BREUKEN. ADVERTENTIES. Leidscli Studenten-Corps. Te Huur gevraagd partij bevat eu alzoo ontbonden en ver moet worden! Integendeel, juist omdat ijen vasten wil en eene meerderheid heeft mi dringen de radicalen op hare ontbinding izjj zouden zich zoo gaarne ontdoen van die Irvatieve en liberale legermacht, welke de tolk en vertegenwoordiger des lands is, en egen zij machteloos zijn. meerderheid heeft getoond twee malen zoo- temmen te kunnen vereenigen als de min- jid. Zij heeft kracht en tevens inschikkelijk- betoond, vasten wil om te behouden en tevens ichroomde ingenomenheid met de liberale r iMjng. De goede burgers zullen zich nu met Ie meer vertrouwen scharen rondom deze dering, die de verdienste, de zeldzame ver ite heeft van Fransch te zijn alvorens repu- liosch of monarchaal te wezen. Wij mogen Gambetta's bedreigingen en Testelin's grof- in den wind slaan." heer Abatucci heeft aan de kiezers in Cor- ennis van zijne aftreding als lid der Natio- Vergadering gegeven bij een schrijven van .u^ustus, hetwelk het volgende inhoudt otig jaren lang heb ik uw vertrouwen ge- j, eo beb ik mijne onwankelbare verknocht- betooud aan de zaak die ons door de rampen onrechtvaardigheden nog dierbaarder is ge len. Juist die verknochtheid legt mij thans o nieuwen plicht op; ik vervul dien wel ej zonder leedwezen maar toch zonder aarze- I ik leg den van u ontvangen lastbrief neder, oor dat blijk van zelfverloochening wil ik u at stellen om den weisprekenden redenaar, fens machtige stem de door logen en laster ver- rde waarheid eindelijk in het licht stellen Inaar de Nationale Vergadering af te vaar- ter verdediging van het beginsel waaraan reel Mverknocht zijn en zullen verknocht blijven. fedeo welke mij tot die opoffering noopt zal iroor u voorzeker niet worden misverstaanin ideel zult gij daaraan uwe goedkeuring hech- Boor allen uwe stem aan den doorluchtigen ian Rouher te geven. Span j o. Beï Spaaosche gouvernement is eenige maan- den geleden door de wetgevende kamers ge- itigd, om, zoodra het de nieuwe orde van in Spanje duurzaam gevestigd zou achten, bestrijders en alle andere wegens politieke [rijven veroordeelde of vervolgde personen een amnestie besluit van verdere vervol- en straf te ontheffen. Niettegenstaande de fchten van eene aanstaande beweging der .sten is zoodanig besluit thans genomen en houdigd. et behelst in den aanhef onder anderen deze nede: „Het gouvernement kent ook de ver- ;ene hulpmiddelen en hulpbronnen van de ijders der bestaande orde van zakenhet de volle zekerheid van hunne zwakheid machteloosheid, en het is zich zelfbewust van legzame kracht om elke gewelddadige bewe- van bestrijders der constitutie of der dynastie [e|ge\veld te fuuikeu." iu het besluit bevatte amnestie is zeer uit- gesttekt; zij omvat alle personen die wegens een io begaan misdrijf van politieker! aard doorlden rechter zijn veroordeeld. Eene nieuwe soorf van straf bare handelingen, namelijk pogin gen om stembiljetten te vervalschen of aan eenen kiezer door dwang, ook van niet stoffelijken aard, zlJDe stem af te perseu, is door het amnestie- t onder de politieke vergrijpen gerangschikt, strafvonnissen of vervolgingen op grond van iliticke misdrijven worden door het amnestie- iloit op éen punt in stand gehouden, namelijk I-eel de aansprakelijkheid voor de aan par- ïren toegebrachte schade betreft, en zoo voor olitieke misdrijf mede onder de rechtspraak rgerlijke gedingen viel. Het ministerie van oorlog, dat van buiten- Jsclie zaken en dat van koloniën, hebben thans zijne bijdrage geleverd tot het totaal van Sparingen, hetwelk de regeering ter voldoening I den wil der Cortes moet trachten te berei- ten einde de staatsuitgaven voor het loopemie ■stjaar te brengen op het peil der inkomsten, jninister van oorlog, generaal Cordova, heeft B raadzaam noch oirbaar geacht de getalsterkte het staande leger of de soldij van officieren joldalen te verminderen, althans niet zonder emming van de wetgevende kamers; maar |heeft eene besparing van 4,613,424 franken jet materieel, en van 3,622,025 franken in de rscheiden afdeelingen en bureaux van zijn sterie vastgesteld; de afschaffing van 's rijks denstoeterijeü is eene van de voornaamste inigingen, welke door dien minister voorge en zijn. t budget van het ministerie van buitenland zaken, hetwelk den genoemden generaal |löva tijdelijk aan zijn hoofd heeft, is door 'net 283,550 franken verminderd, en tot een van 2,558,900 franken terug gebracht; hel dor eeue belangrijke vermindering wordt l|Jden na al de reeds bij dat ministerie be- telligde besparingen. minister van koloniën heeft eenige besparing Tdü haL TELEGRAMMEN. Potsdam, 1 September. Het bericht van een Berlijnsch blad, dat de kroonprins van Pruisen van het paard zou ziju gevallen, mist allen grond. De kroonprins geniet den besten welstand. Versailles, 1 September. Bij de Nationale Vergadering is ingekomen eene boodschap van den heer Thiers, waarin hij haar zijn dank be tuigt voor het bewijs van groot vertrouwen, dat zij hem gegeven heeft, door hem het hoogste gezag in het land toe te vertrouwen. Als om dat vertrouwen te verdienen een volstrekte toewij ding aan de belangen van het land voldoende is (zegt de heer Thiers), dan durf ik zeggen, dat ik het waardig ben. Ik zeg alle partijen der Vergadering dank, dat zij zich hebbeu vereenigd in eene gemeenschappelijke gedachte met het doel het Gouvernement te versterken en het in staat te stellen zijne taak te volbrengen. Het land in- en uitwendig tot vrede te brengen, het te bevrijden van de vreemde bezetting, en het geëerd te maken, dit zal het doel van al mijne pogingen zijn. Zoo wij dit oogmerk kunnen bereiken, dan zullen we ons met vertrouwen aan het oordeel des lands kunnen onderwerpen en het den last brief teruggeven, dien het ons heeft toevertrouwd. De urgentie van het voorstel van Schoelcher omtrent de opheffing van den staat van beleg is verworpen. Parys, 1 September. In een brief uit Versailles wordt geconstateerd, dat het votum van de Na tionale Vergadering op gisteren in de departe inenten met algemeene voldoening is vernomen. Men hoopt, dat nu de arbeid door de Vergadering weder met kracht zal worden aangevat. De heer Thiers heeft per telegraaf de gelukwenscheu van alle Regeeringen onlvangeD. Men gelooft, dat de onderhandelingen met von Arnim over de ont ruiming van Frankrijks grondgebied na dit votum beter zullen slagen. Het gerucht, dat het Minis terie zou gewijzigd worden, wordt tegengesproken. De heer Larcy heeft zijn verzoek om ontslag teruggenomen. De Nationale Vergadering zal waarschijnlijk den löden op recès scheiden. Madrid, 1 September. De Impartial zegt, dat van de Fransche grenzen het bericht ontvangen is, dat de carlisten bevel ontvangen hebben zich den 8sten dezer te vereenigen en den lOden voor een opstand gereed te zijn. Nieuw-York, 1 September. In een ministerraad, door Grant gepresideerd, is besloten de onlusten in Zuid Carolina te onderdrukken. Het gouvernement wacht den uitslag van de Engelsche expeditie naar Korea af, eer zij een nieuwen aanval laat doen. De schuld is in Aug. met 9,206,000 dollars verminderd. Tot agent vau het ministerie van financiën in Europa is, in de plaats van Baring Brothers, Habicht benoemd. Londen, 2 September. De vereeniging tot ver krijging vau begenadiging voor de Fenians zal morgen een monslermeeting in Phoenixpark houden. Gemeentera ad. I^gen door eene reorganisatie van het perso on ambtenaren van zijn departement. Ingekomen stukken, ter inzage van de leden neder- gelegd. B. en Ws. hebben de eer u bij deze over te leggen het bij ons ingekomen rapport der Commissie van Fabricuge, betreffende den uitslag der gehouden open bare aanbesteding van de nieuwe keienbestrating van den Stationsweg buiten de voormalige Blnjus- burgerpoort. Uit dat rapport blijkt dat zelfs de laagste inschrijving nog ver is boven de raming, zoodat de vergunning niet in het financieel belang der ge meente is te achten. Naar ons oordeel zijn er alzoo termen aanwezig om in dit geval aan de uitvoering iu eigen beheer de voorkeur te geven. B. en Ws. nemen mitsdien de vrijheid u teraden, op uw besluit van 20 Juli 1871 terug te komen en tot de uitvoering in eigen beheer te besluiten. In voldoening aan het verlangen van B. en Ws., heeft de Commissie van Fabricage de eer ten opzichte der, krachtens raadsbesluit van den 20 J uli dezes jaars, op den 14 Aug. plaats gehad hebbende open bare aanbesteding van ue nieuwe bestrating met keien van den Stationsweg buiten de voormalige Rhijns- burgstihe poort, te berichten dat de ingekomen ïn- schrijvingsüiljetten, als van: J. van der Kamp alhier tot I 4843, D. van Essen, te Woubrugge, tot 4820, W. F. van der Heyden en C°. alhier, tot f 4444, N. D. Smits alhier, tot f 4281, ons te hoog voorkwamen. Volgens de rammg van den gemeente-architect zou dat werk kunnen geschieden onder eigenbeheer voor de som vau f 340U, wauneer gebruik gemaakt werd vau de bevoegdheid bij het aaunemiugscontract be dongen, om het benoodigd aantal keien, ten bedrage van 62720, tot de aannemingsprijs van f 52.42 per duizend stuks, als buitengewone levering te beschou wen terwijl het arbeidsloon wordt berekend op 20 cents de vierkante el en slechts 236 zou bedragen, eu in het voordeel der gemeente komt de waarde der p. m. 30,000 oude klinkers, die geraamd kan worden op f 112, alzoo die posten samengetrokken, als 62720 keien, f 52,42 de lOoOf 3287.78 arbeidsloon over 1180 meters, 20 Cts. de meter236 3523.78 af waarde van 30,000 oude klinkers u 112. verkrijgt men een bedrag van f 3411.78 Uit hoofde van dit bij proefneming verkregen aan merkelijk verschil van f 870, meent de Commissie dat er grond bestaat om gedurende den tijd, dat de gunning iu beraad is gehouden, den Gemeenteraad in de gelegenheid te stellen op zijn besluit van 20 Juli 187i terug te komen of daarbij te volharden. De Commissie van Financiën heeft kennis genomen van de voordracht van B. en Ws. in zake de nieuwe bestrating met keien van den Stationsweg buiten de voormalige Rhijnsburgscbe poort. Naar aanleiding van den uitslag der gehouden openbare aanbesteding van dat werk, is ook zij van gevoelen dat de uit voering in eigen beheer ditmaal de voorkeur verdient. Zij vindt mitsdien volkomen vrijheid u te raden zich met de voordracht van het dagelijksch Bestuur te vereeuigen en dienovereenkomstig te besluiten. De ondergeteekenden. leden van den Gemeente raad, het wenschelijk achtende dat èn de Commissie van Fabricage, èn de Commissie van Financiën in de drie sectiën van den Gemeenteraad worden ver tegenwoordigd, hebben de eer u voor te stellen, om artikel 2 der verordening van den 5den November 1866, houdende toevoegsel tot het Reglement van Crde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad van Leiden, te wijzigen als volgt: Tot het onderzoek in afdeelingen wordt de Raad verdeeld in drie sectiën. In iedere sectie heeft éen lid der Commissie van Fabricage en éen lid der Commissie van Financien zitting. Het voorzitterschap in iedere sectie wordt door een Wethouder bekleed. De sectiën worden jaarlijks bij loting samengesteld, en elk door den Secretaris of een beambte ter secre tarie bijgestaan. De Burgemeester heeft toegang tot elke afdeeling. P. C. Lezwijn. H. C. Hartevelt. B. F. Krantz Namens de Commissie tot het ontwerpen der plaat selijke verordeningen, heb ik de eer UEd.-Achtb. mede te deelen dat zij zich met het voorstel van de HH. raadsleden Lezwijn, Hartevelt en Krantz, tot wijziging van art. 2 der verordening van 5 Novem ber 1866 (houdende toevoegsel tot het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Gemeen- terand) vereenigt, en zelfs meent dat langs den voor gestelden weg de besprekingen in de sectiën meer gunstige uitkomsten zullen kunnen opleveren. Namens de Commissie voorn. J. E. Goudsmit, Voorz. De ondergeteekenden, Dr. Carel Johan Emmeren- tius Brutel de la Rivière, als voorzitter, en Hendrik Nicolaas Veefkind, als secretaris der Vereeniging Musis Sacrum alhier, vragen u door dezen ver gunning: 1°. Om aan de westzijde van het gebouw der ver eeniging voornoemd, en aan den oever der Binnen vestgracht, te mogen doen plaatsen een reservoir voor duinwater, op zoodanige wijze als zulks op verschillende plaatsen van gemeentewege is geschied 2°. Om de buis die gemeld reservoir zal verbinden met eene pomp, te plaatsen binnen het gebouw der vereeniging voornoemd, voor zooveel noodig te mogen leggen over gemeentegrond 3°. Om aan de tegenovergestelde zijde van het gebouw, eeu gedeelte eener tweede buis te mogen leggen over gemeentegrond, voor den aanvoer van singelwater. 't Welk doende, C. J. E. Brutel de la Riyière. B. N. Veefkind. In handen van B. en Ws. werd, ten fine van bericht en raad, gesteld nevensgaand adres van het bestuur der VereeoigiDg Musis Cacrum, behelzende het tweeledig verzoek 1°. om vergunning tot het plaatsen van een reservoir voor duinwater aan de zijde der binnenvestgracht op het Plantsoen, ten einde dat door middel van eene buis aan te voeren binnen het gebouw der vereeniging en te verbinden aan eene aldaar te plaatsen pomp; 2'. om aan de tegenovergestelde zijde van het gebouw eene tweede buis te mogen doen leggen over gemeentegrond, tot den aanvoer van siDgelwater. Zij hebben daarop bet rapport der Commissie van Fabricage ingewonnen, hetwelk ten deze wordt over gelegd en waarmede zij zich volkomen vereenigen. Zij zien zich mitsdien verplicht, op de daarbij aan gevoerde gronden, u te raden tot eene afwijzende beschikking op het eerste gedeelte van dat verzoek, maar vinden daarentegen vrijheid u in overweging te geven, het tweede gedeelte van het onderwerpelijk verzoek in te willigen, op de wijze en onder de voor waarden, daar de Commissie bij haar rapport aan gegeven. Burgemeester en Wethouders, enz. De Commissie van Fabricage heeft de eer op het request van het bestuur der Vereeniging Musis Sa crum, te berichtendat de voorziening in de be hoefte aan goed drinkwater tot algemeen gebruik voor rekening der gemeente geschiedt, door middel van pompen en reservoirs, op verschillende gedeelten der stad, van gemeentewege geplaatst, dat de aanvoer van duinwater tot vulling der reservoirs strekt ten algemeenen nutte en onder behoorlijk toezigt; dat in strijd met dat beginsel zou zijn, het plaatsen van een reservoir op het Plantsoen aan de Hoogewoerds poort, en vooral het verleenen van de vergunning om daaruit door middel van een buis het water binnen een gebouw of woonhuis te pompen, zoodat de in williging van het daartoe strekkende verzoek der vereeniging een bevoorrechting zou wezen, boven alle ingezetenen, die behoefte aan goed drinkwater hebben. De Commissie acht het in de uitvoering ondoen lijk, den aanvoer van duinwater zóo uit te breiden om, al was het ook tegen betaling naar een zeker tarief voor vergoeding van kosten, dit water te be zorgen aan de huizen der ingezetenen die zulks ver langen, omdat de gemeente daardoor zou treden op een gebied, dat meer geschikt is om door bijzondere personen of vereenigingen te worden geexploiteerd. De Commissie meent derhalve te moeten aanraden, dat op dit gedeelte van het ingediend adres afwij zend wordt beschikt, maar heeft daarentegen geen bezwaar dat de Vereeniging voor hare rekening uit de Singelgracht een buis of duiker door het Plant soen legt naar het gebouw om singelwater te trek ken en daartoe een filtereertoestel te plaatsen aan den wal; mits alles geschiede onder toezicht der icommissie, buiten beschadiging van het Plantsoen en tegen betaling van het recht van /T.50 'sjaars, be paald bij art. 3 n°. 10, van het tarief vastgesteld den 5den Maart 1857. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dingsdag den 5 September 1871, 's namiddags te twee uren. Ontwerpen 1°. Beëediging en installatie der nieuw inkomende leden. 2°. Benoeming van twee wethou ders. 3°. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgelijken Stand. 4°. Benoeming van leden in de vaste commissiën, alsa. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen den voorzitter; b. twee leden van de commissie belast met het ontwerpen van en herzien derplaatsslijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd; c. drie leden van de commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de buishouding der gemeente, en uit deze leden den voorzitter; d. twee leden in de commissie van fabricage. 5°. Benoe ming van een commissaris Dver de gasfabriek. 6°. Be noeming van een curator voor het gymnasium. 7°. Voordragt van de raadsleden Lezwijn, Krantz en Hartevelt, tot wijziging van art. 2 der verordening van 5 November 1866 (Gem. blad n°. 33). 8°. Adres van Ja Ca Vlaanderen, om ontslag uit de betrekking van lste hulponderwijzer der 2de klasse aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse, voor meisjes 9°. Voordracht tot bet verleenen van geheele of gedeeltelijke afschrijving van plaatse lijke directe belasting, 1871, aan personen die deze gemeente verlaten hebben of wel overleden zijn. 10°. Adres van J. van Maastricht, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond buiten de Marepoort. 11°. Adres van J. van der Tas, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond in de Kampersteeg of Ruime Conscientiestraat. 12°. Adres van de vereeniging Musis Sacrum, tot het bekomen van een reservoir voor duinwater en het leggen van een duiker voor het doorlaten van water. 13°. Rekening over 1870, van: a. het B. C. armbestuur; b. het B. C. wees-en oudeliedenhuisc. Vrouwen Kraammoeders. 14°. Sup- pletoire staat van begrooting van het H. G. of Arme wees- en Kinderhuis, dienst 1871. 15°. Verdeeling ran den Baad in sectiën. LAATSTE BERICHTEN. 's Gravenhage, 2 Sept. De Hooge Raad der Nederlanden heeft hedenmiddag te halfdrieeene opeD haren algemeene vergadering gehouden tot de plechtige installatie van Mr.Koninck Liefsting, bij besluit van 11 Juli jl. tot Raadsheer benoemd, in plaats van wijlen Mr. C. M. Wintgers. Door den adv.-gen. Karseboorn werd uit naam van den procureur-generaal, het gewoon requisitoir geno men. Door den Voorzitter Mr. F de Greve werd bij deze gelegenheid eene uitvoerige rede gehou den, waarin hij er o. a. op wees dat de Hooge Raad thans weder geheel voltallig is en dat dit college met frissche krachten zijne gewichtige werk zaamheden zal hervatten. Hij wees op de vele en belangrijke werkzaamheden die den Raad wachten, alsmede dat de eischen in revisie meer tot de zeldzaamheden dienden te bebooreu. Na in vele beschouwingen van algemeenen aard te zijn getreden, bracht de Voorzitter hulde aan de na gedachtenis van den heer Wintgers en wenschle hij den nieuw benoemden Raadsheer geluk met de aanvaarding zijner betrekking. Na Installatie van den heer Koninck Liefsting, die plaats zal nemen in de Kamer tot behandeling van 'straf zaken werd de algemeene vergadering gesloteu. Kampen, 1 Sept. De lste luitenant F. J.Meijer is tot adjudant bij het instructiebataillou alhier benoemd. Utrecht, 1 Sept. De kapitein op non-activiteit J. Baron Taets van Amerongen is weder bij het 7de reg. inf. alhier in activiteit gesteld. Utrecht, 2 September. Gisteren vond binnen 's Rijks Munt eene belangrijke gebeurtenis plaats. Den lsten Sept. 1846 tot Muntmeester aangesteld, vierde de heer H. A. van den Wall Bake de 25jarige vervulling dezer gewichtige ambtsbetrek king, te midden van al de beambten der munt. Door den voorzitter van liet Munt-Collegie met eene hartelijke toespraak begroet,; werd den heer van den Wall Bake uit naam van al de in de raadzaal vereetiigde beambten der Munt, eene gedenkpenning aangeboden. Per telegraaf wordt aan het Ulrechts Dagbl. uit Zaandam gemeld, dat er hedennacht na aan komst vau den feesttrein uit den Haag een volks oploop plaats vond. De cavallerie deed eene charge, waardoor een persoon gedood en enkelen gewond werdeneenige personen geraakten te water en schijnen verdronken te zijn. THERMOMETER VAM FAHRENHEIT. inurg. ■«org. nam. uain. Dam. avoad avon 5 ii. 8 <i. 4 n. 5 n s 10 u. Vrijdag. 80" 6S° 64" Zaterd. 62- 68 82' 63 Wind: Vrijdag middag 5 u. Z. O. Zaterdag middag 4 u. N. W. Voor hen, die na de groote vacantie Lid wen- schen te worden van bovengenoemd Corps, is tot en met 7 October a. s. de gelegenheid tol in- schryving opengesteld bij den Pedel van het Corps P. SOM ER WIL, Breêstraat over het Post kantoor N°. 35. P. L. TAK, Coll. ab-aclis. tegen 1 November a. s. een BUITENVERBLI.JF of een HUIS met TUIN, bevattende 5 of 6 ka mers, liefst in de nabijheid van de Mare of van de Rijnsburgsche poort. Opgaven franco onder letter A.» B. bij den Boek handelaar J. VAN DER SCHOUW, Breêstraat. Volkomene genezing, in 3 of 6 maanden, ten hoogste bewezen door 10,000 Certificaten, door de methode van .1. WA ER SEGERS, gebreveteerd Breukmeester der Hos pitalen en des legers, Commandeur en Ridder van verschillende Orden, lid van verscheidene geleerde Maatschappijen, vereerd met ii eere- diploma's, gouden en zilveren medailles. Zilveren Medaille der Tentoonstelling Amster- dam 1869. 25 Schoenmarkt ANTWERPEN.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3