De heer Roorda heeft bericht gezonden, dat hij den ouderdom van zeventig jareu bereikt heeft en dus volgens het reglement van orde tot de rustende leden overgaat. De heer Holvverda heeft onder den titelAl lerlei uit Josepltus, drie kritische bijdragen voor de Verslagen en Mededeelingeu aangeboden. Zij zullen aau de Commissie van redactie worden in handen gesteld. Na deze mededeelingeu wordt het woord ver leend aan den heer Scholten. Deze verklaart dat hij de overlevering, dat de Apostel Johannes in Klein-Azie zou geleefd hebben, na hetgeen door Wiistenberg en anderen daarover geschreven is, aan een nieuw onderzoek heeft onderworpen en deelt de resultaten van dat onderzoek mede. Na vooraf betoogd te hebben dat uit de Apocalypse, die Justinus aan Johannes toeschrijft, geen bewijs ontleend kau worden voor de overlevering in dit punt, onderzoekt de spreker de getuigen, die daarvoor aangevoerd worden. Hij bewijst dat noch Papias, noch Polycarpus, noch Justinus, noch Ignatius, noch Ilegesippus van dat verblijf van Johannes in Klein-Azie iets gemeld hebben. De eerste, die het als een historisch feit ver meld, is Irenaeus, en wel op een aantal plaatsen. De vraag is, van wien deze het wist. Hij beroept zich op presbyters in Klein-Azië, die Johannes daar gekend hebben; op de gemeente te Ephese, op Papias, op sommigen, die zeiden het van Poly carpus gehoord te hebben, eindelijk op Polycarpus zeiven. De spreker onderzoekt de waarde van deze getuigenissen en toont aau, dat zij deels ongerijmd, deels onwaar zijn en op verkeerde opgaven be rusten. Wegens het ver gevorderde uur is de spreker genoodzaakt de rest van zijn betoog voor de vol gende vergadering te bewaren, en wordt de dis cussie over het nu medegedeelde insgelijks tot nadere gelegenheid uitgesteld. Nadat de secretaris een uit Java ontvangen exemplaar van het vervolg der afdrukken van Kawi-ooi kouden, inscriptie VIIX, aan de leden ter inzage heeft aanbevolen, sluit de heer Dozy, waarnemend voorzitter, de vergadering. In de zitting van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel van gisteren is eene missive in gekomen van den Minister van Buitenlandsche Zaken, in antwoord op de missive der Kamer, het bericht ontvangen, dat de veranderde invoer rechten in Frankrijk geeu inbreuk maken op be staande tractaten. Geeu wijzigingen zullen door Frankrijk iu die tractaten worden gemaakt, dan in overleg met de betrokken Staten. De aandacht van den minister blijft voor het overige op deze aangelegenheid gevestigd; van de Rijnspoor weg-maatschappij is op een brief der Kamer over de nog altijd gehandhaafde oorlogsbepaling krach tens welke de schade, die bij het vervoer van goederen wordt veroorzaakt door ontoereikende bedekking, niet wordt vergoed, bericht ingeko men, dat zij de haar gemaakte, bovenvermelde bedenking, gegrond acht. Zij kan evenwel mede- deelen dat de meeste spoorwegmaatschappijen de beperkende bepaling reeds opgeheven hebben, terwijl er verder hoop bestaat dat de overige maatschappijen spoedig dat voorbeeld zullen volgen. Men verneemt, dat, naar aanleiding van eeu schrijven van den directeur der Rijks hoogere burgerschool te Zwolle en van adressen door eeu paar ingezetenen aan den Minister van Binnen- laudsche Zaken gezonden, in zake van het plaat sen van leerlingen in hoogere klassen tegen den raad van de leeraren der genoemde school, de Minister bepaald heeft, dat directeur en leeraren na het afnemen van examens, voor welke klasse ook, slechts raad aan ouders en voogden behoe ven te geven omtrent de plaatsing hunner kin dereu of pupillen, doch dat deze daarvan al of geen gebrnik kunnen maken; zoodat het bijwo nen der lessen geheel vrij is, en leerlingen zich, zelfs na geheel onvoldoende examens, toch mogen laten inschrijven voor klassen, waar zij het on derwijs bezwaarlijk znllen kunnen volgen. Gisteren werd te Rotterdam gehouden de Al- gemeene Vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Fraaie Kunsten eu Wetenschappen. De algemeeue Voorzitter C. P. Tiele opende haar met eene redevoering over de welsprekendheid. Daarop bracht de algemeene secretaris, Dr. A. de Jager bet verslag uit over de lotgevallen van de afdeelmgen gedurende de twee verloopeu laat ste jaren, waarbij werd stilgestaan bij de ver diensten van de afgestorven leden Mr. A. Bogaers, G. H. M. Delprat, Mr. J. II. Burger en A. A. Stuart. Op de drie uitgeschreven prijsvragen was slechts éen antwoord ingekomen, t. w.: over de vereisch- ten der kanselwelsprekendheid in onzen tijd, on der de zinspreuk: In magnis voluisse sal est. Naar het eenparig advies der beoordeelaars werd deze verhandeling als onvoldoende beschouwd, en be sloot alzoo de vergadering haar niet te bekronen, maar dezelfde vraag opnieuw uit te schrijven. Tevens werd besloten het eereinetaal uit te loven voor eene beantwoording op het onderwerp: de Historische Roman. Tot algemeeuen voorzitter voor het volgend jaar werd verkozen de heer W. Mar ten Westerman en tot algemeenen secretaris de heer P. H. Bruyn, beiden te Amsterdam. Het Vaderland meent te kunnen tegenspreken het bericht van onderscheidene buitenlandsche bladen, dat Z. K. H. prins Hendrik te Parijs is geweest. Te Amsterdam overleed gisteren op ongeveer vijftigjarigen leeftijd de gunstig bekende tooneel- kunstenares mevrouw Thiensma-Rinkes. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië zijn benoodigd vier adspirant-ingenieurs. Deskundigen, Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, in het bezit van een diploma van civiel ingenieur, verkregen aan eene van 's Rijks instellingen, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voord' elen en onder de verplichtingen omschreven in In t Koninklijk be sluit dd. 26 December 1864, n°. 70 Indisch Staats blad 1865, n'. 30, en Neierlandsche Slaats-Courant dd. 30 December 1864, n°. 309), als adspirant- ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië te ver binden, kunnen zich, tot en met ultimo October dezes jaars, tot het deelnemen aan een vergelij kend onderzoek, bij gezegeld request tot het Departement van Koloniën wenden onder over legging van a. het diploma van civiel ingenieur, verkregen aan eene van 's Rijks instellingen b. een bewijs van zedelijk gedrag, afgegeven na dagteekening dezer bekendmaking, door bur gemeester en wethouders der gemeente van in woning van den verzoeker; c. een certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie; d. eene, door een bevoegden geneesheer afge geven verklaring op zegel, houdende dat de ver zoeker is van een gezond lichaamsgestel, en vrij van voor de ingenieurs-dienst in Nederlandsch Indië hinderlijke gebreken. De geueraal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Staatscourant van den I9den Augustus j 1., bekend, dat bij hem is ontvangen, tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Ci tadel van Antwerpen in December 1832: eene bijdrage van vijf en twintig gulden van den heer luitenant-kolonel H. W. Roelants commandant der d.d. schutterij te Schiedam, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, officier der orde van de Eikenkroon, versierd met het Zilveren Kruis, het Metalen Kruis en het eereteeken van zestigjarige schutterlijke dienst. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken; overwegende, dat wegens het ontslag door den heer J. J. Hasselman met 15 dezer als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge nomen, de verkiezing van eeu lid dier Kamer in het hoofdkiesdistriikt Tiel moet plaats hebben; heeft goedgevonden te bepalen1°. dat die ver kiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschieden op Dinsdag 10 October; 2". dat, zoo eene herstem ming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 24 Oct. De plaat van den Spectator stelt den heer Opzoomer voor, in eene met bloemen versierden „voltaire" gezeten, de sleutelstad binnengetrokken wordende. Het beeld Theologla houdt hem een krans boven het hoofd, terwijl Phllosophla treu rende en met bedekt aangezicht den stoet laat voorbijtrekken. Het onderschrift van deze plaat luidt: Het Leidsch Atheen, verheugd van zin Haalt hier zijn nieuwen wijsgeer in Weer wordt filosofie o jee! Ancilla theologiae. Uit het boek, dat de Spectator den professor in de hand geeft, met het opschrift DE GODSDIENST besluiten wij dat het blad met dat onderschrift wil zeggen, dat Opzoomer de philosophie eenzijdig op vat door voor hare beoefening als uitgangspunt een bepaalden godsdienst te nemen. Wij gelooven, dat ieder philosoof langzamerhand tot eène over tuiging zal komen, die vervolgens uit den aard der zaak het uitgangspunt, de beheerscheres van zijne theoriën wordt. Hij schijut ons een onpractische denker toe, iets wat men gewoon is een „soe- zer" te noemen, wien dat denken niet tot eene ot andere overtuiging, zij het dan ook een verkeerde voert. Dat aangenomen, zouden wij vrij tevreden zijn, wanneer ieder wijsgeer tot resultaat zijner overwegingen en dus tot verder uit gangspunt zulke opinies verkondigde als Opzoomer b. v. in zijn „Het nut van den godsdienst" heeft neergelegd. Wij vrezen dus van onzen nieuwen professor, de hier bedreigde slavernij der philo sophie niet. BINNENLAND. Amsterdam, 15 September. Op Dinsdag 19 Sep tember e. k. zal voor het Prov. Gerechtshof alhier terecht staan J. J. de Wiede, oud 70 jaren, wonende te Beverwijk, beschuldigd van op 29 Mei 11. des ochtends tusscheu 7 uren en halfacht M. de Groot voorbedachtelijk en moed willig kwetsuren te heb ben toegebracht, die eeu ziekte en beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaakt. VGkavenhaoe, 15 September. Hedenochtend te 9 uren werd den op gisteren geschorste wed strijd voortgezet en door ongeveer 40 onderoffi cieren op 200, 300, 400 en 500 passen kamp ge schoten, in tegenwoordigheid van de regelings- cotnmissie en den generaal-majoor Mac-Leod. Alvorens tot de prijsuitdeeling werd overge gaan, schaarden de onderofficieren zich in twee gelederen en werden zj door den kolonel van het reg grenadiers en jager- hartelijk toegespro ken, du hun levens aan poj.de tot liefde jegens den Koning en het Huis van Oranje. Hierop volgde een driewerf Hoerali! De prijzen werden uit naam van Z. M. den Koning door kolonel Le Maitre aan de schutters uitgereikt, De overwin naars lieten daarna een voor een hunne prijzen aan den Generaal majoor Mac-Leod in oogen- scliouw nemen. Deze sprak hen toe en wenschte hun geluk. De kolonel Le Maitre bedankte hierop den generaal voor zijne tegenwoordigheid in het kamp. De generaal vertrok na vooraf den kolonel van het reg. grenadiers eu jagers, geluk ge- wenscht te hebben met den uitslag waarmede zijn regiment bekroond was. De geheele uitslag is thans als volgt: Op 500 passen. 1ste Prijs. Geraud, sergeant ja gers; 2de prijs Berkenhof!, sergeant 3de reg. inf. gedetacheerd bij de schietschool3de prijs Boon, fourier grenadiers; 4de prijs v. d. Bossche, ser geant grenadiers; 5de prijs v. d. Endt, fourier grenadiers; 6de prijs Bosboom, sergeant jagers; 7de prijs Leijdenroth, sergeant grenadiers; 8ste prijs Roest, sergeant Mariniers, gedetacheerd bij de schietschool. Op 400 passen. 1ste Prijs. Steinmetz. serg. gren. 2de Pliester, serg. jagers; 3de Henrij, serg. 2de reg. inf. gedetacheerd bij de schietschool; 4de Roersch, serg. jagers; 5de Keijzer, serg. jagers; 6de Nieuwenhuijzen serg. gren.7de Tjepkema, serg. 8ste reg. inf. gedetacheerd bij de schietschool; 8ste v. d. Werff, serg. jagers. Op 300 passen. 1ste Prijs. Haftert, sergeant gren. 2de Pluckel, serg. gren.; 3de Wijss, serg. gren.; 4de Ploeg, serg. jagers; 5de Beijer, serg. gren.; 6de Iveeren, serg. jagers; 7de Koensz,serg. jagers; en 8ste Wolzak, serg. grenadiers. Op 200 passen. 1ste prijs. Jansen, serg. majoor gren 2de v. Grootenhuijzen, 5de reg. inf. ged. bij de schietschool; 3de Scheek, serg. gren.; 4de Cheriex, serg. gren.; 5de van Riet, serg. van de iuf. ged. bij de schietschool; 6de Boereuds, serg. lste reg. inf. ged. bij de schietschool; 7de Beukel- man, serg 4de reg. inf. idem.; 8ste Stal, adjudant onderofficier ged. bij de schietschool. De meeste schoten in de schijf op 500 passen voor den later door den Koning uitgeloofden prijs bestaande in een zilveren Couvert (mes, lepel en kurkentrekker, gevat in ivoren hecht) werden gelost door den sergeant der jagers v. d. Winkel. Ten slotte werden door de ouderofficieren de kreten aangeheven van: Leve de Koning! leve de generaal Mac-LeodI Leve kolonel Le Maitre! Leve de Regelings-Commissie Arnhem, 15 September. Gisteren stond voor het Hof alhier te recht W. Regeling (in wiens zaak wij eergisteren een overzicht van de acte van beschuldiging mededeelden). Ter terechtzitting bleken geene nieuwe omstandighedende beschul digde bleef het hem ten laste gelegde (moed willigen manslag) erkennen, maar noch hij, noch de getuige Steitsel, die hem tijdens het plegen der misdaad vergezelde, kon hiervoor eenige reden opgeven. De advocaat-generaal deed zijn requisitoir door een uitgewerkte rede voorafgaan. Hij laakte ten zeerste het gedrag der getuigen Steitsel en van Beek: de eerste was bij het plegen der misdaad tegenwoordig geweest, maar had het slachtoffer laten liggen, zonder ieinaod over de zaak te spre ken; de tweede was langs de plaats gereden waar de vrouw lag, had gemeend dat zij bloedde, maar was toch onbarmhartig genoeg geweest om door te rijden, zonder naar hareu toestand onder zoek te doen. Spreker noemde een dergelijk ge drag onmenschelijk en eener beschaafde maat schappij onwaardig. Daartegen stak gunstig af het gedrag van den getuige Peters, die eenige uren lang bij de ongelukkige gewonde was ge bleven om haar met azijn en water te wasschen, en van eene als getuigde gehoorde vrouw, die de verslagene gedurende vijf dagen tot haar dood heeft opgepast, niettegenstaande andere menschen een afgrijzen van haar hadden. Tot den beschuldigde komende, wist spreker niet wat hij van dezen moest denken. Een daad als door dezen wa6 gepleegd was bijna onge- loofelijk. Bloot uit baldadigheid had hij een medemensch gedood. Noch vrees, noch angst, noch wraak, noch drift had hem bezield. Een dergelijk persoon achtte spreker allergevaarlijkst voor de rust en orde der maatschappij, weshalve Z.E.G.A., niettegenstaande den jeugdigen leeftijd van den beschuldigde, de zwaarste straf (f, hem zou eischen. Het misdrijf was wettig °e overtuigend bewezen door de bekentenis schuldigden iu verband met de verklaringen jw getuigen, vooral der doclers Thijssen en van Lxj horst. Spreker eindigde met tegen den Lesc|ju digde te eischen eeu tuchthuisstraf van 20jiff( Mr. J. Ei erts B.Hz., ambtshalve als verte,, optredende, meende, dat men hier niet. aan n, willigen, maar aan ouivilligen doodslag n,r,... denken. Hij was van oordeel, dat, de beschuldig plotseling geschrikt zijnde door de verschijn^ tier thans verslagene vrouw, onwillekeurig schop zou hebben opgeheven en haar, zonderi« zelf te willen, den noodlottigen slag zou hebbes toegebracht. Voorts wees hij op den jeugdig leeftijd, de volledige bekentenis en het berom van den beschuldigde, wat hij als verzachten^ omstandigheden aanmerkte. Hij beval hem inj, genade van het Hof aan. De debatten wenkt daarna gesloten en de uitspraak werd bepaaldt. a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren. Zwolle, 14 September. Naar wij ten aanziet van het hier plaats gehad hebbeude veel besprokt: sterfgeval vau goederhand vernemen, heeft dt inspecteur van het geneeskundig staatstoezich: betwijfeld of de ziekte, waaraan de lijder overlettei is, inderdaad cholera Aziatica was, doch voorziet tigheidshalve geraden te handelen alsof dit h- geval was. In dien zin is door hem daarvst kennis gegeven aan het gemeentebestuur, a« den Commissaris des Konings en aan den Minislet van Binnenlandsche Zaken. (Zw, Cl, Groningen, 15 September. Bij arrest van ke prov. gerechtshof in Groningen, is S. B. vrijgt. sproken van de hem ten laste gelegde vijf vate heden in akten, door hem als controleur dt: directe belastingen en accijnsen te ter Apel op gemaakt; de kosten te dragen door den Staat Leeuwarden, 14 Sept. Gisterenmorgen zijn t« reede van Oostmahorn gearriveerd de volgende schepeu van de Nederl. Marine de Buffel ett de Schorpioen, die, naar men zegt, daar eenigeo tijd zullen vertoeven, zoodat voor de Friezen, uitdio hoek voornamelijk, weder eens een gelegeatóf is om iets vreemds te zien. In Friesland e ziet men zoo weinig van dien aard. 's-Hertogenbosch, 15 September. Op Zeh'; namiddag te 1 uur zal de Scherpschutters-vei?. Diging der dd. schutterij, onder het komman!! van den kapitein Hohmann, met het muziek aai het hoofd, naar Hintham marcheeren, ten eioéi op het gewoon schietterrein haar jaarlij ksclttt wedstrijd te houden naar de prijzen van vel schillende zijden uitgeloofd. De prijs uit het fonds door deu oud majot G. Diepen daargesteld, bestaat uit twee metalet beeldjes op zwart voetstuk; de overige prijzet zijn: lste prijs een zwart marmeren pendule me, bronzen groep, 2de prijs eeu kristallen bierka: met zilver gemonteerd, 3de prijs een porceleioe; koffieservies, 4de prijs eeu meerschuimen tabals pijp, 5de prijs een meerschuimen sigarenpijp^ti, prijs een ontbijtservies, 7de prijs een mahonie houten lessenaar. 's-Hertogenbosch, 15 September. Men is drtl bezig ten stadhuize. om Z. M. deu KoningJ eene feestelijke wijze te ontvangen, het stadte wordt fraai van binnen gedrapeerd en gede reerd. van buiten zal het worden geïllumiuetti de muziek der dd. schutterij en der ïnfatz zullen gedurende het diner op het perroi" het stadhuis hunne schoonste stukken uitwt®i terwijl het strijk-orchest van het 2de regie-'1- huzaren binnen het stadhuis zich zal doen hout en ook onze beroemde liedertafel Oefening n»& spanning waarschijnlijk eenige stukken zal zing® tevens is Z. M. een garde d'honneur te paf aangeboden, dat eerebewijs heeft Z. M. uiel welwillend aangenomen. Zij bestaat uit de d' volgende heeren Mr. E. van Zinnicq Bergmann, kominamia»- Th. van Lierop, H. Sassen, A. van Gulick, 1 Rits, E. van Rijckevorsel, L. van Gulick, B. M' kie, J. van den Dries, A. Lutkie, H. Lutkie, E Halewijn, J. van de Griendt, M. Onnen, J. ki"' deman. Te halftien marcheert het korps koninklijk scherpschutters met dc muziek der dd. schutten) aan het hoofd van af achter het stadhuis nasi de schietbaan te Hintham. Het muziekkorps VM het 2de reg. huzaren zal zich des namiddags i< 2 uren op het schietterrein doen hoorenoverige0" zal Z. M. aan het station van den staatsspoorweg plechtig ontvangen worden. Voorzichtigheid bij het bouwen van huizei kan niet genoeg worden aanbevolen; dit zaj'- wij weder II. Woensdag-namiddag bij het in aar bouw zijnde huis van den heer Jlir. Mr. C. Rijckevorsel in de Peperstraat. Bij het ophijsebt- vau eeu steen van p. m. 2500 kil. voor het balk# scholen de zoogenaamde kortelingen van deu-,' ger uit den muur, waardoor de stijger gedf- telijk met de zich daarop bevindende person- naar beneden stortte, zijnde de metselaars L. H"' mans uit deze stad en Maas uit Vught, wee heide belangrijke kneuzingen bekwamen en Ha" daarenboven de rechterhand gedeeltelijk gel"1 ken, zoodat beide eenigen tijd niet zullen kunne3 werken.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2