rechtelijke geneeskunde van den hoogleeraar Polano. 10 studenten legden het candidaats-examen af, 3 met deo eersten, 4 met den tweeden, 1 met den derden graad en 2 met ongunstigen uitslag6 doctorale examens in de geneeskunde hadden plaats, 2 in de verloskunde, 1 in de heelkunde. Het getal promotien in de geneeskunde bedroeg 14: 3 met den eersten, 7 met den tweeden, 4 met den derden graad, 1 publiek en de overige pri vaat, alle na verdediging van een proefschrift in de Nederlandsche taal geschreven. 2 promotien in de verloskunde hadden plaats, met den tweeden, 1 in de heelkunde, met den eersten graad, alle privaat op stellingen. Faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen. De collegiën over de theorie van de beweging der hemellichten van den hoogleeraar Kaiser, over de vergelijkende ontleedkunde van den hoog leeraar Selenka eu over de toepassing der plan- ten-auatomie op de kennis en het onderzoek van geneeskundige plantendeelen van den hoogleeraar Suringar bleven dit jaar achterwege. De hoog leeraar Bierens de Haan verving ziju college over differentiaal-vergelijkingen door een over waar schijnlijkheidsrekening, de hoogleeraar Rijke het afzonderlijk college over warmte door een over de optica. De hoogleeraar Selenka gaf nog een privaat college, aan gevorderde studenten, over zoölogie en leidde practische zoölogische zoötomische oefe ningen. De hoogleeraar Suringar leidde practische oefeningen in de mikroskopie en in mikroskopi- sche pbaruiakognosie. Bij alle lessen werden res- ponsien gehouden, behalve bij die van den hoog leeraar Van der Boon Mesch, die echter aan stu denten gelegenheid gaf om zich te oefenen in scheikundige onderzoekingen eu chemische ana lyse, waarvan 62 studenten en 5 pharmaceuten gebruik maakten. De openbare voordrachten van dezen hoogleeraar over de scheikunde, toegepast op het fabriekwezen en de landhuishoudkunde, werden door meer dan 200 belangstellende Leid- sclie ingezetenen gevolgd. Alle lessen werden in de Nederlandsche taal gegeven. Het getal candidaats-examens, voorbereidende tot de studie der geneeskunde, bedroeg 15, waarbij ééns de eerste, 8 malen de tweede en 6 malen de derde graad werd verleend. 13 studenten leg den het candidaats-examen af, voorbereidende tot het doctoraal, 4 met den eersten, 7 met den twee den en 2 met den derden graad. 11 doctorale examens hadden met goeden uitslag plaats, en 7 promotiën, 6 met den eersten en 1 met den tweeden graad, 6 publiek en 1 privaat, alle na verdediging van een proefschrift in de Neder landsche taal geschreven. Faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren. De hoogleeraar Pluygers gaf dit jaar een afzon derlijk college over palaeografie en bovendien een over Grieksche oudheden, terwijl zijne lessen over Latijnschen stijl achterwege bleven. De hooglee raar De Goeje behandelde met éen student loca selecta uit Arabische schrijvers; de hooglecraar Cobet las met eenige stu lenlen Grieksche sclirij vers en behandelde de metriek. Niet gehouden werden in dezen cursus het college over de ge schiedenis der middeleeuwen van den hooglee raar Dozy en die over het angelsaksisch, de hoo- gere taalkunde en kritiek en de etymologische verklaring van Nederlandsche rechtstermen van den hoogleeraar De Vries. Deze gaf een nieuw college over woordafleiding. Gerespondeerd werd op alle colleges, behalve op die van den hoog leeraar Dozy en Fruin. De hoogleeraar De Vries hield bovendien verschillende oefeningen met af zonderlijke categoriën van studenten. De hoogleeraar Cobet bezigde de Latijnsclie taal op zijne colleges, eveneens de hoogleeraar Rutgers op die over Hebreeuwsche taalkunde en Hebreeuwsche oudheden en op het cursorisch college over het Oude Testament. Overigens wer den alle lessen in de Nederlandsche taal gegeven. Het getal candidaat-examens bedroeg 73, name lijk 12 voorbereidende tot de studie der godge leerdheid, waarvan 4 met den eersten, 3 met den tweedeu en 5 met den derden graad; 52 voorbe reidende tot de studie der rechtsgeleerdheid, waarvan 6 met den eersten, 15 met den tweede en 31 met den derden graad; 9 voorbereidende tot het doctoraal, waarvan 1 met den eersten, 7 met den tweeden en 1 met den derden graad. 8 studenten legden met goeden uitslag het docto raal examen af. 2 promotiën hadden plaats, 1 publiek met den eersten en 1 privaat met den tweeden graad, beide na verdediging van proef schriften, van welke éen in de Latijnsche en éen in de Nederlandsche taal was geschreven. Het examen vastgesteld bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1853 Staatsblad n°. 31) werd af gelegd door 133 jongelieden, van welke 66 wer den afgewezen. Het getal studenten vermeerderde met 65. De alhier studeerende waren 86 meer in aantal, daarentegeu verminderden de elders studeerende met 21. Bij alle faculteiten was het getal der in Leiden studeerende grooter, en wel: bij de god geleerde 4, bij de rechtsgeleerde 23, bg de ge neeskundige 22, bij de wis-en natuurkundige 25, bij de letterkundige 12. De elders studeerende waren minder in aantal, in de rechtsgeleerdheid 1, in de geneeskunde 11, in de wis- en natuur kunde 5, in de letteren 7, daarentegen meer in de godgeleerdheid 3. Het getal candidaats-examens bedroeg 163: 26 met den eersten, 75 met den tweeden en 62 met den derden graad. 74 doctorale examens had den plaats en 79 promotiën, van welke 20 met den eersten, 41 met den tweeden en 18 met den derden graad, 16 publiek en 63 privaat, 43 op stellingen en 36 na verdediging van dissertatiën, waarvan éen in de Latijnsche en de overige in de Nederlandsche taal waren geschreven. De regeering heeft een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend, houdende nieuwe be palingen omtrent den dienst en het gebruik der spoorwegen. Die voordracht strekt voornamelijk tot wette lijke regeling van de bevoegdheid der regeering om op het vervoer van goederen en personen toe zicht te houden, de rechten en verplichtingen, zoowel van de ondernemers als van de bevrach ters, met juistheid af te bakenen en de bepalin gen van het gemeene recht met de, uit het spoor wegverkeer geboren, nieuwe toestanden en be hoeften in overeenstemming te brengen. Tegelijkertijd wordt de wet van 1859 aange vuld en gewijzigd met betrekking tot de opening van stations voor geineenscbappelijken dienst, ter verzekering van aansluitingen en van het door gaand verkeer tusschen Spoorwegen van verschil lende ondernemingen; tot betere regeling der tarieven; tot inachtneming der bepalingen om trent de uren van vertrek en aankomst van treinen; het sluiten van hekken op uitwegenen anderen. Als een bewijs hoe weinig de argumenten der heeren clericalen voor de zaken, die zij willen verdedigen, beteekenen, niettegenstaande het soms schijnt, dat zij ieder die er zich tegen verzet zul len verpletleren, nemen wij uit De Tijd het vol gende over van een herderlijk schrijven van den heer J. Van Genk, bisschop van Breda, om het vervolgens met verandering van enkele benamin gen als argument voor onze meening te gebruiken: Leling van den heer Van Genk: „Doorgezet, ja bijna voltrokken is thans het afschuwelijk plan, dat sedert jaren, met hardnek kige en helsche sluwheid, door de haters van God eo Zijne H. Kerk, in hunne geheime clubsen werd gesmeed. Victor Emanuel, dien de groot moedige Pius den verloren zoon van het Evangelie noemt, heeft, door de revolutie voortgezweept, als een andere Absalon, den troon van zijnen en ons aller Vader overweldigd. De gruwel der verwoesting slaat thans in de heilige plaats. Rome, dat midden punt der katholieke éeuheid; Rome, de zetel van Hem, die, met onfeilbaar gezag en onverschrok ken, de goddelijke waarheiden het eeuwige recht verkondigt, waardoor de tronen geschraagd en de maatschappelijke orde in stand gehouden wor den; datzelfde Rome wil men het middenpunt maken, van waar een nieuw heidendom over de wereld zal uitgaan, als de wrange vrucht van het liberalisme, dat, helaasI ook in ons dierbaar Nederland volgelingen vindt. „Zietdaar, Christenen, bet eigenlijke doel, waarom Rome overweldigd, en den grijzen Op perpriester de koningskroon van het hoofd is gerukt. Dat doel heeft Z. H. zelf nog onlangs in zijn schrijven aan den kardinaal Patrizzi ont maskerd." Lezing van het Leidsch Dagblad: „Doorgezet, ja bijna voltrokken, is thans het heerlijke plan, dat sedert jaren, met hardnekkig en prijzenswaardig overleg, door de verstandiger dienaren van God en Zijne H. Kerk openlijk werd ontworpen. Victor Emanuel, dien de goedige Pius den verloren zoon van het Evangelie noemt, heeft, door de kracht der revolutie voortgezweept, ech ter geheel auders als Absalon-zaliger, den troon, waarop hij door den wil des volks recht had, bemachtigdDe kiem der ontwikkeling is thans in de heilige plaats gelegd. Rome, het middenpunt der katholieke éeuheid; Rome, de zetel van hem, die, met een door enkele kardinalen voor onfeil baar uitgemaakt gezag en onvermoeid, de door hem gedecreteerde goddelijke waarheid en het eeuwig recht verkondigt, waardoor alleen de tronen ge schraagd en de maatschappelijke orde in stand zou kunnen gehouden worden (1); datzelfde Rome zal men het middenpunt maken, van waar een nieuwe glans over de wereld zal uitgaan, als de heerlijke vrucht van het liberalisme, dat, God dank! ook in ons dierbaar Nederland vele volge lingen vindt. „Zietdaar, Christenen, het eigenlijke doel, waarom Rome bemachtigd en den grijzen opper priester de koningskroon van het hoofd is geno men. Dat doel heeft Z. H. zelf nog onlangs in zijn schrijven aan den kardinaal Patrizzi ont vouwd." Een Leidsch student staat voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht, omdat hij den portier van het huis de Paauw met de krommiug van zijn stok aan den hals op den grond heeft getrokken. Wij weten niet hoe het geval zich heeft toege dragen, maar er schijnt nog al verschil van opinie tusschen de getuigen en den beschuldigde Ie zijn. Zonder nu iemand persoonlijk van verdraaiing der waarheid te beschuldigen, wijzen wij op het feit, dat dikwijls door ons en door anderen is opgemerkt, dat over het algemeen personen van den burgerlijken stand, die als getuige k charge tegen studenten optreden, de zaak zoo zwart mogelijk of liever verkeerd voorstellen. Zelfs de twee, onder een voorgerammelde bezwering op- gestokene, voorvingers verliezen bij dezen lust hunne tooverkracht. De reden daarvan is duide lijk. Bij zulk eene gelegenheid komt al de rancune boven, die jaar in jaar uit heimelijk, bij enkele menschen, wordt opgekropt, over de kleine vrij heden, die aan de academische jongelingschap boven andere menschen worden toegestaan. Dan doet zich plotseling de mogelijkheid op om „die heiren die maar alles kenne doen" eens in het nauw te brengen. Vooral bij agenten, die veel van de jongelui te lijden hebben doet zich dit voor. Ofschoon wij derhalve studenten in geen enkel opzicht buiten de wet willen stellen, hopen wij dat, zoowel in het onderhavige geval als in het algemeen bij zulke gelegenheden, aan de verklaring der getuigen niet al te veel gewicht zal gehecht worden. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 1 persoon, als hersteld opgegeven 1, overleden 4, zoodat in behandeling blijven 23. De Internationale Vredebond vergadert Dinsdag 15 Aug. e. k. in het lokaal de Keizerskroon, op den Singel te Amsterdam. Verschillende belang rijke voorstellen zullen worden ter tafel gebracht, waaronder een van de heeren J. W. Rijnders c. s., om toetreding tot den algemeenen bond op te zeggen, daar de hier bestaande bond niet in staat is een zoo groot bedrag aan contributie te voldoen als door het hoofdbestuur gevorderd wordt, en een van het bestuur, om Internationale Vrede bond te veranderen in Amsterdamsche Vredebond. Tevens zal in de vacatures moeten worden voor zien, ontstaan door de periodieke aftreding van bestuursleden. Te Amsterdam is men bezig, of bezig geweest, de 86ste algemeene vergadering van de „Maat schappij tot nut van het algemeen" te houden, die Dinsdag door Mr. G. Van Tienhoven, lid van het hoofdbestuur, werd geopend met eene „Be schouwing over den omvang en de beteekenis van den strijd onzer dagen en het aandeel waar toe ieder lid der Maatschappij in dien strijd ge roepen is. In antwoord op onderscheiden aanvragen tot mededeeling van de wijze van waterzuivering door prof. Gunning aanbevolen, deeld de Nieuwe Rolt. Cour. het volgende mede, in hoofdzaak te vinden in het Tijdschrift voor Gezondheidsleer voor 1870. De verhouding van het klaarmiddel tot het water moet volgens de drinkwater-commissie ge steld worden voor 10 kan (liters) water op 0.32 wichtjes chloorijzer en 0.85 wichtjes koolzuren natron eene grootere hoeveelheid chloorijzer was nimmer bij de proeven met Maaswater noodig geweest. In het voorschrift van Dr. Penn wordt, in plaats van dit chloorijzer, het gebruik der onder den naam van liquor stypticus Looöii in de apo theken voorhandene chloorijzeroplossiug aange raden, waarvan dan bij elke 10 kan (een kleinen emmer) water, 9/10 gramme (ongeveer 14 grein), d. i. een droppel, zoude moeten gevoegd worden. Men roere het mengsel goed dooreen en late het dan 24 tot 36 uren iu rust. Daarna zal het water volkomen geklaard zijn. Men kan het dan zachtjes afschenkeu of door papier filtreereo. De verklaring van welwater op deze wijze is echter niet aan te raden, dewijl de bestanddeelen daarvan de klaring dikwijls doen mislukken. Aan hen, die meer van deze zaak wenschen te weten, bevelen wij aan de lezing van het in 1868 uitgegeven rapport aan den Koning van de commissie tot onderzoek van drinkwater, hl. 72, enz. Alleen zij dit nog opgemerkt, dat het verkie selijk is meer dan 10 kan te zuiveren, en dat het vaatwerk telkenmale goed gereinigd behoort te worden. Zooals aan onze lezers bekend is zullen ten gevolge op de Internationale Tentoonstelling, welke dit jaar te Londen gehouden wordt, aldaar in de jaren 1872 tot 1880 negen jaarlijksche ten toonstellingen plaats hebben, waarop in het alge meen uitgezochte voorbrengselen van kunst eo nijverheid en wetenschappelijke uitvindingen kunnen worden ingezonden, en die overigens verschillende groepen van voorwerpen zullen omvatten. De Britsche Regeering heeft aan de Neder landsche den wensch te kenen gegeven dat Nederland, als behoorende tot de Staten, die geen Commissie naar de tentoonstelling van dit jaar hebben gezonden, iemand van industriëele kennis afvaardigde, om een onderzoek in te stellen naar het voor die tentoonstelling aangenomen stelsel eu naar de facilliteiten, die aan vreemde inzen ders tot bet deelnemen aan de negen tentoon stellingen zullen worden verieend, met het doel om de ingewonnen inlichtingen hier te lande algemeen bekend te maken. Naaraanleij' dit verzoek heeft de minister van Binnenk>rek Zaken de Nederlandsche Maatschappij tp?j 8 dering van N ijverheid, uitgenoodigd een des! tot het doen van gemeld onderzoek af i? digen. De Maatschappij heeft aan dit i voldaan en hare kosten baar een hoofdbestuur gemactii' inzie ant 1 tand afgevaardigde te zender" zoodanig is benoemd prof. E. H. Von Baut.1 M die zich. van aanbevelingsbrieven der Rt™ voorzien, tot dat einde naar Londen hi068' geven. sbied Dinsdag overleed te 's-Gravenhage de n, v G. Versfeit, ridder der orde van den Ne cand schen Leeuw, oud Referendaris van het ment van Financiën, in den ouderdom ""dj jaren. zijnt Gisterenochtend is de elfde overspant r*. 2 de spoorwegbrug over het Hollandsch Moerdijk op de peilers gesteld. Thans uit rj nog drie spanningen geplaatst wordeD, iekte iskui n ec n is die a he naaf 20tal personen, die onmiddellijk toesct het mogen gelukken hem nog intijds, hs. Va" bewusteloozen toestand, met veel kracht'11 ning er onderuit te halen. Schi iden gen tot toesi de twaalfde reeds op de paaljukken geree is dit geschied, dan is de Noordbrabants sedert den Elisabethvloed van 1421 van land gescheiden, daarmede weder verbot Maandag is aan de Mijl, nabij Dordret. koepel ingestort van den heer A. G. t' die zelf op dat oogenblik er onder zat. Te Sint Anna Parochie heeft Dinsdii treurige gebeurtenis plaats hebben. Eenigf' nen zouden een wagen met hooi naar hui, Boven op het hooi hadden een man ei' jongens plaats genomen. Juist toen men t* zou verlaten kantelde de wagen om; hij de sloot met de genoemde drie personen, van het droevig gevolg was, dat twee:>®>en vader en zoon, dood weder te voorschijn;8?^ acht, gehaald. Uit de provincie Groningen wordt eeJ wi beeld medegedeeld van piëteit jegens lantoNii leden ouders en van erkentelijkheid vochs. i hen, genoten weldaden, dat vermelding te navolging verdient. Een thans als ambtabon Ned. Indië gevestigd Groningerlander fcdlat aan de gemeente 't Zandt doen toekomen -r t van f 188.62%, ter vergoeding van onder,iag« gelden, door de diaconie in genoemde geur g vóór vele jaren aan zijne ouders verstrekt!11 i ens Paris-Journal beweert dat de hcac Julis Swe deel uitmaakt van de Internationale en dat d-dei Fribourg hem ziju kaart van lidmaatschap,* ai twee jaren geleden, bezorgd heeft onder ogd t, t De Minister van Marine brengt ter keot a| belanghebbenden, dat, ten gevolge der ont.Bag gunstige berichten omtrent de gezotidsh» m stand te Buenos-Ayres, de toepassing dejori rantainemaatregelen voor schepen, welifeei plaats den 19den Juni jl. of daarna nend hebben, wordt ingetrokken en buiten uien gesteld. vot Z. M. heeft goedgevonden goed te ken'**5 door het bestuur der Naamlooze Venoieern voor Levensverzekeringen Rolland te Att^'P® te dien einde aangeboden tarief van ver e Jel rd „est. )erg i d< ite v ren. bepaald aantal jaren, tegen eene bij de te vorderen premie. Z. M. heeft aan den heer J. J. H. De op zijn verzoek, eervol ontslag verleend betrekking van ontv.der dir. bel., in-en ui:'*™' rechten en acc. te Oude Pekela (Gronin? houdens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft den regent van Bandon! adhipati Wira Nata Koesoema, benoemd li der orde van den Nederlandschen Leeiw1®? _eftig a de Midi na' B 1 TV IV u: NL _/V IV P. iter Rotterdam, 9 Aug. Hedenmiddag werd! 011 kiesvereeniging Burgerplieht eene vergaó®^ houden, tot het opmaken van de voorloop van candidaten voor de aanstaande veneD'! van twee leden voor den Gemeenteraad. 0' de heer Hugo Molenaar verzocht had niet- merking te komen, werd, op voorstel vant leden besloten, hem toch op de voorloopt' didatenüjst te plaatsen. Voorts werdeo a*)e volgens door verschillende leden als voot gn( candidaten aanbevolen de heeren: P. Rue-y g Betz, A. Ledeboer, H. Hoogewerff (lid <h"ten Hoogewerff, Chabot Visser), P. Ha'^nei en M. Hijmans. for Zaterdag middag a. s. te twee urenisoppis eene vergadering belegd om de definitie' /ol; didaten uit deze lijst te kiezen. Een der leden vroeg vervolgens het ito ;ed: te protesteeren tegen eene door den heet ara coffs gedane en niet gemotiveerde bescbu fien dat Burgerpiicht zou hebben geagiteerd O"1 .(fek den heer Mr. J. G. De Bruyn eene ooi*1' v< digheid te plegen, door hem niet aan tc ienl voor de verkiezing tot lid van den GcipeeD_n

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2