SIGARENMAKERS ZOMERZORG. ACHT ZOMERCONCERTEN, Id Lossing RUHRKOLEN. ADVERTENTIES. Men vraagt Men vraagt oor is door den ministerraad vastgesteld op iiober. Zooals men weet is aan de regeering behandeling der departementale wet het i voorbehouden om voor het departement Seine een afzonderlijk ontwerp voor te dra- De minister Lambrecht heeft thans zulk ontwerp ingediend. Het strekt om den ge- nieraad van Parijs (die bij arrondissement iet naar het bevolkingscijfer wordt gekozen) ereenzelvigen met den algemeeuen raad. loor de 8 cantons, die buiten Parijs tot het ^-departement behooren, zouden dan 8 ve leden aan den tegen tvoordigen gemeente- toegevoegd worden. het proces van Jules Favre tegen den heer |uyé, die beweerde den 29sten Mei wegens ioonlijke redenen op bevel van Jules Favre te gearresteerd en om deze ledeu artikelen in venir Liberal en la Verité had geplaatst, waar hij door den ex-minister van laster was veklaagd, is vonnis geveld. Laluyé is tot een gevangenisstraf en 1000 fr. boete, de redac- s van de twee bladen ieder tot een maand laiwenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld. Oostenrijk-Hong. Monarchie. Sedert eenige dagen is in Oostenrijk de verkie- sstnjd aan den gang, en zoo ooit, dan hebben hierbij de eigenaardigheden opgedaan, die meerdere of miudere mate altijd een derge len strijd kenmerken. lloogdravende circulaires, ware bloemlezingen leugen en waarheid; waarschuwingen aan [kiezers gedaan, dat het land verloren is wan- Ir zij aan die of die personen hunne stem geven letterende, satyrieke, weemoedige, veront- rdigde en andere dagbladartikelenrondtrek- ide geestelijken, die voor deze gelegenheid erkrijging der eeuwige zaligheid afhankelijk en van den naam die door den patient op stembriefje wordt ingevuld; kortom alle uia- enen zijn weken laug door die éene voort- ■ende kracht,vaderlandsliefde?... helaas partijzucht in werking gesteld, dien nu echter dat mengelmoes van waarheid ^■Miog zich maar bepaalde tot den tijd vóór de rerkiezingenDoch neen, ook gedurende en 'de stemmingen gaat men er op eene andere Ie mede voort, en hier is het des te meer keuren omdat het ons en anderen op een talspoor brengt omtrent den uitslag der ver ingen. De partijen zoeken zooveel mogetijk Ine nederlagen te verbergen ot hunne ovtr- ningen te vergrooten; het is waarlijk alsof roor iederen persoon, wiens verkiezing zij de en en buitenlui op den mouw kunuen spel- ook inderdaad een man sterker zijn geworden, e telegraaf deelt ons mede, dat de verkiezin- in Moravië derwijze zijn afgeloopen, dat het isterie op de !/s meerderheid, die het in den sraad tot sanctioneering zijner beniiddelings- itiek noodig heeft, kan rekenen. Vooreerst nu loor de verkiezingen voor den landdag nog geheel uitgemaakt, welke afgevaardigden den rijksraad zullen gezonden worden. Maar enomen, dat door den Moravischen landdag dan ininisterieele gedeputeerden zullen ge worden, dan is daardoor over de geheele instelling van den rijksraad nog niet het ós geveld. Dat ook andere provinciën een woordje mee willen spreken, blijkt uit hetgeen fiao verschillende dagbladen over den uitslag der rsrinezingen wordt gemeld. Aan een Zuid Duitsch blad schrijft men uit Graz, dat in Stiermarken, wel is waar, de meer derheid der op het platteland gekozene tot de icale en Slovenisch-nationale partij behoort, -r toch de constitutionneelen op het vorige een man gewonnen hebben. Stiermarken 19 plattelands-kiesdistrictendaarvan hebben M6 op de grondwets-partij gestemd, 13 op de Jiangers van Hohenwarts politiek, terwijl vroe- r, volgens genoemd bericht, de verhouding 11 is geweest. Van de verkiezingen in de ste les dier provincie wordt daarbij de uitslag nog iel gemeld, doch als ontwijfelbaar opgegeven, Hz'j in den zin der liberalen zullen uitvallen, Bt in sommige sleden, zooals b. v. Gratz, de Bicalen, uit gevoel van hunne zwakheid, zelfs lep candidate!! gesteld hadden. Weener correspondent van de Indépendance Belg. dt voorts, dat iu Carinthie de oude parle- lehtaire meerderheid (anti-ministerieele partij) e overwinning heeft behaald. Hetzelfde is het j-'al met Neder-Oostenrijk (gedeelte beneden B rivier de Enris); doch iu Opper-Oostenrijk pk'en de Enns) hebben de clericalen beslissend gevierd; daar van 19 afgevaardigden slechts K constitutioneelen gekozen zijn. erscheidene dagbladen uit genoemde provin- ronstuteeren dezen uitslag als een voordeel de constitutioneelen behaald en hoewel deze ven nog slechts op de plattelands-verkiezin- betrekking hebben en de resultaten in de 'e steden nog niet tot ons zijn gekomen, en wij alle reden om aan het door ons egedeeld telegram over een waarschijnlijke rderheid van A voor de ministerieele politiek, met onvoorwaardelijk ons vertrouwen te nken. 'leliën de twee fracties in bestaat in Oosten rijk eene tiers-parti, en de genoemde correspon dent van de Indépendance, haalt een gedeelte van het programma dier partij aan, dat het verschil van inzichten als 't ware met den vinger aan wijst. Zij beschouwt de hardnekkige oppositie der coustitutionneele partij niet als getrouwheid aan de grondwet maar als koppigheid „Vrede van binnen, verzoening met alle bevol kingen van Oostenrijk, ziedaar hetgeen wij willen, zoo zegt de midden partij. En wij willen dat doel bereiken door de constitutie. Niets zonder haar en niets met haar. Is het eerlijk, ons programma verdacht te maken, ons te vereenzelvigen met een der uiterste partijen omdat wij een afkeer hebben van de andere? Wij zeggen niet: Wij zijn in de eerste plaats Duitschers, daarna Oostenrijkers. Duitschland heeft ons de moedertaal gegeven, Oostenrijk het vaderland. Dat anderen met ons vau gevoelen verschillen dat zij andere middelen als de beste beschouwen, zij hebben er het recht toe. Maar dat zij eerlijk zijn. Dat zij hunne meening openlijk en zonder terughouding mededeelen. Wanueer wij slechts door den vorui worden gescheiden, dan zullen wij wel eindigen met elkander te verstaan. Wan neer wij echter in den grond der zaak verschillen dan kunneu wij denzelfden weg niet bewandelen, want onze zaak heet Oostenrijk." Dit zijn, dunkt ons, de verstandigste woorden die in de gegevene omstandigheden in Oostenrijk gesproken kunnen worden. Aan den eenen kant geene overheersching van eene Duitsche minder heid, die er zich beroept, dat Oostenrijk eigenlijk oorspronkelijk even goed tot Duitsehland behoort als de andere deelen van het Germaansche rijk, dat het derhalve zijn Duitsch karakter moet behouden, en de andere stammen slechts als inwoners tole- reeren. Aan den anderen kant geen overdreven eischen van onafhankelijkheid en zelfregeering, waardoor aan de kracht en éenheid van het be stuur vooral tegenover het buitenland groot nadeel zou toegebracht worden. Maar berusting iu het fait accompli, datereeu land bestaat, dat Oostenrijk heet, dat in den loop der tijden samengesteld is geworden uit verschil lende nationaliteiten, dat voor die verschillende stammen langzamerhand een vaderland is gewor den, waarin zij allen bescherming, handhaving hnnner maatschappelijke rechten enz. kunnen vinden, zonder dat de een zijn nationaal karakter en zelfstandigheid geheel aan den ander prijs geeft. Over de bijeenkomsten te Gastein en te Salzburg is reeds zooveel onbeduidens, en zoo dikwijls hetzelfde gezegd, dat het bijua tegen den borst stuit om er over te beginnen. Wij nemen echter, als van meer algemeen belang zijnde, het volgende over uit eeu artikel der Augsb. Allg. Zeil., dat tot opschrift voert: Die Salzburger Begegnung untl die sociale Frage „liet lijdt geen twijfel, dat de gemeenschappe lijke behandeling der sociale quaestie in het vervolg de proefsteeu zal zijn van den omgang en de verstandhouding tusschen de beide staten, want hier even als in Berlijn erkent men, dat het hoog tijd is, dat op dit gebied een maatregel, en wel een doortastenden en geen halven maat regel genomen worde. Men heeft in den laatsten tijd met het over sell rikkingswoord „Internationale" geschermd, en er over gesproken dat in Gastein over gemeen schappelijke maatregelen tegen deze vereeniging beraadslaagd is. Men heeft inlusscheu eene klein geestige voorstelling van de plannen der beide mogendheden, wanneer men hun het nemen van politie-maatregelen toeschrijft, en niets is belache lijker, dan om van eene weder invoering der Karlsbader besluiten te spreken. liet is hier niet te doen, om eeu politie-raderwerk samen te stellen, of combinaties uit te denken, die het woord „Imernationale" tot opschrift voeren. Het is hier de vraag, om de sociale quaestie te bespreken, over de middelen tot hare oplossing gemeen schappelijk te beraadslagen, om preventieve, niet om repressieve, maatregelen te nemen. De mogendheden kunnen de beteekenis dezer quaestie, die zich in de vernielende handelingen der Parijsche Commune zoo vreeselijk heeft geopenbaard, niet gering schatten; zij zijn zich bewust, dat zij met een factor moeten rekenen, waarvan de grootte nog niet getaxeerd kan wor den, en men kan het waarlijk niet anders dan goedkeuren, dat zij zich liever bij tijds tot de oplossing der sociale quaestie aan het werk zet ten, om in den strijd tusschen arbeid en kapitaal de rol van bemiddelaar te spelen, dan zich door onvoorziene en onberekenbare gebeurtenissen te laten aanvallen. Het is derhalve niet te doen om eene gemeenschappelijke gedragslijn vast te stel len op het gebied der politie, maar op dat der staathuishoudkunde, en iu dezen zin moeten ook de zoogenaamde maatregelen tegen de Interna tionale opgevat worden, tot welker eendrachtige aanwending tusschen Oostenrijk en Duitschland, en zoo wij hopen ook de andere staten, onder handeld wordt." In hoeverre de twee keizers zich over de Inter nationale verstaan hebben, weten wij niet. Dat zij over het algemeen echter zeer eendrachtig gescheiden zijn, bewijzen de hartelijke kussen, die zij elkander bij het vertrek van Wilhelm op de keizerlijke aangezichten gedrukt hebben. telegrammen. Marseille, 8 Sept. Volgens berichten uit Algerie is de staat van beleg opgeheven in eenige sub divisies. De stam der Beni-Menasser heeft zich onderworpen. De opstand is in de provincie Al gerie overal overwonnen. Salzburg, 8 September. De Keizer van Duitsch land is gisteren ochtend naar Munchen vertrok ken. Het afscheid met den Keizer van Oostenrijk was buitengewoon hartelijk; de Keizers omarmden elkander. Parijs, 8 September. In strijd met de berichten van de dagbladen, kan gemeld worden dat de dag van ontruiming der aan het departement der Seine grenzende gewesten nog niet bepaald is. Ten aanzien van het voorstel de Ravinel zal de Regeering, naar verzekert wordt, het behoud van den status quo aanbevolen. Versailles, 8 September. Iu de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting is het voorstel-Ravinel, gewijzigd in den door het gou vernement voorgestelden zin (namelijk behoud van het status-quo), met 432 tegen 190 stemmen aan genomen. De krijgsraad heeft den beschuldigde Rossel ter dood veroordeeld, na voorafgaande militaire de- gredatie. Berlijn, 9 Sept. Te Stettin en Dantzig heeft zich geen cholerageval vertoond. Te Koningsbergen zijn op 7 Sept. 33 personen door de cholera aangetast en 20 gestorven; te Elbing op den 6den 4 aangetast en 2 gestorven. Gremengde berichten. In het te Stutgart verschijnend Deutsche Volks- blatl leest men het volgende curieuse verhaal: Achtien personen hebben op de stelligste wijs verklaard, en zijn bereid dit onder eeae te be vestigen, dat, op den avond van 22 Juli jl. te half tien zich in gezelschap buiten te A..., bevindende, een hunner, naar de lucht kijkende, een kreet van bewondering slaakte. Allen wendden toen hunne blikken naar dezelfde richting, en zagen duidelijk een breeden weg, gaande van het Noor den naar het Zuiden. Op dien weg reed vooraan op een prachtig ros een ridder van hooge en schitterende gestalte, met een kroon op het hoofd; achter hem volgden officieren, daarna, de infan terie, de kapiteins te paard aan het hoofd hunner compagniën, dan de cavalerie en eindelijk de artil lerie, de bagagewagens, enz. Het geheel gaf, volgens een ooggetuige, een uit den dienst teruggekeerd mi litair, den indruk van een leger, dat ten strijde trekt. Toen de Koning de ridder aan de spits een rots voorbij was, nam hij de gedaante aan van een gewoon officier, maar met afgehouwen hoofd. Slecht eenige oogenblikken hield de verschijning aan. W.einige dagen later zagen eenige kinderen, 's avonds te 7 uren naar huis terugkeerende, liet zelfde schouwspel: de lucht vol soldaten, van het Zuiden naar het Noorden trekkende. Dienzelfden dag en op hetzelfde uur hebben eenige personen op verschillende plaatsen dezelfde verschijning opgemerkt. „Het is gemakkelijk, merkt de Univers, boven genoemd verhaal overnemende, op, om met zulke dingen te lachen, maar de tijdeu zijn zoo kom mervol, dat het niet onmogelijk is, dat God door uitwendige teekenen de verstokte harten wil treffen en ze dwingen zich aan het stof te ont trekken." Het Handelsblad van heden voegt er 't noodige bij. GEVEILDE PEKCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag 8 September ten overstaan van den no taris Mr. H. Obreen. Een fabriek van platte en holle dakpannen te gels eu steenen genaamd de Nijverheid met uit gebreide terreinen, directeurswoning, tuin, boom gaard, teelland enz. aan den hoogen Morschweg onder Oegstgeest Wijk II, N°. 74, 74A, 75A, 75B, 75C, 73 en 73A Sectie E, NV 595, 620, 803, 804, 805, 806, 821, 822, 801, 820, 592, en eeu gedeelte van N°. 737 gecombineerd kooper J. C. Duijser q.q. voor f 12025. De perceelen land onder de gemeente Valken burg, gecombineerd in bod gebracht op 7200 zijn niet gemijnd en alzoo onverkocht gebleven. laatste berichten. 's-Gravenhage, 9 Sept. Gisteren namiddag on geveer halfzeven heeft in de badhuisstraat te Scheveningen een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Een knaapje van 5 jaren werd vlak bij de ouderlijke woning door den omnibus van den stalhouder Verhagen die de paarden zelf bestuurde overreden; het mocht nog slechts eenige minuten leven en was reeds dood voordat de geneeskun dige Oosthoek, die terstond geroepen was bij het kind, zijnde eeu zoontje van den logementbe- diende B., er bij komen kon om hulp te verlee- nen. Bij nauwgezet onderzoek moet gebleken zijn, dat de bestuurder van het rijtuig niet hard gereden heeft en het ongeluk ook volstrekt niet aan on voorzichtigheid van zijne zijde te wijten is. Neemt men intusschen in aanmerking dat te Schevenin gen waar op den duur met allerlei voertuigen buitengewoon druk gereden wordt, eene groote menigte nog zeer jonge kinderen zonder eenig toezicht op straat zijn, dan moet het werkelijk meer dan verwondering baren dat men niet da gelijks ongelukken te betreuren heeft als dat van gisteren. De vierde Provinciale Vergadering van on- nerwijzers en voorstanders van het onderwijs in Zuid-ilollaud, werd heden alhier in de groote zaal der cocieteit de Vereeniging door den voor zitter, den heer Pontier, geopend met eeue har telijke welkomsgroet aan de vrij talrijk opgeko men dames en heeren, onderwijzeressen en on derwijzers, aan de heeren Inspecteur en school opzieners in deze provincie en aan allen die als voorstanders van 't onderwijs hier tegenwoordig waren. Hij drukte de hoop uit dat de laatsten der vergadering hunne voorlichting niet zouden uiorg. morg. nam. UHU1. uam. avuuil AVOO ii. 8 i». 12 u. 4 ii. 5 ii. 8 o 10 11 Vrijdag 70° 64° 62° Zaterd. 58' 60 63 65 onthouden en dat de beraadslagingen, zooals im mer het geval was op onderwijzers-vergaderin gen, zich zouden kenmerken door bezadigdheid en orde. Hij deelde ten siotte mede, dat door den lieer Verboom van Krimpen a/d Lek straks aan belangstellenden zou worden vertoond en verklaard een door hem verbeterd schoolbord, klok en een door hem nieuw uitgedachte reken machine. Voor de pauze aanving werd bij meerderheid van stemmen besloten Delft aan te wijzen als de plaats waar de volgende algeuieene vergadering zal worden gebonden. Aanstaande Donderdag den 14den dezer zal bij de arrond.-rechtbank te 's-Graveuhage be handeld worden de door den heer M. te Scheve ningen bij de Justitie, ingediende klacht, tegen M. J. beklaagd van hoon in de Toekomst van 18 Juni jl. De heer Mr. A. de Pinto treedt voor de civiele partij en Mr. D. van Raalte voor de be klaagde op. De voormalige uitgever is ook iu de zaak gedagvaard. THERMOMETER VAN PAEREKHEI '1'. Bij de op 1 September 1871 in tegenwoordig heid van Notaris en getuigen in bet openbaar gehouden Trekking der K. K. Oostenr. Pre- mleloten van 1861 hebben de navolgende Seriën groote Prijzen gewonnen: Serie 1048 N®. 2 f 200,000 542 r 60 ii 50,000 1594 ii 50 u 15,000 542 v 34 ii 10,000 ii 542 ii 46 n 5,000 ii 1048 u 78 ii 5,000 ii 1594 ii 68 ii 2,000 ii 1594 n 91 li 2,000 ii 1838 ii 48 H 2,000 n 130 u 11 1/ 1,000 ii 522 ii 23 n 1,000 n 1594 ii 4 ii 1,000 n 1594 ii 49 v 1,000 if 1838 rt 19 n 1,000 f 2146 II 34 0 1,000 ii 130 II 65 a 500 n 522 II 67 0 500 ii 522 II 78 n 500 ii 542 II 35 u 500 n 542 II 51 ii 600 n 1048 II 11 u 500 u 1048 II 25 u 500 li 1594 II 32 u 500 li 1594 II 51 u 500 n 1594 n 69 n 500 u 1594 u 89 u 500 n 1838 H 7 tl 500 n 1838 n 76 u 500 ii 2146 u 46 it 500 ii 2146 u 62 ii 500 De overige 3© Prijzen van ƒ4100 alsmede de 7-10 Prijzen beneden ƒ400, zijn te vinden in de uitvoerige Trekkingslijsten, uitgegeven dooi de Firma ISENTBAL a Co. te Amsterdam. Allen, die iets te vorderen hebben van den ondergeteekende, gelieven hunne Bekeningen zoo spoedig mogelijk in te zenden. Men adressere de brieven naar Arnhem. Cu. STOK. oin met November in dienst te treden eene KEU KENMEID, bekwaam in haar vak en tevens ge negen om huiswerk te verrigten, en eene WEBK- MEID, goed met de wasch kunnende omgaan, beide liefst boven de 23 jaar, P. G. Adres franco, Letter X., bij den Boekhandelaar C. KOOY- KER, alhier. te Haar of te Hoop een nette WONING, 5 Kamers bevattende met een TEENTJE. Opgave van stand en prijs onder letter M. bij de Boek handelaars T. HOOIBERG en ZOON, alhier. HET LAATSTE DEH onder directie van den heer U. TÖLLJUB, op Dinsdag IS September 1871. Door de uitgebreidheid van het Programma aanvang des avonds ten ZES ure. NB. Alleen kinderen van Eeden hebben toe gang, doch worden niet toegelaten dan in gezelschap en onder toezicht hunner ouders. kunnen werk bekomen bij J. W. F. FAN HAAGEN, te Utrecht. eene lading prima qualiteit Adres: Wed. FAN HAANSBEBGEN EN DlTIhU, Oude Vest bij de Turfmarkt N®. 9,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3