at bewijstnog al auidelijk, dat de gewone afvoer ilremd is.. v Dat de redactie van bewoners der buurt 1erzekering heeft ontvangen: dat, hetzij dan eps- of karrevrachten met uitwerpselen uit riolen zijn vervoerd; dat de bulpafvoer in de jernpte Vest-sloot niet voldoende is, daar hier- - slechts het waterriool wordt gebruikt, t door houten kokers met de verstopte riolen rbonden is; dat eindelijk de privaten en het kjmpwater vroeger lang zoo onbruikbaar niet jjraren als tegeuwoordig, zoodat de oorzaak wel iegelijk moet liggen aan de werken, waarmede %o bezig is. 31. Dat de heer Dijkerman zelf erkent, dat het erk niet vlug wordt voortgezet. Dit ligt echter et alleen aan het nieuwe der zaak, maar voor eeo groot gedeelte daaraan, dat men te weinig aonen aan het werk zet. Alles te samen genomen blijven wij bij de eening dat de proef met het Liernur-stelsel izij meer hetzij minder nadeelig en lastig is ar de omwonenden. Dat, indien men bij eene entueele invoering door de geheele stad, zoo tigzaam te werk ging als inet deze proef, de d Leiden gedurende eenige jaren met gedeel- lijk opgegraven straten zou prijken. Dat de ngzame vooruitgang van dit werk derhalve el, hetzij met het nieuwe der zaak, hetzij met iets anders, verontschuldigd, maar eenvoudig verhol ied moet worden, door het werk krachtiger aan 1 pakken. Red. BUITENLAND. Frankrijk. De rechterzijde is nu met Thiers geheel in niiD. De 148 personen, die tegen het amende- ent van Ducrot gestemd hebben willen van ene verzoening weten. De dagbladen, die hunne begiDseleD verkondigen, dringen er op aan om een einde aan de zaak te maken en eenvoudig te voorstel Rivet te verwerpen, met al de wij- ziguigeü, die er door de commissie tot eene trans actie in voorgesteld worden. De rechterzijde wil dus Thiers verwijderen, maar zij zoekt nog te rgee/s naar een man van hare partij, die hem kso vervangen. Mac Mahon en de Grévy hebben als men weet geweigerd. Cbanzy, die ook r hen genoemd wordt, zou zijne opinies geheel troaw moeten worden, indien hij in een der- lijk voorstel wilde treden. De hertog van uuiale zal ook waarschijnlijk eerlijk man wil- "n blijven en zich houden aan de belofte, door 01 aan Thiers gedaan, om zijn naam teleenen a geenerlei intrigue tegen de staats inrichting e ve Bordeaux is ingesteld. De eenige persoon, ie de rechterzijde zou kunnen krijgen, is gene- al Cliangarnier, maar het zou al spoedig blij- en, dat er om een land als Frankrijk te regee- ren, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, ij wat meer politieke naam en invloed noodig jn, als waarin zich de generaal mag verheugen. De zittingeD zijn na deD storm van 24 Aug. iu- sschen zeer rustig geworden. De nieuwe iudi- te belastingen van Pouyer-Quertie zijn aan it orde. Algemeeue voldoening verwekte daarbij de verzekering van den minister, dat het derde tnjllard biDueu zeer korten tijd aan Pruisen be taald ee derhalve de departementen en forten om Parijs ontruimd zouden worden. HVoor deu 3den krijgsraad zijn nog steeds de Wrdedigers der Commune-leden aan het woord. 5p presideut laat hen op eene loyale wijze vrij heid om alle mogelijke uitweidingen te maken ei) aardigheden te debiteeren, waardoor zij denken hunne zaak te kunnen bevorderen. Daardoor duren de pleidooien zeer lang, maar heizen uit den aard der zaak Diet veel meer .n de bekende feiten, natuurlijk zooveel mogelijk gunste der beschuldigden voorgesteld. In de zitting van 26 Aug. zijn Champy, Régère en jküier verdedigd door de advocaten Lachaud, ^ipont de Brissac en Marchand, welke laatste e beschuldigde ex-olïicio was toegevoegd. Duitachlnnd. Jln de Nat. Zlg komt onder den titel van „Das ■achsende Berlin" eene beschouwiug voor, waarin df volgende bijzonderheden over de outwikkeling r stad Berlijn en bare verhoudin tot andere oote Europeesche steden voorkomen: De hoofdstad van Pruisen neemt onder de groote den der aarde, wat hare tegenwoordige bevol- ng betreft, de 14de plaats in; in Europa de tde, of, wanneer men Konstantinopel niet mee- kent (waarom de Nat. Zeitung deze stad niet erekent begrijpen wij niet) de derde. De volkrijkste stad van de aarde is Londen, ert dat in de steden van China de burgeroor - eene opruiming heeft gehouden; behalve Lon- n wordt Berlijn in Europa Dog slechts door ®rijs overtroffen, terwijl Weenen en Petersburg geen gelijken tred meer mee kunnen houden. Buiten de Amerikaansche steden is in den nieu- tjeren tijd slechts de jongste hoofdstad van Rus '•id met een dergelijke snelheid in groote toege- ®eu als Berlijn. Parijs had bij het uitbarsten der ioote revolutie reeds 800.000 inwoners. Berlijn had P om dienzelfden tijd ongeveer 120,000. Honderd 'tQ vroeger was de groote Keurvorst uit eene residentie van 20,000 inwoners het eeuwige le ven ingegaan. De ontwikkeling von die residentie onder zijne drie naaste opvolgers (en voorname lijk ODder de twee eersten) was reeds zeer aan merkelijk en beloofde veel. Maar wie had in de 18de eeuw zulk eene vermeerdering durven voor spellen als de 12de eeuw te aanschouwen heeft ge geven? Van de jareD 1817 tot 1881 steeg de Berlijnsche bevolking wel is waar slechts van 188,000 tot 230,000 koppen, maar in ieder van de volgende twee tientallen nam zij 100.000 toe. Wanneer zij sedert 1851 in gelijke male was toegenomen, dan zou zij tegenwoordig 630,000 bedragen; zoowel of liever 632,000 verkreeg men nu reeds bij de telling van 1864; en bij die van 1867, niettegenstaande er een oorlog tusschen deze twee jaartallen inligt, telde men 702,000 inwoners. Wat zal ons nu de eerstkomende tel ling brengen? Haarde voorloopige waarnemingen en inlichtingen te rekenen moet men zich op iets zeer bijzonders voorbereiden. Zij die geen vrienden zijn van overgroote steden, roepen nu reeds dagelijks: „Wacht maar, gij zult eens zien wat u boven het hoofd hangt." De verhuis- en verplaatsings- vrijheid zal legen dien tijd de keizerstad aan na genoeg 800,000 goede onderhoorigen gebracht heb ben, die niets verder mankeereu alswo ningen. Oosteixrïjlc-Hoiie;. Monarchie. De Rumeensche aangelegenheid, die oorspron kelijk beschouwd werd als de question bruiante der Gasteinsche conferentie, is thans zoo goed als geheel van het tooneel verdwenen of heeft ten minste hare politieke beteekenis verloren. Wij deelen hier nog met een enkel woord den loop mede dien de zaak genomen heeft, om haar dan voor goed te laten rusten, indien bet althans niet iD het brein van von Bismarck of van een anderen potentaat opkomt om haar weder door eeu rim peling van zijn voorhoofd of het fronsen van zijn wenkbrauwen tot eene quaestie te maken waar van de rust en het geluk van Europa kan afhangen. Een oogenblik zag het er vrij donker uit, toen het Pruisische kabinet de handelwijze der Ru meensche regeering in Konstantinopel ter sprake bracht en, omdat Rumenie geen directe diplo matische vertegenwoordiging heeft, de interveniie al was het dan geen gewapende tusschenkomst van Turkije, als souverein inriep. Maar de Porte heeft er zich toe bepaald, de Rumeenscbe regee ring van dezen stap van Pruisen te onderrichten, en eenige verklaringen te vragen; toen men hierop uit Bucharest antwoordde met eeoe memorie, die niet alleen aan Turkije maar aan alle ondertee- kenaars van het Parijsche vredestractaat gericht was, en waarbij wel is waar het door vorst Karei bekrachtigde besluit werd verdedigd, maar tege lijk de verzekering werd gegeven, dat men het ernstige voornemen had om de aandeelhouders op eene andere of wijze schadeloos te stellen, toen werd de weg geopend om de zaak op eene vriend schappelijke manier ten einde te brengen, en dien weg is Pruisen dan ook ingeslagen. De slotsom is dat aan de aandeelhouders de uitbetaling van een gedeelte van den interest hunner kapitalen is verzekerd, waarmede von Bismarck zich schijnt te vreden te stelllen. I11 hoeverre of het gesprek bewaarheid zal worden, dat in ons bekend blad Uilenspiegel tusschen de heeren Kwik en Kwak wordt gevoerd, waarbij de laatste van oordeel is dat de 3 perceut evenmin zullen uitbetaald wor den als de 7% pCt., maar dat het veel minder hard is om de eerste dan om de laatste te ver liezen, dat zal de toekomst ons nog moeten leeren. De Augsb. Allg. Zeil. is van oordeel, dat aan het uitspansel der binnenlandsche politiek een geluk ster boven het hoofd der regeering schijnt te waken. Het blad uit deze opinie naar aanleiding van de tactiek der constitutioneele partij, om tot voorko ming van stemversnippering en wegens den korten voorbereidingstijd geene nieuwe afgevaardigden te zoeken, maar eenvoudig de ouden te herkiezen. „Wanneer nu weder", zoo zegt de Augsb. Allg. Zeit., „dezelfde leiders met hunne onderlinge ijver zucht, met hunne bijzondere zorgen voor banken en spoorwegen, maar zouder politiek programma en bepaald oordeel, aan het hoofd der oppositie koinen en dezelfde letterknechten het terrein be- heerschen, wanneer dezelfde ongedisciplineerde en bestuitelooze partij, wier leger en aanvoerders reeds tweemaal geslagen zijn, weer tegen hen in het strijdperk treedt, dan kan Hohenwart reeds heden van eene algeheele overwinning zeker zijn." Het blad betoogt voorts, dat in den boezem der oppositiepartij zelf reeds sedert lang den wensch bestaat naar krachtiger en flinker man, en het besluit met de overtuiging uit te drukken dat de uitslag der verkiezingen voor Hohenwart nog alleen eene quaestie is vau een eenvoudige uieer- derheid of eene meerderheid van twee derden. Van eene nederlaag kan voor hem geen sprake meer zijn. Italië- De Osservatorc Romano deelt met zeer in 't oog loopende letters het volgende mede: „Men heeft bericht dat eenige Katholieken het plan zouden hebben gevormd eene leening van eenige millioeneu uit te schrijven, ten eiudeinde behoeften van den Heiligen Stoel te voorzien. Deze operatie zoude (men met behulp van lo terijen en hypotheekbanken willen tot staod brengen, waarvoor men bereids de toestemming van deu Heiligen Vader moet, hebben. Onze in lichtingen stellen ons in staat, dit bericht als van allen grond ontbloot te verklaren. Het Vati- caan heeft geen machtiging tot zulk eeD plan verleend, en dit kan men zich gemakkelijk voor stellen, daar iedereen weet dat de Paus zijn Daam aan geen enkele speculatie ooit geleend heeft. Voor de behoeften van den Heiligen Stoel is door de vrijwillige giften van de geloovigen zoo ijverig en edelmoedig gezorgd, dat daarmede de dringende aangelegenheden der kerk kunnen be heerd worden, terwijl hij eene betere toekomst afwacht, waaraan God 't Hem niet zal laten ontbre ken. Men wachte zich dus voor plannen, die onder het voorwendsel van hulpverleening aan den Heiligen Stoel, eene andere strekking hebben." Belfgië. Victor Hugo, die in den laatsten tijd weinig van zich deed hooren, heeft thans in de Belgi sche bladen een stuk geplaatst naar aanleiding vaD zijn voorloopig rechterlijk verhoor in zake de bekende geschiedenis van den 27sten Mei. Het houdt een voorloopig protest in, dat hij heeft doen opnemen in het proces-verbaal vau de instructie, dat aldus eindigt: „De houding van het Belgische katholiek-minis terie in deze zaak heeft de verontwaardiging opgewekt van de vrije drukpers in Europa, die ik daarvoor mijn dank betuig. Alles komt hierop neder Daar bijna drie maanden verloopen zijn dat de materieele bewijzen van het feit niet meer aanwezig, de getuigen verdwenen zijn, de voor naamste getuige, de noodzakelijke controleur van de instructie gewraakt, en een wettig onderzoek onmogelijk is gemaakt, zoo is het buiten kijf dat dit schijnoDderzoek slechts kan leiden tot een bespottelijk proces of tot een niet- onvankelijkverklaring die nog bespottelijker is. Ik vestig de aandacht op en constateer dezen nieuwen vorm van rechtsweigering. Ik protesteer tegen alles wat buiten mij om is geschied. De ongehoorde en niet te qualificeeren handel wijze door de Belgische justitie tegen mijn zoon in zake zijne schilderijen, toont overvloedig aan waartoe deze in staat is. Ik trek niets terug van hetgeen ik tegen de Belgische regeering en de Belgische justitie heb in het midden gebracht. Ik onderwerp eene dergelijke justitie aan de uitspraak van het publiek geweten. Dibkikch, 22 Augustus 1871. TELEGRAMME1V. Rome, 26 Augustus. De vertegenwoordigers van Guatemala, Beieren en Portugal, benevens de oflicieuse vertegenwoordiger van Spanje hebben heden den Paus, ter gelegenheid der herdenking van zijn Pausschap, geluk geweuscht. Hier ter stede is alles rustig. Florence, 26 Augustus. De Economista deelt den tekst mede der nota van den Franschen Minister van Buiten!. Zaken aan den ridder de Nigra, betreffende de wijzigingen in de Fransche tarieven. In dat stuk verklaart de Minister, dat Frankrijk niet voornemens is eenige wijziging te brengen in de conventiën met Italië of met andere Mogendheden gesloten, tenzij zoodanige wijziging bij gemeenschappelijk overleg mocht worden goedgekeurd. Bij ministerieele dispositie zijn de schepen uit de zuidoostelijke havens der Oostzee aan quaran taine onderworpen. Par(js, 27 Augustus. Gisteren heeft eene bij eenkomst van de leden der republikeiusche lin kerzijde plaats gehad. Na gehouden beraad werd besloten tot de verklaring, dat de quaestie betref fende de oulbuiding der Nationale Vergadering ontijdig waB opgeworpen. De Gemeenteraad heeft besloten tot het aan gaan eener premieleening, rentende 3 pCt. Madrid, 27 Augustus. Volgens den Imparcial is de begrootiug der uitgaven thans aanzienlijk ver minderd en bestaat er mogelijkheid tot dekking van het te kort. Het blad gelooft dat, niettegenstaande de ge ruchten eener op handen zijnde Carlistische be weging, de amnestie nog het einde dezer maand zal wordeD afgekondigd. In antwoord op de beweringen van sommige dagbladen geelt het blad de verwachting te ken- Den, dat de rente der leeuing, in weerwil van den aandrang der inschrijvers, niet zal verhoogd worden, daar het bedrag dezer rente in het be sluit tot de inschrijving is vastgesteld. Prins Humbert zal Dinsdag vertrekken. De Koning zal dan naar La Granja terugkeeren en er zich een paar dagen ophouden, om vervolgens Valencia en Catalonie te bezoeken. Athene, 27 Aug. De bliksem is geslagen in het kruidhuis te Lamia, De stad is verwoest, de inwouers zijn gevlucht. Weenen, 27 Aug. Volgens de Oesterr. Corr. heeft de Duitsche gezant, generaal von Schweinitz, gisteren Gastein verlaten, om zich naar Salzburg te begeven. Keizer Frans Jozef heeft aan den Badenschen gezant te Munchen, von Mohl, naar aanleiding van diens 50-jarige docters-jubileum, een brief van gelukwenscliing met de insigniën der Frans- Jozef-orde gezonden. De Weener Abendpost wijst er op, dat de re geering initiatief heeft genomen, om aan Wels- Tyrol grootere autonomie te verleenen en zegt verder het volgende: „Den stedehouder van Tyrol was de taak opgedragen, om met zaakgelastigden van Tyrol deswege in overleg te treden, doch laast- genoemden bleven bij hunne met de eenheid van Tyrol ouvereenigbare vorderingen volharden zoo dat het voornemen der regeering voorloopig in duigen is gevallen." Londen, 28 Aug. De ontvangst der FraDSche deputatie van het Roode Kruis in Ierland keu- merkt zich eiken dag door grootere geestdrift. De deputatie zal morgen Dublin verlateD. Volgens de Daily Telegraph is een nienw of-en defensief verdrag tusschen Italië en Pruisen ge sloten. Aau de Times wordt uit Philadelphia, onder dagteekeniDg van gisteren, gemeld, dat Zaterdag te voren, te Winthrop bij Boston, een vreesselijk spoorwegongeluk heeft plaats gehad; 25 personen zijn daarbij gedood en 50 gewond, De waggons vattende vlam en verscheidene personen werden levend verbrand. Parijs, 28 Aug. Naar meu verzekert, heeft de „Union republicaine" het besluit genomen, dat het verzoek tot ontbinding der Nationale verga dering als amendement aan het voorstel-Rivet zal worden toegevoegd. De Siècle keurt dit be sluit af en zegt, dat deze quaestie in het open baar in de dagbladen kan worden behandeld, maar dat zij eerst na de stemming over het voorstel-Rivet in de Nationale Vergadering ter sprake mag komen. Parijs, 28 Augustus. Men vreest morgen een hevig conffict tusschen de fractiën in de Nationale Vergadering te Versailles. Men verwacht dat. daar uit een voorstel zal voortspruiten van de rech terzijde om den hertog van Aumade aan het hoofd der zaken te stellen. Gemengde berichten. Te Texel kwamen een paar jongens in een schapenschuur en dronken uit eeo kruik, die zij daar zagen hangen. De kruik bevatte rattenkruit- water, dat als geneesmiddel voor de schapen ge bruikt wordt. De knapen werden ernstig on gesteld, maar zijn door spoedige aangebrachte hulp toch, voor 't oogenblik allhaus, buiten gevaar. Te Leeuwarden heeft een 72jarige vrouw, onlaDgs weduwe geworden, zich eergisterenuior- gen in den regenbak harer woning verdronken. Zwaarmoedigheid schijnt oorzaak dezer noodlot tige daad te zijn Een arbeider te Arum (Friesland) kreeg onlangs voor een menschlievende daad een rijks daalder, kocht een lot in de Weerbaarheidsloterij en heeft 1000 getrokken. Marktberichten. AasTxanAM, 28 Augustus. W. B. Pools. 380. Rogge loco f 2 hooger Pruis. 200, 202; Pruiss. puike 207; Petersburg 180; Galatz 198. Levering Mei f 1 lager; Oct. f3 hooger; Mei 201, 200;Oct. 189, 190, 191. Raapolie 6/w. 46%; vliegend 45; Bombay 44; Mei 47%; Sept. 44, 44%; Oct., Nov., Dec. 4451 44%. Lijnolie 35%vliegend 34; Sept. 33%; Oct., Nov., Dec. 33%, 33%. Heunepolie 42%; vliegend 41. Raapkoeken 100 112. Lijnkoeken 13, 15%. Koolzaad Oct. 80. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 27steu Augustus. E. J. F. vao der Linden jm. 28 j. en J. A. Knaap jd. 30 j. K. S. van Noorden jra. 29 j. en C. E. H. Rodenbacb jd. 27 j. J. Noeit jm. 28 j. en A. M. S. Brokaar jd. 27 j. R- J- van Oosten jm. 2G j. en A. de Boer jd. 22 j. J. J. de Vlaamjm. 23 j. en J. Overduio jd. 30 j. G. F. Japikse jm. 27 j. en H. M. van der Hom jd. 26 j. P. A. H. Dubois jin. 34 j. en J. C. J. Hoogenstraaten jd. 29 j. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gbavenhage, 28 Aug. De 2de luitenant der Kavnllerie van het O.-I. leger D. F. W. van Gennep is tijdelijk bij het lste reg. Huzaren alhier gedetacheerd. Op last van den Minister van Oorlog zal aan de bij het leger dienende Israëlitische mili tairen van 12 September tot 4 October a. s. ver lof worden verleend, voor hunne in dat tijdvak invallende godsdienstige leesten. Jhr. Heldewier, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning bij het Hof van Italië, die jl. Zaterdag in deze residentie is aangekomen en aan het hotel de TEurope is afgestapt, is gisterenavond ten halfzes bij Z. M. den Koning ten gehoore toegelaten. Met twee extra treinen van de Ned. Rijnspoor weg-maatschappij zijn heden weder circa 2600 per sonen van den arbeidende stand uit Arnhem, Utrecht en omstreken alhier aangekomen. De re sidentie is daardoor voor heden overbevolkt, zoo dat men dan ook de voornaamste straten, waar de pleizierreizigers zingende en dansende door trekken, bijna niet kan passeren. Amstebdam, 28 Aug. De 2de luit. der genie G. J. Collard in het garuizoen alhier is op zijn ver zoek op non activiteit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3