««aiDsa ZALF H0L10WAY en PILLEN. 5 AÜVERTËhmgM. BEWAARSCHOOL OP HET RAPENBURG. Breda, 15 September. Een zeer geacht ingeze tenen dezer stad, de heer C. Monlfoort, gepensi oneerd luit-kolonel van het O. I. leger, werd l ezer dagen bij gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag, op eene. even aangename als vereerende ■wijze verrast door zijne alhier wonende oud- Ikrijgskanieraden van het Indische leger, die hem |een keurig net album met hunne portretten aan- Iboden, als een bewijs van de achting en vriend schap, die zij den braven, hier algemeen geachten, loud-hoofdofficier toedragen. buitenland. Frankrij Ir; I ontruiming der departementen. Bespoediging der Commune-procedure. Boodschap van Thiers. De heer de Remusat heeft eergisteren in de InatiODale Vergadering eene heugelijke inededee- lliog gedaan, namelijk van de overeenkomst, die llusschen de Duitscheen Fransche gouvernementen getroffen over de ontruiming der provinciën, IfD die nu aan de goedkeuring der kamer wordt [onderworpen. De wijze waarop men zich ver- siaao heeft wijkt niet veel af van hetgeen wij l»isteren daarover als waarschijnlijk mededeelden. De producten van ElzasLotharingen zullen tot laan 1 Jan. 1S72 vrijen invoer in Frankrijk heb- Van 1 Jan. tot 1 Juli 1872 zal het invoer recht een kwart van het gewone recht, van 1 Juli 1872 tot 1 Jan. 1873 de helft bedragen. Voor den invoer uit Frankrijk in de verlorene provin- tien zal hetzelfde gelden voor stoffen, benoodigd Itot de plaatselijke industrien. Tegen deze voorwaarden zullen de Duitschers de zes departementen verlaten, die behooren tot den tweeden bezettings kring, namelijk l'Aisne, Q'Aube, Cöte d'Or, Haute-Saóne, Doubs en Jura. |De vreemde troepen zullen van 80,000 op 50,000 ■gebracht worden en in de laatste zes departe- linenten blijven tot aan de geheele afbetaling of [regeling der oorlogs-vergoeding. Deze overeenkomst, afgescheiden van de voor delige redenen die Duitschland er voor keelt, is inderdaad voor Frankrijk alleszins tcnschelijk. Zij levert het dubbele voordeel op, dal de verlorene provinciën op eene goedgun stige wijze worden behandeld, terwijl een ge pelte van het land van den drukkenden last lier vreemde bezetting wordt bevrijd. Het ontwerp urgent verklaard, naar de afdeelingen verzon ten, en zal zonder twijfel nog vóór het recès ibehandeld worden. De afzonderlijke volmacht kan eene commissie, waarvau wij gisteren spraken 1 derhalve onnoodig zijn. tie telegrammen In dezelfde zitting heeft de heer Leopold Javal Óen minister van Oorlog geïnterpelleerd over de langzaamheid van de procedure der deelgenooteu aan de insurrectie. Deze zaak kwam aan het eind per zitting nog eens ter sprake, toen op het budget van oorlog eene buitengewone som van 100,000 pauken werd gevraagd voor militaire recht- lspraak. Het bleek toen uil de ophelderingen, poor den generaal Cissey gegeven, dal} het getal lostructeurs van 91 reeds op 151 is gebracht; Bat de vijftien krijgsraden echter ieder niet meer pan 100 vonnissen per maand kunnen vellen; pat er volgens deze berekening niet minder dan kwee jaren uoodig zouden zijn om dit treurige proces ten einde te brengen. De kamer heeft be grepen, hiervoor eene remedie te moeten aanbren gen, en door het toestaan der gevraagde som de re- geering in staat gesteld om desnoods de instruc te vertiendubbelen en het getal der krijgsraden naar evenredigheid te vergroolen. De boodsehap van deu president aan de Ver gadering heeft over het algemeen een slechten Indruk gemaakt. Het is een lang stuk, niet met pe gewone duidelijkheid van den heer Thiers ppgesteld, dat ten slotte slechts strekken moet om de kaïner te overtuigen dat zij vacantie inoet nernen. Wat het lange overzicht betreft, dat van de afgehandelde zaken wordt gegeven, hierin staat jde schrijver geruimen tijd stil bij de oneenighedeu P'e hij met de commissie van financiën heeft feehad, om ten slotte te betoogen dat hij een ■protectionist is en blijft. Maar vooral heeft een |van de gronden, door den president gebruikt om jjde Vergadering tot het nemen van een lange ■vacantie aan te sporen, de bevreemding opge Jwekt. Hij zegt namelijk dat de leden kennis [moeten gaan nemen van de gezindheid hunner kiezers overden regeeringsvorm. Hij geeft net onduidelijk te kennen, dat de groote quaestie vsd monarchie of republiek na de terugkomst der heeren aau de orde zou zijn. De volgende Insneden zijn, dunkt ons, hierin vrij ondubbel- eOp het oogenblik is voor het land het grootste belang aan de orde, dat denkbaar is. Het is de squaestie oin zijn tegenwoordig en toekomstig lot le regelen. Dit land, het voorwerp van de gepas sioneerde aandacht van het heelal, zal het een republiek of een monarchie zijn? Welk grooter jjrraagstuk werd ooit gesteld voor eene groote natie, j'u zulke omstandigheden als waarin het zich thans voor ons opdoet?" Terecht wekt dergelijke taal de groote bevreem- Iding vooral van de linkerzijde op, die slechts zoo noode de constitueerende bevoegdheid der verga dering heeft zien vaststellen. Het voorstel Vitet is dan ook goedgekeurd eenigszins onder de stil zwijgende overeenkomst, dat de kamer van die bevoegdheid ten minste vooreerst geen gebruik zou maken. En nu komt de heer Thiers haar nie' alleen daartoe aansporen, maar wil haar zelfs klaarblijkelijk dadelijk na de vacantie, dadelijk nadat de leden de opinie hnnner kiezers hebben ingewonnen, aan het werk zetten om nieuwe twisten en verwarringen in het leven te roepen Men zou haast, bij het belang dat de president zelf bij een voorloopigen vasten toestand heefi, tot de meening komen, dat hij maar op goed ge- juk af een motief had aangegrepen om de kamer tot de zoozeer geweusebte vacantie aan te sporen. Italië. De Ultramontaansehe bladen over Gastein. Rome als hoofdstad. Onder de clericale bladen in Rome waren er, toen de twee keizers bij elkander zouden komen, weinige, die hunne geloofsgenooten niet met de hoop vleiden, dat er uit die samenkomst iets goeds voor hunne zaak zou terecht komen. Nu gebleken is, dat deze hoop geheel ongegrond was, verwijten zij elkander, dat zij zich met ijdele vizioenen hebben gevleid. De Osservatore Romano, die zelfden onfeilbaarheidsmannen allerlei hoop volle voorspiegelingen deed, betoogt nu tegen de andere bladen, dat het onmogelijk was, dat er zoo belangrijke gevolgen voor hen uil Gastein zouden voortvloeien, daar immers de algemeene crisis der innerlijke toestanden vau Europa nog niet rijp is. (Indien zij rijp wordt, vree zen wij dat er eene vrucht van zal kouien, die de ultrainontanen niet zeer smakelijk zullen vinden). De echte kinderen der kerk konden bovendieu uit de bijeenkomst geen heil verwachten, zoo gaat het blad verder, omdat de twee hoofd- ininisters der keizers niet tot de katholieke kerk behooren, omdat zij vrijmetselaars zijn (l'Uno e Taltro iscritto sui ruoli della massoueria) In dien de overeenkomsten van Gastein gericht zijn tegen de Internationale vereenigingen, dan verwacht de Osservatore Romano daar niets goeds van, ja, dat kunnen, zegt zij, de keizers gerust latengeen gunstige uitslag toch is daar te hopen, waar men de katholieke kerk hare auto riteit ontnomen heeft. Het onheilspellende blad ziet dikke roode wolken hangen over de wonin gen der menschen vau alle landen in Europa; overal brand, en wervelwinden van gloeiende vonken en houtsplinters. Hoewel men aan de inrichting van Rome tot hoofdstad in den laatsteu lijd veel gewerkt heeft, is er nog weinig dal haar op dien naain aanspraak mag doen maken. Er is nog slechts een schaduw van een hoofdstad voorhanden. De lokalen voor de toekomstige ministenen zijn in de paleizen van tweeden rang en in leelijke kloosters te zoe ken, behalve de departementen van buiten- en biuneulandsche zaken en van justitie. Op de groote paleizen van de vreemde gezantschappen prijken nog de wapeneu van den paus, nog geen teeken is er te zien, dat de woningen der vertegen woordigers van vreemde natiën bij de konink lijke regeermg aantoont. Ook van de groote ge bouwen, die gewooulijk het middelpunt eener regeering omgeven, zoo als de opperrekenkamer de raad van state, het gebouw der opeubare schuld, de bank, het centraalbestuur der spoorwegen enz., is nog niets te zien. Gelukkig dat de beteekenis van het leit, dat Rome hoofdstad geworden is, er niet door vermindert, dat de materieele her vorming wat langzaam in zijn werk gaat. Turkjje. De nieuwe ministers. Ziehier eenige bijzonderheden over het minis terie, dat in Turkije na den dood van Mehemed Emiu Aali Pascha aan het roer is gekomen. Malimud Pascha, dien Aali Pascha reeds tot zijn eventueelen opvolger aanbevolen had, was sedert een reeks van jaren groot-admiraal en mi nister van marine. In deze betrekking had hij gelegenheid, zich de gunst des sultans, die zich zeer voor de marine interesseert, te verwerven Door zijne rustelooze werkzaamheid en zijn over leg, heeft Mahinud de Turksche vloot op een standpnnt gebracht, dat haar tot de vierde in rang onder de Europesche zeemachten verheft. Mahmud is een in den dienst grijs geworden man van ongeveer 60 jaren. Tot eene meer aanzienlijke betrekking geraakte hij echter eerst vóór 18 jaren, toen de liberale Reschid Pascha, toenmaals mi nister van buitenlandsche zaken, hem tot zijn onder-staats secretaris koos. In het volgende jaar werd hij als gouverneur naar Tripolis gezonden. In Europa 'heeft hij nooit gereisd en hij is ook geene vreemde taal machtig. Van de noodwen digheid eener hervorming in het staatswezen is hij echter door en door overtuigd. Als een man van verstand en rijk aan ervaring, met de reinste vaderlandsliefde bezield, streng geloovig maar verdraagzaam en vrijzinnig zal hij zijn land groote diensten kunnen bewijzen. Zijn scherp verstand deed hem voor de leiding der builen- landsche aangelegenheden den meest geschikten man kiezen, Server Effendi, nu Server Pascha, die reeds sedert een jaar de betrekking van onder staats-secretaris bij buitenlandsche zaken ver vulde. In deze betrekking was Server Pascha de plaatsvervanger van Aali Pascha, wiens vertrou wen hij reeds sinds lang genoot, en in welks systeem, wat buitenlandsche politiek aangaat, hij sedert lang ingewijd is. Mahmud Server Pascha is een man van 48 jaren. Zijn vader was chef van het correspon dentie-bureau bij het ministerie van oorlog en liet hem in al de wetenschappen onderwijzen, die naar de toenmalige begrippen tot vorming van een bekwamen staats-ambtenaar noodig schenen. Hij schrijft zijne moedertaal met buiten- gemeene juistheid en elegantie. In het jaar 1851 kwam hij als eerste gezant te Weenen, waar hij gelegenheid had om zich door zijne met even veel scherpzinnigheid als bekwaamheid opgestelde berichten bij Reschid en Aali Pascha bekend en bemind te maken. Toen de laatste in 1855 voor de vredesconferentien naar Weenen kwam, leerde hij Servers bekwaamheden nader kennen en be noemde hem voor zijne verdere vorming tot ge zantschapssecretaris te Parijs, van waar hij in het volgende jaar maar St. Petersburg ver plaatst werd. Hier bleef hij acht maanden lang en keerde toen naar Constautinopel terug, oin de rijke dochter van Chalil Pascha, den zwager des sultans, te huwen. Toen hij kort daarop als gezant naar Parijs kon gaan sloeg hij deze betrekking op aan drang van zijne jonge vrouw af. Dit haalde heui voor een geruimen tijd de ontevredenheid van Aali Pascha op den hals, die in dienst veel hield van onbeperkte gehoorzaamheid en weinig ophad met tusschenkomst van het serail. Toch kon hij, niettegenstaande zijne verbolgen heid aan een vriend van Server niet verborgen houden, dat hij zijne diplomatische talenteu toch nog wel noodig zou hebben, want wie kan, zoo zeide hij, Fuad Pascha, wanneer dezen eens een ongeluk overkwam, beter vervangen dan Server? Deze vereerende meening heeft Server Pascha bij zijne verschillende moeilijke zendingen naar Egypte en Candia op het schitterendst gerecht vaardigd, en als praefect van Constantinopel heeft hij proeven gegeven van zijne administratieve bekwaamheden en een scrupuleuse onbaatzuchtig heid, die hem de onbeperkte achting van vreem den en inlanders verschafte. Server heeft het be daarde, scherp- en diepzinnige temperament van Aali Pascha en is gewoon, de sociale en gods dienstige quaestiën van een philosophisch stand punt op te vatten. Volkomen vertrouwd met de Europesche toestanden, en de gebreken van de sociale en staatkundige verhoudingen in zijn vaderland nauwkeurig kennende, wil hij deels het bestaande op den grondslag der oude gebruiken verbeteren, deels aan de Euro pesche beschaving datgene verleenen, wat op de Oostersc'ne zeden en inzichten kan toegepast worden zonder eene revolutie te doen vrezen. Eene geweldige en overijlde hervorming zou naar zijn oordcel zulk eene verwarring onder de vel schillende nationaliteiten te weeg brengen, dat bur geroorlog en ten gevolge daarvan de ondergang des rijks niet te vermijden zouden zijn. De hervorming der rechtspleging beschouwt hij als eene drin gende noodzakelijkheid en alsden geschikten grond slag voor iedere andere hervorming; men mag ver wachten, dat hij deze meening in den minister raad, waar hij nu zitting en slem heeft, inet kracht zal verdedigen. Hij zijne landgenooteu zoowel als hij het corps diplomatique geniet hij eene hooge en welverdiende achting. De Sultan is bijzonder met hem ingenomen, vooral sedert hij voor twee jaren het besluit naar Alexandrië overbracht en in werking deed treden, dat een einde maakte aau den strijd met den onderkoning. Essad Pascha (minister van oorlog) is een militair van 35 jaren oud. Zijne opvoeding kreeg hij deels op de militaire school te Constantinopel, deels in Parijs en Brussel; hij behoort tot de be paalde hervormingspartij en is een van de meest beminde personen aan des Sultans hof. telegrammen. Brussel, 15 September. Het Journal de Bruxelles meldt, dat ten gevolge van stappeu van het Belgische gouvernement, het kabinet van Madrid de quarantaine, aan de uit Antwerpen komende schepen opgelegd, geheel zal opheffen. Bern, 15 September. Nederland wenscht, ten opzichte van de met de overige algemeene netten verbonden telegraallijnen in zijne Oost-Indische koloniën, tot het internationale telegraafverdrag toe te treden. Konstanllnopel, 15 September. De Turquie meldt dat de secretaris van den Sultan, op diens last, aan den Groot Vizier een brief heeft geschre ven, waarin te kenuen wordt gegeven, dat of schoon er tot nog toe vele denkbeelden van voor uitgang zijn verwezenlijkt, er toch nog niet geheel is voldaan aan Z. M. edelmoedige bedoelingen. De Sultan meent vooral te moeten aanbevelen de nauwkeurige toepassing van het recht te waarborgen en die toepassing alleen toe te ver trouwen aan mannen, die zich dit door braaf heid en bekwaamheid waardig maken. Parijs, 15 Sept. Thiers is hier aangekomen. De Nationale Vergadering zal waarschijnlijk morgen de overeenkomst met Pruisen, om de zes departementen te ontruimen, goedkeuren. Van de commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp van een nieuw traktaat over den Elzas waren zes leden voor, de overige tegen de aanneming. De lot nu benoemde ledeu der permanente commissie komen allen voor op de door de dag bladen medegedeelde lijsten. Oscar Lafayette, van de republikeinsche linkerzijde, heeft de meeste stemmen gehad en zal president worden. Londen, 16 Sept. Volgens eene mededeeling van de Times is de oogst van tarwe dit jaar zóo gering, dat men in Engeland een invoer van 13,000,000 quarters noodig heeft om in de be hoefte te voorzien. De werkstakingen nemen te Sheffield, Leeds en in liet zuiden van Yorkshire in omvang toe. Een Russisch eskader, op weg naar naar Netv- York wordt heden te Plymouth verwacht. Parjjs, 16 Sept Naar men verzekert, hebben vier bureaux zich voor deontwerp-overeenkom9t met ElzasLotharingen verklaard; zeven zijn er tegen en de vier overige verlangen wijzigingen. Het Journal des Débats doet opmerken dat de waar borgen aan Frankrijk ontbreken voor een ge trouwe naleving der overeenkomst. Het blad vreest, dat de Duitsche en Ztvitsersche nijverheid van de in Elzas geopende deur zal gebruik ma ken, en zegt ten slotte dat,om de overeenkomst aan nemelijk te inaken, de algeheele ontruiming van het Fransche grondgebied door de vreemde troe pen moest zijn voorgeschreven. De heer Buffet, die jegens de overeenkomst vijandig gezind is, is tot voorzitter der commissie benoemd. l^aatiste berichten. Onder het afdrukken dezes ontvingen wij onze Oost-Indische mail-berichten, welker mededeeling wij derhalve tot ons volgend nummer moeten uitstellen. Per telegraaf.) 's-Gravenhagk, 16 Sept. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram, heeft de Gouverneur-Generaal den 15deti dezer ingewijd de Sectie Kleiueboom- Koningsplein van den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg. Z. M. heeft benoemd tot proc.-gen. te Cura9ao Mr. J. O. H. Rainaer, kantonr. te Appingedain. 's-Gravenhage, 16 September. Door de politie werd gisteren gearresteerd een persoon van goed uiterlijk en naar 't schijnt van goeden afkomst, die er zijn practijk vau maakte aan de huizen der aanzienlijken, hier zoowel als elders, rond te gaan en een lijst ter inteekening aan te bieden. De gelden die hij daarop verkreeg moesten na melijk strekken, om hem eene som van 800 te verzekeren die hij noodig had om een handel te beginnen. Het vreemde van de zaak was echter dat dit bedrag nooit scheen te kunnen worden bereikt; althans de man bleef steeds rondloopen totdat de inspecteur van politie Hardenberg hem aanhield, wanneer het bleek dat hij eenvoudig, zoodra het bedrag bijna volteekend was eenige bladen van de lijst afscheurde, zoodat er weder ruimte en gelegenheid kwam voor hen die de oplichter had uitgekozen. Thans rust de man door de zorg der politie in het huis van arrest, van zijne vermoeinissen uit. THERM OM ETER VAN FAHRENHEIT. Vfljd. Zaterd. uion». morg. nam. irnin. nam. avond avond 5 u. S u. 12 ii. 1 u. 8 u. Hl n 66* 56° 54" 52' 56 68 67' Wind: Vrijdag-middag 6 u. N. Os Inschrijving van nieuwe leerlingen in het lokaal der Inrichting tot 1°. Oct. e. k., des voormiddags van negen tot twaalf en des na middags van twee tot vier uren. Het schoolgeld bedraagt voor één kiud f ft. voor twee kinderen uit hetzelfde gezin u 9.— voor drie 12.— per kwartaal. in verschillende formaten en dikten» tegen bil lijken prijs te bekomen bij LE COSQUINO DE BUSSY te Veenendaal. Het beste middel ter wereld voor ktvade bee- nen, oude wonden, zweren, veretteringen enz. Indien zij gebruikt worden overeenkomstig de verklaring, die te gelijker tijd afgegeven wordt, is er geen wond, geen kwaad been, geen etterach tige zweer, hoe ingevreten of verouderd ook, of zij zal wijken voor de heelende en genezende eigenschappen daarvan. Tal van menschen, die in verscheidene groote hospitalen en onder de zorg van bekende geneesheeren gestaan hebben, zon der er het minste voordeel van te genieten, zijn door Holloway's Zalf en Pillen volkomen gene zen geworden. Voor kliergezwellen, schurft en huidziekten, bestaat er geen middel, dat met zoo veel goed gevolg kan aangewend worden. Inder daad, bij de ergste ktvalen, die van denaard van het bloed afhangen, kennen deze middelen, in- die.n zij gezamenlijk gebruikt worden, geen we derstand. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Potjes Zalf en Doosjes Pillen ƒ0.80, 1.85, ƒ3.00, 6.75, ƒ13.50, 20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOL LOWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 533 Oxfordstreet, vroeger 244 Strand.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3