van Brederode, Heespelink, Scheeper, Aukes, Hageman, van Essen, van Gelderen, Reijn, de lste luit. Lammerts v. Buereu3de bat. de kapt. van Onselen, kapt. Morre, 2de luit. NaDtzing, korp. Hurrelbrink, de flankeurs van de Stad, Radius, Spaargaren, van Rijswijk, Tolle, Hani, Kuiper, Koppeldraaijer, Facen, Wouwenberg, van den Bosch, de Klerk, Sorgdrager. Koning, Mol ling, Kramer, Douwes, Bruigom, Groen; 3de bat. art. nat. mil. de kap. van Hoey Schilthouwer van Oostée, kap. Schutter, de serg.-maj. vuur werker Jenk, serg. Mulder, korp. Notebos en Sloot, de kanonniers Gooijer, Postma, Adriaansen, Wagener, Vroom, Mulkens, Koster, Houter, Werson, Kerner, Wagner, de Bruin, Bruigom, Nescker, Spaans, fourier Remmers, korp. Corne- lissen, kanonn. Giesen, Muurling, van der Wolf, van den Berg, Overduyn. Artillerie transporttrein. De treinsoldaat Zaudevoets. De kolonel van den generalen staf baron van Gumoëns. Aan het D. v. Z.-H. wordt medegedeeld dat de heer Theodore Schaepkens, van Brussel, tijdens de belegering der citadel van Antwerpen, dat roemrijk wapenfeit in al zijn phasen heeft ge volgd met de teekenstift in de hand. Hij was ook een der eersten, die na de capitulatie op de cita del werd toegelaten en heeft toen verschillende teekemugen gemaakt van den toestand, waarin de vernielde sterkte zich op dat tijdstip bevond. Die verzameling van schetsen, naar de natuur genomen op het oogenblik toen de uitwerking van het geschut nog geheel versch was, is, naar men ons verzekert, zeer belangwekkend, zoodat het ongetwijfeld velen aangenaam zou wezen, als die teekeningen van den heer Schaepkens kouden worden uitgegeven. De generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Slirum, buitengewoon adjudant des Konings, maakt, overeenkomstig de aankondiging in de Slaals-Courant van den 19den dezer, bekend, dat bij hem is ontvangen tot het oprichten van een monument ter eere der gesneuvelden in de Cita del van Antwerpen in December 1832, eene bij drage van tien gulden van den heer P. J. Alden- rath, te Amsterdam, oud-ollicier van gezondheid van het lste marschbattaljon te Houthalen Has selt. Donderdag a. s. zal het grootste gedeelte van het 's-Gravenhaagsche korps Koninklijke Scherp schutters zich des namiddags per trein van half- twee naar Rotterdam begeven, ter bijwoning van het uitgeschreven concours. De directie der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij heeft aangeboden den overtocht te doen geschieden tegen het tarief, voor militairen vastgesteld. Voor de rechtbank te Rotterdam stonden gis teren de volgende vindingrijke beoefenaars van het dieven-handwerk te recht Een 19jarig persoon werd veroordeeld tol eene gevangenisstraf van een jaar en drie boeten van 125. Bij den aanvang der kermis had deze bekl. bij verschillende ingezetenen dezer stad kermis gewenscht en fooien ontvangen, onder voor wendsel dat hij lantaarnopsteker was, terwijl hij tot dat lichtverspreidend personeel niet be hoorde. Een oud militair met de zilveren medaille ge decoreerd, nam vervolgens op de bank der aan geklaagden plaats, beschuldigd van ten nadeele van zijn meester 25 kilo kollieboonen uit diens pakhuis te hebben ontvreemd. Door de waak zaamheid van twee politie-ageuten, wien het vervoer daarvan door bekl. verdacht scheen, kwam dit misdrijf aan het licht. Bij zijne beken tenis voegt bekl. als verontschuldiging de ver klaring toe, dat hij voor de opbreugst van het alles hen kon doeu begeeren nog meer te weten door het lezen van boeken en nieuwspapieren, zoo heeft hij bij zich zelf besloten dat dit gevaarlijk zou kunnen worden en dat men het kwaad met wortel en tak moest uitroeien. Er was niets dat hem belette de school te sluiten, want hij is ons wettig hoofdmaar door alzoo te handelen zou hij zich als een vijand van het volksonder wijs hebben getoond, daardoor had hij in het dorp zich veel vijanden gemaakt, en ziedaar, waarom de geschiedenis van de Chibés zoo van pas kwam, ziedaar de reden waarom gij school meester te Roches zijt in plaats van zuster Eleonora, die niets vóór zich heeft dau hare zuivere stem, en die goed de kerkgezangen zingt. Al deze dingen zijn zoo heldor nis de dag. Thans wilt gij de kinderen der Mennonieten op uwe school toelaten, en hun het landmeten onderwijzen; dit sch'jnt n eenvoudig en dood natuurlijk, wees voorzichtig! de zaak is ernstiger dan gij vermoedt, deze Mennonieten zijn ketters, bedenk dit wel. Geloof mij, Jean Baptiste, doe toch niets zonder den pastoor te raadplegen en zeg hem toch vooral niet, dat ge hun reeds uw woord gegeven hebt! In den tijd, dien wij bele ven, moet men raadplegen en biechten, biechten en raadplegen bij en met de geestelijken, de ver tegenwoordigers van God en den Koning. Wordt vervolgd.) gestolene sterken drank wilde koopen. Volgens bekl. is hij niet de eeuige schuldige, maar zou hij de kollieboonen in overleg met een confrater hebben medegenomen, wat deze echter als ge tuige onder eede pertinent tegenspreekt. De eisch strekt lot veroordeèling in eene cellulaire gevan- genisstiaf van een half jaar. Een brutale diefstal was het onderwerp van de daarna volgende zaak. J. Durschke, een jongen van 18 jaren, vervoegde zich den 16den dezer ten hu ze van den heer H., aan de Willemskade, met de vraag of deze heer bij zijn baas ook een duim stok had laten liggen, dieu hij overgaf. Terwijl de meid zich verwijderde, om deze boodschap aan haien meester over te brengen, nam de jongen deze gelegenheid waar om een deini-saison, die in den gang aan een kapstok hing, weg te nemen en hein buiten de deur in een pakhuis te bren gen. Dit alles volvoerde hij zoo schielijk, dat toen de meid dadelijk weder terugkwam en zijne vraag ontkennend beantwoordde, de jongen bedaard op antwoord stond te wachten. Vervolgens begaf hij zich naar de veiling op de Vlasmarkt, waar hij den jas liet verkoopen. Tegen dezen bekl. werd hetzelfde requisitoir als tegen den voor- gaanden bekl. genomen. In beide zaken aanst. Dinsdag uitspraak. Omtrent het spoorwegongeluk bij het station te Groningen wordt in de Prov. Gron. Cl. van velschillende zijden bericht, dat de trein, die op de plaats, waar zij gederailleerd is, bij de spoor- wissels reeds moest beginnen te stoppen, toen uist hoe langer hoe sneller heeft gereden. Of de machinist de kruk naar de verkeerde zijde overgehaald heeft, dan of er iets defect was, waardoor de vaart niet gestuit kon worden, en of die bijzondere snelheid voldoende is om het derailleeren te veroorzaken, weet men niet. Offi cieel heeft men totnogtoe de oorzaak van het ongeval niet kunnen te weten komen. Omtrent het spoorwegongeluk bij Brugge schrijft men van daar aan de Gazelle van Gent. „Ik was onder de reizigers van den omgewor pen trein, en wat meer is, ik zat in het compar timent van het ongelukkig gedoode meisje. Ik ben dus ooggetuige geweest van de ramp. Op het oogenblik der botsing werden wij allen overhoop geworpen in een hoek van het rijtuig, dat op den kant werd geworpen, met de portieren op den grond en de portieren in de lucht. Wij kwa men allen langs laatstgemelde buiten. De mannen bleven op den wagon om de vrouwen te helpen uitkomen. De locomotief van den trein van Blan- kenberge stond op een meter van ons en dreigde elk oogenblik te springen, hetgeen een al te voor zichtig toeschouwer opmerkte en luidop zeide: dit had het gevolg dat iedereen wegvluchtte, met uitzondering van twee personen die mij hielpen de twee laatste vrouwen uit het rijtuig halen. Een der mannen die met mij gebleven was, riep Francisca is nog niet uitgestegener is nog eene dame onder! Alstoen wierpen twee adjudant onderofficieren, der bijzondere school voor onder, officieren, hunne sabels weg, sprongen op het rijtuig en slechts hun moed gehoor gevende, lieten zij zich in den wagon vallen. Zij trachtten de ongelukkige vrouw op te nemen, die op de linkerzijde nederlag, het hoofd vastgegrepen tus- schen den grond en den wand van het rijtuig. Er niet in gelukkende, deden zij rond het meisje de aarde weg, maar alles was vruchteloos. Een hunner riep toen: Een hamer of een hefboom. Zij is niet dood! Spoedig! Maar de stationschef, de bedienden, allen hadden het hoofd verloren I en het was slechts een half uur hoe is zulke traagheid in dit oogenblik Gods-mogelijk I een half uur nadien, zeggen wij, dat de gevraagde werktuigen aangebracht werden en dat de dooie door twee werklieden van het station werd boven gebracht. „Intusschen bleven de twee adjudanten de voorwerpen redden, die in den trein gebleven waren, ondanks de gevaarlijke nabuurschap van de machine. De hulp kwam te laat, veel te laat, als men bedenkt, dat wij ons maar op 200 meters afstand van het station vau Brugge bevonden. Ik kan u ook verzekeren, dat men zonder den moed van eenige onderofficieren der bijzon dere school, die van Blankenberge kwamen, an dere ongelukken zou te betreuren gehad hebben. Te midden der algemeene verwarring hebben deze heeren geholpen om de kinderen en vrou wen uit den trein te halen. Wat de twee moedige jongelingen betreft, waarvan ik zooeven heb ge sproken, ik heb ze hooren noemen en gelukwen- schen door hun makkers. Ziehier hun namen: de adj. Requette, van het 11de linie, en van der Auwera, van het 3de jagers te voet. Zij ver dienen algeineenen lof en dank voor hun schoon gedrag." De Arnh. Cour. neemt het volgende over uit de Pall Hall Gazelle, naar aanleiding van de viering van den hondersten verjaardag van sir Walter Scott's geboorte: „Het is merkwaardig welk een toon van verontschuldiging wij aanslaan, te mid den onzer lichtzinnigheid, tegenover de groote geesten van het verledene, die hun best deden onzen smaak te verfijnen, zonder er evenwel in te slagen. Wij kunnen niet zeggen, dat het ons spijt, dat wij een modernen sensatie-roman mooier vinden dan Ivanhoe of Quenlin Durward, maar wij voelen, dat dit verkeerd is en hebben behoefte om het weder goed te maken door een „„honderd jarig feest."" Zoo iets bedekt eene menigte zonden, wij bekommeren ons niet om een genie of mis handelen hem, totdat hij dood is, en dan zetten wij zijne boeken in de kast. Na een eeuw her inneren hotelhouders en spoorweg-maatschappijen onj aan onzen pligt, en dadelijk zijn wij bereid de hoogste mate van indigestie en moeite te trot seren om te toonen, hoezeer wij iemand „„waarop wij terecht trotsch zijn,"" maar die helaas aan ons feestmaal niet kan meedoen, waarderen. En dan krijgen wij van tijd tot tijd een gevoel, dat er nog iets beters is dan wondervolle verrichtin gen op de koord of de vertooningen van dames, wier gebaren en costuum niet zedig zijn. O, wan neer dan Scott of Shakspeare voor een week konden in het leven terugkeeren, wat een prach tig diner in het kistallen paleis zouden wij hun geven Aan het Handelsblad wordt uit Venlo geschreven Van hoe groot voordeel de bestaande spoor wegen op Pruisen, nu 7 jaren geleden aangelegd, voor onze landhouwers zijn, bewijst, dat toen men nog de groenten per as naar Pruisen bracht, men hoogstens 4 a 5 uren van hier gelegen plaatsen bezocht, en thans dezelve naar Dusseldorf, Glad- bach en zelfs Keulen ter markt brengt. Gingen vroeger hoogstens 10 a 15 landbouwers met hunne waar daar ter markt, thans ziet men geregeld 4 a 5 malen 's weeks geheele treinen met groenten daarheen vervoeren. In 't bijzonder betreft dit thans de winterkoolplanten, welke de Pruisen zoo gaarne van onze omstreken hebben en welke thans 3% a 4 cent per 100 stuks verkocht worden. Te Leuven heeft een dronken man, die in de Dijle zwom, een knaap, die daar baadde, uit een grap meegenomen naar het diepe gedeelte der rivier; hem daar spelenderwijs eenige malen on dergedompeld, doch eindelijk, in zijn dronken schap waarschijnlijk vergetende, dat de knaap zichzelf niet kon redden, hem losgelaten, met dat gevolg, dat de ongelukkige jongen verdronken is. De man bevindt zich in hechtenis. Door den Nederlandschen consul-generaal te Londen is de heer C. Lamprey aangesteld tot zijnen vice-consul te Newry. Z. M. heeft herbenoemd: tot burg. van Noord- gouwe R. Groenenveld de Kater; en tot burg. van Helvoirt P. J. Verster, secret, dier gemeente. Z. M. heeft aan M. van Duynhoven, te Hel mond, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei el Virtuti, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft aan Mr. A. J. Hoekwater, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. der gemeente Hillegom. Z. M. heeft aan Mr. D. J. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. 1871, eervol ont slag verleend als raadsheer in het prov. gerechts hof in Friesland. Z. M. heeit aan Mr- J. van der Feen en aan Mr. S. H. Lette van Oostvoorue, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als leden van het college van regenten over het huis van arrest te Brielle, en zijn benoemd tot leden van genoemd college W. J. Berdenis van Berlikom, ontv. der registr. en domeinen, en Mr. H. van der Hoeven, substituut-officier van justitie bij de arroud. rechtb., beiden te Rrielle. Z. M. heeft benoemd tot griff. bij het kantong. te de Lemmer Mr. A. C. C. Folkersma, wonende te Leiden. BINNENLAND. Amsterdam, 25 Augustus. De Handboog-Buks- schutterij-Weerbaarheid en Ainstels Harmonie- kapel, Claudius Civilis, herdacht heden het twin tigjarig bestaan harer vereeniging; welk feest juist sanieovalt met den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexauder der Nederlander, op wiens ge boortedag, 25 Aug. 1851, de eerste grondslag tot oprichting hunner vereeniging gelegd werd. Zoowel het terrein als de ruime zaal waren (door den heer Bouman) feestelijk gedecoreerd, en van koepels, tenten en schietbanen ontvouwde zich, al spelend in den wind, de Nederlandsche driekleur in sierlijke plooien. Aan het achtereinde der groote zaal, die rondom met vlaggedoek eD boomslingers was behangen, prijkte om het borst beeld van Z. M. den Koning, een wapentropee, die uitmuntte door goeden smaak en nauwkeu righeid van uitvoering, waarvoor den decorateur en den sergeant Marty alle lof toekomt. Ook het tegenovergesteld einde der zaal, het orkest, had een recht feestelijk aanzien. In het midden op een fraai voetstuk, verhief zich het borstbeeld van prins Hendrik, wiens bescherm heerschap der vereeniging was verzinnelijkt door het keurig bewerkt (vergroot) insigne, hetwelk voor het voetstuk was aangebracht. De inderdaad prachtige banieren, behangen met de talrijke eereprijzeu, en de vaandels der beide vereeni- tnrvi,.„ .h gingen, omringden deze even eenvoudige beteekenisvolle groep. Het borstbeeld despnriji. dat zich kenmerkt door juiste gelijkenis enn<. bewerking, is vervaardigd door het lid der r» eeniging, den beeldhouwer J. L. van den Bi er» bij gelegenheid van 's Prinsen verjaardag Juni, ten geschenke aangeboden. De voorzitter, de heer A. P. te Mijtelaar, te ongeveer tien uren in den morgen het dat drie achtereenvolgende dagen zal voortd# met eene eenvoudige, doch hartelijke toesprj waarin hij de deelnemers, die uit andere plaat' waren opgekomen, om aan den wedstrijd da te nemen, welkom heette, en een woord tj warme hulde bracht aan de nagedachtenis oprichters en aan de twee nog in leven zijn! stichters der vereeniging, de heeren L. J. Caspe en J. Verbrugge; hij kon echter zijn leedwej niet verbloemen, dat voor dezen dag slechts wt nigen aan de uitnoodiging haddeD gehoor gs ven; hij had echter de vereerende zekerheid, de opkomst de volgende dagen zeer veel rui: zoude zijn. Ten slotte drukte hij de hoop uit, Claudius Civilis, hoewel thans nog jong als Wee baarheidsbond, eenmaal eene waardige plaats de gelederen van de vrijwillige verdediging 4 vaderlands zoude innemen. De heer Speugler, voorzitter der Ned. Weu baarheidsvereeniging te Dordrecht, beantwoord; de rede des voorzitters en herdacht in korte trei ken de twintigjarige geschiedenis der vereenigiu Hij wees er op, dat Claudius Civilis zich reedst zeer vau klein af had ontwikkeld, dat hij ha» eene schitterende toekomst durfde voorspellen, besloot zijne toespraak met den wensch, dat,™ als eenmaal de naam van Claudius Civilist: Bataven en Romeinen ontzag afdwong en in et: stond, ook de vereeniging huren roem bij de re vuldige vrienden in Nederland mocht blije handhaven. Luide toejuichingen volgden de woordeu beide sprekers. Alsnu werd de eerewijn aangeboden, waai de schietwedstrijd op de verschilleude schijv een aanvaug nam. Onder de waarlijk fraaie, in de zaal tentoa gestelde prijzen, komen geschenken voor van Bt KK. 11H. de prinsen Hendrik en Alexander, t\v van den kolonel der Amsterdainsche schuttel den heer Bicker, een van Amstels Harmoniekap: en een van den heer Slingsbij van Hove, uit DorJ Te 1 uur werd eene matinée gegeven door hoornmuziek der schutterij, die eene aangeuan afwisseling bood bij het aanhoudend geknal vat geweren, buksen en pistolen. (AM,) Hookn, 24 Aug. Een onzer visschers heel! door het bezigen van een nieuw sterk vervaai digd, dik net, zich toegelegd op het vangen vat Harder, een zeer lekkere, vette visch, zoo me! zegt den zalin nabij komende. Hij had het gelui reeds meermalen van die soort, welke thans vee in de Zuiderzee voorkomt, te vangen energoeJi prijzen voor te maken. Nikuwediep, 24 Aug. Zr. Ms. stoomschip Val en de ramschepen Buffel en Scorpioen zijn hedei ochtend te half vijf hier teruggekomen. Utrecht, 26 Aug, Vier jaren geleden maalt een Amerikaan, kapitein John Meiks, van Nieui| York, den tocht over den Atlantischen Oceaan een vlot. Thans wil hij dten tocht van Amerika di Europa op een nog kleiner vlot maken. Tq het midden dezer maand zou hij de reis vaarden op een 15 voet lang en 12 voet br;| vlot vau met lucht gevulde caoutchoucbui: Ziju eenige reisgenoot bestaat in een jongen, hij zou zich voor 60 dagen van levensmiddel- voorzien; de vorige reis duurde 40 dagen. Dezer, dagen maakte teDeventer een lief hebber van vèlocipéderijden het plan, om fl vèlocipéde naar Amsterdam te gaan, en verin daartoe des morgens reeds vroeg, zoodat hij reel des middags te 's-Gravensaude arriveerde; zou zeker voor den avond nog te Amsterdau zijn aangekomen, indien hij op de aaugekouie: plaats niet door familie was tegengehouden, os de reis onmiddellijk voort te zetten. Dezelf persoon maakt gedurig uitstapjes van Deventer nuar Zwolle op een dag heen en terug, zootk hij ook dan een afstand van ruim 12 uren aflegt. Middelburg, 24 Augustus. De Commissaris dei Konings in deze provincie heeft de aandacht dit gemeentebesturen gevestigd op een bij hem vat den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicb ontvangen bericht, dat in het oostelijk gedeelte! van Zeeuwsch Vlaanderen, in de rogge en tarnt in zeer groote mate de ziekelijke ontaarding waargenomen van het zoogenaamde moederkoor! (sccale cornutum) ook wel hanespoor genaamd welke zelfstandigheid met voedsel vermengd c' gebruikt, bij den inensch bedenkelijke toevalle' te weeg brengt en aanleiding geeft tot de ver giftiging welke den naam draagt van ergotisms» De commissaris verzoekt de geineentebesturea om de landbouwers en molenaars ten ernstigst' aan te bevelen, het moederkoorn te verwijderen wanneer bij de bewerking van rogge en tarrve mocht blijken, dat deze graansoorten daarmede bezet zijn. In 1841 heeft zich ook dat verschijnsel in de rogge alhier vrij algemeen voorgedaan.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2