geeuwen, oud 39 jaren, geboren aan den Helder; bij vernam vervolgens van dokter van Lockborst jst haar toestand zeer bedenkelijk was, en begaf t[b daarna, van Gout vergezeld, naar de woning r,n den beschuldigde, nam de schop in beslag «aarmede de verwonding was toegebracht, en jeleidde Regeling naar Arnhem, om hem ter beschikking te stellen van den heer officier van Justitie. Het vermoeden van dokter van Lookhorst is spoedig gebleken gegrond te zijn geweest. Nog eenige dagen na hare verwonding heeft vrouw van Leeuwen ten huize van van der Kerkhof gelegeD, meestal in een toestand van verdooving. Zij is er steeds verpleegd door Johanna Meurs, Weduwe van Pieter Vermeer, arbeidster, te Die- ,eD lijdelijk en te 's-Heerenberg gewoonlijk tronende; heeft lot deze een paar woorden ge sproken, waaruit scheen opgemaakt te kunnen ivorden, dat ze niet altijd geheel zonder besef was; baar bewustzijn echter heeft zij ten volle niet meer herkregen, en in den morgen van den 6den Juli om half zeven is zij overleden. De gevolgtrekking door de deskundigen uit bun onderzoek gemaakt, luidt: Dat de eenige doodsoorzaak van het lijk, door Den geschouwd, gezocht moet worden in de sche- delrerwonding met verbrijzeling der schedelbeen- dereo gepaard; de bloedmassa in de hersenen uitgestort, of liever tusschen het harde hersen vlies eu den schedel, was blijkbaar uit de merg- stof herkomstig en hoogstwaarschijnlijk aderlijk; de afwezigheid d,er helderroode kleur van slagader lijk bloed en van eenige merkbare scheuring van eeD der meningeaal slagaderlijke takken d. t. p. at grond tot die veronderstelling. De beschuldigde is, bij nadere verhooren in liet algemeen niet afgeweken van zijne eerste uededeeling. Bij zijn voorlaatste echter heeft lij er van gesproken, dat zij een minuut of tien et de vrouw hebben staan praten, doch dade- ïjk daarop laten volgen, dat er tusschen hen eeu woorden gewisseld zijn dan haar vraag naar u verblijf voor den nacht en Steitsels ant- ootd op die vraag. Bij diezelfde gelegenheid eelt bij mede verklaard dat hij haar geen schop oor het lijf heeft gegevendat hij niet gezien eelt dat Steitsel haar iets heeft gedaan, zonder at hij durft verzekeren dat deze daaraan on- cbuldig is. Hij heeft toen ook gezegd, dat hij dacht e vrouw te hebben doodgeslagen. Bij zijn laatste verhoor is hij er rond voor uit- ekomen, dat hij de eenige is geweest die de rouw heeft aangeraakt en wel alléén door haar et de in beslag genomen en hem vertoonde hop zoo tegen het hoofd te slaan, dat zij op cd grond is neergevallen. Hij heeft ter recht vaardiging van zijne daad niets kunnen aanvoe- eu, dan dat hij, geschrikt doordien zij in den acht zoo eensklaps van den kant van den weg pstond en naar hen toekwam, zonder verder na- enken op haar heeft ingeslagen. Aan den beschuldigde is ambtshalve als verde lger toegevoegd Mr. J. Everts BHz. Tier, 12 Sept. Omstreeks achttien maanden ge- eden verdronk een meisje uit deze stad aan de verzijde der rivier de Waal en hoewel men oen alles aanwendde om haar lijk te vinden, ocht dit niet gelukken. Gisteren bij het ophalen au het anker van een baggeraak kwam haar ijk le voorschijn. Het behoeft niet gezegd te wor- en dat het in een ver gevorderden staat van ntbinding verkeerde. Alleen eenige voorwerpen ie er nog aan waren, zooals een belletje in et oor en een ring aan een vinger deden haar erkennen. Rosendaal, (Gelderland), 11 Sept. Naar wij eroemen heeft de heer van Pallandt van Rosen- aal het plan opgevat, in de heerlijkheid Rosen- aal een volksfeest te geven, gelijk aan dat, het welk in de vorige week met zulk een uitstekend succes in de Ossendaalsche laan, te Velp, gehou- den is. Assen, 12 September. In de plaats van Mr. I. "essingh, tot rechter alhier benoemd, hebben ed. Staten tot commies ter provinciale griffie van Drenthe benoemd Mr. S. Willinge, Gratama, advocaat alhier. Rottevalle, (gem. Achtkarspelen), 12 Sept. De heer E. Mulders, hoofdonderwijzer alhier, genoot den 5deu Sept. jl. hel zeldzame voorrecht vijftig jaren zijne betrekking als hoofdonderwijzer te hebben waargenomen, zonder gedurende den tijd èen schoolles om ziekte te hebben verzuimd. De achtenswaardige man is nog steeds krachtig en ijver. Ueüwarden, 12 September. Eeue commissie 011 den raad van eer, die uitspraak heeft te doen 0Tw kapitein Jansen, is hier ter stede bezig met hst inwinnen van informatiën, betrekking heb bende op andere zaken dan militaire eer en su- hnrdinatie, maar die toch het karakter en de handelingen van den persoon in quaestie zeer juist aullen kunnen toelichten. s-Hertoqenbosch, 13 September. Z. M. en Z. K zullen Zaterdag a.s. des voormiddags te halfelf alhier per spoor aankomen en zich onmiddellijk naar het schietterrein te Hintham begeven, waar hl. en Z. K. H. aan een collation zullen deel- nemen door den kommandant van het korpsaan. HDs. aangeboden. Gisterenmorgen werd Z. M. getelegrafeerd dat de gemeente 's-Hertogenbosch Z. M. ten stadhuize een diner aanbood, waarop een telegram werd ontvangen dat-Z. M. het diner aannam. BUITENLAND. Frankrijk. Rapport over het opcenten-ontwerp, vermaning der flnantieele commissie aan de Vergade ring. Debat over den invoer uit Elzas-Lotharin- gen, aanval van den generaal du Temple op den heer Lambrecht. Vonnis van het hof van assises over vier dagbladen. De heer Oasimir Périer heeft in de zitting der Nationale Vergadering van eergisteren rapport uitgebracht over het voorstel, (dat naderhand definitief ingetrokken is) van den heer Pouyer- Quertier voor de heffing van 10 opcenten op de directe belastingen, indien niet vóór 1 Jan. aan de regeering de middelen werden gegeven om aan hare verplichtingen te voldoen. Het rapport dat door de intrekking van het voorstel veel van zijne waarde verliest, is echter in zooverre be langrijk, dat er uit blijkt, dat de commissie van financiën sterk aandringt op een korte vacantie, daar de Vergadering in deze omstandigheden geen moeite tot nut van het land te groot mag achten. Hoewel zij toegeeft aan de duidelijk ge openbaarde begeerte van het gouvernement, om eenigen tijd van de parlementaire beslommerin gen bevrijd te worden, geeft zij teven aan regee ring en vertegenwoordiging de volgende verma ning: „Indien wij genoodzaakt zijn, van de oogenblikkelijke behandeling van de toekomstige belastingen af te zien, waardoor gij nog eenigen tijd vereenigd zoudt moeten blijven, kunnen wij niet, zonder aan onzen plicht te kort te doen, nalaten, op de noodzakelijkheid te wijzen van eene vrij spoedige terugkomst, opdat deze belastingen aan onze beraadslaging worden onder worpen op een tijdstip, dat ons eene oplossing, in welken zin dan ook, vóór bet eind van het jaar verzekert. De heer Thiers echter blijft aandringen op een vacantie tot in de maand December. Gis teren zou de quaestie in behandeling komen door het rapport der commissie eu een boodschap van den president der Republiek. Zie telegram.) De kamer heeft het geheele overige gedeelte der zitting besteed aan de beraadslaging over het budget. Een vrij lang debat is daarbij ontstaan over den invoer van de producten der twee ver lorene provinciën in Frankrijk, vooral vau bet hout uit den Elzas. Van veel gewicht kan het debat niet zijn, daar de sprekers onder de tegen woordige omstandigheden van zelf een zekere soort van discretie in acht moesten nemen. Er bleek echter uit, dat de regeering van plan is, zooveel mogelijk het belang des lands met de oude liefde voor de verlorene landen te vereenigen. „Wij kunnen," zoo riep de heer Pouyer-Quertier uit, „die ongelukkige provinciën toch niet behan delen alsof zij nooit tot Frankrijk behoord had den!" Tevens echter gaf hij en ook de minister van buitenlandsche zaken, de heer de Remusat, de verzekering, dat geen definitieve schikking zou getroffen worden zonder toestemming der ver gadering. Voorts is een lievige uitval tegen het ministerie van binnenlandsche zaken gedaan door den ge neraal du Temple, een der onverzoenlijkste leden der rechterzijde. Bij hare hevigheid was zij echter niet verpletterend, daar zijne partij zelve een soort van verlegen stilzwijgen bewaarde en alleen ironieke applaudissementen der linkerzijde het loon waren van zooveel moeite. De heer Lam brecht antwoordde den aanvaller, vooral met be trekking tot de aanmerkingen die hij gemaakt had over de toepassing der wet tot ontbinding der nationale garden. De minister zeide, dat een bepaald getal dezer heereu op het punt stonden ontbondeo te worden, zonder evenwel de steden te noemen, die de eer zullen genieten, binnen hunne wallen het begin van dezen maatregel te zien plaats hebben. Het hof van assises der Seine heeft de vier dagbladen de Gaulois, la Patrie, Paris Journal en Univers, die beschuldigd waren van het verspreiden van valsche berichten, vrijgesproken. Dit vonnis wordt door verscheidene bladen zeer toegejuicht en vooral door de Temps, die steeds onder de strijders voor drukpersvrijheid voorop staat, als een gunstig punt van uitgang beschouwd voor de wet die de drukpers-delicten aau een jury te beoordeelen geeft. Oni twclila n*i. Duitsche wetgeving in Elzas-Lotharingen. Compliment aan de Duitsche marketentsters. Aan de Wests. Zeit. wordt uit Berlijn over de wetten, die tot nu toe in ElzasLotharingen zijn ingevoerd, het volgende geschreven: „Met de aanstaande samenkomst van den bonds raad begint eene nieuwe afdeeling der wetgeving van ElzasLotharingen. Sedert de rijkswet van 9 Juni dezes jaars is de bondsraad de eenige wetgever voor het nieuwe rijksland en eerst van 1 Jan. 1873 af begint weder de medewer king van den Rijksdag in de wetgeving. Alle wetten, die de bondsraad van zijne verdaging in het eind van Juui uitgevaardigd heeft, zijn intusscheu in het sedert 5 Juli 1871 uitgegevene bijzondere staatsblad voor ElzasLotharingen openbaar gemaakt. Dit blad heeft reeds in 15 nummers den eerbiedvvaardigeu omvang van 335 zijden bereikt. Meer dan negen tienden van deze wetgeving heeft betrekking op de invoe ring van algemeene rijkswetten en vloeien een voudig voort uit de vereeniging van het land met Duitschland. In het militair- en financiewezen toont zich in de eerste plaats de eenheid van Duitschland. Met betrekking tot het militair wezen zijn tot nu toe slechts wetten over zake lijke punten ingevoerd, zooals de inkwartiering, het leveren van voorspannen enz. Van den per soonlijken dienstplicht worden de Elzas-Lotharin gers voorloopig nog ontheven; het is hun uitdruk kelijk toegezegd, dat in dit jaar geene oproeping zou gedaan worden. Een Elzas-Lotharings armeekorps is wel is waar opgericht, maar het bestaat slechts uit regimenten, die daartoe van het andere legerkorps zijn afgescheiden. Daaren tegen is met betrekking tot het financiewezen de èenheid van Ezas-Lotharingen tot stand gekomen. Alle rijksbelastingen en tolwetten zijn daar reeds afgekondigd. Het oude Duitschland handhaaft de binnenlandsche grens voor het nieuwe land nog slechts met betrekking tot de koloniale waren en verlangt voorloopig nog voor wijn, boomwollen, wolllen en zijdenwaren een bijgevoegd bewijs van Elzas-Lotharingschen oorsprong. Door de invoe ring van de Duitsche financiewetten wordt aan Elzas-Lotharingen, in vergelijking met de nieuwe Fransche belastingen (papier, lucifers, verzeke- rings-maatschappijen enz.) eene belangrijk voor deel bezorgd. Slechts de Duitsche zont-belasting is 50 perc. hooger dan de Fransche. Het Duit sche post- en telegraafwezen kan in de nieuwe landen als volkomen georganiseerd beschouwd worden. Wat de eigenlijke burgelijke wetgeving betreft heeft men in Elzas-Lotharingen eenigszins op de rijkswetgeving inbreuk moeten maken. Daar de vroegere rechters bovendien bijna ge- zamentlijk hun ambt hebben neergelegd, zag men zich ook genoodzaakt, de hoven met nieuwe rechters te voorzien. Het Duitsch strafwetboek treedt op 1 October in werking, maar daardoor wordt, krachtens een bijzondere bepaling van de invoeringswet, aan de competentie en de straf bepalingen van de bestaande krijgsgerichten niet te kort gedaan. Ook met betrekking tot het bankwezen is de bondsraad de toekomstige rijks wetgeving vooruit geloopen, door uitbreiding van de werkzaamheid der Pruisische bank op Elzas- Lotharingen. In het munt- en papierengeld schijnt echter over het algemeen nog eene onbepaalde ver warring te heerschen. Hetgeen de bondsraad nu te doen krijgt, zal voornamelijk betrekking hebben op die zaken, die in het overige Duitschland door de landswetgevingen worden geregeld. Het is karakteristiek, dat tot nu op dit uitgebreide ge bied slechts éen enkele Pruisische wet, namelijk die over de aannemers van bergwerkers, door den bondsraad in Elzas-Lotharingen is inge voerd. Dit is dan ook de eenige uitstekende wet, die de nieuwe Pruisische hervormings-wetgeving kan aanwijzen. Elzas-Lotharingen moet ook eene nieuwe school- en kerkregeling hebben. De school dwang, aan de Franschen onbekend, is er door een gouvernementsverordening reeds ingevoerd. Het protestantsche kerkbestuur bevond er zich in absolute afhankelijkheid van het staatsgezag, het elementaire schoolwezen was een privaat liefhebberij van leden van katholieke orden. Het zal ons benieuwen, hoe de bondsraad op dit ge bied zijne roeping zal vervullen." Tot zoover de Wests. Zeit. Men ziet, dat de bondsraad niet stil heeft gezeten en met de ver- duitsching van de nieuwe provinciën reeds mooi Op weg is. De regeering denkt er sterk over, om het marketentster-wezen bij het leger op militai ren voet in te richten. Gedurende den laatsten oorlog hebben deze dames zich alles behalve fatsoenlijk aangesteld en veel bijgedragen om het Duitsche leger een slechten naam te geven. Een schrijver in de Darmstatter allgemeine ililitür Zeitung verzekert, dat hij in Straatsburg, Nancy en iletz (in Nov. 1870) bijna geeu dronken Duitschen soldaat, maar ook bijna geene nuchtere marketentster heeft gezien. Men denkt er dus sterk over, de marketentsters een vaste uniform aan te trekken, ze nu en dan eens iu het cachot te stoppen, kortom ze geheel op de eigenaardige manier te behandelen, waarmede men gewoon is met de verdedigers van het vaderland om te springen. Oostenx-jjlc-IXong;. Monarchie. Opgewonden ontboezemingen der Duitsche partij. Twee vervelende keizers. Dat het in den toekomstigen Rijksdag en de nieuw gekozene Landdagen alles behalve zacht zinnig toe zal gaan, bewijst de opgewoudene stemming, waarin de Duitsche partij na haren nederlaag verkeert. Als een staaltje daarvan kun nen wij de volgende woorden aanhalen, die uit gesproken werden door den heer Presoler aan het slot van zijne rede bij gelegenheid van een alge meen feest der Oostenrijksche brandweer: „In het Duitsche Oostenrijk is een brandbrief geslin gerd die ons met vernietiging dreigt. Weest op uwe hoede! (stormachtige bijval). Weldra zult gij den brandkreet hoorei); knetterend omslingeren de vlammen het prachtige gebouw der Duitsche beschaving; ik hoor het noodgeschrei van moeder Germania, maar ook den strijdroep harer zonen 1 (gedurende eenige minuten daverende toejuiching). Gij zijt bereid, uw bloed en leven te laten voor de rechten, die door de Duitschers verkregen zijn. (jaja!). Gij zult alles aanwenden om het heiligste dat wij bezitten, onze vrijheid en nationaliteit te beschermen! (met al onze macht 1) Daarom roep ik een duizendvoudig heil! toe aan de wakkere Duitsche brandweer!" Hierop ontstond een onge hoord lawaai met herhaald zingen van het „Duitsche lied". Een andere redenaar, Obertimpfler genaamd, riep de brandweer-mannen toe: „Gij hebt ge toond, dat men door krachtige samenwerking het vreeselijk vuur-element meester kan worden het Duitsche volk zal van u leeren, ook andere vijanden door corporatieve vereeniging te bestrij den." Hierop volgde het tegenwoordige Duitsche lied Kar' /(ixr", de „Wacht am Rhein," dat met daverend gejubel begroet werd. Men kan tegenwoordig geen courant meer in handen nemen of men wordt getroffen door op schriften, als: „Die zusammenkünft von Gastein," „Die Begegnung zü Salzburg," „La conférence des deux empereurs Ischl," enz. enz. En alles wat men onder die titels te lezen krijgt, komt zoo goed als op hetzelfde neer: goede verstand houding tusschen Oostenrijk en Duitschland, wel niet dadelijk een tractaat gesloten, maar toch samenwerking beloofd in politieke en sociale vraagstukken enz. enz. Indien alle keizers de menschen door hun reizen zoo moeten vervelen, als deze twee heeren ons gedaan hebben, dan wenschen wij dat de keizers van het wereld rond verdwijnen mogen, of ten minste stilletjes t'buis blijven zitten. Laten zij in de residentie uit rijden gaan en zich amuseeren zooveel zij willen, en, als zij elkander iets te zeggen hebben, de pen opnemen. Maar daar weken lang de geheele wereld in rep en roer te brengen, omdat de eene uit Duitsch land is komen aanstoomen, om den andere in Oostenrijk een paar zoenen te geven, dat gaat niet aan. Waarlijk, indien men nagaat, boe sinds jaar en dag de vorsten gewoon zijn trac- taten na te leven als zij hbn niet meer naar den zin zijn, dan moest men zich verwonderen over de naïviteit, waarmede duizenden en duizenden zich aan den arbeid zetten om de gevolgen van eene samenkomst te bespreken, waarbij nog geen eens een tractaat gesloten is, waar men niet veel meer gedaan heeft dan het gewone beleefdheids formulier te wisselen Uw dienstwillige dienaar" of „geheel de uwe," of indien de heeren latijn kennen „totus tuus" enz. Kortom, de keizers heb ben eens samen gewandeld en gegeten, onderwijl wat over politiek gesproken, en lachen nu de wereld uit, die voor hunne eenvoudigste gesprek ken harder siddert dan de oude Romeinen voor den donder van een „Jupïter Tonans." TELEGRAMMEN. Marseille, 13 September. Eene correspondentie uit Rome. meldt, dat het stedelijk bestuur vol hardt bij het verlaugen, om het klooster La Tri- niti door de ingenieurs te doen onderzoekeu. De Fransche ambassade zou te Versailles orders ge vraagd hebben. Men twijfelt niet aan eene vrede lievende oplossing. Florence, 13 Sept. De eerste locomotief beeft gisteren den Tunnel door den Mont-Cenis door- ïoopen. De proef is volkomen gelukt. De rook verdween spoedig. Parijs, 13 Sept. De heer Thiers heeft eeu boodschap bij de Nationale Vergadering ingediend waarin gezegd wordt: „Het is goed dat de afge vaardigden naar de departementen gaan, om zich in gemeenschap te stellen met de bevolkingen. De Regeering zal een liberaal-conservatieve poli tiek voorstaan. De Nationale Vergadering kan zonder gevaar uiteengaan, aangezien de orde ver zekerd is. De verstandhouding met het buitenland is gunstig. Het gouvernement heeft tijd noodig om de werkzaamheden voor 't aanstaand zitting jaar voor te bereiden." De boodschap gewaagt voorts dat de Regeering van de heffing van voor- loopige opcenten tot amortisatie van schuld heeft afgezien. De vergadering heeft besloten de zitting te ver dagen van 17 September tot 4 December eu eeue permanente commissie van 25 leden te benoemen. De France bevat eene dépêche uit Rome, waarin gezegd wordt dat de quaestie over het klooster La Trinité geregeld is. het recht van be scherming, door Frankrijk verleend, is ten volle erkend. Rome, 13 September. De Opinione behelst een artikel om te doen uitkomen dat het met genoe gen heeft vernomen, dat de Fransche regeering heeft te kennen gegeven, in de fails accomplis in Italië te berusten en nooit er aan gedacht heeft zich daartegen te verzetten, Frankrijk wenscht alleen dat de onafhankelijkheid van den Paus als hoofd der kerk worde geëerbiedigd en dat de wet op de waarborgen niet zal worden ge wijzigd met het doel, om die waarborgen in te krimpen. Wanueer dit werkelijk het programma is van het Fransche Gouvernement in de Romein- sche quaestie, dan, zegt het blad, is het zeker dat de betrekkingen tusschen beiden Staten op hechte grondslagen hersteld kuunen worden; eene entente cordiale is alsdan verzekerd. Brussel, 13 September. De Eloile Beige ver neemt uit een particuliere bron de bevestiging van het bericht, dat de Koning geweigerd heelt het besluit te onderteekenen betreffende de wij ziging van het tarief der spoorwegen, welk be sluit door don beer Wasseige, minister van open bare werken, genomen is. Het Journal de Bruxelles zegt: dat er geen koninklijk besluit zal worden uitgevaardigd om het Spoorwegtarief te hervormen. Een ministerieel besluit is daartoe voldoende. Versailles, 13 Sept. [Part. lelegr.) Prius Hen drik der Nederlanden heeft langdurige bezoeken bij Thiers en bij den minister de Remusat afge legd. Het doel van 's prinsen komst alhier is, naar men verzekert, de onzijdigheid van Luxem burg op nieuw le bevestigen. [Amsl. Cl.) Algiers, 13 Sept. Bij decreet vau 11 Sept. zijn de Arabische bureaux afgeschaft en wordt de administratie van Groot-Kabylie gereorganiseerd, het wordt iu kantons verdeeld. Weenen, 14 Sept. De Wiener Ztg. van heden bevat een besluit des keizers, waarbij aartshertog Karei Lodewijk tot beschermer der Weener we reldtentoonstelling in 1873 en aartshertog Reinier tot president der tentoonstellingscommissie be noemd worden. Rome, 13 Sept. Het bericht, dat kardinaal Bonaparte naar Engeland zou gaan, 0111 een brief des pausen aan keizer Napoleon over te brengen, is onwaar. Er zal waarschijnlijk 25 Sept. een consistorie gehouden worden. Berlfjn, 13 Sept. De Prov. Corr. betoogt in eeu artikel „vredeswaarborgen voor Duitschland en Europa" dat de versterking van Duitschland en de herstelde goede betrekkingen met Oostenrijk voor geheel Europa de deugdeüjkste vredeswaar borgen zijn. LAAT8TE BERIOHTKN. 's-Gravrnhage, 14 September. Z. M. de Koning zal morgeu aan de regelingscommissie voor den wedstrijd op Waalsdorp, een diner aanbieden. Ter correct, zitting van het Prov. Gerechts hof werd heden behandeldhet appel van eeu vonnis der rechtbauk te Leiden van 14 Aug. jl. tegen een persoon aldaar, die reeds in 1S7U eu 1867 veroordeelingen wegens diefstal heeft onder gaan, een jaar eenzame opsluiting is uitgesproken wegens diefstal van eenige kleediu gstukkeu uit eeu logement waarin hij zijn intrek, had genomen ten nadeele van een ander, mede aldaar verblijfhou- dende. Bekl. verzocht als reden voor zijn appel, de eenzame opsluiting in gewone gevangenisstraf te veranderen, welk verzoek Inj volhield zelfs nadat de president hem onder het oog had ge bracht dat één jaar eenzame opsluiting, gelijk staat met twee jaren gewone gevangenisstraf. Adr. Gen. Mr. v. Maanen requireerde de beves tiging van het vonuts. Uitspraak aanst. Don derdag.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3