■prgzeD er. r-l ill It lanl Va.1 jl de lard rds erd. sar- 14 □de den den f 60 k ie 91 16 ver- iefe- 8 Op ,iek- van ;vie- teld, loos s te reD, lier- acht ibeo irop en iren leu- hij isseling zich de heerlijke muziek deed hooren. ,^joü eu zeer passende prijzen waren voor Do plaats zullende hebben volksfeesten be- r gesteld, en alle maatregelen ter voor lag van ongelukken genomen, let Boegsprietloopen en kuipje steken wekte ineen gelach en vrolijkheid op, terwijl de [nemers, niettegenstaande hunne bekomene e kleeding, met vreugde en moed hunne spe- vervolgden. es namiddags had het mastklimmen plaats, irbij men echter mocht opmerken dat de land- d oog niet zeer geoefend is in die gymnas- jie oefening, zoodat men den afstand der uioest verminderen, oor het hardvaren door mannen en vrouwen Iden zich weinige personen aangegeven, en |jt spoedig af. [n den vooravond werden de verschillende jzeu aan de overwinnaars, onder zeer passende opwekkende aanspraken, door deu Burge ster van Alphen uitgereikt. Voor een korten scheen het dat dit feest door de natuur zoude toord worden, door de uedervallende regen lomstaande wind, welke laatste echter de regen- Jen, die in groote massa dreigden neer te stor- J verwijderde. Sliooli en heerlijk was het gezicht, dat door ooljes, schuiten eu schuitjes, die met lampions reéliolit waren en statig den Rijn op eu neder |ren, veroorzaakt werd; verhoogde dit gezicht de (vreugde der toeschouwers, ten top steeg zij en baarde zich in luide Hoeralr's toen de prachtige enlmaakvol verlichtte stoomboot Alkemade, van ka pitein F. 11. Garsjens, welke door hem kosteloos ws afgestaan, eu door zijn volk bestuurd en be- Bil werd, zich op den Rijn vertoonde; waar lliji «rootsch en trot6cb mag deze verlichting ge noemd worden, terwijl de aanschouwing van haar pol opgewekt werd door de heerlijke muziek, welke zich vau tijd tot tijd deed hoorenom ook te alles in de beste orde te doen plaats heb ben, bedden eenige heeren der Commissie op de boot piaats genomen. I Met reikhalzend verlangen zag de zeer talrijke eBuafzienbare schaar vau feestvierenden, geschat op 20.000 uit, naar het af te steken vuurwerk Hdcn Rijn, op de daartoe bestemde vlotten; Bidiiig ëd kunstig was ook dit en komt den waardiger allen lof toe; niet een stuk toch Igerde. eze feesten tot algemeen genoegen der deel- ner8 en feestgenooten, zonder eenige verliin- ug of ongelukken afgeloopen zijnde, maken tij ons tot tolk van het algemeen, en bren- >en \n de eerste plaats onze hulde en dauk aan lea wakkeren heer Burgemeester van Alphen, iiq liet initiatief dezer feesten nam, die deze zoo oed wist te regelen en te leiden, die steeds eene rdige houding aannam daar waar de vreugde en te zullen verminderen, door zijne aanspo- ja zelfs door gepaste deelneming, die wist jjte wekken, en daar waar zij dreigden verstoord [leaorden dit door toespraak wist te voorkomen io eeD woord, dank en eer zij den man toege- bracht die op zulk eene uitstekende wijze getoond heelt, den geest van het volk te weten en te kunnen leiden, en zijn vreugde eene behoorlijke erauschadelijke richting te geven, ZijnEd. heeft getarnd en bewezen, de man te zijn aan wien in moeilijke oogenblikken gerust het bestuur en de leiding kan overgelaten worden, i De verschillende connuissiën zij ook den dank i toegebracht, voor hunne belanglooze en uitmun tende regeling der feesten. nu ten slotte zij ook onze hulde aan de po litie gebracht, zij zag in eiken feestvierende een "oeder of zuster, zij wist door inenschkundig «leid, gevaren af te wenden en verstoring van reugde en genoegen te voorkomen, ook zij gaf lijkeu van geschiktheid voor hare, zoo dik wijls moeilijke en miskende taak, zoo dat alles, oo geregeld, zoo vreedzaam en geschikt atliep gewenscht kon worden; trouwens moet lieD tot eer der feestvierenden bekennen dat elk unuer door het onuitsprekelijke genoegen opge dekt, alles vermeed wat dat genoegen ook maar cloogenblik bedreigde of kon verstoren, dewijl 'j de politie uitoefenden. lel ware te weoschen dat zulke feesten meer Bis hadden, dan zouden wellicht de kermis ten algeschaft kunnen worden, ff- A. eu O. S. Sj'j plaatsen dezen brief als een bewijs onzer OWnomenheid met deze zaak, ofschoon onder het provincie-nieuws reeds een uitvoerig bericht 'oolkotnt. Red. KOLONIËN. WEST-IN DIÉ. BwsiME. Paramaribo, 3 Aug. De heer F. P. Mtierling is op het daartoe door heui gedaan "koek, gedurende de tijdelijke waarneming der penen van Districts-Oominissaris, ontheven van 'etrekking van lid-plaatsvervanger bij het Hof justitie. er zijner vervanging gedurende die ontheffing Jl hd-plaatsvervauger bij dat Hof tijdelijk ge- 'hceerd, de heer F. B. Bougeuon. Z. Exc. de Gouverneur heeft met den kolo nialen stoomer een reisje naar het district Niekerie eu het etablissement Batavia in de Coppename gedaan en gisteren alhier teruggekeerd. Dezer dagen hield het Surinaamsche Genoot schap tot bevordering van kennis eene openbare vergadering, waarin verslag over zijne verrich tingen in het afgeloopen genootschappelijk jaar werd gedaan. Over 't geheel had het bestuur over gebrek aan medewerking te klagen. Met voldoe ning gewaagde het echter van de koloniale biblio theek en den tuin van het genootschap. De biblio theek is werkelijk uitgebreid en den tuin, op nieuw aangelegd, biedt thans beter aanblik dan vroeger. Het ligt in het plan van lieverlede meer zeld zame Surinaamsche bloemen en gewusseu aan te kweeken. De koloniale staten houden zich thans o. a. bezig met de verordening, waarbij nader worden geregeld de geneeskundige behandeling en ver pleging op de plantages en gronden. Bij eeue publicatie van 26 Juli jl. werd afgekondigd de wet van 19 Juni te voren, hou dende invoering eener belasting op het verbruik van gedistilleerd. Uit de balans der Surinaamsche Bank blijkt, dat zij op 29 Juli jl., bij eenespecievoorraad van f 373,528, voor eene som van f 477,AIO minder aan bankbiljetten in omloop had, dan waartoe zij gerechtigd is; terwijl de specievoorraad op zijne beurt f 190,977 meer bedraagt, dan tot dek king der opvraagbare verbindteuissen door de wet gevorderd wordt. CuKAfAO, 5 Augustus. De consulaire agent vud Frankrijk op dit eiland heelt zich tot weldadige lieden op dit eilaud gewend, ten einde liefde giften te verzoeken voor de zwaargeteisterde be volking te Point-A Pitre. Die stad is van 12 tot 18 Juli jl. door drie branden bijkans geheel ver nield. Het blijkt niet uit de berichten, waardoor de brand ontstaan is, door onvoorzichtigheid of moedwil. Aan de heer W. M. B. Graveuhoort, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervanger vau deu kantonrechter alhier; en in zij ue plaats als zoodanig benoemd de lieer JJNaar. BIJITEXLAND. Frauki-yk. In de Zaterdag gehouden zitting der Nationale Vergadering is door een lid van de linkerzijde, deu heer Rouvier, een wetsvoorstel tot onver wijlde opheffing van deu staal van beleg in liet departement der Rhónemonden ingediend, met verzoek om spoedige behandeling. De groote meer derheid der Vergadering scheen zich niet te kunnen vereenigen met de bewering van den voorsteller, dat de openbare orde in Marseille buiten gevaar, eu de staat van beleg een druk kende last voor welgezinde burgers is. Zij heeft althans geweigerd dat voorstel als eeue spoed- vereischenae zaak te behandelen. De generaal Faidherbe, een tot de republikein sclie partij behoorend lid der Vergadering, heeft ziju ontslag als volksafgevaardigde genomen, om reden dat die vergadering zich, zijns oordeels ten onrechte, bevoegd en geroepen acht om eene nieuwe constitutie aan liet land te geven. De afdeelingen der Vergadering hebben verle den Zaterdag hare voorzitters en secretarissen gekozeD, alsmede de leden der commissie voor de petitien. Deze commissie is thans geheel samen gesteld uit mannen, welke hebben doen blijken dat zij tegen spoedige ontbinding der Nationale Vergadering gestemd zijn eu de daartoe strek kende petitien ter zijde gelegd willen hebben. Het Journal des Débals zegt in ziju uomiiier vau gistereu „Uit Straatsburg wordt ons geschre ven, dat 23,000 personen die stad hebbeD verlaten om zicb in Frankrijk, Zwitserland of Amerika te gaan nederzetten. Indien de landverhuizing uit den Elsas in die male voortgaat, zullen er weldra geeue Elsassers meer zijndaarentegen zullen er zeer veie Duitschers zich komen vesti gen, aangelokt door de schoonheid en deu rijk duin der landstreek, om niet te spreken van de auulokselen van Bismarck's staatkunde. Dat is een voor ons vaderlandlievend gevoel streelend blijk van gehechtheid der Elsassers aan Frankrijk. Doch wij moeten zeggen dat onze dierbare, ongelukkige landgenooten in den Elsas daardoor meer vaderlandsliefde dan politiek door zicht toonen; immers naar gelang de Elsas door de Elsassers wordt ontruimd, zal hij meer en meer Duitsche inwoners ontvangen; de lieer von Bismarck zou zeker gaarne zien, dat al de Elsas sers lot den laatste toe verhuisdendan zou het een Duitscli laad zijn. Wij vinden liet zeer natuurlijk, dat de jolige Elsassers, welke onder het bereik der Duitsche wet op de krijgsdienst vallen, liever in het Fran sclie dan in het Duitsche leger willen dienen. Doch die jonge lieden uitzonderende, moeten wij de landverhuiziug der Elsassers betreuren en onstaat kundig noemen; want zij maakt liet voor Pruisen gemakkelijk zich het voortdurende bezit dier ver overing te verzekeren. Beter ware liet dat de El sassers de gehechtheid aan Frankrijk in hun eigen land bewaarden; dan zouden wij, zoo wij ooit door eene wending der fortuin weder in het bezit van die landstreek kwamen, er eene ver wante eu niet eeue vreemde bevolking vinden. Willen de Elsassers weder Franscben worden, dan dienen zij Elsassers te blijven." Daar in verscheiden steden aanstalten werden gemaakt om de verjaring van den -Iden September 1870, dat is van den val des Keizerrijks en van de oprichting der Fransche Republiek, met open bare vreugdeblijkeu te vieren, zijn de departe- inentsprefecteu bij eeneministerieele aanschrijving van den 23steu dezer gelast die feestelijkheden tegen te gaan, als zijnde hoogst onvoegzaam ter wijl Frankrijk nog rouw over de ondervonden rampen draagt. „Wel is waar zegt die aanschrijving - door de revolutie van 4 September is de Republiek tot stand gekomen en ons land weder in staat gesteld om over zich zelf te beschikken en om de instellingen te kiezen, die het voor zijne grootheid en bloei het dienstigst zal achtendoch zij was het gevolg van geduchte tegenspoedenen de viering van haren verjaardag zou ons tevens ODze bitterste rauipen herinneren." De handelwijze van den gemeenteraad van Lyon ten aanzien vaD het openbare volksonder wijs heeft in de laatste dagen der vorige week stof tot aanmerkingen eu klachten in de Natio nale Vergadering gegeven. Thans behelzen de dagbladen een schrijven van den minister van onderwijs aan den maire van Lyon, van 17 Augus tus, waarin de heer Simon zegt: „Ik heb bericht ontvangen, dat de gemeenteraad van Lyon eigen machtig verandering in liet personeel der gemeen telijke schoolonderwijzers gemaakt, en het gods dienstonderwijs uit zijne scholen geweerd had. Die maatregelen zijn eene klaarblijkelijke schen ding der bestaande wetsbepalingen. De nog gel dende wetgeving behoort te worden geëerbiedigd. In dezen zin schrijf ik insgelijks aan deu prefect van het departement der Rhoneik verzoek u met hem de handen ineen te slaan om in deze zaak zoo spoedig mogelijk tot eene inet de wet en met den wensch der bevolking strookende be slechting te geraken." Conservatieve dagbladen maken op dat stuk de aanmerking dat de regeering de eigenmachtige en onwettige handelingen der in Lyon bovendrij vende partij al te zachtzinnig opneemt; zij vra gen wat dan de houding der regeering zal zijn, als de nationale garde van Lyon ter voldoening aan het bevel der nieuwe wet ontwapend en ont bonden moet worden. Italië. Volgens berichten uit Rome van 25 Augustus waren er, naar aanleiding van feestelijkheden ter viering van het jubelfeest van den Paus, wanordelijkheden voorgevallen. Een persoon van de revolutionaire partij, wien die feestelijkheden mishaagden, had hiervan op gewelddadige wijze doen blijken, en was deswege door de politie in hechtenis genomeneen aantal lieden van de zelfde denkwijze schoolden toen voor het politie bureau samen en deden eene poging om hunnen gevangen genomen inakker in vrijheid te doen stellen; een detachement gendarmes snelde toe en deed de samenscholing uiteen gaan, maar inoest hierbij gebruik van de wapenen maken, waardoor een mensch om het leven kwam en eenige andereu gekwetst werden. Nergens elders in de stad waren rustverstoringen voorgevallen. Den 20sten dezer heeft de politie te Napels huiszoeking in het lokaal van het bestuur der Internationale en in de woning van eenige harer leden gedaan, aldaar beslag op papieren en be scheiden gelegd, en eenige personen in hechte nis genomen. Tevens heeft dat bestuur van over heidswege aanzegging ontvangen, dat het niet weder vergaderen mocht, maar de vereeniging (die gezegd werd te Napels een duizendtal leden te tellen) als vvettiglijk ontbonden te beschou wen had. België. Het Ilaliaansche gouvernement, beiicht ontvan gen hebbende, dat de Aziatische cholera zich in Antwerpen of ter reede dier stad had vertoond, heeft de van daar komende schepen aan eeue quarantaine onderworpen. Doch de Antwerpen sche Précurseur verzekert ten stelligste, evenals de Indépendance Beige, dat er in Antwerpen geen enkel geval van die ziekte is opgemerkt. TELEGRAMMEN. Bcrlyn, 28 Augustus. In de gisteren gehouden vergadering van metselaarsgezelleu werd met algemeene stemmen eene resolutie aangenomen, waarna verklaard werd dat de werkstaking ge ëindigd was. De Neue Preste bevestigt het bericht, dat het resultaat der samenkomst te Weenen en te Gastein eene entente cordiale is tusschen Oostenrijk en Duitschland in het belang der bevestiging van den Europeeschen vrede. Parjjg, 28 Aug. De commissie tot onderzoek van het voorstel Rivet is hedenochtend te halfnegen ure vergaderd. Eenige moeilijkheden in de redactie van het rapport moesten nog geregeld worden. Men hoopt dat men het algemeen eens zal wor den. De heer Vitet zal zijn rapport heden over leggen. Men gelooft algemeen.dat de Vergadering het gewijzigd voorstel vau Rivet zal goedkeuren, ondanks de oppositie der rechterzijde. Men verzekert, dat de rechterzijde heden zal beproeven, om de discussien over het ontwerp van de Ravinel (strekkende om de Ministerieu definitief te Versailles te vestigen) vóór die over het voorstel Rivet te doen plaats hebben. Men verzekert dat heden een der leden zal voorstellen, om de verkiezingen der Algemeene Raden den derdeu Zondag na het recès der Natio nale Vergadering te doen plaats hebben. Het is onjuist dat deze verkiezingen definitief op 17 Sept. zouden vastgesteld zijn. Baron von Arnim zal hier hedenavond aankomen. Versailles, 28 Aug. In de Nat. Verg. is ingediend liet rapport betreffende het voorstel tot verlenging van het gezag van Thiers. In dat rapport wordt verklaard, dat de vergadering het recht heeft ge bruik te inaken van het constitueerend gezag, uit hare Souvereiniteit voortvloeiende. Het ontwerp der Commissie geeft den titel van president der Republiek aan het hoofd van het uitvoerend gezag, dat voort zal gaan de macht uit te oefenen onder het gezag der vergadering. De president kondigt de wetten af en doet die uitvoeren. Hij kan de zittingen der Vergadering bijwonen, vooraf haar daarvan kennis gevende. De ministers zijn ver antwoordelijk. De president is niet verantwoor delijk. In naam van deu ministerraad stelt Dufaure voor in den considerans van het ontwerp eene paragraaf bij te voegen, waarin de door Thiers bewezen diensten worden erkend en de waar borgen van veiligheid uitgedrukt, die hij aau het land geeft. De vergadering bepaalt, dat de discussien Woensdag zullen plaats hebben. In het rapport wordt nog gezegd, dat de Com missie geen tijd heeft willen bepalen voor het gezag, aan Thiers op te dragen; het zal duren zoolang de vergadering zelve blijft bestann. Bucharest, 27 Aug. De vorst en de vorstin van Rumenië zijn voornemens hun verblijf in het klooster van Sinaï nog voor een poos te ver lengen. Het bezoek der vorstin von Wied wordt in de aanstaande week aldaar tegemoet gezieu. JVleuw-York, 28 Aug. De 6toomketel van de Steamer Ocean Wave is op de hoogte van Mobilé gesprongen70 der opvarenden zijn daarbij gedood of gekwetst. Stuttgart, 28 Aug. De Tubinger rechtsgeleerde faculteit heeft het doctorsdiploma van den heer Robert von Mohl vernieuwd en hem een bijzou- dere feestopdracht gewijd, waarvan prof. Thudi- chum de schrijver is. Koning Karei heeft per telegram uit Friedrichs- hafe een gelukwetischiug aan zijn leermeester, deu verdienstelijken geleerde eu staatsman von Mohl gezonden. De eerste openbare zitting van den juristendag heeft heden hier ter stede plaats gehad. De heer Gneist werd met algemeene stemmen tot president gekozen en nam zijne benoeming aan als het teekeu dat het Zuideu aan het Noorden de hand reikt. De minister van justitie, de heer Mittnacht, deed mededeeling van de verwelkoming, door koning Karei tot deu juristendag gericht, en zeide, dat waar nog te enge grenzen aan het rechtwezen waren gesteld, zoo wel Bondsraad als Rijksdag zich zouden veree- uigen om zijne bevoegdheid uit te breiden. De heer Mittnacht werd met algemeene stemmen tot eerepresidetit gekozen. Tot eersten vice-president werd benoemd de heer Kroumucker uit Stuttgart; tot tweeden de heer Voigt uit Leipzig; tot derde de heer Wahlberg uit Weenen; eu tot vierden de heer Bahr uit Kassei. De heer Wahlberg zuide voor zijne benoeming dank en betuigde, dal de vriendschappelijke ontvangst der Oostenrijk- sche leden op hen als liet ware verjongend werkte. Grem.en.g-de berichten. Eergisterenavond halfzes arriveerde aau het station van den Nederlaudschen Rijnspoorweg te Utrecht een transport militaireu uit Üost-Iudië, sterk 45 man. Een aandoenlijk tuoneel had daarbij plaats. De sergeant-majoor Rozegarde werd wel kom geheeten door zijne 76jarige moeder, eeue weduwe uit Houten, ze hadden elkander in geeu 24 jaren gezien en aangezien zij door den dood haars mans zonder steun was, was de bravo zoon naar hier overgekomen, om voor zijne oude moeder te zorgen. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) 's-Ghavenhage, 29 Augustus. De Gemeenteraad alhier, heeft met 15 tegen 10 stem men besloten tot niet-toelating van deu heer Dr. 11. de Jong als lid, vermits hem nog andere werkzaamheden dan armenpractijk zijuopgedra gen en hij daarvoor bezoldigd wordt. De Generaal-Mujoor Doorman lid vau het hoog militair gerechtshof is door A. M. tot lui tenant-Generaal benoemd. 's-Gravenhage, 28 Augustus. Bij Koninklijk be sluit van 27 Augustus 1871 is aan den heer Jlir. Mr. Repelaer van Driel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaal

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3