don Mendolpho, oud-officier der artillerie van de bezetting der Citadel, te Amsterdam. Onder directie van den beer Pflaging is te Rot terdam voor het seizoen 1871/72 de Duitsche opera tot stand gekomen. De eerste voorstelling (Don Juan) zal op 16 September worden gegeven. Den 23sten dezer overleed te Biel kolonel Franfois Emil Neuhaus, in den ouderdom van 77 jaren. Na lang in het Fransche leger onder Napoleon gediend te hebben en verschillende malen gewond te zijn, trad hij in dienst bij de Nederlandsche armee. In 1829 scheepte hij zich naar Batavia in, waar hij achtereenvolgens op Sumatra, Java en Borneo stationeerde. Twee jaren later, nadat de opstand der Maleiers gefnuikt was, verkreeg hij éen jaar verlof. In Nederland aan gekomen, vond hij de Belgen in opstand en on middellijk schaarde hij zich onder de vanen des Konings, wieu hij trouw gezworen had. Neuhaus voerde een tijdlang bevel over een fort in de nabij heid van Antwerpen. Zijn dapper gedrag werd beloond met eene militaire decoratie. In 1835 vertrok hij weder naar de Nederlandsche Oost- Indische bezittingen, waar hij tot plaats-kom- mandant van Sumatra benoemd werd. In 1812, toen hij veertig jaren dienst had, vroeg hij als kolonel ontslag. Hij vestigde zich te Biel, waar hij gehuwd was met mejufvrouw Delphine Lightenvelt. Te Utrecht bij J. G. Broese is uitgegeven eene brochure: iets over het plaatsen van een drij vend dok in de nabijheidvan Batavia. Daarin zet de schrijver het noodzakelijke van zulk een drijvend dok uiteen en raadt als plaats van ves tiging aan, het eiland Leiden bij Batavia. Hij staat ook nog stil bij het wenschelijke van eenen beteren haven van Batavia, in verband met het Suez-kauaal en het ten einde spoedende octrooi der Handelmaatschappij. De bekende romanschrijver Paul de Koek is dezer dagen in acht en zeventigjarigen ouderdom te Parijs overleden. Het geneeskundig weekblad te Weeuen, meldt met eene beknoptheid, die aan duidelijkheid niets te wenscheu overlaat: „In het gasthuis is reeds éen, in het Joseph-Kinderziekenhuis zijn twee choleragevallen voorgekomen. Alle drie met doodelijken afloop." Uit Gumbinnen wordt dd. 81 Augustus gemeld: In het dorp Czemochen (district Lyck) met 479 inwoners, zijn 79 door de cholera aangetast, waarvan 46 gevallen met doodelijken afloop. De scheepsklerk J. P. van Goethem, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daar den 23sten Augustus jl. in Neder land teruggekeerd, wordt met dien datum op non- act. gesteld. De Minister van Financiën brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat in de eerste helft der maand October aanst., in het locaal van het Departement van Financiën te's-Gravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commis sie, een vergelijkend onderzoek zal plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen, waartoe min stens twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. BINNENLAND. Amsterdam, 30 Augustus. Onder voorzitterschap van den heer J. P. A. Franfois van Rotterdam werd heden de zesde algemeene vergadering ge houden der vereeniging van leeraren aan inrich tingen voor middelbaar onderwijs. Onderscheidene onderwerpen werden toege licht en bediscussieerd. De vergadering besliste met groote meerderheid dat de beperking van het aantal leden der commissien voor de provin ciale eindexamens der Hoogere burgerscholen, zooals deze heeft plaats gehad, strijdig was met het algemeen reglement (Kon. besl. van 10 Maart 1869.) Het belangrijkste gedeelte der zitting was echter dat, waarin de quaestion bruiante werd behan deld, die zoovele monden aan 't spreken en pen nen in beweging heeft gebracht, n. 1.: wat er te zeggen viel voor en tegen de vereeniging van jongens en meisjes als leerlingen op de Hoogere burgerscholen. Dr. J. Zaaijer Az. uit Leeuwarden lichtte deze vraag toe en verdedigde daarbij 't gemengd sys teem. Spr. nam aan dat de noodzakelijkheid van het middelbaar onderwijs voor meisjes wel zou wor den betwijfeld, en vroeg hij of het wel mogelijk en wenschelijk was, dat aan het meisjes-onderwijs in dezelfde vakken zou worden gegeven als aan den jongen. Spreker toonde aau, dat de aanleg van jongens en meisjes tot het verkrijgen van van kennis dezelfde was. Indien nu middelbaar onderwijs noodzakelijk was tot algemeene ont wikkeling, dan zag hij niet in waarom aau het meisje een geringer deel in die algemeene ont wikkeling moest worden gegeven dan aan den jongeu. Spreker toonde verder aan, dat het nut der wiskunde en natuur-wetenschappen ook voor de vrouw groot was, en dal de praktijk in andere landen en ook op sommige inrichtingen hier te lande had geleerd, dat de aanleg van het meisje daarvoor niet geringer was dan die van den jongen. Uit een paedagogisch oogpunt achtte hij de vereeniging daarom gewenscht, omdat er dan een veel grootere emulatie was en een ster ker prikkel tot werken voor den jongen, uit vrees dat anders het meisje hem zou overtreffen. Ook uit een moreel oogpunt zag spreker in de vereeniging niets dan goeds. Hij meende dat juist de scheiding van jongens en meisjes in den schoolleeftijd, met de daarop later noodzakelijk vol gende vereeniging in eenzelfde maatschappij, de immoraliteit eer bevorderde dan hel tegendeel. Hij hield het er voor, dat het peil der moraliteit bij de jongens door deu tempelenden en verede lenden omgang met de meisjes zou rijzen. En vroeg men naar de practijk, dan wees spr. op hetgeen in Amerika met zooveel goede vruchten te dezen opzichte geschiedde. De emancipatie der vrouw, hij erkende het, was een quaestie die nog moest worden opgelost. Zij kon dat intusschen eerst, als men wist voor welke betrekkingen de vrouw al of niet geschikt was. Dit nu zou eerst kunueu blijken, als de middelbare school haar dezelfde mate van algemeene ontwikkeling had gegeven. Dan zou zich de oplossing dezer niet te loochenen quaestie van zelf aanwijzen. Deze met levendige toejuichingen begroete in leiding werd met nadruk wederlegd door den heer A. van Otterloo van Amsterdam, die intus schen reeds dadelijk op den voorgrond zette, dat hij de noodzakelijkheid van het middelbaar onder wijs voor meisjes iu het algemeen niet inzag. Mr. E. van Lier van Amsterdam, Dr. Burger van Leeuwarden, Dr. L. A. J. Burgersdijk van Deventer schaarden zich hierop aan de zijde van Dr. Zaaijer, en verdedigden uit innige overtuiging de nood zakelijkheid eener betere opvoeding .der vrouw, ook voor het meerdere huwelijksgeluk, ook voor een betere opleiding der kinderen. Mr. van Lier bracht hoogen lof toe aan den Minister Thorbecke, dien hij erkende het hij na zijn houding in de subsidie-quaestie ten behoeve van het mid delbaar onderwijs der meisjes ten onrechte had ewantrouwd, maar iu wien hij, na diens jongste besluit omtrent de toelating van meisjes op de Hoogere Burgerscholen, den ouden Thorbecke van dat ik u nog wil zeggen: geen oogentdik kwam de gedachte in mij op, om misbruik te maken van het vertrouwen, dat vader Jakob in mij stelde. Neen, deze oneerlijke gedachte bleef tnij vreemd en ik dankte God daarvoor. Wel verzette ik mij iu mijn binnenste tegen de ónrechlvaar digheid' der menschen, 'en hunne slechtheid stuitte mij; ziedaar alles. En nu wilde ik heen gaan, het land verlatenmaar, waarheen wat aan te vangen?Hoe in mijn onderhoud te voorzien?Mijne verontwaardiging tegen den pastoor was des te grooter, omdat ik hem tot dusverre steeds als mijn weldoener had beschouwd. En staande op de kruin der bergen, waar Roches ligt, en waar men in de verte de gan- sche vallei van de Sarre en de witte velden van Lotharingen overziet, kwam mij eensklaps de gedachte binnen, soldaat te worden. Dan had ik ten minste mijn dagelijksch brood, en men zou van mij niet vergeo, misbruik te maken van het vertrouwen van anderen om hunne kinderen te bekeeren. Dit plan lachte mij toe, scheen mij het beste en deed mij bedaren; maar tevens beden kende, dat de bewoners van Roches en bovenal vader Jeröme beproeven zouden het mij uit het hoofd te praten, en mij in het belang hunner kinderen er van terug te brengen, zoo besloot ik, er niemand iets van te zeggen. Tegen zeven uren ging ik het avondmaal ge bruiken bij den ouden boschwachter. Ik deelde hem mede, dat ik van mijne ouders bericht had gekregen en genoodzaakt was, bij hen te komen, en misschien wel vijf of zes dagen afwezig zou zijn. Hij bood mij aan, tot Chène-Fendu mijn pakje voor mij te dragen, en zelfs nog voi der, zoo dit mij aangenaam was; maar ik bedankte hem vriendelijk, zeggende, dat ik zeer vroeg in den morgen vertrekken wilde, om nog vóór deu avond te St. Nicolaas te komen en verzocht hem don kinderen eu den Mennonieten kennis van mijn afzijn te geven. Hij beloofde mij dit, en bij de deur gekomen, wenschte hij mij goede reis en drukte mij de hand. Het deed mij innig leed alzoo dezen braven man te moeten vaarwel zeggen, eo zijne lieve dochter Toinette, een meisje zoo ijverig, opgeruimd en steeds vol goeden moed.Ja! ik zoude heu allen heb ben willen omhelzeu. Mijn hart was bedroefd; toch hield ik mij goed, zij bespeurden niets bui tengewoons aan mij. Den anderen morgen, bij het aanbreken van den dag, verliet ik het pad van Les Roches, mijn pakje gebonden aan inijn stok. Dit was een der verschrikkelijkste oogenblikken van mijn leven. Alles scheen uiij zoo heerlijk toe, ik was diep bewogen. Wordt vervolgd.) 1848 en 1853 had herkend. Het gevoelen van den heer Otterloo vond echter in meer of mindere mate ondersteuning bij de heeren Dr. D. van Lankeren Matthes en C. Knappert van Amster dam; terwijl Dr. I. W. A. Reussen van Sappe- meer de quaestie nog niet rijp voor beslissing achtte, maar het goedkeurde dat de proef genomen werd. Dr. D. de Loos van Leiden was wel ge stemd voor het gevoelen vau Dr. Zaaijer, maar wees toch op de bestaande moeilijkheid om, terwijl men jongens en meisjes dikwijls op 7jarigen leef tijd op de lagere school van elkander scheidde, ze op 12 a 14jarigen leeftijd op de Hooge Bur gerschool weder bij elkander te brengen. Ten slotte bleek dat de vergadering, wat be trof het reeds dadelijk uitspreken van een be slissende meening, uit twee nagenoeg tegen el kander opwegende partijen bestond. Met 25 tegen 21 stemmen toch verwierp zij de motie van den heer Wagener: de vergadering verklaart als hare meemng, dat er geen ernstige bezwaren bestaan tegen een vereeniging van jongens en meisjes als leerlingen op eenezelfde Hoogere Burgerschool of ande'e inrichting van onderwijs. Op dat be sluit werd geïnfluenceerd door het voorstellen van een meer conciliante motie door Dr. Reus sen. Deze was van den volgenden inhoud: „er is niets tegen het nemen van een proef met de vereenigiDg van jongens en meisjes als leerlin gen op dezelfde Hoogere Burgerschool." De motie werd hierop met 34 tegen 11 stemmen aangeno men. De vergadering deinsde intusschen vervol gens terug voor de consequentie van het eerst door haar genomen besluit. Zij verwierp name lijk met 25 tegen 21 stemmen het tweede ge deelte der motie van Dr. Reussen: „de vergade ring acht het echter vooralsnog gewaagd te be slissen wat verkieslijk is te achten." Als plaats van bijeenkomst voor 't volgende jaar werd met 25 stemmen gekozen de gemeente Ülrecht. 's-Gravenhaqe, 1 September. Na ingesteld nauw keurig onderzoek en voorafgaand overleg omtrent de bij den Gemeenteraad onlaDgs ingekomen aan vraag van den heer T. C. Watson, om concessie voor een duinwaterleiding, meenen Burg. eu Weth., bij een daartoe strekkend praeadvies, aan den Raad in overweging te mogen geveD de gevraagde concessie op de door den adressant gestelde voor waarden te verleenen. „De geldelijke opoffering zeggen B. en W. die van de gemeente gevraagd wordt, is bezwa rend. In de meest ongunstige veronderstelling zou de verlangde rente-waarborg gedurende vijf jaren een jaarlijksch uitgaaf vorderen van 42,500, doch die som wordt een schuld der op te richten maat schappij, zoodat de waarborg eigenlijk nederkomt op de verplichting tot het geveD van een rente loos voorschot van hoogstens ƒ212,500." In hun pogingen om de uitsluitende concessie tot een minder langen tijd beperkt te zien, zijn Burg. en Weth. niet geslaagd. Maar zij achtten dit bezwaar niet van dien aard, dat déarop alleen de lang gewenschte zaak zou behooreu af te stuiten. De Norton-pompen, hoe groot hun voordeel op deu duur ook moge blijkeD, kunnen nimmer in al de verschillende behoeften voorzien, die een waterleiding bevredigt. Met aandraug stellen B. en W. derhalve voor „dat de Raad de thans aangeboden gelegenheid aangrijpe om aan de gemeente eeD bezit te ver zekeren, dat inderdaad groote eu veelvuldige voor deden belooft." Rotterdam, 31 Augustus. De wedstrijd werd hedenmorgen te 7 uren hervat. Z. M. de Koning eu HH. KK. UH. de Prinsen Alexander en Hendrik bezochten ook heden weder het kamp. Na de plechtige ontvangst van de vorstelijke bezoekers, begaven zij zich onmiddellijk naar het schiellerrein, waar al spoedig de wedstrijd op 200 passen aanving, terwijl tengevolge eener bijzon dere regeliug het kampschieten op 300 passeu werd uitgesteld. Z. M. en de Prinsen onderhielden zich weder met onderscheidene personen, o. a. met een ka pitein der Engelsche vrijwilligers East Kent Vo lunteers), die meermalen de schietwedstrijden had bijgewoond. Tegen halfdrie marcheerde het Haagschescherp schutterskorps onder commando van kapitein P. F. W. Moution en met het vaandel, gedragen dnor Jhr. Mock het kamp in, alwaar het op de gebruikelijke wijze werd ontvangen. De vaandeldrager werd onmiddellijk namens Z. M. genoodigd aan het dejeuner deel te nemen. Dit korps is tegen zes uren weder naar de residentie vertrokken. Bij de voortzetting van den wedstrijd heeft Z. M. vijl schoten op de schijf gelost op 200 passen met een Remmingtongeweer van de schietbaan, waarmede Z. M. 41 punten behaalde. Te halfzeven diner in het kamp, waarbij zich de stafinuziek der schutterij deed hooren en ben- gaalsch vuur werd ontstoken. Te halfelf vertrok Z. M. naar de residentie. In de sociëteit de Harmonie, waar Dunkler's kapel een uitgezocht programma uitvoerde, bleef mes tot laat in den avond bijeen en mocht men de tel i doch eer genieten van een bezoek van Z. K. H,pn| Hendrik. Omtrent den uitslag van den wedstrijd is u niets met zekerheid bekend. Volgens de N. R. Ct. was de lijst aldus gesteld, op 300 passen: J. J. Becht, 's-Gravenhage 50; H. J. vat. Leeuw, Rotterdam, 45; J. P. Zuidmulder, R., dam, 44; J. J. Beckers, Helder, 44, A. Si Kiewit, Rotterdam, 43; A. Katterfeld, Amsteri 43; D. Overdijking, Apeldoorn, 42; J. P. Loim,| 's-Hage, 42; H. van Dijk, Schiedam, 42; L, Delboij, 's-Hage, 41; W. S. Mulié, Leiden,; G. A. du Quesne, Utrecht, 40; D. L. de Le: Utrecht, 41; W. F. L. Ilaus, Rotterdam, C. Wiggers, Rotterdam, 39; J. J. Paehlig, pj terdam, 39; P. Ooijkaas, Rotterdam, 39; D. H. Aberson, Hélder, 39; M. Vierling Jr.'s-Hag 39; G. Ballingtijn, Breda, 39; G. A. de Bij terdam, 38; J. C. v. Houten, Rotterdam, 38 H. Klokken, Utrecht, 38; A. G. Mulié, Leidt 38; P. W. de Willige, Rotterdam, 38A. H. fJ Rotterdam, 38; J. P. Doressen, Utrecht 3S. Daarna werd opgemaakt de volgende lijst: O. Rutte, 's Hage 54; J. J. Becht, 's-Hage i| D. Suerhoff, Gorcum 47; P. G. Schmidt, Rolt dam 46; A. Stok, Rotterdam 45H. J. v. d Leem Rotterdam 45; J. P. Zuidmulder, Rotterdam d J. J. Beckers, Helder 44; A. Snoey Kiewit, BtJ terdam 43; A. Katterfeld, Amsterdam, 43; 1] Overdijking, Apeldoorn, 42; J. P. Lommei, 's-H 42; K. v. Dijke, Schiedam, 42; M. v. Prijffel, Di lrat drecht, 42; H. H. Kuypers, Dordrecht, 42; llogio Blussé Jr., Dordrecht, 42; L. M. Delboy, 's-HapI De 41; A. Rozendaal, Hoorn, 41; Jos. de KuyfAfel Rotterdam, 41D. L. de Leur, Utrecht, 41. loogn Te 7 ureu. G. J. Visser, Deventer, 46; Te Mi telaar, Amsterdam, 44; V. d. Hardt Aberst Idik' Dordrecht, 43. Lebra Tweede lijst. Voorloopige opgaaf van de behaa.[ mem hoogste punten op 200 passen, tot 5 ureu: W. P. Mulié, Leiden, 49; J. A. M. v. d. Hat®ebb Aberson, Dordt, 46; D. Overdijking, VeluwedRrt' A. Stok, Rotterdam, 44; W. W. Verduyn, RB staa terdam, 44; B. Pelster, Amsterdam, 43; G.§ wei Visser, Deventer, 43; A. Dijkmans, Rotterdi 43; A Katterfeld, Amsterdam, 42; A. F. P. Mijtelaer, te Amsterdam 42; W. F. L. Haus. 1 terdam, 41; G. te Sande, Leiden, 40; B. W. Ti wey. Deventer 40; Blussé, Dordrecht 40; P. He' debek, Amsterdam 39; Leeflang, Rotterdam A. H. Barlington, Breda 36; C. H. F. C. Vincent Vlaardingen 35; H. D. Peters, Veluwe 35; H. v. d. Poll, Dordrecht 35; F. van SwieteD, Rotteil dam 34; J. van Hemert, Rotterdam 34; H. Vf Bregg, Amsterdam 42; J. G. R. v. Haersolte] Hoorn 35. Te half zeven. C. Rutte,'s-Gravenhage, 49J Ooykaas, Rotterdam, 44; J. Geneugelijk, Rotter- dam, 41R. v. d. Borch, Maarssen, 41E t Dijke, Schiedam, 47. De correspondent van het D. v. Z. H. echteil geeft de verzekering dat de vier eerste prijm behaald zijn door de heeren C. Rutten 's-Hage met 54, J. J. Becht van 's-Hage met D. Seurhoff van Gorcum met 47 en P. lijn Schmidt te Rotterdam met 46 punten. fiien Aan het slot zegt dezelfde correspondent: als 't nu staat, hebben van de vijf Haagsche gevaardigden vier een prijs behaald," en d rechtmatige zelfvoldoening laat hij hierop volg „schooner uitslag konden wij zeker niet vervvi' ten De zonen der residentie strijden niet i komen als overwinnaars uit het kamp de li ste maanden hebben dit op ieder gebied bef zen. De residentie mag er trotsch op zijn." Assen, 30 Augustus. Onder begunstiging a uitmuntend weder en toevloed van duizeni uit verschillenden oorden van ons vaderland, door de drie volkstreinen, als door twee eilt treinen van de Exploitatie Maatschappij en arde# gelegenheden aangevoerd, heeft heden alhier bi- Evangelisch Zendingsfeest in het Sterrenbos1 plaats gehad. De heer Dr. E. Cesar Segers uit Groningf' hield de eerste toespraak, waarna de feestredr door Prof. Valeton uit Groningen werd gehouden Vervolgens traden als sprekers op: H. Smeding pred. le Nederhorst; W. Vliegenhart, pred Vreeland; E. Weisz, laaist zendeling opjauiai» Na de pauze hebben de zanggezelschappe» eenige stukken uitgevoerd, waarna als spreker: optraden: J. Gunning Jr., pred. te's-Hage; VV. Creutzberg, pred. te VlissingenJ. Lindenhout pred. te Nijmegen J. van Audel, pred. te Zutfeo VV. F. Betz, laatst zendeling te Sumatra; D van der Linden, zendeling te Indramajoe. De slotrede werd gehouden door Dr. C. Adama van Scheltema, te Amsterdam, waurus de heer L J. van Rllijn, voorzitter der hooM commissie van het algemeen zendingsfeest, een: toespraak hield. G. 11. Bleeker, pred. teTjamsveet sloot het feest. Men begroot het aatal vreeunk lingen op p. m. 9000. Alles is in de beste ord' en tevredenheid afgeloopen. Zwolle, 31 Augustus. In 't begin van 1869.11 een trijpwever uit Kampen, zich noemende HÖH' ger, aan de Pruisische autoriteit uitgeleverd, "a' dat gebleken w as dat dje persoon eigenlijk Frut' drich Schawinsky heette, en in Duitschland be* ma De voq onte Dupi is di deed sren «har fttnir dijk lOrlo 'gen c el 1 liiSlr Tea |ge< Duist i IDSli uoil d aker 'd

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2