ts wd >se tfcoEKLAROSCnE JIRISTEN-VEREENIGIYG. AMSTERDAM, 26 Augustus. !nt;I 1 b I» discnssien, die heden de vergadering bezig ijen betroffen het faillietenrecht, en dreigden oovenblik, alles behalve belangrijk te zullen »den. De reden van dit verschijnsel lag waar- [jnlijk in de eenstemmigheid, waarmede men om de beginselen in het uitvoerig praead- vereenigde. De strijd werd door Mr. Levy en I Pijnappel geopend over eene wijziging, door eerste in de behandeling der vraagpunten voor- eld. Vervolgens werd het woord gevoerd door K Hingst, die de oorzaken van de foulen in faillietenproces hoofdzakelijk meende te moe- toeschrijien aan de hooge kosten van regis- ie-, zegel- en schrijfloonen van den griffier, dien geest had hij dan ook naast de andere nieuw vraagpunt aan de vergadering te onder pen, luidende: Is met het oog op eenvoudige andeling van het faillietenrecht en tot wering misbruik wenschelijk zegel en registratie- en benevens de schrijfloonen van den griffier e schaffen? Die vraag werd bij eindstemming lestigend beantwoord, even als de ook door heer Hingst c. s. in een vraagpunt uitge ten wensch, dat het accoord nooit zou worden mologeerd, voordat de praeferente vorderin- uitbetaald, en waarborgen voor de nakoming het accoord gegeven waren. Mr. de Kanter de den toestand van den gefailleerde die niet habiliteerd is beter geregeld zien, en ook deze isch werd door de vergadering beaamd, ngzamerhand werd de discussie levendiger; heeren de Pinto, Reepmaker, Goudsmit, itama, Heemskerk Az., voerden achtereen- ;ens het woord en bepaalden zich veelal tot iretische beschouwingen. Na de pauze echter men op praktisch terrein over. Onder de sprekers (Feith, Polak, v. Lier, Tydeman, Levy, van Nierop Jr., v. Maanen) muntten vooral dt twee beroemde leden der Amsterdamsche balie uit, lb. A. van Nierop en Aug. Philips. De tus- :n hen besproken quaestie liep over de wen- llijk/ieid oin het faillieten proces van nagenoeg Hrorm6n te ontdoen, welke door van Nierop igj, door Philips bestreden werd. Wel ston de tegenstanders heftig tegenover elkander, steeds bleef het betoog binnen de gren- der parlementaire welvoegelijkheid. ndelijk werd over de vraagpunten gestemd is beginsel aangenomen, dat het faillieten- Bies verbeteringen behoeft wegens zijn kost- heid, langen duur enz. Het is onnoodig hier aantal ondergeschikte punten op te noemen; ie|den wensch der vergadering naar ingrijpende uderingen duidelijk te kennen gaven, a de wetenschap de kunst. In het zomerthcater v. Lier wachtte ons een opvoering van De ers van Racine. Het scherm ging op en Mevr. ne trad voor het voetlicht en richtte in dich- tójken vorm een welkomstgroet aan de leden er Juristen-vereeniging. Het stuk zelf heeft door lelvertaling verschrikkelijk geleden en alleen het tooneel in de laatste akte, waar over den 'hond, die een kapoen stal, recht werd gedaan, beloonde de moeite der uitvoering. Overigens wetd er, zooals steeds op 't Hollandsch tooneel, te veel gedeclameerd en vermengde zich somtijds de sieiu van den souffleur met die der acteurs op de meest onaangename wijze. Beter beviel ons het geestige nastukje: Een ommegaand rechter van h"a op den Nederl. Juristendag. 't Werd vlug en tardig afgespeeld; vertooners en vooral hij, die Omwerking uit het Duitsch had op zich geno- B, verdienen allen lof. Nu den afloop bleven 01 laat in den nacht nog een aantal jonge en juristen onder de opwekkende toonen der onzick vriendschappelijk in den tuin bijeen, lorgen de preventieve gevangenis. Mocht ook Bin streng worden recht gedaan en aan de Bendste instellling van het recht de gena- |ag zedelijk worden toegebracht. n i aar) lij* all uH twi utterj :kap| Oord; ior ii mam 1 VII UI.) heef! -vaat i vat met gelui s vee goede BUITENLAND. Fraukrijk. e telegraaf bracht ons gisteren de lijding, dat prs teu gevolge van eeue interruptie in de ver- flegli Bring gezegd had, dat hij wel wist wat hem i deiBoen stond, maar liet ons verder in bange tdeiljberheid, wat het hoofd van het uitvoerend vat leg met deze woorden bedoelde, zicht Meden wordt ons daarover uitsluitsel gegeven eelli 00r de mededeeling dat Thiers na de zitting arw( 'ju ontslag wilde indienen, maar het papier ig il B door zijne vrienden uit de handen werd ge- oon Burd. Er heeft inderdaad weer eene crisis aind B's gehad, veroorzaakt door de onverdraag- d et luiheid der rechterzijde. Generaal Ducrot had ee" amendement voorgesteld om de nationale uerBe trapsgewijze te ontbinden; het grootste muilHp'te der vergadering, zooals ook uit de u(t[Mdsieinuiing gebleken is, was hiervoor gunstig igskHdd; Thiers zelf verklaarde er zich door iren.BMeu gesteld, doch de uiterste rechterzijde .rtviW haren spijt niet verkroppen. Zij viel den leleBJ' Thiers met ongepaste aanmerkingen in de usdHr zoodat deze ouder de medegedeelde woorden Mpreekgestueltu verliet. Het kan nu wel wezeu, dat Thiers wat bijzonder gevoelig is, dat hij te spoedig dreigt zijn ontslag te nemen enz. Maar zeker is het, dat de voortdurende aanmatigingen van de rechterzijde hieraan de meeste schuld hebben. De algemeene opinie meent nu eenmaal, en naar ons inzien terecht, dat het gevaarlijk zou zijn, vooral in de groote steden, om plotse ling de geheele nationale garde te ontbinden. Laat de rechterzijde er niet zoo over den keu, er tegen opponeeren, A la bonne heure, maar dat zij voortdurend haren bijzonderen haat tegen Thiers wil luchten, omdat hare meening niet zegeviert, zulk een gedrag zou men eer zoeken bij kinderen, die hun zin niet kunnen krijgen, dan bij vertegenwoordigers, die de belangen van een land moeten behartigen. Het'schijnt intusschen, dat Thiers zich heeft laten overhalen van het indienen van zijn ontslag af te zien. Dat men hem het papier uit de hand gescheurd heeft is een zeer krachtige doch waar schijnlijk overdreven voorstelling. Het is eeue gedachte om van te ijzeu, dat het geluk van een volk zou afhangen van een meer of minder handigeu greep naar een stuk papier; indien de vrienden vau Thiers toch eens mis gegrepen had den, dau zou op hetoogenblik Fraukrijk misschien reeds aan regeeriiigloosheid en verwarring zijn overgegeven Wat intusschen de zaak der nationale garde zelve betreft, zoo verschilt het aangenonieue amendement van generaal Ducrot in zoo verre van dat van generaal Billot eu andere ledeu, dat Ducrot de ontbinding, afgescheiden van de nieuwe wet op de leger-orgauisatie, trapsgewijze wil doen plaats hebben op den grondslag der wet van 1868, terwijl Billot haar wil afhankelijk maken vau de nieuwe organisatie der armée. Zie hier den tekst van twee ontwerpen tot ontbinding der Nationale Vergadering; het éeue, waarvan wij gisteren reeds oppervlakkig mel ding maakten, is ingediend door Gainbetta, het andere door de heeren Louis Blanc, Boysset, Ferrouillat eu Millaud Ontwerp van Gambetta: Art. 1. De Nationale Vergadering is ontbonden van den dag af, die nog nader in de afdeelingeu vastgesteld zal worden. Art. 2. De acte van ontbinding der vergadering zal tevens aau wijzing bevatten van den dag, waarop de kiezers zullen worden opgeroepen tot desamen- stelling van eene constitueerende vergadering. Art. 3. De heer Thiers blijft bekleed met de waardigheid, die hem opgedragen is door de Nationale Vergadering, in qualiteit van hoofd van het uitvoerend gezag der Fransche republiek, en zal zijne macht neerleggen in handen der constitueerende vergadering Ontwerp van Louis Blanc c. s. Art. 1. De bevoegdheid der Nationale Verga dering zal eindigen op 15 December aaustaande. Art. 2. De kiezers zullen legen den lsten Zondag in Jau. 1872 opgeroepen worden oin eeue consti tueerende vergadering samen te stellen. Art. 3. De verkiezingen zullen plaats hebben volgens de wet van 1849. Art. 4. De nieuwe vergadering zal den 15den Jan. 1872 bij elkander komen. Art. 5. Het hoofd van het uitvoerend bewind der Fransche republiek zal de algemeene admi nistratie van het land blijven waarnemen tot aan de bijeenkomst der constitueerende verga dering, in wier handen hij zijne macht zal neer leggen. Beide Ontwerpen zijn voorzien van eene korle memorie van toelichting, waarin wordt herinnerd, dat de vergadering slechts niet het beperkte mandaat is gekozen om over vrede of oorlog te oordeelen en haar rol dus afgespeeld is; dat zij aan Thiers zijne tegenwoordige macht heeft op gedragen; dat derhalve met hare ontbinding ook het mandaat van Thiers geëindigd is. Voor den derden krijgsraad is, na het requisi toir van den regeerings-comniissaris Gaveau, de verdediging der beschuldigdeu begonnen. Ferré heeft zijn advocaat de taak uit de han den genomen door zeil', voor zoover het hem toegestaan werd, een manifest voor te lezen, waarin hij verklaart, niet door uitvluchten zijn leven te willen redden, zich voor de handelingen der commune verantwoordelijk stelt en aan de toekomst de zorg opdraagt om hem te wreken. De verklaring is misschien wat theatraal, uiaar van een flinke theatraliteit, daar hij er zonder tvvijlel zijn doodvonnis mee leekent. Advocaat Bigot heeft in de zitting van 24 Aug. de verdediging van Assi voortgezet. Deze was volgens hem te Creuzot een goed werkman ge weest, heeft zich tegen de vernietiging van het huis van Thiers verzet, heeft zich niet schul dig gemaakt aan het vervaardigen van ontplof bare kogels enz. kortom was veel inioder schul dig dau het openbaar ministerie wel dacht. Om de vernietiging der Veudömezuil te ver ontschuldigen gebruikte deze advocaat eenecuri- euse vergelijking. „Vele meuschen van smaak hadden met die kolom niet op," zoo sprak hij, „en in alle gevalle zagen zij er liever het beeld des Vredes op dan hel beeld van dien als Ro- meinsch keizer gekleedeu man, dat bijna even belachelijk was als het Mannekenpis in Brussel. Mr. André Rousselle verdedigde Urbain, die volgens hem slechts arresstatiën en requisition heeft gedaan om door intimidatie bloedstorting te voorkomen, de financiën van het departement van onderwijs goed heeft bestuurd, zooveel mo gelijk den krijgsraad onder presidium van Ros- sel, heeft verhinderd in het vellen van vonnis sen en meer dergelijke goede daden volbracht. Door Mr. Boyer werd Billioray verdeedigd. Het comité central, waartoe deze beschuldigde behoord had, was volgens pleiter zeer ver keerd beoordeeld en vooral in de Ofjiciel schan delijk zwart gemaakt. Wat Billioray's lidmaat schap van de Commune betreft, als zoodanig was hij nooit ijverig werkzaam geweest. In het algemeen kunnen de advocaten niet veer meer doen dan de indulgentie der rech ters inroepen, waarmede zij daan ook geregeld hunne pleidoien besloten. In de volgende zitting kouit de verdediging aan de beurt van Jourde door Caraby, van Régère door Mr. Dupont de Bussac, van Courbet waarschijnlijk door Mr. Laehaud. Oosteni-iJk-Houg'. Monarchie. De verkiezingsstrijd duurt voort. De keizer van Duilschland en Bismarck zijn nog in Gastein. Keizer Frans-Jozef heeft nog geen tegenbezoek gebracht. Andrassy blijft op zijne hoede tegen Ilohenwart. Overigens is in Oostenrijk alles rustig. Spanj e. Het gevangen genomen lid der Internationale is weder los gelaten omdat er niets op hem te zeggen viel. Het is de schoonzoon van den be kenden leider der Internationale, Carl Marx. Van de overige beschaafde lauden is sedert gis teren niets merkwaardigs mee te deelen. TELEGRAMMEN. Parijs, 26 Aug. Nadat de heer Thiers gisteren zijoe rede had gehouden, heeft hij zich naar een aaugrenzend vertrek begeven om zijne aanvrage om ontslag te schrijven; het papier werd hem door verschillende afgevaardigden uit de handen gescheurd. De beweging, die daardoor in de parlementaire kringen is outstaan, is heden nog zeer groot. Vele afgevaardigden van alle partijen schijnen conciliaut gezind en besloten te wezen om derge lijke incidenten in het vervolg te voorkomen. Men verzekert dat men het bijna geheel eens is over de quaestie der verlenging van het man daat des heeren Thiers. In de volgende week zal er over deze zaak worden gediscusseerd. Morgen wordt hier baron Arnim verwacht; hij komt om te onderhandelen over de betaling der oorlogs-indemniteit en de ontruiming der vier departementen, grenzende aan dat der Seine. Men hoopt nog altijd dat de ontruiming voor het einde der maand zal plaats hebben. De geruchten, dat te Lyon ongeregeldheden zouden zijn uitgebarsten, worden tegengesproken. Bucharest, 24 Augustus. Vorstin Marie von Wied, moeder der vorstin Elizabeth wordt hier verwacht. Het bericht, dat er eene samenzwering in het leger zou bestaan, wordt tegengesproken. Berljjn, 25 Augustus. Te Koningsbergen wer den den 23sten door de cholera 127 personen aangetast, waarvan 48 stierven. Te Dantzig zijn tol heden 12 gevallen, waarvan 10 met doodelij- ken afloop, voorgekomen. Uit Petersburg wordt bericht, dat de ziekte daar belangrijk afneemt. Parijs, 25 Aug. De meeste bladen geven hun leedwezen te kennen over het gister in de Nati onale Vergadering voorgevallene. Het Journal des Débats betreurt, dat Thiers niet dadelijk bij het begin der zittiug verklaard heeft, dat de regeering het amendement Ducrot aaunam, waardoor men het gemakkelijk eens had kunnen worden Vele dagbladen vinden in het gebeurde aan leiding, om op eene ontbinding der Nationale Vergadering aan te dringen. Volgens de heden verschenen Bankstaat be draagt sedert de vorige week de vermeerdering van het in kas zijnde 13% millioen, van de reke ning in et de schatkist 9% millioen en van de rekening met particulieren 21% millioen; de portefeuille, behalve de uitgestelde wissels 8% millioen, van de uitgestelde wissels 14% millioen, voorschotten milLoen en van de in omloop zijnde bankbiljetten 23 millioen. De Siècle deelt de tolgende dépêche mede, waarvan dat blad de echtheid waarborgt. „De prefect van Lyon aan den minster van openbaar onderwijs. 25 Aug. 1871 des morgens. „Er is geen enkele grond voorhanden voor het gerucht waarvan uwe dépêche melding maakt, noch zelfs iets dat daaraan tot voorwendsel kan dienen." (Naar men weet geldt het hier de vraag, door den minister van openbaar onderwijs aau den prelect van Lyon gedaan, betreffende betreurens waardige tooneelen, van dronkenschap, enz., welke bij de jongste schoolfeesten te Lyon zouden heb beu plaats gehad eu waarvan dezer dagen is uieldiug gemaakt.) Brussel, 25 Aug. De Indipeniance meldt dat er tot dusverre geen grond bestaat voor het ge rucht, dat de cholera zich te Antwerpen zou vertoond hebben. Versailles, 25 Aug. De Nationale Vergade ring heeft het geheele wetsontwerp over de ont binding der nationale garde aangenomen met 503 tegen 133 stemmen. Bij de discussie over het wetsontwerp tot ver hooging der indirecte belastingen, heeft de mi nister Pouyer-Querticr een overzich gegeven van den financielen toestand en betoogd, dat de indi recte belastingen een zekerder hulpbron aanbieden. Berlijn, 26 Augustus. Uit particuliere bron ver neemt men uit Weenen, dat het nu boven allen twijfel verheven is, dat de keizer van Oostenrijk een bezoek te Gasteiu bij keizer Wilhelm af zal leggen. Alle geruchten van de wankelende positie van von Beust zijn ongegrond. j^AATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaoe, 26 Aug. Z. M. de Koning is he denmorgen naar Amsterdam vertrokken, om den Schietwedstrijd aldaar bij te wonen. Z. M. wordt htdenavond in de residentie terug verwacht. Scheveninqen, 26 Aug. Op den 28sten eu 24sten dezer zijn nog vijf haringschuiten alhier aangeko men, als de pink: Willem Beukelsioon, stuurman Roe leveld Az., reeder L. de Jager met 29,000 stuks steurbaring en 27 ton pekelharing; de pink de Jonge Jacobus, stuurman F. Harteveld, reeder P. Groeu, met 85,000 stuks steurharing en 40 ton pekelharing; de pink de Jonge Pieter stuurman J. W. Dijkhuizen, reederesse tnej. de Weduwe Johs. van Duijne met 86,000 stuks steurharing en 20 ton pekelharing; de pink de Jonge Trijntje, stuur man J. Verbaan reeder D. Verbaan met 47,000 stuks steurharing en 25 ton pekelharing; de pink Visscherswoning, stuurinau W. Verheij, reeder A. de Mos met 40,000 stuks steur- en 40 ton pekel haring. De steurharing gold vau 10 tot ƒ15, het duizendtal. De pekelharing van ƒ18 tot 20 de ton Ofschoon het weder, om aan het zeestrand een vuurwerk af te steken, zich gisterenavond daartoe niet bijzonder leende, verliet het zeer talrijk opgekomen publiek, evenwel zeer voldaan, het terras van het gemeentebadhuis; 't geen den hof-kunst-vuurwerker, den heer P. L. van der Brugh, gedurende, maar vooral bij het eindigen van het ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander gegeven feest, door een algemeen applaus, duidelijk mocht blijken. Over bodig is het, te zeggen, dat onze onvermoeide Botgorschek zijne beste pogingen heeft aangewend en daarin volkomen is geslaagd om stadgenooten en vreemden, welke laatsten nog in menigte te Scheveningen aanwezig zijn en wier aantal nog dagelijks toeneemt, een recht aangenamen avond te doen genieten. Ter eere van de politie mag er op worden gewezen dat met het oog op het drukke gerij van allerlei rijtuigen, wters koet siers niet allen een examen in hel besturen hebben algelegd, tot een ieders verbazing, voor zoover men weet, geen ongelukken hebben plaats gehad. Utrecht, 26 Aug. Gisteren mocht het den rijks veldwachters P. Lugten en D. VVesseling geluk ken, een zeer doorslepeu oplichter, E. d. V. in handen te krijgen en gevankelijk in de cellulaire gevangenis alhier te doen opnemen, genoemde persoon wist geruiuien tijd onder allerlei bedrie- gelijke voorwensels kisten sigaren, worst en spek op eens anders goede naam los te krijgen en ten eigen bate toe te eigenen. Naar men verneemt zijn door die beambten verscheidene verbalen opgemaakt, waarin tal van oplichterijen en getuigen ten zijnen laste voor komen. Eerdaags zal hij voor den rechtercommissaris moeten verschijnen. Amsterdam, 26 Augustus. Bij den burgemeester onzer stad is ingekomen: voor de algemeene armen, een bankbiljet groot duizend gulden, van Mevr. de wed. F. Hartogh-Enthoven, ingevolge den wensch van haren overleden echtgenoot, den heer Mr. H. A. Hartogh. &BVERTEHT1EEI. Ondertrouwd J. NOEST en A. M. S. BROKAAR. Leiden, 25 Augustus. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: P. A. H. DUBOIS EN J. C. J. HOOGENSTRAATEN. 25 Augustus 1871. Heceptie Zondag 3 September. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Vughl, na langdurig lijden, onze geliefde Zuster Vrouwe MARTINI VAN GEFFEN, geb. DE FREMERY. P. J. DE FREMERY. C. J. C: DE FREMERY Cunaeus Leiden, 24 Aug. 1871. Eenige kennisgeving. De Ondergeteekeudeu betuigen hunnen wel. meenenden dank aan allen, die bij de geboorte hunner Dochter blijken van belangstelling hebben getoond. A. J. BINNENDIJK. J. J. BINNENDIJK, Leiden, 27 Aug. 1871. Hoogenstraaten.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3