IP- ibtt Zijn Fraiikrjjk, [draverij tuaschen de belasting op de grond de 20 perc. sur-taxe en de inkomsten- asting. Vacantie der vergadering. Permanente umissie. Verzending der dagbladen. Ontrui- ing der departementen. Streng vonnis van de correotioneele rechtbank te Parijs. It. welke in Sept. Oct. en Nov. respectie- uit Londen zullen vertrekken. Januari van het volgende jaar zullen ze, iiootere e.d meerdere tonnenmaat en groo- paardenkracht, vervangen worden, nenoeoide stoomschepen zijn in alle opzichten nkt voor de behoeften van den handel en ;end om den reis naar Barbados in 17% en Demerary in 21 dagen te volbrengen. BUITENLAND. groote zorg der Nationale Vergadering be- op het oogenblik daarin om zoo spoedig H4 Kelljk v00r eei"Sen tijd van zorg ontheven ;ijn. Ken rijkhalst naar de vacantie evenals jongens le kostschool, maar het onaangename incident zich hier voor, dat de meester hen niet wil gaan, voordat zij hem de noodige gelden |afkorting der rekening hebben betaald om in vacantie de schoollocalen wat te kunnen la- opknappen. Zooals wij gisteren mededeelden Jankt de commissie van financiën er voor om ontwerp van Thiers tot heffing eener sur- van 10 perc. op de bestaande belastingen te nemen. Thiers schijnt daarom den heer Byer-Quertier overgehaald te hebben, van zijn Bh tot onmiddellijke behandeling der 20 perc. pasting op de grondstoften half en half af te Half en half zeggen wij, want in het ont- |rp, dat Pouyer-Quertier in den zin van Thiers het bureau der vergadering heeft gedeponeerd, jnt een slot-artikel voor, waarbij het voorstel ;hts conditioneel wordt verklaard, n. 1. voor het al, dat de vergadering het andere wets-ontwerp |l behandelen wil. De opinies zijn er zeer over [deeld. Sommigen beschouwen het als een ig en wenschelijk middel om aan de he mde moeilijkheid voorloopig een einde te :eo anderen, en vooral de rechterzijde zijn Botevreden over, dat hierdoor niettegenstaande jfbelofte van Thiers' ook de grondeigendom zou offen worden. Men zal echter wel genoodzaakt het ontwerp goed te keuren, tenzij men «gen is de vacantie uit te stellen door het aan orde brengen van de belasting op de grond Iffcn of de inkomstenbelasting (die de commissie behandeling wil nemen). Dat tot zulk een Istel weinig lust bestaat bewijzen de voortdu wde aanvragen om verlof. De commissie voor t voorstel Target heeft intusschen het begin n het recès op den lSden dezer maand gesteld. |j vereeuigt zich met de 10 pCt. verhooging der itaande belastingen, indien de regeering zich it anders redden kan. De heer Thiers, die, zoo men weet, drie in plaats van twee maanden leantie wenscht, heeft van haar gekregen, dat den 4den December als het einde zou voor- illen. en houdt zich reeds bezig met de samenstel 1»» der permanente commissie, die uit 25 leden bestaan. Waarschijnlijk zullen hierin gekozen rden 8 leden der linker-, S der rechterzijde; 9 uit de centrums. 'cder al de agitaties door heeft de Vergade- discussie gevoerd over het wetsontwerp op verzending der dagbladen. Deze worden of er kruisband (gewoonlijk aan particuliere perso- nfnjofin pakken verzonden (wanneer zij voor boek- ndelaren of voor de rondventingin het publiek temd zijn). Het ontwerp nu strekt tot opheffing n een besluit der delegatie van Tours van 16 it. 1870, waarbij alle wijzen van verzending erden toegestaan, en van eene wet van 1856 ie anders door de eerste opheffing weder in erking zou treden) waarbij alleen letterkundige aden in pakken mochten vervoerd worden. De geering stelt in de plaats daarvan voor otn alle rzending toe te laten, mits door het monopolie r posterijen, en tegen betaling vau 1 centime or de 20 grammen, centime opslag voor idere 20 grammen meer en 40 centimes per lo. De discussie ging eerst van een leien dakje, cli plotseling kwam dc rechterzijde op het idéé, lat het gevaarlijk was, de verspreiding der Pa- 'jsche politieke bladen in de provinciën zoo te gunstigen, welke vrees zich openbaarde in een mendenient van de HH. Paris en Clément, dat 'fgeveer strekte om de wet van 1856 weder in iet leven te roepen. Daar dit amendement ge- arende de discussie werd ingediend, moest het [trzonden worden aan de commissie, zoodat de handeling van het ontwerp werd uitgesteld aarschijnlijk echter zal de rechterzijde er in a»en dit belemmerend recht tegen die vreese- Ijk gevaarlijke bladen der hoofdstad, tot wet te «'heffen. Da Pruisen zijn druk bezig, de vier departe ICnten te ontruimen. Er is reeds een massa aterieel op weg naar Duitschland en de troe 1(0 zullen weldra volgen. Dver het algemeen zijn de vonnissen, die in van den opstand door de correotioneele rechtbank worden geveld, veel strenger dan die der krijgsraden. Zoo is een zekere heer Mouton, neef van een lid der Commune, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld (dus evenveel als Courbet) omdat hij, door nood gedwongen en buiten alle politiek om, de directie van een post kantoor onder het insurrectioneele gouvernement heeft op zich genomen. De man moet overigens een alleszins achtenswaardig persoon zijn, en het is dus te hopen, dat de commissie voor het verleenen van gratie zich zijner zal aantrekken. Economisch congres te Lubock (in- en uitgaande rechtenmuntwezen bankenriviervaart middel tegen de grèves; liefdadigheids-instel lingen en stichtingen.) Aandeelhouders in de Rumeensche spoorwegen. Positie van het Beier- sohe ministerie. Huwelijk van een tegenstander der onfeilbaarheid. Voor eenige dagen is te Lubeck een congres an economisten gehouden, waarop verschillende belangrijke punten behandeld zijn. Daar deze grootendeels betrekking hebben op quaesties, wier bespreking dagelijks voorkomt en wier op lossing van het meeste gewicht is voor de inter nationale en nationale toestanden, oordeelen wij het niet ondienstig mede te deelen, welke mee ningen over die zaken door de te Lubeck ver zamelde economisten werd voorgestaan. De eerste quaestie, die aan de orde kwam, was die van de douanen of liever van de handels- tractaten. Zijn deze tractaten aan te bevelen of moet iedere staat vrij en zonder eenige verbin tenis overgaan tot de vermindering of afschaffing van zijne in- en uitgaande rechten. Ziedaar de vraag, die men zich stelde, waarbij dus het beginsel van vrijhandel werd voorop gezet, maar nader onderzocht, welk het beste middel tot zijne bevordering zou zijn. De meeningen waren natuurlijk zeer uiteen loopend. Enkele waren tegen de tractaten, maar alleen voor liberale staten, daar deze toch van zelf spoedig tot den vrijhandel zullen komen. Anderen wilden de tractaten in allen gevalle behouden tot waarborg, dat een staat zijn systeem niet plotseling zou gaan veranderen. (Hiervan zou Frankrijk op het oogenblik als voorbeeld kunnen strekken). Ook over de vraag of een staat zich persoonlijk voordeel of nadeel doet door inkomende rechten te heffen rees nog eenig verschil van ge voelen. Ten slotte werden op voorstel van den heer J Taucher de twee volgende conclusiën in deze aangenomen 1°. Het is wenschelijk, dat achtereenvolgens alle in- en uitgaande rechten, die aan de inter nationale verdeeling van den arbeid hinderpalen in den weg leggen, worden opgeheven, zonder dat men zich bemoeit met de tegenwerping (die overigens weinig gegrond is) dat er nadeelen voor de bestaande industriën uit zouden kunnen voortvloeien. 2°. Om dit doel te bereiken is het wenschelijk handelstractaten te sluiten of te vernieuwen, die strekken om de tarieven der in- en uitgaande rechten te verminderen. De tweede quaestie die in behandeling werd gebracht, liep over het muntstelsel. Ten opzichte hiervan deden zich drie onderaldeelingen voor, die eene beslissing vereischten. De eerste, name lijk de internationale regeling, waarvan ieder het belang beseft zonder dat tot nog toe eene be paalde oplossing er aan gegeven is, zullen wij hier laten rusten. Het tweede punt betreft den exceptioneelen toestand van Duitschland, wat den standaard be treft, die tot grondslag van alle geldcirculaties is aangenomen. Terwijl namelijk nagenoeg alle groote handelsrijken den gouden standaard hebben aangenomen, bestaat in Duitschland nog de zil veren. Dit geeft bij het internationale verkeer natuurlijk groote moeilijkheden. Het congres is na lange discussie hierin tot het volgende resul taat gekomen: Dat het muntsysteem met den enkelen gouden standaard het eenige logische en ook voor Duitschland het eenige wenschehjke is, om welke reden het congres zich verklaart voor tijdelijke handhaving (als overgangsmaatregel) van den zilveren standaard naast den gouden. Alle pogingen der natie moeten overigens daartoe strekken om het goud te maken tot de eenige gangbare betaalmunt. De derde afdeeling van dit onderwerp, betrof het groote verschil dat in de verschillende landen van Duitschland tusschen de kleine geldstukken bestaat. Wij behoeven niet te herinneren aan de thalers met hunne smerige onderdeelen, aan de Oostenrijksche guldens, de Rijnsche guldens enz. ieder weet welk een ongemak en verlies, vooral die kleine, langzamerhand in koper overgaande zilverstukjes, den mensch bezorgen. De meerder heid van het congres wilde ten slotte een stuk van 2 franken 50 cent. als betaalmunt aannemen dat overeenkomt: 1". met de helft van een vijf frankstuk, 2°. met den Oostenrijkschen gulden 3°. met twee Engelsche shillings, 4°. met twee derden van den Pruisischen thaler. De Oosten rijksche gulden derhalve met zijne decimale on derverdeeling en zijn meervoud in goud werd als de meest wenschelijke van alle bestaande aangenomen. De discussie is daarna geopend over het bank wezen, en nog al vrij verward in zijn werk ge gaan; de vergadering oordeelde dan ook zelf, dat deze zaak nog niet genoeg bestudeerd was, daar zij besloot, er geene stemming over te houden. Terwijl echter de meerderheid van het congres, zooals wij hebben kunnen zien, de vlag der eco nomische vrijheid zwaaide, bleek het bij dit punt vrij duidelijk, dat men aan die banken slechts vrijheid wilde bekennen, die geen papier uit geven (hetgeen niet veel beteekent en vrij natuurlijk is). Wat het uitgeven van bankbiljet ten aangaat, dat wilden bijna allen beperken, sommigen door het recht daartoe aan den staat te geven, sommigen door er van staatswege een voudig condities aan te verbinden. Enkelen ook waren tegen alle mogelijke bankbiljetten. Een voorstel tot aanbeveling van de bescher ming der riviervaart werd zonder discussie aan genomen. Met betrekking tot de sociale quaestie werd het volgende voorstel aangenomen „Out de grèves te voorkomen bevalt het con gres der economisten aan de vorming van comités van scheidsrechters." De maatregel is dunkt ons niet erg doelmatig. Wie toch zal die scheidsrechters benoemen? De werk lieden? De patroons? Of soms de regeering? Id alle drie gevallen zouden zij partijdig zijn. Of soms de werklieden en patroons gemeenschap pelijk? Maar dan blijft de quaestie precies op de hoogte waar zij nu op staat, daar bij iedere grève sprekers of leiders der arbeiders met de patroons onderhandelen. De aanbeveling van het congres schijnt ons dus toe weinig te kuunen toebrengen om deze moeilijke zaak tot eene op- lossiDg te brengen. Een belangrijk punt werd vervolgens behan deld, namelijk de duur van weldadige instellin gen of stichtingen. Het is duidelijk, dat de voor waarden waarop deze gevestigd worden, door den loop der tijden met de bestaande toestanden niet uieer overeen te brengen zijn. Zij gelijken op een vaststaand stuk hout, waarlangs voortdu rend het frissche levende water heenstroomt, tot dat het eindelijk door zijn aanhoudenden stil- staanden toestand afrot en tegen wil en dank door den stroom medegesleept wordt. Bovendien strekken de stichtingen oin de goe deren in de doode hand zeer te vermeerderen. In Engeland, waar men zich gaarne aaD de letter van de wet houdt, en waar dus de voor waarden, die bij eene stichting gemaakt worden, niet overeenkomstig den geest des tijds werden toegepast, ontstonden eiudelijk zulke misbruiken en ongerijmdheden, dat men plotseling door den algemeenen aandrang aan de instellingen, vooral van onderwijs, een nieuwe wettelijke regeling moest geveD. Het congres heeft in deze zaak de volgende conclusie genomen: „Dat het wenschelijk is, alle stichtingen aan een termijn te binden en na ver loop van dien termijn den staat over het gebruik der aanwezige fondsen te doen beschikken." Aan deze bepaling wenscht het congrès terugwerkende kracht toegekend te zien. Hiermede hebben wij de belangrijkste punten medegedeeld, die te Lubeck behandeld zijn, en die naar ons inzien alleszins verdieneD, door ieder die er lust in heeft, nog eens verder overdacht te worden. De bezitters van aandeelen in de Rumeensche spoorwegen, die reeds een weinig begonnen te verademen na al de slingeringen van hoop en vrees, waaraan zij in den laatsten tijd ten prooi waren, zijn plotseling weer verschrikt door de tijding, dat de Rumeensche regeering van plan was, geen renten uit te betalen. Sedert eenmaal de zaak door Bismarck van een politieke tot een privaat rechterlijke geuiaakt is (daar hij immer: niet bepaald heeft willen intervenieeren) bestaat er alle kans, dat de arme aandeelhouders in het vergeetboek komen bij eene regeering en verte genwoordiging die meer voor de kastijdende hand van een aardsch potentaat dan voor die van de godin der rechtvaardigheid schijnen te vreezen. Het nieuwe ministerie iu Beieren treedt onder geene zeer gelukkige omstandigheden op, daal de ultrainontanen en patriotten tegen de natio- naal-liberalen eene verbindtenis hebben weteD te vormen, waardoor de laatsten in de kamer de minderheid hebben. De vereenigde partijen schijnen zelfs het plan te koesteren, het ministerie met een votum van wantrouwen in de vertegen woordiging te ontvangen. De Donau-Zcitung geeft de volgende beschrijving van het huwelijk van een tegenstander der onfeil baarheid te Passau: Op den 7den Sept. des voor middags begaf de notaris Hunglinger zich met zijne bruid en twee getuigen naar den stads-pre- dikant Hofftetter. Daar verklaarden bruid en bruigom, dat zij trouwen wilden, eii de huwe lijksplechtigheid was voltrokken. Oostenrjjk-Hong. Monarehie. Uitslag der verkiezingen. Houding der grond- wets-partij. De verkiezingen voor de landdagen zijn ten slotte zoodanig afgeloopen, dat de regeering waar schijnlijk hare meerderheid van twee derden in den rijksraad zal krijgen. Dit hangt nu eigenlijk alleen daarvan af of de Czechen in de vertegenwoordiging zullen verschij nen, en zooals men weet, was de afspraak tus schen Hohenwart en dieD volkstam zoover men vermoeden kan (want de onderhandelingen zijn vrij geheim gehouden) dat zijne afgevaardigden zouden verschijnen indien daardoor de vereischte meerderheid voor de constitutie-verandering kon verkregen worden. De constitutioneele partij zal nu waarschijnlijk de partij kiezen om op hare beurt niet in de vertegenwoordiging te verschij nen en daardoor slechts des te meer toonen, dat zij eene koppige, onvaderlandslievende niet waar lijk liberale partij is, daar zij niet schroomt het middel aan te grijpen, dat, toen het door hare tegenpartij werd gebruikt, hare heilige veront waardiging opwekte. TELEGRAMMEN. Rto-Janeiro, 23 Augustus. Het wetsontwerp op de emancipatie der slaven is bij tweede lezing goedgekeurd; men gelooft evenwel niet, dat de wet dit jaar in werking zal worden gebracht als gevolg van de oppositie van een deel der wetge vende macht. Valencia» II Sept. De Koning lijdt aan eene lichte ongesteldheid. Pest, 11 Sept. Heden werd voor den raad van Ministers den Bisschop Jekelfalusy een schrijven des Kouings voorgelezen, waariD zijn gedrag met betrekking tot de afkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid wordt gelaakt. Jekelfalusy ver klaarde zich aan het koninklijk gezag te onder werpen. Frankfort, 11 Sept. De Frankf. Presse spreekt het bericht tegen, dat de vredesonderhandelingen in plaats van te Frankfort te Versailles zouden voortgezet worden. De Duitsche diplomaten, die tot nu toe v. Arnim ter zijde stonden, zullen evenals de Frausche gevolmachtigden binnen kort terugkeeren en hun arbeid hervatten, die vlugger zal gaan, nu de belemmerende beginsel- quaestiëD opgelost zijn. Par(js, 11 Sept. Volgens de Figaro, is de vice- admiraal Bouet-VVillaumez gisteren op Maison Lafitte overleden. Parijs, 12 Sept. Er wordt verzekerd, dat er gisteren een overeenkomst tusschen Thiers en de commissie tot stand is gekomen over de ver daging der vergadering. De vacantie zal van 17 Sept. tot 1 Nov. duren. De discussie over de financieele wetten zou tot na de vacantie ver daagd worden. Konstantlnopel, 12 September. Men verzekert dat de sultan het plan heeft opgevat om zich ernstig met de leiding der politieke aangelegen heden bezig te houden. Mustaya Assim, pacha, is benoemd tot gouverneur van Albanië. Men hoopt dat het nu zal gelukken paal en perk te stellen aan de aldaar heerschende onrust; de belhamels verklaarden dat hun voornaamste grief uit den weg zou worden geruimd, indien Ismael pacha werd teruggeroepen. Amlin, gouverneur van Ferim pacha, is be noemd tot minister van marine. Mustaplia Kirlit pacha is overleden. LAATSTE BERICHTEN. Hedenuamiddag te 2 uren heeft alhier de open bare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlin gen van het Gymnasium plaats gehad in het gebouw van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij de opening dezer plechtigheid wees de Rec tor op den gelukkigen afloop vaD deD thans ge- eindigden jaarcursus, waarin de lessen zonder belemmering hadden kunnen gegeven worden, dank zij de rust en vrede, die hier te lande ge- heerscht hebben; gelijk evenmin eenige stoornis veroorzaakt was door ziekte van leeraars of leerlingen. Voorts maakte hij met leedwezen melding van bet verlies van den Curator Mr. Hoog, aan wiens verdiensten jegens het Gymuasium rechtmatige hulde werd toegebracht. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat in de daardoor ontstane vaca ture in het college van Curatoren, onlangs door deD Gemeenteraad voorzien was door de beuoe- ming van den heer Mr. Bijleveld. Tot de veranderingen, die het personeel van Docenten iu dit jaar ondergaan had, behoorden de benoemingen van de HH. Breuleux voor de Fransche taal en letterkunde, Byvauck voor de Geschiedenis, Brongersma voor de Natuurkunde, Kroon voor de Meetkunst en Steynis voor de Hebreeuwsche taal. Nadat de namen waren afgelezen van de leer lingen, die naar hoogere klassen bevorderd waren en prtjzeD zouden ontvangen, werden deze boek geschenken door den heer president curator uit gereikt. Daarbij werden telkens door den primus van iedere klasse een kort woord van dankbe tuiging voorgedragen; t. w.: Id de 1ste kl. door J. C. Sasse in de Holland- sche taal; in de 2de kl. door H. Harmmens in de Engelsche taal; in de 3de kl. door P. Vermeulen in de Fransche taal; in de 4de kl. door M. \V, Pijnappel in de Latijnsche taal. Tevens werden prijzen uitgereikt, in de lste kl. aan P. H. Simon Thomas en L). W. Cockuyt; in de 2de kl. aan H. R. Goudsmit, J. C. Stoltz, A. van den Brandeler en J. T. L. Rhemrev; in de 3de kl. aan J. H. Simon Thomas; in de 4de kl. aau A. Nijkatnp, K. Polano en L. J. van Rhtjn. Daarna reciteerde de leerling J. M. van Benten, die met vijf prijzen uit de hoogste klasse naar de Academie bevorderd was, tot afscheid van het Gymnasium, eene Latijnsche Oratiuncula de Iso- cratis oratione Panegyrica. Tegelijk met dezen gingen nog vijf andere leerlingen tot de Academie over, t. w. C. C. Sepp, J. H. A. Niermeyer, A. Nijkamp, K. Polano en H. O. W. Prijn; de twee eerstgenoemden, uit de 5de kl. bevorderd, de drie overigen, uit de 4de kl. na afgelegd Adinissie-Examen. Al deze leer lingen weuschte de Rector geluk met hunne be vordering en spoorde hen aan tot vlijt en oppas sendheid in deD werkkriDg, dien zij nu eerstdaags zouden intreden. Ten slotte werden ook nog de overige leerlin gen toegesproken en opgewekt om met vernieuwde inspanning van krachten aau het werk te gaan in den cursus, die morgen zal aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3