samengesteld: Kol. Oldenbarneveld, gen. Witte Tullingh der artillerie; luit.-kol. Beek der cav. maj. Steenberghe der art.; maj. Prager der inf.; kapiteins Grevers, Eerkens en Saueressig der infanterie. De eerste zitting zal plaats hebben den 5den September. Wanneer wij de personen, die in den raad zitting zullen nemen, in aanmerking nemen, dan mogen wij met grond veronderstellen, dat de kapitein Janssen eene andere behandeling zal ondervinden dan van zijn gewezen bataljons- kommandant te Leeuwarden. (ArnA. Ct.) Spoediger dan wij hebben kunnen bevroeden, zal aan de jongste Nederlandsche gedachten van den heer Groen van Prinsterer uitvoering worden gegeven. Zoo toch de Heraut, 't hoofdorgaan der anti revolutionairen, wel onderricht is, zal door de heeren van Wassenaer van Catwijck en van Loon, in de herfstzitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een voorstel worden inge diend ter grondwetsherziening voor zooveel art. 191. betreft. Het best wat Leiden in dit geval zal kunnen uitrichten is, indien het voorstel niet strookt met de beginselen op dit gebied hier ter stede, een adres tot afkeuring en verwerping van 't voor stel van den Leidschen afgevaardigde in te dienen. In de Hoop des Vaderlands komt een bericht voor, dat Ds. van Dijk te Dootinchem eene christelijke hoogere burgerschool tracht op te richteD, en zijn doel zeer waarschijnlijk bereikt zal worden. Wij lezen in 't Handelsblad: Uit de lijst der binnengekomen schepen blijkt, dat de Orion, het eenige stoomschip, dal dezer dagen verwacht werd van Koningsbergen, de haven, waar ge lijk algemeen bekend is, de cholera heerschl, den 28sten dezer in het Oosterdok is binnengelaten. Wij wis ten tot dusverre niet dat het Oosterdok voor qua rantaineplaats bestemd is; daarvoor wordt, ge- looven wij, steeds een andere gelegenheid aan gegeven. Of heeft de autoriteit zich van den gezondheidstoestand aan boord van dit schip be hoorlijk vergewist, hetzij hier, hetzij bij het bin nenkomen van het Nieuwediep? Daartoe bestond althans overvloedig reden, niet alleen wegens de besmette plaats van waar het schip in het begin der maand is uitgezeild, maar ook omdat, naar ons verzekerd is, de kapitein van dit schip, die te Elseneur ziek werd achtergelaten, aan cholera leed. Het schip wordt dan ook onder de zeetij dingen opgegeven onder den naam van den stuur man. Het gemeentebestuur van Kuilenburg heeft als gezondheidsmaatregelen de stads-goten met ijzer vitriool laten zuiveren en stelt zich voor, vooral bij droog weder, hiermede voort te gaan; de stadspompen, waarvan het water voor de gezond heid schadelijk is geoordeeld, zijn voor het gebruik ongeschikt gemaakt, houders van mest- of vuil- nishoopen hebben aanschrijving ontvangen, die bewaarplaatsen door bedekking onschadelijk te maken. De arr. rechtbank te Dordrecht, heeft op de lijst van aanbeveling voor rechter geplaatst Mrs. M. Crommelin, J. Dutry van Haeften en C. J. J. Wijkerheld Bisdom. De luitenants ter zee der 2de klasse Jhr. J. de Jong van Beek en Donk en L. O. Rovers en de officier van administratie der 2de klasse J. P. Vasseur, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar, de beide eersten den 2Ssten en de laatste den 23sten Augustus jl., in Nederland teruggekeerd, worden met die tijd stippen op non-activiteit gesteld. Door Zijner Majesteits consulaat-generaal iD Brazilië is de heer L. Bergman aangesteld tot Nederlandsch vice-consul te Rio Grande do Sul. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den SOsten Augustus 1871, wordt het schroefstoomschip Willem met den 15den September aanstaande buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee P. Toutenhoofd eervol van het bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft goedgevonden aan den milicien plaatsverv. E. van der Lee, van het reg. gren. en jagers, de vergunning te verleenen tot het dragen van het kruis Fidei et Virluti, hem door den paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmacht in Oost- Indië te benoemen, tot apotheker van de 3de kl. den heer T. Risselade, op zijn verzoek eervol ontslagen apotheker van de 3de kl. van deland- macht in West-Indië. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmacht, in Nederl Indië te benoemen, tot offi. van gez. der 2de kl den heer C. H. H. Westhoff, arts te Utrecht. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapit. der inf. van het leger in Nederl. Indië J. H. Heyinan, met ingang van den lsten Sept. 1871, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toeken ning van pens. Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier te lande terug gekeerden kapit. der inf. van het leger in Nederl. Indië G. S. C. Klerk, met ingang van den lsten Sept. 1871, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten van de werkelijke dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst met toekenning van pens. BINNENLAND. Rotterdam, 1 September. Hoewel de dag van heden drukkend warm was, bevond zich een menigte wandelaars op het schietterrein. Te 1 uur verscheen daar Z. K. H. Prins Hen drik, die van te voren een rijtoertje langs de voornaamste straten en havens der stad had gedaan. De wedstrijd, die den ganschen dag is voort gezet, werd verlevendigd door een concert van het korps hoornmuziek der dd. Schutterij. Enkele bladen die uitgenoodigd zijn hunne verslaggevers in 't kamp te zenden, gewagen van een meldenswaardig incident, dat den vorigen dag in 't kamp plaats had. Het Utrechlsch Dagblad zegt daaromtrent „Dat Z. M. een goed beoordeelaar van geweren is, is bekend; en bleek nu weder door een zeer onaangenaam incident, dat met een Haagschen schutter plaats had. De heer Becht uit 's-Hage, nl. de groote schut ter, werd, nadat hij op 200 pas reeds vier malen had geschoten en 43 punten had behaald, door Z. M. aangehouden en er opmerkzaam op ge maakt, dat zijn bajonet 8 a 10 duim tekort was. Hij zou zich daardoor schuldig maken aan het aanwenden van hulpmiddelen, wat bij iederen wedstrijd verboden is. Hij meende te moeten tegenspreken, wat door Z. M. zoo euvel opgeno men werd, dat deze hem de baan deed verlaten. De daad des Konings vindt veel bijval, en men meent het er voor te mogen houden, dat aan den heer Becht, zoo de zaak duidelijk bewezen kan worden, waaraan na de uitspraak des Konings wel geeu redelijke twijfel kan bestaan, geen prij zen kunnen ten deel vallen; en dat hij, bij vol gende wedstrijden, waar hij, naar men meent, als vreemdeling toch ook eigenlijk niet te huis behoort, zal moeten geweerd worden. Zeker is het, dat het gebruik van zulke middelen iederen schutter onwaardig is. In den ridderlijken strijd der wapeuen komen slechts ridderlijke middelen te pas." Het Dagblad van Zuid Holland, komt tegen deze voorstelling der zaak in 't volgend verhaal op: „Ik mag van den dag van gisteren niet afstap pen zonder een incident te hebben gereleveerd, waarover ik, in overeenstemming niet mijne ge achte confrères, in het kamp tegenwoordig, geen syllabe zou hebben gesproken, ware het niet dat hedenmiddag daartoe de noodzakelijkheid m. i. was ontstaan. Een der beste Haagsche schutters, die een prijs behaald heeft, had met een geweer geschoten waarvan de bajonet iels onbeduidend in de hoogste mate te kort was, en dit werd door Z. M. opgemerkt, wien het onbekend was dat het geweer te voren reeds door de regelings commissie of door dengene, die daarmede was belast, werd goedgekeurd. Z. M. gelastte echter den bedoelden schutter een ander geweer te be zigen, waaraan hij natuurlijk gevolg gaf. Bij het diner, op gisterenavond, vond de heer van Hogendorp aanleiding over dit incident te spreken en een even sierlijken als doeltreffenden toast uit te brengen, waarop Z. M. ook dooi de tusschenkoinst van den kapit. Verkouteren, zeer vriendschappelijk gevvisjegens de Hagenaars - Ie kennen gaf het gebeurde met den mantel dei- liefde te willen bedekken. Iedereen behalve eenige lafhartigen, ik zeg het op mijne verant woordelijkheid verheugt zich over dit zeer Koninklijk besluit, dat opnieuw hulde doet aan Zr. Ms. edele gevoelens. Waarom heb ik nu dit incident medegedeeld? Omdat tot mijn leedwezen door het Ulrechlsch Dag blad dat heden in den laten middag mij ter hand kwam een even valsche als onwaardige voorstelling der zaak gegeven wordt, waarvan trouwens de onedele drijfveren en de bedoeling maar al te duidelijk in 't licht springen om ze te doen gelukken. En hier is 't de plaats tevens om nu mede te deelen, dat de heeren afgevaardigden der Haag sche vereeniging besloten hebben de persoonlijke prijzen, die zij mochten winnen en waarvan de bestemming zoo als van een medaille niet bepaald is aangewezen, aan het korps af te staan, om onder de leden te worden verschoten. Aan winstbejag kan hier dus zeker niet wor den gedacht. Maar wordt dan de toeleg, om die heeren verdacht te maken en te belasteren, niet des te oneerlijker?" Nu wij toch met een vorigen dag bezig zijn verdient nog vermelding dat Z. M. bij het verlaten van Rotterdam zoo geestdriftig werd uitgeleide gedaan, dat de burgemeester het gepast vond in woorden deze stemming te vertolken, door op het voorrecht te wijzen dat Rotte's burgerij in staat was gesteld, weder persoonlijk hare gehechtheid jegens Z. M. aan den dag te leggen en hij stelde haar daarom voor, met een driewerf herhaald hoera Z. M. hare hulde te brengen. Aan deze uitnoodiging werd gretig gevolg ge geven. Z. M. de Koning diep daarover getroffen, omarmde bij de terugkomst in de wachtkamer Z. K. H. Prins Hendrik en drukte den heer Bur gemeester met warmte de hand. Tot de feestviering van gisteren terugkeerende zij vermeld, dat Z. K. H. Prins Hendrik bij den burgemeester dineerde, waar de liedertafel Am- phion, die onder beschermheerschap van Z. K. H staat, zich deed hooren. 's Avonds te halfnegen eene galavoorstelling in den grooten schouwburg, die bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik zeer schitterend was, eri waarbij aan 't slot de volksliederen door het ge heele publiek, op alle rangen staande werden gezongen. De einduitslag van den wedstrijd wordt eerst morgen geconstateerd. Heden werd de volgende lijst opgemaakt van het voorloopig aantal hoogste punten op 200 passen J. J. Becht, 's Gravenhage 53; W. P. Mujié, Leiden, 49; C. Rutten, 's-Hage, 49; L-M. Delboij, 's-Uage, 49; L. P. van Lommei 's-Hage, 49; E. C. M. de Balbian va.n Doorn Utrecht, 48; K. van Dijk, Schiedam, 47; D. L. de Leur Utrecht, 47; J. Schuit, Hoorn, 47; J. A. M. v. d. Hard Aber- son, Dordt, 46; W. Spoor, Utrecht, 46; Blom, Ve- luwe 46; D. Overdijking, Veluwe. 45; F. Dutihl, Rotterdam, 45; I Nikerk, Utrecht, 45; C. L. Loe ven, Gorcum, 45; A. Stok, Rotterdam, 44; W W. Verduyn, Rotterdam, 44; P. Ooykaas, Rotter dam, 44; J. M. van den Broek, Frederiksoord, 44; A Best. Hoorn, 44; J. Bons, Rotterdam, 44; J. J. v. Appel Utrecht, 47 A. Suoey Kiewit, Rotter dam, 47L. A. Stellenboord, Gorcum, 46. Chaelois, 1 September. Gisterenavond, even na 7 uren, vertoonde zich hier een vurig luchtver schijnsel. In het oosten opkomende, bewoog het zich met snelheid naar het westen en verdween in die richting. Een bol was er niet of weinig aan te onderscheiden, maar het had een lichtstreep achter zich in de gedaante van een staart. Omtrent hetzelfde verschijnsel meldt men uit Alblasser waard Hedenavond, omstreeks acht uren, vertoonde zich in het zuid westen, ongeveer 40° boven den horizont, een prachtige meteoor. Hij bewoog zich, mede in zuid-westelijke richting, had een schijn baren middellijn van ongeveer een decimeter en schitterende met een licht, dat de kleur van het licht der maan had. De duur der verschijning was 5 seconden, toen dichte wolken aan den ho rizont de verdere waarneming beletten. Utrecht, 1 Sept. Bij de landlieden in en om deze gemeente wordt door commissionairs en han delaren al de kaas opgekocht, die zij maar mach tig kunnen worden; de prijs, tegenwoordig 25 tot ƒ28 stijgt hierdoor dan ook; hoewel de inarkt geruimen tijd flauw is geweestzelfs aangestoken, die vroeger bijna niet te verkoopen was, wordt door hen gereedelijk genomen. De verzending van appelen en pereD, die anders om dezen tijd van het jaar uit deze ge meente op zulk eene ruime schaal plaats heeft en aan vele handen werk verschaft, is thans ten gevolge van den mislukten oogst van weinig beteekenis; tot nog toe zijn er slechts enkele schepen met peren in manden bestemd naar Enge land, verzonden, hoewel peren in aanmerking genomen, dat de oogst als mislukt beschouwd wordt, nog al wel voorhanden zijn. Een ingezetene uit deze gemeente, die jl. Zondag langs den Staatsspoorweg den tocht naar Antwerpen medemaakte, had het ongeluk bij het dichtslaan van een der portieren een gedeelte van zijn duim te verliezen. Daar de trein natuurlijk onmiddelijk vertrok, was de ongelukkige genood zaakt vijf uren te blijven zitten, zonder heelkun dige hulp te kunnen krijgen. Harlingen, 31 Aug. Door de gezondheidscom missie hier ter slede zijn strooibriefjes verspreid, houdende eene opwekking aan de ingezetenen om, met het oog op epidemische ziekten en als algetneenen gezondheids-maatregel, te zorgen dat in en om hunne huizen voor reinheid wordt gezorgd, alsmede oui zooveel mogelijk zuiver legenwater te drinken, liever dan pouiwater, en, in geval het regenwater niet zuiver mocht zijn, gebruik te maken van het gefiltreerde water, aan den oost- en westkant der gemeente gratis te bekomen. Breda, 31 Augustus. Naar men verneemt, is het examen voor de stafschool bijzonder goed af- geloopeu. Beide candidaten, de HH. Neelemans en Prins, zijn geplaatst. Goes, 1 September. Al de ingeschrevenen, die aan het admissie-examen voor de hoogere bur gerschool en burgeravondschool hebben deelge nomen, zijn toegelaten, n. I. 22 mannelijke en 12 vrouwelijke leerlingen. (G. C KOLONIËN. BATAVIA. Wij ontvingen heden onze bladen uit O. I. met nieuwstijdingen tot 17 Juli, die wij laten volgen. 11 Juli. Aangenaam is het ons te melden, 4 door de regeering een paar maanden ge met machtiging des Konings, een besluit men is, waarbij bepaald wordt, dat de residJ des geraden oordeelende, verzoekers vergum kan om een gedeelte van den aarden wal hoorende tot de defensieliju van den Bosch,; hunne woningen om daarvoor aangegeven nen weg te ruimen. De resident is verder gund, de aarde, wamieer die voor andere ken noodig is, weg te halen, terwijl ook Departement van Oorlog dergelijke bevoegd^ is toegekend. Tot heden is door het plaatselijk bestuur aanvragers om een gedeelte weg te ruimen,st met de meeste bereidwilligheid en liberaü vergunning daartoe verleend. Langzamerhand zullen die noodelooze aardfco pen dus wel verdwijnen. 17 Juli. Naar wij vernemen, is uit Patria t bevel ontvangen om den bouw der vestingwerk te Tjilaljap te staken. De aanleg der versterkingswerken te Bataq in plaats van de gesloopte welkomstbatterij, gestaakt, omdat de toegestane gelden zijn verwetl Men zegt, dat voor dit werkje reeds tweemi eene suppletoire begrooting is iDgediend, gelden zijn telkens toegestaan en nog is er t genoeg; die Batavia moeten verdedigen, zijni niet gereed. Het verzoek van den heer A. G. Boscli, Amsterdam, tot aanleg van drijvende dokken Indië is reeds het departement der Marine passeerd, en door deze afdeeling gunstig oodc steund. Wij hopen, dat dezelfde spoed hij andere adviseerende lichamen moge worden t< tracht, eD dat het voorstel ook daar gum worde ontvangen. Soerakarta, 8 Juni. Maandag-avond omstrek Sii elf uren, toen de Keizer per rijtuig van de rir Batjan terug kwam, gevolgd door eenige print te paard, reed per ongeluk de heer M., die de stad naar het land terugkeerde, met den b# van zijn bendy tegen het paard van den Pangen A. K., zoon des keizers, met dat gevolg, dat paard viel en de Pangerang er onder kwi waardoor hij zijn arm brak en nu onder gen' kundige behandeling is. Z. H. is dagelijks zijn zoon. Door de Gouv.-Gen. van Nederl. Indië zijn volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Veleend: Een tweej. ver.:| naar Nederl., wegens ziekte, aan den lsten comi bij het depart, der burg. openb. werken M. G. IM penheim en aan den ing. der 2de kl. bij den wate: staat en 's lands burg. openb. werken S. VerborgI Bij de landelijke inkomsten en cultures. Be noemd: Tot kontr. der 1ste kl., de kontr. der 2di kl. J. W. Ph. te Mechelen; tot kontr. der 2de kL| de ambt. ter beschikking W. J. G. Vosmaer; de aldeeling telegrafie, tot telegrafist der 3de kl. C. E. A. Duchateau, thans belast inet de waarnemid dier betrekking; tot referend. bij het depart, vu onderwijs, eeredienst en nijverheid, de hoofdcomt bij dat depart. L. W. J. Olivier; tot gezagyoerde van den rechere-schoener te Soerabaya, J. Lange berg; tot pakhuism. te Makasser, C. G. Piloor, that die betrekking bekleedende; tot notaris te Tegal, J. Wiselius; bij den zoutaanmaak te Sumanap (res dentie Madura), tot zouthoofddepót-pakhuism. H. J. Le Sueur; tot opzichters der late kl, de am'r, op wachtg. J. H. de Vos, en H. Siegel. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 'ski dienst, met behoud van recht op pens. de ambt,.1 non-act. G. P. Servatius. Departement van Oorlog. Verleend: Een ttj verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den 2den der inf. A. Holland. b< gnj e e Ichl liStl pi.; let Inec [en ri( BUITENLAND. snoep rav ■g1 De ;estrt in S door soorl gen i kiezei zijne leilni De lliti:. Frankrijk. Do uitkomst van de zitting der Natioüale VeEd Vl gadering van Woensdag wordt aan onderscheidi;|icuIie zijden, naar gelang van het verschil van stan'let punt, verschillend beoordeeld. De organen d |n [,UI Bouapartistische-partij, welke beslissing der vrasil van den regeeringsvorm door een plebisciet, Indsc volksbesluit, wenscht, ziet met leedwezen deï> tionale Vergadering de grondwetgevende oiad u handen nemen. De republikeinsche dagbladen wetende hoe gering het aantal werkelijke rept blikeinen in die vergadering is, wenschen haai spoedig van het tooneel te zien treden, en althani geene grondwetgevende macht te zien uitoefenen. De Parijsche effectenbeurs daarentegen heeftk de uitkomst der zitting van Woensdag iets aan moedigends voor de door haar vertegenwoor digde belangen, iets geruststellend voor de van speculatie en volksbedrijvigheid gezien, gelijk in de beursberichten van gisteren uit de rijzi"! der koersen blijkt. In overeenstemming daarmede, zegt het Jour"'' des Débals „Met 433 tegen 227 stemmen heeft de Verga, ring verklaard de grondwetgevende macht I' zijn. Alzoo is dau de meerderheid in de national'! volksvertegenwoordiging hereenigd; er heeftzidj weder eene meerderheid gevormd, en wel eenf| meerderheid in den goeden geest, dat is tegen de radicale richting, en zich rondom den heei| Thiers en zijne ministers scharend. „En dan zijn er nog lieden welke durven weren dat de Vergadering dobbert en weifel'! en haren eigen gang niet weet te bestieren, da zij geene meerderheid, geene tot bewindvoeren ge' I

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2