V. 3552. Vrijdag A°. ibl\ 8 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". Ondermeester. LËIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post9 3.85 Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJ8 DKB ADVKRTKNTIKN. Voortederen regelf0.il>. Grootere letter, naar de plaatsruimte die rij beslaan. Lelden, 7 September. Aan de Gemeentebegrooting voor 1872, Hoofd ruk Uitgaven ontleenen wij nog 't volgende Onderhoud van straten en pleinen, uitgetrokken op 10291. De noodzakelijkheid om op onderscheidene ilaatsen de bestrating door nieuwe keien te doen 'ervangen en het voordeel dat voor de gemeente rerkregen wordt om bij het ten einde loopen der lanneinings-contracten van de levering van keien :n klinkers, gebruik te maken van de bevoegd- ieid om over 1872 en 1873 nog een buitengewoon iimtal tot dezelfde billijke prijzen aan te schaffen, teelt het raadzaam doen achten het aantal van erter voor 1872 te verhoogen en als een gevolg laarvan ook meerder duinzand te berekenen. Dien ten gevolge wordt voor 1872 het volgende eraaind, als: a. 100,000 stuks nieuwe straatkeien, langenoinen door T. J. Smits te Dordrecht, voor 52.12 de 1000, bij proces-verbaal van openbare lesteding in dato 11 Januari 1869, voor den tijd an 5 jaren, ingaande 1 Jan. 1869 en eindigende iliimo December 1873 5242, b. 300,000 stuks traaiklinkers, aangenomen door F. llijnlieff Az. le Nieuwerkerk aan den IJssel, a 8.83 de 1000, bij proces-verbaal van openbare besteding, van ten llden Jan. 1869, voor den tijd van 5 jaren, li,;aaude 1 Jan. 1869 en eindigende ultimo Dec. nil f 2619, c. duin-, stroo- en rivierzand, met iDte^rip van wagens, bezems enz. 1800, d. het ipie/ water besproeien van de straten 600te |amen ƒ10291. Onderhoud van bruggen en overeet-veren, geraamd Ifip 11300. Tot het gewoon onderhoud door stads kerklieden zijn benoodigd houtwaren, steen, kalk, ras, portlandsche cement, spijkers, glas verfstof- en enz. die bij openbare aanbesteding worden eleverd tot een minder bedrag dan in vorige jaren, ten gevolge van het bij raadsbesluit van 27 Oct. 1870 aangenomen plan om het vernieuwen der overdekken in het openbaar aantebesteden, waardoor twee timmerlieden worden ontslagen. Hiervoor wordt nu 600 voor materialen minder igeraaind en derhalve uitgetrokken eene som van 3100. Bij openbare aanbesteding geschiedt overigens het invoegen en herstellen van gemetselde joruggen, het vernieuwen van hardsteen werken al hetgeen aan het onderhoud van vaste en beweegbare bruggen voorkomt ƒ2400, b. het ver- hieuwen van overdekken van de houten bruggen |ij openbare aanbesteding, in plaats van ƒ600 taterialen en f 750 arbeidsloon van twee tim- erlieden, geraamd op ƒ1350; terwijl als buiten- peivone vernieuwingen noodzakelijk zijn: c. voor ilfe draaibrug over den Onden Rijn bij de Heeren- tracht ƒ6500, d. voor het brugje over de bruggracht aan den Ouden Rijn ƒ650; in het geheel ƒ14300. Onderhoud van riolen, geraamd op ƒ5189. Voor bet Liernursche stelsel op een gedeelte van de Sarenuiarkt, Hoefstraat, St-Jacobsgracht en Raam neeg toegepast, is uitgetrokken ƒ2000. Aanroer van duinwater, uitgetrokken voor 10425. Het veelvuldig gebruik van duinwater en de toenemende aanvraag om reservoirs tot algemeen gebruik te plaatsen, maken het raadzaam deze zaak ten behoeve van de openbare reinheid en gezondheid uit te breiden, zoodat wordt voorge steld het aanschaffen en in gebruik stellen van eene tweede waterschuit, waardoor de kosten klimmen tot het volgend bedrag, als: 1°. voor eene tweede schuit 2250, 2°. 150 keeren van iedere schuit jaagloon tegeu ƒ7, elke keer ƒ2100, 3°. 4 man voor elke keer tegen 1,50 is voor 300 keeren ƒ1350, 4°. 9000 kub. meter duinwater a 30 ct. ƒ2700, 5". plaatsen van 6 nieuwe reservoirs ƒ225, 6°. Kosten van onderhoud ƒ300, 7°. bediening of toezicht bij 20 reservoirs over 50 weken 1500; in het geheel ƒ10125. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke, geraamd op 6373. Het onderhoud van de meeste gebouwen is bij openbare aanbesteding aangenomen voor 1650, waarvan de termijn met het einde dezes jaars afloopt, dat van de torens, de stads-tiimnerwerf en de fontein op de visch- markt is niet aanbesteed, maar wordt geraamd op ƒ1163. Hetleijendak van de Lakenhal vereischt eene gedeeltelijke vernieuwing, terwijl ook aan eene nieuwe fonteinkasl dringend behoefte is; een en ander wordt geraamd op ƒ1160. Tot vergrooting van liet telegraaf kantoor met een lokaal voor bet publiek wordt berekend eene soin van ƒ1200; terwijl tot besparing van kosten, bij muziekuitvoeringen op openbare pleinen, waar toe het muziekkorps der Leidsche Schutterij, als voorwaarde voor het toegekend jaarlijksch sub sidie verplicht kan worden geacht, in plaats van het kostbaar huren van eene tent of van het daarvoor telkens gereed maken van watervlotten, de aanschaffing van eene verplaatsbare muziek tent wordt voorgedragen, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ1200. Kosten voor het vaccineren van behoeftigen beraamd op 250. Dit cijfer tot een gelijk bedrag als bij de vorigen begrooting uitgetrokken, beschouvvt men noodig. Kosten van aanbouw van een schoollokaal. Voor eene tusschenschool voor meer uitgebreid lager onder wijs der 2de klasse 17000. Aankoop van inschrijvingen op het grootboek der nat. werk. schuld 2% pOt. 14631. Deze som wordt alhier gebracht om 1°. Uit de winst der gazfa- briek, ingevolge bet beslotene bij het vaststellen van de begrooting voor 1868, te strekken tot jaarlijksche vermindering van het uitgeschoteu kapitaal tot den aanleg dier fabriek; 5000 2». tot belegging van zoodanige gelden als in den jare 1870 zijn ontvangen en uit hunnen aard tot kapitaal moesten aangelegd worden, dan ver mits dit niet heeft plaats gehad als nog in liet batig slot dier rekening zijn begrepen als: meer dere opbrengst meisjesschool, breedestraat 500 verkoop van boomen 2300, verkoop van land aan de Holl. Spoorweg Maatschappij f 888, af koop van verschillende recognitiën ƒ116, meer dere opbrengst van de Gazfabriek f 5500 le samen 11631. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de begrooting van Oorlog groote militaire reorgani- satien bevatten, waarvan de jaarlijksche omwis seling van officieren van 't Nederlandsche bij 't Indische leger en omgekeerd slechts een klein begin is. Zoo zou de rijdende artillerie vervallen, de regimenten huzaren met éeu verminderd wor den en voorts in alle wapenen maar vooral bij de infanterie belangrijke hervormingen worden gebracht. Dit zou dan de veelbesproken leger- organisatie zijn, terwijl er ook veel waarschijn lijkheid beslaat voor de indiening der defensie-wel. Natuurlijk, voegt onze berichtgever er bij, dat men aan 't Ministerie van Oorlog de handen vol heeft, waarin de Minister van Oorlog, en de chef van den generalen staf, generaal-majoor Booms een ijverig aandeel hebben. De in te dienen her vormingen moeten overigens van dien aard zijn, dat hunne inwilliging en toepassing de verdedig baarheid van ons land flink zullen verzekeren. Het jaarverslag van de Algemeene Vergadering der Maatschappij van Weldadigheid luidt niet gunstig. Mocht toch de Maatschappij zich in 't vorig jaar verheugen in de mededeeling van gunstige resultaten en koesterde zij de hoop dat ook dit jaar de financieele uitkomsten der Maat schappij recht zouden geven tot het doen van verblijdende mcdedeelingen, zij ziet zich daarin teleurgesteld. Het jaar 1870 was ongunstig en de vooruit zichten voor 1871 nog ongunstiger en zoolang er een niet onaanzienlijk tekort mogelijk is, kan het zelfstandig bestaan der M. v. W. niet als zeker worden beschouwd. Te meer jammer is deze mededeeling als men ziet dat in 't verslag gecon stateerd wordt dat de moreele uitkomsten, die de hoofdzaak zijn, zeer gunstig zijn. Een aantal omstandigheden hebben tot de slechte resultaten geleid. De oogst van 1870 behoorde voor de M. v. W. tot de ongunstigste®*; de veehouding toont in de balans van 1870 een minder gunstige uitkomst aan dan in 1869. Het fabriekwezen gaf ook we der ongunstige resultaten, zoodat men heeft moe ten besluiten tot opheffing der handweverijen, die met de stoomfabrieken kunnen ooncurreeren. Zij zijn vervangen door kleine industriën, als mandenmaken, mattenweven, stroovlechten enz. Die wijzigingen in het fabriekwezen, geven we der veel zorg. Indien die kleinere industriën een maal gevestigd zijn, kan ieder lid der M. v. W. veel bijdragen om het debouché der vervaardigde voorwerpen te verzekeren. Bij eene voortgaande vermeerdering van sym pathie voor de instelling, waarvan in 1870 vele bewijzen werden ontvangen, is 't toch zeer zeker te betreuren dat de M. v. W. telken jare eene vermindering van 't ledental over 't geheel moet constateeren. Al hetgeen hierboven voorkomt wordt achter 't verslag met cijfers gestaafd. Het is waarlijl^ te betreuren dat eene zoo nuttige instelling er op moet wijzen dat de balans over 1870 eene achter uitgang aanwijst van ƒ8193.995. Het verslag dat wij overigens met genoegen gelezen hebben, omdat daaruit blijkt welke on vermoeide pogiogen worden aangewend om de M. v. W. in bloei te doen toenemen, wekt ons op om opnieuw onze ingezetenen belangstelling voor deze inrichting in te boezemen en gaarne ver eenigen wij ons met 't volgende dat in het verslag voorkomt: Wij erkennen gaarne dat bet opwekken van sympathie voor eene instelling, die bij het groote publiek te weinig bekend is, met eigenaardige bezwaren gepaard gaat, vooral omdat iedere Ge meente hare locale behoeften heeft, terwijl comi tés en veieenigingen, die het een of ander wel dadig doel beoogen, bij voortduring in aantal toe nemen; een bijna 53jarig bestaan van eene in stelling wier wedergade niet bestaat, eene be volking van ruim 2000 zielen, wier geluk en welvaart van dat bestaan afhangt, geeft echter ruimschoots grond om een offer van één stuiver 's weeks te vragen van duizenden, die zich door de aanvaarding van hun lidmaatschap waarlijk geene ontberingen behoeven te getroosten. Wij hopen dan ook dat de Circulaire, die niet voor algemeene verspreiding bestemd is, de in gezetenen welke geen lid zijn en voor welke een offer van 2.60 's jaars niet te zwaar is, be wegen zal, zich bij de Afdeeling of bet Corres pondentschap aan te sluiten. Niet alleen de Af- deelingsbesturen of de Correspondenten, maar ieder lid kan daartoe medewerken. Circulaires en bewijzen van lidmaatschap, die thans eene korte omschrijving van het doel der M. v. M. behelzen, worden aan ieder gaarne toegezonden." Ook beamen wij den wensch dat het voorbeeld van hen, die stoffelijke bewijzen hunner sym pathie door het schenken van gifleu hebben ge geven, navolging moge viuden bij velen, die met tijdelijke goederen gezegend zijnde, op doelma tige wijze willen weldoen. De aan de Maat schappij toevertrouwden worden geholpen door den arbeid niet door den aalmoes. De hulp wordt dus niet verder uitgestrekt dan om zich zeiven te helpen. Daarbij is men er steeds op bedacht, die hulp zooveel mogelijk voordeelig voor de inrichting zelve te doen 2ijn. Tevens wordt onvermoeide zorg gedragen voor de gods dienstige, zedelijke, verstandelijke ontwikkeling der bevolking, niet het minst door goed lager onderwijs. De ondernemer vau Rijnzicht, die zich dit jaar door liet laat invallen van den zomer niet in het druk bezoek van vorige jaren inocht verheugen, heeft 't voornemen opgevat oui den gunstigen nazomer aan te wenden tot het houden van een zwem wedstrijd. Wij zijn overtuigd dat dit voornemen door velen met genoegen zal begroet worden vooral ook door de ouders van de dartele jeugd waarvoor Rijnzicht een zoo vermakelijke uitspanning is De wedstrijd zal gehouden worden op Woensdag den 30sten September en in vijf afdeelingen ge- IETS UIT I IET LEVEN ERCKMAU-CHATK-IAU naverteld. [Slot). Wanneer zij moeten blijven onderwijzen aan lonze kinderen, zooals zij tot heden onderwe gen hebben, zoude ik bijna wenschen er min- Per te bezitten, want hoe minder in aantal, des p minder kwaad zullen zij doen. Er is onder lijs en onderwijs. Men kan zeer goed onderwezen zijn en toch en hals wezen, dat komt dagelijks voor. De IUuitschers bijvoorbeeld, die allen kunneD lezen lfn schrijven, die het best onderwezen volk van lESnsch Europa zijn, voeren zij niet eenen |strijd op leven en dood met de Fransche l'tpubliek, die de rechten van den mensch ver tegenwoordigt en verdedigt, evenzoo goed hun recht als het onze? Waar komt dat vandaan? Van het slechte onderwijs dat men hen gegeven heeft, in plaats van beD in te prenten, liefde voor de menschbeid, voor de vrijheid, voor het recht, heeft men hunne hoofden volgepropt met de gedachte aan wraak en overheersching; met al hunne wetenschap, hoe voortreffelijk ook, zijn die lieden toch zeer bekrompen, omdat zij zich laten doodschieten voor historietjes uit den tijd van Clovis, ten gerieve van koningen en prinsen, die hen dapper uitlachen. In alle oprechtheid, dan geef ik nog de voorkeur aan de onwetend heid van de Franschen. Ik beweer dat wij volksboeken moeten heb ben; de bijbelsche geschiedenis en de catechis mus moeten niet door den schoolmeester worden geleerdlaat de pastoor ze onderwijzen in de kerk, en de predikant van den kansel, liet kan niet beter. Het is hun recht en hun plicht. Maar liet is ook onze plicht om te eischen dat de onder wijzer leere aan onze kinderen de geschiedenis van de Fransche natie, en den catechismus van de rechten en de plichten van den Franschen burger. Ik zeg de geschiedenis van de Fransche natie, en niet de geschiedenis van de koningen van Frankrijk, opdat men wete wat het volk was ten tijde der Galliërs, onder de Karlovin- giërs, de Capetten; wat het ondervond, (namelijk het volk), wat het leed, wat het verdroeg, ein delijk wat het was voor zich zeiven. Laat men aan de kinderen verhalen de verbeteringen, de uitvindingen, de vorderingen van het onderwijs, van de vrijheid, van den landbouw, van den han del, van de nijverheid. Dat men in hun geheugen prente de namen der mannen, die deze ontdek kingen hebben gedaan, deze verbeteringen hebben uitgelokt of tot stand gebrachtdat zijn de zaken die men moet leeren, en de menschen die men inoet kennen, beminnen, en eerbiedigen van kinds been af. Eveneens is het gelegen met den cate chismus van de rechten en plichten van den Franschen burger. In een land van algemeen stemrecht moet het volk leeren handelen met kennis van zaken. Ik wenschte dat een klein boekje in de volgende vragen en antwoorden aan onze kinderen leerde de rechten en plichteD, die zij eenmaal zullen hebben. Wat is volksregeering? Wat is de grondwet? Wat is de gemeente, het kanton, arrondissement en departement? Welke zijn de rechten van den prefect? Van den Algemeenen Raad? Van den Gemeenteraad? Van den Burgemeester? Wat be- teekent de kieswet? Welke zijn de rechten en plichten van den kiezer? enz. enz. Dit alles,dui delijk en eenvoudig, geschreven in eene taal, be vattelijk voor iedereen, beslaat honderd bladzijden, de geschiedenis van het Fransche volk tweehon derd. Men zoude alzoo van deze twee kleine boekjes eene prijsvraag moeten maken, en die onderwijzen in de lagere scholen. Binnen tien jaar, als iedereen, die thans ter schole gaat en aan wien men deze zaken zal hebben onderwe zen, kiezer zal zijn geworden, zal het algemeen stemrecht uitgeoefend worden door verlichte, be kwame en zelfstandige, mannen, kiezers die we ten wat zij willen en waarom zij dat willen. Men zal hen niet langer plebiscieten ontfutselen de vrijheid zal op hechte grondslagen worden gebouwd, en misschien zal ons land wederom gedurende eeuwen de eerste plaats in Europa hernemen. Bovendien, wat belet u om jonge lie den een examen af te nemen, voor en aleer zij worden ingeschreven op de kiezerslijst? Men moet wel examen afleggen voor meu.totde Com munie wordt toegelaten. Gij eischt uw recht? Welnu, bewijs mij, dat gij het kent, en dat gij in staat zijt het uit te oefenen, anders schrijf ik u niet in. Dit zoude rechtvaardig zijn, omdat men op de school zijne rechten en burgerplichten zoude hebben leeren kennen. Door dit middel zoude men het algemeen stemrecht zuiveren en verheffen. Dit alles zal het verplicht kosteloos

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1