De adelborst der 1ste klasse C. N. A. de Groot Stiffry, dienende op Zijner Majesteits transport schip met stoomvermogen Java, wordt met den 15den dezer op non-activiteit gesteld, en met den 16den daaraanvolgende vervangen door den adel borst der 1ste klasse W. Römer: Voorts wordt de adelborst der 1ste klasse J. H. M. Jansen, onder intrekking zijner plaatsing op Zijner Majesteits wachtschip te Willemsoord, met ingang van laatstgemelden datum, geplaatst op Zijner Majesteits ramschip de Buffel, Z. M. heelt de benoeming van E. Bloembergen tot burgemeester der gemeente Leeuwarden, op zijn verzoek ingetrokken en als zoodanig benoemd Mr. J. Bieruma Gosling. Z. M. heeft benoemd tot substituut-grillier bij de arrondissements rechtbank te Deventer Mr. J. H. de Ranitz, advocaat en candidaat-notaris te Groningen. BINNENLAND. Willemsdorp, 10 September. De dertiende span ning voor de groote staatsspoorwegbrug over het Hollandsch Diep, is weder voltooid en zal zoodra mogelijk, bij gunstig weer en tij, naar de daar voor bestemde pijlers worden overgebracht. Aarlanderveen, 10 Sept. Dezer dagen werd het stoomgemaal van den Noord- en Zuideinder polder beproefd en ingewijd. De machine, die afkomstig is van de ijzergieterij de Prins van Oranje te 's-Gravenhage, voldeed bij uitstek aan de ver wachting. Na afloop der proef werd het nieuw stoomgemaal gedoopt met den naam Neptunus dit geschiedde aan een collation, waartoe het polderbestuur allen genoodigd had, die aan de stichting bevorderlijk zijn geweest. De voorzitter, de heer J. Herrewijn Jz., bracht daarbij in warme bewoordingen een dronk van hulde en dank aan allen, die hem in zijn taak hadden bijgestaan. Aan den heer H. F. Fijnje werd voor zijn be- langelooze bemoeiingen van vvege den polder een geschenk aangeboden. 's-Gravenhage, 11 September. Omtrent den op den 13den dezer, door Z. M. den Koning aan hee- ren officieren van de zee- en landmacht, binnen de residentie gevestigd of daar garnizoen houdende, en den léden aan de onder-officieren van het garnizoen, aangeboden schietwedstrijd, verneemt men het volgende. Er zal door allen geschoten worden op de af standen van 200, 300, 400 en 500 passen op de bij het leger in gebruik zijnde driemansschijf daarbij zullen de witte roos 4, de zwarte roos 3, de middenschijf 2 punten en de twee buitenschijven 1 puDt tellen. Er zal gebruik gemaakt mogen worden van alle bekende oorlogswapenen, voorzien van bajo net en geweerriein, uitgenomen de buks, terwijl staande uit de vrije hand wQrdt geschoten. In de vlakte van Waalsdorp worden een aan tal tenten opgeslagen, terwijl het terrein op gebruikelijke wijze door vlaggen enz. wordt ver sierd. Beide dagen zullen van wege Z. M. aan de deelnemers en aan de ter plaatse in dienst zijnde manschappen op Vorstelijke wijze ververschiugen worden aangeboden. De stafmuziek en de hoorn muziek van het reg. gren. en jagers, benevens die van het 1ste reg. huzaren, zullen zich bij afwisseling doen hooren. De door Z. M. benoemde regelings-commissie bestaat uit de volgende heeren: kolonel W. F. Le Maitre, president, kapitein ter zee W.deFre- inery, en de kapiteins: H. E. J. Heijmans, Jhr. A. R. J. Klerck, B. J. baron Mulert tot de Leem kule, J. W. Boellaard, C. F. Pabst, A. W. Greve, Jhr. A. J. B. van Suchtelen tot de Haar en Jhr. F. F. von Miihlen. onderwijs omvat, moet de ontwikkeling der zin tuigen als waarnemingsvermogen worden in 't oog gehouden, de oordeelkundige onderwijzer zelf zal de beste wijze, waarop dit geschiedt, meer en meer vinden, als zijn streven eens daar heen gericht is, en hij zich vooral beijvert, om zijnen leerlingen te doen gevoelen, dat zij zich niet met het kennen van veel namen en getallen moeten vergenoegen, maar zich eene duidelijke voorstelling der zaken moeten eigen maken. Ook de gymnastiek, die voor de ontwikke ling der spierkracht en waardigheid zoo nuttig, als heilzaam voor de gezondheid is, oefent een' gunstigen invloed uit op het gezichtsvermogen; daar vlugheid van blik en juistheid van oogmaat bij die lichamelijke oefeningen zeer te stade komen. Een voornaam middel tot ontwikkeling van het zintuig des gezichts, is gelegen in het teeken onderwijs, als het doelmatig is ingericht; het ware te wenschen, dat alle jongelieden in die kunst ten minste gedurende eenigen tijd werden onderwezen, onnoemelijk toch zijn de bedrijven, tot welker geschikte uitoefening de teekenkunst of volstrekt noodig is, of ten minste groote voordee- len oplevert; doch al ware dit niet het geval, ook dan nog zou zij een bestanddeel der opvoe dingsmiddelen moeten uitmaken, om den vor menden invloed, welken zij op het aanschouwings- en voorstellingsvermogen uitoefent. Wordt vervolgd.) De door Z. M. uitgeloofde prijzen bestaan voor de officieren uit: Een prachtig zilveren bouilloir, een zilveren schenkblad, met kristallen door zil ver gemonteerden schenkkan en zes fijn kristallen glazen op zilveren voet, een goud ankerhorloge (remontoir) met gouden ketting, en een jumelle verrekijker, ingericht als veld-, zee- en tbéktre- kijker. De prijzen voor de onderofficieren zijn 32 in getal, als4 gouden cilinder- en 8 andere hor loges, enkelen met gouden en zilveren kettingen voorzien, verder 7 sigarenpijpen, 4 sigarenkokers, 3 portemonnaies, 4 zilveren tondeldoosjes en 2 potlooden, alle welke voorwerpen zich door doel matigheid, pracht en sierlijkheid van bewerking onderscheiden. Het is Zr. Ms. verlangen, dat ook officieren van het O.-I. leger, hier ter stede woonachtig, aan den wedstrijd deelnemen. Het gedeelte terrein in de vlakte van Waals dorp, waarop de wedstrijd plaats heeft, zal door schildwachten worden afgeiet, terwijl daar als toe schouwers toegang zullen bekomen alle officieren in uniform en familiën door officieren begeleid. In onmiddellijk verband met den schietwed strijd, zal den léden des avonds in de manége der cavalerie kazerne een assaut plaats hebben, waaraan de schermmeesters en prevóts op de verschillende wapenen, behoorende tot het gar nizoen der residentie, zullen deelnemen. Het heeft Z. M. behaagd daarvoor 24 fraaie fleuretten te bestemmen, die den overwinnaars als prijzen zullen worden uitgereikt. Sedert de straatvuilnis alhier van gemeente wegen wordt verzameld en op verbeterde wijze bereid, vindt ze gretige koopers als mest tegen f 2 per scheepston terwijl vroeger niet meer dan f 1 kon gemaakt worden. Het blijkt dus dat de landbouwers in Zuid- en Noord-Holland en Gelderland even goed als die in Groningen en Drenthe, goede mestspeciën weten te waardeeren, in de overtuiging dat een doelmatige bemesting de spil is waarom de land bouw draait. Schiedam, 11 September. De gemeenteraad al hier heeft benoemd tot leeraren aan de hoogere burgerschool den heer C. A. Scheltema voor het rechtlijnig teekenen, de wis- en werktuigkunde en technologie; den heer Mr. J. G. Brillenburg voor de Staatswetenschappen, en den heer J. Schoondermark voor de gymnastiek. Utrecht, 4 Sept. Naar men verneemt, hebben de 1ste luit.-kwartierm. H. J. Bronner van het 2de en J. F. Gefken van het 8de reg. inf. met gunstig gevolg examen afgelegd voor onder-inten dant 2de kl., en zullen zij mitsdien voor genoemde betrekking worden voorgedragen. De conducteur van den Rijnspoorweg, die het ongeluk gehad heeft van bij Abcoude tusschen de onderste trede van een wagon en het nieuwe perron te geraken, is gisteren aan zijne wonden overleden. Hij laat eene bedroefde weduwe en 3 nog jonge kinderen na. De bewering dat het ongeluk zou zijn ontstaan door een schutting of rasterwerk door den aannemer van het werk langs den weg gesteld, is, naar men nader meldt, onjuist. Amersfoort, 11 September. In de raadsverga dering van heden is tot wethouder en ambtenaar bij den burgerlijken stand, in plaats van den heer Schluiter, die voor deze betrekking bedankt heeft, benoemd Jhr. Mr. H. T. L. Sasse van IJsselt. Breukelen, 9 Sept. Een vreesselijke gebeurtenis brengs hier aller gemoederen in beweging. Een ge- pasposteerd militair, van het O. I. leger, woonde hier met zijn vrouw. De man maakte misbruik van sterken drank; van daar telkens oneenig- heden in het huishouden. Zoo had er ook Maan dag weder een hevige twist plaats. De vrouw sloot de woning en daarop vernam men niets meer van den man, totdat Donderdag de vrouw plotseling werk maakte van een door haar ge- wenschte schielijke begrafenis van het lijk vao haar man, die zij voorgaf aan een jeneverberoerle gestorven te zijn. Bij de door Dr. Vos gehouden doodschouw bleek de man echter overleden te zijn aan een hem toegebrachten messteek in den buik. Dit leidde tot een ooderzoek van wege de justitie, daartoe uit Utrecht overgekomen. Bij een nauw gezet onderzoek in loco, dat, te zes uren aange vangen, eerst te een uur's nachts was afgeloopen, werd geconstateerd, dat de wonde onmogelijk door den verslagene zich zeiven kan zijn toege bracht. Daar er zware vermoedens van schuld zijn tegen de vrouw, is deze in hechtenis geno men en bevindt zich thans in de cellulaire ge vangenis te Utrecht. UtrD.) Arnhem, 11 September. De spoorwegbeambte, die onlangs alhier onder de locomotief geraakte en wiens been geamputeerd is moeten worden, is in het ziekenhuis aan de gevolgen der verwon ding bezweken. Deventer 9 Sept. De gemeente verloor gisteren een barer meest verdienstelijke ambtenaren. Na eene langdurige, slepende ziekte overleed gisteren de beer B. Looman, stads-bouwmeester, een man, die niet alleen in zijnen kring hoogst nuttig werkzaam was, die veel invloed uitoefende op de ontwikkeling der arbeidende klassen, maar die tevens in zijn vak met buitengewone kennis toegerust, onvermoeid bezig was en een groot aandeel heeft in de veranderingen en verbeterin gen, welke in den laatsten tijd zoo ruimschoots in deze gemeente hebben plaats gehad. Zwolle, 11 September. Eerlang zal alhier een belangrijk proces worden gevoerd. De heer W., koopman, ontving dezer dagen uit Duitschland een aangeteekenden brief, die uitwendig onge schonden was, teekende dus ten postkantore voor goede ontvangst en brak den brief open, maar vond daarin, in plaats der geldswaarde van 3200 fl., welke hij moest bevatten, twee strookjes wit pa pier, terwijl nu bleek, dat het couvert aan eene zijde was opengesneden geweest en daarna be hendig weder vastgeplakt. Het geldt moest dienen tot betaliDg van koopwaren, die kortelings van Zwolle verzonden waren, maar welke de heer W., door onmiddellijk te telegrafeeren, weder wist terug te bekomen. Hierdoor was deze nu, zoo hij meende, voor schade gevrijwaard en over den voor hem gunstigen afloop tevreden. Die tevreden heid is echter ontijdig geweest, want de brief schrijver in Duitschland denkt er anders over. Deze verklaart de geldsom te hebben verzonden per aangeteekenden brief; de heer VV. heeft dien brief, blijkens zijn repu, ongeschonden ontvangen de afzender houdt dus de postadministratie voor gedechargeerd, maar niet alzoo den heer W., dien hij nu in rechten aanspreekt. Naar wij vernemen, heeft een ingezeten dezer stad zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met het verzoek dat Z. Exc. aan zijn zoon de vergunning verleene om in de tweede klasse der rijks hoogere burgerschool alhier plaats te nemeD, in weerwil van het on voldoende examen dat deze daarvoor heeft afge legd. De belanghebbende beroept zich daarbij op art. 22 van het Koninklijk besluit van 30 Augus tus 1864, inhoudende het volgende: „Bij den aanvang van ieder schooljaar wordt er gelegen heid gegeven tot het afleggen, des verkiezende, van een voorafgaand examen, waaruit blijkt of zij, die de school wenschen te bezoeken, de kun digheden bezitten, vereischt om het onderwijs met vrucht te kunnen bijwonen." Blijkbaar is daar van afwijzing geen sprake; ouders en voogden kunnen hunne kinderen of pupillen admissie- examen laten doen en toch, niettegenstaande het ontradend advies der leeraren, op de school plaat sen. Wel is waar is dit beginsel tot dusverre op de laagste klasse toegepast geworden, doch nooit op een hoogere. Steeds was de commissie van examen, naar het scheen, van oordeel dat niemand, zonder - oldoend examen, in een hoogere klasse kon plaats nemen. Met belangstelling ziet men de decisie van den minister tegemoet. Maastricht, 9 Sept. Morgen wordt de buiten gewone eD internationale tentoonstelling van land en tuinbouwvoortbrengselen op het raadhuis alhier voor het publiek geopend. Alhoewel de tentoon stelling buitengewoon geslaagd is, heeft de jury gemeend van de 4 uitgeloofde gouden medalles er slechts 2 te moeten toekennen, en wel een aan den burggraaf Goupy de Quabeck, te Lum- men, voor landbouvvvoortbrengselen; een aan den heer Legrelle d'Hanis, te Antwerpen, bij acclamatie, voor zijn verzameling der 15 fraaiste sierplanten. Uit Noord-Nederland zijn alleen be kroond de heeren Krelage, te Haarlem, voor 3 soor ten aardappelen; en de heer Mulder te Arnhem voor zijn landbouwcourant. De voornaamste bekroonden zijn, behalve bovengenoemden, de heer L. Collum- bier, te Leuven, voor ruikers; de heer A. Postula, voor aucuba japonica, de heer Wouters, te Bnr- gerhout, voor dahlia-bloemen, de beer P. Wijn gaard, te Leuven, voor vruchten, de heer J. De- fèche, te Neubourg, voor moeskruiden, erwten en selderie, de heer baron R. de Bossart, voor haver, garst, rogge enz. In Maastricht zijn me dailles toegekend aan de heeren Trissen (14) voor bloemen: Ch. van Melsen, voor peren; A. Maurissen, voor appelenA. Ludeurg, voor drui ven, en P. Regout, voor een prachtige verzame ling bloempotten. Morgen zet de jury hare werk zaamheden voort met de bekrooning der ruikers. KOLONIËN. WEST-IND1Ë. CuRApAO, 19 Aug. Bij gouv. besluit dd. 8 dezer N". 380 is de heer J. H. A. van Daalen, ambte naar ter griffie van het Hof van Justitie alhier, tijdelijk belast met de waarneming der betrek king van griffier. Bij gouv. besluit van denzelfden datum N°. 878 is de heer J. M. Eman benoemd tot plaatverv. van den kan ton r. op Aruba. Bij gouv. besluit dd. 31 Juli jl. N'. 361 is aan den heer W. M. B. Gravenhorst, op daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als plaats- verv. van den kantonr., en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer J. J. Naar. Het congres der vereeniging de Staten van Columbia heeft in de zitting van 3 Mei jl. een besluit genomen om de diensten van den heer A. Goldberg, consul der Staten van Columbia te Amsterdam, te beloonen, voornamelijk voor zijne medewerking ter regeling der buitenlandsche schulden, aangegaan in 1860 en vastgesteld in 1861 en hem een bezoldiging toegekend dollars 'sjaars gedurende den tijd dat hij dj, trekking zal waarnemen. SURINAME. Paramaribo, 19 Aug. Ter v0 ning aan de 2de alinea van art. 59 van het reglement wordt op last van den heer neur, afkondiging gedaan dat de heer J. V. guenon op den 9den dezer maand zijn Q; als lid der Koloniale Staten heeft ingezi Voorts is bij gouv. besluit dd. heden N°. paald dat de verkiezing van een lid ter vei ling van de door het ontslag van den heer) Bouguenon opengevallen plaats in Septeuilm zal geschieden. Bij gouv. besluit dd. 16 Aug. N°. 12 zijd noernd: 1'. tot subst.-griffier bij het Hof vauj titie, de heer J. M. Schutter, ambtenaar ter»r van het evengemeld Hof, 2°. tot ambtenaar griffie aan het Hof van Justitie, de heer A. Pos, geëmploieerde ter Griffie van dat Hol. En is met wijziging van de Gouv. res. dd. Mei 1871 n°. 6 bepaald, dat bij verhindering den griffier van het Hof van Justitie, dezebij militair gerechtshof voor de Ned. W.-I. bezi gen zal worden vervangen door den subst.-gr bij het Hof van justitie. Naav wij vernemen, is, op 8 dezer, door Chinezen op de plantaadje Resolutie een m gepleegd op hun hoofdman. De aanleiding die misdaad schijnt gelegen te zijn in een ver omtrentdeterugbetaling eener door den verslag aan de moordenaars geleende som. Uit de balans der Surinaamsche Bank, lil dat zij den 12den Aug. 1871 bij een speciev raad vau 359,199.18 voor eene som van f 476, minder aan baDkbilletten in omloop had, waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specier. raad op zijne beurt f 190,578.26 meer bedr dan tot dekking der opvraagbare verbinteo door de wet gevorderd wordt. Men meld onder Juli jl. uit Nickerie: werken der immigranten uit Barbados worJi beter. Het district werd door den Gouver bezochtbij die gelegenheid werden o. a waterkeeringsdammen en het nieuw opgept1 terrein te Nieuw Rotterdam door Z. Ei oogeuschouw genomen. Uit Benpden Cottiea en Matappica: Op plantaadjes vertoonden zich in sommige rieti- groenrupsen, die na eerst het daarop st grasgewas verslonden te hebben, de bladereo het riet wegnamen, maar het riet zelve ong lieten. Dit verschijnsel dat zich in vorige ji reeds meermalen voordeed, zal, zooals door kundigen verzekerd wordt, geen ofslechtsvve invloed hebben op de productie der door rups bezochte plantaadjes. De gezondheidstoestand was voldoende en sterfte in beide districten bijna de helft min dan in de maand Juli van het vorige jaar, deze en de twee vorige maanden werden d de geneeskundigen in Beneden Cottiea 776 sonen met gunstig gevolg gevaccineerd. Uit Beneden en Boven Suriname bericht Even als in Beneden Cottiea heeft zich op eene plantaadje in Beneden Suriname toond; het aangetaste riet begint zich echte: reeds te herstellen, zoodat er geen vrees dat daaraan eenige schade toegebrach is. Beneden Commerrijne, Commeterra en i Commerrijne. De werkzaamheden tot verb der communicatie te land, in het district B Commerrijne, welke in den loop der maan ten gevolge der ongunstige weersgesteldht- staakt werden, zijn met opgevorderde arL' hervat. Demerary zal zich, volgens de Royal binnen kort kunnen verheugen met eene m» communicatielijn. De groote scheepsbouwme Cunard, Burno en Meiver hebben het voorne om een geregelde stoomvaartdienst tusscheDÖ; Barbados, Tonidad en Britsch Gyana en we® met een zijtak naar La Guayea aan te 1% De agent dier firma is reeds te Demerary gekomen, om deswege de noodige schikking te maken. De daartoe te bezigen stoomscbe' zullen een inhoudsmaat hebben van p. m. tonnen, gebouwd en uitgerust volgens de 1st verbeteringen, en zullon uit en thuis vracht nefl Het plan bestaat, om, zoo mogelijk, die v' reeds tegen het einde van dit jaar in werk' te brengen, zoodat Britsch Guyana zegt blad met deie nieuwe lijn, en die vat Mail-compagnie, alsmede de geprojecteerde van Nieuw-Tork en den telegraafkabel, ie positie zal komen, waarvan het weinige j» geleden, niet zou hebben durven droomen. In hetzelfde blad lezen wij, dat deze lijn,t' bij haar ontstaan een mededingster schijnt hebben, althans wordt eene circulaire bei gemaakt, waarin met medewerking van inv' rijke geïnteresseerden bij den handel in Indië, het voornemen wordt te kennen ge om schikkingen te maken, ten einde eenesl communicatie tusschen Londen, Barbados Demerary in het leven te roepen. De lijn zal geopend worden met de nies ijzeren schroefstoomschepen Penelope van 995 Hope van 1123 en Volants van 995 ton, allen

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2