Kamer heeft met 14 stemmen tegen 9 het eerste artikel van de Regeeringsvoordracht, betreffende de reorganisatie van het leger, ver worpen. Dit votum wordt als eene verwerping van het gansche ontwerp beschouwd. De Commissie der Tweede Kamer heeft besloten, ten aanzien der Regeeringsvoordracht betreffende de reorganisatie van het leger (alge meene dienstplicht) bij gesloten briefjes eene ge heime stemming te houden. Het ontwerp is daarop met de meerderheid van éene stem aangenomen. Weenen, 20 Sept. De Presse meldt, dat de keizer van Duitschland den heer v. Beust de orde van den Zwarten Adelaar heeft verleend, en dat de heer v. Schweinitz den heer v. Beust gisteren de decoratie dier orde heeft ter hand gesteld. De Abenipost logenstraft het alhier in omloop zijnde gerucht betreffende het bestaan eener ministerieele crisis. Het blad doet verder nadruk kelijk uitkomen, dat het rescript des keizers aan den Boheemschen Landdag de Constitutie onaan geroerd laat. Parys, 20 Sept. De Pruisen hebben heden ochtend de forten aan den rechteroever der Seine aan de Fransche troepen overgeleverd. De menigte was blijkbaar op de Pruisen verbitterd, maarzij hield zich stil. Eenig incident is er niet bij voor gevallen. Versailles, 20 Sept. Bij het verhoor, dat Roche fort heden voor den krijgsraad heeft ondergaan, heeft deze zich hartstochtelijk verdedigd, en tegen de meeste tegeu hem ingebrachte punten van beschuldiging geprotesteerd. De Commissaris der Republiek heeft zijn requisitoir genomen en de toepassing der wet in al hare gestrengheid ge- eischt. Morgen voortzetting van het debat. Daar er wijzigingen door de Nationale Ver gadering in het tractaat met Duitschland zijn gebracht, heeft de heer von Arnim zijn gouver nement moeten raadplegen; hierdoor ontstaat eene vertraging van een paar dagen; er zijn evenwel geen bezwaren van ernstigen aard, zoodat men vertrouwen mag, dat de onderhandelingen tot een goeden uitslag zullen leiden. De ontwapening vau de nationale garde is bijna al'geloopen. Overal heerscht de meest ge- wenschte rust. Munclien, 20 September. Op het katholieke congres zijn afgevaardigden uit Spauje, Rus land, Engeland, Italië, Nederland (O. R. Klerezy) aangekomen. Pater Hyacinthe zal het woord voeren. Londen, 21 Sept. Bij het openmaken van de kolenmijn te Wigan heeft weder eene verschrik kelijke ontplolliog plaats gehad, waarbij vijf per sonen gedood en velen gewond zijn. De opening van de mijn brandt, men gaat haar onmiddellijk onder water zetten. Calcutta, 20 September. De president van het hof, Norman, is dood. Zijn moordenaar is gevat. Bij het verhoor wendde hij krankzinnigheid voor. Rome, 20 September. De minister van oorlog heeft eene wapeuschouwing over de nationale garde en de troepen gehouden, 's Avonds was de stad geilluiniueerd. De orde werd niet verstoord. Par()s, 21 Sept. Het Journal official meldt dat de commissie, belast met het onderzoek naar hetgeen door het gouvernement der natio nale verdediging is verricht, het besluit heelt ge nomen om gedurende de vacantie der Nationale Ver gadering haar onderzoek in de departementen voort te zetten. Aan de gedelegeerden is volkomen macht toegekend om gezamenlijk of ieder op zich zeiven elke getuigenis of elk stuk te vragen, waardoor licht in deze aangelegenheid kan wor den verspreid. LAATSTE BERICHTEN. '-sGuavenhaoe, 21 Sept. De Arr.-Rechtbank te 's-Graveuhage heeft heden uitspraak gedaan op de door deu heer A. E. Maas te Scheveningen ingestelde vervolging tegen A. P. J. Meijs en J. Speijer Klerk, drukker en uitgever van de Toe komst. De rechtbank heeft verklaard dat de 1ste bekl. schuldig is aan wanbedrijf van het plaatsen in een gedrukt geschrift dat verspreid is, van een artikel beleedigende uitdrukking die eene aan geduide ondeugd behelzen, bevattende, en is hij te dier zake veroordeeld tot eene geld boete van ƒ100 en subsidiaire gevangenisstraf van acht dagen bij niet betaling der boete, twee maanden na aanmaning; terwijl hij voorts op de vordering der civiele partij is veroordeeld tot betaling van ƒ100 tot vergoeding van schade en tot betering van nadeel in eer en goeden naam geleden; zijnde ten slotte de 2de bekl. vrijge sproken. Het vonnis der rechtbank te Leiden, waar bij een jaar eenzame opsluiting is uitgesproken tegen een persoon aldaar, die iu een herberg,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3