splitst zijn, namelijk wedstrijden op den buik, den rug, in het duiken, gekleed zwemmen en een afzonderlijk voor de jongelieden die dit jaar exa men hebben afgelegd. Tenzij daarin nadere ver anderingen mochten worden gebracht, is het aan tal prijzen en premiën respectievelijk op tien gesteld. Doch alles hangt af van de deelneming der leden. Weinig belangstelling zou den ondernemer niet in staat stellen aan zijn plan gevolg te geven; ruime bijdragen zullen den luister van 't zwem feest zeer verhoogen, zoowel met 't oog op den omvang van den wedstrijd, als 't gehalte der prijzen en premiën. Ziedaar eeuige motieven, die naar wij hopen ei toe zullen meewerken, op de inteekenlijst, die de ondernemer de leden zal aanbieden, vele handteekeningen en milde bijdrageu te doen voor komen. Onze geachte Wethouder van fabricage, de heer Mr. C. W. Hubrecht is daarin reeds loffelijk voorgegaan. Voorts zij nog vermeld dat gedurende den wed strijd, naar alle waarschijnlijkheid,'t muziekkorps van de Schutterij zich zal doen hooren, en dat de Commissarissen voor den strijd uit de leden worden gekozen. Als vervolg onzer mededeeling vau Maandag jl. betreffende den staat der werkzaamheden, tot daarstelliug van het Liernur rioolstelsel alhier, kunnen wij thans berichten: dat heden middag in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wet houders, lediging der buizen en opneming der stoffen plaats had, ingemeenschap met en afkom stig van 21 privaten, uit onderscheidene wonin gen, gelegen langs de St.-Jacobsgracht en de Raamsteeg. Het resultaat was volkomen; nadat de vereischte drukking van p. m. zes atmosphe- ren was verkregen, (hetgeen in het vervolg bij toenemende oefening iu de bediening enz. van het mechanisme, meerdere vlugheid doet verwach ten) waren enkele weinige breekbewegingen ge noeg, om binnen éene minuut al de stoffen die het genoemde getal privaten, gedurende eenige dagen hadden opgenomen, in het reservoir, waar op de luchtpomp der locomobile werkte, te ver zamelen. Toen onmiddelijk daarna, de voornoemde luchtpomp in gemeenschap was gebracht met den tender en de kraan welke deze met het re servoir verbindt, vertoonde zich inderdaad voor minder ingewijdeu, het verrassende verschijnsel, van plotselingen overstorting uit het reservoir in den tender, met nauwkeurige aanduiding van het aantal verkregen liters zuivere facale stoffen, teu bedrage van ƒ900. Alsnu zal het ledigen der aangesloten privaten met degenen die daarbij dagelijks zullen worden opgenomen, worden vervolgt. Wij mogen hiervan met gepaste voldoening melding maken, niet omdat hiermede alle pessimistische denkbeelden of redelijk aangegeven bezwaren tegen het riool systeem van Liernur, te eeneumale zouden zijn opgeheven, maar, omdat het nu mogelijk is ge bleken, dit systeem op bepaalde toestanden, van bevolkte buurten toe te passen. He) is ons der halve eene aangename plicht, om het Bestuur onzer stad dank te zeggen en geluk te wen- schen voor den stap door hem gedaan en de aanvankelijke gunstige uitkomsten daarvan. Iti de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd ziju kunnen worden H. Zoer te Aalsmeer; J. Beuk te Alphen; A. B. de Nijs, A. van Diemen, William Scholten, Rijgendam, Janssen, allen te Amsterdam Tetrode te. Arnhem; C. Roos te's-Gravenhage de Bruine te Harderwijk; Mej. E. Hopmans van Warmond te Oosterhout; van Dijk, J. Hemerik, Eikhart, de Meére, P. Happel, Lorne, allen te Rotterdam; H. J. van Lawick te Schiedam; P. van der Zan den te Tilburg; C. G. van der Garden te Utrecht; J. van der Velden te Velsen. Uit Zaandam schrijft men aan het U. D. onder anderen Voor de naburige gemeente Oostzaan moet nog beslist worden, of er in dit jaar kermis zal zijn of niet. Hoe dat besluit moge uitvallen, in alle gevallen bestaat er eenige vrees voor wanorde lijkheden. Gaat de kermis door, dan zullen de Zaandamsche kermislustigen er waarschijnlijk heengaan, en diukte maken; is er geen kermis, dan zullen de Oostzaners ontevreden zijn. Hoe het zij, de omstandigheid dat de heer Brat, bur gemeester van Oostzaan, zijn ontslag heeft inge diend, is bewijs genoeg, dat het ook daar niet is wat het wezen moet. De man die bij de charge der cavalarie om kwam, heeft daarbij niet eene doodelijke wond aan het achterhoofd bekomen, maar is ten ge volge van kneuzingen (twee ribben zijn hem in getrapt) overleden. Thauszijn openbaar geworden de programma's voor de Nationale en Internationale Tentoonstel lingen van Laudbouw te houden te's-Gravenhage bij gelegenheid der viering van 't 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Daaruit blijkt dat de Nationale Tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens pluim vee en voortbrengselen van den land en tuinbouw geopend zal worden den 21sten September 1872 en gesloten den SOsten daaraanvolgende, dat ieder die in Nederland woonachtig is, zonder onderscheid of hij al dan niet lid van eenige Maatschappij van Landbouw is, wordt uitgenoo- digd tot deze Tentoonselling in te zenden, van welke inzendingen opgave moet gedaan worden voor 15 Augustus 1872 aan den secretaris der Af- deeling zijuer woonplaats; dat de voorwerpen vrachtvrij moeten worden ingezonden naar de plaats der Tentoonstelling te 's-Gravenhage, ter wijl de paarden, het vee en 't pluimgedierte door de inzenders zelve of door iemand van hun nentwege aldaar moeten worden gebracht. De Internationale Tentoonstelling van werk tuigen voor Land- en Tuinbouw heeft plaats op denzelfden tijd als de Nationale terwijl'een ieder, hetzij in hetzij buiten Nederland woonachtig, wordt uitgenoodigd inzendingen te doen. Dezelfde bepalingen voor zoover de inzendingen betreft, als hierboven zijn opgegeven, gelden ook voor deze Tentoonstelling. De uitloovingen zullen bestaan uit gouden, zilver-vergulden, zilveren en bronzen medailles of derzelfder waarde, naar keuze der inzenders, en zijn reeds nu tot een bedrag van meer dan ƒ21.000 opgevoerd. Van geachte zijde wordt het D. v. Z.-H. de vol gende mededeeling ter plaatsing toegezonden: „De 1ste luitenant Jhr. Marinus des Totnbe, van de huzaren, in garnizoen te Haarlem, wordt bij zijn regiment geacht en gerespecteerd als een flink en bekwaam cavalerie-officier. Bij de onge regeldheden, in der tijd te Weesper-Carspel ont staan, bij het afinaken van vee, lijdeude aan de runderpest, was het aan zijn kalme en doelmatige bevelen toe te schrijven, dat alles, op de meest eervolle en spoedige wijze, door zijn onderheb- bend detachement beëindigd werd en d. T. bij zijn chefs en kameraden bijzonderen lof inoogstte. „Bij de ongeregeldheden die in der tijd wegens het niet doorgaan der kermis te Amsterdam ont stonden, was hij met zijn detachement huzaren het eerst op de meest bedreigde punten der stad tegenwoordig, dreef de ontevredenen uiteen, en Amsterdam was het vooral aan de cavalerie, de mariniers en de policie verschuldigd, dat net voor groote onheilen gespaard bleef. d. T. lokte ook toen weder de bijzondere tevredenheid uit, vooral bij den geachten generaal de Moulin, destijds garnizoens-kommandant, die hem eene belooning waardig keurde. „Na het bovenvermelde konden wij ons dus zeer goed voorstellen dat op hem de keuze viel om den ontevreden geest, welke te Zaandam heerscht met zijn brave huzaren te onderdruk ken; wij hebben de overtuiging, dat mogen de maatregelen, daar genomen, en die zeer over dreven beschreven zijn, betreurenswaardig zijn, ze toch voorzeker hoognoodzakelijk zijn geweest en dat d. T. niot anders heeft gehandeld, als op hoog bevel en na het proclameeren van de ge bruikelijke sommatie, bij volksoploopen voorge schreven. „Door den Commissaris des Konings en den procureur-generaal wordt reeds naar het een en ander een behoorlijk onderzoek ingesteld, hetgeen de zaak weldra tot meerdere klaarheid zal bren gen dan tot heden toe het geval is." Aan de Stoomvaart-Maatschappij Nederland is, naar wij vernemen, een aanbod gedaan, van welks aanneming voorzeker het publiek hier te lande en gelooven wij ook de Maatschappij, indien billijke voorwaarden bedongeu worden, groot voordeel zullen kunnen hebben. Eene te Glasgow, waar de schepen der Maat schappij Nederland gebouwd zijn, voor eenigen tijd opgerichte Stoomvaart-Maatschappij, welke van plan was den geregelden mail-dienst tusscheu Glasgow en Oost-Indië te exploiteeren, heeft eene wijziging in haar plau gebracht, en aan de Maat schappij Nederland voorgesteld, zich met haar te combineeren en hare schepen niet van Glasgow uit, uiaar evenals die der Nederland van N. Diep uit te doen varen. Wij zouden zoodoende niet en kel een maandelijksch mail naar Indië krijgen, maar waarschijnlijk een veertiendaagsche. Nadere bijzonderheden omtrent de onderhan delingen en den grondslag waarop zij geopend zijn, hebben wij nog niet vernomen. Wij hopen dat de voorwaarden zoo zullen zijn, dat de Maat schappij Nederland ze kan aannemen. Natuurlijk zal bij vertrek en aankomst der mailbooten een correspondentie met Schotland aansluiten. Niet alleen dus, dat het aantal booten zal vermeerderen, maar ook het gebied, dat door deze mail bediend zal worden, zal door de schik king uitbreiding verkrijgen. Nog een middel tot uitbreiding van dat gebied ligt, dunkt ons, voor de handwanneer namelijk een der Spaansche havens, Cadix bijv., wordt aangedaan. Misschien zou daarvoor een kleine uitbreiding van éen of anderhalven dag moeten gegeven worden aan den termijn, binnen welken volgens contract met onze regeering de vaart ge schieden moet; maar men bedenke, dat tusschen Spanje en zijne koloniën in den O.-Indischen Archipel het verkeer levendig is, en dat de Fransche mailbooten, die uit Marseille direct oostelijk gaan, niet in de gelegenheid zijn een der Spaansche havens aan te doen. Vaderland De Geneeskundige Inspecteur voor Friesland en Groningen heeft onlangs de aandacht van de Commissarissen des Konings in beide provinciën gevestigd op de wenschelijkheid, dat, afgezien van hetgeen van Regeeringswege aan de havens van eerste aankomst hier te lande moge geschieden ten aanzien van vaartuigen, die uit de door cho lera besmette havens aan de Oostzee enz. hier binnenkomen, in de eigen havensteden van Fries land en Groningen (die in rechtstreeksch verkeer staan met de Oostzee-havens) op die schepen een deugdelijk toezicht inoge worden gehouden. De Commissarissen des Konings hebben daarop de betrokken Gemeeniebesturen aangeschreven en lager onderwijs voor het volk ingericht, ten gevolge hebben, dat onderwijs alleen kan aan de wor steling tusschen de klassen een einde maken, en ons land weder opheffen. Ik had dus groot ge lijk met i) te zeggen dat het de belangrijkste vraag is, waarmede men zich allereerst moet bezig houden. Meen evenwel niet, dat ik het middelbaar on derwijs geschikt acht voor het volk. Niets is aan mijne meening vreemder. Integendeel, ik be schouw dit onderwijs als onmisbaar, en ik zoude wenschen dat overal goede middelbare scholen werden opgericht. Nooit kunnen er te veel zijn. Deze scholen zijn wel is waar hier en daar op gericht, dit is mij bekend, maar men heeft die, helaas tot nu toe zeer verwaarloosd, zij geven geene, of bijna geene resultaten. Het zoude toch zoo gemakkelijk zijn om er iets zeer goeds van te maken, en nog wel zonder groote kosten. Ziehief op welke wijzewij hebben in de hoofd plaats van elke gemeente een vrederechter, een apotheker, twee, somtijds drie geneesheeren. Waarom zoude men aan den vrederechter niet kunnen vragen oin een cursus te houden over het practisch recht, aan den apotheker over kruid en scheikunde en aan den geneesheer over de gezondheidsleer en de volksgeneeskunde? Zij zou den zoo iets niet weigeren, daarvan ben ik zeker, en zich met eene kleine vergoeding voor hunne moeite tevreden stellen. Alzoo zouden deze scholen kleine landelijke inrichtingen worden, waar henen de rijke boeren hunne kinderen zouden zenden, en de gemeenten hunne beste scholieren, zij die zich door hunne vlijt en hunnen aanleg gunstig zouden hebben doen kennen. Die inrichtingen zouden oneindig veel nut stichten, en na verloop van weinige jaren zouden wij de best onderwe zen boeren van heel Europa hebben. En zoo men er bovendien in elk dorp eene deugdelijke volksboekerij op na hield, waar iedereen geschikte boeken over geschiedenis, recht, landbouw, wetenschappen kon vinden, (en einde zich hoe langer hoe meer te volmaken en te bekwamen, zoo onze schrijvers, onze mannen van talent er zich toe zetten wilden om boeken te schrijven en nieuwspapieren uit te geven voor weinig geld voor het volk, zoo zij eindelijk eens wilden begrijpen dat zij in stede van twee of drie duizend exemplaren van hunne werken uit te geven, honderdduizenden en weldra millioe- uen koopers zouden vinden, om niet te spreken van de zelfvoldoening om nuttig te zijn voor het vaderland, om iets nieuws tot stand te brengen, om mede te werken tot verspreiding der be schaving, welk eene ongekende voorspoed zoude ons volk dan niet spoedig bereiken I Maar ik moet eindigen; misschien ga ik te ver. Men moet de mannen niet ontmoedigen, die too- nen, een goeden wil te hebben, door hun te veel op eens te vragen. Maar toch, God geve, dat deze verbeteringen en deze vooruitgang zoo spoe dig mogelijk hun beslag krijgen. Dat is de wensch van een voormalig onder meester, die de ellende der onwetendheid van nabij heeft gezien, en van een oud Fransch bur ger, die zijn Vaderland lief heeft." Erckmann-Chatrian. Naar men verneemt, zullen vier jonge dames uit de provincie Groningen na de vacantie zich laten inschrijven, om de lessen aan de Groninger Hoogeschool te kunnen bijwonen. nu is reeds op schepen, die o. a. uit I gen in Groningen binnenkwamen, hei nadere toezicht toegepast. Naar 't Handelsblad van goederhani I heeft de Nederlandsche Maatschappij: krediet, te Amsterdam, het door hal Hoogen Raad der Nederlanden gedaï om surséance van betaling ingetrokkel Men verneemt dat te Utrecht in 181;| eerst, een nationale zwemwedstrijd hebben, waartoe alle bestaande zwem] gen zullen uitgenoodigd worden. De generaal-majoor M. D. graaf van Stirum, buitengewoon adjudant des maakt, overeenkomstig de aankondigi Staatscourant van den 19den Augustus jl 1 dat bij de Commissie tot het oprichten monument, ter eere der gesneuvelden ii| del van Antwerpen in December 183: vangeneene bijdrage van vier Aondr-J van Zijne Koninklijke Hoogheid PHds der Nederlanden. stad, c vernon LiDgen den bi, in Drt is neer Ntiw in 't la pokziel loop v uiige Gebrui deeligf s'-Hi Gulick giag J Konin; den di zilvere Zaterdag had te Warffum het toelatingsexamen plaats voor de Rijks hoogere burgerschool. Drie meisjes en vier jongens werden als leerlingen aangenomen. De luit. ter zee der 1ste kl. H. DijserJ de offic. van gez. der 2de kl. D. Matak beiden behoord hebbende tot de rol van schroefstoomschip Citadel van Antwerpen neerd ter Kuste van Guinea, en vau daai tivelijk den 31sten Aug. jl. en den 2den I Nederland teruggekeerd, worden met dit op non-activiteit gesteld. BINNENLAIV D. 's-Gravenhage, 7 Sept. H. M. de Konn Z. K. H. Prins Alexander zullen op tenlandsche reis die heden zal aanvaj vergezeld worden door de heeren vou Wetl geheimraad en secretaris van H. M., Jhr. van Simonshaven, kamerheer, door frei| Zuylen van Nyevelt, en voor Z. K. H. o kapitein der artillerie Beijerinan. Het tf| op 8 uren des ochtends, per extra trein Rhijnspoorweg, bepaald. De Vorstelijke zullen zich over Neuwied en Friedrh naar Bex, kanton Waadtland, in Zw begeven. H. M. is voornemens tot den 14t] te Friedricbshaven en tot den 30sten Bex te vertoeven, waar H. M. den van dere reizen bepalen zal. Men bericht dat het Z. M. den Koui haagd heeft, op Woensdag den 13den Sepl aan H.H. officieren van het garnizoen de dentie een feest aan Ie bieden, bestaande schijfschiet-concours in de vlakte van Waal waartoe door Z. M. eenige prijzen wordei strekt. Den volgenden dag zal ook Z. M. dl onder officieren een dergelijk concours doeo den; ook, naar men zegt, zal bij diegelegei op hetzelfde terrein een assaut op alle wa; gehouden worden. Met zeer veel genoegen hebben wij middag in de groote zaal der Teekenacai] waar de Tentoonstelling gehouden wordt, proeven verduidelijkte voordracht bijgewoo: den heer L. J. Lefèbre over de voortplaDls het geluid. Wij hopen morgen nader daarover ons uit te spreken, doch moeten reeds heden verj dat de proeven zoowel op ons als op hetj talrijk dan wel gedistingueerd publiek, der veel bevoegde beoordeelaars wij alleen den heer Schaap, stads-architect te een zeer bevredigenden indruk hel weeg gebracht met betrekking tot de die aan de accoustische apparaten uit het pl kabinet Gladni mag worden toegekend (D. v. I. Boskoop 6 Sept. Tot Wethouder dezer geur is, in plaats van den, wegens gevorderden te aftredenden heer J. Hooftman, benoemd (te G. Koster. Dordrecht, 5 Sept. Met algemeene stem® heden door den Gemeenteraad alhier tot les in de scheikunde aaD de Hoogere Burger.» benoemd de heer G. Post, leeraar in de kunde en natuurkunde aan de Hoogere B school te Groningen. Voorts is de heer P. Kanter Jr. als Wethouder herbenoemd, en i' plaats van den heer J. F. den Bands van He lingen tot Wethouder benoemd de heer H- Stoop. Utrecht, 6 Sept. Door mevr. de wed. Si mondt-Twiss is een Iraaie schilderij aan de ineente geschonken, voorstellende een epi» uit het beleg van Leiden. De milde geefster bepaald dat het steeds eigendom dezer zal moeten blijven. Zwolle, 6 Sept. Gisteren had te Nieuwl® een droevig ongeluk plaats. De dochter van landbouwer A. G. te den Hulst, koffie brengt aan haar vader, die werkzaam was op del! wilde, terwijl de trein reeds nabij was, den o' weg passeren; bijna er over zijnde, geraakt' onder den trein en werd letterlijk in tweern scheiden. Groningen, 6 Sept. De heer G. Post, henoi' tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Da recht, is ook hier benoemd. Aangaande de luchtballons, van uit <i' Veri ding v van 6 van A Ik p del ue schade kelen altijd de sec den 1 lezws ulks iien tobiet ;estel :d ze laarli tfl «lijk huil pees il lat d< lenad iet 'aar il k teen Dit itellii :end« lansl len t lezw d h tan jaar aio tehe lit an "J ft 'DK. fï gede Di moe

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2