t V. 3523. A°. ifcvi. S Zaterdag 5 Augustus. Feuilleton vau het „Leidseh Dagblad". Ondermeester. o DAGBLAD prijs dkzkb courant. Voor Leiden per 3 maanden/3.00. franco per post.a 3.85 Afxonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagenuitgegeven PRIJS DER ADVKRTKNTIKN Voor lederen regel0.1 Grootere letters naar de plaatsruimte die xij beslaan. lalden, 1 Augustus, lurg. eu Wetli. alhier, gezien de adressen van C. M. Van Leeuwen, metselaar alhier, hou- ide verzoek om vergunning tot het houden en ten van een of meer varkens in een pakhuis in Paradijssteeg, wijk VI n804; b. C. J. Coster, Dkelier alhier, daarbij verzoekende om petroleum mogen bergen in zijn pakhuis in de llirakel- eg, Wijk VI o°. 1089, en c. T. Maat, vleesch- -uwer alhier, vergunning verzoekende om zijo is aan de Haarlemmerstraat, wijk VI u°. 297, slachtplaats te mogen doen inrichtendoen te iten, dat tot het hooren der eigenaars en be- iners van de naast bijgelegene en belendende uden, ten opzichte der inlormatiën de commode incommodo, door Burg. en Wetb. zal worden taceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op audag den 7det> Augustus aaust., 's voormid- ;s te elf uren; zullende de belanghebbenden •plicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoe- n op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- ui daarvan, zij gehouden zullen worden zich en de inwilliging niet te hebben verzet. ian de jongelingschap der Leidscbe academie weder een van hare leden door den dood out- :t. Donderdag 3 Augustus overleed te Rotter- ui iu den jeugdigen ouderdom van20 jaren J. H. .n Santen Kolff, student in de medicijnen. Gisterenavond omstreeks halfacht, had een igeu, Verver genaamd, door op den kant van Vliet té loopeu, het ongeluk er iu te vallen; ee zijner kameraden hadden het geluk, hem g bij tijds op deo vasten te halen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken ngetast 8 personen, als hersteld opgegeven 3, erleden geene, zoodat in behandeling blijven 28. Gisterenmiddag vertoonde zich te Scheveningen ne behoeftige vrouw met haar zoontje, beiden moedernaakten toestand. Door den heer com- issaris van politie van Schoonhoven ondervraagd, f zij zeer onzameuhangende en verwarde ant- sorden, zoodat men dacht met eeoe waanzinnige doen te hebben. In het hulpgemeentegasthuisje genomen en aldaar het noodige voedsel toege- end, heeft zij de nacht er in door gebracht en dezen orgen verklaard, dat zij in zeer behoeftige en anhopende omstandigheden verkeerende, voor- imeos was zich met haar kind van het leven ■berooven en zij zich daarom hadden uitge- ieed. Na van kleederen te ziju voorzien zijn j deze morgen naar hunne woonplaats Leiden, vergebracht. Met leedwezen vernemen wij dat in den nacht ip eergisteren aan een kortstondige ODgesteld- eid te Amsterdam is overleden de heer Dr. H. sm Beeck Vollen hoven, voorzitter der Eerste amer der Staten-Geueraal, in den ouderdom an 60 jaar. De lieer Van Volleuhoven, gedurende en uantal jaren lid van het hooge staatscollege, iaarvan hij in het vorige tot voorzitter werd benoemd, heeft zich in verschillende betrekkin gen zeer verdienstelijk gemaakt tegenover land en gemeente, en genoot door zijne groote min zaamheid de achting en toegenegenheid van allen die hem kenden. De liberale partij in de Eerste Kamer verliest in hem een harer warmste aan hangers. Ook de gemeente Amsterdam betreurt zijn afsterveu ten zeerste: gedurende een reeks van jaren was hij curator van het Athenaeum II lustre en behartigde de belangen van het on- derwijs met bijzondere liefde. Hij was ridder van de orde van den Nederl. Leeuw, van het Legi oen van Eer en van de Noordsche orde van St. Olaf, voorzitter van het college voor de zeevis- 8cberijen, commissaris van de Ned. Bank en van de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij, lid van het bestuur der Nat. Hypotheekbank en van den raad van toezicht van het Paleis voor Volksvlijt, enz. (U. BI.) De Vergadering der broederschap van notarissen heeft ileu lsten Augustus te Maastricht plaats gehad 77 notarissen wooudeu haar ouder voor zitterschap van den heer Obreen bij. De volgende bijeenkomst zal de Groningen ge houden wordeu. Nadat de zaken afgedaan waren, is een bezoek gebracht aan de fabrieken van den heer Regout, en vervolgens vereenigden de leden zich aan een diuee. Gister morgen was er eeu matinee te hunner eere, eu werd daarna een bezoek gebracht aan de verlichte grotten van den St. Pietersberg. Gister avond waren de leden door den beer Regout op het kasteel van Vaeshartelt genoodigd. De heeren Baumhauer, De Clercq en Henket ziju een paar dagen geleden naar Engeland ver trokken om een onderzoek in te stellen en Bur gemeester en Wethouders van 's-Gravenhage rap port te doen over de werken (of werking) van het A. B. K. procédé van rioolwaterzuivering, dat te Leamington en Hastings is toegepast. Men leest in het verslag (overgedrukt uit het jaarboek voor het jaar 1871) van de commissie der Koninklijke Academie van Wetenschappen tot het opsporen, het behoud en het bekend ma ken van de overblijfsels der vaderlandsche kunst uit vroegere tijden het volgende: „Glazen met ingebrand Schilderwerk in de Groote Kerk te Gouda." Omtrent de lofwaardige maatregelen door kerk voogden genomen, om de wereldberoemde kerk glazen, tegen meer en meer dreigende beschadi ging, misschien voor reien tegen volslagen ver nietiging, te behoeden, en omtrent de allezins doelmatige wijze, waarop zij dat oogmerk trach ten te bereiken, werd in het verslag van het vorige jaar bl. 4951 bericht gegeveD. Aan het voorstel, dat de commissie, op grond van het per soonlijk onderzoek van twee harer leden, de vrijheid nam tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te richten, ten einde de kerkvoogden in de voor hun beheer te zeer drukkende kosteu eenig ondersteuning van regetringswege mochten er langen, werd een gunstig gehoor verleend. Ook vooi de vensters, die in het thans loopende jaar zijn in orde gebracht, heeft de regeering, nadat de wijze van uitvoering op haar verlangen van wege de commissie onderzocht, en daarbij geble ken was, dat het werk met even deugdelijken uitslag als vroeger was voortgezet, eene geldelijke ondersteuning, waarbij wederom de helft van het benoodigde bedrag gedekt werd, beschikbaar ge- stelc. Een negental was reeds in orde gebracht, voor dat de ondersteuning der regeering ingeroepen en verleend werd; sedert zijn nog vier vensters afgewerkt, en was in de vorige maand een vijfde voor de helft gereed gekomen. Langzaam, doch onverpoosd, met zorg, liefde en geduld wordt de taak voortgezet; onder het belangstellend beheer van een verlicht kerkbestuur, dat in de beharti ging dezer zaak de billijkste aanspraak heeft op den dank, niet alleen van de Goudasche her vormde gemeente, maar van ieder landgenoot, tlie een warm hart heeft voor den roem van het vaderland op het gebied der kunst." Amsterdam, April 1871. De bovengen. Commissie, Was geteekend: C. LEEMANS. W. MOLL. W. N. ROSE. Bij den uitgever J. L. Beijers te Utrecht is uitgekomen een geschrift van den heer P. Van Bemnieleu, getiteld: „Middelen tot voorkoming van den oorlog." En om het gewicht van het onderwerp, eD om den naam des schrijvers zal liet zeker veler belangstelling opwekken. Wij deelen nog den uitslag mede vau de vol- geide steinmiugeu voor ledeo van gemeenteraden Delft. Gekozen de heer H. De Jong met 138 stemmen. Lier. Gekozen de heer J. Stokdijk (aftredend lid) en de heer L. Hanemaaijer. Pijnackkk. Gekozen de heer J. Van Leeuwen met 30 stemineu. Rijswijk. Herkozen de heer J. Keukenmeester met 77 stemmen. Gekozen de heer A. De Jong met 67 stemmen. Kuilenburg. Gekozen de heer F. A. Van Ever- dingen met 135 stemmen; de heer J. Verwoerd (aftredeud lid) bekwam 115 stemmen. Waddinkvekn. Herkozen de heer G. Van Lange met 78 stemmen. R.ee0wijk. Herkozen de heeren J. Teekens en A. Kersbergen; gekozen de heer A. Van Baren. IJselstein. Herkozen de heer W. Kastelein. Beverwijk. Gekozen de heereD K. Tegel en Ph. Braun met 66 en 63 stemmen van de 105. Dordrecht. Gekozen de heeren P. R. Van der Made, G. H. Veth en D. Van Wageningen, met 409, 894 en 875 stemmen. Harderwijk. Gekozen de heer J. Poolen met 114 stemmen. Haarlem. Gekozen Dr. D. De Haan met 286 stemmen. Kampen. Gekozen de heeren G. A. Van Enge len en J. J. Reuyl Hz. Utrecht. Gekozen de heer H. Elink Schuur man met 821 stemmen. Te Amsterdam is verschenen de prospectus van het Nederlands Tooneel, orgaan van het Nederlandsch Tooneelverbond. De commissie van redactie be staat uit de heeren H. J. Schimmel, W. J. Hof dijk, Max Rooses en F. G. De Brieder. Behalve de ledeD der redactie hebben nog de navolgende letterkundigen hunne medewerking toegezegd: J. A. Alberdingk Tbijm, J. H. Anker smit, J. Van Beers, Dr. J. Ten Brink, Dr. W. Doorenbos, Gerard Keller, Dr. W. J. A. Jonck- bloet, A. C. Loffelt, Dr. G. D. J. Schotel, Sleeckx, H. De Veer, Dr. J. Van Vloten, Dr. A. Van der Linde (Berlijn) en F. Vod Uellwald (Weenen). De 26ste algeineene vergadering der Geldersche maatschappij van Landbouw werd eergisteren in den Schouwburg te Tiel geopend. De heer J. J. HasselmaD sprak in eeD sierlijke openingsrede Over de meest krachtige faktoren tot vooruitgang. Onderwijs was z. i. daarbij hoofdzaak. Baron Schimmelpenninck van der Oije gaf daarop, als algemeen voorzitter, een historisch overzicht van wat de Geldersche maatschappij gedurende haar É5jarig bestaan had uitgericht. Beide belangrijke redevoeringen werden voor de „Mededeelingen en Berichten" afgestaan. Daarop deden verschillende afdeeliugen belang rijke mededeelingen over den landbouw. Uit het verslag van de Jury voor de werk- tuigenteutooustelling bleek dat met medaille o. a. werden bekroond de Hü. C. J. Hasselman, Landré Glinderman, Stout, Massée, Valk C0., Valken burg, Amersloordt. De vergadering werd daarop verdaagd tot den volgenden dag. Aan de Tijd wordt het volgende geschreven over de iu de St.-Janskerk te's Hertogen bosch ontdekte muurschildering, volgens dat blad uit de eerste helft der 16de eeuw dagteekenende. „Zij vormt het gral'teeken eener deftige burger familie, welke in de eigenaardige en voorname kleederdracht van dien tijd is voorgesteld, knie lende aan de voeten van den stervenden Heiland; personen van verschillenden leeftijd en stand, gees telijken zoowel als leekeD, komen voor onder die biddende groep. De behandeling van dit oude kunstwerk, dat het jaartal 1444 draagt, is zeer plastisch; de tee- kening is fijD en bevallig, doch de kleureD, die twee en een halve eeuw onder eeu dikke kalk- laag doorbrachten, zijn veel verbleekt. De hoofd figuren, de gekruiste Christus, tevens de heilige Maagd en St.-Jan, getuigen van een traditioneel penseel; de grijze meester heeft zich streng aan de regelen der school van zijn tijd gehouden, en in de gelaatstrekken heeft hij eene uitdrukking gelegd, vol van het innigste en treffendst gods dienstige karakter. De bijkomende figuren (de burgerfamilie bovengeuoemd) die kleiner zijn p(X i^-. IETS UIT HET LEVEN "liii van een roeb. ;j BH,CKMAH"-GHATH,IAÏT PIU' naverteld. (Vervolg). .Toeu, na de heeren allerootmoedigst gegroet ,?r^bben, wilde ik heengaan, maar het was -tij onmogelijk de kruk van de deur te vinden, l-siOO verbijsterd was ik van vreugde. De HH. astoors, lachteu overluid, eu eeu hunner hoorde -"■"c zeggeu „De arme jongen, hoe gelukkig is hij I" En wel was ik gelukkig, nog nooit io mijD l( »Jven was ik zóo gelukkig geweest. Buiten op n -raat, sprong en danste ik, zwaaiende met de anden, zoodat de boeren, bezig met hout te pit akkeu of huoue mestvaalten te stapelen, mij lat oor get versleten. Meester Guillaume, voor het venster staande, en aij in dier voege ziende aankomen, kwam aan de deur, en reeds van verre riep ik hem toe „ik heb mijne acte, mijne acte tweede klasse I" „Dat is goed, recht goed Jean Baptiste," zeide hij lachende, mij op den schouder slaande, „be daar wat, men kijkt naar ons; rust wat uit, de inspecteur begint pas morgenochtend, heden zal ik les geven. In éen sprong was ik boven in de kamer, en vloog inoeder Catharina om deo hals, haar van inijn examen vertellende, zij scheen ook zeer ge lukkig en verzocht mij bedaard te zijn. Men muet jaren geleefd hebben, zonder een halven cent op zak, met de kwellende vrees van den eeuen dag op den anderen, van plotseling zonder werk te ziju, om de opgewondenheid van een armen drommel te begrijpen, die eindelijk zich in staat ziet, om zijn brood te verdienen, an zelfs om hen te helpen, die hein hebben opgevoed. Oogenblikkelijk deelde ik deze goede tijding aan mijne ouders mede; ook schreef ik een fraaien brief van dankbetuiging aan den heer De Bri- queville met de belofte, in ij zijne belangstelling hoe langer hoe meer waardig ie maken. Deze brieven bracht ik op de post, en mijn weg tot aan de houtzagerij vervolgende, is het mij ondoenlijk heden nog te vertellen wat al gelukwenschingeD en lofuitingen ik mij zeiven toebracht. Bij elke schrede riep ik uit: „Jean Baptiste! gij zijt aan genomen! Het is geen droom. Nu staat u de toe komst open, ga voort, niets kan het u belet ten." Verscheidene dagen bleef mij deze verrukking bij; maar tevens moet ik tot mijD leedwezen beken nen, dat, toen ik uit de handen van pastoor Bernard de acte ontving, waarbij ik mij moest verbinden, tien jaar lager onderwijs te zullen geven, en ik mij alzoo bij besluit van den minister als schoolmeester zag aaügesteld, ijdelheid mij het hoofd deed duize leo, en ik er op bedacht was zoo spoedig mogelijk zelf meester te wordeo, en niet meer als onder geschikt te dienen. Inwoning, kost en 5 franken in de maaDd, vond ik eoD povere belooning voor Jean Baptiste Renaud, en wanneer ik des Don derdags op mijne wandelingen mijne collega's bezocht, trachtte ik van ben te weten te komen of er geene betere plaatsen te krijgen waren, meer in verhouding tot mijn rang als onder meester 2de klasse. Alzoo maakte ik mij elke gelegenheid ten nutte, wanende dat er niets was, dat mijne bekwaamheid te hoven ging. Ik had veel vrijen tijd, want te rekenen van Palmzondag tot aan bet einde van den herfst zijn de kinderen meest allen bezig de koeien te weiden, blauw bessen ie plukken, beukenoten op te rapen en dorre bladeren bijeen te garen, ook moeten velen hunner hunne ouders helpen om het hooi, de ïogge, de garst eu de haver binnen te halen, anderen weder sprokkelen het doode hout uit de bosschen. Enkelen, eu dit zijn de kinderen der rijken, zetten hunne studiën voort, uiaar des zomers zijn de scholen nagenoeg onbezocht. Ongetwijfeld heeft Mr. Guillaume den gang mijner gedachten gerudeu. Ik beu hiervan des te zekerder overtuigd, omdat aan het einde van October toen de school weder met nieuwe leer lingen begon, eD ik hem op een zekeren avond, na rijp beraad zeide, dat mijne kleederen wareD versleten, dat ik zelfs geen geld had om schoenen te koopen, en dat ik mij alzoo gedwongen zag, om hem meer geld te vragen, hij volstrekt niet verwonderd was, inaar mij dood bedaard ant woordde „Die vraag heb ik laDg gewacht, Jeau Baptiste, gij zijt evenals alle eerzuchtigen, die zich alles even fraai voorspiegelen en snel vooruit willen komen. Sedert gij uwe acte hebt, is er niets meer, dat uwe kennis evenaart. Denk uiet dat ik u dit wil verwijten. Iu deze wereld waakt iedereen voor zijn eigen, belang. Maar, toeu gij bier aan het einde van den vorigen herfst, tijdens dat rampspoedige jaar, kwaamt, waart gij over gelukkig, volop gekookte aardappelen en zure melk te hebben, thans geven wij u eiereu, witte kaas, nu eu dau eeu schotel zuurkool met spek.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1